1 hierop geantwoord heeft met krasse taal. Tot nu toe had men van officieele zijde in Duitschland zich nog niet zoo harde woorden laten ontvallen. Thans echter weerklonk er in de rede van den Rijks kanselier een toon, zóó beslist en niets sparend dat ieder voelt hoe het nu los gaat op een onverzoenlijke eindworsteling. Zij 't ook, dat de komende winter een betrekkelijke kalmte zal brengen, het is te voorzien dat dat tijdperk van rust ge bruikt zal worden om zich nog vreeselijker toe te rusten op het slot van dit ont zaggelijk werelddrama. Als de lentezon weer gaat schijnen dan zal het er eerst recht vreèselijk naar toe gaan. Dan zal het een stryd worden waarbij zelfs, wat nu reeds zoo satanisch scheen er nog maar kinderspel bijzal lijken. Wij gaan, voor zoo ver wij kunnen zien, nog donkerder naght tegemoet dan nu reeds heerscht. De Oostenrijkers hebben in Zevenburgen een niet onbelangrijk succes bevochten. Zij hebben er de Roemeniërs duchtig klop gegeven. Bij Hermannstadt èijn deze n.l. teruggeslagen. De Duitsch-Oostenrijksche strijdkrachten hadden aldaar de groote omtrekkende beweging aan de Alt onder nomen waardoor de Roemeniërs aan de Rooden Toren-Pas op het gebergte terug gedreven werden. De Centralen zijn tege lijk weer in het bezit van dien pas ge komen, die de voornaamste verbindingsweg is tusschen de Zevenburgsche vlakte en Walachije. Volgens de Duitsche lezing zou thans het eerste Roemeensche leger vernietigd wezen; maar dat kan allicht wat sterk zyn uitgedrukt. De j> beslissende nederlaag in Dobroedsjac bleek later ook minder beslissend te zijn, dan de keizer eerst hadt gemeend. Te bevoegder plaatse, aldus een telegram uit Berlijn, is men van meening, dat de overwinning bij Hermannstadt hoogst be langrijke gevolgen zal hebben en aan den oorlog met Roemenië een geheel ander karakter zal geven. Dat dient te worden afgewacht, maar het cijfer van den behaalden buit is niet bepaald overweldigend. Bericht wordt: Uit den slag van Hermannstadt waren tot gisteren ruim drieduizend gevangenen en 13 kanonnen binnengebracht. Verder zijn buitgemaakt een vliegtuigloods, twee vlieg tuigen, tien locomotieven, driehonderd waggons met munitie, ruim 200 gevulde bagage-wagens, 70 auto's en een ambu lance-trein. Ander materiaal zal pas lang zamerhand uit de bosschen binnengehaald worden. De pas van den Rooden Toren is gevuld met stukgeschoten voertuigen. Maar een ander Roemeensch leger is in het Oosten een nieuw offensief begonnen, dus ook dat zal weer gekeerd moeten worden. Begrijpelijk is de vreugde der Centralen dat het juist de Roemenen waren die het loodje moesten leggen. Zij waren immers de nieuwe vijanden, die zich heetten te hebben aangesloten, om in den hondenbuit te deelen en thans op gevoelige wijze bespeuren, dat het wild nog niet dood is. Vooral de Hongaren, eerst zoo verschrikt door den snellen opmarsch der Roemeniërs in Zevenburgen (een gevolg, naar men zegt, van de omstandigheid, dat de troepen der centralen aan dit gewest waren onttrokken ten behoeve van een voorgenomen tegenoffensief tegen de Russen) zullen zich opgelucht voelen. Dan is dit succes juist te rechter tijd gekomen voor den indruk in Griekenland en ook wellicht in verband met de nieuwe oorlogsleening. Wat Griekenland betreft, daar breidt zich nog steeds de beweging uit, die zich tegen de Bulgaren wil keeren. Een voor- loopige regeering tot behoud van het vaderland heeft zich geconstitueerd. Venizelos staat aan het hoofd. Maar al zou deze groep er Griekenland toe kunnen brengen zijn neutraliteit te laten varen, het is de vraag, of het Grieksche volk dan nog de vruchten zal plukken die het verwacht, als Italië er ten minste iets aan doen kan zal Griekenland smadelyk afgewezen en ledig terug gezonden worden. Zoo eischt een Italiaansch blad de Idea Nazionalie: algeheele ontwapening van het Grieksche leger. Wanneer revolutionaire troepenafdeelingen aan de zijde van het leger van Sarrail meevechten, dan heeft de Idea daar vrede mee, maar zulks ver andert niets aan de verhouding van Grie kenland tot de entente. Het blad verwyt Griekenland vooral, dat het zich jegens de entente vyandelyk heeft gedragen, juist op het oogenblik, dat Sar- rail's leger met goed gevolg tegen de middenrijken had kunnen optreden. Grie- kenland's houding dwong het toen tot werkeloosheid. De Idea komt tot de slotsom dat Grie kenland by de vredesonderhandelingen als vyand moet worden behandeld. Zijn ver traagde frontverandering kan het vroeger gebeurde niet meer goed maken. De Serviërs hebben op het Macedonische front dë Bulgaren uit de Kaimaksjalan stelling geworpen, maar voor zij Monastry in handen hebben moet er nog heel wat gebeuren. Ten Oosten van Lemberg heb ben de Russen eenig succes behaald en namen 59 officieren en 1928 man gevangen. Aan de Somme gingen de geallieerden weer wat vooruit vooral bij Thiepval. Ten slotte zij nog meegedeeld dat Zon dag nacht weer zeppelins een bezoek ge bracht hebben aan Engeland. Twee ervan poogden een aanval te doen op Londen, maar werden verdreven. Een werd paar beneden geschoten het was er een van het nieuwste type. De Engelschen schij nen dus al beter toegerust om deze ge vaarlijke bezoekers af te weren en on schadelijk te maken. Men bestookt ze nu met brandgranaten. Eén granaat vooral schijnt een uitnemend midddel te zijn om de luchtschepen in brand te schieten. Zij draagt den verschrikkelijken naam van »scheurenden wolf«. De uitvinder noemde hem zoo, om duidelijk te maken, dat zijn granaat onder de luchtschepen een even groote verwoesting aanricht als een wolf onder een kudde schapen. Deze granaat ontploft in de lucht en verspreidt een groot aantal kleine brandprojectielen, die het gas kunnen aansteken. Een voordeel van deze uitvinding is, dat de granaat bij het ver laten van den loop rook ontwikkelt en daardoor haar weg bij daglicht toont. In den nacht wordt de rook vervangen door een lichtgevend gas. Deze projecitelen heb ben het nadeel, dat zij alleen gebruikt kunnen worden tegen luchtschepen van het onvaste stelsel met gemakkelijk te vernielen omhulling. Tegen luchtschepen van het vaste stelsel deugen zij niet. De Franschen in genieur Maupart is daarom op het denk beeld gekomen brandbommen te cons trueeren voor een infanteriegeweer. In vredestijd is reeds gebleken, dat de be schieting van luchtschepen met geweerpa tronen geen schade toebrengt. Het gat in de omhulling sluit zich onmiddellijk. De Franschman heeft nu een soort van brand- patroon' gekozen, een stalen bus met lont, gevuld met een ontploftbare stof. Zoo roept het eene verdelgingsmiddel het andere te voorschijn en neemt de oor logsvoering een steeds gruwelijk karakter aan. Wie weet gaat men straks niet werpen met bommen gevuld met cholera en typhusbacillen, als een waardig vervolg op stikgasbomroen. BUITENLAND. Een erfenis in de loopgraven. Een jong Fransch artillerist, lichting 1915, heeft een zeldzame vondst gedaan. Bij het graven van «en hol woning bij de Somme stootte hij op een stalen trommel, die hij eerst voor een nieuwe, gevaarlijke uitvinding van de Duitschers hield. Hij bracht die bij den kapitein, die de cassette opende. Ze bevatte papieren van waarde voor een bedrag van een millioen francs en een testament, waarin een aantal men- schen met groote legaten en de eerlijke vinder met 100.000 francs begiftigd werd. De erflater bleek een rijke boer te zijn, die een landgoed in die streek had en bij het naderen van den vijand zijn roerende goederen op die wijze voor zijn erfgenamen trachtte te bewaren, omdat hij ervan over tuigd was, dat hij het einde van den oorlog niet zou overleven. Inderdaad is hij eenige weken, nadat de streek waar hij woonde gevechtsterrein werd, als slacht offer van een bom gevallen, nadat hij ge weigerd had de streek te verlaten. De jonge artillerist, wien zoo ineens 100.000 francs in den schoot zijn gewor pen, weet natuurlijk niet, hoe hij het heeft. Hij voeit zich in den zevenden hemel, hoe wel hij zich in de hel aan de Somme bevindt. »Hdbld.« o De bevolking van Rusland. Volgens de gegevens van de Russische statistiek over 1914, was op 1 Januari 1916 het globale aantal bewoners van het Russische rijk tot 178,905,500 en, met inbegrip van de Finsche provincies, tot 182,182,600 personen van beide seksen gestegen. Sedert de volkstelling van 1897 is de bevolking van het rijk met 53,987,000 zielen toegenomen. o Slachting in de onderwijzers. Volgens de laatste telling zijn reeds 7749 onderwijzers in Pruisen gesneuveld, van wie 1228 den rang van officier of dienstdoend officier, 1647 van onderofficier en 918 van gefreiter bekleedden. 328 hunner hadden het IJzeren Kruis verworven. BINNENLAND. Onrust op Celebes. Uit Weltevreden wordt aan de »Tel.t geseind Een fanatieke inlander bracht te Tjamba, op Celebes, veertig man bijeen, en trachtte een oproerige beweging te beginnen. Een patrouille maakte hieraan echter spoedig een einde. De opstandelingen lieten twee dooden achter. Hun aanvoerder wist te ontkomen. De Distributiewet. De Staatscourant bevat het bericht dat de verkoopsprijzen van die artikelen waarin volgens de distributiewet 1916 de regeering zal voorzien, eerst dan van kracht zal worden, wanneer genoemde artikelen door haar aan de gemeenten zullen zyn afge leverd. Van die artikelen, waarin de regee ring thans voorziet, blijven de prijzen voorloöpig dezelfde. o Op last van den officier van justitie te Amsterdam is een strafvervolging inge steld tegen de redactie van de Tribune* wegens beleediging van Prins Hendrik in een artikel over den aankoop van bosch op de Veluwe. Smokkelstreek. Het gebeurde in een plaatsje in Noord- Limburg. Een paar smokkelaars kochten bij een grensboer een varken. Enkele dagen later kwamen een paar andere smokkelaars. Zij boden per pond een paar centen meer, de koop was gesloten. Bovendien werd bepaald wanneer en langs welken weg »knor« de grens moest passeeren. De twee eerste koopers kwamen dit te hooren. Op het bepaalde uur gingen ze langs den aangewezen weg in stelling liggen, 't Was donker. Geruischloos wilde de stoet voor bijgaan. Maar »knor« liet hooren, dat zijn bek voor nog iets anders diende dan te eten. Opeens klonk het; »Halt !c »Pang, pang*, deden de geweren. De smokkelaars, denkende dat het ambtenaren waren, zetten het op een loopen en lieten »knor« in den steek. De anderen brachten «knor* nu ter bestemder plaatse. »L. K.« De oudste burgemeester. De oudste burgemeester van ons land, de heer H. H. G. van Everdingen, sedert 1879 burgemeester van Beusichem en Zoelmond en 85 jaar oud, heeft tegen 1 Januari eervol ontsiag aangevraagd. Spionnage. Te Rotterdam is aangehouden de heer E. P. V., gewezen gezagvoerder van de Hamburg-Amerikalijn, thans redacteur van het Hamburger-Fremden blatt en diens be diende K. P. E. F., beiden Duitscher en woonachtig te Rotterdam, verdacht van spionnage en het in gevaar brengen van de onzijdigheid van ons land. Verder zijn aangehouden de gebroeders H. van A. en C. J. van A. H. E. de B. en H. W. A. van den B. als verdacht van medeplichtigheid. Dit in scheepvaartkrin gen bekende viertal bracht geregeld be richten over omtrent dóór neutrale ook Neder- landsche schepen ingenomen en voor Engeland bestemde lading. Ten huize van den gewezen gezagvoerder E. P. V., zyn bij huiszoeking verschillende bescheiden gevonden, waaruit zijn schuld en die van zijn bedienden blijken. Van de sedert het begin, van den oorlog in de Rotterdamsche havens opgelegde Duit sche en Oostenrijksche schepen zijn er se dert 3 Maart jl. 33 Duitsche schepen naar zee vertrokken waarvan alleen in de maand September 15. Thans liggen nog 12 Duit sche en 3 Oostenrijksche stoomschepen in de Rotterdamsche havens, behalve de geïn terneerde Duitsche schepen Galliope, Bel- lona, Hermes en Delia. o Onlusten in Indië. De correspondent van het »Hbl.« te Soe- rabaja seint De resident van Timor berichtte aan de Indische regeering, dat bij een aanval op Wa- toeapi op Flores de vijand een verlies van vijf dooden had, terwyl onzerzijds vijf man werden gewond en de eerste-luitenant Lup- pes sneuvelde. De resident van Timor ver trok met twee brigades naar Flores. De oorzavk der opstand is onbekend. De Indische correspondent van de »Tel.« seint Atjehers hebben te Segli onze troepen aangevallen, waar by een soldaat gewond werd. Te Lamkodja werden soldaten, die gearresteerde Atjehers vervoerden, aange vallen, waarby twee soldaten ernstig gewond werden. o Zeppelins. Van verschillende plaatsen komen be richten, dat Zeppelins zyn waargenomen, gaande in W. richting, o. a. op Schiermon nikoog 10, op Terschelling 9 en op Ame land 14. Op Ameland heeft men 3 luchtsche pen zien terugkeeren. (Officieel). Volgens den te Djambi aan gekomen controleur van Moearo Tebo was de toestand bovenstrooms van die afdee- ling8plaats bevredigend. Het meerendeel der hoofden meldde zich bij het bestuur. Sommige Doesoens in de nabijheid van Moearo Tebo waren nog verlaten. Benedenstrooms was de bevoiking nog onwillig. Drie brigades infanterie deden op 26 Sep tember bij Semaboe een aanval op de op standelingen, wier verliezen onbekend zijn. Volgens berichten zou de bevolking van verschillende doesoens benedenstrooms van Moeara Tebo naar de Tabir-streek zijn ge vlucht. In verschillende andere doesoens hielden de bewoners zich met de veldar beid bezig. Het trok de aandacht dat rijst- zaailingen in prauwen werden overgebracht. In Korintji heerscht volmaakte rust. MAXIMUMPRIJZEN. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Stct. (No. 228), zijn opgenomen twee circulaires van den minister van landbouw, nijverheid en handel aan gemeentbesturen a. betreffande vaststelling van maxi mumprijzen ingaande 1 October 1916; b. vaststelling van prijzen krachtens art. 3 der Distributiewet 1916. De sub. a bedoelde circulaire volgt hier De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald I. dat de goederen, door hem ingevolge artikel 1 der Distributiewet 1916 bij zijne beschikking van 9 September 1916 aange wezen, tot nadere aankondiging aan den verbruiker mogen worden te koop aange boden of verkocht tegen ten hoogste den prijs achter elk dier goederen in onder staande lijst vermeld. A. Levensmiddelen. 1ongebuild'tarwemeel, voor zoover dit dient voor het bakken van bruin brood voor particulieren, die hun brood zelf be reiden, 14 c. per K.G. 2. Rogge wordt niet aan den ver bruiker te koop aangeboden en verkocht. 3. Aar d appel en, t. w. Eigenheimers, Groninger Kronen, Roode Star van zand en veengrond en daarmede door mij gelijk te stellen soorten f3.10 per H.L., f 1.62J* per X H.L. 5 c. per K.G. 4. Groenten, t. w. de volgende sta pelgroenten: a. roode kool 5 c., b. gele kool 5 c., c. uien 8 c., d. Friesche en andere soorten fijne peen 6 c., e. Flak- keesche of Hillegomsche peen 5 c., f. knol rapen 3Vs c., en de volgende vatgroenten a. pronksnijboonen 18 c., b. enkele sper- zieboonen 22 c., c. dubbele sperzieboonen 18 c., d. zuurkool 10 c., e. andijvie 14 c., alles per K.G. 5. Peulvruchten, te weten: a. bruine boonen 21 c., per K.G., 11 c. per VjK. G.b. groene erwten 22 c. per K.G. 11 c. per 1/i K.G. 6. R u n d v e t 40 c. per Va K.G. 7. Spek, t. w.inlandsch (gezouten vet) 50 c. per Va K.G., b. Amerikaansch 45 c. per Vk K.G. 8. Varkensvleesch: a. karbonaden 65 e., b. kluiven 10 c., c. rollade 70 c., d. fricandeau 70 c., e. vette lappen 50 c., f. doorregen lappen 55 c., g. magere lap pen 65 c., h. gehakt 60c., i. versch spek 50 c., j. versch doorregen spek 55 c., k. gerookt vet spek 55 c., 1. gerookt en gezou ten mager spek 60 c., m. reuzel (rauwe) 50 c., alles per Va K.G. 9. Rijst (t. w. Voorloop Rangoon of Bassein) 14 c. per Va K.G. 10. Gort (gewone soort) 13 c. per Va K.G. 11. Havermout (Inlandsch of Ame- rikaansche) 16 c. per Va K.G. 12. Margarine (t. w. Normaal-Mar garine) 45 c. per Va K.G. 13. Boter 100 c. per Va K.G. 14. Kaas, te weten: a. volvette jonge Goudsche, met rijksmerk, 52Va c. per Va K.G., 11 c. per 0.1 K.G.b. volvette jonge Goudsche kaas 50 c. per Va K.G., lOVa c. per 0.1 K.G.c. jonge kaas (40 Edammer en Goudsch model 47Va c. per Va K.G., 10 c. 0.1 K.G.d. jonge kaas (30 -f) Edammer en Goudsch model 40 c. per Va K.G., 8Va c. per 0.1 K.G.e. jonge (20 Edammer en Goudsch model 33 c. perVaK.G., 7 c. per 0.1 K.G.f. nagel kaas, in fabrieken gemaakt 23 c. per 1/a K.G., 5 c. per 0.1 K.G. 15. Eeieren 9Va c. per stuk. 16. Melk. De prijs is gelijk aan win- terprijs 1915/1916 met inachtneming van mijne circulaire aan de commissarissen der Koningin dd. 22 September 1916, no. 22380. 17. Suiker, melis I (of daarmede door my gelyk te stellen soorten) 28 c. per Va K.G, 18. Zeevisch: a. kleine schelvisch 28 c., b. wijting 27 c., c. kleine gul 28 c., d. kleine poon en pieterman 26 c., e. hors makreel 22 c., f. makreel 32 c., g. kleine schol. 28 c., h. gerookte kleine schelvisch 34 c., alles per Va K.G.i. gerookte makreel o per Va K.G., uitgesneden 10 c. per K.G.j. gerookte haring (bokking zon staart) 5 c., k. haring (zonder kop) 4 per stuk. B. Brandstoffen. 19. Turf. (Zie mijne circulaire v 25 Augustus 1916, no. 63164, afd. Handt C. Huishoudelijke artikelen. 20. Zeep (zachte,e groene of gele) 1 k per Va K.G. J PLAATSELIJK NIEUWS. 1 HEUSDEN. Met den Winterdiens^j de spoorwegen, lijn 's-BoschLage luwe, is slechts eene geringe wijziging' de uren van vertrek gebracht. Het vertrek uit Drunen naar 's-Bc is thans v.m. 11.19 in plaats van vroej v.m. 11.22 en uit 's-Bosch v.m, 10. en uit Drunen naar L. Zwaluwe v. 10.31 in plaats van vorige dienst v, 10.20 en 10.36. De overige diensten op dat baanvak i dezelfde gebleven. Aan het postkantoor alhier en daaronder ressorteerende hulppostkantoi werd gedurende de maand October 19: ingelegd f 18.678.39®. Terugbeta f 13.426,34. Het laatste door dat kantoor uitgege\ boekje draagt het nummer 5951. Zoowel Zondag als Dinsdag 1.1. p seerden hier sleepbootjes, met een dri< diepgeladen vaartuigen, voorzien van gri cijfers met de getallen 548 V en daarc trent, bevattende levensmiddelen d Amerika verzonden, met het doel Belgisi plaatsen te bezoeken. In den nacht \ran Zondag op Ma; dag bemerkten maréchaussée's dat in z.g. tramhaven met een zegen gevis werd. Zij riepen de visschers aan, lot zelfs een paar schoten, doch de visscl wisten met een roeiboot te ontsnapp met achterlating van hun vischtuig. T de dag aanbrak werd de zegen opgehaa die bleek een z.g. moordzegen te,zijn, r te kleine mazen. Ook was er circa emmer vol visch in, die in de Maas worpen werd. Het verboden 'vischtuig in beslag genomen. ANDEL. In September werden het hulptelegraafkantoor 170 telegramrr en 85 gesprekken behandeld. Ofschoon aan het einde der m' September weer meer broodkaarten w verstrekt dan sinds einde Mei Jiet was, zijn er toch nog verschillende^ sonen, die niet wetende ze er weer" in aanmerking kwamen, zich te laat hei aangemeld en als nu voor het gev tarwebrood 36 cent en voor brood bloem er door 40 cent per 2 K.G. mo< betalen. Vanaf heden is de zoete melk! 3 cent per liter opgeslagen zoodat ze t, 12 cent kost. Voége winter was de pi 10 cent. BENEDEN-LANGSTRAAT. handel in vette kalveren blijft mati^j vette varkens blijven door de regeer: maatregelen op stationnairen prijs, schapen gaat weinig om. Biggen si laag, nuchtere kalveren goed. Men best voor vette kalveren f 0.80 f 0.95 K.G., vette varkens 56 60 ets. pi K.G., nuchtere kalveren f 20 k f 25^ stuk, biggen f 6 k f 9 en schapen f 15 k CAFELLE. De heer J. van Til bui tijdelyk onderwijzer aan de school ir Nieuwstraat alhier komt onder No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aar, openbare school te Rijswijk (N. Br.). Mej. H. Timmermans alhier is 1 noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan Openbare Lagere School in de kom. DOEVEREN. Nu men ook hier gonnen is met het rooien der late e appelen is er algemeen klacht ovei geringe uitkomst. Sommige soorten bravo's zijn veelal klein van stuk. 1 Roodstar komen nogal zieke knollen De kwaliteit is goed. DUSSEN. In het Gesticht der Eei Zusters Carmelieten alhier overleed in f hoogen ouderdom van 88 jaren de Ze Eerw. heer R. van der Heyden. Reine van der Heyden werd geboren te Waalv, in 1828 en na zijne studiën op de be. Seminariën van ons Bisdom ging hij zijne H. Wijding, nu 60 jaren geled naar Amerika, alwaar hij ongeveer 40 ja als een arbeidzaam Zielzorger gewei heeft. Niet minder dan zes parochi danken in Amerika hun bestaan aan toor van der Heyden. Tegen het begin dezer eeuw kw om »uit te rusten* naar het vade; terug en was sedert werkzaam als Reci der verbannen Fransche Carmelieten ters op 't kasteel alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2