Versterking Oij redeneert natuurlijk zeer juist. ZENUWEN ENERSAN -tabletten. ir ontleent aan de het bericht ui^Lon- .itici aldaar melding maken chijnen van nieuwe Duitsche waarvan het aantal der torpedo's alg grooter is geworden, terwijl zij varL i' kanten tegelykertyd afgevuurd kunnen vorden. o In Liverpool zijn onlangs vijf verdachte ziektegevallen voorgekomen. Drie van de patiënten bezweken. Het is nu door een bacterioloog uitgemaakt, dat twee van de zen aan pest gestorven waren. o Een verklaring van Venizelos. In een boodschap aan de »Times" ver klaart Venizelos, dat hij alle mogelijke mid delen beproefd heeft, om de regeerders in Griekenland te bewegen tot verdediging van het land de wapenen op te nemen. Alle pogingen waren vergeefsch en hij is nu besloten een beroep op zijn landgenooten te doen en hem aan te voeren bij de be vrijding van hun door de Bulgaarsche inval lers onderdrukte broeders in Macedonië. Hij heeft dezen uitersten stap alleen gedaan, omdat hij overtuigd is, dat de tegenwoor dige machtshebbers over de Grieksche po litiek niet eerlijk van plan zijn, het land te wapenen en den invaller te verdrijven. De beweging is geen opstand in de ge wone beteekenis van het woord. Zij is geenszins tegen den koning op het re- geeringshuis gericht. Zij is een laatste poging om den koning te nopen als koning der Hellenen te voorschijn te treden en zijn onderdanen te beschermen. ïZoodra de koning dien weg inslaat, zullen wij allen met vreugde zijn vaandel volgen." o Engelsch munitie-depot ontploft. En draadloos Wolff «-telegram uit New- York, gedateerd 5 Sept., heeft melding ge maakt van een bericht uit de »New York Times«, waarvan de waarheid gewaarborgd werd door dé Press Association« te New- York en waarin uit een brief van hetEn- gelsche parlementslid King de mededeeling werd aangehaald dat kort voor 16. Aug de grootste ontploffing, van welke men ooit heeft gehoord, is voorgekomen achter de Engelsche linies in Frankrijk. Het verlies aan munitie werd op 25 millioen dollar ge schat. De Officieuse »Norddeutsche Allgemeine is door een mededeeling uit offi- cieele b??1} sHat gesteld hieraan ter verklaring hëk vo'gt?nde toe te voegen t>Een der grod18^ Engelsche munitie-de póts was na maaifdenlangen arbeid 16 K.M. ten Z. O. van Calais ingericht. Dozijnen pakhuizen en loodsen van verschillende groote, uitgestrekte spoorlijnen en losplaatsen wa ren aangelegd. Onafgebroken kwamen mu- nitietreinen aan om de reusachtige maga zijnen te vullen. Toen volgens de voortdurende waarnemingen onzer vliegers de gebouwen voltooid waren en de ruimten volgepakt met munitie, werd in den nacht van 20 op 21 een aanval door onze luchteskaders gedaan, met een overweldigend succes. Hetgeheele ontzaglijk groote munitie-depot vloog tot de laatste loods in de lucht. Diepe aardtrech- ters, woeste puinhoopen wezen de plaats aan, waar eens het Engelscha hoofddepot van munitie had gestaan. Tot op grooten afstand brandden woonhuizen, kazernes en kampinrichtingen af. Goed geslaagde fotografieën, door onze vliegers genomen voor en na den met suc ces bekroonden aanval, lieten geen twijfel over, aan den omvang en de beteekenis van dit werk der vernieling. Al noemt de brief van het Engelsche parlementslid een lateren datum, aangeno men mag toch worden, dat dezelfde ont ploffing bedoeld is. Indien later nog een zware ontploffing achter het Engelsche front mocht zijn voorgekomen, dan zou het ver lies der Engelschen daardoor verdubbeld zijn.« De wegvoering uit Noord-Frankrijk. Dr. Herbert, een Zweedsch onderdaan, die tot 18 Juni j. 1. te Rijssel had vertoefd, heeft volgens een ïHavas«-telegram uit Stockholm, voor den Franschen consulairen agent te Gothenburg de volgende verkla ringen afgelegd omtrent de wegvoering van 25.000 personen uit Rijssel, Tourcoing en Roubaix. Te Rijssel waren de voorbereidende maat regelen getroffen op 15, 16,17,18, 20 en 22 April des ochtens te 5 uur. Op alle hoeken der straten stonden mitrailleurs op gesteld als bedreiging voor hen, die tot verzet mochten willen overgaan. Een offi cier, vergezeld van eenige soldaten, koos de jonge lieden uit en gaf hun tien minu ten tijd om hun bagage bijeen te rapen. De slachtoffers werden als vee in wagons zonder banken op elkaar gepakt en moes ten 20, 30, ja 40 uren achtereen blijven staan. De Duitsche autoriteiten, die vreesden, dat het garnizoen van Rijssel niet krachtdadig genoeg zou optreden, had soldaten uit Ka- merijk laten overkomen. De in Amerika gevormde comités om de Entente Roode-Kruis-benoodigdheden te ver strekken hebben reeds acht millioen wond- verbanden geschonken. Een wijsgeer heeft gezegd, dat wij als een man die juist redeneert dengene be schouwen, die redeneert zooals wij. Welnu, zonder twijfel zijt gij van het zelfde gevoelen als wij wat betreft de volgende drie punten lo De gezondheid is het kostbaarste goed. 2o Een goede gezondheid hangt voor namelijk af van de zuiverheid en den rijk dom van het bloed alsmede van den goeden toestand' van het zenuwstelsel. 3o De zuiverheid en de rijkdom van het bloed moeten regelmatig onderhouden worden en het zenuwstelstel moet op vaste tijden versterkt worden. Er is tevens nog een ander punt waar over wij het zeer zeker eens zijn n.l. dit van af het eerste oogenblik dat sommige storingen der gezondheid eene verandering van het bloed of eene verzwakking der zenuwen verraden, bijv. bij overmatige vermoeidheid, maagpijnen, slapeloosheid, duizelingen enz. heeft iedereen het in zijn macht zich met de Pink Pillen te behan delen om die verstoringen te verdrijven en de ziekten die op het punt staan uit te breken, te verhinderen. Degenen, die de Pink Pillen gebruiken, zijn verrast door hun spoedig en volslagen herstel, nadat zij eerst zoovele andere mid delen zonder succes gebruikt hadden. Dat komt alleen daarvandaan dat de Pink Pillen het versterkingsmiddel bij uit stek zijn van het bloed en de opwekker der zenuwen. De uitwerking der Pink Pillen is zeker tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagpijnen, neurasthenie, zenuwziekte algemeene zwakte. Zij zijn bovendien een bijzonder kracht dadige prikkel tot eetlust en alle natuur lijke functies. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdamvoor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. BINNENLAND De, Suikervoorrraad. In de eerste weken van October zal de suiker van de nieuwe campagne in den handel komen. Mocht het weer medeval- len, dat zal zelfs in de eerste dagen van de volgende maand die suiker reeds ver krijgbaar zijn. In dit .verband wordt de aandacht der verbruikers er op gevestigd, dat aan som mige fabrieken hier te lande noodeloos belangrijke schade wordt toegebracht, indien thans nog voorraden worden gemaakt of vastgehouden. Een ieder kan er op reke nen, dat binnen enkele weken de nieuwe suiker in distributie komt. Men houde daarmede rekening bij inslaan van suiker. Voorraden kunnen dus gevoegelijk worden opgemaakt. Rijke visschers. Naar de »Avp.« verneemt, zijn ruim 2500 haringvisschers, die nimmer directe belastingen betaalden, over dit jaar, ver moedelijk tengevolge der gunstige teelt over 1915, in de Rijksinkometenbelasting aan geslagen en zullen velen van hen waar schijnlijk voor een flink bedrag in de Oor logswinstbelasting worden betrokken. Verkeer met Engeland. Enkele van Rotterdam op Londen varende stoomvaartdiensten nemen, nu er in de laatste dagen booten naar Zeebrugge zijn opgebracht, een afwachtende houding aan in zake het vertrek van hun schepen. De Batavierboot werd wel geladen, maar ver trok gisteren-avond niet. Het voor Londen bestemde Nederlandsche stoomschip Import, dat al geheel gelost is, wordt voorloopig nog niet geladen de goederen op den wal aan de Boompjes worden afgedekt. De Great Eastern (Harwich-lijn) heeft voórloopig den dienst op Londen gestaakt. »N. R. C.c BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Heusden, brengt ter kennis der ingezetenen, dat de broodkaarten, loopende over de maand Sept. j.l. op den 2 Oct. d. a. v. des voormiddags van 912 uur, ter Secretarie zullen moeten worden ingeleverd. Zij, die in gebreke mochten blijven de broodkaarten op dien tijd in te leveren, zullen voor het eerstvolgend tijdvak niet in de gelegenheid worden gesteld om goed koop ongebuild tarwebrood te betrekken. Heusden, 28 Sept. 1916, De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Evenals op de grootere plaatsen reeds algemeen is, hebben ook hier de slagers besloten, bij het afmaken van vee, gebruik te maken van het schiet- masker. Aan het gemartel is nu een einde. Direct na den slag treedt de dood in. Ter rectificatie van het bericht over de Nutsteekenschool diene, dat als nieuw vak geen bouwkundig- maar scheepsteekenen zal worden onderwezen, waartoe aangesteld is, de heer E. van Herk, scheepsteekenaar alhier. WERKENDAM. De Leemanskwam Donderdag 1.1. van Gorichem. zeer laat al hier. De oorzaak daarvan was, dat de echtgenoote van den hofmeester plotseling te Gorichem was overleden. BAARDWIJK Gisteren kwam deland- bouwer B. alhier met een koe uit het land van Heusden en Altena. In een hand hield hy de koe en in de andere zijn fiets. Onder weg was hij een tamelijk netge kleed man tegen gekomen die zei ook naar Waalwijk te moeten. B. vroeg zijn met gezel om zijn fiets te willen vasthouden. De vreemde voldeed daaraan en na er een eindweegs naast geloopen te hebben, sprong hij er op en verdween er mede in de rich ting Waalwijk. Direct werd bij de marechaussee's aan gifte gedaan, tot heden echter zonder resul taat. Naar wij vernemen moet de rijwieldief veel overeenkomen met het signalement van Moot, die uit de gevangenis te Haarlem is ontvlucht. BRAKEL. Door den Raad onzer ge meente was besloton de Brakelsche kermis, die 25 September gehouden wordt, ook dit jaar niet te laten doorgaan, waarover bij velen groote ontevredenheid bestond, zoodat de Burgemeester het noodig oordeelde de politiemacht te versterken met de veld wachters van Aalst en Poederoijen. Tot laat in den avond trok men zingend en dansend heen en weer en uitte men ten laatste zijn kermisvreugde door bij drie raadsleden de ruiten in te gooien. Een waar heldenstuk De heer Jac. van Baaien heeft ontslag genomen als Raadslid. CAFELLE. Aan de firma Adrianus Oerlemans en Zonen is door Burgemeester en Wethouder dezer gemeente vergunning verleend tot het plaatsen van een locomo biel van 10 jpaardekracht, een vlasbreek- machine en zwengelmachine op een perceel aan den Winterdijk alhier. De landstormplichtige B. J. Westbroek der Jaarklasse 1910 zal op Maandag 2 October a.s. worden ingelijfd bij het depót pontonniers. DUSSEN. Woensdag 11. kwam de landbouwer Jac. v. d. Pluijm, alhier, op de boot naar 's-Bosch, door het losbreken van een koe, zoodanig te vallen, dat hij zijn schouder brak. Bij aankomst te 's Bosch werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn arm is gezet. HANK In de Herv. kerk »Uw koningkrijk kome« hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Montijn van Almkerk. De dienst begint des nam. op gewonen tijd om 2 uur. GENDEREN. De beide Landstorm- plichtigen voor deze gemeente van de Jaar klasse 1910 zijn opgeroepen tegen 16 Oc tober a.s. om te worden ingedeeld bij het Depót van het le Regiment Vesting Artillerie. GAMEREN. De landbouwer P. M. v. Trigt alhier, verkocht de vorige week op de paardenmarkt te Geldermalsen een paard met veulen, voor de kapitale som van f 1200, De vader van het veuleu is de Belgische hengst »Dumaar« van gebrs. v. d. Bigge- laar te Kerkdriel. GORINCHEM Dinsdagmorgen is bij het station alhier de wisselwachter F. v. d. B. door een rangeerenden trein overreden. De man stierf na eenige oogenblikken. Hij laat een vrouw na met zes kinderen, waarvan er twee nog jeugdig zijn. 's GRAVENMOER. Sedert langen tijd bleef deze gemeente bewaard voor besmet telijke ziekte. Thans is in een gezin het roodvonk uitgebroken, waarvan eene jonge vrouw reeds het slachtoffer werd. Wij hopen dat deze gevaarlijke ziekte zich niet verder uitbreidt. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het Departement der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen verkreeg de heer J. Passchier op zijn verzoek eervol ontslag als secretaris, wegens vertrek uit de ge meente en werd tegelijk het eerelidmaat schap hem aangeboden. Als secretaris werd benoemd de heer J. Pruissen. Vanwege het Rijk is voor deze ge meente, voor de buiteogewone diensten in 1915 wegens het buiten de gewone diensi- uren openstellen van het hulp- telegraaf- en telephoonkantoor, eene vergoeding toe gekend van f 133.25, welke zal worden genoten door de houdster van dat kantoor. Op de Staatsbegrooting over 1917 is een bedrag van f 45.000.uitgetrok ken tot gedeeltelijke verhooging van de kaden der Donge-polders, om deze werken verder in 1918 te voltooien. Tengevolge vooral der ijverige bemoeiigen van den heer D. Smits, burgemeestsr dezer gemeente, zal het er eindelijk van komen om de over de 's Gravemoersche Vaart gelegen gronden ook in de wintermaanden te bevrijden van den grooten overlast van het water. NEDERHEMERT. In de raadsver gadering van Donderdag j.l. werd besloten om aan de gem, veldw. Kerkhove eene jaarlijksche verhooging toe te kennen van f50.en 15 gld. voor zijn rijwiel. Dinsdagmiddag vond de arbeider Van Weelde toen hij thuis kwam, zijn 64-jari- ge broeder naast de brandende kachel, dood op den grond liggen, terwijl hij zijn aan gezicht ook nog had gebrand. Bij genees kundig onderzoek bleek dat hij tengevolge eener (hartverlamming was overleden. NIEUWENDIJK Door de onderaf- deeling der V. P. N. alhier, zijn deze week ruim 1000 eieren naar Rotterdam verzonden. Er werd 9Va 10 cent besteed. SLEEUWIJK. Donderdag 1.1. brak alhier een soldaat een arm. Per brancard werd hij naar het hospitaal vervoerd. SPRANG. De, onder de leden der afd. »Patrimonium« gehoudenjcollecte, voor een gedenksteen op het graf van Wijlen Ds. A. S. Talma, heeft f 5,50 opgebracht, Den laatsten tijd hoort men in deze gemeente nogal eens van fruit dief stallen. De meeste komen voor in goed afgesloten tuinen. Een streng toezicht der politie is zeker gewenscht. Verschillende landbouwers komen dezer dagen tot de minder aangename ont dekking dat, als zij haar koeien (loopende in den binnenpolder) willen melken, deze geheel of gedeeltelijk zijn leeggemolken. Woensdagmiddag viel het paard van den landbouwer T., gespannen voor een met hooi beladen kar, tegen den grond. Met vereende krachten wist men, na eerst het tuig stuk gesneden te hebben, het paard uit zijn benarde positie te verlossen. Boven wonder liep alles goed af, den jongen die op de kar zat, en er af viel kwam met den schrik vrij. VEEN Met het rooien der aardapel- en is men druk bezig. Over 't algemeen valt de uitkomst veel tegen en bovendien zijn ze nog klein van stuk. Watdequali- teit van de aardappelen aangaat, hierover mag men tevreden zijn. Voor bravo's wordt besteedt van f4.50 tot f5.per H.L. Dat de huismoeders klagen over de dure tijden heeft wel zijne reden. Voor een paar jaren besteedde men voor een paar mansklompen 8 A 9 stuivers. Thans moet reeds worden betaald voor een paar gewone Canadasche klompen fl.en meer. Hoewel de pryzen der peren, welke voor dit doel geschikt zijn, zeer hoog zijn, heeft men deze week in de fabriek van den Heer S. toch een begin gemaakt met de confijterij. Toch 'zal dit van korten duur zijn, wijl er weinig voorraad is WASPIK De heer C. Gijsman ver zond heden een tweeden wagon witte koo ien. De opbrengst is buitengewoon en overtreft verre de verwachtingen. Het vol gend jaar willen ook anderen zich op groen- tenteelt toeleggen. Met het rooien der late aardappelen is men nog druk bezig. Het beschot is kleiner dan het vorig jaar. De kwaliteit is goed. De handel is nog flauw. De prijs voor Eigenheimers bedraagt nog steeds f 4 per H.L. Bij den landbouwer K. werden 24 witte kooien van het veld gestolen. Ook op andere plaatsen hebben kleinere dief stallen plaats gehad. Van de daders geen spoor. WELSEIND. In den nacht van Woens dag op Donderdag zijn ten nadeele van den arbeider van H., uit een kuil op zijn land drie mud aan aardappelen ontvreemd. Door de gem. politie wordt een onderzoek naar de daders ingesteld. WOUDRICHEM. In eene alhier ge houden vergadering der vereen, van Burge meesters en Secretarissen in het land van Heusden en Altena werd van gedachten ge wisseld over de oprichting van een centraal- bureau ter uitvoering van de distributiewet. Ter tafel kwamen een plan tot omslag der distributiekosten over de verschillende gemeenten, berekend naar het zielental en een voorstel .tot het invoeren van een kaart systeem voor elke gemeente afzonderlijk. Over de definitieve keuze zal in eene, in de volgende week te Almkerk te houden vergadering, worden beslist. WIJK. In deze gemeente wordt moeite gedaan tot het verkrijgen van een spreek cel, dat voor den handel een groot gemak zou kunnen opleveren. Reeds is er al een verzoek aan den Raad dezer gemeente in gediend. Wij mogen een goede inwilliging hopen. ZALT-BOMMEL. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed granen niet aangevoerd boter f0.87j* per X K.G.eieren f2.70 f2.80 per 26 stuks biggen f 4.50 ét f 11, aangevoerd 84 stuksgraskalveren f 50 f 65, aangevoerd 23 stuks. Als GIJ verschijnselen van nierzwakten hebt, zooals wft terstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, niergruis of -steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe Foster's methode Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende mid delen van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Ver mijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissche lucht, slaap en lichaams oefening in de buitenlucht. Breek onmid dellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet ver wachten, dat de nierzwakte zonder verde re hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode pas sen allen mannen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Fos ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Burgerlijke Stand. De Werken c.a., 2228 Sept. Geboren: Helena, d. v., O. Walraven en D. Groenewegen Adrianus Hendrikus, z. v. H. W. van Elzelingen en W. van Veen. OverledenJohanna Verhoeven, 4 m. Wijk c.a. Ondertrouwd: Cornelis Brinkman, 64 j. wedn.' van Antonia van den Bogert en Geertrui van de Wetering, 66 j, wed. van Phillipus Verhagen. en opfrissching van lichaam en verkrijgt men door het gebruik van 1 koker A 100 tabletten f 1,— 3 kokers f 2.85, 6 kokers f 5,50. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen 's-Hertogenbosch Gebr. Ver hees, Orthenstr. B 89 en Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lamers en IndemansWaalwijk Apoth. Fa. P. J. van Gils Wer kendam J. S. Frederiks, Drogist. Marktberichten. Land van Altana, 28 Sept. Men besteedt thans voorVroege f af Blauwe f3.50 A f 4.—, Zeeuwen' f4,— A f5,00 alles per H.L. Wit hooi le kwaliteit f23.f 25. 2e kwaliteit voor de pers f 18.k f 20. Klaverhooi f21Af22.Wit stroo f20.Af21.Geel stroo f 16.Afl7. alles per 500 K.G. Varkens (75 k.g.) 38 A 40 cent, zwaardere varkens 48 A 50 cent per halve K.G. Boter f 0.75 A f 0.85 per halve K.G. Eieren f 2.20 A f 2.30 per 26 stuks. maakt u gezond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2