NIEUWSBLAD voor bet Land vanpeusden en Altenüe Langstraat en de fiommeierwaard. No. 3615. Zaterdag 28 October. HET GOEDKOOPSTE MODEHUIS ZIJDE FLDWEELEN VOOR HOEDEN EN COSTUMES. Pluche en Astracan Sjaals. Wielrijders zen. A. DE GRAAFF, BondsiMerctellet B.-BR0EK. Rijwielen - Banden en Onderdeelen. Jonkerfransstraat 90, Rotterdam, gehandhaafd van HOEDEN, gegarneerd en ongegarneerd, BLOEMEN, LINTEN, VEEREN, ZIJDE in alle kleuren. Zonder concurrentie is onze groote sor teering PELTERIJEN, waaronder de mooiste L. BRANDEL. Qroote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. ft Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsche Kroon Rijwielen. Alles wordt duurder behalve in daar blijven nog steeds de bekende lage prijzen BR NDEBOERS, KNOOPEN, enz. enz. Speciaal vestigen wij uwe aandacht op onze uitgebreide collectie Naaisters en Modisten genieten 10^|o kOPtïng* Aanbevelend, 3 es BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Aan boord van 'n Italiaansche duikboot. Luigi Barzini geeft in de Corriere della Sera bijzonderheden over de kruistochten, die hy heeft gedaan aan boord van een Italiaansche duikboot. Een bijzonder in teressante episode is die van de ontmoeting van de boot met een zeemijn. Buitenge wone omstandigheden, schrijft hij, hadden ons gedwongen het grootste deel van den nacht onder water te blijven en daardoor onze electriciteitreserves op ongewenschte wijze aan te spreken. Tegen den morgen waagden wij het eindelijk den neus, dien wy voor de onbescheiden zoeklichten in den nacht zorgvuldig in de diepte verbor gen hadden gehouden, boven het oppervlak uit te steken. Maar spoedig dwong ons een zeer merkwaardige omstandigheid ten spoedigste weder het beschermende donker van de diepte op te zoeken Wij waren n.l. zelf een lichtgevend lichaam geworden. Aan den hemel had- zich een onweer sa mengetrokken en de bliksems flitsten aan den horizon. Plotseling localiseerden zich ononderbroken electrische ontladingen over het geheele oppervlak van den commando toren tot boven op de uiterste spits van de periscoop, ja, zelfs op de schouders en hoofden der wachten en van den comman dant dansten electrische vlammetjes. Zulke ontladingen doen zich voor in de gedaante van violette lichtkogels, die tien tot dertien centimeter lengte bereiken en den schedel tot basis hebben. Zoo zwommen wij dan weder zwijgend in een diepte van ongeveer 15 meter, toen een zacht metaalgeklepper ter rechterzijde van de boot onze aandacht trok. Op hetzelfde oogenblik riep de wacht op den uitkijk van den commando-toren Een mijn aan stuurboord Het was de stralen kern van den sjor- ketting der mijn, die de boot had aange roerd. Om het bedreigde scheepsdeel in veiligheid te brengen, beval de comman dant Stuur scherp naar bakboord, met volle kracht voorwaarts 1 Toen, op een nieuwe waarschuwing van de wacht, het bevel Motoren afsluiten 1 De sjorketting van de mijn had zich in het diepte-stuur verwikkeld. Daar was niets aan te doen. Het noodlot moest zijn loop hebben. De duikboot drukte onder het voortloopen op den stalen tros van den mijnkoker, deed die nu eens naar boven komen, dan weder onderduiken en men kon ieder oogenblik het opstuiten en de ontploffing van den aansteker verwachten. Het was een doodsstrijd, die ons naar de lengte van het touw werd toegemeten. Alleen twee menschen volgden het opwin dende schouwspel als toeschouwersde matroos in den toren en de gezagvoerder aan de periscoop. De beide mannen zagen de stalen kern in den stroom op en neer dansen zij was wit van de korsten van allerlei zeegewas, die haar bedekten en zij moest reeds maandenlang in. het water heb ben gelegen. By ieder schudden stoven kalkschubben van haar af en vielen sidde rend in de diepte en thans zagen wij ook zeer duidelijk het mijnlichaam opduiken. Het huppelde als een kleine gummibal, die met rukken aan zijn snoer wordt voortge trokken. Ook de mijnmantel-zelf was door allerlei aangroeisel bedekt, dat hem een rimpeling, wit-en-blauw gevlekt voorkomen gaf. Lange groene alg-draden zwommen tu8$chen de drie kettingeneen kleine zwerm visschen kwam nieuwsgierig aan zwemmen en staarde de eigenaardige fauna, die op het drijvende voorwerp ontbloeid was, met ronde, wijde oogen aan. De be manning echter wachtte stom en met een dof besef van het doodelijk verderf, dat van terzyde x op haar loerde. Zoo sterft men in de duikboot, onbeweeglijk, zonder klaar bewustzijn, de handen geplaatst op een instrument of een rad en wacht op het oogenblik, dat het hart zijn laatste slagen gunt. Hoe lang wij wachtten, nie mand kan het zeggen. Reeds was de mijn tot de duikboot toe gekomen, reeds had het handvat van den sjorketting den rand van de boot aangeroerd. Op dit critieke moment brak de stalen ketting, de mijn raakte los en verdween in de diepte. Men hoorde de stem van den commandant Voorwaarts, 600 Ampere 1" en een stille glimlach gleed over de gezichten van alle mannen de moede glimlach van den wors telaar, die den tegenstander in den uitersten nood heeft gekregen. o Het recht van vaderlandsliefde. Een particulier correspondent van het Petit Journalschrijft uit Havre aan zijn blad, dat in een brief aan mgr. Heylen, bisschop van Namen, de Duitsche gouver neur von Bissing zich beklaagt over de houding der priesters ten opzichte van de Duitsche autoriteiten. Dit is de reden, zoo schrijft von Bissing, dat ik mij tot Uwe Doorluchtigheid wend, met het verzoek in zoover invloed op Uwe ondergeschikten te oefenen, dat zij zich onthouden, zoowel bij de uitoefening van hun heilig ambt als elders, van alle politieke actie, en zij zich niet schuldig maken aan het overschrijden van de door mij gegeven voorschriften. Het zij hun vooral geraden de verspreiding tegen te gaan van niet toegestane geschrif ten, waarvan de priesters ruimschoots heb ben deelgenomen. De bisschop van Namen heeft te oor- deelen naar een artikel, dat in de »XXe Siècle® is gepnbliceerd, den Duitschen chef waardig geantwoord. 3>Meermalen®, zegt mgr. Heylen, »heb ik mijn meening medegedeeld en ook nu zal ik Uwe Excellentie openhartig antwoor den. vDe Duitsche overheid vergete niet, dat zij ook plichten te vervullen heeft en dat wij, niet minder dan zij, het recht hebben, ons te beroepen op de Haagsche conventie. De conventie is niet alleen gemaakt in het belang van den overweldiger, maar ook ten gunste van het bezette land. Zij eerbiedigt wat behoort tot het schoonste in de menstchelyke ziel, de vaderlandsliefde. En zij legt het leger, dat het land bezet houdt, den plicht op, alles te vermijden, wat die vaderlandsliefde beleedigen kan. »Te dien opzichte hebben wy de smarte lijkste ondervindingen opgedaan, en dat vervult ons met de grootste bitterheid jegens de Duitsche bezetting. »Men behandelt ons op een wijze, zooals wij nimmer zouden handelen tegenover het Duitsche leger. Men verbiedt den priesters publicaties, die hiet den lof van Duitsch- land zingen, en men veroorlooft den Duit schen aalmoezeniers geschriften te ver spreiden, welke beleedigd zijn voor ons vaderland. De bisschop van Namen eindigt met den wensch uit te spreken, dat de Duitsche overheid afstand zal doen van de harde en onrechtvaardige houding, die zij heeft aangenomen. BINNENLAND. Ruilen van verknoeide briefkaarten, enz. Hoewel de met postzegels bedrukte stuk ken een opvoedend karakter bezitten, door dat de waarde ervan tot accuratesse noopt, is de mogelijkheid toch niet buiten geslo ten, dat er een verknoeid wordt, dat er een na het schryven niet verzonden be hoeft te worden, of dat er een door een of andere oorzaak (schijnbaar) waardeloos geworden is. Schijnbaar, want deze stukken kunnen met bijpassen van slechts cent aan het postkantoor geruild worden voor nieuwe exemplaren. o De vorige week zouden er manoeuvres plaats hebben in de groep Woudrichem. Van alle oorden kwamen de militairen en de dorpen en boerderijen in den Bies- bosch moesten 15.000 man bergen. Een groot gedeelte moest worden onder gebracht in het dorp Werkendam, dat sinds de mobilisatie toch al overvuld is met mili tairen. De dagen aan de groote manoeu- vi es voorafgaande was er dag en nacht werk om de groote kanonnen in stelling te brengen op den drassigen grond en alles voor den grooten slag voor te bereiden. Daarbij was de Werkendamsche gasfabriek defect geraakt. De petroleumlampen moes ten te voorschijn gehaald worden en waren hier en daar natuurljjk al geheel afge schaft. Straatverlichting was er niet. In den duisteren nacht moesten enkele hooge heeren er op uit met hunne auto's. De benoodigde benzine ontbrak echter. Dit gaf eenige vertraging. Toen de heeren vertrekken wilden wa ren echter de chauffeurs afwezig. Overal werd gezocht, maar nergens waren ze te vinden. Het werd al later en later. De overste bromde, trappelend van de kou, zijn brommen werd vloeken en dreigde tot razen over te gaan, toen iemand uit het gezelschap op het, idee kwam in den hoorn te knijpen. Krachtig klonk het getoeter door den nacht, de portiers der wagens gingen open en de verdwenen chaffeurs kwamen met slaperige gezichten te voor schijn. Ze hadden een dutje gedaan bin nen in de auto's. De distributietwet. Men schrijft ons uit Tilburg Eergisterenmiddag te 3 uur vergader den ten gemeentehuize, onder voorzitter schap van mr. dr. F. Vonk de Both, een aantal burgemeesters uit de omliggende gemeenten. Vertegenwoordigd waren Don gen, Goirle, Alphen en Riel. Udenhout, Berkel-Enschot en Kaatsheuvel-Loon-op Zand. Met kennisgeving afwezig de ge meenten Rijen en Hilvarenbeek. Voorts waren tegenwoordig de heeren J. G. Acker- mans, wethouder, R. Diepen, J. v. Ouden hoven en J. v. Rijzewijk, beiden der plaat selijke distributie-commissie. Burgemeester Vonk de Both zette uiteen, dat de uitvoering van de distributiewet veel moeilijkheden medebrengt en dat het dus wenschelijk is, dat bijeenliggende ge meenten contact met elkaar zoeken. Ook de Minister heeft daartoe aangespoord en nu meende Tilburg, het initiatief te moeten nemen tot het treffen eener regeling, waar bij aller belangen worden behartigd. Het groote bezwaar, dat de distributie- wet medebrengt is, dat zij voorheen be staande handelsrelaties dreigt te verbreken en daarom zouden maatregelen moeten ge nomen worden om dit te voorkomen. Dit is een voornaam punt. En voorts moet geregeld worden, hoe te controleeren, dat van den voorraad geen misbruik wordt gemaakt. Vervolgens lichtte spr. toe, hoe de Mi nister zich de uitvoering der distributiewet denktieder winkelier moet vrij blijven in de keuze van zijn grossier. De grossiers winkeliers leveren echter moeilijkheden op, doch spr. meent die te kunnen ondervangen met deze regeling: dat aan deze catego rieën alles wordt geleverd tegen winkeliers- prijs, voor hetgeen echter door hen als grossiers wordt verkocht, krijgen zij later het verschil in prijs terug. Daardoor wordt voorkomen het maken van dubbele winst. Voorts rijst de vraag: hoe brengen de gemeenten den voorraad aan den man De Minister stelt een zeer omslachtige regeling voor en wil iedere gemeente 10 pCt. in de algemeene kosten laten betalen. Spr. zou echter den Minister willen vragen, de menschen volkomen vrij te laten. Het weinige, dat wellicht niet voor de consumptie van den mensch wordt besteed; zal zeker niet opwegen tegen den administratieven rompslomp. Waar het echter mogelijk is, dat de Minister die meening niet deelt, stelde spr. voor, dat een regeling zal wor den getroffen tot gezamenlijken aankoop, door Tilburg uit te voeren en het omslaan der 10 pCt. kosten ponds-pondsgewijze naar gelang het aantal zielen der verschil lende gemeenten. In principe werd hiertoe besloten, nadat er met klem op gewezen was, dat gemeenten, die alleen bleven staan, later wel eens moeilijkheden met de be voorrading zouden kunnen krygen. Besloten werd evenwel, om ook de ge meenten Sprang, Vrijhoeve-Capelle, 's Gra venmoer, Diessen, Oirschot, Best', Oister- wijk, Hooge en Lage Mierde en Moergestel alsnog tot samenwerking uit te noodigen. De burgemeester van Tilburg zeide ten slotte toe, dat hy de regeling aan allen nog eens op schrift zou toezenden, om dan in eene a.s. Maandag opnieuw te houden vergadering difinitieve besluiten te kunnen nemen »Tijd.« o De weg door het Suez-kanaal. De stoomvaart-maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd zullen, naar het Hbld. meldt, half Februari van het volgende jaar weer als vroeger met hun mailbooten op de uit en thuisreis door het Suezkanaal varen. Een der overwegingen voor dit besluit is, dat de vaart via de Kaap te lang duurt, waardoor het in verband met het aantal beschikbare schepen niet mogelijk is, het groote passagiersvervoer te bevredigen. Een andere overweging is, dat de gelegenheid om kolen in te nemen te Port-Said en te Suez thans beter is dan vroeger. o Door den omroeper te Venlo werd be kend gemaakt, dat een portefeuille inhou dende f 150, was verloren. Door een Gennepenaar werd de portefeuille gevonden en bij de marechaussee gedeponeerd. Toen de eigenaar zich aldaar vervoegde om ze in ontvangst te nemen, werd hij ingepikt, wijl de portefeuille naast een paspoort diverse brieven bevatte, waaruit bleek, dat de eige naar was een rijwieldief, tevens smokkelaar. Van de f150 was geen spoor aanwezig. o Onjuiste aangifte voor de oorlogswinst- belasting. Een fabrikant in het oosten van ons land heeft voor de oorlogswinstbelasting een onjuiste aangifte gedaan, en, ten einde bij een eventueel onderzoek te zijnen kan tore gedekt te zijn, had hij tevens gezorgd voor een valsche balans waarin zijn goederen voorraad met een te lage waarde voor kwam. Een fictieve staat van dien voor raad moest tot verder bewijs dienen. Een onderzoek, als waarop de fabrikant had gerekend, heeft dezer dagen werkelijk plaats gevonden, waarbij de valschheid aan het licht is gebracht en daarmede vanzelf ook de onjuistheid der gedane aangifte. Op beide feiten staat uitsluitend gevange nisstraf. De zaak is in handen der justitie. Veroordeelden uit de arrondissementen Almelo, Zutphen en Arnhem worden te genwoordig naar Heerenveen getranspor teerd, om in de gevangenis aldaar hun straf te ondergaan. De oorzaak is, dat de gevangenissen in de genoemde arrondisse menten geheel bezet zyn door smokkelaars. o Belgische kinderen in ons land. Men meldt aan de »Tel." De Duitsche overheid staat niet meer toe, dat Belgische kinderen, die voor een maand met vacantie in Nederland verblijven, bij particulieren worden ondergebracht. Deze kinderen zullen in het vervolg in ge stichten moeten verblijven. Verdronken. In de Waal te Tiel werd een lyk ge vonden. Het bljjkt te zijn de J. J. van H., uit Leeuwen (Maas en Waal), die de kermis had bezocht en waarschijnlijk, mee- nende dat de veerpont aan den wal lag, in het water is geloopen. fe H 05 l-H H Q H O HH Q rt O O fe H H H Pi H fc H tó O H O CO h PfJ Q H Ondergeteekende bericht hiermede dat hij ondanks den moeielijken aanvoer van vele artikelen thans er in geslaagd is een grooten voor raad te hebben in le kwaliteit Carbid, Lantaarns in diverse soorten, Zadels, Staren, Remmen, Wielen, Pedalen, Kettingen, Bellen, Olie en Vaseline. Electrische Zaklampen, Batterijen en Gloei lampen. Sigarenopstekers. {Specialiteit in Rywielen en Banden. GROOTSTE SORTEERING IN ASSEN EN DIVERSE ONDERDEE- LEN VOOR ALLE MOGELIJKE REPARATIËN. LEVERING VAN ALLE GEWENSCHTE MERKEN, OOK OP AFBETALING. PRIJSCOURANTEN GRATIS. N. B. Opruiming van nog enkele gebruikte Rijwielen en een Fonograaf compleet met Pathé geluidgever en diverse nummers met muziek, zang enz. 50 w p- o co d o O H 3 O H O p p S 3] «j 2 H 0 M H O Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle IMed.erland.Hcli Fabrikaat. Aanbevelend, UES ZONDAGS GESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. BIJVOEGSEL dDe handhaving van de rust in het land wordt niet bevorderd door schrikaanjaging en gewelddadige middelen. De rust zou beter bewaard blijven door een gedragslijn, die meer in harmonie was met de geaard heid van het Belgische volken de strenge maatregelen doen geen afbreuk aan den eerbied, dien het volk toedraagt aan den priesterstand, maar zij ondermijnen het gezag en de autoriteit van het Duitsche leger. DAMES 6 I M Beleefd aanbevelend, O K CO Pi U H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5