onthouden. Deze ongelukkige volken moe ten en mogen niet te weten komen, op hoe waanzinnige manier hun leiders het bloed van hun landgenooten vermorsen om enkele tot onherkenbare puinhoopen in elkaar geschoten dorpen en de daartuspchen gelegen, tot een afschrikwekkende woesteny gemaakte landstreken kortomde jammerlijke flarden van het totaal ver nietigde Frankrijk te heroveren. Dat er een massa geschreven wordt zoo wel van de zyde der geallieerden als van die der centralen dat met de waar heid in strijd is maar dienen moet om er de »geestdrift« in te houden is wel zeker. Als een staaltje daarvan volgt hier, wat de Daily Dispatch schrijft over het succes dat de Engelschen hebben met hun tanks de nog niet zoolang in gebruik zijnde rij dende forten. Warburton, de zegsman heeft een van de tankmannen gesproken. Toen hij dezen vroeg waarom hij zoo lachtte, antwoorde de man, dat de Duit- schers maar niet begrepen, wat zy eigenlijk van de tanks moesten maken, en nog min der wat zij er tegen moesten uitvoeren, en daarom een twintig man met een lading handgranaten hadden uitgezonden om te zien wat zij doen konden. De ernstige Duitschers waren sluw tot dichtbij de tank gekropen, maar wisten nu nog evenmin wat zy doen moesten, als toen zij hem op een afstand zagen. Zij waren blijkbaar in een dilemma, en wij bekeken met groot plezier door de kijk gaten de verbaasde gezichten, en vroegen ons af wat er wel in hen moest omgaan. Het was te grappig om ze te verjagen, daarom lieten wij hen rustig staan. Na een poosje kwamen zij heel dapper tot vlak bij de tank. Twee of drie hurkten neer, om te zien of zij er ook van onder af in konden een ander troepje van drie bleef de tank aan de zijden bekyken, en een derde wilde erop klimmen. Maar hoe zij ook klommen en keken, blijkbaar waren zij teleurgesteld. Zij von den blijbaar geen openingen, waar zij hun bommen door konden werpen. Eindelijk hielden zy verbluft krijgsraad vlak voor den tank. Die plaats was niet verstandig gekozen, want daar stonden ze juist voor een mooi kanonnetje. Een van ons, die heel goed Duitsch kent, kon elk woord dat zij spraken, duidelijk verstaan en begrijpen. Wat de vergade ring besloot weten wij niet, want terwijl zij daar stonden te praten en te gesticu- leeren, zetten wy het kanon aan het werk, tengevolge waarvan de vergadering »in wan orde uiteen ging«. »Op zekeren dag,® verteld Warburton verder, »zag ik een optocht van een 250 Beieren als gehypnotiseerd achter een tank aanloopen. Ik kon niet begrijpen, wat hen bezielde, .dat zij daar zoo liepen als zij deden. Of de nieuwsgierigheid had hen hun voorzichtigheid doen vergeten, of ze waren gewoon gek geworden. Zij bleven precies achter den tank mar- cheeren. Wat een merkwaardig^ gezicht Maar toen zy dichtbij warert gekomen, zagen wij wat er gebeurd was. Zij waren inderdaad gehypnotiseerd en dat door een kwaadaardig uitziend kanon aan het achter gedeelte van het landschip. Iedere poging tot ontsnappen had een zekeren dood ten gevolge gehad. Nietwaar men voelt het deze beschrij ving terstond aan, dat het opsnijderij is. Welzeker, 250 gewapende kerels zullen daar als makke schapen achter zoo'n ma chine loopen om zich gevangen te geven aan den vyand zonder tegenweer. Dat mogen de lezers van de Daily Dispatch voor zoete koek opeten maar wij nuchtere Hollanders laten ons zoo niet in het ootje nemen. Wanneer deze volkerenkrijg met de pen moest uitgevochten worden, nu dan waren we al lang aan het einde. Hoe dikwijls is het al niet gezegdNu begint het groote offensief. Nu zullen we binnen korten tijd onzen vyand de wet voor schrijven. Zyn laatste uur is geslagen. Maar de werkelijkheid Aan de Somme wordt wat geknabbeld aan het Duitsche front. Maar de korst is hard als steen en de tanden worden bot. Daar gaat wel hier en daar een stukje van de linie af maar 't is niet van betee- kenis. De Engelschen en Franschen zyn beiden weer wat vooruitgegaan. Maar de tegenaanvallen der Duitschers stelden dezen in staat, zy het ook tydelyk, terrein te heroveren, wat zy in langen tyd niet had den vermocht. Het Italiaansche offensief begint ook al weer te luwen. Zy zyn nu aan hun achtste algemeenen aanval bezig. En al die acht offensieven bedoelden Triëst te veroveren. Ze kunnen een kleine terreinwinst boeken. Dat is al. Maar als het zoo voortgaat kunnen ze nog een 20tal jaren vechten voor ze hun doel bereikt hebben In Roemenië zal de toestand nu spoedig interessant worden, daar de centralen nu ook in het Oosten van Zevenbergen vlak bij de grens zijn gekomen en dus dra zal moeten blijken wat hun voornemens zijn. Zijn deze rechtstreeksch tegen Roemenië gericht, dan mag men met spanning af wachten, of de entente dit land alleen met fraaie zinnen in redevoeringen enz. of ook tijdig met troepen zal helpen. In Macedonië weer grootere krachtsin spanning der Serviërs aan de Tserna. Uit Athene wordt gemeld dat, naar men gelooft de toestand in Griekenland in het begin van de volgende week in een nieuwe en kritieke faze zal treden. Wij meen den, dat het al niet kritieker kon. Aan handen en voeten gebonden, krachteloos tegenover den indringer die er huishoudt als heer en meester, van binnen verscheurd, van buiten besprongen, wat kan er nog bij komen om den toestand nog jammer- lijker te maken voor het diep vernederde volk We zullen uitzien. Nog zij meegedeeld, dat er weer vre- desgeruchten aan het loopen zijn, maar die. weersproken worden. Nu over een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Duitschland. De Russische gezant te Bern spreekt ze in een nota aan de Zwitsersche pers tegen. Hij zegt daarin dat de geruchten 't eerst zijn verschenen in de Duitsche pers. Dit spreekt de Frankfurter Ztg. tegende Zwitsersche bladen, beweert het blad, zijn er het eerst mee aangekomen. De Kölnische Zeitung behelst ook een, schijnbaar, officieuse, tegenspraak van »in onzijdige landen verspreide® geruchten over een aanstaanden afzonderlijken vrede met Rusland. x>Er worde vastgesteld« heet het »dat deze geruchten een feitelijken grondslag missen.® Eindelijk wijzen we hier nog op de Presidentsverkiezing, over eenige weken in Amerika te houden. Hughes een der candidaten is niet zóo neutraal gezind, als de huidige president Wilson. Zoo heeft hij in een rede verklaart, dat ware hij het staatshoofd in de Unie geweest, hij na het Lusitania geval de betrekkingen met Duitschland zou hebben afgebroken: Voor Duitschland is het te hopen dat hij het nooit tot den Presidentszetel brengt. BUITENLAND. Te Aken zijn onder andere krijgsgevan genen een 6-tal Portugeesche krijgsgevan genen gepasseerd die aan de Somme zijn gevangen genomen. Dit zijn de eerste Por- tugeezen die door de Duitschers werden krijgsgevangen gemaakt. o Te Aken is het geheele spoorwegperso neel opgeroepen om naar het front te ver trekken. Op de lijn AkenHuberthal zijn de eerste 450 vrouwelijke beambten aan gesteld. o Betoogingen van Grieken in Amerika. New. York. Meer dan 800.000 Grieken uitgenoodigd zich bij de partij van Venizelos aan te sluiten, hebben zich bij elkaar ge voegd. Gisteravond hebben 3000 hunner de eerste van een reeks vergaderingen ge houden, die op verschillende plaatsen in de Ver. Staten zijn belegd. Zij toonden groote geestdrift en openden een inschrij ving om Venizelos te steunen. Zij veroor deelden de houding van de Grieksche re geering, verbonden zich Venizelos steun te verleenen en namen een motie aan waarin gezegd wordt dat de regeering van koning Konstantijn voor 200 millioen dollars de forten en munitie-voorraden in Macedonië prijs gaf, toestond dat het vierde legerkorps door de Duitschers werd in beslag geno men en Griekenland en het geheele Hel lenen-dom onteerde. Voorts zegt de motie, dat de politiek dier regeering het bestaan van het volk in gevaar brengt. De Grieksche kolonies die in Amerika gevestigd zijn worden aangespoord al hun invloed aan te wenden om alle partyen in Griekenland te bewegen zich aan te sluiten bij de nationale beweging ten einde den vyand te verjagen, die de Grieksche souvereiniteit had vernield en ten einde de demagogen die koning Konstantijn om ringen te verwijderen. De verboden »Zukunft«-artikelen. Bern, (Havas). De Zwitsersche bladen berichten dat het in beslag nemen van de «Zukunft® door de Duitsche overheid op 29 Sept. is geschied tengevolge van twee daarin opgenomen korte artikelen, onder teekend door mevrouw Brodnitz, en die een hevigen aanval bevatten op de Duitsche militaire autoriteiten, die den oorlog hebben uitgelokt. Mevrouw Brodnitz, die een aan grijpende schildering geeft van de ver slagenheid welke in geheel Duitschland heerscht, stelt de leger-autoriteiten aan sprakelijk voor den rouw van tallooze weduwen en voor de wanhoop van al die verminkten, die de straten bevolken. De onderteekenaarster van de beide artikelen zal worden vervolgd wegens poging om tot oproer aan te zetten. BINNENLAND. Een vrouw doodgeschoten. Te Waubach (L.) stieten twee dienst doende ambtenaren op een troep smokke laars. Toen op het haltgeroep der ambte naren de smokkelaars hun weg vervolgden, vuurde een der soldaten, met het noodlottig gevolg, dat een vronw uit Oberhausen door een schot- in het hoofd werd getroffen en haar de hersenpan werd verbrijzeld. De vrouw was onmiddellijk dood. Zij was gehuwd en moeder van drie kinderen. Oorlogswinst. R. H. te Nieuwe Schans, vóór den oor log een onbemiddelde vrachtrijderop Win schoten, is nu op f8000 inkomen per jaar aangeslagen De boderit is verkocht. De man is kapitalist. Krasse oudjes. De heer H. Wieriks te Apeldoorn her dacht den 45den October, zijn 102den verjaardag. Zijn vrouw, met wie hij meer dan 70 jaar is gehuwd, is de 400 jaar zeer nabij en beiden zijn voor hun leeftijd nog kras. Mijnongeluk. Men meldt uit Kerkrade Zaterdagmorgen had in de Dominiale mijn alhier een ernstig ongeluk plaats. Omstreeks 6 uur in den morgen daalden 24 man in de kooi, toen plotseling door een tot nu toe onopgehelderd ongeval de lift stortte. Er werden 46 man zwaar ge wond en 5 bekwamen lichtere verwondin gen. Allen werden naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht. Onder deze ge wonden bevinden zich eenige buitenlanders. Tot dusver is de toestand van geen der gewonden levensgevaarlijk. Het bedrijf, dat eenige vertraging on dervond, werd echter later voortgezet. De 3 overige arbeiders, die zich eveneens in de lift bevonden, kwamen met den schrik vrij. o In het laats van December van 4909 werd, terwijl de bewoners uitstedig waren, ten huize van den heer S. T. Berkhout te Leeuwarden, ingebroken, waarbij veel por- Celein en autiquiteiten werden ontvreemd. Thans, na haast 7 jaar, zijn de daders ontdekt, ten gevolge van verwijtingen, welke gevangenen in de gevangenis te Leeuwarden elkaar hebben gedaan. Het zijn Joh. G. en M. Joh. Sch. Door de daderes van den diefstal in de St. Mathiaskerk te Maastricht, de dienstbode AB., is een verklaring geteekend, waarbij zij zich bereid verklaart een bedrag van f 4 6000 aan de St. Mathiaskerk terug te betalen. Gorinchem Maandagmorgen heeft, vermoedelijk door broeiing van cokes, een vrjj hevige brand gewoed in de mouterij van de firma Re- nesse en Co, te Gorinchem. Een groote partij mout is verloren gegaan. Duurtetoeslag. De Minister van Financiën deelde Zater dag mede aan voorzitter en secretaris van de Centrale van Vereenigingen van Amb tenaren en beambten in Rijksdienst, dat hij weder een voorstel tot het verleenen van een duurtetoeslag aanhangig zal maken waarbij de loongrenzen hooger zullen wor den gesteld dan bij de eerste regeling, ook na de daaraan laatstelijk gegeven uitbrei ding van f4200f4500 en dat het in zijn bedoeling ligt het percentage te ver- hoogen. Uit de school Onderwijzer wijst op de blinde kaart Kruiningen aan, terwijl de schoolopziener in de klas is en vraagt»Hoe heet die plaats De jongen blijft het antwoord schuldig. De schoolopziener draait met de vingers op de kruin van zyn hoofd, om het knaapje een beetje te helpen. Daar gaat het ventje een licht op en hij antwoordt»Krab- bendyke". »Mis", zegt de onderwijzer en de school opziener draait nog sneller op zijn kruin »Ik bedoel Wemeldinge, mynheer". Vergiftiging. De aardappelkoopman Pat, te Woltaarts- dyk, gebruikte Donderdag ingemaakte groenten. Man, vrouw en dochter werden onwel. Zaterdagnacht is de vrouw over leden gisteravond de dochter. De toe stand van den man is gevaarlyk. Overvloed van haring. Men schrijft ons uit Vlaardingen In de laatste dagen is de haringvisscherij bijzonder gunstig. De eene logger na den anderen komt volgeladen binnen. De log ger VL 37 »Prinses Juliana®, schipper A. Storm, had zóóveel haring in de vleet ge kregen, dat hjj slechts een gedeelte der netten aan boord kon halen en de overige met een massa haring verloreu moest laten gaan. Verdwenen. De 29-jarige juffrouw uit Groningen, die in den namiddag van 22 Sept. per fiets naar Paterswolde ging, om daar een vrien din te bezoeken, doch daar niet aankwam is nog steeds spoorloos verdwenen. Dage lijks worden door rijks- en gemeentepolitie van Groningen en Eelde bosschen afgezocht, meren en sloten afgedregd, telkens zonher eenig resultaat. Men heeft niet de geringste aanwijzing die tot opsporing kan leiden. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, waaronder tal van Dames en Heeren, werd Maandag namiddag het eerste zeeschip te water ge laten. (Zie ook het ingezonden stuk.) Groot was de spanning bij allen, toen alle hinderpalen waren weggenomen. Toch was het, of het schip zich nog eens moest bedenken, of het zijn rustig verblijf wel zou verlaten doch eindelijk kwam er be weging in eerst circa een paar centimeters, vooruit; doch toen was de moed er in en stadig schoof het de Maas op, tot nabij de overzijde, om weldra zich in zijn volle lengte te laten zien. Het was een keurig gezicht, zoo'n zeekasteel voor de stad. Moge het door nog vele gevolgd worden. Een dief of dieven in Heusden, dat is een treurig verschijnsel. Gelukkig komt het zeer sporadisch voor. In den nacht van Zondag op Maandag is van de Amsterdamsche vrachtboot, die in de tramhaven lag, de grootste bel gestolen, waarmede afvaart aangekondigd wordt. De politie heeft de zaak in handen en het is te hopen dat de schuldige(n) ontdekt worden. Dinsdag namiddag 3 30 passeerde alhier in noordelijke richting een vliegma chine. WERKENDAM. Verslag van de Raadsvergadering gehouden op Dinsdag 40 October. Voorzitter Burgemeester A. Sigmonds. Afwezig de heeren J. Klerk (Wethouder), J. van Loon en C. de Boon. Na opening van de Vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stuk ken a. het proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt, dat op 30 September in kas was f 524,786. b. Idem bij den Administrateur der waterleiding f 44,89. c. Een adres van het Comité tot over brugging van de Bergsche Maas bij Keizers- veer, houdende verzoek aan de gemeente^ cent per inwoner te willen bijdragen in de kosten. Wordt op voorstel van B. en W. be sloten op dit adres gunstig te beschikken. d. een adres van Mej. de Wed. P. C. Lammers, verloskundige om verhooging van salaris. Adressante werd op voorstel van B. en W. toegestaan een salaris-verhooging van f 50. e. Een adres van den machinist van de waterleiding, met verzoek eene commissie te willen benoemen uit den Raad. teneinde een onderzoek in te stellen naar een ge rezen geschil tusschen den Directeur der waterleiding en hem adressant. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen en adressant mede te deelen. dat hem, bij herhaling van een dergelijk ongemotiveerd en beleedigend optreden, tegen een gemeente-ambtenaar, onverwijld ontslag uit zijne betrekking zal worden gegeven. f. Een adres van de Zangvereeniging Eendracht maakt Macht® om gratis ge bruik te mogen maken van een der lokalen der Openbare School tot het houden van repetitiën. Wordt toegestaan mits de vereeniging kosten van vuur en licht zelf draagt. g. Een adres van enkele bewoners over de Haven om een lantaarn te willen plaatsen aan de woning bewoond door H. C. den Haan. Besloten wordt een onderzoek in te stellen naar de kosten hiervan en in een volgende vergadering hierin nader te be slissen. Thans komt aan de orde de benoeming van een Hoofd aan de School in den Biesbosch. N, Op een adres van den Raad der ge meente aan den Minister van Oorlog om voorloopige vrijstelling van dienst voor den Sollicitant van de Ruit was afwijzend be schikt. De Voorzitter wijst er dan ook op dat benoeming van dien sollicitant thans niet in het belang van de gemeente en van het onderwijs zou zijn, aangezien eerstens zyn salaris zou moeten worden uitgekeerd en in de tweede plaats een tijdelijk Hoofd, zou moeten worden benoemd, van wien bezwaarlijk kan worden verwacht, dat hij zich met dezelfde ijver en toewijding zal geven aan het onderwijs als een definitief benoemde. De Raad tot eene benoeming overgaande: liet zijne keus vallen op den heer F. C. Huizer van Terbregge. Van de acht uit gebrachte stemmen verkreeg de heer Huizer er zes, terwijl de heeren de Vries van Oppenhuizen en J. van de Ruit resp. twee en èén stem verkregen. Om zitting te nemen in de commissie tot onderzoek der reclames in zake H. O. werden door den Voorzitter benoemd de heerenW. de Waard C. de Graaf en J. Visser. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbyv* de heer C. J. Visser enkele inlichtingen en vroeg betreffende het distribueeren van levensmiddelen en de heer M. J. Meijer weer terug kwam op de rioleering van der Keizersstraat, ging de Raad in geheime zitting over tot vaststelling van het sup pletoir kohier H. O. AALST. In de middaggodsdienstoefe ning van a.s. Zondag zal Ds. Japchen uit Waarden alhier zijne intreerede houden, na des morgens in zijn dienstwerk te zijn bevestigd door Ds. Luteijn uit IJsselmonde. Tegen J. v. d. Laar alhier, welke zich voor de rechtbank te Tiel had te verantwoorden wegens moordaanslag op den gemeenteveldwachter W., heeft de of ficier van Justitie geeischt eene gevange nisstraf van zes jaren. BENEDEN-LANGSTRAAT. Vette varkens blijven op stationaireu prijs. De tiandel in vette kalveren gaat redelijk. In schapen gaat niet veel om. Nuchtere kal veren staan vrij hoog, doch biggen laag. Men besteedt voor vette kalveren f 0.80 k f 0,92 per K.G., vette varkens 56 60 ct. per half K.G., schapen f45 f48, nuchtere kalveren f 20 f 25 en biggen f 6 k f9. CAFELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 44 October 4946 des voormiddags te 44 uur. Voorzitter de heer C. H. L. Vt Valter. Secretaris de heer J. v. d. Lely. Afwezig de heer A. L. Sneep. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. I. Ingekomen stukken: a. Van den heer Commissaris der Konin- ging het bericht dat tot zetters zijn be noemd de heeren W. B. Rijke en C. de Roon. b. het procesverbaal van kasopneming dd. 23 September, waaruit blijkt dat de boeken regelmatig zijn gehouden en dat op dien datum in kas was f4378.48B. c. Verzoek van het comité tot overbrug ging der Bergsche Maas, bij Keizersveer om een bijdrage van 1/i cent per inwoner. B. en W. steljen voor afwijzend te be schikken, omdat Capelle er geen belang,bij heeft, waartoe wordt besloten. d. Een advies van de Gezondheidscom missie om de woning, gelegen in de Nieuw- straat 262, onbewoonbaar te verklaren, om dat deze in zoodanigen toestand verkeert dat er geen verbetering meer is aan te brengen. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze woning onbewoonbaar te verklaren, waartoe wordt besloten. II. Bieden Burgemeester en Wethouders aan de begrooting voor 4947 welke voor onderzoek in handen wordt gesteld van een commissie bestaande uit de heeren: A. L. Sneep, J. v. d. Hoeven en A. v. d. Hoeven. III. Wordt op voorstel van B. en W. een verordening \iastgesteld tot sluiting der vergunnings- en verlofslocaliteiten op de dagen van demobilisatie. IV. Worden op voorstel van B. en W. goedgekeurd de laagspanningsinstallatievoor schriften. V. Wordt aan Burgemeester en Wet houders een blanco crediet verleend voor de uitvoering der Distributiewet. VI. Wordt op voorstel van B. en W. besloten tot het doen van af- en over schrijving op posten der gemeentebegrooting dienst 4946, in verband met betaling der verpleeggelden van een nieuwe krank zinnige. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. DUSSEN. De visscher J. v. d. Pluijm en zyn 44jarige zoon die Donderdagmor- I —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2