vechtswerkzaamheid levendiger was gewor den, den 21 sten, dat hij in de hoofdstel ling des vyands was doorgedrongen, den 22sten dat de slag, die den 19den was begonnen, te zijnen gunste was beslist. De latere gebeurtenissen*hebben|bewe zen, dat dit bericht juist was. De Roe meniërs en Russen waren blijkbaar den 22sten beslissend verslagen, want het recht- streeksche gevolg van hun nederlaag is geweest, dat zij de heele Dobroedzja heb ben prijsgegeven. Zij hebben, echt op zijn Russisch, na die eene nederlaag, getracht alle volgende te voorkomen, door zoo snel als het kon weg te trekken. Wat bij Constanza en Cernavoda is gebeurd, kan in het licht van wat daar op gevolgd is, als achterhoede gevechten worden beschouwd De vlucht naar het noorden (en, waar het ging, waarschijnlijk ook wel naar het Wes ten over den Donau heen) mag op zichzelf uitnemend geslaagd heeten. Het terrein maakt waarschijnlijk een ver doorgezette vervolging moeilijk. Met gering verlies aan artillerie en betrekkelijk gering ver lies aan manschappen, zijn de Russen en en Roemeniërs thans naar uit de be richten der centralen valt op te maken, vrijwel geheel buiten contact met hun ver volgers. Maar de Dobroedzja zijn ze kwijt en dat blijft voor hen een leelijk ding. Want nu is vrijwel de heele rechteroever van den Donau in handen der centralen, die dus het vervoer over die rivier kunnen verhin deren en zich nu zij in geen flank meer worden bedreigd wellicht tot een over tocht zullen gereed maken om de aanval len nit het Noorden te steunen, waartegen de Roemeniërs zich op het oogenblik krach tig te weerstellen. De uitval van de Duitsche torpedojagers door het Kanaal is een kranig stukje ge weest. Al zijn er geen belangrijke succes sen behaald, de prestatie op zich zelf is wel in staat om de Duitschers met vreug de en de Engelschen met wrevel te ver vullen. Want het waren hier geen duik- booten, maar vijandelijke bovenzeesche vaar- uit het schuim van alle legers was samen gesteld. De eenige deugdelijke troepen noemt hij de resten van het Servische leger op den linkervleugel. De generaal wijst er op, dat hij de Grieken in den rug heeft, zoo dat een gedeelte van zijn strijdkrachten steeds werd vastgehouden. Verder noem- hij de moeilijkheden met de approviant deering. Dus ook van Generaal Serrail heeft Roe menië weinig hulp te verwachten. De verhouding tusschen Duitschland en Noorwegen is niet zuiver. Maar de Engel- sche hulp bedektelijk aangeboden wijst de Noorsche pers af. Verschillende bladen verzekeren dat de betrekkingen nog op verre na niet verbroken zyn. Verdens Ganz schrijft zelfs Het blijkt dat er in Engeland krach ten zijn die nu trachten in troebel water te visschen. Wij wenschen de Noorsche staatslieden de noodige wijsheid toe om het schip van staat door alle klippen en zandbanken veilig heen te sturen. rye versmolten zijn. Zy hebben 7.464j]ton brons opgebracht. Noorwegen en de onderzeeërsoorlog. De Noorsche pers publiceert de volgen de medeeling, welke naar men zegt offi cieus geïnspireerd is. Het Zweedsche re- geeringsbesluit van Juli 1916 verbiedt den vreemden oorlogsonderzeeërs den toegang tot de Zweedsche territoriale wateren on der bedreiging ("zonder waarschuwing te worden aangevallen. Uitzondering is ge maakt voor het geval van zwaar stormweer. Dit regeeringebesluit was nadeélig aan de geallieerden, en werd door de Duitsche pers warm toegejuicht. Den 13den October nam de Noorsche regeering volkomen hetzelfde besluit als de Zweedsche. Het Noorsche besluit is hin derlijk voor de Duitsche onderzeeërs die rust komen nemen in de Noorsche wateren. BINNENLAND. men zoo kwamen er in Utrecht weer 90.000 K.G. aan en dat de qualiteit zeer goed is. In het interneeringskamp te Groningen zijn toestellen voor draadlooze telegrafie ontdekt en in beslag genomen. De geïn terneerden hebben deze toestellen zelf sa mengesteld en gebruikten ze eerst alleen voor het opvangen van berichten. Toen dat goed ging, werden ze driester en sein den ook mededeelingen weg. Dit leidde tot de ontdekking. Zes Russische en twee Fransche krijgs- de Hollandsshe grens Twee Russchische col gevangenen hebben weten te bereiken. lega's zijn op een vervolging voor de 8. Reclames hoofdelijken omslag. Voorzitter': Burgemeester Honcoop. Secretaris de heer H. J. van Eggelen. Afwezighet lid L. de Moll met ken nisgeving. Nadat de Voorzitter de vergadering* ge opend heeft, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen Besluit Ged. Staten goed keuring wijziging politieverordening inzake belasting riooleering. Idem goedkeuring rekening inkomsten en uitgaven 1915. Pro cesverbaal kasopneming bij den gemeente ontvanger, waarbij alles in orde is bevon den. Een schrijven van het Departement Heusden van de Maatschappij tot Nnt van i - - w I - tootiappy tut vail grens door Duitsche wachters doodge- 't Algemeen, waarbij mededeeling wordt schoten. li-, i o- BÜITENLAND. De hongersnood van den goudontdekker. De ontdekker van de goudvelden in Klon dyke, Shockum Jim Madow, een Indiaan, is te Curcross in armoede en ontbeering en. Tezamen met een anderen avon turier Georg Carmack, vond hij 20 jaar geleden het eerste goud in Aleska en hij werd in korten tijd schatrijk. Doch hij stejde geen prijs op zijn rijkdommen, zoo dat hij weldra straatarm was geworden. met een hoeveelheid goud van In Seattle een half milten aangekomen, wierij hij in K[ a[|e alelaara düS oot letterleken zin zijn geld het venster u.t om tot de verbouwde ggenbeimere en fp 7i#>n nrtA n<» ïPiiiorH 7.ir.n mpf. npt. orrmH I 1 Winteraardappelen. (Officieel.) In verband met het onlangs gepubliceerde officieele communiqué inzake winteraardap pelen wordt, in antwoord op de tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del gerichte vraag, welke soorten nu wel en welke niet vervoerd mogen worden, het volgende medegedeeld Vervoer naar buiten de gemeente is, verboden van alle kleiaardappelen. Terwijl dit vervoerverbod zich aanvankelijk bepaalde tot de meest duurzame soorten: Bravo's, Blauwen, Bontblauwen. Roode Star, Frisia's de Wetten en Industrie, is het thans uit gestrekt tot alle kleiaardappelen, dus ook Maastricht. Vanuit het naburige dorpje Itteren, ge legen aan de Maas, kan men zien hoe langs den oever der Maas groote bedrijvigheid heerscht. Daar liggen thans zes pontons gere'ed, terwijl Duitsche militairen doende zijn een zevende in gereedheid te brengen. Ook staat daar een houten gebouwtje, het welk het aanzien heeft door de uitloopende lijnen van een soort schakelstation. Verder is men er nog doende met het aanleggen van een spoorlijn. In verband met het steeds grooter wor dende aantal smokkelzaken, dat bij de Arn- hemsche rechtbank in behandeling komt, is dat college zoodanig met merk overladen, gedaan, dat hare teekenschóol uitgebreid is met scheepsteekenen, waaraan een der tigtal leerlingen deelnemen. Tengevolge hiervan ls het locaal aan de M.U L.O. school te klein geworden en heeft zij een nieuw aan de Waterpoort moeten huren voor f 300 per jaar. Daarom verzoekt zij hare subsidie te verhoogen tot. f 300. Met algemeene stemmen wordt besloten deze subsidie te verleenen. Een schrijven van de heeren De Haan en Oerlemans om de rioleering in de Put- terstraat door te trekken naar hunne nieu we panden. B. en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te geven. De kosten voor de uit voering worden geraamd op f 50. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Een verzoekschrift van het Hoofd der te zien, hoe de jeugd zich met het goud g vermaakte. tuigen, die nu daar zoo 's eventjes door de Straat van Dover kwamen varen, zonder dat ze, naar ï)uitsche lezing, verliezen heb ben geleden. Gegeven het belang, dat de Duitschers er bij hebben om het verkeer over het Kanaal te storen, moet men ver wachten dat de poging herhaald zal worden. Roemenië zit er tot nu toe wel benard voor. Wel verklaart het Russisché~gezant- schap dat de toestand in Roemenië eerlang ten goede zal keeren, dank zij de in over leg met Rusland door de geallieerden ge troffen maatregelen. De vrees, dat het met Roemenië zou kunnen afloopen als met Servië is geenszins gegrond. Het succes van den vijand is geheel toe te schrijven aan zijn overmacht aan artillerie, en die zal weldra gedaan zijn. Dit is makkelijk praten, maar ondertus- schen krijgt Rumenië de klappen. Dillon seinde Donderdag uit Florence: De welkome tijding van de Fransche over winning bij Verdun tempert de in breede kringen heerschende neerslachtigheid over Roemenië's laatste tegenspoeden en zijn tegenwoordige netelige militaire positie. De meeste militaire beoordeelaars verzekeren, dat het euvel, veroorzaakt door het stelsel van halve maatregelen en het treuzelen met het zenden van versterkingen, niet on herstelbaar is, mits thans dadelijk door tastende maatregelen worden genomen. In de eerste plaats moeten thans dadelijk hulp troepen worden gezonden, hetgeen ieder van Rusland verwacht, en munitie, waar over Engeland en Frankrijk beschikken, maar die onder de tegenwoordige omstan digheden moeielijk zal zijn te zenden* Maar zél Rusland troepen zenden? En als de overige Ententeleden geen munitie zenden, wie moet het dan doen? Algemeen is men het er over eens, bij de geallieerden, dat het onvermijdelijk ge volg van het gebrouwen kwaad een aan merkelijke verlenging van den oorlog zal zyn. De Italiaansche militaire en politieke be oordeelaars zijn van oordeel, dat ofschoon de gevolgen van de begane fouten waarvan de voornaamste de onvoldoende uitrusting van Sarrail's leger was de standvastigheid te velde van Roemenië op de uiterste proef zullen stellen, die fouten met de hulpbronnen der entente nog ten zeerste kunnen worden verzacht en zelfs goedgemaakt, zoodat het eenige gevolg een aanmerkelijke verlenging vau de oorlog zal Levensmiddelen-nood in de steden van Duitschland. De correspondent der Landbouwkamer voor de provincie Pommeren richt den vol genden oproep tot de landbouwers in ge noemde provincie „Landbouwers van Pom meren 1 Het Duitsche volk heeft oogen- blikkelijk brood en aardappelen noodig. Geeft deze daarom dadelijk Het broodkoren moet uit de schuren verhuizen naar de loodsen der molenaarsde aardappelen moeten naar de steden worden gebracht. Hij verdient den naam van „Duitscher" niet, die in die kritisch oogenblik niet alles, alles geeft, om te helpen. Het is thans niet de tijd voor vruchtelooze critiek. Verre van ons zij alle eigenbaat I Ons eenig doel moet zijn te helpen. Geeft daarom direct alles, wat ge hebt 1 Wacht niet, tot de weerstandskracht der steden en industrie gebieden verlamd is. Van uwe hulp hangt thans alles af. Een gewichtige ure roept ons alles staat op het spel I" Het ambtelijk orgaan der Landbouwkamer voor het regeeringsgebied van Wiesbaden richt een dringende bede om hulp tot de Nassausche landbouwers ter verkrijging van groente en ooft. »Wat maar eenigszins aan groente en ooft op het platteland kan gemist worden aldus heet het be hoort in de steden Noch gebrek aan ar beidskrachten, noch aan tijd kunnen als verontschuldiging voor een nalatigheid in dezen dienen. Helpt de stedelijke bevolking behoeden voor ondergang 1" o Een hospitaalschip op een mijn geloopen. Aan het „Hamburger Fremdenblatt" wordt uit Malmö geseind: Het blad „Ros- sya1' deelt mede dat het Donau-hospitaal- schip „Elisabeth IV", dat 600 Russiche en Roemeensche zwaar-gewonde soldaten uit de laatste Dobroedzja-gevechten aan boord had, om deze naar Odessa te ver voeren, aan den beneden-Donau op een mijn liep en zonk. Slechts twee verpleeg sters werden gered. i o De Duitsche bekende vlieger kapitein Bölcke kwam Zaterdag in een luchtgevecht in botsing met een andere machine en ver- ongelukte bij de daarop volgende landing achter de Duitsche linies. Den vorigen dag had hij juist het 40ste vyandelijk vliegtuig neergeschoten. Van de Belgische grsns. Op last van de militaire autoriteiten zyn alle nog voorradige kwantums prikkel- en ander yzer- en koperdraad door geheel België opgevorderd en in beslag genomen. o De aardappelen van zand- en veengrond mogen allen Worden vervoerd. Voor de consumenten komen hiervoor vooral in aan merking Eigenheimers, Groninger Kroon en Roode Star. Met het oog op den slech ten oogst van consumptie-aardappelen op de kleigronden wordt het publiek nogmaals opgewekt om, ter voorkoming van aardap- pelschaarschte in het aanstaande voorjaar, voor de eerstvolgende maanden vooral aard appelen van zand- en veengrond op te slaan. Doet het publiek zulks niet, maar volgt het den dezer dagen door den directeur eener coöperatieve vereeniging te Rotter dam gegeven raad, om in plaats van de goedkoopere Regeerings-aardappelen te ne men, liever iets meer te betalen, dan kan men voor het bezwaar komen te staan, dat er in Mei 1917 hier te lande geen aardappelen meer te krijgen zullen zijn. o Over den draad. In den nacht van Zondag op Maandag hebben drie Maeseijker jongelingen de grens bij Molen beersel weten te passeeren, wel ke ontvluchting over den electrischen draad zich volgender wijze heeft toegedragen. De jongens, die wellicht naar het front wilden, wisten Zondagavond, door de dui sternis gegunstigt, hunne reis voort te zet ten tot in een bosch nabij de grens, waar bij ze zeker hier of daar een trapladder hadden weten* te bemachtigen. Om de 150 Meter wandelt langs de grens een Duitsche wacht en zoo hebben ze tusschen twee wachten in op het gunstige oogenblik in haast de trapladder over den draad ge zet om er over te wippen. Toen de eerste de trap besteeg, zakte deze zoo diep in den grond dat ze met den electrischen draad in contact kwam. Zijn kameraad de vonk bemerkende, trok den jongeling spoedig terug, waardoor hij wel 10 Meter achterwaarts werd geworpen, terwijl den trapbestijger de voeten verbrand werden, zoodat hij zich in het St. Jans Gasthuis te Weert moest doen opnemen. Toch wisten alle drie met behulp hunner trap over den draad te ontkomen. Zoodra deze ontvluchting de Duitsche overheid ter oore was gekomen, werd be sloten een streng onderzoek in te stellen. Maandag begaf zich de Kreischef, benevens de twee wachten tusschen een patrouille, naar de plaats der ontvluchting, alwaar alles werd nagegaan en opgeteekend. Zelfs werd de trap weer over den draad geplaatst en moest een Duitsch militair er over heen om te zien in hoeveel tyd alles kon ge schied zijn. Een en ander had van den Hollandschen kant veel bekyks, te meer daar de ontvluchten op Hollandsch gebied in de cafés hun gevaarlyken tocht al ver teld hadden. L. K. I jLjcu voiAucnoLiuui vtiii net xiooiQ aer dat het aantal onafgedane strafzaken reeds Openbare School om verhooging van zijn in de duizenden Innnt,. Tpn pinHo aan rtomn traktement. Het voorstel van B. en W. om de vergoeding voor het geven van in de duizenden loopt. Ten einde aan dezen toestand een einde te maken, zullen nu w vuu. net geven van binnenkort alle dagen zittingen worden ge- herhalingsonderwijs te brengen van 75 cent hmiHan Om in haf. fol/nrf oor» waoKlnvlnlr I houden. Om in het tekort aan rechterlijk persooneel te voorzien zal vermoedelijk een der ambtenaren van het O. M. bij de kan tongerechten te Arnhem als waarnemend substituut-officier van justitie dienst doen, torwijl er sprake van is het aantal rech- tersplaatsvervangers uit te breiden. Te Rotterdam is aangehouden de Duit sche ingenieur F. N., verdacht van het verstrekken ,van inlichtingen ten nadeele van Nederland. Bij een huiszoeking werden voor hem bezwarende papieren gevonden. De onlusten op Sumatra. Bij het departement van Koloniën is het volgende bericht van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen Kolonel Kroesen telegrafeert, dat de politieke toestand in Soeroelangoen Djambi bevredigend is. Hij begaf zich naar Bangko, Boengo en Debo, Patrouilles vertrokken naar de Batang Gashi en Lemoenstreek Z.-Westwaarts van Soeroelangoen Djamhi. Industrie in Zuid-Limburg. Gebleken is, dat op verschillende plaat sen van Zuid-Limburg kalksteen in den bodem wordt gevonden, waarvan het ge volg is, dat zich aldaar een nieuwe indus- op f 1.50 zoodat het traktement met een kleine f 70,verhoogd wordt en op de verdere aanvrage afwijzend te beschikken, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Evenzoo het besluit van B. en W. om aan Mejuffrouw Top een gratificatie toe te kennen van f 25,voor de waarneming als tijdelijk Hoofd aan de M. U. L. O. School van 15 Aug. tot 15 Sept. j.l. Komt aan de orde punt 3. De heeren Van Andel, Veerman en Moll worden aan gewezen voor een nader onderzoek der Gemeente-begrooting. Punt 4. Voor het nazien der Rekening 1915 en Begrooting 1916 der Godshuizen worden de heeren Vos, Prins en Moll aangesteld. Punt 5. De Heer Vos vraagt of er geen verschil gemaakt wordt voor de aan sluiting aan de rioleering voor het afvoeren van facaeliën en gewoon huiswater, aan gezien het volgens zijne meening een on billijkheid is ze gelijk te stellen. Iemand die zijn privaat op het riool heeft, verkeerd daardoor in betere conditie's dan iemand die dat niet heeft. Voorzitter Dan moeten die luidie niet aangesloten zijn maar aansluiten, indien ze dit op hun eigen kosten doen, is daar niets tegen en kunnen we dat niet belet ten. De gemeente zorgt alleen voor de tcu. ijjj geiiicci-Jic zuigt uiteen voor ue trie ontwikkelt, die naast de exploitatie hoofdleiding en voor verdere aansluiting rlap miinan voor 7Q1 iY\orlo\*rovlran Am ^An der mijnen zeer zal medewerken om den bloei der mijnstreek te verhoogen. Te Meerssen is reeds een kalksteenberg in exploitatie en sedert eenigen tijd is ook moeten de particuleren zelf zorgen dit doet de gemeente niet, daarbij bedraagt de voorgestelde belasting slechts f 1,per pand en per jaar, zoodat hiertegen wel ,r /tr. ,T - en pci jooi, tuuuau uiei legen wei de gemeente Voerendaal (by Heerlen) m bezwaar za| on(staan Het8,id Vos An M ni'hti r\ i l/i li n r* mor n a tmmn irn rt h rvwls%>r. onderhandeling met de firma van Emden te Amsterdam over een dergelijke exploi tatie van den z.g. Putberg in die gemeente. vind het uitstekend, dat nu de uitgaven geregeld stijgen getracht wordt ook de in komsten te verhoogen, doch vreest dat het nuiiiobuu DÜ iciliuugcu, UUUIi Vl'tJtJSl UHt Ilct In de Zaterdag gehouden vergadering bedrag niet groot zal zijn# Hi ver_ r» Han rromoontoroorl non VAA^on^oal - - van den gemeenteraad van Voerendaal zijn de voorwaarden besproken, waaronder ge noemde firma de exploitatie wil ter hand nemen. De firma v. E heeft vastgesteld, dat zeker in de eerste 200 jaar de berg niet uitgeput zal zijn. Aan de firma zal de exploitatie worden gegeven onder eenige voorwaarden, waar van de voornaamste zijn, dat zij aan de gemeente per wagon (10.000 K.G.) te ver voeren specie f2.50 betaalt; bovendien jaarlijks een som van f1000 en een waar borgsom stort van f 4000. PLAATSELIJK NIEÜWS. Herbergen in België. Naar de »Msb.« verneemt, heeft de Duitsche overheid een verordening gemaakt tot beperking van het aantal drinkgele- genheden in België en mag er slechts een inwoners. zyn. Sarrail de aanvoeder van het ententeleger in Griekenland ziet de toestand ook niet rooskleurig in. Hy heeft n.l. een brief ge-jo0 schreven waarin hy de redenen opgeeft, I herberg zijn op 1400 i welke hem beletten, aan het algemeene offensief deel te nemende groote breedte van het front, de slechte gezondheidstoe stand zyner troepen en voor alles de ge ringe militaire waarde van zyn leger, dat o- Versmolten klokken. Uit officieele gegevens blijkt, dat tot einde Aug. van dit jaar niet minder dan 15.200 kerkklokken in Oostenryk-Honga- Gearresteerd. De zaakwaarnemer W. H. Broekhuys te Rotterdam, tegen wien o. m. nog een aan klacht hangende is van den Minister Posthu- ma, is Vrydagavond in zyn woning gearre steerd. Aardappelen. Van verschillende plaatsen wordt bericht, dat de regeeringsaardappelen flink afko- Verslag van den Raad der Gemeente Heusden, vergaderd op den 31 October 1916,'s voorm, 11 uur. 1. 2. 3. 4. klaart de Voorzitter, dat de opbrengst ge schat wordt op f 200,Aangezien er wel niet meer dan 200 panden ^jjn, die zijn aangesloten. De heer v. Andel vraagt hoe of bepaald moet worden dat iemand is aangesloten, of ieder huiseigenaar ambtshalve wordt aangeslagen of dat het onderzocht wordt. De heer de Jongh stelt voor iedereen maar aan te slaan, zijn ze dan niet aangesloten dan zullen ze wel reclameeren en kan het nog onderzocht worden. De Voorzitter stelt tevens voor de Demer bij de riolee ring te betrekken, aangezien hierop ver schillende panden uitloozen. Het lid van Andel merkt op, dat artikel 5 niet duidelijk is, omtrent woningen die gedurende een jaar onbewoond blijven, of hiervoor ontheffing wordt verleend. Het beste zou zijn de ontheffingen te verleenen op dezelfde manier als bij de grondbelasting. Voorgesteld wordt, dat ontheffing dezer be- AGENDA. Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken w o Aanbieding gemeentebegrooting 1917 lasting moet worden aangevraagd na af- a nAK en begrooting loop van het kalenderjaar. Na nog eenige discussie wordt deze verordening met al- 6. 7. Rekeningen 1915 1917 Godshuizen. Ontwerp-verordeningen regelende de heffingen en invordering eener riool belasting. Hernieuwde vaststelling verordenin gen heffing en invordering aanleg- geld, Benoeming Regent Godshuizen we gens gewone aftreding van den heer Reckleben. gemeene stemmen aangenomen. Punt 6. Voorgesteld wordt de veror dening op de heffing en invordering aan- leggeld die tot 1 Januari 1917 is vast gesteld en telkens voor 3 jaar wordt ver leend, weder voor 3 jaar vast te stellen. Wordt aangenomen. Op de vraag of de aanlegplaats dit jaar weder wordt verpacht, wordt door den v-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2