Tegen Duitschland in 1912Tegen DuitschlandHet is onbegrijpelijk hoe tegenover deze uit de officieele bescheiden blijkende feiten lord Grey bij de wereld en bij zijn eigen land kan aankomen met het verhaal over de manoeuvre, waardoor wij het vredelievende Rusland tegen zijn zin hebben genoopt tot mobilisatie door plomp bedrog over onze eigen maatregelen Neen 1 de waarheid is dat Rusland nooi tot zijn noodlottigen stap zou hebben be sloten, als Engeland het niet zoowel door hetgeen het deed als naliet daartoe hac aangemoedigd. Verder betoogde dan Bethmann Grey heeft ten slotte uitvoerig stilge staan bij den tijd na den vrede met de stichting van een internationalen bond to behoud vah den vrede. Ook daaromtren wil ik eenige woorden zeggen. Wij hebben nooit verheeld, dat wij be twijfelen of de vrede door internationale organistaties, zooals scheidsgerechten, duur zaam verzekerd kan worden. De theo retischen kant van het vraagstuk zal ik hier niet bespreken, maar praktisch zullen' we thans, en in vredestijd ten aanzien van dit vraagstuk onze houding moeten bepalen Als na afloop van den oorlog de ontzet tende verwoesting van goed en bloed ten volle tot het bewustzijn van de werelt doordringt, dan zal de geheele menschheic een kreet aanheffen naar vreedzame over eenkomsten en naar toenadering, die voorzoover het binnen menschelijke mach ligt een herhaling van een zoo vreese lijke ramp kunnen verhoeden. Dat ver langen zal zoo sterk en zoo rechtmatig zijn, dat het tot een resultaat m o e t leiden Duitschland zal elke poging, om een prak tische oplossing te vinden, eerlijk mee overwegen en tot verwezenlijking van het doel meewerken, Duitschland is ten alle tijde bereid om toe te treden tot een volkerenbond, ja, zich te stellen aan het hoofd van een volkerenbond, die den vredes- verstoorder in toom houdt. Het zou ook van groot optimisme ge tuigen, wanneer men redevoeringen der staatslieden «vredesonderhandelingen in he openbaar* wilde noemen. Want er blijkt zonneklaar uit de rede van Von Bethmann zoowel als uit die van Asquith dat zij nog even ver van elkaar afstaan als in 1914 Men zoekt de schuld ook nu nog bij de de tegenpartij Men overlaadt ook nu nog elkander met verwytingen. In plaats van te zeggenwij snakken allen naar den vrede, welnu laat ons dan de handen in eenslaan, en de veeten uit den weg zien te ruimen, tracht men in het licht te stellen dat de kloof niet te overbruggen is en dat de oorzaak daarvan te vinden is bij den tegenstander. De Vorwarts schrijft dienaangaande «Als de regeeringen het eens zijn wat de bedoeling betreft om toekomstige oor logen door overeenkomsten en scheidsge rechten te laten beslissen, waarom geldt dit plan dan niet reeds voor dezen oorlog Om echter internationale overeenstemming mogelijk te maken, mogen er geen over wonnenen zijn. Een duurzame vrede kan niet door den overwinnaar worden voor geschreven hy kan slechts worden ge sloten door overleg tusschen twee tegen standers, die eikaars gelijkwaardigheid en onoverwinnelijkheid erkennen.' Maar nog altijd gelooven Duitschlands vijanden niet aan zijn onoverwinnelijkheid, en het is zeer verkeerd om deze bron van verlenging van den oorlog tot in het on eindige te negeeren. Zoolang de Franschen gelooven, dat zij zich nog maar een poosje moeten inspannen om de drieklenr op den Munster van Straatsburg te laten waaien, en zoolang Rusland verder droomt van een bezetting van Constantinopel, zóólang kan er geen sprake zyn van vrede" Zal de oorlog dus voortgaan tot de uitputting volkomen en Europa geheel lam geslagen is De Vorwarts scheen ook nog half te hopen dat aan een onzydig bemiddelaar niet meer de deur zal worden gewezen. Wy echter gelooven niet dat de tijd voor bemiddeling nu reeds gekomen is. De geallieerden wanen nog altyd dat zy de centralen straks wel onder de knie zullen krygen. In het voorjaar van 1917 dan zullen zy Duitschland en zijn aanhang ver pletteren 1 En dan zullen zy voorgoed den boozen demon van den oorlog, dat is ook alweer Duitschland, in een hel van ellende doen branden. Men begrijpt zoo lang zy niet van dien waan zijn genezen, kan bemiddeling geen doel treffen. Maar dat o. a. President Wilson, nu hy herkozen is, scherp zal uitkyken om elke kans op interventie aan te grypen, gelooven wy gaarne. Ja, wij mogen ver wachten dat de buitenlandsche staatkunde van de Ver. Staten in de komende dagen meer van zich zal laten merken dan in de laatste maanden het geval was. De ver- kiezingsdrukte is nu voorby. De onzeker heid is opgeheven. De regeering heeft weer de vrije hand gekregen. Duitschland èn Engeland zullen het merken, dat Wilson herkozen is. Ten slotte nog iets over de verschillende gevechtsterreinen. De Franschen hebben Sailly-Saillisch, aan den weg tusschen Bapaume en Peronne, dat Zondag voor een week door de Duitschers was geno men, heroverd. In de Karpathen en Galicië zetten de centralen hun aanvallen voort, zoo ook aan de N. O. van Zevenbergen. Aan de Zuidgrens van Zevenbergen worden de Roemeniërs nog altijd wat teruggedrongen. In de Dobroedzja mogen na den tijd van betrekkelijke rust weer belangrijke dingen verwacht worden. Na de nederlaag die de Russische en Roemeensche troepen daar leden, waren deze met buitengewonen spoed naar het Noorden getrokken. Zooals achteraf duidelijk is geworden, hebben de centralen hun echter niet verder dan Babadag met de cavalerie vervolgd. Hun hoofdmacht is niet ver van zooeven genoemde linie blijven staan. Blijkbaar achtten de centralen het niet in hun be lang hun vijanden naar een terrein te volgen, waar een slag zou moeten aan vaard, ver van hun eigen basis en met slechte achterwaartsche verbindingen en dichtbij de plaatsen van overgang over den Donau, waar de vijand voortdurend nieuwe strijdkrachten kon aanvoeren. Nu de legermacht van Russen en Roemeniërs in het uiterste Noorden is hersteld en aangevuld, ontwijken de centralen een slag en beproeven deze legermacht daar te krij gen, waar zoo'n slag voor hen in betere omstandigheden zou kunnen aanvaard, te weten dicht bij hun nieuwe basis Cernavoda en Constanza, waar de achterwaartsche verbinding van den vijand lang en bezwaar lijk wezen moet. Deze gaat dan ook langzaam en aarzelend vooruit. Uit Griekenland wordt gemeld dat de geallieerden de volgende nieuwe eischen hebben gesteld: overgave aan de geallieerden van de Grieksche bergartillerie en de Maun- licher-geweren met alle munitie, die noodig is om deze wapens te gebruiken, en verder gebruik van den spoorweg naar Larissa. Men heeft de Grieksche regeering onder het oog gebrtfcht, dat, naardien het officieele Griekenland toch besloten is, om onzijdig te blijven, dit oorlogsmaterieel nutteloos voor haar is. Wel heel vriendelijk. Zoo iets alsBuur man je hebt op het oogenblik je paarden niet noodig, ik zal ze dus maar van stal halen want ik kan ze zoo bizonder goed gebruiken om puin en onkruidzaad op je land te rijden. Maar nu heeft de Duitsche gezant ge zegd Griekenland pas op, want als gij deze eisch mocht inwilligen dan kon dit voor mijn regeering wel eens reden zijn om hardhandig in te grijpen. Koning Kon- stantijn heeft dan ook tot nu toe het vriendelijk aanbod om zijn wapentuig voor roesten te behoeden van de hand gewezen. Of het hem echter baten zal BUITENLAND. De sterkte van het Engelsche leger in Frankrijk. De Daily Telegraph heeft met toestem ming van den opperbevelhebber Haig een inschrijving geopend, ten einde iederen Brit- schen soldaat in Frankrijk een Kerstpud ding te kuunen schenken. Onlangs schreef het blad Totaal van de tot nu toe ont- gangen giften 222.303 shilling nog noodig de som van 977.697. Dit maakt samen 1.200.000 shilling en indien men voor eiken pudding een i% shilling berekent, volgt er uit, dat er 2.400.000 man Brit- sche troepen aan het Fransche front staan. o Hoe komt men aan den naam Tommy Atkins voor den Engelschen soldaat. «Ons Leger« vertelt het. Er werd eens een staat van dienst, zooals ons militaire zak boekje, verstrekt aan alle Engelsche solda ten. Naam, leeltijd, afkomst, diensttijd, signalement, bekomen verwonding, be- iaald eeremetaal, alles moet in dit boekje worden ingevuld. Ter verduidelijking van de manier, waarop dit gebeuren moest, deed het ministerie van oorlog aan ieder een ingevulde lyst, als voorbeeld, uitrei- een. Hierop prijkte de willekeurig gekozen naam van Thomas Atkins en na zeer korten yd had men de inschrijving naar het voorbeeld van Thomas Atkins vereenzel vigd met den pas aangekomen soldaat. Hy was nu een Tommy geworden. o De Vredesstrooming. GENEVE. 13 Nov. De Weensche «Ar- )eiterzeiting" schrijft na de laatste redevoering van Asquith te hebben bespro-» ien. De wensch is waarlyk niet onbe scheiden, dat ook de Oostenrijksche be windvoerders eindelijk aan de volken van Oostenryk-Hongarije verkondigen wat zij be schouwen als het doel, waarom de oorlog nog moet worden voortgezet. De toestand waarin voortdurend en hardnekkig gezwe gen wordt, is niet normaal en nadat twee mogendheden hun standpunt hebben uiteen gezet, wordt het nu wel tijd, dat Oosten rijk aan de wereld zijne bedoelingen en plannen kenbaar maakt. Naar het heet publiceert het Russische blad R j e t s j het sensationeele bericht, dat reeds op de a.s. Parijsche conferentie de vredesvoorwaarden van de Entente zul len worden besproken. Het blad beweert zelfs te kunnen mededeelen, dat na afloop der conferenties de vredesvoorwaarden van de Entente zullen worden gepubliceerd. o Toch vettigheid. (Het stuk speelt in Duitschland.) Meester Friedrich Wilhelm Schulze a dolgraag knolletjes. Maar ze moesten vet zijn. Ach, die lang vervlogen, goede tijd Schulze schimpte op het «varkensvoer* waarin het kleinste vetkraaltje nog met een kaars niet te vinden was. Dat beetje boter en margarine ging aan andere dingen op Vet spek, dat van oudsher bij het toebe reiden van knolletjes behoort, was een zeldzaamheid geworden. Moeder Schulze was de wanhoop nabij. Op een goeden dag wareneer nog wel gemeente-knolletjes in voorraad, maar in 't heele huis was geen mespunt vol vet te vinden. Aan de vriendelijke buren vragen Bij gelegen heid helpt men elkaar graag en ruilt ook wel het een en ander, maar zeker niet met vet. Dat houdt ieder voor zich, net als de vleeschkaart en het spaarbankboekje En toch zag moeder Schulze kans om het onmogelijke mogelijk te maken. Pront om twaalf uur prijkten de knolletjes op tafel en glommen als varkenszwoerd. Schulze snoof behaaglijk den geur in. Een beetje beangst plukte moeder Schulze aan haar schort en beweerde, dat ze al gegeten had. Zoonlief weerde zich dapper. De knolletjes zagen er vet uit. En de smaak, ach daarmee is men zeer bescheiden geworden. Maar 's avonds was Schulze perplex. «Moeder, is er met die knolletjes van daag iets niet in orde geweest. Zóó dik wijls ben ik nog nooit naar «een zekere plaats* geloopen. Of zou ik kou hebben gevat Ha 1kou gevat 1 Moeder Schulze was gered. Maar een buurvrouw vertelde ze het onder aanbe veling van de grootste geheimhouding, dat zij in haar verlangen om tóch vette knol letjes op te disschen, ze gekookt had met wonderolie. Het succes was groot BINNENLAND. Het Ugchlesche bosch door den Staat aangekocht. De N. R. Ct. ontving het bericht, dat de iuspecteur van het Staatsboschbeheer uit naam van den minister van Landbouw - onder voorbehoud van goedkeuring door de wetgevende macht voor f242.000 heeft ingeschreven op het Ugchelsche bosch en dat de eigenaren het bosch voor dit bedrag aan het staatsboschbeheer hebben gegund. Zoo kort na het heugelijke nieuws van het vrije en ongerepte behoud der bedreig de Elspeter bosschen, doordat de heeren Van Beuningen ze dezer dagen aangekocht hebben, zal deze nieuwe tijding voorzeker in den lande met vreugde worden begroet. Onlangs heeft de minister van Land bouw in antwoord op de interpellatie van het Kamerlid Gerhard gezegd, dat hy een uitgestrekt boschbezit voor een land van groot hygiënisch, economisch en kli matologisch belang acht, en dat hij tot uitbreiding van dat bezit hier te lande krachtig wilde medewerken. En thans reeds volgt op deze woorden de krachtige daad te verblydener, in dezen tyd nu in ons boscharme land zóó telkens weer de behoefte blijkt aan veel bosch in onver vreemdbaar Staatsbezit. Het Ugchelsche bosch is gelegen aan den mooien weg HoenderlooApeldoorn. Het beslaat een oppervlakte van niet minder dan 1000 H.A., die nu, in een der schoon ste streken van ons land, gered zijn voor afrasting, in blijvend en vast eigendom van het rijk, zonder dat men voor veilingen op groote schaal behoeft te vreezen. Inderdaad, deze eerste aankoop van een uitgestrekt boschcomplex, vanwege den staat, verdient algemeen dankbare erkenning. Oorlogswinstbelasting. Naar bekend zal zijn wordt bij de be paling van iemands inkomen naar de .oor logswinstbelasting niet in aanmerking ge nomen het bedrag waarmede zijn vermogen door speculatie in effecten (anders dan in een bedryf) is vooruitgegaan. De vraag is intusschen gerezen of als deel van het inkomen en ingeval van vermeerdering van inkomen, als belastbaar is te beschouwen de opbrengst van kapitaal, dat verworven is door speculatie, als hiervoor bedoeld in fondsen, die tengevolge van den oorlogs toestand groote koersveranderingen hebben ondergaan. De Minister van Financiën heeft naar aanleiding van die vraag onlangs aan de ambtenaren medegedeeld, dat de op brengst van het nieuwgevormde kapitaal bij de berekening van het inkomen moet worden medegeteld en voorts, dat de ver meerdering van inkomen, die dientenge volge wordt geconstateerd als onmiddellijk gevolg van den oorlogstoestand moet worden aangemerkt en dat van die vermeerdering oorlogswinstbelasting verschuldigd is. o Een lastig heerschap. Te Wouw (Noord-Brabant) werd een soldaat, nadat hij zijn commandant en eenige officieren beleedigd en bedreigd had in het arrestantenlokaal onder het gemeen tehuis opgesloten. Het duurde echter nie lang of hij trachte zich uit zijn gedwongen logement te breken, waartoe hij de deur half vernielde en daarna poogde door he gat heen te kruipen. Dit werd hem door een passeerend officier belet en een pos ter bewaking voor de deur geplaatst. Even later stak de arrestant zijn ligstroo in branc en tegelijkertijd trachtte hij, door de in middels geforceerde deur, te ontvluchten Dit lukte echter niet en de post moest een schot in de lucht lossen, om de aandacht van de wacht te trekken teneinde den arrestant uit zijn hachelijke positie te ver lossen. Inmiddels sloegen de rookwolken uit he gemeentehuis en liep dit groot gevaar, daar vlak boven het arrestantenlokaal een hoe veelheid in beslag genomeu smokkelwaar grootendeels vet, opgestapeld lag. Het vuur werd in den aanvang gestuit met emmers water door militairen aange bracht, slechts de stroozak en zijn krib zijn verbrand. De soldaat is onder gewapend geleide naar Rozendaal vervoerd. o Van de Grenzen. Wy ontmoeten toevallig een grensbe woner, van het zuidelijk gedeelte achter Tilburg. Hij zeide ons dat de afscheiding van de grens door vier draden plaats had, waarvan er twee geladen zijn. Telkens verandert de lading. Nu is het de eerste en vierdeweldra de tweede «n derde, dan de eerste en derde, om vervolgens de tweede en vierde te nemen. Nooit is men zeker welken draad geladen is. Om dat te onderzoeken hebben smokke laars en anderen een middel bedacht. Gummi geleidt niet en nu wikkelen ze een stok in een gummiband en maken aan het einde een kikker vast. Blijft bij aan raking de kikker leven, dan weet men dat die draad niet geladen is. Is hij direct dood, dan weet men wie de gevaarlijke is. Er wordt nog veel door de draden heen gesmokkeld, alzoo onze zegsman. De vorige week had eene treurige ont moeting plaats. Een gevluchte Belg, die in de jaren van den dienstplicht viel en zich op een uur afstand van de grens bevond, had gelegenheid gevonden, zijne beide zusters tot een rendez-vous uit te noodigen. De zusters verkregen een pas tot aan de grens en hij eveneens een van hollandsche zijde. Na een korte samenspraak kwam zyner- zyds een pakje met mondbehoeften te voorschijn, dat over den draad zou getild worden. De zusters namen het samen overdoch o, wee 1 Idaar joeg de wind van beide de rokken tegen den draad en de broeder zag in een stonde zyne zusters gedood. Ze bleven (en dat geschiedt steeds zeide onze zegsman) in dezelfde houding staan, waarin de dood haar overviel. Ze storten niet ter aardedoch het geheele lichaam wordt zwart. Het overige laat zich verder gemakkelyk denken. Treurig, treurig, ja driemaal treurig 1 Nog meer burgers uit Antwerpen weg gevoerd. De T e l.-correspondent te Roosendaal heeft nu al van 30.000 burgers gehoord, die uit Antwerpen zyn weggevoerd, om te werken in minutiefabrieken en andere in dustrieën. Zij krygen een loon van 13 mark per week en den kost gelyk de militairen. By de overbrenging hebben zich opstootjes voorgedaan. De nabestaan den moesten dikwijls met geweld van de omgeving der stations verwijderd worden. Een smokkelende hond. Te Nieuwe Schans wordt met een hond Poliogesmokkeld. Het dier is zóó ge dresseerd, dat het met een gevulde mand om den nek door het water waadt, den )uitschen grond bereikt en op commando Polio, laten liggen*, de mand neerlegt en weernaar de overzij komt. Nieuwe stroom Belgische vluchtelingen. Te Breda zyn weer tientallen Belgen binnengekomen, die uit België vluchten in verband met de oplichting van Belgie. Reeds meer zijn door de draadafsluiting gedood. De menschen maken een erbarmelijken indruk en schilderen den toestand als hoogst ernstig. Zij vreezen verzet van de bevolking. Reeds duizenden zyn naar Duitschland verzonden. Ook te Roozendaal zijn weer een 130-tal jonge Belgen over de grens gekomen. Hoewel de Duitschers hun beloofd had den, dat zy geen straf zouden ondergaan, indien zij binnen 8 dagen terugkeerden, wilden de meesten toch niet naar België terug. o Koolrapen en paardepeen. Met het oog op de héerschende schaarschte aan veevoeder zal geen vergunning worden gegeven voor den uitvoer van koolrapen en paardepeen. Misdaad. De landstormsoldaat Marinus K. te Vechel, die sinds 16 Oct. vermist was, is nabij Den Bosch uit de Dieze opgevischt. Daar hij zijn horloge mist en aan het hoofd sporen van geweld aanwezig zijn, vermoedt men, dat er misdaad in het spel is. De justitie stelt een onderzoek in. —o Smokkelaars-risico In de Pruisische grensplaats Anholt heeft de politie 17.000 pond varkensvleesch en 5200 pond boter, welke Hollandsche smok kelaars over de grenzen hadden gebracht, in beslag genomen. Nws. o De vrouw van den veehouder W. K., te Elsloo (Friesland), is veroordeeld tot 6 dagen hechtenis, wegens het voederen van rogge aan haar vee. N.Ct. De omzet van de veiling der tuinbouw- vereeniging «Katwijk en Omstreken* heeft reeds de kapitale som van f 300.000 over schreden. In 1915 bedroeg de omzet f162.000. Kolennood 1 Burgem, en Weth. van Enschedé heb ben besloten met het oog op den geringen a&nvoer van kolen, den ingezetenen te verzoeken, de grootst mogelijke zuinig heid te betrachten bij het gas- en electrici- teitsverbruik en voorts bepaald, dat met ingang van heden des Maandags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags. Vrijdags en Zon dags na 9 uur en Zaterdags na 10 uur geen verlichting mag worden aangebracht in winkels en winkelkasten. By overtre ding zal de leiding worden afgesneden. o De gelande Belgische vliegers. De bij Ter Heide gelande Belgische vliegers zyn de officieren Vertongen en Jonas. De heer Vertongen deelde mede, dat zij militaire telegrammen en berichten over brachten van Havre naar Engeland en terug en dat zij Vrijdagmiddag om 3 uur waren vertrokken van Folkestone, op de terugreis. Toen zij waren opgestegen, werden zij overvallen door mist, en dit werd zoo erg, dat zij zich niet meer kon den oriënteeren.. Zij vlogen op een hoogte van 1500 meter, en te zes uur, toen zy niet wisten, waar zy waren, besloten zij te dalen. Toen zij door de wolkenlaag heen waren, ontdekten zij, dat zij boven de zee vlogen zy zagen twee vlekken, en daalden, om, indien het een schip was, opgenomen te kunnen worden. Spoe dig bemerkten zij, dat het twee duik- booten waren en onmiddellyk besloten zij, weer te stygen, daar zy onbewapend waren, zelfs hadden zij niet een revolver op zak. Nadat zij waren doorgevlogen, bemerkten zy einde lyk land en de heer Vertongen begreep, dat dit de Hollandsche kust was, daar de Belgische hem heel goed bekend is, terwyl de Fransche zeer steil is. De vliegers moesten een noodlanding maken, daar zy nog slechts 4 5 liter benzine by zich hadden. Het vliegtuig is, gelyk reeds gemeld werd, onder bewaking gesteld. De beide inzittendden, die nu in den Haag vertoe ven, hebben tot Vrydag 12 uur hun eere woord gegeven niet te ontsnappen. Er hans een onderzoek gaande, of zij al niet geïnterneerd zullen worden. De offi cieren zyn beiden gedecoreerd met ver schillende orden, o. a. de Leopoldsorde. De heer Vertongen schijnt een van d< beste Belgische vliegers te zyn, die hei eger al menigen dienst heeft bewezen N. R. Ct. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2