Amer. gezant te Berlijn, Gérard (die onder weg is naar de Ver.-Staten) voorstellen meebrengt tot het openen van vredesonder handelingen. Ook hier zeggen we: We zullen af wachten en hopen het voorloopig maar met vurige hoop. BUITENLAND. Ketenen van yzer. Het Duitsche volk draagt ijzeren ketenen. Om den goudvoorraad aan te vullen is de bevolking van hoogerhand aangemaand, zooveel mogelijk gouden sieraden bij de rijksbank in te leveren, waarvoor men dan natuurlijk papiergeld terugkrijgt. Bij die gouden sieraden behooren ook de gewone gouden horloge-kettingen. Daar dergelijke kettingen echter niét slechts tot sieraad dienen, maar wel degelijk gebruiksvoorwer pen zijn, stelt het rijk ijzeren kettingen beschikbaar in ruil voor de gouden (waar schijnlijk krijgt men er nog wat papiergeld op toe). De Duitsche bladen brengen thans afbeeldingen van deze ijzeren kettingen. Voor heeren heeft men een korten en een laugen vervaardigd. Evenals de damesket ting, zijn het eenvoudige schakelkettingen, doch de schakelry wordt onderbroken door een paar schildjes, waarop de Duitsche adelaar pronkt en de spreuk: «Gold zur Wehr, Eisen zur Ehr«. De damesketting voert op het schild de spreuk: a Eiser no Zeit 1916«. De vaderlandslievende Duitscher zal er ongetwijfeld spoedig een eer in stellen, om met zulk een bewijs van patriotisme op de borst te loopen, en de minder vaderlands lievende en meer goudgierige of voor zichtige zal zich spoedig voor zijn mooien gouden horlogeketting moeten schamen. En opbergen helpt niet, want daarmede ver krijgt hij geen ijzeren. In Duitsche gevangenschap. Het kamerlid Schaper, die eenige dagen te Berlijn vertoefde, heeft met onzen ge zant, baron Gevers, een onderhoud gehad over de gevangenschap van den heer Ba- rends te Delfzijl. De gezant verzekerde volgens den Eemsbode, dat voortdurend alles wordt gedaan om de zaak tot ophel dering te brengen en den heer Barends in vrijheid te krijgen. Evenwel was het den heer Gevers tot heden niet gelukt, den heer B,, die te Berlijn gevangen zit, een bezoek te mogen brengen. De Duit sche autoriteiten hebben den gezant intus- schen zulk een samenkomst in uitzicht gesteld. De Westminster Gazette drukt een brief van den bekenden oorlogscorrespondent Philip Gibbs af, waarin hij o.a. zegt: „Waar zijn nu die Tanks?" riepen onze mannen en keken achter zich om, om te zien of zij ze ook konden in het oog krijgen. Het is heerlijk, onze mannen te zien glimlachen, telkens als zij over de Tanks spreken. Hoe groote moeilijkheden zij ook doorstaan hebben, dadelijk worden zij vroolijk en lachen zij op een bijzondere, komieke manier als zij er aan denken, want de Tank is een buitengewoon krachtig opwekkingsmiddel voor de geestkracht der soldaten en tegelijk een onvergelijkelijke mop, die zijn botten neus in den bitteren ernst van dezen strijd steekt. Langzaam was een tank sjokkend komen aanschuiven, kruipend over de tallooze granaattrechters, in en door en over en uit de vroegere Duitsche loopgraven schar relend, nu eens met den neus diep in de weeke aarde gestoken, en dan weer knor rend overeind komend om ergens op een borstwering te gaan zitten als om eens op adem te komen na al dat getob en vervolgens weer voort te waggelen achter de infanterie aan. Toen stond hy voor de bouwvallen van een oud kasteel en bleef dat een heele poos zorgvuldig aankijken, alsof hy over woog of hy het zou opeten of verpletteren. Onze manschappen hadden dekking gezocht achter den rand van granaattrechters, bukkend om de machinegeweerkogels te ontwijken en verzochten den Tank voort te maken. Deze ging weer vooruil op zyn monsterachtige manier, naar rechts noch links uitwykend, maar met schokken verder gaand als een draak die aan indigestie lijdt, maar met steeds iets wilds. Uit zijn neusgaten stroomde vuur. De Duitsche machinegeweren besproei den zyn zyden met kogels, die weggekaatst werden en niet in staat waren hem tegen te houden. Hy ging over de vijandelijke loopgraaf zitten, liep er langs, drukte de borstwering plat en besproeide de geheele stelling met vuur. De Duitsche machinegeweren zwegen en toen onze mannen achter den Tank aan kwamen, al juichend en schreeuwend, vonden zij nog maar enkele Duitsche ar tilleristen, die de handen omhoog hadden gestoken ten teeken van overgave aan het monster, dat hen overvallen had. Het transportschip Gallia, dat ongeveer twee duizend Fransche en Servische sol daten aan boord had, is op 4 Oct. door een duikboot tot zinken gebracht. Het aantal geredden bedraagt tot dusverre 1632 De Gallia was een hulpkruiser en diende voor troepentransport. De afgeschoten tor pedo bracht een ontploffing van munitie teweeg, waardoor dé Marconi-installatie dadelijk werd vernield, zoodat de verbin ding met de kuststations was verbroken. Een Fransche kruiser ontmoette op 5 October eenige schipbreukelingen. Dadelijk seinde zij verder om patroullebooten. De reddingbooten hebben de zuidkust van Sar dinië bereikt. BINNENLAND. Verdedigingsbelasting. Nu dezer dagen bij allen die er voor in aanmerking komen zijn of worden bezorgd de aangiftebiljetten van de zoogenaamde Verdedigingsbelasting 4b, mag het wellicht niet ondienstig zijn, deze nieuwe belasting nader toe te lichten. Zooals bekend zal zijn, is deze belasting bedoeld als buitengewone belasting ter dek king van de buitengewone uitgaven in ver band met den oorlog en zal ze geheven worden gedurende drie jaren, dus over 1916/17, 1917/18 en 1918/19. Deze verdedigingsbelasting 1b treft het vermogen, doch alleen de vermogens boven f 50.000. Als maatstaf voor de heffing wordt aan genomen het bedrag van het vermogen bij den aanvang van het belastingjaar (1 Mei). Voor berekening van het vermogen wordt bij deze heffing onroerend goed naar de verkoopwaarde geschat. Die schatting naar de verkoopwaarde behoort van elk perceel afzonderlijk te ge schieden, met vermelding van de nummers, enz. van den kadastralen legger. Dit kan men doen op een afzonderlijke lijst die men toevoegt aan het aangifte-formulier. 't Gevolg van deze aangifte naar de verkoopswaarde zal wel meestal zijn dat deze rubriek een hooger bedrag zal aan wijzen dan die van de gewone vermogens belasting. Voor de vermogens boven f 50.000 wordt volgens een stijgend percentage, naar gelang van het bedrag van het vermogen, belasting - geheven. Het laatste percentage is 0.07V2 pCt terwijl nimmer meer dan 2 pCt. van het vermogen mag worden geheven. Hierbij valt nog op te merken dat van die vermogens de eerste f 50.000 onbelast blijft, zoodat iemand met een vermogen van b.v. f 75.000 belasting betaalt van f 25.000. Zooals reeds gezegd, is het laagste per centage 0.07Vs pCt., welk percentage ge heven wordt van vermogens van 50.000 100.000. Voor grootere vermogens stijgt dat percentage; eenige voorbeelden laten wij Tiier volgen Tot hiertoe blijft de berekening een voudig, doch waar we nu bij vermogens van f 100.000 f 150.000 een heffings percentage van 0.15 krijgen wordt het anders. We zullen maar weer een voorbeeld geven Van een vermogen van f 150.000 is zooals bekend f 100.000 belastbaar. Van die f 100.000 moet nu evenwel niet be taald worden f 100.000 0.15 pCt. doch f 50,000 k 0.065 pCt. f 37.50 f 50.000 0.15 pCt. f 75; bygevolg wordt betaald f 112.50. By het nagaan van de juistheid van een aanslag behoort men dus rekening te houden met de klasse waarin het vermo gen geplaatst is en met de heffingsper centages van voorafgaande klassen. Hieronder volgen nog eenige voorbeelden van bydragen welke van bepaalde ver mogens geheven zullen worden: f 200.000 f 225.— - 300.000 - 545.— - 400.000 - 900.— - 500.000 - 1.350.— - 750.000 - 2.662.50 - 1.000.000 - 4.192.50 Uitgaande van de veronderstelling dat het vermogen van zeker iemand gedurende de 3 jaren waarin deze belasting geheven zal worden, gelyk blyft, betaalt die persoon met een vermogen van 1 miljoen in totaal f 12.487.50 inde Verdedigingsbelasting 1b. o Inbraak te Hilversum. Wy vernemen omtrent de inbraak, de vorige week in de villa van jonkheer Kretschmar van Veen, aan den Soestdij- kerstraatweg te Hilversum gepleegd, dat de politie aldaar de vingerafdrukken op eenige wijnfiesschen gevonden, naar Am sterdam heeft opgezonden, waar ze zijn herkend als die van een berucht persoon, D. V., oud 45 jaar. De jas, in de villa gevonden, bleek ook van hem afkomstig te zijn. Hij zelf is nog zoek. De tweede inbreker heeft een broche, die afkomstig bleek te zijn van Mevrouw K. v. V., te Ankeveen verkocht, waar men van den diefstal nog niets afwist. De man had een schotwond in de rech- terkaak, en de linkerkaak stak naar bui ten. Men heeft hem daar aangeraden zich bij een dokter te laten verbinden, maar dit is niet gebeurd. De naam van dezen is niet bekend. Er wordt echter ijverig gezocht. o Zondagmorgen heeft te Almelo de 32- jarige A. S. een moordaanslag gepleegd op zijn vroegere echtgenoote. S., vroeger reiziger, huwde het vorige jaar met de weduwe van J. J. Grobben, die een café houdt in de Roddenstraat al daar. S. houdt van een goed leventje en bracht zijn tijd in ledigheid door. Hier door ontstond herhaaldelijk oneenigheid tusschen man en vrouw, waarbij de vrouw dikwijls werd mishandeld. De laatste maanden leefden de echte lieden gescheiden en op verzoek van de vrouw werd hun huwelijk ontbonden. Zondagmorgen omstreeks halfzes hoorde de vrouw, terwijl zij boven nog te bed lag, beneden rumoer. Zij meende, dat iemand, die een borrel wilde hebben, aan de deur rammelde en stoorde zich daarom aan dat lawaai niet. Eenige oogenblikken daarna zag zij, dat iemand met licht de trap opkwam en haar slaapkamer betrad. Zij herkende in den indringer haar vroegeren echtgenoot S. Deze zette het lampje op de waschtafel, haalde een groot mes te voorschijn en bracht de vrouw daarmede een diepe snede in den hals en een steek in de borst toe Doordat de vrouw het mes wilde afweren werd zij ook ernstig aan de hand gewond. Om haar het schreeuwen te beletten be dekte S. haar mond met een hoofdkussen en wierp dekens over haar heen. Hoewel de vrouw ernstig was verwond en veel bloed verloor, kon zij toch alles zien, wat de moordenaar uitvoerde. Hij doorzocht de geheele slaapkamer, waar schijnlijk om geld te vinden, wat hij ech ter niet heeft gevonden. Toen S. zich verwijderd had, heeft de vrouw nog de kracht gevonden naar be neden te komen en zich naar buiten te sleepen. Op de stoep zeeg zij door bloed verlies uitgeput ineen, roepend om hulp. De in de buurt surveilleerende agent van politie ging op dat geroep af, en vond de vrouw, badende in haar bloed, op de stoep. Nadat andere agenten toegeschoten wa ren, en geneeskundige hulp was verleend, werd de vrouw naar het Ziekenhuis over gebracht. Onmiddellijk stelde de politie en later de justitie een onderzoek to, waarbij o.m. bleek, dat de dader zich toegang tot de woning had verschaft door forceering van een deur. S. had het laken van het bil jart geheel stukgesneden en had alvorens tot zijn misdaad over te gaan, sterken drank gedronken uit een flesch in de tap kast. Het mes waarmede de misdaad is gepleegd, is op de achterplaats in den grond verborgen gevonden. Naar wij vernemen is de vrouw buiten onmiddellyk levensgevaar. De dader is voortvluchtig. Uitlokken tot smokkelarij. Als men zoo nu en dan de berichten van grenscorrespondenten leest, die lang zamerhand verzamelstaten worden van in beslag genomen smokkelwaar, moet men wel den indruk krijgen, dat er in de grens gemeenten zoo ongeveer door iedereen ge smokkeld wordt. Geheel onjuist is dit niet, maar als verontschuldiging mag toch ook wel eens worden medegedeeld aan welke groote verleiding die grensbewoners bloot staan. Men staat eenvoudig verbaasd over de moeite, welke Duitsche particulieren doen, om de Nederlandsche grensbewoners tot smokkelen te verleiden. Heele rijen net gekleede dames en heeren komen uit de Duitsche grensplaatsen en soms na een spoorrys aan de grens om wat vet en spek te halen. De Hollandsche grensbewoners krijgen soms voor een pond vet of spek tot 6.50 k 7 mark. Ook lieden, die het smokkelen niet gewoon zyn, kunnen de ver leiding niet weerstaan om hun voorraad, een pond spek of meer, voor zoo'n prijsje af te staan. Te meer nu voor het grootste deel dier menschen de levensomstandigheden steeds moeilyker worden. o Men meld uit de Bommelerwaard aan de 's B. Ct. Bij verscheidene varkenshouders is onder de varkens een ziekte uitgebroken, welke zich vooral kenmerkt door het weigeren van voedsel, en heeft meestal den dood tot gevolg. Velen echter vérkoopen deze var kens wanneer ze voedsel weigeren en wojr- den dan naar 's Bosch vervoerd. Voor een kleinen prijs worden ze dan afgestaan men zegt, dat ze nog goed voor de con- cumptie zijn. Gedurende de afgeloopen week, zoo meldt men aan de N. R. Ct., werden op de Be neden-Waal gevangen te Woudrichem 2 zalmen, alsmede een partij paling, snoek, bliek en voorn te Brakel een partij paling te Her wijnen een partij witvisch te Opij- nen een partij witvischte Rossem een partij witvischte Bato's Erf een partij witvisch te Tiel een partij witvisch. Aan de vischmarkt te Woudrichem be taalde men voor de zalm f3.40f3.50 per V2 K.G., van andere vischsoorten geen prijsopgaaf. Trots de moeite, die de drijf- visschers hebben gedaan, kon men geen zalm bemachtigen. Spionnage. Het »Dbl. v. Z.-Holl.« vertelt het vol gende staaltje van brutale spionnage In het woonhuis van den heer Leonce du Castillon, leider van het te 's Graven- hage verschijnend «Belgisch Dagblad«, is ook het redactie-bureau van het blad ge vestigd. De echtgenoote van den heer du Castillon nam een dienstbode in huis, die, ofschoon uit Duitsche ouders te Brussel ge boren, een Belgische was. Doordat de gedienstige echter enkele malen op luister vinkje spelen betrapt was, kreeg de heer du Castillon argwaan en gir.g hij nauw keurig de gangen van de meid na. Het gebeurde meermalen dat de meid een over dreven zucht tot helderheid voor de deur des heeren du Castillon's privé-werkkamer aan den dag legde, vooral als er een of ander vertrouwelijk gesprek gevoerd werd, maar bewijzen, dat zij hiermede eenig doel beoogde, waren niet voorhanden. Ten slotte echter kwam men er achter, dat de meid een Duitsche spionne was. In den kelder n.l. werd in een groote mand de copie van het blad bewaard. Op een avond werd de dame verrast, terwijl zij zorgvuldig den inhoud van de mand nasnuffelde, snippers aan elkaar paste en blijkbaar vol be langstelling de copie onderzocht. Toen was meteen haar doel duidelijkhet «Belgisch Dagblad® ontving geregeld berichten uit België en nu was het blijkbaar de taak van de dienstbode na te gaan wie, die be richten zond, de copie ervan op te zoeken en aan den Duitschen spionnagedienst in handen te spelen. Erg fortuinlijk was zij daarmede niet, daar alle berichten en arti kelen steeds zorgvuldig door de redactie werden overgeschreven en de oorspronke lijke copie afdoende werd vernietigd. Men begrijpt wat er met de zenders uit België geschied was, indien de meid hun copie had kunnen machtig worden. Dat de meid op staanden voet ontslagen werd, laat zich begrijpen. Een trouwrede. Ze gingen trouwen en wisten, dat hun huwelijk niet kinderloos zou blijven. Amb tenaar van den burgelijken stand was dien dag de oudste wethouder van 't stadje in 't noorden des lands. De formaliteiten waren afgeloopen, de oudste wethouder-ambtenaar van den burgerlijken stand hield zijn trouw rede. Nou, jongelui, nou ben je den trouwd en ik filiciteer joe en as d'r nou pótjes komen, en doar liekt 't ja wel noar, den hei-je hier 'n trouboukje, doar loat je ze mór in schrieven, en as-'t vol is, ken je wel 'n nei weer kriegen. o De Maastrichtsche kerkdievegge. De dienstbode van Mgr. Deken Menten, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag door de politie op heeterdaad werd betrapt, toen zij bezig was de offerbussen in de St. Mathiaskerk van hun inhoud te ontlasten, is Anna B. geheeten zij is afkomstig van Bergen a/d. Maas, in Limbmrg. Zij ge noot daar in de pastorie het volste vertrou wen en telkens als in den laatsten tijd de diefstallen ter sprake kwamen, hielp zij ijverig mede in het bedenken, wie dat toch gedaan kon hebben. Hoewel de aangehoudene nog altyd ont kent, werd toch in haar kofier een bedrag van pl.m. 700 gulden gevonden van allerlei muntstukken, vooral centenook eenige muntstukken, ryksdaalders en guldens, die door een kapelaan waren gemerkt, want tydens de Heiligdomsvaart, als er werd gekollecteerd met open schalen, vloeiden de gaven mild. Die schaal met geld werd dan even in de sacristy neergezet en altyd waren de grootste muntstukken verdwenen. Er wordt vermoed dat zij al de jaren dat zy bij Mgr. Menten, in dienst was ge stolen heeft. Eenige jaren geleden werden offerblokken met Lipssluiting aangeschaft en een krommegleuf. Nu verstopte zij de sleuven met dunne kleverige stukjes hout en haalde dan 's nachts met een ijzer draadje de centen er uit. Hoewel zij onbemiddeld was heeft men nu reeds voor een f 12.000 aan eigendom men gevonden en nog is het onderzoek niet afgeloopen. Men schat het in al die jaren gestolene wel op een f 15.000 f20.000. Volgens de N. R. Ct. heeft zij thans bekend en is het totaal van het gestolene circa f16000. Zondagmorgen kwamen de uitgewisselde Duitsche krijgsgevangenen, onder wie 63 zwaargewonden, met het Roode kruisschip St. Denis te Hoek van Holland aangebracht, per Duitschen ambulancetrein te Rotterdana aan en vertrokken van daar naar Aken. o De «Blommersdijk" getorpedeerd. Uit New-York wordt geseind, dat vol gens de bladen aldaar het s.s. «Blommers dijk" van de Holl.Am.-Lijn voor de kust van Massuchusetts getorpedeerd is en de bemanning is gered. Het schip, 3835 bruto ton groot, in 1907 gebouwd, was Zaterdag met een lading graan voor de Nederlandsche Regeering van New-York vertrokken. Gezagvoerder is de kapitein Gunthermohr. Zoo,n winstje van 5 6 gulden per, pond wol, als het naar onze Duit°che bu ren kan worden gesmokkeld, maakt de menschen vindingrijk. Enkelen, zoo wordt gemeld, gaan met nieuwe, wollen kousen aan de voeten waarover hooge laarzen, de grens over en keeren zonder" argwaan te wekken met bloote voeten in de laarzen terug. Men zegt dat een enkele zelfs zijn laarzen achterlaat en bij donker barrevoets terugkeert. o Omtrent de reeds vermelde smokkel- aanhouding te Beek (Geld.) verneemt het Hbld. nog het volgende: Reeds geruimen tijd was het den kom miezen bekend, dat een zekere Duits, wiens woning slechts enkele minuten van de grens verwijderd staat, veel geld met smokkelen verdiende. Nadat men de boer derij eenige nachten had doen bewaken, besloten twee kommiezen eens een kijkje te nemen op het erf, waar steeds wagens beladen met mest gereed stonden. Een ingesteld onderzoek leverde een nooit ge dacht resultaat op, want onder de mest vond men zes balen leder, waarvan twee gevuld met gesneden schoenzolen, samen ruim 1300* pond van goede qualiteit; vier vaten olie, twee vaten zeep en ongeveer 40 K.G. spek. De aanvankelijk opgegeven waarde van f 3000 blijft vermoedelijk be neden de werkelijkheid. Het eigenaardige hiervan is nog, dat D. de goederen zelf voor de kommiezen naar Zevenaar bracht om ze in de gemeen tebergplaats te deponeeren én zich dit ver voer goed liet betalen. Hij beweert van de goederen niets te weten. Het dorpje Beek heeft zich den laatsten tijd een buitengewone smokkelreputatie verworven. In enkele weken tijds werden daar ongeveer 200 personen wegens smok kelarij bekeurd, terwijl dag in dag uit in de donkere Montfërlandsche bosschages aanhoudingen en veelal zeer belangrijke inbeslagnemingen worden gedaan. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN In den vroegen morgen van Zondag 1.1. viel de Wed. H. van de trappen en brak haar been. Zij is in het St. Antonius-gasthuis opgenomen. De restauratie aan de R. K. kerk nadert haar einde. Dank zij het schoone weer tydens het werk is men flink ge vorderd. Naar we vernemen zal het houten beeld van St. Katharina, de schutpatrones, dat ruim drie kwarteeuw in den gevel prijkte, vervangen worden door een steenen, me tende 3.50 M. (Huisgezin.) Door den commissaris der koningin zyn tot leden van het College van Zetters in deze gemeente herbenoemd de heeren Ch. de Jongh en L. J. Veerman. De lust in haring blijft hier voort duren. Wy vernemen dat in de laatste 8 dagen ruim 3000 stuks door ingeze tenen zijn afgehaald. Naar wy vernemen zal weldra eene gemeenschappelijke regeling tot stand ko men tusschen de gemeenten Heusden, Herpt, Haarsteeg en Elshout, betreffende de dis- tribbtie van levensmiddelen. WERKENDAM. Dinsdagavond om 7 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Bedrag Te treffen Percentage van het deel v.h. van Te betalen vermogen. vermogen. heffing, bedrag, f 60.000 f 10.000 0.07° f 7.50 - 80.000 - 30.000 0.075 - 22.50 - 100.000 - 50.000 0.07Ö - 37.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2