Talt uw haar uit Purolzeep. Voor Uwe kinderen al vorens zij twintig jaar zijn.- Het licht slechts aan U, Uwe kinderen het noodzakelijkste te verschaffen voor een gelukkig bestaan. Indien het noodig is hunne hoedanigheden te ontwikkelen, hun een vak te leeren, om hen in alle om standigheden te behoeden tegen gebrek, toch moet hun vóór alles eene goede ge zondheid geven. Voor de gezonde jongelui liggen tal van betrekkingen open, die on bereikbaar zijn voor ziekelijken en zwakken, welke bij gelijken verstandelijken aanleg ver achter blijven, omdat zij geen voldoende kracht kunnen ontwikkelen. De jonge meis jes van haar kant zullen misschien geheel haar leven de gevolgen ondervinden der slechte omstandigheden, waarin zij hare groei-jaren hebben doorgebracht. Op het tijdstip hunner vorming dus, moet gij bij zonder waken over de gezondheid Uwer kinderen, vooral van Uwe dochtersgeheel het organisme is gedurende dien tijd ver plicht een zwaren arbeid te verrichten. Om nu de opgelegde inspanning te ver dragen is het van belang dat het bloed waaruit het weerstandsvermogen geput wordt zelf sterk genoeg is om de verbruikte krachten te kunnen vernieuwen. De ouders zullen dus wijs doen met op dat tijdstip met regelmatige tusschenpoozen gedurende den geheelen gevaarlijken tijd hunne kin deren eene behandeling te doen ondergaan met de Pink Pillen, die het bloed rijk en zuiver maken; de versterkende hoedanig heden dezer pillen maken ze tot het uit nemende krachtmiddel voor den huwbaren leeftijd. De Pink Pillen zijn niet alleen de groote versterker van het bloed, maar bovendien de krachtigste opwekker der zenuwen. Lijders aan bloedarmoede, verzwakten, over werkten, lijders aan neurasthenie aan maag pijnen, hoofdpijnen en rheumatiek vinden er een boven alles uitstekend geneesmiddel in. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BUITENLAND. Oostenrijksch oordeel over de troonrede. De »Neue Freie Presse« schrijft het volgende o. m, over de Nederlandsche troonrede Verdediging der onafhankelijkheid. Dit woord kenmerkt den nood waarin Holland door de Engelsche pressie-politiek gekomen is. De neutrale staat, die met alle mogendheden in vrede leeft, moet na drukkelijk verklaren, dat hij zijn onafhan-. kelijkheid bewaren wil, omdat de verdruk kers ook Holland gaarne onder hun juk zouden willen brengen en het geheel tot dienstbaarheid der Entente veroordeelen. Holland is evenwel geen Griekenland en herhaaldelijk blijkt, dat hèt tot het uiterste besloten is om zijn zelfstandigheid te ver dedigen. De troonrede van Koningin Wil- helmina is weder een waarschuwing de boog niet te strak te spannen en het teeken, dat Holland zijn eerlijke neutraliteit wenscht te handhaven. Overstroomingen in China. Zeer zware overstroomingen hebben een groot aantal districten in het Chineesche rijk verwoest. Verscheidene steden staan onder water. Er zijn weinig persoonlijke ongelukken, maar over het algemeen zijn de oogsten vernield. Een millioen perso nen zijn dakloos en, er wordt een beroep gedaan op den steun van het buitenland. Volgens Bulgaarsche bladen had het Russische leger in de Dobroedsja een heele brigade beambten bij zich, die bestemd waren om in de te veroveren Bulgaarsche steden het bestuur in handen te nemen. Die beambten zijn echter gevangen geno men en worden thans in dezelfde steden voor welke zij bestemd waren gebruikt bij de stadsreiniging. o Onlangs is in een Fransch communiqué de naam van den vlieger adjudant Taras- con genoemd. De Matin vertelt van hem, dat hij een houten been heeft tengevolge van een vliegongeval, hem voor den oorlog overkomen. Hij heeft er toen een tijd de vliegerij aan gegeven, doch zich bij 't uit breken van den oorlog als militair vlieger aangemeld. Gedurende den oorlog is hij slechts éénmaal getroffen. Een granaat splinter brak zijn kunstbeen. o Kraaien als waarschuwers. Bij de militaire operaties in Russisch- Polen is dikwijls opgemerkt, dat vóór het optreden van Russische aanvallen de daar zeer talrijke kraaien onrustig werden en in de richting van de Duitsche stellingen vlogen. Dit gebeurde vooral kort vóór het aanbreken van den dag of bij avondsche mering, wanneer de Russen bij voorkeur een aanval begonnen. Het was duidelijk, dat de kraaien door de vooruitspringende Russen uit hun slaap opgeschrikt werden en nu in zekeren zin als waarschuwers naar het Duitsche front toevlogen. De Franschen hebben hetzelfde opge merkt. De Fransche historicus-genie-kor- poraal Le Brun schreef er zelfs al een publicatie over. De overstrooming in Bohemen. Omtrent de doorbraak van den stuwdam in het Wiesendal bij Tannwald in Bohemen, meldt de Bote nog, dat de ramp Maandag avond is gebeurd. Een millioen M3. water stortte zich in 6 M. hooge golven in het dal. Er zijn tallooze huizen vernield. Over een afstand van ongeveer 20 K.M. heeft de vloed groote verwoestingen aangericht. Tot vanmiddag zijn ongeveer 250 lijken, o. w. vele van kinderen geborgen. De vloed kwam zoo plotseling opzetten, dat in vele gevallen aan redding niet viel te denken. Voor het ruimingswerk is militaire hulp uit Reichenberg en Aussig gezonden. De buit der geallieerden. Volgens ,de officieele Engelsche mede- deelingen, heeft de buit van de geallieer den aan het Oostelijke, Italiaansche en Westelijke front van 1 Juli tot 18 Sep tember bedragen: 1131 kanonnen, 2624 machine-geweren en 490.668 gevangenen. Volgens een Reuter«c bericht uit Johan nesburg wordt aldaar een monster-petitie op touw gezet ten gunste van de invoering van dienstplicht in geheel Zuid-Afrika. o De oorlogscorrespondent van de »Zeit« zegt in een dorp in Wolhynië een man te hebben gezien met een ontzettend langen witten baard, die 113 jaar oud was. Als jongen van negen jaar heeft hij Napoleon gezien op zijn weg naar Moskou. Van het Roemeensche gevechtsterrein. De Duitschers en Bulgaren verslagen. BOEKAREST, 22 Sept. DE RUSSI SCHE EN ROEMEENSCHE TROEPEN HEBBEN NA EEN SLAG, DIE VIJF DAGEN DUURDE, DE BULGAREN EN DUITSCHERS IN DE DOBROEDSJA VERSLAGEN, DIE DAAROP IN ZUIDE LIJKE RICHTING ZIJN TERUGGE TROKKEN. BINNENLAND. Crisis uitgaven. Voorloopige berekening' der Crisisuitga ven tenMaste van den Staat gedurende het tijdvak van 30 Juli 1914 tot 31 Juli 1916. De kasvoorschotten aan de koloniën bui ten rekening gelaten en na aftrek van de loopende voorschotten aan gemeenten, Rijksgraanhandel en rijkskunstmestoffenhan- del, is de Rijkskas in bovengenoemd tijdvak achteruitgegaan met f 470.000.000 Hiervan komt, naar ramming, ten laste van tekorten op den normalen (gewonen en buitengewonen) dienst van de jaren 1914, 1915 en 1916 (tot dusver) f54.500.000. Blijft voor rekening van de crisis f415.500.000. Hierbij dient echter gevoegd te worden a. hetgeen bereids door de belastingschul digen speciaal voor de crisis, is opgebracht (inkomsten van het Leeningsfonds 1914, voor zoover niet gebezigd voor rentebepa ling) f 20.500.000 b* het bedrag der uitgaven, welke reeds gedaan, doch nog niet betaald zijn, welks bedrag is te rammen op f 10.000.000. Totaal crisis-uitgaven f 446.000.000. o Verlof militielichting 1907. Thans is, meldt de »Avp.«, definitief bepaald, dat de dienstplichtige onderoffi cieren, korporaals en manschappen der militielichting 1907 op 29 Sept. e.k. met onbepaald (klein) verlof huiswaarts zullen keeren. Met het oog op de op 28 en 29 Sept. vallende Israëlietische feestdagen en in verband met de indeeling der landstorm- jaarklasse 1911 bij de L. W.-bataljons, zijn de betrokken commandanten gemach tigd om het bovenbedoelde verlof reeds te doen ingaan op 26 Sept. a.s. Vette vondst. Aan den zeedijk bij Wissenkerke zijn 40 kisten margarine aangespoeld, gemerkt »'t Haantje?. Elke kist houdt ongeveer 25 pond in. De margarine is voor 60 ct. per K.G. voor de inwoners verkrijgbaar gesteld. De loodsboot bracht te Hoek van Hol land 350 in zee opgevischte kisten boter aan. Smokkelaar gedood. Bij Vlachtwedde (Gr.) is de milicien K., die met verlof was, bij het smokkelen door de kommiezen doodgeschoten. o Adres van Antwoord. Het gewijzigd ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zag weder met levendige vreugde Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, te midden der Volksvertegenwoordiging. 2. Met Uwe Majesteit zijn wij dankbaar, dat de vrede voor ons volk behouden bleef. 3. Het was ons aangenaam van Uwe Majesteit de verzekering te mogen ontvan gen, dat de betrekkingen met alle Mogend heden van vriendschappelijken aard zijn. 4. Met onverdeelde instemming en groote voldoening namen wij kennis van het vaste'^ voornemen van Uwe Majesteit om ook in het vervolg de plichten na te komen die aan eene neutrale natie door het volken recht zijn opgelegd. Waar Uwe Majesteit vast besloten is onze onafhankelijkheid te verdedigen en naar vermogen onze rechten te handhaven, tegenover wien het ook zij, zijn wij er ten volle van overtuigd, dat het geheele Nederlandsche volk vastberaden achter Haar staat. 5 Voor de belangrijke mededeelingen aangaande den algemeenen toestand van ons land en de overzeesche gewesten in het bijzonder wat betreft de militaire en econo mische aangelegenheden, betuigen wij onze erkentelijkheid. 6. Het verheugde ons van Uwe Majes teit te mogen vernemen, dat op tal van plaatsen in Nederlandsch-Indië door inge zetenen van allerlei landaard is betuigd gehechtheid aan het Nederlandsch gezag en bereidvaardigheid om daarvoor persoon lijke en geldelijke offers te brengen. 7. Uwe Majesteit kan rekenen op onze toewijding bij het vervullen van onze taak. 8. Wij stemmen van ganscher harte in met de bede, dat God ons in dezen zorgvollen tijd moge bijstaan. o Inlijving lichting 1917. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog medegedeeld, dat de inlijving van dienst plichtigen der lichting 1917 vermoedelijk zal geschieden in de gewone bij de wet vastgestelde tijdvakken. Daar het echter niet onmogelijk is, dat de inlyving vervroegd moet geschieden, be hoeven de aanvragen om vrijstelling wegens kostwinnerschap, wegens opleiding tot een geestelijk ambt, of wegens woonplaats of toekomstige woonplaats in de koloniën, dit jaar niet in November, doch in October te worden gedaan. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Naar wij vernemen, zal voorkleden van de Tuinbouwvereeniging »Ons Belang? alhier, in de a. s. winter maanden een cursus worden gegeven in Tuinbouwonderwijs, welke onder leiding zal staan van den heer Van Esch, Tuinbouw- onderwijzer te Vucht. Maandagavond zal alhier door de heeren W. A. C. v. d. Leeden en Th. v. Roosmalen eene bespreking worden gehou den over de beste wijze van verkoop der najaarsproducten. Zie hierover verder achterstaandn ad vertentie. ALMKERK. De keuring van de landstormplichtigen der jarklasse 1909 dezer gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 27 October 1916 des voor middags te 9.30 uur te Woudrichem (Gemeentehuis). BENEDEN-LANGSTRAAT. Het rooien der aardappelen is in vollen gang. De uitkomst is beneden het middelmatige, maar de kwatiteit is vrij goed. De prijzen staan hoog en als de regeering geen ma ximum prijzen stelt, zullen deze nog stijver worden. Men besteedt voor eigenheimers f4 a f4.50 per H L. GAMEREN. 1891—1916. Donder dag 28 Sept. herdenkt de dijkwerker K. v. Maaren alhier den dag waarop hij vóór 25 jaar als dijkwerker werd aangesteld. De eerste 6 jaren op de posten Nieuwaal en Zuilichera onder Heemraadschap van den Heer J. de Ridder en de laatste 19 jaren op de posten Zaltbommel, Gameren en Nieuwaal onder Heemraadschap van de Heeren J. G. de Geus en H. v. Anrooij. Vele in en buiten den Bommelerwaard kennen den ijverigen dijkwerker, voor vreemdelingen was hij in geval van inlich tingen altijd te spreken, voor bekenden in geval van nood altijd ter hulp gereed. Dat de dijk altijd even prachtig wordt gehouden is overal bekend. Vele huismoeders zagen dikwyls met angst van Maaren met zijn bezem aankomen, daar hij de meest langs den dijk gebouwde huizen in een stofwolk zette. Doch dit alles neemt niet weg, hij is tot op den huidigen dag een nauwgezet plichtsbetrachter. Dat het bestuur van de Bommelerwaard dezen dag niet on opgemerkt voorbij late gaan. 's-GRAVEMOER. Vrijdagmiddag hield de raad dezer gemeente eene open bare vergadering, bijgewoond door alle leden. Voorzitter en secretaris is de heer D. Smits, burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der beide vorige ver gaderingen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen zijn de navolgende stukken 1. Schrijven van den heer J. P. H. Lepeltak Kieft te Brummen van 28 Aug. j.l., verzoekende afschrijving van den hoof- delijken omslag van mevrouw Wed. Lepeltak Klieft wegens overlijdende gevraagde af schrijving wordt verleend. 2. Proces-verbaal van kasopneming van den Gemeente-Ontvanger op 29 Aug. j.l., waaruit blijkt dat boeken en kas in orde waren bevonden. 3. Schrijven van den heer Burgemeester van Dongen van 31 Aug. j.l. over oprui ming van een eikeboom in den Lagen Dijk in verband met de oprichting van een on derstation ten behoeve der electrificatie, tot welke opruiming wordt besloten, als mede om nog twee door den bliksem al daar getroffen eiken door notaris Van der Meer publiek te doen verkoopen en daarna eene proef te nemen met den aanplant van iepenboomen in dien dijk. 4. Circulaire van den heer Commissaris der Koningin van 30 Aug. j.l., 3e Afd., no. 1, in zake bestrijding van drankmis bruik bij eventueele demobilisatieer wordt besloten dienaangaande eene verordening vast te stellen tot sluiting der herbergen en verloven, enz. 5. Schrijven van den heer J. Passchier, verzoekende afschrijving van hoofdelijken omslag wegens vertrek op 1 October a.s. naar Reeuwijk, welk verzoek wordt inge willigd. 6. Proces-ver baal van kasopneming bij den regeerenden armmeester op 12 Sept. j.l., waaruit blijkt, dat alles in orde was bevonden. 7. Verschillende klachten over het on derhoud der algemeene begraafplaats, waar omtrent Burgem. en Weth. wordt opge dragen om bij den opziener op verbeteringen aan te dringen. 8. Mededeelingen over de gunning der gehouden aanbesteding van petroleum, an traciet en steenkolen ten behoeve der ge meentegebouwen en straatverlichting aan A. Heijblom en C. de Jong. Aan de orde is voorts: a. Voorstel van B. en W. tot verzeke ring der gemeentekas tegen brand en in braak, waartoe wordt besloten. b. Benoeming onder wijze r(es). Op de voordracht zijn geplaatstde heerenGouda uit Meeuwen en Van Geelen uit Dordrecht de dames: De Jonge uit Lage Z wal uwe en Jansen uit Middelburg. Benoemd wordt de onderwijzeres mej. De Jonge. c. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1915. De heer Verhagen als rapporteur der commissie van onderzoek brengt een woord van hulde aan B. en W. voor het accurate en zuinige beheer en spreekt de afkeuring uit over de slordige afwerking der rekening, met voorstel de zelve voorloopig vast te stellen, zooals zij is voorgelegd, waartoe met algemeene stem men wordt besloten. d. Voorloopige vaststelling der gemeente- begrooting over 1917, welke met alge meene stemmen wordt vastgesteld, zooals zij door B. en W. is ontworpen. e. Herziening der strafverordeningen ex. art. 178 Gemeentewetdienaangaande wordt eene ontwerp-verordening van B, en W. eenparig aangenomen. f. Distributiewet van levensmiddelen 1916; in verband met deze wet wordt aan B. en W. een blanco crediet verleend. g. Herhalingsonderwijs. Voor het geven van dit onderwijs worden aangewezen voor de jongenscursus de heer Pruissen en voor de meisjescursus mej. De Jonge. h. Rondvraag. De heer Versteeg spreekt over den slechten toestand der haven, waar omtrent verbetering wordt toegezegdmet de uitvoering daarvan wordt de wethouder Kielen belast, waarna de Voorzitter deze vergadering sluit. Door het bedanken van den voor zitter, den secretaris en een bestuurslid is in het bestuur der Tuin- en Landbouwver- eeniging wijziging gebracht. Benoemd zijn thans de heeren L. Vermeulen, voorzitter, J. P. van Dongen, secretaris en P. van der Dussen, bestuurslid. Op de deze week gehouden algemeene vergadering worden opgenomen de bestellingen van regeerings- pulp en zaaigranen en behandeld de dis tributie van mais. De landstorraplichtige A. J. Hulst en G. van der Pot der jaarklasse 1910 zullen 2 October a. s. v. m. 10 uur te 's-Hertogenbosch worden ingelijfd met be stemming voor het Depot-Bruggentrein Pon tonniers. Sedert een paar weken is hier vol slagen gebrek aan regeeringsmeel waar door de verstrekking van bruinbrood schip breuk loopt, tot groote ontevredenheid van het publiek. HERFT. Er begint meer vraag te komen naar aardappelen voor winterprovi sie. Deze week werden hier Eigenheimers verkocht voor f4,75; De Wet's en Bra- vo's voor f 5.per H.L. NIEUWENDIJK. Den Heer R.Rolle- ma, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is met ingang van 1 Oct. benoemd als onderwijzer aan dezelfde school te Dussen. Door de onderafdeeling der V. P. N. alhier zijn deze week ruim 1200 eieren naar Rotterdam verzonden. FOEDEROIJEN. Zondagmiddag 5 No vember a. s. hoopt ds. Japchen van Loon op Zand alhier zijn intrede te houden, na des morgens in zijn dienstwerk te zijn be vestigd door ds. Koster van 's-Grevelduin- Capelle. RAAMSDONK. Op de door de land- bouwvereeniging gehouden aanbesteding werd de levering van lijnkoek aangenomen door de firma v. d. Putten te Uden met garantie van 28 X 10 voor f 23. RIJSWIJK. In het begin van de week hadden hier enkele ongelukken plaats. Maandagmiddag passeerden over den dijk twee militaire vracht-auto's waarvan de laatste aan de eerste was gekoppeld. Bij het uitwijken voor een kar begon de achterste auto te slingeren en stortte van den dijk, de eerste in zijn val mee sleurend. De 3 inzittenden van de eerste auto bleven ongedeerdvan de tweede auto werd 1 soldaat licht gewond maar de tweede brak een zijner beenen, juist onder de knie. Beiden werden met bran card's naar het hospitaal te Sleeuwijk ge bracht. Dinsdag werden de auto's met veel moeite omhoog geheschen 's morgens raakte een jongetje van 6 jaar met zijn rechterhand bekneld in een dommekracht, zóó dat het voorste lid van zijn wijsvinger moest worden afgezet, 's Avonds bij het wegvoeren van de bijna niet beschadigde auto's kwam een soldaat per fiets, die zich aan een der auto's vast hield zóódanig te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Gelukkig kwam hij echter kort daarop weer bij. Bij al deze ongelukken verleende de militairedoktoren hulp. VEEN. Reeds enkele dagen liggen alhier ter verzending gereed voor Duitsch- land ongeveer 500 H.L. zure appelen. Ze zijn voor een hoogen prijs verkocht aan een commissionair uit Haaften. Tot heden werd nog geene toestemming voor verzen ding ontvangen, we twijfelen of dit wel zal gelukken. Blijft de grens gesloten dan zal de commissionair ze wellicht niet acceptee ren en lijden de kooplieden aanmerkelijke schade. In de Donderdag gehouden Raadsver gadering werd het nieuw gekozen Raadslid de Heer C. Schreuder als zoodanig geëin- stalleerd en is de Gemeenteraad nu weer voltallig. ZALTBOMMEL. op de heden ge houden weekmarkt geen handel in granen. Boter f 0.8772 per 1/i K.G.eieren f2.80 k f2.90 per 26 stuks. Biggen f6 k 12.50, aangevoerd 107 stuks. Gras kalveren f 45 f 75, aangevoerd 25 stuks. Gebruik dan een stuk Deze zeep verwijdert roos en schil fers, reinigt de hoofdhuid en doet het haar groeien. Per stuk 60 cent 3 stuks f 1.70. Verkygbaar in Apotheken en Drogisterijen 's-Hertogenbosch Gebr. Ver hees, Orthenstr. B 89 en Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lamers en IndemansWaalwijk Apoth. Fa. P. J. van Gils Wer kendam J. S. Frederiks, Drogist. Marktberichten Land ?an Altsna, 21 Sept. Men besteedt thans voorVroege f af Blauwe f3.A f 4.Zeeuwen f4,50 A f5,00 alles per H.L.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2