hellen gloed omhoog. De hel is losgebro ken Ook hoog in de lucht. Want de Engelschman is op zijn hoede. Zijn zoek lichten werpen stralenbundels de nachte lijke duisternis in. Daar heeft hij den vijand in de lucht ontdekt. De kanonnen barsten van beneden los en de vuurkogels suizen omhoog om het luchtgevaarte in brand te steken. En denk u nu in wat een ontzettende aanblik. Zoo'n reuzen- luchtschip als een vlammende en sissende meteoor omlaag te zien duikelen. Dat is geschied in den nacht van 23 op 24 dezer. Berichten van correspondenten uit verschil lende plaatsen tusschen Londen en West- Essex bevatten een beschrijving van de opgetogenheid der toeschouwers over de vernieling van het luchtschip om 1 uur 's nachts. De kanonschoten dreven de men- schen uit de huizen naar de plaatsen, waar zij een vrij uitzicht hadden. Het lucht schip stevende oostwaarts. De zoeklichten waren er op gericht en granaten ontploften in de onmiddellijke nabijheid. Omstreeks half een hield het vuur op en een diepe stilte volgde. Daarop werd aan den hemel een roode flikkering gezien en spoedig lekten de vuurtongen langs het bovenste gedeelte van het luchtschip, tot dat dit een groote vuurbal werd. Vóór den val richtte het luchtschip zich plotseling op en stortte toen voorover neer. De menigte in de buurt juichte, welk gejuich in de richtirg van Londen werd overgenomen. Hier hadden de toeschou wers een donker sigaarvormig voorwerp aan den oostelijken horizon waargenomen. De bemanning van dit luchtschip, 21 koppen tellende is in de vlammen omge komen. Een tweede Zeppelin is in Essex neer gedaald. Ooggetuigen van den val van den twee den Zeppelin verhalen, dat zij de beman ning vloekende uit het schuitje zagen sprin gen en in den duisteren nacht door het drassige land zagen loopen, daar waar de kust van Sessex de zee nadert en maar weinig huizen staan. Toch viel het mon ster op tien pas van een klein huisje en op 90 M. van een boerderij. Niemand werd gewond. De toeschouwers, die ge wekt waren door het geronk van de ma chine, zagen den Zeppelin op een hoogte van 300 voet zeewaarts stevenen. Plot seling maakte hij een zwenking in de richting van het land en daalde hij zwe vend neer, waarbij hij rakelings langs de kruinen van de boomen scheerde tot hij op den grond neerkwam. De Zeppelin verspert nu den weg en steekt 70 voet boven boomen en huizen uit. Het geraamte is verdwenen. Blijk baar is het luchtschip door de Duitschers zeiven vernield. Dit feit is echter totnog toe niet vermeld of vermeld mogen wor den. Wanneer het zoo blijft voortgaan zullen de Zeppelintochten wel minder worden, het resultaat van de bomaanslagen schijnt zeer gering te zijn, terwijl het verlies aan menschenlevens en materiaal ten slotte voor den aanvaller hooger is dan voor den aangevallene. Toch komen er nog berichten over den aanbouw van super-Zeppelins. De vier eerste exemplaren van het nieuwe super- Zeppelin-eskader moeten de vorige week hun proeftochten hebben gemaakt. De langste Zeppelin mat tot dusver 530 voet. Het nieuwe model heeft een lengte «over allesvan 777 voet en een hoogte van 75. Het kan 32,000 kubieke meter gas meevoeren, d. i. tweemaal zooveel als het grootste totdusver gebouwde, en kan een hoogte van 43,000 voet bereiken. Acht motoren brengen het luchtschip in bewe ging, die 4 tot 500 P.K. kunnen ontwik kelen. De super-Zeppelin kan een snel heid bereiken van 75 mijlen per uur. Ze heeft ruimte om 7 ton ontplofbare stof fen mee te voeren. Het heet dat er koortsachtig aan den verderen aanbouw wordt gewerkt. Van de verschilende fronten komen geen bizonder belangrijke berichten in. Alleen hebben de Engelschen nieuwe vorderingen gemaakt ten oosten van Courcelette, dat is in de buurt van Bapaume, waar tegenover staat dat ten westen van genoemde plaats bij Thiepvel de Duitschers nog krachtig stand houden. In de Karpathen wordt nog verbitterd gevochten. In de Zevenburgsche Alpen Roemeen- sche aanvallen afgeslagen. Op den Balkan begint de komende win ter zich al aan te kondigen. Slecht weer belemmert er de krijgsverrichtingen. In Dobroedzja heerscht betrekkelijke rust, zoo ook in den strijd tusschen Italië en Oostenrijk. Nog altijd gaan de Engelsche bladen voort, de toekomende vredesvoorwaarden te bespreken. Naar aanleiding van een ar tikel «Waarvoor strijden wij ?c in de Nat. Review verschenen schrijft de Norddeut- Algemeine Ztg.Het belangrijkste punt in die voorwaarden is de bestraffing van Duitschlandwij zullen den Hunnen de wet stellen. Het Germania delenda est (Duitschland moet vernietigd worden) moet het algemeene richtsnoer zijn bij de vre desvoorwaarden. De «Norddeutsche Allgemeine Ztg.c tee kent hierbij aan«De uitgever van het Engelsche tijdschrift laat aan dit artikel de opmerking voorafgaan, dat de lezers wellicht door den al te gematigden inhoud teleurgesteld zullen zijn. Hij voegt er echter bij, dat dit slechts de minimum-eischen van Engeland zijn. Deze zullen natuurlijk met iedere oorlogsmaand toenemen. Deze woorden zijn in meer dan éën opzicht ken schetsend. Want daaruit blijkt, dat de wil om Duitschland te vernietigen, niet beperkt is tot enkele overspannen hoofden, maar in groote kringen van het volk post heeft gevat. Er volgt uit, dat Duitschland moet strijden tot het bittere einde. Ook de meest bescheiden Duitscher kan niet voorbij zien, dat de prijs van dezen oorlog slechts een vrede mag zijn, die aan zulk een blinden haat ook de laatste hoop ontneemt, om Duitschland in de toekomst ooit weer zoo te bedreigen als thans geschiedt. Griekenland heeft nog altijd geen partij gekozen. Toch spant het er. Heel het land lijkt hopeloos verscheurt in twee fracties, waarvan het eene achter den koning staat en aan de onzijdigheid, of wat daarvan is overgebleven wil vasthouden, de andere reeds openlijk naar den opstand, die in Saloniki het eerst is uitgebroken overge- loopen is of met Venizelos verlangt, dat Griekenland met de Entente tegen Bulgarije zal optrekken. Volgens berichten uit Athene, zou nu alweer een hervorming van het nieuwe kabinet op til zijn, door het aftreden en de vervanging van alle ministers, die voor tegenstanders van de Entente doorgaan en daar vroeger in het openbaar voor uit gekomen zijn. Dat wil dus zeggen, dat de Entente te Athene reeds feitelijk de lakens uitdeelt. Het schijnt nu geen groote stap meer voor de machthebbenden daar, om nu ook maar voorgoed de partij van de Entente te kiezen en ten oorlog te trekken. Koning Konstantijn heeft zich totdusver daartegen verzet, omdat hij, volgens be richten uit Engelsche bron, aan zijn zwager keizer Wilhelm de belofte heeft gedaan, in den oorlog niet tusscheribeide te zullen komen. Niemand zal het in hem kunnen misprijzen, dat hij, indien hij die belofte gedaan heeft, zijn woord gestand blijft. Als men den correspondent van de «Daily Maik te Athene gelooven mag, zou het intusschen in Griekenland reeds zoo ver zijn gekomen, dat de regeering alleen nog te Athene en op den Pelopenosos gezag heeft, maar in het overige land en op zoowat alle eilanden dat gezag nog nauwe lijks erkend wordt of reeds afgezworen is. Volgens andere berichten, loopen er steeds meer officieren en soldaten van het leger naar de geallieerden over en broeit er ook iets op de vloot. Zelfs als men aanneemt, dat er in deze berichten overdrijving schuilt, is het toch duidelijk, dat de binnenlandsche toestand in Griekenland troosteloos is en daar een plotselinge gebeurtenis een be slissing naar den eenen of den anderen kant kan brengen. BUITENLAND. De «Frank. Ztg.« meldt, dat volgens Amerikaansche officieele gegevens de lading van de handelsduikboot «Deutsehland« op de thuisreis heeft bestaan uit 802.037 pond ruwe rubber, 762.674 pond nikkel en 481.049 pond tin. Op de reis naar Amerika had de «Deutschlandc 3042 kis ten met 125 ton kleurstoffen aan boord. Het spoorwegpersoneel in Duitschland, dat tot nu toe nog van den militairen dienst is vrijgesteld, heeft de waarschu wing ontvangen, zich gereed te houden, daar het elk oogenblik de oproeping kan verwachten. In Beneden-Oostenrijk is van heden af de verkoop van brood in hotels en res taurants verboden. Ieder bezoeker zal dus zijn eigen brood moeten meenemen. o Het Grieksche Saloniki-leger. De «Daily Telegraph c meldt, dat er steeds officieren en troepen van het Griek sche leger en de reserve te Saloniki aan komen, om zich aan te sluiten bij de En tentetroepen. Het aantal officieren is reeds meer dan 300. Vele anderen staan klaar om dit voorbeeld te volgen, doch de Griek sche regeering laat de havens na vertrek zorgvuldig bewaken en heeft enkele offi cieren, die wilden vertrekken, laten arres teeren. Naar de Matinc meldt heeft kolonel Zimbrakakis, die in Saloniki het hoofd der revolutionaire partij is, alle soldaten van de derde divisie onder de wapens laten roepen. O Het schijnt dat Duitsche vegetariërs hun vleeschkaarten verkoopen, zoodat andere personen dubbele porties kunnen krijgen. De handel in vleeschkaarten zal voortaan bestraft worden met zes maanden gevan genisstraf of 4500 mark boete. De schade, veroorzaakt door de door braak van den sperdam van de Witte Desse in Bohemen, bedraagt volgens de «Neue Freie Pressec 47 millioen kronen. Tot dusver zijn 32 lijken geborgen. Er spoelen nog dagelijks lijken aan. De Tagliche Rundschau verneemt, dat sedert gisteren te Stockholm hardnekkige geruchten loopen, dat een scherpe antwoord nota van Engeland is binnengekomen, wel ker inhoud echter nog strikt geheim wordt gehouden. BINNENLAND. In het Duitsche grensplaatsje Oeding, dicht bij Winterswijk, waren drie Russi sche krijgsgevangenen (Astrachow, Kaba- now en Tebinkow), die uit hun kamp ont vlucht waren, door de politie weer aange houden. Het drietal werd in het cachot opgesloten en den volgenden dag zouden ze naar het kamp teruggevoerd worden. Den ganschen nacht was het drietal het hoogste lied aan het zingen, niet uit een soort van galgenhumor, doch om daardoor onhoorbaar te maken, het geluid van de vijl, waarmede zij de tralies van hun cachot zochten te verwijderen. Om 3 uur 's mor gens was het werk afgeloopen, het drietal klom uit de opening, terwijl 2 schildwach ten het gebouw bewaakten en den vol genden dag zaten ze goed en wel te Win terswijk. Thuis bezorgen van postzegels, enz. Zij die wel eens in een postkantoor «queue* gemaakt hebben en hun, misschien goed humeur bedorven zagen door de er gernis van het lange wachten, wisten waar schijnlijk niet, dat zij de benoodigde post- waarden thuis bezorgd kunnen krijgen. Een klein kunstje Het postkantoor verschaft kosteloos be- stelbiljetten. Het ingevulde biljet wordt aan het postkantoor afgegeven of in enve loppe ongefrankeerd in een brievenbus ge worpen, waarna de bestelling door «de post* wordt uitgevoerd. De bezorging aan huis of kantoor geschiedt alweer kosteloos. Voor minder dan vijf gulden wordt op die wijze niet geleverd, maar dat is natuurlijk voor honderden geen bezwaar, wijl er aan allerlei postwaarden als postzegels, postze gelboekjes, briefkaarten, enveloppen met opdruk-zegel, postbladen, postwisselformu lieren, douaneverklaringen, arbeidslijsten, enz., enz., al heel gauw voor vijf gulden benoodigd is. De voordeelen zijn in 't oogloopend. Men bespaart zich zelf of anderen tijd verlies men voorkomt het zoekraken van geld of zegels men brengt «zwakkelingen* niet in verzoeking, zwakkelingen, die wel vóór ze aan 't postkantoor zijn een kwartje of meer «verliezend men voorkomt dat het looppersoneel ten onrechte beweert «ik heb op 't postkantoor zoo lang moeten wachtend om verdanen tijd goed te praten. Een proef met deze bestelbiljetten is zeer gemakkelijk te nemen. Men vrage eeriige aan. Officieel. Volgens berichten uit de Batang Hari- districten is Moeara Tebo den 20 Sept. door 400 opstandelingen aangevallen. Het postkantoor werd in brand gestoken. Te Bangko is alles goed. De aanvallen in de buurt zijn zonder verliezen aan onze zijde algeslagen. Drie brigades infanterie onder kapitein Z. M. C. E. Valckenier de Greeve en twee halve brigades gewapende politie, onder den divisie-commandant 4e klasse C. J. Ot, zijn te Moeara Tebo aan gekomen. De «Tubantia*. Wij vernemen dat de kwestie betref fende den ondergang der »Tubantia« ge leid heeft tot een uiteenzetting tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering. De Duittche regeering heeft zich, geleid door de vriendschappelijke gevoelens die zij jegens haar nabuur, Holland koestert, be reid verklaart, de kwestie na den oorlog te onderwerpen aan het oordeel van een internationale commissie van onderzoek. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mee: Daar de zienswijze der Nederlandsche regeering nopens de oorzaak van den on dergang van het stoomschip «Tubantia*, zooals bekend is, niet overeenstemde met de meening der Duitsche regeering daar omtrent, en de door de beide regeeringen daarover voortgezette gedachtenwisseling geen afdoend resultaat opleverde, heeft de Nederlandsche regeering aan de Duitsche voorgesteld, het incident van de «Tuban tia* te onderwerpen aan een internationale commissie van enquête, overeenkomstig de bepalingen van het te 's-Gravenhage op 48 Oct. 4907 gesloten verdrag voor de vredelievende beslechting van internationale geschillen. De Duitsche regeering heeft dat voor stel aanvaard, doch acht het niet mogelijk, het internationaal onderzoek te doen plaats hebben voordat de vrede is gesloten. Met het denkbeeld, dat eerst na het sluiten van den vrede tot de bedoelde enquête worde overgegaan, heeft de Neder landsche regeering zich vereenigd. o In den grond geboord. De Zaterdagavond 5 uur van Hoek van Holland vertrokken sleepbooten ,Gouwzee en Louwerzee met de Belgische lichters Marie, Rosalie, Lichtevreden en nog een vierden lichter op sleeptouw, keerden zon der lichter in den Waterweg terug. De vier lichters waren door den Duitschen onderzeeër U B 6 buiten het vuurschip Maas in den grond geboord. Deze week gaat van uit Zeeuwseh- Vlaanderen weer brood naar België. Uit Sluis alleen gaan voorloopig 47000 K.G, per week. Door de militaire autoriteiten is, volgens de „Tel.", aan verschillende houders van benzinevoorraden aangezegd, die voorraden voor het leger te reserveeren. Deze maat regel zou in verband staan met het niet dootlaten van benzine-aanvoer uit Amerika door de Engelsche autoriteiten. Men ver wacht echter binnen eenige dagen weer een geregelden aanvoer. o Uit Londen wordt aan de »Tel.« be richt dat onder de 67 passagiers, door de Duitschers te Zeebrugge aangehouden, tien Engelsche geïnterneerden uit Gronin gen waren, die met toestemming der Nederlandsche regeering hun betrekkingen in Engeland zouden bezoeken. De aanhou ding dezer geïnterneerden heeft te Londen een storm van verontwaardiging gewekt. Onder de gearresteerden zijn ook twee Belgische koeriers. Een Franschman van 48 jaar gelukte het den Duitschers te ontsnappen, doordat hij zich in een pijp had verborgen. Drie Belgische dames, wier echtgenooten werden gevangen {gehouden, weigerden te vertrekken en bleven dus te Zeebrugge. Onlusten op Djambi. De correspondent der N. R. Ct. te Soera- baja seinde Zaterdag: Op last van (den commandant van het leger vertrekken Maandag (d.i. dus 25 Sept.) twee compagnieën van het 46e bataljon naar Djambi. De opstand breidt zich nabij de stad op ernstige wijze uit. De vlieger De Waal. Men herinnert zich, dat de Nederlandsche vlieger de Waal, die verbonden is aan de Fokker-vliegtuigenfabriek te Schwerin, van de Duitsche regeering geen verlof kon krijgen hierheen te komen om zijn mili taire dienstplicht te vervullen. Een verzoek om uitstel door de Duitsche autoriteiten ingediend, werd van de hand gewezen. Naar de «H. Ct.« thans meldt, hebben de Duitsche autoriteiten genoemden heer..., laten keuren door een «Oberstabartz*, die daarbij te rade ging naar de psysieke eischen welke in Duitschland werden ge steld voor de vervulling van den militairen dienstplicht. De «Oberstabartz* heeft den heer de Waal «afgekeurd*. De Duitsche autoriteiten hebben vervolgens van deze «afkeuring* aan de Nederlandsche regee ring kennis gegeven, en vinden nu minder dan vroeger aanleiding, aan den heer de Waal vergunning te geven om naar zijn vaderland terug te keeren 1 o— Een Batavier-boot opgebracht. Zondagmorgen is de Batavier II, Zater dagavond van Rotterdam vertrokken, naar Zeebrugge opgebracht. De commandant van een Nederlandsche torpedoboot, die de Batavier-boot zag op brengen, vroeg hiervan een verklaring. De commandant van den onderzeeër antwoordde, dat de Batavier II contrabande vervoerde. De vrachtlijst werd nagezien, er stonden onder meer levensmiddelen op vermeld. Nader wordt gemeld, dat er ongeveer 50 percent contrabande onder de lading was, pl. levensmiddelen, waaronder een groote hoeveelheid boter en kaas. Ve moedelijk zal de Batavier II spoedig we worden vrijgelaten nadat de levensmiddel» gelost zijn. Men deelde aan de Tel. mee, dat h den laatsten tijd nabij de open laadplaa der Batavierlijn aan de Boompjes te Ro terdam van spionnen wemelde en dat h geen twijfel lijdt, of de Duitschers wart volkomen op de hoogte van de lading d< Batavier II. De «Prins Hendrik.t De Prins Hendrik, van de Maatschapp Zeeland, die naar Zeebrugge was opg< bracht, is weer vrijgelaten. Van de 9 passagiers lading had het schip abs< luut niet aan boord zijn er 67 aang< houden. Valsche zilverbons. Er wordt de aandacht gevestigd op i omloop zijnde valsche zilverbons van ee rijksdaalder. Deze dragen de serienummei en -letters: EW 2753, EL 24496, E 20679, LP 8209, LP 8862, FH 4710' FH 47406, HL 20676. Zij verschille met de echte o.a. in de qualiteit papie groot lettertype, slecht nagemaakt watei merk en onduidelijken afdruk der in de onderrand voorkomende strafbepaling. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN, 26 Stept. Een grintschif per alhier, met zijn vaartuig aan de Ge dersche zijde der Maas gelegen, bemerkt hedenmorgen, dat zijn knecht op het vaai tuig ontbrak. Eene lamp was brandend én het bed was beslapen geweest, zooda vermoedelijk een ongeluk had plaats gehac Enkele uren later bleek het dat d knecht overboord gevallen, verdronken was Zijn lijk werd onder de gemeente Wij opgevischt. Hij was genaamd Hendr. Kolijn, oud 2 jaar en woonachtig te Besoijen. Als lij dende aan toevallen is waarschijnlijk he ongeluk ontstaan. In de Maandag gehouden vergade ring van de N. C. G. O. V. werden be noemd als Voorzitter J. Dijkman, Secre taris J. Jurgens en Penningmeester W Spitzers. Besloten werd om op verschil lende wijze propaganda voor de Drankbe strijding te maken. Gisteren zijn op de Scheepswerf al hier wederom 4 geïnterneerde Belgen, thans uit het kamp van Zeist, tewerkgesteld terwijl naar wij vernemen, een aanvrage om meerdere arbeidskrachten bij de auto riteiten is ingediend. By den aanvang van den nieuwer cursus der avondteekenschool, waartoe thans een pand aan de Hoogstraat word! ingericht, en welke voorheen in de M.U.L.O. school werd gehouden, zal thans ook een cursus worden toegevoegd in bouwkundig teekenen. Naar wij vernemen zal door het perso neel der Scheepswerf hiervan een nuttig gebruik worden gemaakt en hun alzoo een goede gelegenheid worden gegeven zich in hun vak op meer theoretische wijze te bekwamen. Bij Kon. besluit van 23 dezer is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen Te Waalwijk, A, Zonnevylle, thans ont vanger der registratie en domeinen te Dokkum. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Verhoeven Lzn. is benoemd tot Docto randus aan het gymnasium te Tilburg. WERKENDAM. Zaterdag 1.1. viel een kindje van den sluismeester F. de Jong aan het Nieuwsas te water. De moeder sprong er bij en mocht het genoegen sma ken haar kind te redden. Morgenavond te ll/3 uur vergadert de Chr. meisjesvereeniging «Spreuken 9 40c in de nieuwe consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier. De Agenda luidt 4. Opening door den Eere-Voorzitter Ds. G. J. v. d. Pol. 2. Verslag van de Secretaresse. 3. Rekening en verantwoording van de Penningraeesteresse. 4. Bezichtiging der kleedingstukken. Maandag 46 October a.s. begint de bietencampague aan de suikerfabriek al hier. Het bestuur van het N. O. G. der afdeeling «Werkendame is in zijn geheel afgetreden en thans vervangen door de volgende functionarissen C. Godschalk te Sleeuwijk, voorzittermej. N. Klop te Werkendam, secretaresse en H. P. Vos te Nieuwendjjk, penningmeester. Aan den heer L. W. Varossieau, uit Woudrichem, werd hartelijk dank gezegd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2