De Oplossing fan twee Moeilijk heden foor de Vrouw tooid een ieder den zin, waarin zjj was bljjven steken, zóó kalm, alsof een zwaar beladen vrachtauto het gesprek onmogeljjk had gemaakt. Van de 25000 inwoners, die Atrecht voor den oorlog bewoonden, hebben er dui zend geweigerd hun haardsteden te ver laten, en zy gaan voort te leven als vroe ger behalve dan het dageljjksche bom bardement. De oude stad is het beste bewijs voor het oude gezegde, dat men aan alles went. Toen de eerste ontroering voorbij was, hernam ieder weer zijn gewone bezig heden ik vraag mij zelf af, of de bewo ners, als het bombardement geëindigd te beschouwen is, niet het gevoel zullen heb ben, alsof hun iets ontbreekt. Wel, madame, zei ik tot een voor bijgangster, wier welvarend uiterlijk my trof, te meer, daar het erf voor haarhuis geheel door de bommen vernield was, zjjt ge niet iederen dag opnieuw angstig, als het bombardement weer begint? - Neen, antwoordde zij, wij zeggen slechts tot elkaarHoor, het begint weer. En als het zeer hevig wordt (in den laat- sten tijd zonden zij ons 305 bommen), dan begeven wy ons naar de kelders. Wilt u mijn schuilplaats eens zien Van de straat af daalden wy een steile trap van twintig treden af en kwamen in een sous-terrein, dat slechts verlicht en ge lucht kon worden door de deur ondëraan de trap. Daar leefde het gezin. De grond was van baksteen. Men zag aan het meu bilair, dat het in der haast was samenge bracht, het bestond uit een tafel met wasdoek bekleed, een paar gewone stoelen, een rieten leuningstoel en een groote notenhouten kast. Aan de muur hing een kooi met een ka narie, die peinzend keek naar een zwarte kat, die lag te slapen op een kussen. Achter in het vertrek stonden twee bedden en in een hoek pruttelde een pan op een petro leumstel. Daar leefden nu die brave bur gers, die ik my beter voorstellen kon op hun gemakj gezeten in een helder vertrek. Maar ze aanvaarden den huidigen toestand met een benijdenswaardige kalmte. U zoudt het niet kunnen gelooven, zei zij volkomen ernstig, hoe koel het hier in dit vertrek blyft. Met een kaars gewapend ging zij my voor, door een smalle opening in den muur, welke achter een gordyn verborgen was. Wy kwamen in een onderaardsche gang, drie meters breed en diep, uitgegraven in de zachte leemlaag, waarop Atrecht gebouwd is, Onder de stad zyn op diezelfde wjjze tallooze wegen gemaakt, die doen denken aan de catacomben en die zich kilometers ver uitstrekken. Men zeide mij, dat dit indertyd was aangelegd door de Spanjaar den met een tweeledig doelzij gebruikten de steenen, die zij er uit haalden, voor het bouwen van hun huizen, terwyl de onder aardsche gangen verschillende godsdienstige gestichten onderling verbonden, voornamelyk die van den berg Saint-Eloy, die zes of acht kilometers ten noorden van Atrecht gelegen is. Deze gangen bieden een uitstekende schuil plaats tegen de Duitsche bommen, want hier en daar zijn zijn ze wel vyftien meter diep. De koude lucht, welke er heerscht, zou frisch genoeg zyn, ware het niet, dat zy nog steeds bezwangerd was met den geur van de duizende kazen, welke men vroeger in deze gangen liet drogen. Daar na toonde zij mij nog het duistere hoekje, waarin zy met haar buren een schuilplaats vond gedurende de hevige bombardementen. Ik ga hier zitten, zoo sprak zy, met myn hond, die voor den oorlog hier nooit wilde komen, maar toen het bombardement begon, scheen hy het gevaar te begrypen en volgde my hierheen. De andere men- schen komen ook hier en zwjjgend wach ten wy tot het onweer voorbjj getrokken is. Als de groote bommen losbarsten trilt hier alles. En toch heb ik geen lust weg te gaanu begrjjpt, als men ergens lang woontEn dan zyn er hier nog eenige dingen, waaraan ik gehecht ben. Mjjnhuis, al heeft het dan ook geen dak meer, blyft toch altyd myn huis. Als men een stad als Atrecht bezoekt, begrijpt men pas, welk een vertrouwen ons volk in de toekomst heeftoveral toch ziet men het spook van den oorlog. Er is geen huis ongeschonden overal in de straten zyn puinhoopen waar eens een monument stond, gewyd aan de soldaten, voor het vaderland gestorven, staat nu nog slechts een voetstuk ervan, half door de kogels versplinterd. Maar moedig en volhardend zyn ook de kleinen en de nederigen, want zjj zijn Fran- schen 1 Myn laatste visie van Atrecht was een oude man, die bezig was zyn dak van nieuwe pannen te voorzientoen hy my zag, wenkte hy my vriendeljjk toe en her nam glimlachend zyn werk. Ik ben er zeker van dat hy binnenkort met bouwen be ginnen zal, want als de onzen terug komen, moeten zy hun huizen dan niet in orde vinden Terecht beschouwt de vrouw de frisch- heid van kleur en helderheid der oogen als twee noodzakelijke voorwaarden der schoon heid. Hoe zuiver hare trekken ook zijn, een vrouw is slechts dan schoon als haar gezicht blaakt van gezondheid. Vandaar alle kunstmiddelen om zich kleur te geven en de oogen schitterend te maken. Maar de kostbaarste zalven, de uitgezochtste extracten zullen nooit iets anders geven dan een voorbijgaanden schijn, want noch zalf noch extract kan ooit de zuiverheid en den rjjkdom van het bloed geven, waarvan al leen de fri8sche kleur en heldere blik af hangen. Om het bloed zuiver en rijk te houden of te maken is het noodig de Pink Pillen te gebruiken, die het bloed van zijn onzuiverheden bevrijden èn het rijk maken aan roode bolletjes. De Pink Pillen zyn overigens om meer dere redenen onontbeerlijk voorde vrouwen. Deze pillen zijn niet uitsluitend de groote opwekker van het bloed, zij zijn ook een krachtig versterkingsmiddel der zenuwen en een krachtdadig hulpmiddel voor alle levensfuncties. De Pink Pillen zyn het machtigste mid del tegen de ongemakken en de ongeregeld heden, die maar al te dikwijls het deel zijn van het zwakke geslachtbloedarmoede, blieekzucht by jonge meisjes, leucorrhee, uitputting der zenuwen, maagpijnen verlies van eetlust, neurasthenie, leeftijdsverwis seling. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar if 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstreken bij G. Malingré, Drogist te Heusden, de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk, en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. BINNENLAND. Postbladen. Zy, die weinig brieven te schrijven heb ben, beschikken in den regel niet over «post gerei*. Vooral de kleine man betaalt, als hy te schrjjven heeft, naar verhouding een te groot bedrag voor de benoodigd- heden. In een bnurtwinkeltje haalt hij een velletje papier, een enveloppe en, laat ons zeggen, een 5-cents postzegel. Hij betaalt dan te zameu 1 1 bX cent s IX cent. Het is alweer niet algemeen bekend, dat hij het met 5X cent af zou kunnen door het koopen van een p o s t b 1 a d een dub bel te vouwen, van geperforeerd, gegomde randjes voorzien papier met een 5-cents postzegel bedrukt. Dat is dus eigenlijk een combinatie van papier, enveloppe en postzegel. Nadat het beschreven is, wordt het met de gegomde strookjes dicht geplakt en van adres voorzien. Dan is het voor de ver zending gereed en de ontvanger (geadres seerde) heeft eenvoudig langs de perforatie de gegomde strookjes te verwijderen. Ook voor zakenmenschen zijn postbladen zeer wel als z. g. memo's (memorandums) te gebruiken, daar ze ongeveer denzelfden vorm (zonder klep) hebben. De postbladen zyn verkrijgbaar in 3 soorten, n.l. van 3X cent (met 3-cents postzegel), van 5% cent (met 5-cents post zegel) en van 13 cent (met 12%-cents postzegel). Kennismaking, met de postbladen is zeer aan te bevelen. —o De Belgische kinderen naar Nederland. Te Rozendaal arriveerden 900 kinderen uit België, die in Holland gedurende 6 weken krachtig voedsel en een goede verpleging zullen ontvangen. Deze kleine gasten komen uit Antwerpen, Lier, Brus sel, Thienen, la Louvière en Doornik. Deze laatste plaats is in het etappe-gebied. Eerst kon geen toestemming verkregen worden om de kinderen daar van daan te laten gaan. Ter middernacht kwamen er dan toch 22. Van deze Belgische kinderen gaan er 300 naar Egmond aan Zee, 300 naar Vlissingen, 100 naar Middelburg, een groepje dan naar Arnhem, een groepje naar 's-Hertogenbosch en 200 blyven te Rozen- daal. o Benzine. De steeds nijpender wordende benzine schaarschte is een gevolg van het vast houden van drie benzine-schepen door Enge land. Dit vasthouden geschiedt in verband met het meerdere benzine-verbruik in ons land gedurende 1916, waaruit door Enge land wordt geconcludeerd, dat er benzine naar Duitschland gaat. De N.V. «Acetylena* heeft zich nu tot de Engelsche regeering gewend, om haar te doen inzien, dat de toename van het benzine-verbruik op reke ning gesteld moet worden van het aanvul len van voorraden vóór oorlogsgebruik door het leger, van den watersnood, waarbij zeer vele motoren hebben gedraaid, van de steeds meer in zwang komende dorsch- en aanhang-motoren. Er gaan thans hoeveel heden benzine naar de landbouwstreken, die vroeger geen druppel afnamen. IJzeren Kruis weggegeven. Te Kerkrade (Limburg) kwam een Duitsch deserteur over de grenzen, hij gaf zijn IJzeren Kruis aan een Hollandschen soldaat, buitengewoon kommies, met de woorden: «Hier heb je het, ik heb het lang genoeg gedragen.Tijd. o Te Lobith, is het 800ste proces-verbaal wegens smokkelen sedert 1 Januari bij den burgemeester ingeleverd. De minister van landbouw heeft Den Bosch opgenomen onder de plaatsen, waar inlading van appelen en peren onder ambte lijk toezicht kan plaats hebben. o Spreken is zilver, zwijgen is goud. Men schrijft uit Beek aan de Njjmeegsche Gourant Dat het hierbedoelde spreekwoord waar heid bevat moest verleden week een zekere Heijnen uit Beek, gemeente Ubbergen, ondervinden. Wonende op Hollandsch grondgebied, doch Duitscher zijnde van geboorter moest H. zich eenige dagen na het hier vermelde feit in Duitschen militairen dienst begeven. Al meer dan eens had H. zich over zijn al of niet gaan eenigszins vreemd uitge laten. Dit schijnt zeker de Duitsche mili taire autoriteit ter plaatse ter oore te zyn gekomen, althans H. werd eenige dagen vóór zijn meldingsdag in het Keteldal (grens scheiding) door een paar hem passeerende Duitsche militairen besprongen. H., die oog 3 H meter óp Hollandsch grondge bied wist te komen, werd niettegenstaande dit, daar wederom afgesleept en gevankelijk weggevoerd. Verleden Woensdag hebben vrouw en kinderen in Cranenburg van H. afscheid mogen nemen, waarna laatstgenoemde naar het depot is overgebracht om misschien nimmer weer terug te keeren. Een motorrijwiel op hol. Op het Velperplein te Arnhem is Zon dagmiddag een motorrijwiel op hol gesla gen De wielrijder zou juist zijn machine bestijgen; doclf vielen. de motor ging er van door. De machine reed met een flink gangetje recht op de huisdeur van perceel Velperplein 22 af, en vloog er met zulk een kracht tegen aan, dat de deur uit het slot sprong en het motorrijwiel zijn intrede in de vestibule kon maken. Behalve dat hij heel wat ontsteltenis in huis bracht, is er vrij wat schade aangebracht. o Het spionnencomplot te Rotterdam. Daarover lezen we nog in het R. N. Bij de in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomende gevallen, dat uit Rotterdam vertrokken schepen op zee door de Duit- schers werden aangehouden en opgebracht bleek telkens, dat de Duitschers nauwkeurig waren ingelicht omtrent lading en passagiers dier schepen, zoodat het niet anders kon of te Rotterdam moest een spionnencomplot zyn misdadig werk verrichten. Onze rivier politie spande daarom al haar krachten in om de gewehschte schoonmaak te houden en de inspecteur de heer J. Riedijk, ge- qolpen door den agent-majoor A. v. Woer- kom, heeft zijn ijver met het succes van belangrijke arrestaties bekroond gezien. Het was namelijk den nasporingen van genoemde politiemannen gelukt, een adres te ontdekken in de Claes de Vrieselaan, waar een 42-jarige Duitscher woonde, E. P. V. genaamd, vroeger kapitein op een der HamburgAmerika-booten, daarna te Hamburg redacteur van het «Hamburger Fremdenblatt* en sinds lVt jaar te Rot terdam woonachtig. Hy had nog een ande ren Duitscher in zijn dienst, K. P. E. F. genaamd, die zich ook journalist noemde. Wat voor soort journalistiek die heeren schenen te dryven, daarvan kreeg de heer Riedjjk, dank zy het met tact en beleid gevoerde onderzoek, weldra vermoedens een «journalistiek* namelijk, waardoor de onzydigheid van het land, dat hun gast vrijheid verleende, in ernstig gevaar werd gebracht. Tevens was uitgekomen, dat een viertal Nederlanders hun by dit bedrjjf handlangersdiensten zouden verleenen, n.l. de gebr. H. en O. J. v. A., H. E. de B. en H. W. A. v. d. B., die alle vier het bedryf van runner, aanwerver van schepe lingen uitoefenden. De heer Riedijk had Vrjjdag voldoende gegevens in handen om in te grjjpen en hy nam de beide Duitschers gevangen. Dit ging heel stil in zyn werk en werd ook stipt geheim gehouden, terwyl hun huis aan de Claes de Vrieselaan voortdurend in het oog gehouden werd. Het gewenschte resultaat werd daarmee verkregen. Vrijdag avond tusschen halfacht en negen uur kwa men de 3 eerstgenoemde handlangers suc cessievelijk daar en liepen allen in de val. Om elf uur Zaterdagavond kwam de laatste, die ook wérd ingerekend. Daarna werd een huiszoeking gedaan in bedoeld pand, waar verscheidene brieven en gecopieerde stukken in beslag genomen zijn, om als qiateriaal voor een vervolging te dienen en die dus zyn ter beschikking gesteld van de justitie. Alle verdachten zijn opgesloten in het bureau der rivierpolitie. o Incident in de Rechtzaal. Een 17-jarig jongmensch werd Dinsdag door de Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens rijwieldiefstal. Zoo dra het vonnis was uitgesproken, viel de jeugdige beklaagde op den grond en begon zich hevig te verzetten tegen de rijksveld wachters. Den eenen veldwachter bracht hij een bloedende wond aan de lip toe, den ander beet hy in de hand. Door drie rijksveldwachters werd de beklaagde, die zich hevig bleef verzetten, weggebracht. De moeder van den beklaagde, die het incident bijwoonde, viel in zwjjm. Effectendiefstal en een erfenisquaestie. Dezer dagen werd bericht dat een ver pleger, die met een verpleegster bij een oude geheel kindsche dame, wonende aan de Hooigracht te 's Gravenhage, werd werk zaam gesteld, voor de Rechtbank terecht stond wegens diefstal van 9 obligatiën Holl. Spoor. Nader wordt óns medegedeeld, dat de verpleegster en een gewezen dienstbode bij een testament, dat enkele dagen vóór den dood der dame gemaakt werd, tot erfge naam benoemd werden. De verpleegster was toen eerst drie dagen in huis. De boedel is ongeveer f 200.000 groot. On- noodig te zeggen, dat de familie, die zich in Indië bevindt, de vernietiging van het testament in rechten gevorderd heeft. »Vad.« Vrouwen zijn vaak te ONZELFZUCHTIG. Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken. Uit een gezondheidsoogpunt is het onverstandig om eigen pijnen en kwalen te verwaarloozen en elk ander in huis te be moederen. Zooyelen maken deze fout. Rugpyn, onzuiver bloed, pijn in de lendenen en zijden, duizeligheid en zenuwachtigheid behooren tot de eerste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze ver schijnselen optreden, dient een vrouw haar gezondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale niergeneesmiddel reinigt de urine- organen. Thee, koffie, alcohol, zware maal tijden of te veel vleesch zijn schadelyk voor zwakke nieren. Het is gemakkelijker om waterzucht, blaaskwalen, rheumatiek en ernstige nier aandoeningen te voorkomen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden in vele gevallen, maar vroegtijdige behandeling is altyd het best. Let op de eerste verschijnselen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos Foster's Rugpyn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogis ten f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Het Departement Heus den van «het NUT* heeft voor het a. s. winterseizoen toezegging verkregen van de volgende sprekers als 7 November a. s. de Heer J. G. van Riemsdyk en in de maand December (de da turn later vast te stellen) de Heer A. Alt (onze vroegere verdienstelijke organist)terwijl voor n& Nieuwjaar zullen worden uitgenoo- digd Mevrouw Johanna van Loon- v. d. Berge en Mr. A. W. Kamp. Ter vervanging van den heer L. J. Veerman, die verzocht had daarvan ont heven te worden, is benoemd tot plaats vervangend Griffier bij het Kantongerecht alhier, de heer A. J. van der Kolk. De winkelsluiting, des avonds ten negen ure, wordt al meer en meer toege past. Alhier zyn, behalve de bakkers, reeds tal van winkels, die met vrjj lating van Zaterdag, om 9 uur sluiten. Ook in andere plaatsen wordt dit, zonder dwang in toepassing gebracht. Wy lezen o. a. dat de de boekwinkels te Rotterdam zich eveneens daartoe verbonden hebben en weldra zal door het geheele land een win kelsluiting ten 9 ure volgenhier en daar met uitzondering van den Zaterdagavond. De arrondissementsvergadering te Woudrichem heeft nevenstaand adres ver zonden aan den minister van binnenlandsche zaken De vergadering van onderwijzers en on- derwyzerressen in het arrondissement Heus den, bygewoond door nageneoeg alle openbare en bijzondere onderwijzers en onder wjjzeresen in dit arrondissement, het zeer gewenscht en zeer noodig achtende, dat ook de stem van het platteland gehoord wordt, waar het onderwjjzersbelangen geldt, droeg met eenparig stemmen aan het bestuur op, Uwe Excellentie met den meesten aandrang te verzoeken ten spoedigste maatregelen te beramen om de financieele omstandigheden der plattelandsonderwijzers te verbeteren, daar de toestand, mede door de stijging in levensbehoeften geheel onhoudbaar is ge worden. WERKENDAM. Ds. S. Idema te Workum heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk (A) alhier. - Op de alhier gehouden verkooping van 3- en 4 jarig griendhout in denBies- bosch waren de pry zen, welke besteed werden, zeer variëerend. De meeste per- ceelen werden verkocht tegen f 300 f 440 per Heet. De Unie-collecte heeft alhier dit jaar opgebracht de som van f290,09, dat is rium f 100 meer dan het vorige jaar. Donderdag werd door de gemeente weer een bezending suiker ontvangen. Enkele gezinnen, die een vorige keer in verschillende winkels suiker hadden gekocht om. zóó meer dan één pond per dag te kunnen bemachtigen, konden thans slechts suiker krjjgen na bekomen machtiging van den Burgemeester. Donderdag hield de Werkliedenver- eeniging «Eendracht* hare driemaande- lijksche vergadering in de Sociëteit by den Heer Joh. Zwets te de Werken. Na opening der vergadering door den Voorzitter, de heer F. van Vark, werden de Notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Uit het Verslag van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 422.92 en de uitgaven f352.10 en er alzoo een batig saldo was van f 70.82. Bij den penningmeester was in kas f 89.38, terwijl het kapitaal en de reservekas der vereeniging resp. f3058.01 en f 1042.78 groot waren. De boeken werden nagezien door G. Vlot, D. Klop en A. Klootwijk en in orde be vonden. Laatst genoemde bracht verslag uit en dankte de penningmeester voor zijn accuraat beheer. AALBURG. Onze geachte predikant, Ds. H. Ewoldt, heeft een beroep ontvan gen naar deNed. Herv. Gem. te Sint-Annaland. AALST. In de middag-godsdienstoefe ning van Zondag 29 October a. s. zal ds. Japchen uit Waarde alhier zijn intreerede houden, na des morgens in zijn dienstwerk te zyn bevestigd door ds. Lutejjn uit IJsel- monde. ANDEL. De eerste suikerbieten wor den hier naar de aanlegplaats gebracht, om per scheepsgelegenheid naar de fabriek te worden vervoerd. Over het algemeen zyn ze klein van stuk gebleven. Woensdag werd vanwege den Bur gemeester al degenen, welke aardappelen ten verkoop hebben, aangezegd ze niet te mogen verkoopen. Zelfs ook die welke reeds verkocht zyn, mogen niet geleverd worden. BRAKEL. Dinsdag is een zoontje van v. M. alhier na een korte ongesteldheid overleden aanvankelijk dacht men met een geval van nekkramp te doen te hebben, zoodat uit voorzorg personen, die met het jongetje in aanraking kwamen, hiertegen ingeënt zjjn. BRUCHEM. Zondagmorgen werd onze nieuwe predikant, ds. De Bres van St. Annaland in zijn dienstwerk bevestigd door 1 ds. De Lind van Wjjngaarden uit Feijen- oord, met een rede naar aanleiding van Jesaja 51, vers 9 tot en met 11. Des middags deed ds. De Bres zijn intrede en had daarbjj tot tekst Matth. 7 vers 13 en 14. Een talrjjk publiek was beide malen aan wezig. GENDEREN. Woensdag 11 Oct., des avonds om half 7, zal D. V. in het kerk gebouw der Nederduitsch Hervormde Ge meente alhier dankstond voor den oogst gehouden worden, waarbjj Ds. Feykes hoopt voor te gaanterwyl in die ure tevens herdacht zal worden dat ons land tot dus verre by den vrede bewaard is. 's GRAVENMOER. Door het hulp telegraafkantoor alhier zjjn in de vorige maand behandeld i 28 telegrammen, waar van verzonden 63 en ontvangen 65. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 26. Op de Rijkspostspaarbank werden I N ——O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2