Lesboeafs, ten N. van Combles. Ditmaal is de tegenstrijdigheid tusschen de berich ten van beide zijden zoo groot, dat zij met den besten wil niet met elkaar in overeen stemming zijn te brengen. Van Duitsche zijde is vandaag nog geen communique verschenen, maar Haig, die zich heeft doen kennen als betrouwbaar in zijn berichten, rapporteert ten stelligste dat de Duitschers al meer teruggedreven worden. Het aantal gevangenen, heden gemaakt, bedraagt 1700, o. w. 51 offi cieren. Het totaal aantal gevangenen, dat in twee dagen door ons gemaakt is, be loopt over de 4000, o. w. 116 officieren. Blijkens de ingekomen berichten zijn tot dusver 6 kanonnen en meer dan 50 ma chinegeweren buit gemaakt of vernield. Ook is een aanzienlijke hoeveelheid oorlogs tuig yermeesterd. Op 15 September zijn 15 Duitsche vliegtuigen buit gemaaktvan onze vlieg tuigen worden er 6 vermist. Ook de Franschen hebben ten Zuiden van de Somme nieuwe belangrijke voor- deelen behaald. De algemeene indruk is, na de gevechten van Zaterdag en Zondag, dat de stalen wal van het Duitsche front ten N. en ten Z. van de Somme beden kelijk wankelt. Ofzou de militaire medewerker van de N. Ct, gelijk hebben als hij vraagt Zijn de geallieerden bezig er in te vliegen? Wijken de Duitschers wellicht langzaam terug om tijd te winnen in strategisch opzicht natuurlijk? Houden zij misschien den vijand met zwakke krachten op zeker punt aan de praat om op een ander deel van de linie hem onverhoeds met belang rijke versterkingen te verrassen Zoovele vragen, zoovele mogelijkheden. Maar wij vreezen dat het den centralen te machtig wordt en de geallieerden wel degelijk in de overmacht zijn, al zeggen wij hiermee niet dat het einde een verplettering van de troepen der middenrijken zal doen aan schouwen. De Engelschen hebben hun succes voor een deel te danken naar zij zelf zeggen aan hun vliegwezen en een nieuw soort auto's. Wat het eerste betreft, Reuter meldt daaromtrentdat de Engelschen »de Duitschers in alle soort vliegtuigen onmetelijk vooruit zijn, ja in elke bijzon derheid betreffende vliegtuigenEen van de officieren zei zelfs: »Wij zijn de heele wereld vooruitdaar is geen twijfel aan. De berichtgever vernam verder, dat Enge land tegenwoordig zooveel vliegtuigen maakt, dat het ook zijn bondgenooten voorziet. De Duitschers hebben geen enkel vliegtuig, dat zoo snel en hoog vliegt als het Engel- sche. Aan het Westelijke front is de vliegdienst der Entente dan ook geheel de baas, schrijft hij. »Geen twijfek zei een officier »of Engeland's luchtvloot zal de eerste in de wereld worden, even als de Engelsche vloot de eerste is.« Wat nu aangaat die nieuwe auto's. Het moeten ware monsters zijn. Volgens En gelsche beschrijving gelyken deze lange, lage, grondkleurige schildpadden niet op de vroegere gepantserde auto'shet zijn fei telijk stalen landschepen van ontzaggelijk vermogen en wonderbaarlijke bruikbaarheid Zij hebben in de praktijk bewezen, dat zij over muren kunnen klimmen, zich een weg kunnen banen door dichte bosschen, over loopgraven heen kunnen en in en over kraters kunnen heen manoeuvreeren. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian heeft gesproken met soldaten, die de nieuwe vecht-automobielen kennen. Hij zegt, dat ze even groot zijn als de benedenverdieping van een huis; zij zijn voorzien van »rupswielen« en kun nen over terrein gaan, waarover zich niets anders zou kunnen bewegen. Zij stormen op alles vóór hen los gra- naatkuilen hinderen ze daarbij niet het minst. Zij rijden over een loopgraaf, alsof die er niet was en komen vooruit over den geaccitenteerden grond in een van die uit gebrande bosschen, alsof het een behoorlijke weg was. Granaatkartetsen kunnen hen niet deren. Zij zijn zoo volmaakt even wichtig, dat zij met bijna hun halve ge wicht tusschen hemel en aarde kunnen zweven, steun zoekende over een of ander gat. Hoe log zij er ook uitzien, komen zij toch met vrij groote snelheid vooruit. Het hoofddoel met deze toestellen is om menschenlevens te sparen gedurende den opmarsch. Zij schuiven de prikkeldraad versperringen weg en trekken alles neer wat ze tegenkomen. Het laat zich ver staan dat het wanhopig vechten is tegen zulke verwoestingswerktuigen, maar het Duitsche vernuft zal ook hier wel spoedig tegenmaatregelen weten te nemen. In het Oosten woedt de strijd tusschen Duitschers en Russen niet minder hevig. Tot nu toe zijn de aanvallen der laatsten i bloedig afgeslagen. Meer naar het Zuiden toe verloren echter de Duitschers ruim 3000 gevangenen en werd er hun front een weinig teruggedrukt. Op de hoogvlakte van de Karst maakte het Italiaansche offensief nieuwe vorderin- gtn, maar de Oostenrijkers verweren zich hardnekkig. In de Karpathen geen veranderingen van beteekenis. Er valt sneeuw, de wa teren beginnen er toe te vriezen. Veel bedrijvigheid kan daar dus niet meer ver wacht worden. Aan het Zevenburgsche front trekken de Roemeniërs nog immer vooruit. In Macedonië rukken de Serviërs tegen Fiorina op. Zij hebben 25 kanonnen buit gemaakt en een groot aantal Bulgaren ge vangen genomen. Alleen in de Dobroedzja gaan de cen tralen voort de Russen en Roemeniërs te rug te dringen. Slotsom het ziet er voor de Duitschers en hun vrienden niet rooskleurig uit, al is het mogelijk dat de kans zich keert. Ge schiedt dit niet dan gaat het Duitsche rijk een bange toekomst tegen. In een artikel, getiteld»de verliezer moet betalen", schrijft de Daily Telegraph »In 1871 eischte Duitschland 5.000.000.000 fr., in de meening dat onder die enorme som Frankrijk zou bezwijken. Het had echter gerekend buiten de vaderlandsliefde en de spaarduitjes van de Franschen. Sindsdien heeft Duitschland altijd betreurd, niet meer te hebben gevraagd. In 1914 heeft het gehoopt, spoedig Parijs in zijn macht te hebben en het maakte zich ge reed om een ongelooflijke oorlogsschatting te eischen. Sedert heeft Duitschland tel kens als het dacht de overwinning binnen zijn bereik te hebben, hetzelfde gewild en den vijand willen uitknijpen als een ci troen. Maar de laatste zes maanden is de toon van de Duitsche bladen veranderd. Zij hebben heel wat water in hun Rijnwijn gedaan. De overgang werd gevormd door de aanbieding van Bethmann Hollweg om, indien een enorme schatting betaald werd de bezette gebieden te ontruimen. Dit heeft in alle hoofdsteden van de geallieer den den lachlust gewekt. Thans heeft de oorlog een voor ons gunstigen keer geno men en zoodra het uur van Duitschland zal hebben geslagen, zullen wij wel op tellen wat het zal hebben te betalen. Men moet er zich op voorbereiden dat het een fantastisch klinkend bedrag zal wezen, wijl het herstel van België, Polen en alle ver woeste gebieden zal moeten worden be taald. Maar wij zullen dat bedrag tot den laatsten cent opeischen. Duitschland heeft altijd gezegd wie verliest betaalt, welnu, de geallieerden zullen dat niet vergeten.'. Dit wetende, zal het Duitsche volk den strijd tot het uiterste voort zetten. Wat zal er nog een bloed stroomen, wat ont zettend veel vernield en geleden wor den eer de x>vrede« zal weerkeeren in Europa. BUITENLAND. Pantsers voor automobielbanden. De rubbernood in Duitschlaqd stijgt met den dag. Maar de Duitsche technici zijn vindingrijk. Zoo heeft thans weer een Dusseldorfer ingenieur automobielbanden ge maakt, die beschermd worden door stalen pantsers. Zij zijn gevlochten over het gummi. Het pantser bestaat uit duizenden fijne staaldraadjes, samen geweven tot een geheel. Na een rit van 5000 K.M. is het pant ser versleten, en moet het door een nieuw worden vervangen, doch dat is zoo erg niet; de gummi binnenbanden zijn gaaf gebleven. Vermoedelijk zal het pantser na den oorlog wel weer verdwijnen, want het is te begrijpen, dat de auto niet licht rijdt in dit harnas, en dat ook de snelheid niet bevorderd wordt. Maar er wordt rubber gespaard, en dat is op het oogenblik het voornaamste. Nieuw Japansch-Chineesch incident. Uit Tsjangtsjoen is bericht ontvangen over een nieuwen aanval door de Chineesche troepen op Japansche ruiterij. Deze Ja- pansche troepen waren belast met het toe zicht op het terugtrekken van Mongoolsche troepen uit de spoorwegzone. Er is bericht ontvangen, dat Japansch- Chineesche onderhandelingen, die te Peking worden gevoerd, een gunstig verloop nemen. In regeeringskringen te Tokio is men er van overtuigd, dat de huidige Chineesche regeering bereid is om Japan verzoenend tegemoet te komen, teneinde tot een vriend schappelijke oplossing van het geschil te komen. Zware gewapende automobielen. Haig heeft een toespeling gemaakt op een nieuw type van zware gewapende tauomobielen. Het geheim van deze wa gens is zorgvuldig bewaard, maar volgens de ïTimesc moet er ongeveer het volgende van uitgelekt zijn Zij, die den wagen gezien hebben noe men het een bak. Het is duidelijk, dat geen automobiel op gewone wielen de moeilijkheden van de door granaten om gewoelde weglooze wildernis te boven kan komen. Het is niet bekend, waar de be teekenis van den nieuwen auto in ligt, maar wanneer de sluier van het geheim weggenomen zal zijn, dan zal men zich kunnen voorstellen, hoe de Duitsche infan terie bij de door granaten stukgeschoten loopgraven onder het aanbreken van den grijzen dag een gelid stalen monsters zag naderen vuurspuwend en aanhoudend voor uitkomend over loopgraven, prikkeldraad en kraters van granaten. Verliezen der wereldhandelsvloot. Uit een opgaaf van Lloyds nopens de verliezen van de wereldhandelsvloot in het eerste kwartaal van dat jaar blijkt, dat het verlies van de Engelsche stoom- en zeilvloot met inbegrip van de koloniën, die een tonnenmaat van 21.274.000 ton heeft 341.500 bedroeg. Hiervan waren 250.000 ton verliezen ten gevolge van den oorlog. Nederland, dat bijna alle verliezen tenge volge van den oorlog leed, verloor 2.69 pet. Noorwegen 1.51 pet. Met het oog op den ontzaglijken omvang van de Engelsche handelsvloot zijn de bo vengenoemde verliezen betrekkelijk klein, meent »Reuter« en zijn ze Vermoedelijk meer dan goed gemaakt door aankoop en nieuwen aanbouw. o De aardschokken op Java. Aan de Tel. wordt uit Batavia geseind De stroom van vluchtelingen uit Maos en Kesoegihan is opgehouden. Het is thans weer rustiger geworden. De opstand in Mexico. Villa heeft met 600 man een aanval gedaan op de stad Chihuahua. Zij drongen de stad binnen, doch werden er met zware verliezen weer uit verdreven. Alle volge lingen van Villa, die gevangen werden ge nomen, zijn ter dood gebracht. —o Asquith's zoon gesneuveld. De oudste zoon van Minister Asquith is op 15 Sept. aan het front gesneuveld. o Nieuw Grieksch kabinet. In het nieuwe Grieksche kabinet is Ka- logeropoelos premier en minister van oor log en van financiën Damianos van ma rine Koefos van buitenlandsche zaken Bokotopoelos van justitie Kanaris van on derwijs Kaftangeogon van verkeersmidde len Bassios van handel en nijverheid. Het «Berliner Tageblatt,« verneemt uit Lugano, dat het kabinet een strenge onzij digheid wenscht te bewaren, echter ten gunste van de Entente. Het blad noemt het kabinet een groote vèrrassing en con stateert, evenals de «Vossische Zeitung«, dat alle ministers zonder uitzondering den naam hebben van trouw te zijn aan den koning en zelfs eenigszins vijandig tegen over Venizelos te staan. Georg Bernhard gelooft, blijkens een hoofdartikel in hetzelfde blad, dat Enge land de deelneming van Griekenland aan den oorlog niet meer verlangt, maar te vreden is met de volkomen heerschappij over het land. Op deze wijze zou een Italiaansch-Grieksch conflict kunnen worden vermeden. Doorbraak van een waterkeering. In het dal van de Weisze-Desse is een waterkeering van 80 M. lengte en 20 M. hoogte doorgebroken. De reusachtige water massa stortte daardoor omlaag. Een groot aantal glassmelterijen werden weggespoeld, groote massa's boomen medegevoerd. Er zijn vele menschenlevens te betreuren. De bruggen staan op instorten. De schade is onafzienbaar. "Volgens de Reichenberger Ztg. zijn de dorpen Tiefen- bach, Dessendorf, Pannwald, Schumburg, Schwarows, Grosshammer, Haratz e. a. overstroomd. Tot middernacht was het aantal omge komenen tot 10 gestegen. BINNENLAND. De Antwerpen. De directie van de American Petroleum Comp. te Rotterdam heeft van den gezag voerder van de Antwerpen het navolgende telegram ontvangen Antwerpen door Duitsche onderzeeër 12 dezer om 8 uur 's-morgens tot zinken ge bracht 490 30' N. B. 6gr. 46' W. L. West. Onmogelijk eerder te seinen eerst heden te 12 uur te Plymoth geland. De geheele bemanning is gered. Zondagsrust bij de Posterijen. Het was niet algemeen bekend, dat aan de postkantoren kleine etiketten verkrijg baar zijn met het opschrift: «Niet be stellen op Zondagc. Deze etiketten de prijs bedroeg 50 stuks voor 1 cent op de Zaterdagsche poststukken geplakt, konden er natuurlijk in belangryke mate toe medewerken, de Zondagsrust aan de posterijen te bevorderen. Wij vernemen, dat deze etiketten thans gratis aan de postkantoren verkrijgbaar zijn, wat voor menigeen stellig aanleiding zal wezen er gebruik van te maken ten einde daardoor de Zondagsrust in de hand te werken. o Het effect van een boterham. Het effect van een dikken Hollandschen boterham met «schinkc bleek uit het vol gende Een Rus kwam in Nieuwenhagen (L.) over de grens, doch toen bij onze soldaten zag, was aan huilen geen gebrek. Hij meende nog in Duitschland te zijn en weer terecht gekomen te zijn in handen van Duitsche soldaten. Niets kon den Rus overtuigen, dat hij in Nederland was en het huilen bleef maar aanhouden. Toen kwam eenv vrouw op een lumineus idee. Zij kwam plots met een stevige boterham met hem bij den Rus. Toen was al zijn twijfel ver dwenen en hij sloeg een kuitenflikker van vreugde. o Gisterenmorgen trachtte een Russische krijgsgevangene uit Duitschland te ontvluch ten. Hij was reeds in een roeiboot op den Rijn, om hiermee den Hollandschen bodem te bereiken. De Duitsche grenswacht, die hem echter bemerkte, heeft hem in de roeiboot doodgeschoten. Door den stroom is de roeiboot met het lijk te Lobith aan gedreven. Geen nikkel naar ons land. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mee, dat tot nadere aankondiging geen verdere consenten meer zullen gegeven worden voor den uitvoer van nikkel naar Nederland. Te Philippine is ter beschikking van de marechaussee gesteld een Belg, zekere Van H., die bij het onderzoek opgaf een Bel gische vluchteling te zijn, blijkens zijn pas in October 1915 hij Esschen over de grens gekomen. Hij had zich nu bij Bouchate op Belgisch gebied begeven, waar hij aan raking zocht met den commandeerenden officier. Nadat hij dezen verlaten had, werd voor hem de poort in de grensver- sperring geopend en hij op Nederlandsch gebied gelaten. Deze omstandigheden trok ken de aandacht en waren aanleiding tot zijn aanhouding. Bij fouilleering bleek dat hij ruimschoots was voorzien van Duitsch bankpapier en ander geld. Hij is door de marechaussee naar Middelburg overgebracht. o Te Oldenzaal is Zaterdag een Duitsche deserteur aangekomen, een ijzerfabrikant uit Australië. Bij het begin van den oorlog had hij zich met zijn vrouw op familiebe zoek in Duitschland bevonden en daar was hij als Duitsch onderdaan onmiddellijk bij het leger ingedeeld. In Galicië was hij daarop gewond geworden. Van Nordhorn, waar hij het laatst verpleegd werd, had hij de Nederlandsche grens weten te be reiken. Zijn vrouw vertoeft nog in Duitsch land. De onlusten in Djambi. De correspondent van de »Tel.c te Wel tevreden verneemt nader, dat de bevolking, die bij de rivier de Toengkal woont ge wapend naar de streek van Rengat is getrokken, om er den aldaar wachtenden leider te halen en hem tot radjah van Toengkal te maken. De resident van Riouw heeft de overheid gewaarschuwd, dat hij vreest, dat de invloed van den verbannen Sultan van Riouw, die thans te Singapore vertoeft in het spel is. Naar aan de »N. R. Crt.« uit Soerabaja wordt gemeld, is majoor v. d. Linden, die met twee compagnieën in de richting van Bangko is opgerukt, van alle zijden door den vijand omsingeld. Het verkrijgen van gemeenschapv met hem is onmogelijk. Er is nog geen gevaar, daar de inlanders weinig geweren hebben. De Indische correspondent van de «Tel. seint, dat uit Djambi aan de «Locomotief* wordt gemeld De bevolking heeft verschillende leiders tot radjah uitgeroepen, onder wie de pre sident van de Sarekat Islam. Overal heerscht thans opstand. De rebellen verkeeren in de meening dat voor de rivier de Djambi drie Turksche oorlogsschepen geankerd lig gen, gereed om hun te hulp te komen. Alle telefonische en telegrafische verbipding is verbroken. Zelfs in de stad Djambi maakt men zich ongerust. De openbare gebouwen worden bewaakt. De troepen zijn op den opmarsch voortdurend door rebellen omringd. Vlieger geïnterneerd. Te Westhapelle is Zondagmiddag een Fransche vliegmachine geland, waarin een lichtgewonde Engelsche officier zat, die is geïnterneerd door de kustwacht te West- kapelle. Andere machines vlogen door in de rich ting van Engeland. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Tot Secretaris van het Arrondissement Heusden van het Ned. Onderw. Gen. is benoemd de heer E. Colet, onderwijzer te Wijk. WERKENDAM. Eergister vergader de de Raad dezer gemeente. Besloten werd aan den heer P. v. d. Male afschrijving van den H. O. te ver- leenen vanaf zijn vertrek uit de gemeente. Medegedeeld werd een schrijven van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, inzake distributie voedingsmidde len. In besloten vergadering zou hierover even gesproken worden. Het publiek zou even zich moeten verwijderen ('t pu bliek moest echter een uur wachten en deed dat getrouw). Na heropening der op. verg. kwam de benoeming van een hoofd der school in den Biesbosch aan de orde. Op de voordracht kwam ook voor de toekomstige landstormman, de heer De Ruit, alhier. Op voorstel van den heer C. J. Visser werd besloten aan den min. v. Oorlog te vragen of deze uitstel van dienst zou kunuen krijgen bij eventueele benoeming. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering na de gebruike lijke rondvraag. WERKENDAM en DE WERKEN. De verkoop der bloemen ten bate van het Comité tot steun en huisvesting van wee zen en verlaten Belgische kinderen heeft voor de gemeenten Werkendam en De Werkeu c. a. opgebracht f94.88. AMMERZODEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een weide by de Riemersteeg door een tót nog toe onbe kend gebleven hond dusdanig huis gehou den. Niet minder dan vier schapen van de landbouwer V. zijn op verschillende plaatsen gebeten, terwijl een vijfde wordt vermist in een andere daarbij gelegen weide waarin een schaap v. d. veldw. B. liep is ook mede hetzelfde geschied. Naar deze hond zoomede de eigenaar daarvan wordt een onderzoek ingesteld. BENEDEN-LANGSTRAAT. Het mesten van varkens wordt zeer bemoeilijkt door het gebrek aan meel en dientengevolge gaat de handel in biggen al zeer slecht. Vette kalveren staan op goeden prijs; de handel in schapen gaat slecht. Men be steedt voor vette kalveren f0.90 a fl.00 per K.G., varkens 56 60 cents per H KG., nuchtere kalveren f 20 f 24, biggen f 5 f8, en schapen f 15 k f18. 's-GRAVEMOER. In de vorige week overleed alhier de heer Dr. Cornelis Loèff, oud-rector aan het gymnasium te Leeu warden. De overledene bereikte den leef- tyd van 85 jaren en bracht zijne laatste levensjaren op vredeslust alhier door. GENDEREN. Door de afdeeling van de V. P. N. alhier zijn in de afgeloopen week verzonden1940 kippen- en 55 een deneieren: totaal 1995 stuks. In den loop dezer week zal alhier, naar wij vernemen, van regeeringswege suiker verkrijgbaar worden gesteld. Ze zal alleen verkocht mogen worden tegen afgifte van bons, die ter secretarie vanaf Donder dag verkrijgbaar zijn. Door dezen maat regel wordt een gelijkmatige verdeeling onder de inwoners der gemeente verkregen. HERFT. Zaterdagavond werd in het café «De Ploegt alhier, een vergadering gehouden van inwoners ten einde bespre kingen te houden om ook alhier regeerings- middelen te kunnen bekomen. Een adres werd opgesteld, door de aanwezigen ge- teekend en door een deputatie den Burge meester aangeboden. Het verzoek is met gunstigen uitslag bekroond. Wij vernemen, dat reeds a.s. Donderdag regeeringspek verkrijgbaar zal zijn. NEDERHEMERT. Zaterdagmorgen stond voor het veerhuis van Smits een wagen met kisten bier van de L. uit Zalt- Bommel toen de voerman door wilde rijden maakte hij met den wagen eene te korte draai en viel deze omver. Niet minder dan drie kisten met bierflesschen waren stuk terwijl aan de wagen ook eenig averij was ontstaan, een jongen die op den wagen zat viel op den grond doch kwam met den schrik vrij. t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2