uitingen, waartegen de zoo waakzame Fransche censuur geen bezwaar heeft ge maakt. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat eenigen tijd geleden het gerucht ging, dat koning Konstantijn zijn land ontvlucht was. Wie zou er niet de brui aan geven nog langer zijn krachten te wijden aan een land waar vreemden de baas spelen een overgroot deel van het volk met den indringer heult Toch blijft hij op zijn post, die alles behalve benijdenswaardig is. Maar een koning zonder land, zonder volk, zonder leger is niet wel bestaanbaar. Mocht het de Entente gelukken nog een diepere kloof tusschen natie en vorstelyk huis te graven dan wordt het voor koning Kon stantijn tijd heen te gaan. BUITENLAND. Na den terugtocht van de Engelsche troepen bij Bergen, in November 1914, kreeg de moeder van zekeren Henry Ro binson Lupton, een Engelsch soldaat, offi cieel bericht van het sneuvelen van haar zoon. Dezer dagen ontving zij echter een brief van haar jongen uit een Duitsch gevangenkamp. Hij was bij den terug tocht van Bergen ziek in een dorp achter gebleven. Toen de Duitschers het om singelden, wist hij te ontvluchten. Hij heeft zich toen twee- en twintig maanden in de bosschen verscholen, die hij af en toe slechts verliet om voedsel te halen. Ziekte en honger noopten hem onlangs zich bij de Duitschers aan te melden, die hem naar Duitschland zonden. Een fabelachtig honorarium. Een fabelachtig hoog honorarium is ver diend door een advocaat te Brooklyn. Deze, Baldwin genaamd, vertegenwoordigde in een civiel proces de bekende New-Yorksche firma Gughenheime Zoon. Het gerecht wees de firma als schadevergoeding vijf millioen dollar toe. Tien procent van het te verkrijgen bedrag was den advocaat als honorarium toégezegd, zoodat deze vijf honderd duizend dollar opstreek. Ongeluk in een Fransche kazerne. Naar uit Bern aan Duitsche bladen ge meld wordt, viel in het oude Pauselijke paleis te Avignon, dat als kazerne dient voor het zevende regiment genie, het plafond der derde verdieping in. Talrijke soldaten werden zwaar gekwetst. o Duitsche verliezen aan de Somme. Door België reden, naar de Tel. meldt, gisterennacht meer dan 13 lange treinen met gewonden en gesneuvelde Duitsche mlitairen, die naar Duitschland werden vervoerd. De schat in de loopgraaf. Charles Bottala, een jonge soldaat uit de omstreken van Toulouse, die bij de zware artillerie aan de Somme strijdt, was dezer dagen met vier kameraden bezig een loop graaf uit te diepen. Hierbij ontdekten ze een casette. Naar den kapitein gebracht en daar geopend, bleek bij waarden en aandeelen tot een bedrag van 1 millioen te bevatten en daarbij een testament, dat 100.000 francs van den inhoud toewees aan den vinder van de casette, Men kan zich de blijdschap van vijf poilus voorstellen, toen hun elk 20.000 frcs. ter hand werd gesteld. O— De »Roeskoje Wjedomosti® deelt mede, dat Japan een groot aantal stukken van zeer zwaar geschut heeft geleverd voor het Russische Balkanleger. Zij worden uit sluitend door Japansche officieren en sol daten bediend. In Denemarken is sinds. Zondag geen korrel witte suiker meer te krijgen. Men moet zich met bruine tevreden stellen. Deze toestand zal nog minstens tot half October voortduren, wanneer de Campagne geëindigd is. BINNENLAND. Waakzaamheid geboden. Men deelt aan *De Tijd® mede, dat er tegenwoordig, vooral in de Zuidelijke pro vincies van ons land, veel pogingen worden beproefd om jonge meisjes aan te werven voor vrouwelijke bediening in de café's en dergelijke gelegenheden achter het front in oorlogvoerende landen. Groote waak zaamheid is geboden. Een berucht individu werd naar de »Tel.« meldt te Tiel zwaar geboeid voor den rechter-commissaris geleid en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. Het is G. van de Laar, wonendete Poederoyen. Eenmaal werd hij veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting en tot dezelfde straf wegens een moordaanslag op den veldwachter Wijnsteker aldaar, dien hy Zondag opnieuw met moord bedreigd heeft. Stroo persdrama. In het Laar onder Tilburg heeft zich een droevig stroopersdrama afgespeeld. De heeren gebr. Daamen waren er aan 't jagen in gezelschap van twee jachtopzieners, toen zij opeens in de verte een strooper ontdekten. De jachtopzieners trokken op den man af, ieder in een afzonderlijke rich ting. De jachtopziener W. Haarbosch was het eerst bij hem en bemerkte toen dat het Alph. Kokke, een berucht smokkelaar enwildstrooper was, wonende in de Diepen straat. i Haarbosch riep Kokke van verre toe, dat hij zich gevangen moest geven, maar in plaats van dat te doen, legde de strooper zijn geweer op den jachtopziener aan en schoot hem op ongeveer 5 meter afstand een schot hagel in de volle borst. Doo- delijk getroffen stortte Haarbosch neer. De dader nam de vlucht op zijn fiets in de richting Den Bosch, maar is later ge grepen. De getroffene, een man van 27 jaar, afkomstig uit Goirle, gehuwd en vader van twee kinderen, werd zoo spoedig mogelijk per auto naar her Gasthuis vervoerd, waar dr. Verhoeven den ernst van den toestand constateerde. Men hoopt, dat de hagelkorrels niet de long hebben getroffen. Alleen in dat geval is nog redding moge lijk. Gisterenavond was de toestand iets voor uitgaande. De aardbeving op Java. Thans eerst komt een officieel bericht bevestigen, dat op 10 dezer hevige aard bevingen in de residentie Banjoemas heb ben plaats gehad. Het stationsgebouw te Maos en de spoorwegbrug over de Serajoe- rivier zijn beschadigd. Er zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. De onlusten in Djambi. Harer Majesteits flotiejevaartuig »Koeitei« bewapend met 2 kanonnen van 40.5 c.M., 4 kanonnen van 3.7 c.M. en een machine geweer en twee gewapende sloepen zijn mede ter beschikking gesteld van Kolonel Kroesen, die met de aanvoering van de troegen in Djambi is belast. De Indische correspondent van de» Tel.®, seint Er zijn thans 1200 soldaten in Djambi gedetacheerd. In den vorigen Djambi-oor- log waren er slechts 1100. o1 De Koningin in een onderzeeër Gisteren heeft H. M. de Koningin tijdens haar bezoek aan Zeeland opnieuw een tocht van een half uur onder water gemaakt. Deze moedige daad maakte op allen, die er ge tuige van waren een diepen indruk. o Geen proefmobilisatie. Naar aanleiding van het door ons mede gedeelde bericht van »Het Centrum® heeft de »H. Ct.« zich om inlichtingen gewend te meest bevoegder plaatse, waar men ver klaarde »Van een te houden proefmobi lisatie is in het geheel niets bekend.® In het laatste weekblad van den Chris- telijken Noord-Brabantschen Boerenbond staat van dr. Kusters een mededeeling, ook voor deze streek van zeer veel belang. Binnen zeer korten tijd toch zou, volgens dr. Kusters, de openstelling van de grens mogen verwacht worden voor den uitvoer van 10.000 anderhalfjarige ruinen. o— Een arrestatie. Door particuliere rechercheurs uit Rot terdam is in een gehucht bij Meppel ge arresteerd een zekere S., naar wiens ver blijfplaats reeds een paar jaren tevergeefs was gezocht. De man, die er van verdacht wordt vele families in ons land, o.a. te Rotterdam en Arnhem, door kwade prak tijken ongelukkig te hebben gemaakt, werd, toen hij uit het hooiland kwam en kort bij zijn kosthuis was gekomen, plotseling omsingeld en gegrepen. Onderhevig verzet werd hij in een op den straatweg wachtend rytuig gesleept, waarmede hij naar Meppel werd vervoerd, om vandaar naar Assen te worden overgebracht. Een portefeuille met vele geldswaarden droeg hij onder zijn kleeren verborgen. ;i De Indische correspondent van de »Tel.« seint nog De grootste schade is aangericht te Kesoegihan. Vyfhonderd woningen van in landers zijn volslagen verwoest. De aard beving van 11. Maandag heeft groote schade aangericht aan de suikerfabrieken te Kenon- go en te Modjo Pangoen, aan de kerk te Kediri, de school te Blitar en de plantage gebouwen op de hellingen van den Kloet. De bevolking van Midden-Java is ernstig ongerust, omdat een legende zegt, dat Java eens in tweeën zal worden gescheurd zij vreest thans, dat dit oogenblik gekomen is. Nederlanders in Duitschland. De »Tag.c schrijft: Volgens eene bekendmaking van den Nederlandschen consul te Aken staat de Nederlandsche regeering in overleg met de •Zentraleinkaufsgesellschaft® toe, dat in Duitschland wonende Nederlandsche onder danen van hunne familie of vrienden in Nederland maandelijks 47s K.G. boter en 5 K.G. andere in Nederland geproduceerde levensmiddelen als geschenk toegezonden krijgen. Gist door bakkers zelf vervaardigd. Naar de Tel. uit Rotterdam verneemt, worden daar ter stede in de broodbakkerij •Hofdijk® proeven genomen met een nieuw soort gist, die uit de broodproducten zelf vervaardigd wordt en waardoor de bakke rijen onafhankelijk worden van de gistfa brieken te Delft en Schiedam. De Nederlandsche ettappendienst had reeds lang de moeilijkheden onder het oog ge- gezien, dat het vervaardigen van brood in oorlogstijd met zich zou brengen. De Stel ling Amsterdam, geïsoleerd van Schiedam en Delft, zou niet aan gist kunnen komen, waardoor het brood slecht verteerbaar zou worden. De directie van de »Hofdijk« heeft nu een methode gevonden, die het mogelijk maakt, dat iedere bakker zonder veel moeite zijn eigen gist kan maken. Na de proefnemingen zou deze metho de ingevoerd worden voor de militairs bak kerijen. Het ligt in de bedoeling, het toepassen der gistfabricage ïn de bakkerij ook bij de particuliere bakkers aan te moedigen. Een nieuwe watersnood. Men meldt ons uit Monnikendam Door den storm is het water hier gis terenmiddag belangrijk gestegen en was in den vooravond 1.60 M. boven A. P. Hedenmorgen was het iets gezakt. De straten bij de haven waren geheel onder- geloopen De havenstoombooten uit Marken en uit Amsterdam moesten terugkeeren. Buiten de Oranjesluizen steeg het zee water gisterenmiddag om 3 uur tot 1.36 M. boven A. P. De roode vlag wappert op de sluizen, die niet mogen schutten. De polder IJdoorn bij Burgerdam stroomde vol, zoodat er veel gemaaid gras verloren ging- Bij Uitdam moesten de dijk werkzaam heden gestaakt worden, omdat de Nespol der volliep. Het Baggertferrein by Schellingwoude werd gisterenmiddag door het zeewater overstroomd. Een gedeelte is bebouwd met mosterdzaad, waarvan de oogst gereed lag om te dorschen. Deze ging drijven, zoodat voor 20.000 verloren ging. Buitengewoon crediet voor Marine. Naar wij vernemen is naar de Tweede Kamer gezonden een wetsontwerp waarbij een buitengewoon crediet voor Marine wordt aangevraagd van 3Vs millioen, voor het tweede halfjaar 1916. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Het was een plechtig oogenblik toen Vrijdagmorgen de heer Posma zijn intrede deed in de M. U. L. O. School om het ambt van hoofd te aan vaarden. Mevrouw Ruijsch van Dugteren leidde hem tot zijn werkkring in. Moge de Heer Posma in onze gemeente goede jaren hebben. Dat onder zijn leiding de M. U. L. O. school bleeie. Ondervinde hij den onmisbaren steun van schoolcommissie en ouders. Naar we vernemen, wordt langs den Prov. weg, te beginnen bij Heusden en verder langs Elshout, een verhard fiets pad gemaakt. Werkelijk geen overtollige weelde. WERKENDAM. Op de voordracht voor hoofd der school in den Biesbosch, alhier, komen voor de Heeren T. C. Huyser te Terbregge J. v. d. Ruit, alhier en L. A. de Vries, te Oppenhuizen. Beroepen bij de Ger. Kerk A. de WelEerw. Heer Idema, predikant te Wor- kum. In de laatstgehouden Raadsvergade ring was ingekomen een dankbetuiging van dokter Bresier voor de verhooging van zijn jaarwedde als gemeentegeneesheer. Besloten werd de pensioengrondslag van Mej. J. W. Rense met f100.te ver- hoogen, wegens genot van vrije woning en aan den Heer A. van Rijswijk werd een duurtetoeslag van f 50.verstrekt. Tegen een ontwerpverordening van de militaire autorieteit, regelende het kappen van hout, snijden van riet, benevens de hulp, die de bevolking aan de militairen zal hebben te verleenen werden geen bezwaren ingebracht. De gemeente rek. 1915 werd voorloopig vastgesteld. De ontvangsten hadden be dragen f33.361.38 en er was een batig slot, groot f 1824.69. De waterleiding gaf een batig slot groot f824.70 en het armbestuur een groot f25.45. Besloten werd de distributie van spek en brood op de gewone manier voorloopig te laten doorgaan, door Vio der kosten van 't Rijk op zich te nemen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school in den Biesbosch alhier is benoemd Mej. Boer van Sliedrecht. Maandag nam. 8 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Aan de orde ko men ingekomen stukken en benoeming van een hoofd der O. L. school B. AMMERZODEN. Door den Raad de- ter gemeente is besloten aan de gem.-veld wachters Van Bokhoven en De Weerd, wegens de duurte, een jaarlijksche verhoo ging toe te kennen van f96. BENEDEN-LANGSRAAT Nu de uitvoer van fruit verboden is, dalen de prijzen van diverse fruitsoorten merkbaar. Momenteel besteedt men voor appels en peren niet meer dan f 5.per H. L. De oogst is niet groot. BAARDWIJK. Gisterenavond heb ben eenige, tot nu onbekend gebleven, laffe vlegels by den heer v. C. een 5-tal ruiten vernield. De politie stelt een streng onder zoek in. De raad heeft beslaten B. en W. een blanco crediet te verleenen in het aan deel der gemeente in het nadeelig verschil tusschen inkoops- en verkoopsprijzen van levensmiddelen, overeenkomstig art. 3 der Distributiewet. BESOIJEN. De maréchaussee mocht het dezer dagen gelukken eenige militairen te snappen, die bezig waren eenige boomen te ontlasten in den fruittuin aan den heer J. v. d. H. alhier. DUSSEN. Bij Kon. besl. is aan den Heer W. A. Verhoeven een pensioen ver leend als Gemeente-Ontvanger, groot f 225. 's GRAVENMOER Woendsdagmid- dag is ten Gemeentehuize alhier geinstal- leerd de commissie, belast met de distributie van levensmiddelen, bestaande uit de heeren D. Smits, voorzitter, C. Bosman, A. Beunis en C. Mouthaan, leden en B. Verhoeven, secretaris. A.s. Maandag zal die commis sie ten Gemeentehuize zitting houden tot opneming der noodige levensmiddelen. HERFT. Voor kookerwten wordt f 30 per H.L. geboden. 't Vorig jaar was de prijs f20.ét f21. per H.L. KAATSHEUVEL. Overeenkomstig de definitief opgemaakte schattingslijsten bedraagt de uitkeering aan deze gemeente, wegens het vervallen van haar tienderecht f 82454.30. Het bedrag van de jaarlijksche zuivere tiendeopbrengst was geschat op f 4122.71X. De uitkeering wordt aangewend, deels tot uitvoering van buitengewone werken, deels tot aflossing van bestaande geldleenin- gen en deels tot belegging in effecten. Niettegenstaande de meest ijver volle bemoeiingen van onzen burgemeester om in de behoefte aan regeeringstarwe, noodig voor het bakken van goedkoop tarwebrood, te voorzien, is het gebrek momenteel zoo groot dat verschillende bak kerijen geen bruinbrood meer kunnen bakken. Reeds moet een 14-tal dagen ge leden bij de regeering op aanvoer van tarwe zijn aangedrongen, doch tot heden nog zon der resultaat. LAND VAN HEUSDEN. Nu de oogst binnen is, is men hier en daar be- gonnnen met het rooien der late aardap pelen. De opbrengst daarvan valt over 't algemeen niet zoo tegen als men verwacht had. Dacht men voor eenigen tyd, dat èr veel zieke aardappelen zouden komen, ook dat valt mee. Wij zullen kunnen spreken van een middelmatigen opbrengst. De boonen waren en zijn nog duur, doch de latere pluk ook hiervan valt niet tegen, zoodat menigeen nog een gedeelte winterprovisie kan bekomen. De opbrengst blijft toch ver beneden die van 't vorige jaar. De handel in fruit begint zich weer te herstellen. De groote schaarschte van dit gewas is oorzaak, dat er goede vraag in het binnenland is. Er zijn deze week voor knolperen weer f 8,per H.L. besteed. Voor appelen worden thans weer 12 13 cent per K.G. betaald. NIEUWENDIJK. De jaarlijksche Unie collecte voor de Christelijke scholen vheeft f215,84 opgebracht. Vorig jaar f212.86. Door de onderafdeeling der V. P. N. alhier zijn deze week ruim 1200 eieren naar Rotterdam verzonden. Er werd 9 k 40 ct. per stuk beteed. NEDERHEMERT. Woensdagnamid dag was een 12-jarige jongen van Groe- neveld behulpzaam bij het nooten knuppe len, toen onverwachts een tak brak en hij naar beneden viel. Met een wonde aan zijn rug en eenige inwendige kneuzingen is hij naar zijne woning gebracht. RAAMSDONK. Dezer dagen had al hier de jaarlijksche locale keuring plaats van fokvee der vereeniging tot verbetering van de Rundveefokkerij te Raamsdonkdorp. Keurmeesters de heeren G. J. v. Poppel te Gilze, Jac. Vos te Roosendaal en G. Foukesstruif (zuivelconsulent Breda). Daartoe uitgenoodigd door verschil lende ingezetenen heeft de heer Christiaan Libot verleden week zijn fraaie circustent alhier opgeslagen en heeft Zondag, Maan dag en Dinsdagavond zeer goed geslaagde voorstellingen gegeven. Alle avonden waren alle plaatsen nagenoeg uitverkocht en steeds ging het publiek hoogst voldaan over het afwisselend programma huiswaarts. Gaarne roepen wij dan ook den heer Christiaan Libot en zijn gezelschap een spoedig »au revoir® toe. SPRANG. Onder de alhier in kwar tier zijnde militairen heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Den lijder is naar het hospitaal te Tilburg vervoerd. Jl. Woensdag had de 9-jarigen J. v. D. het ongeluk met een gevulde melkbus van den melkwagen te vallen. Vreeselijk bloedend uit zijn neus en knieën werd hij opgenomen. Vreesde men eerst het ergste, later bleek dat het boven won der tamelijk goed was afgeloopen. De arbeider O. kwam, toen hij in den stal zag, tot de minder aangename ontdekking dat zijn varken dood lag. Een dag later stierf zijn schaap, voor genoemde een heele schadepost. VEEN. Door den landbouwer B. alhier werden deze week verschillende partijen stroo afgeleverd, dat door een dorschma- chine was klaargemaakt. Het is hoog in prijs want het wordt verkocht tegen f 21.— per 500 K.G. Door den bond van suikerfabrieken wordt op de plaatsen waar weegbruggen geplaatst zijn dezer dagen een employé gezonden om deze toestellen te controleeren. Dit is natuurlijk in verband met de aan staande bietencampagne, daar deze weeg bruggen dienst moeten doen voor de suiker bieten. WIJK. Op de alhier, op 14 Septem ber j.l. gehouden paardenmonstering, uit gaande van den Heer G. A. van der Kuijlen, te 's-Gravenhage zijn 2 paarden verkocht n.l. 1 van J. Mans en 4 van M. de Kok respectievelijk voor f575 en f725. Deze week zal in deze gemeente 500 K.G. witte suiker aankomen welke onder de winkeliers alhier zal worden ver deeld, door wie hij verder, aan de inwo ners zal worden gedistribueerdvoor regee- ringsprij8 èd f 0,55 per K.G. WAALWIJK. Gisterenmorgen be merkte de landbouwer P. v. H., dat een zijner koeien, grazende in de buitenweide, was verdronken. In 14 dagen tijds is dit het tweede stuks vee, dat van v. H. is verdronken, wat voor hem een schadepost is van f 800. ZALTBOMMEL. Op de Dinsdag ge houden weekmarkt was geen handel in granen. Boter f 0.8 772 per K-O. Eieren f 2.60 k f2.70 per 26 stuks. Biggen f 5.50 tot f 12.50. Aangevoerd 124 stuks. PREDIKBEURTEN. 17 September. Heusden, nm. 6 u. ds. Ruijsch v. Dugteren. Geref. kerk, vm. 9,30 u. lees- dienst en nm. 6 u. ds. Y. v. d. Zee uit Westergeest. Werkendamvm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. v. d. Pol. Geref. kerk, A vm. 9.30 u. en nm. 6 u. Geref. kerk B, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. leesdienst. AalburgNm. 2 u. ds. Ewoldt. Aalst, nm. 2 u. ds. v. Ingen uit Gameren. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Almkerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. dr. Montijn, Andel, nm. 2 u. dr. Tjalma uit Veen. Baardwijk, Vm. 10 u. ds. Louwe Kooij- mans. BabyUmiènbroekvm. 9,30 u. ds. Blank- hart. Besoijen, vm. 10 u. en nm. 5,30 u. ds, Dierkens. Capellegeen opgaaf. Geref. kerk, geen opgaaf. Doeveren, Vm. 9,30 u. ds. Bastiaanse. Drongelengeen dienst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2