—Gevaarlijke -i namaak A. Mijnhardt Weer naaischool toe. INDIBN GIJ HOEST, hoofd der school kwam te Schoonloo in Drente. Hy zou er de school moeten waar nemen gedurende het zomerhalfjaar. In dat halfjaar zou by de som van 75 gulden verdienen en in den kost komen by Albert Peeks in het „Logement" aan het begin van het gehucht. Het kostgeld bedroeg er 50 gulden per half jaar. Daar de jonge onderwijzer een „beurs" had van 100 gul den, ter voortzitting zijner studie, kon hij geld overhouden. De tyden zijn wel veranderd en menschen en geldelijke omstandigheden eveneens. Voor 75 gulden neemt niemand meer een school waar gedurende een half jaar, maar ook vindt een jong onderwijzer geen pen sioen meer voor twee gulden per week. Het s.s. »01dambt< aangehouden. Het Woensdagavond uit Maassluis naar Londen vertrokken Nederlandsche s.s. »01dambt« is buiten aangehouden door een flottille Duitsche onderzeeërs welke een prijsbemanning aan boord zetten om het schip naar Zeebrugge op te brengen. Don derdagmorgen omstreeks zes uur verschenen Engelsche kruisers, die de onderzeeërs op de vlucht joegen en de prijsbemanning gevangen namen. Deze liet echter eerst twee bommen in de machinekamer ont ploffen, doch het schip bleef dryfven. De bemanning is op het vuurschip Maas aan gebracht. Volgens een nader bericht was het schip Donderdagochtend 8 uur nog niet gezonken, doch lag achter twee ankers acht mijl ten N.O. van het lichtschip »Schouwenbank«. Een Engelsche torpedojager is momen teel voor den Waterweg geankerd. De kapitein is te Hoek van Holland met de stoomloodsboot aan land gebracht. Het s.s. »01dambt« is 560 ton groot en behoort aan de scheepvaartmaatschappij Groningen* te Groningen. Nader seint men uit Rotterdam Maar de directie van de Batavier-lijn, voor welke Maatschappij het schip voer, mededeelt, is de vOldambt niet gezonken. Het schip wordt thans binnengesleept. Het had een gemengde lading. Uit Hoek van Holland Twaalf leden van de bemanning van de »01dambt« zyn hier door de stoomloods boot aangebracht. Het schip was bij aan komst in den Waterweg half gezonken en is naby het fort aan den grond gezet. o De schipbreuk van de »IJ T 292». Aangaande het vergaan van den logger IJ. M. 292, waarby 3 menschenlevens ver loren gingen, schryft men nog uit Ter schelling De stranding geschiedde Dinsdagmorgen -omstreeks 5 uur. Kort daarna sloeg een lid der bemanning, de kok, door een stort zee overboord en verdronk. De stuurman, die op een plank het strand trachtte te bereiken, kwam eveneens jammerlijk inde golven om. Om ongeveer 6 uur in den morgen, kreeg de reddingsmaatschappij alhier be richt van de stranding, waarna de Bran- daris spoedig vertrok, die hoewel hevig heen en weer geslingerd door de woeste zee, eindelyk de plaats des onheils bereikte. Van den logger was toen reeds niets meer te zien dan een mast, waarin de overlevende bemanning zich had weten te redden. Na vele vergeefsche pogingen gelakte het den kranigen schipper Cupido 9 leden der bemanning te redden. Een hunner, een jongen van c. a. 13 jaar, was door koude en ontbeering reeds voor de komst der reddingsboot in het want bezweken. Het gelukte echter om zijn lyk mede te brengen. Om c. a. 2 uur stoomde de Brandaris met de vlag halfstok de haven van Ter schelling binnen. Met deernis werd de droeve stoet schipbreukelingen door de be volking verwelkomd. Ontvluchte kry ge vangenen. Men meldt uit Maastricht De stroom der uit Duitsche krijgegevan- genschap ontvluchte militairen, in hoofd zaak Russen houdt steeds aan. Sedert be gin Maart 1916 zyn hier alleen ruim 400 Russen aangekomen. Bijna allen kwamen uit het Krieg8gefangenlager Whan, van waaruit ze op het veld by de boeren of in fabrieken worden gezonden om te wer ken. Ze kunnen zich moeilyk uitdrukken. Enkelen kennen eenige woorden Duitsch en de dienstdoende officier aan de hoofd wacht met zyn onderhoorigen hebben vaak den grootsten last om inlichtingen te ont vangen. Toch is opgemerkt dat allen schryven kunnen. Een dezer dagen kwam er een, van wien maar met geen mogelykhefd vast te stellen was, tot welk regiment hy be hoorde. Zyn naam was Sawa Lawrekag, en eindelyk ging men aan 't teekenen van schepen, en hy, die steeds op alle vragen geantwoord had »Niks«, zei nu »Ja«. Daarop teekende men een torpedoboot. Weer: »Niks«. Een slagschip: »Niks«. Een verankerde mijn »Ja«. En zoo kwam het uit, dat de bedoelde Rus matroos was geweest op den mijnenlegger »Paracheidon Panta Deis«. Een ander die aankwam bleek te zijn een heereboer uit Siberië. Deze had bij zich een door hemzelf vervaardigde terrein schets met den weg er op aangegeven, dien hij te volgen had en langs wglken weg hij dan ook in ons land was gekomen. De Fransche onderofficier, die hier eenige dagen geleden zich aanmeldde, was twee maanden geleden bij de Somme gevangen genomen. Een Belgisch officier, die bij Roermond over de grens was gekomen, maar hier heen kwam om zich te vervoegen bij het Bel gische consulaat, zat gevangen in een kamp bij Maagdenburg. Hij wist te ontvluchten en in burgerkleeren per trein naar Berlijn te komen. Hij maakte vervolgens de reis per spoor van Berlijn naar Dusseldorf, maar vandaar was hij te voet bijna 24 uur ge- loopen vóór hij over de grens was. Men schrijft uit Arnhem, dat het vee smokkelen nog steeds, door de enorme prijzen, die in Duitschland worden betaald, een zeer winstgevend bedrijf is. Al het vee, dat in Oostelijk Gelderland en in een gedeelte van Overijssel werd aangehouden, werd tot dusver aan het gemeente slachthuis te Arnhem verkocht wekelijks den laatsten tijd tientallen stuks. Langzamerhand is evenwel de aanvoer zoo groot geworden, dat de ruimte aan het slachthuis te klein is. De ontvanger heeft dan ook om moeten zien naar een andere gelegenheid, die gevonden is op het land goed Klarenbeek, het voormalige Vitesse- terrein. Daar was het vorige week Vrijdag een geregelde veemarktmeer dan honderd dieren stonden aan de lijn en wel 70 runderen, 32 paarden en een schaap. Goede prijzen werden betaald. Waarschijnlijk zal den eersten tijd iederen Vrijdag op het landgoed Klarenbeek veemarkt worden gehouden. De aanvoer van Vrijdag was alles deze week in beslag genomen. Nu reeds zijn er al weer eenige tientallen runderen gestald, om a.s. Vrijdag te worden verkocht. Een dievegge. De adjunct-inspecteur van politie Ri- pelius te 's-Hertogenbosch, heeft te Tilburg in een café aan de Heuvelstraat gearres teerd mej. J. v. K. wonende te Esch, als verdacht van diefstal van f 180 en ver- schillende gouden horloges, kettingen, rin gen, dasspelden, een zilveren broche met diamanten, enz., bij den heer H. te Am sterdam, waar zij zes weken als huishoud ster in dienst was. Bijna al deze voor werpen heeft zij in den Bosch, te Tilburg en Haarlem verkocht. Het grootste ge deelte van deze sieraden is in beslag ge nomen. De verdachte is op transport gesteld naar'Amsterdam. o Installatie IJzer- en Staalcommissie. DEN HAAG. De minister- van Land bouw installeerde de ingestelde Rijkscom missie voor de distributie van ijzer en staal met eene rede, waarin de minister op merkte dat de regeering zich thans ge noodzaakt heeft gezien ook op het gebied van de metaal-industrie door de instelling van deze commissie in te grijpen, ten ge volge van de beperking van den uitvoer van ijzer en staal uit Duitschland, eene beperking, welke voor onze industrie zeer ernstige beteekenis heeft, daar wij ook in vredestijd voor het verkrijgen van deze artikelen voor een goed deel op Duitsch land zijn aangewezen en het vervoer over zee thans groote moeilijkheden ondervindt. o Door den trein aangereden. Toen de heer D. G. Maandagavond uit Geldermalsen naar Meteren per tilbury huiswaarts keerde, overkwam hem aan den overweg aan den Utrechtschen straatweg, een ernstig ongeluk. De boomen waren niet gesloten en juist toen het voertuig zich op den overweg bevond, kwam de trein naar Tiel aansnorren. Het paard werd opzy geslagen en was onmiddellijk dood. De heer G. werd uit zijn voertuig, dat kantelde, geslingerd, doch bleef wonder boven wonder, ongedeerd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de nalatigheid van den overwegwachter. o Een barones®. De politie te Zwolle heeft naar haar ouders te Tiel teruggevoerd een minder jarig meisje, dat zich te Zwolle in een van de voornaamste hotels voor barones uitgaf en groote verteringen maakte. Toen bleek, dat ze deze niet kon betalen, werd de hulp der politie ingeroepen. Aan de politie vertelde ze, dat ze wel geen barones was, maar toch behoorde tot een welge stelde familie te Tiel. Ook dit bleek onjuist haar vader is een arbeider met een groot gezin. o Te Didam, het dorp dat zich, evenals Zevenaar en Beek, een ware smokkel- reputatie heeft weten te verwerven, staken de vorige week eenige opgeschoten jongens wat hoopen stroo en hout nabij eene boe renhoeve in brand. Het was een donkere avond en bijgevolg waren in het bebouwde deel van het dorp de hoogopslaande vlam men maar al te dpidelijk zichtbaar. Het leed bij de dorpelingen dan ook geen twij fel, of de boerderij van een boer stond in lichtelaaie. Daar moest dus hulp verleend worden. In grooten getale trok men in de richting van den steeds toenemenden vuurgloed. Eenige surveilleerde hulpkom- miezen waren ook van de partij. Terwijl men zich beijverde het vuur te blusschen, vonden de smokkelaars, die deze truc be dachten, volop tijd om belast en beladen de grens over te steken. (Raadgevingen aan de ouders) Men zegt terecht dat de gestadige ont wikkeling der geestvermogens even nuttig is als die der spieren. Zij heeft zelfs, volgens een beroemd geneesheer, dit voordeel op den spierarbeid dat «hetgeen de hersenen hebben verkregen, in zijne voornaamste kenmerken bewaard wordt zoolahg het ze nuwweefsel gezond blijft». Het is van groot belang hieraan te denken op het oogenblik dat de jonge lieden weer aan hunne studies gaan. Opdat dezen die, men moet dit niet vergeten, reeds zijn blootgesteld aan de vermoeienissen der li chaamsvorming, den zwaren arbeid dien hunne herseneu hebben te verduren, kun nen verdragen, is het noodzakelijk met zorg te letten op den goeden staat van hun zenuwweefsel, dat wil zeggen van hun ze nuwstelsel. Een te groote geesteswerkzaamheid is een oorzaak van min of meer erge zenuw verslapping, die zeer nadeelige gevolgen voor den algemeenen gezondheidstoestand kan hebben. Men kan dus den ouders niet genoeg aanraden hunne kinderen, niet alleen wan neer zij bij dezen teekenen van vermoeienis waarnémen, maar ook regelmatig gedurende het schooljaar, eenige doosjes Pink Pillen te doen nemen, die, door hunne merkwaar dige versterkende eigenschappen, de gees teswerkzaamheid altijd op het zelfde pijl zullen houden, de zenuwverslapping tegen houden of voorkomen en in enkele dagen alle gevoel van vermoeienis doen verdwijnen. De Pink Pillen, zijn zoowel een machtig versterkingsmiddel voor de zenuwen als bijzonder heilzaam voor allen die veel met het hoofd werken. Een kuur met de Pink Pillen de dagelijks verkregen resultaten bewijzen het is de krachtigste genees wijze voor hen die overwerkt, vermoeid of verzwakt zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f.175 per doos, en f. 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen. Dacostakade 15. Amsterdam, voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, Drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. wordt u (Jjkwijls verkocht, zonder dat gij het weet. Wanneer echter op de kokers Hoofdpijn- en Zenuw tabletten de naam voorkomt, kunt gij er van verzekerd zijn goede artikelen te koopen. Eisch daarom in uw belang een koker IMijnhardt's Zenuw-tabletten en Mijnhardt's Hoofdpij n-tabletten. gebruik dan de Hoestpiüen van Apo theker Boom. Deze pillen zijn uitstekend tegen Hoesten en maken de slijm los. Prijs per flacon 60 ct., voldoende voor 8 dagen. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt een flacon franco toegezonden, na ontvangst van 70 ct., door Firma A. M. BOOM, Arnhem. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Aan het postkantoor Heus den en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand October 1916, Ingelegd f 13184,37. Te rugbetaald f 13211,33. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 5954. Een noodlottig ongeval, dat alge- meene verslagenheid te weeg bracht, had Woensdag-middag plaats. Een aanvallig meisje uit Vught, was ten 12 ure met de tram aangekomen om Donderdag bij hare Tante (Mevr. Adr. Malingré.) haar elfde geboortedag te vie ren. Een paar uur later bevond het zich, met nog een tweetal knaapjes nabij de Conservenfabriek. Zij zijn aldaar op ledig- staande wagens van den stoomtram geklom men. Door het onverwacht aankoppelen onstond er een schok en de kinderen vielen er af. De beide jongetjes kwamen er on gedeerd afdoch het meisje kreeg de wa gon over handen en borstkas en was, zwaar verminkt, oogenblikkelijk een lijk. Algemeen wordt het onheil diep betreurd, waarvan niemand 'de schuld kan gegeven worden. Treurig voor de ouders op zulk eene wijze een lief kind te moeten verliezen. iTwee inwoners uit Herpt, Van S. en Van H., zetten Woensdagavond hunne fietsen neer bij 't café „Kerkzicht". Toen zij heel even daarna buiten kwamen, was van het rijwiel van Van S. de lantaarn verdwenen, terwijl van het rijwiel van Van H. de lantaarn was losgemaakt. De dief is dus blijkbaar gestoord. Het is weer een waarschuwing om 's avonds geen rij wielen onbeheerd buiten te laten staan. WERKENDAM. Tot secretaris van het Departement „Werkendam" der Maat- sch. tot Nut van 't Algemeen is benoemd de heer J. I. Bril, die tevens de functie van voorzitter zal blijven waarnemen. Gisteren is alhier door den Ontvan ger der Registratie en Domeinen een partij in beslag genomen aardappelen (Roode Star) bij inschrijving verkocht. De partij bestaan de uit 11 H.L., bracht f 43 op. Maandag traden in decantine alhier op de heer en mevrouw Speenhofï, door wie ten genoegen van de vele militairen én burgers tal van liederen werden voor gedragen, terwijl ook een klein blijspel „Het jaloersche vrouwtje" werd opgevoerd. Een daverend applaus was steeds het loon van beide artisten. ANDEL. Gedurende de maand Octo ber werden op het hulptelegraafkantoor 138 telegrammen en 239 geprekken be handeld. Tot hulpbesteller (ter vervanging van Brievengaarder en postbode) is aange steld A. de Waal alhier. B ABIL ONIËNBROEKNaar wij vernemen, zullen alhier aan het herhalings- onderwijs gedurende den wintercursus 1916/17 13 jongens deelnemen. BENEDEN-LANGSTRAAT. Nu alle vervoer van kleiaardappelen buiten de gemeente verboden is, staat de handel daarin geheel stil. Alleen worden thans nog zandaardappelen verhandeld aan de hooge prijzen van f4 tot f 5 per H.L. CAPELLE. Aan C. Wagemakersismet ingang van 1 November, eervol ontslag verleend als polderbode en als onbezoldigd gemeenteveldwachter. DOEVEREN. Bij den jongsten storm is een hondenkar door een rukwind van den dijk afgeslagen en in een sloot terecht gekomen. Een opzittend meisje geraakte in het water onder de kar. Slechts met moeite wist men haar op het droge te brengen. Na de kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, kwam zij weer tot het bewust zijn. In de Bergsche Maas is door de krachtige N.-W.-storm een schip losgeraakt en tegen de Ijeschoeiïng aangeslagen, waar door het zulke averij bekwam dat het zonk. De opvarenden konden zich intijds redden. GENDEREN. Naar we vernemen zal in de Gereformeerde Kerk alhier op Woensdag 8 November des avonds Dank stond gehouden worden voor het gewas, waarin Ds. I. Sap van Gouda hoopt voor te gaan. Aanvang 's avonds te zeven uur. 's GRAVENMOER. Voor den Land storm, jaarklasse 1908, zyn alhier 7 per sonen ingeschreven. HERPT. Een geacht ingezetene, de heer Th. Buys Jz., kwam uit de kerk thuis, voelde zich onwel en bleef plotseling dood. De roode (Nijmeegsche) consumptie wortelen zijn zeer duur. Ze worden op gekocht voor 4 k 4^ cent per K.G. LAND VAN HEUSDEN. De voeder peeën zijn dit jaar ongekend hoog in prijs, wat wel in verband zal staan met de hooge prijzen veevoeder. Men betaalt f 17. k f 18.per 1000 K.G. 't vorige jaar f 11.— k f-12.—. Als een gevolg van de hooge prijs der melk, worden er zoo goed als geen kalveren meer opgefokt. Pas geboren kalveren koopt men tjians met bestemming naar Rotterdam. Wat men er daar mee doet MEEUWEN. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand October jl. ontvangen 23, verzonden 13 telegrammen, het aantal telefoongesprekken bedroeg 10. NEDERHEMERT. Hoewel er al gemeen geklaagd wordt over den oogst der late aardappelen, dat ze klein van stuk zijn en de opbrengst tegenvalt, kan de landbouwer A. Bodmer tevreden zijn, daar hij van de soort Red Star 40 mud per hont verkreeg en er exemplaren bij waren van 1 Kilo per stuk. Zoo'n patatterke vult de maagl RIJSWIJK. Op de voordracht voor onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, komen voor als no. 1. P. C. Ka- zander te Rotterdam, No. 2 J. van Tilburg te 'sGrevelduin-Capelle. No. 3 A. den Hartog te Woudrichem. RAAMSDONK Onder groote belang stelling vierden de Heer en Mevrouw De Roon gisteren hun 40-jarig huwelijks feest. Moge het de geachte familie gege ven zijn eenmaal het gouden jubileum te vieren. RAAMSDONKSVEER. Rijkspost spaarbank met bijkantoren. Ingelegd over October f 9315,87. Terugbetaald f 7741,03. Laatste boeknummer 5713. Op de bij den heer A. P. de Reijer gehouden vergadering van het veefonds werden rekening en verantwoording goed gekeurd, de heer A. J. Lankhuijzen tot voorzitter gekozen, dé heer Zijlmans her kozen als secretaris en de heeren J. G. Lankhuijzen en A. J. Konings herkozen als bestuursleden. Met een worstebroodje werd de vergadering gezellig besloten. SPRANG. Bij de gehouden stemming voor een lid van het kiescollege vacature C. Timmermans werd C. Geenen gekozen. In deze gemeente zal binnen de loop van enkele dagen een wagon re- geeringsaardappelen gedistribueerd worden. A. s. Maandagavond zal in de Geref. kerk den dankstond voor het gewas geleid worden door ds. Sap van Gouda. Bij de indertijd aangegane procedure tusschen haar vroegeren penningmeester zekere W. en de coöp. broodbakkerij »De Broederhulp» werd genoemde coöp. in het gelijk gesteld en bracht voor haar alzoo een finantieel voordeel aan. Van den landbouwer R. alhier werden in den Waalwijkschen polder van niet minder dan 12 schapen door een hond de pooten stukgebeten. Een dag later verdronken van dien zelfden landbouwer nog 2 exemplaren, voor genoemde een heele schadepost. Woensdagavond trad in openbare vergadering voor de Ned. Herv. Jongel. Vereen, op Ger. Gr. Timotheus op, Ds. Bies- hoor van Zetten. Zijn eerwaarde bepaalde zijn gehoor bij 2 Samuël 18:29. »Is het wel met den Jongeling«. Na een korte inleiding ontvou- de Spr. de n.v. gedachte, ten eerste »Bij een noodzakelijke vraag. 2e bij een een ernstige vraag en ten 3e bij een be antwoordde vraag. Met kalmen aandacht werd de begaaf de Spr. door een flink opgekomen publiek gevolgd. Dinsdagavond zal in de zaal bij den heer J. Klis een vergadering worden ge houden, waarin de heer J. v. Rijzewijk uit Tilburg zal spreken over het onderwerp Behandeling levensmiddelenvoorziening in verband met de Distributiewet. VEEN. Donderdagmiddag werd het eerste schip suikerbieten verzonden door den agent Vervoorn 't welk was bestemd voor de suikerfabriek Zwartenberg te Leur. Ook in onze gemeente is in navolging van andere plaatsen elke week schapen- vleesch verkrijgbaar gesteld, 't welk voor 40 cent per pond gretig afnemers vindt. Het schijnt dat er deze week nog al levendigheid is gekomen in den handel der appelen verschillende partyen zure werden met bestemming voor Duitschland opge kocht tegen hooge pryzen. WELSE1ND. Woensdagmorgen brak er brand uit in een hooimijt van den land bouwer W. v. Loon. De brandspuit van Nederhemert snelde ter hulp en spoedig - 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2