tegen de vreemde overheerschers, maar zonder resultaat. En nude middenrijken, Duitschland en Oostenrijk, zijn overeenge komen het koninkryk Polen te herscheppen. Waarom Natuurlijk omdat het in hun belang is, maar tegelijk in het belang der Polen. Het manifest laat wel veel vraag punten onopgelost, maar op andere punten geeft het een stellig antwoord. Het nieuwe koninkrijk zal nl. worden gevormd uit het aan Rusland ontrukte Poolsche gebied. Wat is dat Is dat alleen het eigenlijke Poolsche gebied, het zoogenaamde Congres-Polen, het koninkrijk Polen, door het congres te Weenen in 1815 ingesteld? Dat had zelfbestuur, een eigen Landdag, een eigen leger zelfs. Maar dat leger stond onder hetzelfde opperbevel als het Russische leger en de erfelijke koningen waren de Tsaren van Rusland. Dat Congres-Polen kwam ongeveer over een met het tegenwoordige gouvernement- generaal Warschau. Maar het manifest wil, dat het nieuwe koninkrijk zich verder uitstrekke, aan gene zijde van denWeich- sel. Dat valt te besluiten uit de omstan digheid, dat het manifest ook in het gou- vernement-Lublin is afgekondigd. Een beslissing van belang voor de centrale mogendheden en voor Polen zelf ook. Immers het nieuwe rijk krijgt daardoor aan zijn oostelijke zijde, naar den kant van Rusland toe een agrarisch gebied, dat veel dunner bevolkt is dan het eigenlijke Polen, een gebied van expansie in ooste lijke richting. Dat zal een element van vrede naar de westelijke zijde, naar den kant van de centrale rijken, moeten vor men, alsmede de waarde van Polen als naar het oosten gerichte bufferstaat moeten verhoogen. In het manifest en de officieuse toelich ting daarop wordt op den voorgrond ge steld, dat Polen, meer dan Rusland, tot het westen behoort, dat het een geheel met de westersche beschaving moet vor men, om tot bloei te kunnen gedijen. Inderdaad behoort Polen niet alleen door de ontwikkeling van zijn oeconomische toe standen (het communaal grondbezit be hoorde er al tot een ver verleden, toen het in Rusland nog algemeen was) tegen over Rulsand tot het westen, ook door gods dienst en beschavingsgeschiedenis. Men kan op het Latijnsch letterschrift en nog vele andere dingen meer wijzen. Doch hier is een »maar«. Het Poolsche stuk van Pruisen blijft Pruisisch. En wy weten dat Pruisen allesbehalve zachtzinnig is geweest voor deze onder danen. Integendeel het heeft hen maar al te zeer gekweld en aan banden gelegd. Als -het nieuwe Poleff tot bloei en kracht mocht komen dap zal er in de Pruisische politiek tegenover zijn Poolsche onderdanen wel wat moeten veranderen of er zullen gevaarlijke wrijvingen ontstaan. Pruisen toeeft hier waarlijk wel wat goed te maken. En Galicië, waar zeer veel Polen wonen, waar zelfs 2 Poolsche universiteiten worden gevonden, terwijl er in zeer veel scholen onderwijs wordt gegeven in de Poolsche taal? Het behoort aan Oostenrijk en dit heeft er zich zeer mild gedragen. Het manifest zegt niets over Galicië. Maar blijk baar bevat de Wiener Zeitung van gisteren de publicatie van een brief van keizer Frans Jozef aan von Koerber, den Oostenrijkschen minister-president. De Keizer zegt daarin, dat het zijn wil is, op het oogenblik, waarop de nieuwe staat Polen ontstaat, hand in hand met d§ze ontwikkeling ook aan Galicië het recht te verleenen, zijn landszaken, binnen de eenheid van het rijk, zelfstandig te regelen. Von Koerber krijgt de opdracht, in dezen geest wetsontwerpen voor te leg gen. «Home Rule« voor Galicië dus. Wat er nu in de toekomst van Polen worden zal, en welke vruchten het besluit der Keizers zal dragen, hangt voor een goed deel van de Polen zelf af en waarschijnlijk toch ook nog wel van den uitslag van den oorlog 1 Een groot deel van het Poolsche volk heeft de strijd tamelijk apathisch over hun land laten heengolven. Andere Polen voegden zich in den strijd aan Rusland's zijde. Ook hebben Poolsche legioenen in het Oostenryksche leger mee gevochten. Maar nu zal het Poolsche leger zelfstandig zyn. Het zal stryden vooreen ideaal. Winnen zij het met hun bondge- nooten, dan zullen zij vry zijn, zelfstandig een eigen rijk bezitten. We mogen ver wachten, dat de centralen een machtigen steun zullen vinden in de nieuwe vrienden. Dat de Polen verrukt zyn over het be sluit der beide keizers behoeft wel niet gezegd te worden. In alle steden werden geestdriftige betoogingen gehouden. Toen de samenkomst, waarin de gouverneur- generaal het manifest had voorgelezen, ge ëindigd was, werd het volkslied«God, die Polen behouden heeftgespeeld. Toen de tonen door de geopende vensters dron gen, werd het lied door de duizenden vóór het paleis èn op de binnenpleinen meege zongen, terwijl allen den hoed afnamen. En terwijl met diepe aandoening het, onder de Russische heerschappij streng verboden lied werd gezongen, werd aan alle hoeken van het paleis de Poulsche vlag ontplooid. Wij konden gevoegelijk zoo lang bij het nieuwe koninkrijk stilstaan, omdat er nog immer van de verschillende gevechtster reinen niets bizonders valt te berichten. In het Westen Vermelden de Fransche onderscheiden voordeelen ten Noorden van de Somme. Hun plan schijnt te zijn hun front meer en meer wigsgewijs tusschen de bedreigde steden Bapoume en Peronne in te werken. Zij melden een vooruitgang van eenige honderden meters langs den heelen sector, die in deze richting vooruit geschoven is. Den Roemenen gaat het naar omstan digheden nogal goed. Aan den Oostkant van Zevenbergen hebben zij tezamen met de Russen weer het initiatief tot ettelijke aan vallen genomen, die niet zonder eenig suc ces zijn gebleven. Deze aanvallen hebben met name plaats gehad bij den Tolgyespas (tegenover het Roemeensche Piatra) en ten Oosten van Kronstadt. Maar al kunnen zij hier standhouden, 't blijft de vraag wat er uit het zuiden dreigt. Sinds von Mackenzen Cernavoda en Constanza in de Dobroedzja innam heeft men weinig meer van zijn onderneming vernomen. Toch laat zich verwachten dat van daar uit Roemenië zal worden aange tast. De Italianen vallen nog steeds met ver woedheid aan op de Karst. Een telegram uit Rome meldt Ten Oosten van Goerz en op de Karst hebben onze troepen de bereikte stellingen versterkt niettegenstaaede het artillerie-vuur des vijands. Door kleine offensieve bewe gingen hebben zij het gewonnen terrein ten Zuiden van den weg naar Castagnavizza uitgebreid en nog 200 gevangen gemaakt, voornamelijk gewonden en verdwaalden. Van 1 tot 4 November bedroeg het aan tal gevangen 8982 (daaronder 270 officie ren). Het totaal sedert 6 Augustus op het Julnikafront 40,883 (daarbij 1008 offi cieren.) Nog zij meegedeeld dat de beide candi- daten voor het presidentschap in de Ver. Staten, Wilson en Hughes, hun verkie zingsveldtocht geeindigt hebben. De stem ming kan nu aanvangen. Met belangstel ling ziet men den uitslag tegemoet. Wie de meeste kans heeft is niet te zeggen. BUITENLAND. Scheepsramp. Op de Iersche Oostkust is een ernstige scheepsramp gebeurd. De pakketboot «Connemara", op weg naar Holyhead, is kort na haar vertrek uit Greenore bij Carlingford Lough in aanvaring gekomen met de kolenboot «Retriever", die binnen kwam uit Garston. Beide schepen zijn gezonken en van de opvarenden is slechts één man gered. Het aantal slachtoffers is groot. Men meldde dat 300 personen verdronken zouden zijn, doch volgens la tere berichten had de »Connemara« 50 passagiers en eene bemanning van 31 koppen en de «Retriever« een bemanning van 13 koppen aan boord, zoodat het aan tal slachtoffers dus 93 zou bedragen. Van de Connemara zijn 48 lijken aan land gespoeld, waaronder dat van den ka pitein en de verminkte lijken van drie vrouwen en een zuigeling. Vele lijken zijn herkend, andere zijn onherkenbaar. Naar aanleiding van den dood van ka pitein Boelcke, schrijft de kreuszeitung Boelcke heeft bij den strijd in de lucht in een vorm, dien de verbitterde strijd in het Westen geschapen heeft, veel nieu we regels ingevoerd. Voor hem betee- kende de strijd in de lucht een weten schappelijk probleem en hij heeft zijn le ven gewaagd aan de oplossing daarvan. Hij zag bijtyds in, dat bij de met al le middelen van de techniek werkende wijze van oorlog voeren, de hoofdzaak voor den verdediger hierin bestond, dat hij den vyand, die boven onze linie kwam om te verkennen, meedoogenloos vernie tigde. Hoe meer vyandelijke vliegers en vliegtuigen, de oogen van den vijand, ver nietigd worden, des te moeilijker is het voor dezen gewichtige besluiten te nemen waaraan hem anders de uitvoerige berich ten van de vliegers konden helpen. Daar om ging Boelcke iederen vijandelijken vlie ger, die aan den horizon opdook, tege moet en maakte hy dezen onschadelijk voor dat hij te ver boven ons gebied kon komen. Als een adelaar schoot hij, die als met zyn eendekker samengegroeid was, uit geweldige hoogte naar beneden. Men hoorde dan het scherpe tikken van zijn machinegeweer en in het volgende oogen blik begon de vijand te zinken. Met schrik wekkende zekerheid, met een koelbloedig heid, die hij in tallooze gevechten had verworven, nam Boelcke den vijand op het vizier en bracht hij hem in weinige seconden, bijna altijd bij den eersten aan val, een doodelijk schot toe. Als dan de vijand in normale zweefvlucht of in wer velenden val naar beneden schoot, dan vervolgde de kleine Fokker hem tot hij beneden was gekomen. Eerst dan ging Boelcke weer omhoog. Men kan er nog niet over spreken, hoe Boelcke gevochten heeft en welke methode hij heeft inge voerd. Maar een ding is zeker, de leer lingen, die hij heeft opgeleid, zullen in zijn geest verder vechten. Wij, noch de vijand, zullen hem ooit vergeten. Duitsche duikboot gezonken. De Duitsche marinestaf deelt mede dat Zaterdagavond de duikboot „U 20" aan de westkust van Denemarken in den mist is gestrand en, omdat Duitsche torpedo booten haar niet konden afslepen, Zondag morgen in de vroegte is opgeblazen, nadat de bemanning aan boord der torpedobooten was gegaan. Een bericht uit Kopenhagen zegt, dat het ongeluk bij Harboöre is ge schied en dat de reddingsboot van Dilöre hulp heeft aangeboden, die evenwel is ge weigerd. o Engelsche verliezen. Volgens een statistiek van een Engelsch blad zijn van 1 Juli tot 31 October aan Britsche zijde 412.756 man gedood, ge wond of vermist. Daarvan waren 21.538 officieren. Volgens p o 1 i t i e k e n zijn zes millioen Engelschen onder de wapenen ge komen waarvan 5 millioen vrijwilligers en 1 millioen man, door den dienstplicht daar toe genoopt. o De toestand in Griekeland. Uit Athene wordt d. d. 4 November het volgende aan de «Morning Post gemeld Tien officieren van het regiment van Trikala, die zich over land naar Saloniki begaven, werden door vliegende detache menten achlervolgt, welke door hetGrieksche hoofdkwartier te Larissa waren uitgezonden. De officieren werden bij Kozani gevangen genomen en onder sterk escorte terugge bracht naar Kalabaka, waar zij nog steeds in de gevangenis zitten. Een ander twaalftal officieren werd te Piraeus gearresteerd, juist op het oogen blik, dat zij zich wilden inschepen naar Saloniki. Zij werden in de gewone ge vangenis alhier opgesloten. Opsluiting in de gewone gevangenis voor officieren werd hun geweigerd. Ook een aantal minderen zijn hier, te Patras en elders in dè gevangenis gezet, omdat zij getracht hebben zich naar Saloniki te begeven. Een koninklijk besluit is verschenen waarbij alle officieren van leger en vloot, die zich bij de Venizelisten hebben aange sloten, voorloopig van de ranglijst worden afgevoerd, tot de krijgsraad hun definitief ontslagen heeft. De politie van de geallieerden heeft te Athene een inval gedaan in het huis van een Goenaristisch afgevaardigde te Piraeus, dien men er van verdacht, dat hij seinen aan de vijandelijke duikbooten gaf. Toen de politie binnendrong, werd zij door de bewoners beschoten. Er zijn verscheidene personen in hechtenis genomen en er werd inderdaad een seintoestel gevonden. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Moeder aan een drei gend gevaar ontsnapt. Door den sterken wind knakte, omstreeks half één uur gistermiddag in het Haagsche Bosch op een gedeelte gelegen in het ver lengde van de Laan van Nieuw Oost-Indië, een zware boom af en kwam het vallende deel met donderend geweld op den grond neer. Een ondeelbaar oogenblik te voren was het rijtuig waarin H. M. de Koningin-Moeder gezeten was de plaats van het gebeurde gepasseerd, zoodat H. M. op gelukkige wijze aan een zeer dreigend gevaar is ontsnapt. Het gebeurde veroorzaakte overigens ook geen persoonlijke ongelukken. De »K. I." beschoten. Naar de «Toekomst" meldt, zijn de Nederlandsche onderzeeboot «Witte Zee" op hun tocht naar Nederlandsch-Indië be schoten; eerst aan de Fransche kust door een Fransche patrouille-vaartuig, later bij Gibraltar van Engelsche zijde. Ofschoon de beide vaartuigen door de vlag die zij voeren duidelijk herkenbaar waren, heeft men én aan de Fransche westkust door een Fransch patrouille-vaar tuig én bij Gibraltar van Engelsche zijde, zonder verder onderzoek op onze marine vaartuigen geschoten. De granaten vielen op korten afstand in'zee. Na eenigen tyd zag men blijkbaar de fout in en het vu ren hield op. De betrokken Fransche en Engelsche commandanten hebben het echter, volgens de «Toekomst", niet noodig, gevon den excuses aan te bieden en zich op de hoog te te stellen of de Nederlandsche schepen misschien getroffen, resp. beschadigd waren en of hun, bij de voortzetting der reis, misschien gêvaar dreigde. o Noodlijdende Duitsche vrouwen. Honderden vrouwen uit Duitschland's in dustriegebied trotseeren de scherpe grens- contróle, die haar belet dichter dan 3K.M. de grens te naderen zonder speciale ver gunning. Loopend door velden en wadend door slooten trekken deze menschen op ons gebied om wat eten te bemachtigen, en al mag men al wat met smokkelarij ver band houdt nimmer goed praten, zoo ligt er in de pogingen van dergelijke vrouwen, die met kinderen aan de hand uren ver komen loopen om voor geld en goede woorden wat te koopen, iets heel verklaar baars. Er spelen zich hier sedert een paar dagen dan ook waarlijk droevige tooneelen af, want natuurlijk wordt den menschen de ^smokkelwaar ontnomen, hetgeen met gejammer en geween gepaard gaat. En behalve het groote aantal vrouwen, dat de grens weet te passeeren aan gene zijde van Elten, ongeveer 4 K.M. van onze grens verwijderd, liggen thans hon derden vrouwen bij nacht en ontijd buiten, om van de smokkelaars wat te koopen. Mr. M. Tydeman Jr. Men meldt uit 's Gravenhage Zaterdagmorgen is te Hilvarenbeek plot seling overleden de heer Mr. Meinard Ty deman Jr., lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. De heer Tydeman, die op jacht was, schijnt een beroerte te hebben gekregen. Donderdag was hij nog in de vergadering der Tweede Kamer aanwezig. Mr. M. Tydeman Jr., te Breda woon achtig, had zitting in de Tweede Kamer voor het district Tiel (zijn geboorteplaats) sedert 14 Dec. 1891. Hij was voorzitter van den Bond van Vrije-Liberalen en van de Nederlandsche afdeeling der Neder- landsch- Belgische Gommissie en secretaris van de Nederlandsche groep der Interpar lementaire Unie. o De afgekeurde vliegtuigen. Naar uit Weltevreden aan de Tel. wordt geseind, heeft het departement van oorlog aan het Nederlandsche comité te San Fran cisco een telegram gezonden, waarin het zijn groote ontevredenheid uitspreekt over 't feit, dat de gegeven orders niet zijn op gevolgd. De onderdeelen zijn niet voldoende als goedgekeurd gewaarmerkt en zoo is het mogelijk geworden, dat de fabriek vóór de verzending gekeurde motoren verwisselde met ongekeurde. Dezelfde correspondent seint verder, dat de gouverneur-generaal bevolen heeft maat regelen te nemen, dat in Indië voortaan tweedekkers kunnen worden vervaardigd. Een in Indië vervaardigde tweedekkers heeft prachtig voldaan. Men heeft alleen gebrek aan motoren en nu is verzocht in de koloniën Gnomemotoren in te voeren. o Inlijving militielichting 1917. In het tijdvak van 1620 December 1916 zullen van de militielichting 1917 worden ingelijfd 1. de dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van een der regimenten grenadiers en jagers of van een der ove rige regmenten infanterie; 2. de dienstplichtigen toegewezen aan de compagniën wielrijders. In deze inlijving zullen niet worden be grepen de dienstplichtigen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der militie wet be doelde bewijs van voorgeoefendheid deze zullen twee maanden later worden ingelijfd. Niet te royaal. Een dame uit Aken liet dezer dagen in den trein haar hoed en bont, benevens een koffertje, waarin aan geldswaarde on geveer f 6800. Aan het station Simpelveld werd het in bewaring genomen. Toen de dame later haar verloren schat terug ontving, was het loon van den eerlijken vinder een bedankje I o Een somnambule. De Leidsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een somnambule, die uit Den Haag afkomstig was en met een magnetiseur te Leiden zitting hield. De po)itie*inspecteur simuleerde een kwaal eh liet zich door de somnambule, terwijl deze inslapenden toestand verkeerde, onderzoeken. Na haar ontwaken schreef zij een recept, terwyl voor de visite f 2,50 werd gevraagd. Dezer dagen zullen, geheel voor Oosten- rijksche rekening, een 500 Oostenrijksche kinderen in ons land komen om er tijdelijk aan de ellende van den oorlog te worden onttrokken. 10 Mijnen in de vleet. De Katwijksche logger «Noordzee VII welk vaartuig te IJmuiden binnenvie^heeft niet minder dan 10 mijnen in de vleet gehad. Doordat deze deels zijn ontploft werd aan de vleet belangrijke schade aangebracht. o Te Vlissingen worden binnen een paar weken 700 geinterneerde Engelsche burgers uit Duitschland verwacht, die daar eenigen tijd zullen vertoeven, daar met iedere mail boot slechts een 70tal kan worden ver voerd. Aan de grens doodgeschoten. Gennep. Zekere Kr. te jSiebengewald had een kindje door den dood verloren. Zooals in die plaatsjes langs de grens ge woonte is, ging hij te Goch een doodkistje voor het kind koopen. Toen hij daarmede terugkeerde, werd hij door Duitsche grens bewakers, daar de uitvoer van hout ver boden is, en men hem dus voor smokkelaar aanzag, beschoten. Doodelijk getroffen stortte de ongelukkige vader neer. Ook een reccord. Met de oprichting van een geheelont- houders-vereeniging van jongelingen is te Schagen (Noord-Holland) het aantal bonden, clubs enz. gestegen tot 150, en dat in een plaats van even 3000 inwoners o Handel in 2^-centsstukken Te Stratum (Noord-Brabant) en in den omtrek worden bronzen geldstukken, voor namelijk halve stuivers, opgekocht tegen 4 cent per stuk. Men voert deze munt stukken uit. Als verdacht van heling is Zaterdag te Zeist aangehouden het echtpaar V. Hun 15-jarige zoon/ stal gedurende twee jaar uit een magazijn goederen, welke zij ver borgen hielden. Er zijn al voor ongeveer f1000 goederen aan het licht gebracht. o Te Netterden gemeente Gendringen heb ben de kommiezen Zaterdag ongeveer 100 koeien in beslag genomen, welke naar Prui sen zouden worden gesmokkeld. o Zaterdagmorgen werd aan een lantaarn paal in de Voorstraat te Stellendam opge hangen gevonden een vermagerd biggetje met tusschen de voorpoten een bordje, waar op stond Geeft ons regeeringsmais 1 —o Enkele dagen geleden werden te Zève- naar in een trein aangehouden twee ar beiders, die elk een hemd droegen gemaakt van zeemlappen. Deze lappen, waarvan de uitvoer verboden is, en welke over de grens zeer duur zijn, waren zoo aan elkan der bevestigd, dat zij met geringe moeite konden worden losgemaakt. Zondagochtend werd een man gesnapt met een linnen gordel om het lichaam. De gordel was opgevuld met ongeveer 60 stukken toiletzeep. Bestrijding der smokkelarij. Onder de gemeente Gendringen (G.) werden Woensdag weer 8 runderen, welke zouden worden gesmokkeld, door de kom miezen in beslag genomen. In deze ge meente is binnen enkele weken reeds meer dan voor f30.000 aan vee, voor smokke larij bestemd, in beslag genomen. o— Een paar cadetten der Kon. Militaire Academie, die de grenzen waren overge gaan met de bedoeling dienst te nemen bij het Oostenrijksche leger, zijn naar het Vad. meldt, door de Duitsche autoriteiten aangehouden en als vreemdelingen zonder middel van bestaan over onze grenzen teruggebracht. De jongelui waren, naar men zegt, samen nog geen daalder rijk, toen zij hun avontuur ondernamen. De Duitsche regeering heeft den onbezonnenen den best denkbaren dienst bewezen door een stokje voor hun plannen te steken. Zij zitten nu te Breda in arrestmoge een niet te harde straf hun deel zijnhun ergste straf hebben ze feitelyk reeds beet. o Zondagmorgen zagen eenige bewoners der Voorstraat te Dordrecht rook opstygen uit het dak van het meubelmagazijn der firma Buys. De heer B. had juist het ma- gazyn verlaten en werd door burgers en politie teruggeroepen. Toen men in het magazijn kwam, stond de geheele boven verdieping in lichtelaaie De politie heeft den heer B., daar het onderzoek uitwees dat de brand onder verdachte omstandig heden had plaats gehad, in verzekerde be waring gesteld,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2