NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden ea Altena, de Langstraat ea de No. 3613. Zaterdag 21 October. WIELRIJDERS I H.H. GRAMAPHOONHOUDERS! mm ea JUMBO GBAMAPEOONS T. JONKER, Groote voorraad Carbid, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Nicolaas Philipescu. Volgens een bericht in de Duitsche bladen is Nicolaas Philipescu, de Roemeen- sche oud-minister, die met Take Jonescu sedert het begin van den oorlog steeds voor deelneming van Roemenië aan de zijde der Entente heeft geijverd, te Boeka rest overleden. Philipescu behoorde tot de conservatieve partij en is herhaaldelijk als minister op getreden. In 1911 werd hij minister van oorlog in het kabinet-Carp, in welke func tie hij de moderniseering van het leger ter hand nam. Japan en China. Niet 't minst in Duitschland en Oosten rijk volgt men de berichten omtrent een verscherping van het conflict tusschen Japan en China met belangstelling. De Duitsche en Oostenrijksche bladen zeggen algemeen, dat de gebeurtenissen in Japan van het allergrootste belang zijn voor de Vereenigde Staten, die het Pana ma-kanaal niet hebben gemaakt om den handel op Oost-Azië aan de Japanners over te laten. De Vereenigde Staten kunnen ook niet toelaten, dat China in politiek opzicht onder Japan komt te staan en op die wijze een afgesloten gebied voor den handel zou worden. Het Washingtonsche kabinet heeft in de Chineesche politiek steeds als grond beginsel het principe van de open deur gevolgd. Met Japansche overheersching in China zou Amerika zich de deur voor den neus dichtgeworpen zien. In Duitschlanc zou men zich natuurlijk in de handen wrij ven bij een mogelijk conflict tusschen Ameri ka en Japan, dat twee leveranciers van munitie en een der groote geldschieters der Entente de handen bond. Telegrammen uit Petersburg vertellen dat een Japansch regiment ruiterij in Mant- sjoerije door Mongoolsche en Chineesche troepen omsingeld is en dat groote Japan sche troepen in Mafïtsjoerije zijn aange komen. De beschieting van Metz. De Information heeft den volgenden brief uit Metz ontvangen Van het groote, mooie station van Metz is niets overgebleven. De ijzeren pilaren zijn omvergeworpen en de rails zijn ver dwenen. De prachtige wijk, die bij het station ligt, heeft ook zeer geleden. De mooie steenen huizen, die meerendeels met beeldhouwwerk versierd waren, zijn door bommen, die door de dikste muren zijn heengedrongen, zeer beschadigd. De brand heeft het vernielingswerk voltooid. Het monumentale postkantoor bestaat niet meer. De Keizer Frederik-boulevard is geheel tegen den grond geworpen, evenals de kazerne. Het kolossale standbeeld van kei zer Wilhelm I is totaal vernield. Duitsehe verdedigingslinies in België. Uit België bereiken de »Tijd" van meer dan een betrouwbare zijde berichten over nieuwe Duitsche verdedigingslinies, welke daar worden aangelegd, terwijl reeds vroe ger begonnen linies geweldig worden ver sterkt. Nadere mededeelingen over een en ander kan 't blad niet verstrekken, maar de richting der verdedigingslinies wijstop voorzorgsmaatregelen, welke zoowel tegen een voortdringen der Entente-troepen over land als tegen een aanval en mogelijke landing van zeezijde genomen. o Rochette ontdekt. De beruchte bankier Rochette^ die door allerlei oplichterijen indertijd van de Fran- sche spaarders een paar honderd millioen frs. wist los te krijger» en die na tal van juridische en politieke incidenten te hebben uitgelokt, de vlucht wist te nemen, is, volgens het »Hbld." nu ontdekt. Rochette was tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld, maar verdween spoorloos. Thans is hy teruggevonden en gearresteerd. Se dert Augustus 1914 deed hij onder een valschen naam dienst als motorwielrijder aan het front. De voorloopige regeering in Saloniki. Met de erkenning van het comité der voorloopige regeering door de Entente schijnt het, hoe Enzente-gezind dat comité ook moge zijn, niet vlot te gaan. Reuter seint b. v., dat in een erkenning door de groote mogendheden alleen nog maar sprake is van Kreta. De regeering van Venizoles heeft het nog eens noodig geacht, het ge rucht tegen te spreken, dat Parijs en Londen het nieuwe Griekenland niet zouden erkend hebben die erkenning is nog niet gevraagd, wordt gezegd, de voorloopige regeering deed nog niet eens mededeeling van haar optreden. Evenmin is volgens Reuter te Londen bericht binnen gekomen, dat de Entente het ministerie Lam bros te Athene in ge nade zou hebben aangenomen. Hoe koning Constantijn er voor staat, kan blijken uit het sensationeele nieuws, door de Lyonsche bladen verspreid. Deze deelen n. 1. mede, dat een koerier van den koning, die over Epirus naar Berlijn wilde, gearresteerd is en de heele correspondentie door de Entente-politie in beslag is geno men. Verder vertellen deze bladen, dat Venizoles een verklaring zou hebben afge legd, dat de voorloopigèregeering naar Athene zal worden overgebracht op den dag waarop de koning erkent de partij te hebben ver loren. Bedoelde bladen maken hieruit de gevolgtrekking dat er mogelijkheid bestaat, dat koning de vlucht zal nemen. o De Times becijfert uit de officieele Duit sche verlieslijsten, dat de Duitsche verliezen tot einde September behalve de verliezen van de vloot en de koloniale troepen bedroegen 3.555.156. Hiervan waren Gesneuveld of aan wonden gestorven 817.560 aan ziekte gestorven 52.622 gevangenen 178000 vermist» 249.967 zwaar gewond 478.854 gewond 280.880 licht gêwond 1.318.834; gewond maar bij de korpsen gebleven 178.439. o Het mijnengevaar. De bemanning van het recherche-vaar tuig No. 2 te Oostmahorn meldt aan he N. v. h. Noorden Maandagmorgen omstreeks negen uur woedde hier een hevige hagelbui, vergezelt van een hevigen wind, zoodat men bijna geen 25 M. voor zich uit kon zien. Toen de bui optrok, rapporteerde eensklaps de wachtMijn in het zicht De mijn was nog ongeveer 300 M. van het schip verwijderd en kwam voortge- zwiept door den hevigen wind en den stroom met groote snelheid recht op ons aan. On middellijk gaf de schipper bevel het anker te lichten, maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Er stond een geweldige zee, waarom er dan ook een 45 vaam ketting voor stond. Met alle kracht begon men te draaien, maar nog was de ketting niet op de helft ingedraaid, toen de mijn al tot op 20 M. genaderd wes. Toen men zag, dat verder draaien nutteloos was, gaf de schipper bevel in de sloepen te gaan. Terstond werd met allé macht in den wind opgeroeid. Nog was men niet ver van het schip verwijderd, toen men zag, dat c(e mijn onder den ankerketting door dreef en eenige malen hevig tegen het schip ramde. Een ademlooze stilte volgde. Ieder een was in spanning, wat er nu zou ge beuren. Maar de mijn sloeg gelukkig weer af zonder te ontploffen. Teruggekomen aan boord, werden er door de aan boord geplaatste mariniers 30 schoten gelost, om zoo de mijn te doen zinken. Maar dit bleek onmogelijk door de hooge zee. Het was een groote contactmijn, een van de grootste, die hier ooit gezien is. Het was vermoedelijk een Engelsche. BINNENLAND. Enveloppes met opgedrukt zegel. Wat voor de postbladen geldf, geldt in zekeren zin ook voor de »gezegelde brief omslagen®, of zooals meer begrypelijk ge noemd wordt,enveloppes met opgedrukt zegel. Een couvert, afzonderlijk in een winkel gekocht, wordt betaald met 1 cent en een postzegel weer met 5>j cent, samen 6)tf cent. Aan het postkantoor is hetzelfde ver krijgbaar voor 5J* eenteen enveloppe van zeer goede kwaliteit waarop het zegeltje gedrukt, in plaats var» geplakt is. Op verlangen kunnen de gezegelde brief omslagen, by aantallen van tenminste 500 of veelvouden daarvan, kosteloos niet naam en adres van den afzender worden bedrukt. Het wel eens geopperde bezwaar, dat deze opdruk geschiedt in dezelfde kleur als die van het postzegel, is, goed beschouwd geen jezwaar, wijl de plaats (benedenhoek links) voldoende zekerheid geeft voor het trekken van de aandacht. Het zoeken-raken van postzegels is hierbij buitengesloten, evenals het verduisteren van postzegels, wijl vooral het bedrukt zijn met de firmanaam belet, dat anderen de couverts gebruiken een postzegel is voor ieder welkom, een bedrukte gezegelde briefomslag houdt het gevaar voor ontdekken in zich. Met opdruk van 5 en 12>* cent zegel (binnen- en buitenland) zijn deze couverts verkrijgbaar voor 5j* en 13 cent per stuk. o Winteraardappelen. (Officieeel). Wanneer in gewone omstan digheden (in vredestyd) de oogst van aard appelen geschikt om te eten niet groot is, dan is dit slechts ten deele een bezwaar, omdat in dat geval, door aanvoer uit het buitenland, in het tekort hier te lande is te voorzien. Nu ons land rondom is ingesloten door oorlogvoerenden kan die aanvoer niet plaats hebben en zijn wij op onzen eigen vooraad aangewezen. En hiermede dient rekening te worden gehouden, nu de oogst van eetaardappelen dit jaar te wenschen over laat. Zooals niet onbekend is, onderscheidt men twee hoofdsoorten van aardappelen en wel: die welke verbouwd zijn op zand-en veengronden. Over het algemeen kunnen de aardappelen van den kleigrond, bravo's, blauwen, bonte blauwen, Frisia's, De Wet's, en Industrie het langst bewaard worden en zijn in midden Juni nog goed. Zandaard- appelen (als Eigenheimers, Groninger Kronen, en Roode Star) zijn minder houdbaar waarom het als vanzelf spreekt, dat deze laatste soorten dus nu het eerst moeten worden gegeten, ook door hen die in'normale jaren andere aardappelen gebruiken. Indien het publiek zich in het komende voorjaar (als de meeste zandaardappelen ongewenscht voor de consumptie zijn geworden) veel moeite en last wil besparen, dan moet het zich er in schikken om thans eerst die aardappelen te eten, die de Regeering als eetaardappelen beschikbaar stelt. Deze aard appelen kunnen tot Februari a. s. voor winterprovisie worden opgeslagen, en zij die gewoon zijn hun voorraad voor den winter op te doen, zullen goed doen, thans ook tot Februari a. s. van de beschikbaar gestelde zandaardappelen hun provisie op te slaan. Daarna worden de kleiaardappelen in consumptie gebracht en kan men voor de rest van den tijd daarvan inslaan. In verband hiermede heeft de Regeering het noodig geoordeeld een verbod uit te vaardigen om bovengenoemde kleiaardap pelen van de eene plaats naar de andere te vervoeren en zullen verzoeken (die reeds menigvuldig inkomen) om voor de winter provisie elders bestelde aardappelen te mogen ontvangen, steeds worden afgewezen zoolang dit vervoerverbod niet is opgeheven. Wanneer het publiek medewerkt, zal alles zyn vrij normaal verloop hebben. Werkt het bij de aardappel voorziening evenwel niet mede, dan zal het einde zijn last dragen, maar dan zal er ook geen reden zijn om klachten te laten hooren. o De onlusten in Indië. Door het departemont van Koloniën is het volgende telegrafisch bericht van den Gouv.-Generaal van Ned-Indië ontvangen De driehonderd opstandelingen in Boven- Toengkal (Djambi), stonden onder een ze keren Raden Hasen bin Poespo, die zich Sultan van Toengkal noemde en sedert is gesneuveld. Het halve 16de bateljon kwam te Pa- lembang aan. Twee secties vertrokken onderscheidenlijk naar Sekajoe (aan de Moesi) en om te patrouilleeren langs de Komering naar Marthapoera morgen ver trekt een sectie om te patrouilleeren langs de Ogan naar Batoeradja, een andere sectie gaat te wate* naar die plaats om den om trek daarvan af te patrouileeren. Twee secties gaan naar Moeara Enim als uit gangspunt voor patrouilles in den omtrek. De vier overblijvende brigades blijven voor- loopig te Palembang. o Naar aanleiding van een bericht omtrent een voorgenomen opstand in de Wester- afdeeling van Borneo, werden drie brigades onder kapitein Stennekes gezonden naar Blitang en Moeslang (aan de Soengei Bil- tang, een rechter-zijriviertje van de Ka- poeas). De opstand brak niet uit. De resident telegrafeerde gisteren, dat de leider van het verzet in 1912, Boejong, die (tot den opstand had aangezet en zich een belangryken aanhang had verworven, met acht volgelingen is gevangen genomen. o Het strafporto. Gedurende den eersten dag van het nieuwe posttarief werd in Amsterdam f2900 aan strafporto geïncasseerd. Grondwetsherziening. Op het wetsontwerp tot het in overwe ging nemen van een voorstel van verande ring in het Ilde, Hide IVde hoofdstuk der Grondwet heeft de commissie van rappor teurs voorgesteld het eerste lid van art. 80 te lezen als volgt De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsche onderdanen er kend, die den door de wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zijn, hebben bereikt en door de vrouwelijke ingezetenen, die aan gelijke voorwaarden voldoen, indien en voor zoover de wet haar, niet uithoofde van aan het bezit van maatschappelijken welstand ont leende redenen, kiesbevoegd verklaart. Het Prinsesje. Naar wij vernemen heeft het Koninklijk Echtpaar aan Mej. Cath. van Rennes op dracht gegeven de Princes zangonderwijs te geven. Een kleine zangklasse wordt gevormd en het onderwijs zal begin No vember aanvangen. Oplichting door een valsche chègue van f 10000. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 20jarigen kantoor bediende, die de firma .Nieuwkerk op de achtergracht te Amsterdam oplichtte voor een bedrag van f13.000. Het jongmensch had uit een chèqueboekje een formulier gescheurd en had, nadat hij de valsche handteekening van den firmant daarop ge plaatst had, het geld bij de Amsterdam- sche Bank gekregen. Na een paar maan den kwam de oplichting eerst uit. De jeugdige oplichter had inmiddels reeds f 8000 weten uit te geven. De rechtbank alhier veroordeelde hem tot 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Een 19jarige- behanger, die f33 ten geschenke had ontvangen en een 20jarige kantoorbediende, die f 75 had gekregen, werd wegens heling resp. gevangenisstraf fen opgelegd van 7 en 6 maanden. Hulp bij den landbouw. De opperbevelhebber heeft de volgende order gegeven Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren, welke in sommige deelen van ons land bij den landbouw ondervonden worden, bepaal ik, dat aan militairen, die langer dan 8^ maand onder de wapenen zijn, tot een aantal van 5 pet. der pre sente sterkte, door de compagnies- en overeenkomstige commandanten, mits de belangen van den dienst en de veiligheid daardoor niet worden geschaad, geheele of gedeeltelijke vrijstelling van den dienst (uit gezonderd van wacht en grensdiensten) kan worden verleend om uiterlijk tot einde November, mits binnen een kring van éèn uur gaans van de kwartieren hulp te ver- leenen aan de landbouwers, mits de over tuiging bestaat, dat de hiertoe vereischte werkkrachten door die landbouwers niet zelfs niet uit de geinterneerde militairen zijn te verkrijgen, terwijl het voor de zen arbeid aan de militairen te betalen loon niet minder mag bedragen dan het loon dat ter plaatse voor den verrichten arbeid aan de arbeiders in den regel wordt betaald. Vorenbedoelde hulpverleening mag alzoo geenszins strekken tot benadeeling van de arbeiders, die in de nabijheid woonachtig zijn. Het verdiende loon mag door de mili tairen worden behouden. Zij, die van de vrijstelling van dienst gebruik maken, genieten tijdens den duur daarvan geen periodieke verloven dien tengevolge verzuimde verlofsbeurten worden niet ingehaald. o Te Woudenberg zijn bij een landbouwer, die verzuimd had aangifte te doen van het aantal varkens in zijn bezit, al zijn varkens 66 in beslag genomen. Militair oproer in Nederland. Er komen voortdurend berichten over waaien van opstootjes en van oproer in Duitschland. Voor de afwisseling is het verfrisschend ook eens van een oproer, en geen gering oproer, in ons land te lezen. Aan Norges Handels og Sjöfartstidende wordt (in het nummqr van 12 dezer) het volgende uit Stockholm geseind »Svenska Dagbladet« (een groot Stock- holmsch blad) heeft van particuliere zijde bericht gekregen van een ernstige botsing, die onlangs te Rotterdam heeft plaats ge had, tusschen politie en soldaten, die eenige wegens dronkenschap in hechtenis genomen kameraden wilden bevrijden. Er heerschte onder de soldaten volslagen muiterij, en daar .geen andere middelen hielpen, zag men zich verplicht de school, waarin de soldaten waren onder gebracht, met kanonnen te beschieten. Een granaat trof een nabijgelegen bierbrouwerij, waar ze in koolzuurflesschen belandde, die ontploften en een vreeselijke verwoesting aanrichtten. Een tweede schot trof den munitievoorraad in de school. In de geheele wijk spron gen de ruiten en van de school is slechts een puinhoop over. De enkele soldaten die er het leven afbrachten zagen zich na de aangerichte verwoesting genoopt, zich over te geven. Aan beide zijden waren de verliezen aan dooden en gewonden zeer groot. Vier politieagenten werden gedood en tien ernstig gewond. Waar komt dergelijke onzin vandaan N. R. C. 'n Pseudo kommies. Men meld uit Venlo aan de Tel. Zekere P. H. H. alhier was op het aardige idee gekomen om zich uit te geven voor rijksambtenaar, om zoodoende aan geld te komen, wat uit het volgende blijken zal. Hij legde zich dicht bij de grens in hinderlaag en zoo gauw als er iemand met een pakje aan kwam dragen, sprong onze pseudo-ambtenaar met een »Halt 1 Rijks ambtenaar!voor den dag. De smokke laar werd nagezien en het kostte het slachtoffer dan weinig moeite om den x>goed- hartigen rijksambtenaar® tot medelijden te bewegen. Nou ja aan den anderen kant hadden ze het ook niet breed. Hij zou dan voor een paar Mark door de vingers kijken. De smokkelaar, verheugd, greep gauw in den zak, klaar was de zaak en H. al weer een paar Mark rijker. De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt, zegt het spreekwoord. H. werd geknipt en de »pseudo-rijksambtenaar« ach ter slot en grendel gezet. In de Twentsche electrische tram naar Glanerbrug werd door de douane-ambtena ren een vrouw aangehouden, die er bij zonder corpulent uitzag. Bij onderzoek bleek, dat zij om haar lichaam niet minder dan 300 knotten sajet had gebonden. De ramp van de „IJmuiden 290". De Motorlogger „IJmuiden 290," die op de bank Vliehorst van het eiland Vlieland geloopen is, had een bemanning van 14 koppen, welke geheel om het leven is ge komen, doordat de sloep, waarin men zich begaf, omsloeg. Lijken spoelden reeds aan en Maandagavond zijn door de Tesselsche blazerschuit nummer 106 nog 9 lijken aan gebracht. Van de 14 onvarenden waren 10 Eg- mond-zeeërs en uit Egmond-aan-den Hoef. Gesneuveld. Bij de familie te Amsterdam is bericht ingekomen, dat de heer A. B. A. Spring- huysen op bijna 22-jarigen leeftijd op Gal- lipoli is gesneuveld, in dienst van het Au stralische leger. Nog eenige RIJWIELEN te koop, voor veel verminderde prijzen, zoowel nieuwe als gebruikte. alsmede alle mogelijke soorten ONDERDEELEN. ZAKLAMPEN, BATTERIJEN, LICHTJES, alles tegen scherp concurreerende prijzen. BANDEN vanaf f4,50 tot f7,50. Ik heb steeds de nienwste Odeon- en Jumbo-platen voorradig, als»De klok ken worden een uur vooruit gezet«, »Had je me maar®, »0, o dat oorlogsbrood vTangodroom®, Nummers van Maupie Staal enz. enz. Ook voorradig met en zonder beker, en verder alle onderdeelen als Naalden, Veeren enz. Prijscourant ter inzage. Ruilen zoowel platen al Gramaphoons. Beleefd aanbevelend, VEEN bij Heusden. BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5