NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lio. 3617. Zaterdag 4 November. BEHOORËNDE BIJ HET BUITENLAND. Kapitein Henri Carré schrijft in de Revue des deux Mondes over het gebruik van machine-geweren en ijzerdraad in dezen oorlog. Wij ontleenen er het volgende aan. Na een overzicht gegeven te hebben van het taktische gebruik, dat er in dezen tijd van het ijzerdraad gemaakt wordt, zegt CarréDe Duitschers hebben zich daar niet mee tevreden gesteld zij heb ben strategisch nut getrokken uit de macht van het weermiddel in het bijzonder aan het Russische front, waar enorme met pa len en kunstmatige moeilijkheden bezaaide terreinen het hun mogelijk gemaakt heb ben troepen van het eene naar het andere punt van dat onmetelijke slagveld te ver plaatsen. De ontwikkeling der spoorwegen zou niet voldoende geweest zijn om hun die beweging te vergemakkelijken, zoo zij ze niet uit hadden kunnen voeren zonder eenig risico voor het gedeelte van het front, dat van troepen ontbloot washier begint de strategische rol van het ijzer draad, waarvan het volgende voorbeeld. In de streek van Warschau hebben het Russische en Duitsche leger maanden langs de rivieren Bzara en Rawka tegenover el kaar gelegen, langs een linie van zestig kilometer, waarvan de normale verdediging zes tot achtlegerkorpsen geëischt zou heb ben. Men is nadien te weten gekomen, dat de bewaking van zulk een ruimte overgelaten is geweest aan eenige duizen den mannen, op een afstand van acht tot tien kilometer, voorzien van een reusachti ge hoeveelheid machine-geweren en be schermd door eindelooze velden prikkeldraad, die zich op tal van plaatsen uitstrekten tot op een diepte van zes kilometer en be vestigd waren aan palen van zes voet hoogte. Men kan zich gemakkelijk den geweldigen weerstand van zulk een bar rière voorstellen- Terwijl er dus op sommige punten man nen uitgespaard werden en door materiee vervangen, heeft de dekking van strategische bewegingen door prikkeldraadversperringen de Duitschers in den loop van het jaar 1915 in staat gesteld om op andere pun ten, die door hen beslissend geacht werden, in aantal overwegend sterker te zijn, zelfs dan de onmetelijke Russische legers. Machine-geweren en ijzerdraad een ge weldige combinatie, die het hoofd biedt aan het stoutmoedigste offensief met ijzer en vuur. Zoolang de verschrikkelijke ma chines niet tot zwijgen gebracht zijn, zoo lang die versperringen niet -vernietigd zijn is elke aanval, die er tegen aanbotst tot een bloedige nederlaag gedoemd. De gol Vervolg Feuilleton) u komt mij zeker eens vertellen, hoe het met mijn goede Mimi gaat. Ik hoor dat ze zoo'n onaangenamen brief van de Ba rones van Walstein gehad heeft, en ik ge loot toch wel, dat ze er anders goed beviel. Ik heb toch zoo met de arme Mimi te doen. Ik zou haar zeker al eens hebben opge zocht, maar het deze week zooveel besognes gehad, och 1" Terwijl Willemien zoo lachende en met het vriendelijkst gezicht ter wereld zat voort te babbelen, scheen Dokter Beels, al aan dachtiger met het hoofd knikkende te luis teren. Toen zij zweeg, zweeg hij ook nog, maar bleef haar uitvorschend aankijken. Dat aan- kyken, zooals de Dokter met zijn spreken de en tevens doordringende oogen dat deed, scheen haar niet te bevallen. Ze schoof op haar stoel heen en weer, kreeg een hoogroode kleur en zei eindelijk, verlegen opstaande „Maar dokter 1 u zwijgt zoo; daar is toch geen gevaar, hoop ik? „Wat zou er zyn, Juffer Willemien? „Och neen, hoe komt u nu aan Juffer Willemien? U weet toch wel. „Laat me dat blijven zeggen," zei de dokter ernstig. Tegenover u Juffer Wil lemien 1 wensch ik dat te blijven doen. Maar zeg me eens, wat dacht ge dat er zyn zou? Hoe vraagt ge dat zoo? Wat voor belangstelling kunt ge nu nog in onze Mimi ven aanvallers breken uiteen op de ver sperring en elke troep, die zieh in de mazen van het net waagt, blyft er vast zitten haken gegrepen en verscheurd door de ontwarbare prikkels. Wanneer dan het machine-geweer, dat zich tot zoover stil gehouden had, zyn verschrikkelijk geblaf doel losbarsten, dan volgt er een der meest tragische dingen van den oorlog een gan- sche linie mannen, in enkele seconden neer geworpen, letterlyk weggemaad als door een moorddadige zeis, die zich even boven deh grond beweegt. De vechtende wor den in de beenen getroffen, vallen neer en zoodra ze neerliggen, worden ze in het volle lichaam getroffen vandaar de ly- ken bezaaid met kogels tenzij ze het geluk hebben, in hun val in een granaat gat dekking te vinden. De artillerie van haar kant maait ook wel in de gelederen maar de ontploffende granaten gaan meer te werk als geweldige,- ontelbare bijlslagen. Hun uitwerking is meer dramatisch, hoofden of ledematen worden afgescheurd, raenschelijke lichamen verkoold of ontvleescht. Het werk van het machine-geweer is, als men het zeg gen mag, netter, minder bloedig, maar niet minder verschpkkelyk misschien moord dadiger. Er is dan ook geen aanvoerder van in- fantrie, wiens hart niet krimt van beklem ming, wanneer hij zijn troep ziet stuiten op de ongeschonden prikkeldraadversperrin gen en het verschrikkelijk geluid van die uurwerken des doods hoort losbarsten, omdat elke tik van de met de razernij van een hollend beest voortwoedende machine den dood beteekend van eenmenschelyk wezen, dat hem lief is. Toch is, wanneer de prik keldraadversperring vernietigd is, de ma chine-geweren tot zwijgen gebracht zijn, de taak voor de aanvallende infanterie niet geëindigd. Haar opmarsch zal nog heel wat moeilijkheden ontmoeten op den geteisterden, chaotischen bodem, die er als onderstboven geworpen of als een maan-landschap uit ziet, vol gaten, kraters en trechters een omgewoeld, gescheurd en in stukken ge slagen terrein, als de verstarde golven van een woelige zee, bezaaid met ontelbare stukken hout, staal, gebroken wapens, uit rustingstukken, bloedende ledematen dis jecta membra geteisterde kadavers, waarvan er sommigen als verschrikkelijke vogelverschikkers zijn blijven hangen aan het prikkeldraad. Slechts een Victor Hugo zou dit land van tragische grootheid en grootsche af schuwelijkheid kunnen beschrijven. Ver vloekt en bewonderenswaardig landon vruchtbaar land en land, vruchtbaar aan oogst van heldhaftigheid, getuige der af zichtelijkste vizioenen en aanschouwer der schoonste dingentroosteloos, maar ook bewonderswaardig land verlaten land, door den dood geneutralizeerd en toch grimmig bewaakt van weerszijdenongastvrij, el lendig land en toch heftiger begeerd, woedender betwist dan een land van be lofte, fabelachtig rijkwant op dezen en- gen, omgewoelden, wilden, woesten, bloe- digen grond wordt om het lot Jvan de wereld gestreden want op dit omsloten veld van verschrikking worstelen miljoenen mannen want op dezen gemartelden en verwoesten grond des doods wordt nacht en dag alles wat de wetenschap om te dooden, de kunst om te vernietigen ver* schrikkelijks voortgebracht hebben, uitge- tegenover my toonen Indien het wezenlijk belangstelling is dan hadt ge haar wel wil len kennen, toen ge te Ems waart en dan waart ge al wel eens by ons komen asn- loopen; ofschoon, als ge dat gedaan hadt, ik zeg het nu, ge belet hadt gekregen, belet 1" zei hy nog eens met nadruk; „ver staat [gy dat wel? en waarom? de reden zal u eigene consciëntie wel aangeven en de reden, die ik had, was u bespottelijke, afgemeten houding, die ge op het kasteel tegenover Mimi hebt aangenomen." 't Was nu aan Willemien naar het scheen om te zwygen en te luisteren want Dokter Beels ging op denzelfden ern- stigen toon, waarvoor zy sidderde, voort: „Bespottelijk 1 en weet ge waarom om dat gy u, toen ge u vriendin Freule Er nestine bezocht, op gelijke hoogte steldet met deze, en niet, zooals ge moest gedaan hebben, op gelyke hoogte met Mimi. Op die manier doen juist meisjes, die niet veel beteekenen; flinke, degelyke en bovenal goed hartige meisjes zouden zoo iets nooit doen ze zouden voor iemand, die zich zoo flink aangreep als Mimi* achting hebben, en ze eer voorkomend, omdat ze in eene onderge schikte betrekking was, dan terugstootend behandelen. Valsche schaamte, maar ook valsche trots en groote onbarmhartigheid lebben u er toe geleid, Mimi vernederend te behandelen, alsof ge haar wjjs kondt maken, dat gij hooger stondt dan zy en gelijk met Freule Ernestine. Dat ge dat niet. doet, weet toch iedereen wel, en buitendien stort. De best voorbereide, de stoutmoe digst geleide aanvallen worden door de combinatie van machine-geweren en prik keldraad, meer nog dan door zware artillerie, tegengehouden, belemmerd of verlamd. o De toestand in België De dagelijks opnieuw binnengekomen rapporten op het centraal bureau voor eco nomische aangelegenheden in bezet België bevestigen mijn laatsten brief, dat in een aanzienlijk deel van het land de toestand aanmerkelijk is opgeklaard. Werkeloozen andere dan de lichame lijk ongeschikten zijn er thans nog schaarsch. In Brussel bedroeg het getal werkloozen in Januari 1915 ruim 70.000 man thans is dat getal op 5600 te ruggebracht. Dit getal is zeer gering te noemen daar in normale tijden Brussel veel meer werkloozen heeft. In 't overige deel van Brabant zijn thans nog 2 a 300 werk loozen ingeschreven, en in de provincie Henegouwen, waar eens bijna 150.000 arbeiders zonder werk ronddrentelden, is het getal door Duitsche tusschenkomst tot beneden 800 geslonken. Het is intusschen volkomen juist dat de Duitschers bijna alle beschikbare krachten ten eigen bate in dienst hebben gesteld, doch het is ook waar dat zich hiertegen slechts zeer enkelen van de werkloozen hebben verzet. De massa heeft het beter gevon den door arbeid den kost te verdienen dan van honger om te komen. De mijnbezitters van Henegouwen wer ken thans met eenige duizenden arbeiders meer dan in normale tijden. Er worden over 't algemeen hooge loonen verdiend. Naast deze hoopgevende toestanden op 't gebied der werkeloosheid duurt in cen traal en midden-België een algemeene ma laise voort met betrekking tot de volks voeding. De Duitsche overheid is deze kwestie zich al meer en meer gaan aan trekken én tracht met alle middelen te doen wat in haar vermogen is. Er is gebrek aan alles, behalve aan aardappelen, boonen, brood en melk. De boter is schrikbarend duurtot 5 francs het pond koffie kost van 4 tot 6 francs per pond spek en vlèesch is een luxe-ar tikel. De voorziening van de Amerikaan- sche en Hollandsche commissies kan den toestand onmogelijk redden. De Keizer aan een groot gevaar ontsnapt. Uit Bern wordt aan de »Corriere d'Ita- lia« gemeld, dat bij het laatste bezoek, hetwelk de Keizer van Duitschland aan het Westelijk front bracht, het huis waarin hy had geslapen, eenige minuten nadat hij het had verlaten vergezeld van den Kroon prins en de leden van den Staf, werd ver nield door een bom uit een Fransch vlieg tuig. Eenige van de dienaren van den Keizer werden gedood. De honden als verraders. In de „National Zeitung" lezen wij Op het hoofdstation te München wekte dezer dagen het volgende tooneel groote vroolykheid. Een wel-door-voede bejaarde heer was juist bezig zijn bagaga aan te geven. Hij gend sleepten de witkielen stuk voor stuk op de waag, zonder zich bijzonder te ver bazen over het gewicht van de koffers. Freule Ernestine heeft niet geschroomd zich in een hartslijken brief aan Mimi te noe men haar toegenegen Ernestine. Dit is echter alles in het voorbijgaan gezegdmaar ik heb iets, dat veel erger is. Vroeger was er zoo'n geheim genootschap weet ge, dat met dolk en vergif zijn slachtoffers wist te treffen, en weet gij, wat gij nu gedaan hebt? Het vergif van uw tong heeft Mimi zoeken te belasteren en haar goeden naam te bezoedelenmaar dat kunt gij niet I Daarvoor staat zy veel te ver in degelijk heid en flinkheid boven u; toch hebt ge met zeker vermaak eerst aan haar beste vriendin en later op het kasteel haar af komst verteld. Ga voort daarmede, gy zult niet haar, maar u zelf verpletterenuwe mededeelin- gen verhoogen haar eer, dan dat ze haar vernederen; want wat ge ook belieft uit te strooien, zoolang als mijne vrouw en ik er zyn, zult gij haar niet kuunen deren, en als wy dood mochten zyn, dan is ze zoo onafhankelijk in de wereld, dat ze u niet noodig heeft. Ziet ge, Juffrouw Wil lemien 1" zei dokter Beels opstaande, „dit was het, wat ik u even wou komen ver tellen. Ik vraag u niet, zooals ge gehoord,hebt, deemoedig Houd toch uw praatjes thuis! Integen deel, ik zeg u: Ga er mee voort en gij zult u zelf er eer kleiner mede maken dan haarmaar vergeet nooit, dat zy ons kind is en dat dokter Beels er desnoods zijn Het komt meer voor, dat menschen, die op reis gaan, de bagage van een geheele di visie meenemen. Deze keer echter nam de zaak een heel ongewoon verloop. Van alle kanten kwamen honden aangeloopen, besnuffelden kwispelstaartend de koffers van den ouden heer. Dit wekte toch achter docht. Men opende de köffers en nu bleek, dat zij niet minder dan 550 kilo worst en zult bevatten o De landbouwkundige medewerker van de Timeswijst erop, dat in Engeland de aardappeloogst dit jaar gering is en gele den heeft van het slechte weer en de schaarschte aan hulp bij het rooien, waar door dit werk zeer vertraagd werd. De prijzen zijn aanmerkelijk gestegen, tot niet geringe onrust van het pnbliek, want het is ,nog lang niet zeker, dat de hoogste prijs reeds bereikt is. Op een zuinig ge bruik moet worden aangedrongen en het gebruik van aardappelen zou zooveel mo gelijk vervangen moeten worden door dat van andere gewassen, waarvan de oogst gunstiger geweest is. De aardappeloogst in Ierland is minder dan twee-derde van den gemiddelden oogst en ook in Schot land is de oogst gedeeltelijk mislukt. Zonderlinge toevallen. Het aantal menschen, dat bijgeloovig ge noeg is, een gewoon toeval voor iets bo vennatuurlijks te houden, is grooter dan men denken zou. De Amerikaansche World heeft in ver band daarmee een rondvraag gedaan onder zijn lezers, of ze voorbeelden van zonder linge gevallen konden noemen. Onder de groote hoeveelheid ingekomen antwoorden zyn inderdaad enkele buitengewoon interes santé toevalligheden. Zoo vertelt, een dame, mrs. Jana Boullogh, van een farmer in Are- gon, bij wien een arbeider, Jach Dorrian genaamd, in dienst was. Deze Dorrian werd eens door een woedenden hond aan gevallen en zoo gehavend, dat hij een vol genden dag stierf. Zijn elfjarig zoontje werd uit medelijden op de farm gehouden. Twee jaar daarna werd op denzelfden dag een jong van dien hond dol en viel het zoontje aan, dat aan de gevolgen daarvan overleed op denzelfden dag, dat ook zijn vader gestorven was. Een ander zeldzaam toeval wordt vertele door mr. Frederik Fainly, theaterdirecteur te Chicago. Een van zijn tenors, bang zijn stem te zullen verliezen, ging naar een bekenden specialist. Deze zeide hem, dat zijn neusbeen gebroken moest worden, an ders zou hij binnenkort zijn stem verliezen. De tenor verliet hem in een zeer gedepri meerde stemming. Dien middag ontving hij een uitnoodiging voor een tennispartij en hoewel weinig lust hebbende, vond hij toch goed zich te ver strooien en nam de uitnoodiging aan. De eerste bal trof hem zoo hevig in het gezicht, dat het neusbeen midden door brak. De stem was na de gelukkige genezing mooier dan ooit to voren. Niet velen zal waarschijnlijk de geschie- nenis bekend zijn, die mrs. Gwendolyn Her- rispont van Leonardo da Vincie 'verhaalt. Voor zijn „Heilig Avondmaal" gebruikte, zooals men weet, de schilder zijn vrienden als model voor de apostelen. Voor den Christus was hem echter niemand mooi genoeg. Eindelijk vond hij een goed mode leven voor wil laten, en onthoud dit Turk sche spreekwoord, dat waar is: De tong heeft meer menschen gedood dan het zwaard 1" Toen boog hij heel beleefd voor haaf en verliet het vertrekWillemien maakte een beweging om op te staan, maar 't was, of ze aan haar stoel was vastgenageld, zoo bedremmeld gevoelde ze zich en toen dokter Beels de kamer verlaten had, en misschien wel vele huizen ver weg was, barste ze in eens in een hevig schreien uit. Waarom wist ze zelf niet; was het kwaadheid, gevoel van spijt of had dokter Beels -de rechte snaar aangeraakt en haar schuldig geweten wakker geklopt? Van dit geheele voorval vernamen ze thuis by den dokter niets, maar natuurlijk had Wil lemien moeten zeggen, waarom ze zulke roodgeweende oogen had en toen was 't geval al vergroot en vergroot, zoodat den volgenden morgen half Vechtdamtwist, dat dokter Beels aan Willemien zoo duchtig de waarheid had gezegd. Willemien, die langzamerhand, hoe meer ze er over nadacht, zich gekrenkt begon te gevoelen, over wat haar gezegd was, dacht zich op een flinke manier te wreken. Ze schreef aan Freule Ernestine een aller aardigst briefje, waarbij ze haar verzocht te logeeren, maar drie dagen na dat schrjj- ven, kwam er een brief van Freule Ernes tine terug, waarby ze haar koel, maar onder beleefde termen, voor die uitnoodi ging bedankte. in den beeldschoonen koorzanger Bietro Bandinelli. Nu moest nog een model voor Judas gevonden worden. Jaren lang had de schilder daarnaar gezocht, toen hem eens te Rome op straat een man opviel door zijn onsympathiek uiterlijk en gemeene trekken. Die en geen ander moest de Ju das zijn. Leonardo hield den verhongerd uitzienden man staande en vroeg,.Wil je je door mij laten schilderen De man zag verwonderd op. „U hebt mij al eens geschilderd, meester", zy hy toen. Ver rast beschouwde Leonardo den man met meer opmerkzaamheid en herkende in den leeliken boosaardigen kerel zijn Christus model. Deze was naar Milaan Rome ge komen en daar in slecht gezelschap geraakt. Hebzucht en ondeugd hadden hun sporen achtergelaten in het eens zoo volmaakt mooie gezicht, dat waardig gekeurd was voor Christusmode] te staan en nu als Ju das geschilderd werd. BINNENLAND. Een reis met hindernissen. Te Middelburg kwamen twee Russische krijgsgevangen aan, een 37-jarige artille rist afkomstig uit Warschau en een 25-ja- rige marinier uit Kiëf. Volgens hunne mededeelingen hadden de Duitschers hen gedwongen, aan het wes- teljjk front loopgraven te maken, des nachts werden zij opgesloten in een gevangenis, het eten was slecht, brood of vleesch za gen zy nooit, wel kregen zij soep getrok ken van mais. Als het werk niet vlug genoeg ging werden zij aan den lijve ge straft. Zij besloten met nog een landgenoot te vluchtenzij kropen door een gat in den muur van de gevangenis, zwommen, buiten gekomen onder een electrischen draad door met al hunne kleeren aan. Toen zijn zij van Atrecht waar zy gevangen zaten, langs Doornik en Gent door Noord-Frank- ryk en België naar de Nederlahdsche grens gegaan. Des nachts liepen zij, overdag verborgen zij zich. Toen zij eindelijk de grens bereikten, voelde hun kameraad aan den electrischen draad of er stroom op was en dit bleek maar al te waar te zijn, hy was op slag dood. De beide thans te Middelburg gekomen mannen, die hun ver haal in een mengeling van Duitsch, Rus sisch, Nederlandsch en Engelsch deden, wachten toen nog vjjf dagen voor het hun gelukte ons grondgebied te betreden. Thans zijn zij naar Vlissingen gebracht en van daar gaan zy onder geleidenaar Rotterdam. Een verdwijnend bedrjjf. In de provincie Drente zal de varkens- mesterij binnen niet al te langen tijd tot het verleden behooren. In normale tyden was in dit gewest geen keuterboer,, geen arbeider of hij had eenige,* vaak wel 20 varkens. Thans is het aantal varkens zeer klein, ja verschil lende hokken zijn geheel ontvolkt. De nog aanwezige varkens worden gemest. De fokkery staat stil, de mesterjj gaat haar gang. De varkensstand gaat hier door in dit gewest achteruit, daar de ge meste varkens geslacht worden en niet kunnen worden vervangen. Is varkensmesten redelijk loonend, het varkensfokken door de hooge voederprjjzen lang niet meer. Mimi bleef onder den indruk van al het voorgevallene nog maar altjjd iets lijdends houden. Ze sprak er wel nooit over, ze klaagde niet maar de huisgenooten merkten 't wel degeiijk op. „Ze is de oude Mimi nog niet weer!" zei Mevrouw Beels wel eensen als Klaar het hoorde, liet deze er op volgen: „Ik gaf een lief ding, als ijk den ouden vroolyken, gullen lach van Juffer Mimi nog eens weer hooren mocht 1" De Dokter alleen zei, dat hy er een middeltje voor had; maar welk, zei hy niet. Op een mooien middag, nadat hy 's mor gens vroeg reeds met het groote rijtuig was uitgereden en tegen Mevrouw had gezegd „Houd de logeerkamer klaar, want ik breng misschien een gast mede;" kwam hjj tehuis, en wie stapte daar voor hem de kamer binnen Lize 1 Niemand anders dan Lize. „Nou slaat er een bom door," zei Me vrouw opstaande en de binnengekomene ha rteljjk de hand drukkende. „Lize, gy komt als een goede Engel uit de lucht vallen I" „Uit de lucht vallen?" vroeg ze ver wonderd, „en ik ben door den Dokter ge vraagd." „Och," zei Mevrouw lachende „myn man doet, zooals een goede Dokter doen moet; door drankjes en door prettige verrassingen wil hij de patiënten beter maken, en hy is altyd gelukkig in de keus van zijn me dicamenten. Wordt vervolgd.) BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5