doet zijn best den dag des vredes te ver schuiven en draagt er dus toe bij, de stapels dooden op te hoopen en de rivieren van bloed te verwijden. Holland voedt Duitschlandmaar Holland voedt niet alleen Duitschland, het doet zijn best om ons uit te hongeren.Er is veel in en buiten het Parlement over de zaak ge sproken, maar de ministers doen niets, vindt de schrijver. «Als onze regeering Holland slechts met ware gestrengheid be handelde en haar glacé-handschoenmanieren liet varen, konden we nog een verandering zien. Want, laat men het niet vergeten, we hebben het wapen tot onze beschikking, de vloot heeft op het oogenblik allen tijd. Bovendien zullen wij, door de Hol landers een lesje te geven, iets meer bij dragen tot de groote en prachtige samen werking van de geallieerden, die het eind van den oorlog in zicht brengt. Wij alleen hebben de macht om het offensief ter 'zee te voegen bij dat te landwij zijn de opperste zeemogendheid in de wereld. Als de Hollanders voortgaan hun zakken te vullen met aan de Duitschers te verkoopen en te weigeren aan ons te verkoopen, dan in den naam van onze heerschappij ter zee en in den naam van het gezond ver stand laten wij den toevoer naar Hol land aanhouden en aldus dit onzijdige land beletten Duitschland, gelijk het doet, even afdoende te helpen als wanneer zijn troepen te velde met de strijdkrachten der Hunnen samengingen.* De schrijver zet dan uiteen, dat Duitsch land van ons allerlei ontvangt, maar wil niet de eenige oplossing geven die er voor te vinden is, dat h.L de Duitschers een goeden prijs voor onze waren willen be talen maar de Engelschen niet. Dan ver volgt hij Nu, Holland moet weten wat het doet, maar Engeland zal ook weten wat het doet, vervolgt de schrijver. iWe kunnen morgen aan den dag een eind maken aan dat vuile bedrijf van neutrale schatten, gewonnen ten koste van het bloed en lijden der geallieerden. Wij kunnen, en behooren te beletten dat voedingswaren over zee in Holland komen, d. w. z. wat het meer dan het voor den oorlog krijgt. Terwijl wij toelaten, dat Holland van over zee ge voed wordt, is het in staat de levensmid delen van zijn eigen grond naar Duitsch land te zenden. Onze vloot beheerscht de zeeënhet is een kostbaar wapen van aanval en verdediging, en het kan tot geen rechtmatiger doel worden gebruikt dan om Duitschland uit te hongeren. Hoe gauwer de buik van den Hun genepen wordt, hoe beter voor iedereen, ja zelfs voor den Hun, ofschoon dat mij niet kan schelen. «Laat de neutralen jamméren. Ze zouden nog wel anders gejammerd hebben, als we onze bondgenooten alleen hadden laten vechten en de Hun overwinnaar was ge bleven. Door nu te jamméren zullen zij inderdaad voor hun eigen bestwil jamme ren. Wij moeten voor de uithongering van Duitschland een onmeedoogende politiek volgen,Na een uitval over de be noeming van Engelsche ambtenaren met Duitsch bloed, eindigt de schrijver. Hol land moet tot rede worden gebracht, her haal ik, en we hebben de middelen om het te doen, en het drastisch te doen. De Hollanders kunnen zich niet beklagen,als wij de belangen van ons zelf en van onze bondgenooten boven elke andere overweging stellen.Het is tijd, dat wij onze manier wijzigen en dat de Hollanders onderscheiden tusschen vriend en vijand, tusschen Enge land en Duitschland, Kom, Holland, be slist, wat zal het zijn Het kan niet anders of zulke woorden zetten kwaad bloed vooral in Engeland. Het volk wordt opgehitst. De haat neemt toe. Nederland gaat, wie weet, nog zeer bange dagen tegen. Op de verschillende gevechtsterreinen gaat het met onverminderde woede voort. In de Dobroedzja, hebben de Duitschers en Bulgaren na Toertakai ook de vesting Silistria genomen, dat gelegen is ten Zui den van den Donau, noordoostelijk van Toertakai. Het was in vroegeren tijd een der sterkste Donauvestingen, geraakte een tijdlang in verval, kreeg in den oorlog van 185356 weer beteekenis en kwam in 1943 aan Roemenië. De stad telt onge veer 15000 inwoners. Ongetwijfeld een niet gering voordeel voor de Bulgaren doch daar staat tegen over dat de Roemenen en Russen de ver overing melden van Dobric, dat de vorige week in het bezit der Bulgaren was ge komen. Hieruit blijkt dat voor het eerst dat de Russische-Roemeensche legers op den oostelijken vleugel van het Dobroedzja front sterker zijn geworden dan de Cen- tralen en dat nu misschien spoedig een treffen mag verwacht worden waaruit blij ken zal wie hier de baas zal zyn. Ook aan de Hongaarsche grens hebben de Roe menen een succes van beteekenis bevochten. Zij hebben Orsowa, de Hongaarsche stad aan de IJzeren Poort aan de Oostenrijkers en Hongaren ontnomen. Het bericht erover is nu van Boekarest uit officieel bevestigd. De bezetting van Orsowa, dat 10 K.M. van de IJzeren Poort ligt, brengt de Roe- meniërs ten westen van den spoorweg TemesvarBoekarest en over de rivier de Tsjerna en stelt hen in bezit van een der voornaamste Donau-overgangen. De stad heeft een bevolking van 5000 inwoners, waarvan een gedeelte Roemeni- ërs zijn, en ligt 5000 M. van de Roe- meensche grens. Van Orsowa uit was ver leden jaar herfst een Oostenrijksch-Duitsche legermacht den Donau overgetrokken voor den inval in Servië. Van Orsowa gaat ook een spoorweg naar Boedapest. Voor Turkije en Bulgarije kan de inna me van deze stad een groot gevaar op leveren. Zij toch hangen van de centralen geheel af wat militaire voorraden en mu nitie betreft. Duitschland en Oostenrijk van hun kant rekenen op groote voorraden uit Turkije. Veel van het vervoer gaat per spoor, maar de omvang van het verkeer is zoo groot, dat tot dusver een groot deel langs de Donau is gegaan. Het feit dat dit ver keersmiddel nu grootendeels gestremd is kan groote uitwerking hebben. Aan het Oostenrijksch-Russische front duurt de verbitterde strijd bij Brzezany en Halicz voort. Halicz is nog altijd niet in handen van de Russen, hoewel dezen vol gens hun berichten ten N. en ten Z. van die plaats staan en haar uit het Oosten nog steeds onder artillerie-vuur houden. De stad zou dus van drie kanten ingeslo ten zijn. Naast Oostenrijkers en Duitschers strijden daar ook »verbroederings<r-Turken. En op het Westelijk gevechtsterrein. Bij Verdun «knabbelen de Franschen het Duitsche front wat af. Sedert half Juni hebben zij nu de Duitschers uit het dorp Fleury, van den rug van den Kouden Grond (Froide Terre) uit Sainte Fine en uit de helft van het Chapitrebosch teruggedrongen, 't Is wel niet veel in drie maanden tijds. Aan de Somme hebben de Engelschen Ginchy veroverd, 't Was reeds in hun bezit geweest, maar door Duitsche tegen aanvallen waren zij er weer gedeeltelijk uit verdreven. Nu zijn zij er voorloopig vast ingenesteld. Als blijk, hoe in de huidige oorlogswe reld met trouw en oprechtheid wordt gesold volge hier ten slotte dit uittreksel Een medewerker van de Neue Zürcher Zeitung heeft te Lausanne met Milljoekof, den leider der kadetten in de Russische Doema, een gesprek gehad. 'In de eerste plaats kwam Roemenië ter sprake. Voor alle ingewijde politici te St. Petersburg stond het al maanden geleden vast, zeide Milljoekof, dat Roemenië zijn onzijdigheid zou opgeven en met de Entente zou meevechen. Alles was afgesproken, alles vastgesteld, en Roemenië's verdragen met de centrale konden niemand in Rus land van de wijs brengen. Bratianu heeft zeer slim gehandeld. Het land had geld en geneesmiddelen noodig, om oorlog te kunnen voeren. Dat hebben de centralen het, in ruil voor graan, geleverd. Aan den anderen kant trof Bratianu de noodige regelingen met de geallieerden en verbond zich, om tegen Zevenbergen op te rukken en voor de Russische troepen den weg naar de Dobroedzja te openen. Miljoekof kon niet met stelligheid zeggen, hoe sterk de Russische troepen in de Dobroedzja waren, maar wel wist hij, dat Roemenië van Rusland een leger van ongeveer 300,000 man had verlangd, die nu wel op Roe- meensch gebied zullen staan. Dit lezende, zouden wij er toe kunnen komen met den gewijden zanger te klagen Bij menschen is noch trouw noch waar heid meer. BUITENLAND. Nieuwe verdedigingsmiddelen. De «Roesskoje Slowo* zegtDe Duit schers hebben allerlei soort mechanische middelen bedacht om het tekort aan men- schenmateriaal te vergoeden. Ieder fort is omgeven door draadversperringen en be schermd met machinegeweren. In sommige Duitsche forten vindt men inrichtingen om zes geweren tegelijk af te schieten. De draadversperringen zijn meestal van staal. Sommige zijn uit een bijzonder soort prikkeldraad vervaardigd, dat een schitte rend licht afgeeft als het doorgesneden wordt, zoodat de Duitschers op deze wijze een signaal krijgen, waardoor zij precies weten waar dit geschied is. De schrijftelefoon. Na lang zoeken hebben de Berlijnsche ingenieurs Seelau en Newmann een uit vinding gedaan, die de telefoon zeer be langrijk verbetert. De nieuwe vinding maakt het mogelijk ook dan de telefonische gesprekken te houden, wanneer de opge- roepene niet komt. Daartoe is aan het telefoontoestel een ander toestel verbonden, dat door een hef boom aan het telefoontoestel gekoppeld kan worden. Als nu de telefoonbezitter zijn huis verlaat, verbindt hij de beide toe stellen. Wordt hij tijdens zijn afwezig heid opgeroepen, dan brengt de telegra- phoon (zoo heet 't nieuwe toestel) zelf standig spreekrollen in beweging, waarop de voor hem bestemde mededeelingen aangeteekend zijn. Vooraf deelt echter de telegraphoon den opbeller mede, wat de opgebelde achtergelaten heeft, b.v. dat hij hier of daar, onder dit of dat nummer te bereiken is. Van bijzondere beteekenis is, dat het telefoonbureau volstrekt niet meewerkt. Komt de opgebelde thuis, dan hoort hij de ontvangen gesprekken van de rollen of het toestel kan ook gesloten worden, zoo dat een onbevoegde derde de spreekrollen niet kan gebruiken. De telegraphoon kan ook in beweging gebracht worden wanneer de gebruiker er van thuis is. Hij kan door middel van de telegraphoon een gesprek voeren, dat de telefonische onderhandeling van beide partijen in de oorspronkelijke stemmen vastlegt. Er is dus sprake van een ver binding van spreekmachine en telefoon. Dreigende staking in Engeland. Reuter seint uit Cardiff: Een vergadering van 3000 spoorweg beambten uit heel Zuid-Wales heeft in een besluit aangekondigd, dat zij den 17en dezer zouden staken, als hun eisch van tien shil ling opslag in de week, gerekend van 1 dezer, dan niet bewilligd zou zijn. Verder verlangde de vergadering een stelligen waarborg van de regeering, dat zij voortaan den toevoer van levensmid delen zal regelen en de prijzen betalen. o Noorwegen. Op 19 September zal te Christiania op nieuw een Scandinavische minister-confe rentie, (Noorwegen, Zweden en Denemar ken) bijeenkomen. Vergaan. De Japansche kruiser «Kasagi* met 440 koppen aan boord, is tijdens een storm ge zonken. BINNENLAND. De onlusten in Djambi. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ontvangen bericht zijn 6 dezer uit Djambi vijf brigades infanterie vertrokken naar Moeara Tambesi, waar de rebellen op den tweeden dezer vijftig dooden hadden en twee der onzen licht werden gewond. De controleur van Ebbenhorst Tengber- gen van Moeara Tambesi, omtrent wien eerst werd bericht dat hy waarschijnlijk vermoord was, schijnt in veiligheid te zijn. Twee compagnieën gaan heden van Pa- lembang naar Moeara Roepit in het westen der gelijknamige residentie, en troepen van Soengei Penoe, vermoedelijk die uit Padang over Indiapoera gezonden zijn, naar Bangko. De telefoonverbinding tusschen Moeara Tebo en Moeara Boenga is hersteld. Van Moeara Tebo luiden de berichten gunstig. Alles is daar wel. De Indische correspondent van de Tel. seint De troepen hebben Moeara Tebo bereikt en deze plaats ontzet. De Europeanen te Moeara Tebo zijn allen in veiligheid. De opstandelingen hebben Moeara Tambesi stormenderhand genomen, na den dokter- djawa en den marktmeester te hebben vermoord. De pradjoerits (inlandsche politie) zijn tot de Sarekat Islam overgeloopen. Ik verneem, dat er nu weer ongeregeld heden zijn voorgevallen te Palembang. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. o Beschoten. De schipper van den zeillogger V.L. 191 heeft bij binnenkomst in de Vlaar- dingsche haven gerapporteerd, dat zijn schip op de Noordzee herhaaldelijk door een duik boot van onbekende nationaliteit is beschoten, zonder echter te zijn getroffen. o De doodelijke draad. De 26-jarige zoon van kleermaker Konings onder Lille St. Hubert is gedood door den electrischen afsluitingsdraad. Een ander slachtoffer was nog zekere Berghs uit Hamont. o Aan den doodelijken draad te Bergeijk is Donderdag een vijfjarig meisje verkoold gevonden. De moeder van de kleine kon nog juist het tweede meisje redden, voor het aan den draad was gekomen. Duitsche spionnage in ons land. De «Tel.* verneemt van zijn correspon dent nader: Omtrent het spionnagegeval en de ar restatie van een Duitscher te Vlaardingen en den Hollander te Maassluis vernemen wij nader, dat er sterke aanwijzingen zijn, dat het tweetal de hand heeft gehad in het in brand schieten van den Hollandschen motorschoener «Zeearend* verleden week Vrijdag. Doch nog sterker zijn de bewijzen dat zij de Duitschers op de hoogte hebben gesteld van vertrekuur, lading, en passa gierslijst van de «Batavier IV*. De Hollander had dit bericht gestuurd aan den Duitscher te Vlaardingen. Deze zond het verder naar de Duitschers. De directie van de Batavierlijn, die tijdig op de hoogte was gesteld van deze schurken streek heeft het vertrek van de «Batavier IV* toen een dag opgehouden en het stoom schip 24 uur aan den Hoek van Holland laten liggen. Reeds lang had de directie der Bata vierlijn vermoedens, dat het doen en laten van hare schepen werd bespionneerd, doch nog vóór dit vermoeden zekerheid was ge worden had de Rotterdamsche rivierpolitie, die in deze zaak met groote bekwaamheid en voortvarendheid heeft gewerkt, op eigen initiatief reeds een onderzoek ingesteld. De gangen van het tweetal werden nagegaan, met het gelukkig gevolg, dat men thans meent, de bewijzen tegen het tweetal in handen te hebben. Wat de «Zeearend* en het bespionneeren der Noorsche schepen betreft, zijn de aan wijzingen niet zoo sterk. Wel is gebleken, dat de Hollander reeds geruimen tijd be richten over verschillende schepen, ook over Engelsche oorlogsschepen, die in de nabij heid van Hoek van Holland waren gezien, aan den Duitscher heeft gezonden. Onder het mom van zijn agentuur- en commissiehandel had deze een groot aantal personen in dienst om de berichten, die hij van den ander ontving, verder door te zenden. In het complot is ook betrokken een Duitsche vrouw, die op hare wijze de employé's van de Batavierlijn trachte te verleiden tot het geven van allerlei inlich tingen. Zoo was zij bijzonder gesteld op de naamlijst van de passagiers der Batavier lijn en stelde zij ook steeds alles in het werk om van de schapenslachters der ex portslachterij te weten te komen, welke hoeveelheid schapenvleesch aan boord der Batavierbooten werd geladen. Heden hebben er uitgebreide huiszoekin gen plaats gehad bij verschillende hand langers van de gearresteerden. Er hadden nog geen nieuwe arrestaties plaats, doch ze worden wel verwacht. Wij vernemen nog, dat de Hollander tot Maart van dit jaar optrad als Britsch consulair agent te Maassluis. De Engelsche consul-generaal te Rotteram heeft hem echter wegens zeer geldige redenen zijn ontslag gegeven en plaatste een annonce in de bladen om tegen het heerschap te waarschuwen. Uit wraak schijnt hij zich daarop in dienst te hebben gesteld van Engelands vijanden. Er is nog een eigenaardige bijzonderheid bebend van de wijze, waarop hij de hand heeft gehad in ontsnappen van Duitsche schepen uit de Rotterdamsche haven. Het is gebleken, dat hij, hoewel aangesteld als Lloyd's agent, het vertrek van Duitsche schepen van Rotterdam en Hoek van Holland geregeld 24 uur te laat opgaf, zoodat bij het verzenden van het bericht de vaartuigen meestal te Emden gearriveerd waren. Droogmaking van de Zuiderzee. Naar wij vernemen is thans bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwep tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee omvattende uitvoering van de volgende werken le. afsluiting der Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noord-Hol- landsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen en van daar naar de Friesche kust bij Piaam 2e. droogmaking in vier gedeelten van de afgesloten Zuider zee. n.l. een noordwestelijk, zuidwestelijk, zuidoostelijk en noordoostelijk gedeelte, be nevens werken in het belang der water- keering, afwatering en scheepvaart en tege moetkoming aan de Zuiderzee-visschersbe- volking. Voorgesteld wordtmaatregelen te treffen en werken uit te voeren noodig ter voor ziening in het bolang der landsverdediging. Bedoelde verdedigingswerken zullen bij af zonderlijke wet worden vastgesteld, welke wet moet zijn tot stand gekomen, alvorens met de uitvoering der afsluitings- en droog- makingswerken zal worden begonnen. Bij de wet zal worden ingesteld een fonds ten behoeve der uit te voeren werken, voor welk fonds gedurende 14 jaren een bijdrage ad Is/* millioen op de Staatsbe- grooting zal worden gebracht. Het jaar, waarin met de droogmaking van het zuid- en noordoostelijk gedeelte wordt begonnen, nader bij de wet worden bepaald. Gerekend wordt, dat de uitvoering van het beperkte plan, waarvan de kosten, on gerekend die voor de defensie, geraamd worden op 110 millioen, in 15 jaren kan geschieden. In verband met den moord op den me- rechaussée G. Molenaar in Geldrop kan gemeld worden, dat de getuigenverhooren heden zijn geëindigd; waarna de vijf ver dachten met den gearresteerden J. v. Din- ther uit Stratum zwaar geboeid onder sterk politiegeleide naar 's-Bosch zijn getrans porteerd. Hoewel tot heden nog geen bekentenissen zijn afgelegd moeten uit de getuigenverhooren reeds zooveel aanwijzin gen aan het licht zijn gekomen, dat met zekerheid kan worden aangenomen, dat zich onder de gearresteerden de dader bevindt, die den verslagene de doodelijke wonden heeft toegebracht. Als een der voornaamste getuigen werd heden ook gehoord de korporaal H. Schol ten van het 2e Regt. Veldartillerie die nadat Molenaar machteloos was neerge zegen; met diens sabel de aanvallers zoo geducht heeft afgerammeld, dat deze bloe dend het hazenpad kozen en daardoor de oorzaak is geweest, dat de veldwachter Snoeks en de marechaussée Ruijssen het leven er af hebben gebracht. Met de meeste belangstelling wordt vanhier het verdere verloop der zoo innig droevige gebeurte nis te gemoet gezien. Aardappelen. De aardappelmeelfabrieken hebben vol gens de »N. R. Ct.aanschrijving ontvan gen, dat op last van den minister het vermalen van voor de consumptie geschikte Eigenheimers en andere voor consumptie geschikte variëteiten van aardappelen ver boden. is. o Varkens als melkdieven. Enkele koeien van den veehouder S. te Lopik hadden eiken morgen bij 't melken leege uiers. Niemerid begreep hoe dat kwam. Dezer dagen betrapte men de dieven op heeterdaad: vier groote zeugen zogen de uiers zoover leeg tot ze verzadigd waren. o Engelsch uitvoerverbod. Reuter seint ons uit Londen Officieel wordt bekend gemaakt, dat tot nadere kennisgeving geen faciliteiten meer zullen verleend worden voor den invoer in Nederland van biscuits, borstelwerk, eieren, eierdooiers, eiwitten, traan, vruchten, noten en pitten, gomstoffen, haar, honing, lqci- fers, pek, verduurzaamde en in blik be waarde levensmiddelen, zwavel, spiritualiën, specerijen, stijfsel, rubber en balata, kalk- poeder, teer, plantaardige vezels en gist. Twee Duitsche deserteurs zijn te Vlis- singen aangekomen. Zy zeggen met hun twintigen te zijn gedeserteerd. Van hen zijn 18 aan den electrischen daad dood gebleven. Te Kaatsheuvel is ingebroken in de fabriek van den heer M. van Nieuwstad. Er wordt voor honderden guldens chroom-, bokskalfs- en lakleer vermist. o Proefmobilisatie. Het Centr. kan na ingewonnen berich ten melden, dat omtrent een proefmobili satie nog geen besluit is genomen, maar dat er zeer ernstige plannen toe bestaan. Worden die verwezenlijkt, dan zal een proefmobilisatie worden gehouden, welke plus minus 4 dagen zal duren. Deze proef mobilisatie zou dan vóór 20 September worden gehouden. De reden er van is, dat de opperbevel hebber van land- en zeemacht, géneraal Snijders, niet tevreden is met de theore tische zekerheid, dat een mobilisatie van het naar huis gezonden gedeelte, in zeer korten tijd kan geschieden. Een besliste zekerheid, gegrond op ondervinding zou daarom moeten verkregen worden door het houden van een proefmobilisatie, waarbij dan tevens zou blijken, in hoever spoor- en tramwegen, booten en andere middelen van vervoer in staat zijn, de talrijke mili tairen te vervoeren. Het reizigersverkeer zou daarbij niet geheel worden stopgezet, maar aanmerkelijk beperkt. o De Zeemeeuw opgebracht. Het Nederlandsche motorschip «Zee meeuw* is 10 dezer in de Noordzee op gebracht. Het was geladen met contrabande en op weg van Rotterdam naar Londen. Het schip meet 400 ton bruto, 230 netto, is in 1911 gebouwd en behoertaan de N. V. tot Exploitatie van de dubbel- schroef-motorboot «Zeemeeuw* (Vermeer Van den Arend) te Rotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2