NIEUWSBLAD yoor kt Land yan Hensden id Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo 3605. Zaterdag 23 September. BEHOORENDE BIJ HET BINNENLAND. Dinsdagmiddag te één uur heeft H. M. >E KONINGIN de nieuwe zitting van de >ta ten-Generaal geopend met de volgende TROONREDE. Mijne Heeren Ten derden male sedert de rampzalige ►orlog uitbrak die Europa verscheurt, ben k in Uw midden, vervuld door de zorg voor le hoogste belangen van ons vaderland. Dat voor Mijn volk tot dusver de vrede >ehouden kon blijven stemt Mij tot dank baarheid. Gelukkig bleven onze betrekkingen met xlle Mogendheden van vriendschappelijken lard. Ik zal ook in het vervolg de plichten na- iomen die eene neutrale natie door het vol kenrecht zijn opgelegd. Maar Ik ben vast besloten onze onafhankelijkheid te verdedi gen en naar vermogen, tegenover wien het ook zij, onze rechten te handhaven. Bij de vervulling van die taak steun Ik, behalve op ons goed recht en de eensgezind heid der natie, op onze zee- en landmacht, die op alleszins lofwaardige wijze den haar opgelegden last blijven dragen. De aflossing van onder de wapenen staan de dienstplichtigen door nieuw opgeleide manschappen en daaraan gepaard gaande belangrijke uitbreiding onzer levende strijd krachten worden geregeld vooortgezet. De voorraden _wapenen, munitie en ander materiaal worden, ondanks te overwinnen moeilijkheden, voortdurend vermeerderd. De mogelijkheid om, met handhaving on zer weerbaarheid, den druk der mobilisatie te verlichten, wordt door Mij op nieuw over wogen. Het economische leven van ons land on dervindt meer en meer den invloed van de omstandigheden welke door den oorlog zijn in het leven geroepen. De toestand van land- en tuinbouw is over het geheel niet ongunstig. Toch wor den de moeilijkheden bij de uitoefening van deze juist in de tegenwoordige omstandig heden voor de volkshuishouding zoo belang rijke bedrijven ondervonden, steeds grooter en is bij enkele onderderdeelen reeds een remmende invloed op de productie merk baar. Op het gebied van handel en nijverheid trachten zoowel de Regeering als de belan- hebbenden de nadeelige gevolgen te beperken van de moeilijkheden, die maatregelen in het buitenland genomen in verband met den oorlogstoestand, voor onze aanvoeren uit den vreemde en voor onzen uitvoerhandel mede brengen. In toenemende mate was de Regeering genoodzaakt maatregelen te nemen in het het belang van de volksvoeding in verband daarmede was beperking van den uitvoer en ingrijpen in het binnenlandsch econo misch leven noodzakelijk. Het scheepvaartverkeer in de Neder- landsche havens bleef geringde groote vrachtvaart leverde bij voortduring gunstige uitkomsten op, terwijl ook de toestand der kleine vaart eenige verbetering vertoonde. Ook de zeevisscherij gaf gunstige resulta ten, doch ondervond in den laatsten tijd ernstige moeilijkheden, naar welker oplos sing wordt 'gestreefd. De andere takken van visscherij gaven met enkele uitzonde ringen ook betere uitkomsten. De maatregelen tot handhaving van de neutraliteit en tot tempering van de nadee lige gevolgen van den crisis voor de eco nomisch zwakkeren blijven bij voortduring zeer hooge eischen aan de schatkist stellen. Voorhands zal kunnen worden afgewacht in hoeverre de opbrengst der bereids tot stónd gekomen buitengewone belastingen in de daardoor ontstane behoeften voorziet. Een wetsontwerp tot nadere regeling en versterking der inkomsten van het Leenings- fonds 1944 zal U worden aangeboden. De voorstellen tot versterking der midde len, ten einde, afgezien van de uitgaven in verband met den buitengewonen toestand, het financieele evenwicht te herstellen, zul len Uwe aandacht blijven vragen, evenals die tot verruiming van het belastinggebied der gemeenten en tot heffing van opcenten ten behoeve der gemeenten op de belasting der naamlooze vennootschappen. Ook in Nederlandsch-Indië wordt veel ongemak ondervonden van de belemmerin gen in het overzeesch verkeer als gevolg van den in Europa woedenden oorlog de uitkomsten van handel en scheepvaart in alle koloniën geven niettemin reden tot te vredenheid. In Suriname mocht zoowel het klein als het groot landbouwbedrijf op niet onbevre- digenden uitslag wijzen. De weldra verwachte voltooiing der ha venverbetering op Curasao en de vestiging op het eiland van groote werken tot opslag en bereiding van aardolievoortbrengselen, die aan honderden arbeid zullen verschaf fen, rechtvaardigen de hoop op betere toe komst. Het stemt Mij tot erkentelijkheid dat op tal van plaatsen in Nederlandsch-Indië door ingezetenen van allerlei landaarden betoo gingen zijn gehouden om gehechtheid te betuigen aan het Nederlandsch gezag en bereidvaardigheid om daarvoor persoonlijke en geldelijke offers te brengen. De Regeering zal niet nalaten harerzijds datgene te doen wat gedaan kan worden tot versterking der levende strijdkrachten in Nederlandsch-Indië, en voor zoover de uiterst bezwarende omstandigheden hetge- doogen, voortgaan met de uitbreiding der vloot en verdere toerusting tot krachtige verdediging ter zee. De te Tandjong Priok, en Soerabaja en Makassar aangelegde havenwerken zullen weldra in gebruik kunnen worden gesteld. Veel zal opnieuw van Uwe toewijding worden gevraagd. Belangrijke wetsontwerpen zullen ook in dit zittingjaar Uwe aandacht vorderen. Ik verklaar, met de bede dat God ons ook in dezen zorgvollen tijd moge bijstaan, de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. Engelsche stemmen over de Troonrede. De »Daily Telegraph« schrijft, naar de Londensche correspondent der N. R. Crt.« seint in een hoofdartikel over de Neder- landsche troonrede »De rede van Koningin Wilhelmina moge ertoe strekken, de opvhtting te ontzenuwen van een groot aantal lieden, als zou het neutraal blijven in dezen oorlog een toe stand medebrengen van gemakkelijk zich afzijdig houden van alle zorgen over een conflict, waarbij de neutrale staat geen belang heeft, behalve het zooveel mogelijk voordeel trekken uit de behoeften van de oorlogvoerenden. Het opslokken of onder politieke contróle brengen van Nederland en België, zijn lang gemeenplaatsen geweest in die beminnelijke openhartige beschouwingen over de toe komst van Duitschland, waarmede Duitsche publicisten de menschheid plachten te doen verbaasd staan. Na de verbijsterende daad van misdadig geweld, waarmee Duitschland den oorlog in het Westen opende, werd het gevoel van Nederlandsche vaderlandsliefde beslist door eenvoudig een blik op de kaart te slaan. En de neutraliteit, die toen de eenige ver standige politiek voor Nederland was droeg een oneindig bezwarender en zorgelijker karakter, dan die van welken anderen neutralen staat ook. Ofschoon de bezorgdheid is afgenomen in deze dagen, nu de nederlaag van Duitsch land zichbaar nadert, bestaat zij nog, om dat de invloed van den oorlog op het econo misch leven der natie en het gewicht, waar mee haar dat drukt, allerernstigst zijn. De rede van Koningin Wilhelmina herin nert er ons aan, haar land de verdienste toe te kennen, dat noch vrees voor Duitsch land, noch minne bewondering voor de brute kracht van dat land en voor zijn begeerige agressiviteit, de politiek van Ne derland heeft beheerscht, zooals een of beide van die opvattingen op de politiek van enkele andere neutrale staten wèl invloed heeft gehad. De houding van de Nederlandsche regee ring is onaanvechtbaar correct geweest. Nederland heeft zijn volle aandeel genomen in die liefdevolle werkzaamheid, die voor de regeering en het volk van neutrale staten gedurende een grooten oorlog moge lijk is. Massa's1 hongerende en daklooze Belgen b.v. hebben alles te danken aan de goed heid en het organisatietalent van de Neder landers. Het lot der Beschaving heeft veel meer, dan wij wel beseffen, te danken aan het feit, dat er volken geweest zijn, die in staat waren zich te houden buiten den maal stroom van den wereldoorlog.® De onlusten in Djambi. Bij een aanval op Banko door ongeveer 1500 opstandelingen, welke werd afge slagen, zijn 40 hunner gesneuveld. In Korintji heerscht rust. Uit Weltevreden wordt aan de Tel. ge- seint Hr. Ms. Koningin-Regentes, die te Djambi gestationeerd is, heeft twee stoombarkas- sen, met mitrailleers bewapend, de rivier opgezonden. De particuliere correspondent van de Tel.' seint uit Weltevreden Majoor Van der Linden bereikte op 45 September Soeroelangoen, dat geheel in vlammen opging. Kapitein Brasser, naar Bangko opmar- cheerend,v vond Ladangan Djang Midoeng verlaten. Kolonel Van der Beeke van de West kust komend, bereikte Moerabongo. Ver schillende aanvoerders onderwierpen zich vrijwillig. De bevolking van Saroelangoen keert langzaam terug. o Levensgevaarlijk gewond. Op Zorgvliet te 's Gravenhage, is de 34-jarige stucadoorsopperman, W. van Vliet, vader van zes kinderen, ernstig in de borst getroffen door een revolverschot, ge lost door den Amsterdamschen stucadoors- knecht P. B., naar deze opgeeft uit zelf verdediging, omdat hij in verband met het arbeidersconflict, meende aangevallen te worden. De dader is gearresteerd. Voor het leven van den gewonde, die opgeno men is in het diaconessenhuis »Bronovo«, wordt gevreesd. B. loste drie schoten, waardoor ook nog een tweede persoon een revolverschot in het linkeronderbeen kreeg, en een jongen, die met het geval niets te maken had, een kogel door een broekspijp kreeg, maar niet werd verwond. De dader wierp na het derde schot het vuurwapen weg en vluchtte, achtervolgd door de andere werklui, die hem steenen nawierpen een gebouw in. o Een aandoenlijk tooneeltje. Dit is verleden week gebeurd te Vlis- singen Och een klein nietig too neeltje maar, en 't zal geen economische gevolgen hebben, nóch invloed op den oor log en 't heeft niets te maken met neutraliteitsschennis, nóch zelfs met smok- kelgedoe. Verbeeld u een rijtje Belgische kinderen, van die welke onlangs hier aangekomen zijn uit België. Een rijtje wandelende kinde ren Verbeeld u verder een groep geïnter neerde Belgische soldaten. Eenerzijds deze, de kleinen, waarvan de heentrekkende vaders afscheid hebben geno men in het begin der roode maand, Oogst 1944 Anderzijds zij, de soldaten, die heengegaan zijn met zooveel droefheid in het kloppend hart, omdat zij de kleinen hebben moeten achterlaten. Verbeeld uhet ergste wat er is als scheiding, vader en kind, die van mekaar gerukt worden En verbeeld u dan wat er daar, te Vlis- singen, dien middag gebeurde een der klei nen verlaat plotseling het rijtje, loopt naar den groep geïnterneerden, luid gillende Vader I Vader I Voor men eigenlijk weet, wat er voorvalt, ligt het zoontje in de armen van een der soldaten, ligt het zoontje op de borst van zijn vader. Verbeeld u, ten slotte, dat men in België den vader dood waande I (Vrij België.) o Varkens. De minister van Landbouw" brengt ter al- gemeene kennis, dat door een ieder, die anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin varkens bezit, aan de burgemeester van de gemeente waar de varkens zich be vinden, heeft op te geven hef aantal van de op 30 September a. s. bij hem in zijn bezit zijnde varkens, gespecificeerd als volgt: biggen beneden zes weken fok varkens mestvarkens beneden en boven 50 K.G. getaxeerd slachtgewicht. o Wat velen niet weten. Iedere Nederlander kent de Posterijen en de wijze waarop »de post® haar taak vervult, kan over het algemeen zeer wel de goedkeuring van het publiek wegdragen. Als wij zeggen »iedere Nederlander kent de Posterijen®, dan moet het zoo opgevat worden, dat ieder weet, waarmede die tak van Staatsdienst zich belast: vervoer van brieven en postpaketten, spaarbankzaken, overmaking en invordering van gelden enz. Wat velen echter niet weten is, dat de post aan het publiek vele geriefelijkheden biedt, waarvan het bestaan aan slechts enkelen bekend is. Wij stellen ons voor over enkele zaken eens iets naders mee te deelen. Post-, Telegraaf- en Telefoongids. Wel bevat de ofüciëele »Post-, Tele graaf- en Telefoongidsc alles wat men om trent deze diensten weten wil, maar niet ieder schaft zich dezen gids aan. De prijs hoeft nauwelijks een bezwaar te zijn, want het meer dan 500 bladzijden tellend boek kost slechts 30 cent. Het verschijnt twee keer per jaar (Mei-November) en zij die vooraf verzoeken beide uitgaven te ontvan gen, betalen slechts 50 cent. De levering geschiedt door tusschenkomst der postkan toren en door die van de boekhandelaren. o LIJMBANDEN OM VRUCHTBOOMEN. De tijd, waarop maatregelen genomen moeten worden, om den kleinen winter- vlinder te bestrijden, welker rups (de z. g. trekmade) in veel boomgaarden zoo groote schade kan doen, is weer aangebroken. Thans moeten om de stammen van alle boomen, die in of om een boomgaard staan, waarin dit voorjaar en dezen zomer veel vreterij van de trekmade aan bloemen, bla deren en vruchten werd waargenomen, de z.g. lijm banden worden aangelegd. Deze banden, die bestaan uit een strook perka ment of geolied papier, ter breedte van ongeveer 42 cM. worden met twee touwtjes om den stam gebonden op 44# M. hoogte en daarna met een speciaal bereide, zeer lang klevend blijvende z.g. rupsenlym be streken. Daardoor maakt men het de vrou welijke win ter vlinders, die slechts zeer kleine vleugelstompjes hebben, waarmede zij in het geheel niet kunnen vliegen en die daardoor door een leek niet spoedig als vlinders her kend worden, onmogelijk de takken, waarop zij hare eieren willen leggen, te bereiken. Immers moet deze vlinder den weg naar die takken loopend afleggen en legt men door den lijmband nu een hindernis in dien weg, waarover zij niet kan komen. Ge woonlijk komen de vlinders eerst begin October, in enkele gevallen nog iets vroeger, maar vaak ook wat later, te voorschijn. Men doet daartoe goed te zorgen dat begin October alle boomen van lijmbanden voor zien zijn. Voor een goede bestrijding van dit zeer schadelijk insect is het noodig: 4o. dat alle boomen in een boomgaard van een lijmband voorzien worden, 2o. dat ook alle steunsels der boomen een lijmband krijgen en 3o. dat iepen of wilgen die als wind- schut gebruikt worden eveneens behandeld worden, aangezien de trekmade niet alleen alle vruchtboomen, maar ook op bijna alle andere boomen voorkomt. Laat men de windschut of een haag onbehandeld, dan teelt het insect daarin voort en worden van daaruit de gaardboomen weer aangetast. Boomen of hagen, die niet voor het aan leggen van lijmbanden geschikt zijn, moeten in den winter met een 8°/0 carbolineum- oplossing bespoten worden. Hierdoor doodt men de eieren, die door de vlinders in het najaar gelegd zijn. In een boomgaard met struikenondercultuur moet men dus n u de stamboomen van lijmbanden voorzien en de struiken in den winter met een carbolineum- oplossing bespuiten. Overal waar dit jaar de lichtgroengekleurde trekmade de bloemen en bladeren van appel, peer, pruim, kers, zwarte bes e. a. en de vruchten van kers en kruisbes had aangevreten, moeten deze bestrijdingsmiddelen worden toegepast. Volledige gegevens over de levenswijze en de verspreiding van de trekmade, de schade die zij aanricht en de wijze, waarop de bestrijding moet worden uitgevoerd, kan men vinden in een geillustreerde brochure, getiteld »DE TREKMADE®, die als Mede- deeling van den phytopathologischen dienst no. 3 20 cent franco per post te ver krijgen is by genoemden dienst te Wage- ningen. o STUIF- EN STEENBRAND BIJ GERST EN TARWE. Dezen zomer is door de correspondent, de Commissiën van Advies en de contro leurs van den phytopathologischen dienst, zoomede met medewerking van anderen, een onderzoek ingesteld naar brandziekten in gerst en tarwe. In verschillende streken blijken deze ziekten nogal sterk voor te komen, vooral tarwesteenbrand en gerstestuifbrand. Per- ceelen met 45% aangetaste aren komen meermalen vrij veel voor, ook gevallen van 520°/o zijn hier en daar niet zeldzaam, terwijl zelfs 30% en meer wel werden aangetroffen. Waar zelfs een schade van 4% reeds eenige guldens per H.A. be draagt, die met kleine moeite en kosten af te wenden is, is het wenschelijk nog even de aandacht op de bestrijding en een juiste uitvoering ervan te vestigen. By den steenbrand komen de sporen van de zwam, die de ziekte veroorzaakt, buiten op de graankorrels voor. Door uit wendige ontsmetting van het zaaigraan is deze ziekte daarom te bestryden. Daarbij maakt men gebruik van kopervitriool of formaline. Om 4 H.L. zaaigraan te ontsmetten lost men in een houten of geemailleerden emmer 2 ons zuiver gekristalliseerd kopervitriool op in 2#3 L. water en bevochtigt hier mede de massa onder voortdurend omschep pen. Het graan kan dan spoedig gezaaid worden. Van formaline neemt men voor 4 H.L. graan 42# cM* handelsformaline op 5 L. water. Na de bevochtiging laat men het graan eenige uren met natte zakken toe gedekt liggen, waarna het voor zaaien geschikt is. Behandeling van het graan met kalkmelk (het z.g. kalken) is niet afdoende. Behan deling met kopervitriool of met formaline kan dit wel zijn. Bij de stuif brand is de zwam reeds in de graankorrel binnengedrongen en kan deze ziekte dus niet met uitwendige mid delen bestreden worden. Het is echter gebleken, dat een behandeling van het graan met heet water de zwam doodt, zonder dat de kiemkracht eronder behoeft te lijden. Vooraf moet het dan gekweekt worden, waarvoor men het 4 7s» uur in water plaatst in losgebonden zakken en daarna nog 4Vs uur in de zak vochtig laat staan. De gerst moet dan 40 minuten lang in water op een temperatuur van 5054° C. gehouden worden en de tarwe op 5253° C. Deze behandeling, die veel meer werk vereischt dan die met kopervitriool of formaline, kan het best coöperatief geschieden, zoodat dus een aantal landbouwers hun graan gelijk tijdig doen behandelen, waarby dan het water op temperatuur gebracht en gehou den wordt met behulp van stoom van een (zuivel) fabriek of een locomobiel. Bij kleine hoeveelheden -kan de ontsmetting echter ook in een kookpot geschieden. Inlichtingen over deze behandeling in het groot en in het klein worden gaarne door ondergeteekende verstrekt. Aangezien de behandeling van het zaai graan tegen steenbrand zeer eenvoudig en niet kostbaar is, verdient deze algemeen te worden toegepast, ook op de plaatsen waar de ziekte nog maar sporadisch voor komt. Men kan daardoor uitbereiding van de ziekte voorkomen. De heetwaterbehan- deling tegen stuif brand moet toegepast worden op alle plaatsen, waar zaad van besmette perceelen voor den zaai gebruikt zal worden. Het Plv. Hoofd van den Phytopathologischen dienst: N. van Poeteren. De honger over de grens. Een Rotterdammer deelt aan de N. R. Ct. een en ander mee tot het verkrijgen van een oordeel over den economischen toe stand in West-Duitschland. Te Rotterdam had zich om ondersteu ning aangemeld een Nederlander, die twaalf jaar als stoker op een mijn in Duitschland is werkzaam geweest. Man en vrouw ver zekerden beiden, dat het daar langzamerhand niet meer was uit te houden. De man, die vroeger flink en gezond was en er blo zend uitzag, is nu geheel ingevallen en verzwakt, zoodat zijn familie, die hem sinds enkele jaren niet had gezien, er van was geschrokken. De vrouw verteldej>Ik heb er reeds lang op aangedrongen om weer naar Hol land terug te keeren, maar m'n man wilde niet. Hij zei telkens waar moet ik in Holland met m'n groot gezin heen, ik heb hier nu eenmaal werk, laat ons nog maar wachten.® Meermalen is hij huilende naar zijn werk gegaan, als hij zag dat ik mijn por tie brood en een deel van dat der kinderen ook nog aan hem gegeven had, omdat hij by zijn zware werkzaamheden het anders niet kon uithouden. Want dan wist hij wel dat wij geen brood zouden krijgen, en ik honger leed. Maar hij moest zwaar werken en hy kon het toch niet zonder eten doen. «Maar het werd ten slotte ondragelijk om te leven, doordien wij alreeds in maan den tyds geen vet of spek konden bekomen. Stel u toch vóóréénmaal per week kre gen we een half pond vleesch, en éénmaal per week 75 gram boter. «En dat voor zeven ^.menschen 1 Vet konden we in 't geheel niet bekomen, melk om den anderen dag een halve liter. Hoe kan een vrouw dan huishouding doen Eiken dag hoorde ik de kinderen weer»moe, ik heb hon ger®, en wanneer een moeder daaraan niet voldoen kan, is dat op den duur om krank zinnig te worden.® »Maar zoo vroeg ik, »hoe redden zich dan de Duitsche gezinnen.® »Ze moeten wel,® zegt de vrouw, »en ze hebben zóóveel over voor 't vaderland, dat ze alles wel willen lijden, als er maar volgehouden wordt in den oorlog. Er waren bij ons in de buurt gezinnen, waarin twee of drie zonen verminkt en ongelukkig uit den oorlog waren teruggekomen, maar wanneer er dan slechts één bij was met het vIJzeren Kruis®, dan beteekende al het andere niets.® BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5