voedsel voldoende zijn. De anderen mogen zien dat zy met de rest toekomen 1 't Gaat hier over de vraagEr op of er onder. En zij willen er niet onder. Derhalve al zou het heele volk lijden en gebrek hebben, het leger moet van alles het beste en volop hebben. Beter een verschrikkelijk einde dan een verschrikking zonder einde. Zoo klinkt de leus. Over den vorm waarin de burgerlijke dienstplicht zal worden ingevoerd is reeds velerlei geschreven. Het is alles echter nog voorbarig. De waarschijnlijkheid is eigenlijk niet eens zoo groot, dat het voor- loopig tot eene practische|toepassing zal komen, Wel staat een geweldige ver meerdering van de ammunitiefabricage voor de deur, maar naar alle waarschijn lijkheid zal het zonder moeite lukken vrij willigers voor alle nieuwe fabrieken te vinden. De vakvereenigingen zijn bereid hun hulp daarbij te verleenen, en met hun steun moet in deze richting alles mogelijk zijn. In ieder geval is er nog geen sprake van, dat men ook de vrouwen reeds ge dwongen aan het werk zou willen zetten. Men zou stellig geen oogenblik er voor terugdeinzen, als ook op dit gebied het aanbod niet groot genoeg was. Hoe lang echter zal dit nog het geval zijn De eisch van het legerbestuur is ammunitie en nog eens ammunitie. Het moet met het pro ductievermogen van vrywel de heele we reld wedijveren. Als de stichting van nieuwe fabrieken in het tegenwoordige tempo doorgaat, en er is geen enkele reden om daaraan te twijfelen dan zal nog de dag komen, waarop wij de vrou wen gedwongen naar de granatendraaierij zien wandelen. Terugschrikken zal men hier niet voor een dergelijken maatregel, schrijft een correspondent van de N. R. C en er zou zelfs niet eens eenige oppositie van beteekenis^tegen gevoerd worden. In dezen tyd wordt eenvoudig gedaan wat van nut kan zijn andere overwegin gen hebben geen beteekenis meer. De eenige hindernis, waarmede men rekening houdt, is de grens van het mogelijke. En ook die wordt onophoudelijk verschoven Alles is tenslotte een kwestie van tempo geworden. Het komende voorjaar zal misschien weer het schouwspel brengen van nieuwe legers op alle oorlogsterreinen. Dit kan men zeggen, dat de Duitschers daarmede niet achteraan zullen komen. Nieuwe honderd duizenden kunnen dan weer ter slachtbank worden gevoerd, als niet voor dien. tijd het verstand nog doorbreekt bij de oorlog voerende volken. Dat dit nog niet het geval is, blijkt we uit een beschouwing van de Times, die naar aanleiding van Duitschlands geweldige inspanning schrijft Wy zijn er nu veel beter op uitgerust, om op deze uitdaging te antwoorden. Onze munitiefabrieken werken met volle kracht. Wij hebben nog kolossale ongebruikte re serves. De binnenlandsche toestand in Duitschland is veel ernstiger dan de onze, terwijl de geest, de tucht en de eensge zindheid van de bondgenooten diets te wenschen overlaten. Met vrijmoedig en onvervaard vertrouwen antwoorden wij op de uitdaging. Als Duitschland den oorlog op leven en dood wil, laat het dan zoo zijn. Wij zullen het in zyn wensch niet teleurstellen. Het is niet de gewoonte van Engeland om vrede te sluiten vóór de overwinning behaald is. Maar hoe denken zich de volken dan die overwinning mogelijk Wat beteekent het al of gelijk aan de Ancre de Engelschen eenige Kilometers vooruitruk ken en het front der Duitschers wat in deuken 1 Meent men dan werkelijk het zóólang te kunnen uithouden, dat de cen- tralen vernietigd zijn Want dat za noodig zyn voor deze zich op genade of ongenade zullen overgeven Maar het is immers niet denkbaar dat men over het geheele front een aanvalswijze zal kunnen toepassen, een geschut- en munitie-hoe- veelheid kan samenbrengen, als nu op een heel klein stukje geschiedt. Wordt het aanvalsfront breeder, dan tot nog toe het geval was, dan zal een breeder front worden achteruitgedrongen, doch dat zulks dan in een sneller tempo zal gaan dan thans, is daarmede nog niet gezegd. Er is geen aannemelijke reden om dat te veronderstellen. Achter de plat geschoten stellingen zal men op nieuwe stellingen stuiten en de ruimte, die de Duitschers nog aan bezet gebied achter zich hebben liggen, is zeer aanzienlyk. Het behalen van een voor den oorlog beslissende overwinning in den loopgraven- stryd op het westelyk operatieterrein schynt ons voor beide partyen voor onaf- zienbaren tyd uitgesloten. Wel hebben de Engelschen hun opmarsch aan beide zyden van de Ancre hervat. Zy hebben nu de buitenwyken van Grand- court bereikt. Weer een eindje vooruit dus. Maar als ze op die manier in Duitschland moeten komen hebben ze nog wel een halve eeuw noodig. Neen, de geallieerden hebben de kans op een beslissing laten voorbygaan. Tóen Roemenië ingreep, hadden zij de centralen kunnen verrassen. Maar, zoo schrijft een Engelschman in de »Obserber,« door de domheden en het getalm op den Balkan en op naburige oorlogsterreinen is de strijd met ten minste een half jaar verlengd. Wij zouden haast zeggen tot in het on eindige verlengd, als geen onverwachte wending of pressie van buitenaf verande ring brengt. Het is nu zelfs zoo geworden met Roe menië, dat het weer bedreigd wordt.- De Centralen zijn reeds de vlakten van dat land binnengetrokken en hebben belangrijke Roemeense he strijdkrachten afgesneden van hun spoorwegverbinding. Op het Macedonische front en dat is een belangrijk feit voor de Serviërs - zijn de verbondene troepen Monaster bin nengerukt. Hier hebben de Serviërs dus een stukje in hun verloren land terugge kregen van strategische beteekenis is dit niet, maar wel van politieke beteekenis. Het is mogelijk dat Monaster het middel punt wordt van een hersteld Servië, dat zich uitbreiden kan en van waar het gezag van de bezettende mogendheden in de rest van het veroverde land ondergraven kan worden. En zoo zet de vreeselijke strijd zich voort. Het is maar goed, dat wij niet in de toekomst kunnen zien. Wat zou een schrikkelijk tafereel zich voor onze verbijs terde oogen kunnen ontrollen. Wie zal ons zeggen wat er nog boven het hoofd hangt van oorlogvoerende en neutrale lan den? Gelukkig de mensch die bij al wat wankelt en ineenstort een innerlijke rust en een geestelijk, onontroof baar houvast heeft. Maar men behoeft geen zienersblik te hebben om te kunnen voorspellen dat wij zeer moeilijke jaren tegen gaan, ook als de oorlog is geëindigd. Volgens een bericht uit Boedapest, heeft Alexander Wekerle, de vroegere minister president, daar een lezing gehouden over de gevolgen van den tegenwoordigen oor log in de toekomst. Wekerle constateert dat de huidige oor log in vreeselijkheid alle andere oorlogen, die er zijn geweest, overtreft; hij meent dat de gevolgen, die de oorlog zal hebben, nog grooter zullen zijn dan die, welke zijn voortgevloeid uit de Fransche Revolutie. Een groot deel van de eigendommen, die vóór den oorlog bestonden, is vernield en de opgestapelde schulden zullen aart de toekomstige generaties enorme lasten op leggen. Het leven zal nog lang na den oorlog heel duur zijn, zoowel door de schaarschte der benoodigdheden voor het levensonderhoud als wegens de toeneming van de salarissen. De pogingen, die men in alle landen zal in het werk stellen, zullen niet bij machte ^ijn de tekorten aan te vullen, die door het verbruik en de vermorsing in de oorlogsjaren zijn teweeg gebracht. De huidige oorlog zal, evenals ten tijde van de Fransche revolutie is ge schied, de scheidingslijnen, die tusschen de verschillende klassen bestonden, vernietigen. De oorlog zoo verklaarde Wekerle nog heeft twee gevolgen gehad, die de malaise nog zullen doen toenemen: de afneming der bevolking en de toeneming der lasten. De verschillende landen zullen al hun krachten moeten vereenigen om een betere toekomst voor te bereiden. Na den oorlog zal de staat van alle kanten worden bestormd met verzoeken om steun, toe slagen enz. hij zal een enorm zware taak op zich moeten nemen. Men zal niets kunnen uitrichten zonder den steun der openbare meening. Alle burgers zullen, zonder zich daarover te beklagen, moeten onderwerpen aan de harde eischen van het nieuwe leven, dat op een eenvoudiger basis moet worden gebracht en waarin de luxe zal moeten verdwijnen. Wijs is het volk, het gezin en de mensch, die zich daar nu al op voorbereiden. BUITENLAND. Frankrijk bezuinigt. Volgens de Matin zal het niet lang meer duren of ook Frankrijk zal zijn vleeschlooze dagen kennen. Volgens het blad over weegt de Fransche regeering een of twee dagen van de week aan te wijzen, waarop er geen vleesch verkrijgbaar zal zijn. Zij zal, zoo weet de Matin mede te deelen, een »nationalen raad voor bezuiniging® in het leven roepen, wiens taak het zal zijn invoering van die maatregelen voor te stellen, waardoor er met de voedselvoor raden op zuinige wyze omgesprongen kan worden en die voorts beletten, dat het ge munte geld naar het buitenland wegvloeit. In dezen raad zullen menschen van elke richting zitting nemen, hij zal de traditie van den godsvrede voortzetten en de Matin meent te weten, dat Fallières, de vroe gere president van de Fransche republiek, er voorzitter van zal worden. Aldus, zegt het blad, zou de regeering een beroep op de natie zelf doen om over de opofferingen te beslissen, die zij zich op moet leggen. Tot een anderen bezuinigingsmaatregel, die te Parijs reeds toegepast wordt, is de vorige week door den ministerraad beskoten van 15 dezer af mogen de winkels te Parijs en de andere gemeenten in het Seinedepartement na zes nur 's avonds, behalve op Zaterdag en den avond vóór feestdagen niet meer verlicht worden met gas, electriciteit, petroleum of benzine. Voor winkels waar voedingsartikelen verkocht worden geldt deze maatregel niet, ook niet voor apotheken, kapperszaken en sigaren winkels, wèl voor theehuizen en confiseurs. Koffiehuizen, ook die, welke deel uitmaken van inrichtingen, waar vertooningen plaats vinden, en restaurants worden om half tien gesloten. Schouwburgen 3en|bioscopen moe ten op zijn minst een dag in de week gesloten blijven. Groot ongeluk. Volgens een telegram uit Kopenhagen, deelt de Russische marinestaf medeDen 8en November des namiddags om 1 uur had in de haven van Archangel eene ont ploffing plaats aan boord der stoomboot »Baron Driesen«, die^met munitie geladen was. De stoombopt zonkde bewoonde ba rakken, die zich aan de haven bevinden, stortten in in de opslagplaatsen brak brand uit en de brandweerkazerne vloog met de daarin zijnde manschappen in de lucht Tegen den avond was men het vuur mees ter. Ook de Engelsche stoomboot »Eearl of Farfor is door de ontploffing vernield en de havenwerken^zijn zwaar beschadigd geworden. 150 Personen werden gedood, terwij 650 meer of minder zware brandwonden bekwamen. De marinestaf voegt erbij, dat de autoriteiten reden hebben te ge- looven^ dat de ontploffing door Duitsche agenten is teweeggebracht. o Duitsche versterkingen aan onze oost grens. De Duitschers leggen thans ook langs de oostgrens van Overijssel loopgravan aan. Groote troepen jonge recruten en oudere mannen zijn er dagelijks aan (het wérk. o De storm. De zware storm bij de Britsche'eilanden heeft groote verwoestingen aangericht onder de schepen, vooral aan de Iersche kust Een aantal stoomschepen zijn gezonken o gestrand en een aantal menschenlevens zijn verloren gegaan. Verscheiden andere sche pen kwamen met averij in de haven aan De Deutschland. Londen, 19 November. Uit New-Londen wordt vandaag aan de Daily Telegraph ge seind De deurwaarder heeft aan de eige naren van de Deutschland een eisch betee kent tot betaling van een schadeloosstelling ten bedrage van 2.500 per ton voor de door de Duitschland geramde sleepboot De Duitschland ligt thans op de ankerplaats, vanwaar ze is vertrokken, met eemgat aan weerszyden van den boeg. Door het fede rale gerecht wordt een onderzoekjingestek naar hetgeen er Donderdagnacht is gebeurd. Men weet dat de Deutschland onverwacht was vertrokken. Kapitein König en de bemanning werden uit een bioscoop te New- Londen gehaald om naar boord te gaan, daar de scheepsagent was komen meedeelen dat het oogenblik van vertrek was gekomen. Het publiek wist niet beter of de Deutsch land zou nog een week blijven. Bij de aanvaring met de sleepboot scheen de maan. Zoolang het onderzoek duurt weigeren de opvarenden iets mee te deelen. Zy zijn allen als getuigen opgeroepen. Daarom is een onmiddellijk vertrek niet te wachten Nieuw-Londen, 18 November. Aan gaande den juisten toestand van de Deutsch land wordt strenge geheimhouding in acht genomen. Men verzekert, dat het inwen dige niet beschadigd is en zij over enkele dagen weer zal kunnen vertrekken. Een lid van de bemanning heeft over de toedracht van de aanvaring verteld, dat een van de sleepbooten onverwachts voor de duikboot kwam, en deze laatste haar toen van achteren trof. De ketels ontplof ten en de sleepboot zonk. Alleen kapitein Hirsch, van het geinterneerde Duitsche stoomschip Neckar, werd van degenen die aan boord van de sleepboot waren, gered. Hirsch greep een reddingboei, die van de duikboot was uitgeworpen. Het Duitsche gezantschap beschouwd het ongeluk, dat de Deutschland overkomen is, als zeer betreurenewaardig, omdat, volgens zijn zeggen, het materiaal, dat de Deutsch- and aan boord heeft, in Duitschland drin gend noodig en de officieele post van het hoogste belang is. De Duitsche boer en de oorlog. Men schrijft aan de N. R. C. In t^algemeen^zullen allen,^die^belang stellen in den inwendigen toestand van de oorlogvoerende landen wel een hoogen dunk bezitten van het organisatievermogen van Duitschland en onwillekeurig daaraan de gedachte verbinden, dat het geheele Duit sche volk, afgezien van een zeker percen tage, dat op oorlogswinst riitgaat, als één man het pogen om om orde te brengen in de distributie steunt. Dit schijnt volstrekt niet het geval te zijn. In de Chrisliche Welt is de houding van »het land« on derwerp van een levendige discussie. In dit weekblad was door den redacteur, naar aanleiding van den levensmiddelennood, in sommige steden een opwekking geplaatst tot de dienaren der kerk om stad en land elkaar te doen begrijpen en zoo tot de hoognoodige samenwerking te brengen. In het laatste nummer plaatst een predikant van het land een felle aanklacht tegen den boerenstand. Hij vertelt, hoe hij op den dankdag voor den oogst zijne gemeente, uit ambtenaren bestaande hij is werk zaam aan een inrichting op een boeren dorp vermaand heeft tot dank ook je gens de menschen, die door zwarenarbeic dien binnen hebben gebracht. Zijne vrouw heeft toen te hooren gekregen dat kan er hier voor dominee door, maar in de stad had hij het niet durven zeggen. Hi bekent zelf, dat hij deze opwekking maar half voor zich zelf kon verantwoorden. De boeren zijn buitengewoon zelfzuchtig en uitermate ongevoelig voer de behoefte der stedelingen. »Als wij de prijs niet krij gen, dien wij wenschen, dan eten we het liever zelf op of laten het vergaan«. »Laat die stadslui nu maar eens honger lijden Ik drink melk tegen de klippen op.® »Wi hebben er immers voor gewerkt.Hi verwondert zich niet, dat het land in ge breke is gebleven bij het teekenen voor de oorlogsleening. »Geen cent geven wij er voor.® En dat het er bij de opneming van voorraden zoo schandelijk om weg is gegaan, verklaart hij als volkomen échec van stadsmoraal. De stand als zoodanig afgezien van eenige individuen schiet erbarmelijk te kort in het gevoel van saam hoorigheid met het geheele volk. Hij vreest, dat het nooit zal lukken de stedelingen den boerenstand te doen be grijpen als hij blijft zooals hij is, Hi hoopt, dat anderen betere indrukken hebben gekregen. BINNENLAND. Zichzelf verraden. Aan het Hollandsche-Spoortation te 's-Gravenhage trok gisteren eene dame door haar zonderlinge wijze van doen en door de zware stem waarmede zij een chauffeur aanriep, de aandacht der politie. De dame bleek een verkleede man te zijn. Op weg naar het politiebureel schoot bedoelde per soon zich voor het voorhoofd. Naar het ziekenhuis overgebracht, overleed hij daar korten tijd later. Op hem werd gevonden een bedrag van eenige duizenden guldens Gebleken is dat het een jongmensch is afkomstig uit een plaatsje naby Amsterdam Vermoed wordt' dat diefstal in het spel is o Droevig drama. Zondagmorgen omstreeks half elf kwam de koopman in verlichtingsartikelen H. L te Arnhem, bij de politie mededeelén, dat hij zijne echtgenoote van het leven hat beroofd. Dadelijk werd ten huize van L in de Koningstraat, door den commissaris van Politie, een onderzoek ingesteld. Daar werd werkelijk mevrouw L. dood te bet gevonden. Vermoedelijk was wurging de oorzaak van haren dood, daar uiterlijke kenteekenen daarop wezen. Het lyk is in beslag genomen voor het verder justitioneel onderzoek, terwijl het huis werd gesloten. L. was zóó opge wonden, dat hy tot dusver niet gehoord kon worden. Vermoedelijk is de daad gepleegd in een vlaag van krankzinnigheid, waarvoor L. reeds eerder in een gesticht was opgenomen. Voorloopig is L. in het stedelyk ziekenhuis in de isoleercel opge sloten. Men schryft uit Tiel De prys der paling, dun en dik door- eengenomen, zooals de raampalingfuik ze ^eeft, is deze week gestegen tot de onge- tende hoogte van fl.60 per pond. Het vallend water en de heldere nachten werken slecht op de vangst, welke thans 7 tot 8 )ond der nacht en per schokker bedraagt. Kaas. De minister van Landbouw heeft be paald, dat 50 pet. van den inkoop of de productie van alle kaassoorten, met uit zondering van komynekaas van Leidsch of Delftsch model, voor het binnenlandsch ver bruik beschikbaar moet blijven. Lijnolie. De minister van Landbouw heeft aan belanghebbenden de mededeeling gezonden, dat een derde gedeelte van de aanwezige lynolie tegen f48 per 100 K G. moet worden afgestaan ten behoeve van de zeep- ziederijen. Steenkolen. Naar het »Hbld.« verneemt, heeft onze Regeering om in den dreigenden steen- kolennood te voorzien, een belangrijke hoe veelheid Engelsche steenkolen aangekocht, die zoo snel mogelijk met verschillende schepen naar ons land zullen worden ver scheept. o Vluchtelingen uit België I Reeds meer dan een week komen langs de geheele Belgische grens, voornamelijk over de Kempische heidegronden, tientallen Belgen gevlucht naar Nederland om aan de vervolging van de Duitschers te ont komen. Zij komen alle uit gemeenten, waar de Duitschers de wegvoering tegen twee dagen hebben aangekondigd. Aan de electrische draadversperring hebben reeds meer dan 10 dezer vluch telingen de laatste 6 dagen het leven ver loren. Meer dan 100 zijn in handen der wachten gevallen. Men verzekert, dat nog meer 100 tallen in de eerste dagen zullen trachten naar Nederland te vluchten. Tel. Het Rijnschip Godmetons, met steenslag geladen, uit Duitschland gekomen en be stemd voor België, is op vermoeden van verborgen smokkelwaar te vervoeren, door de kommiezen ait Sas van Gent naar Ter- neuzen teruggestuurd voor onderzoek. Toen het eerste ruim was leeggehaald, bleek, dat men in de ruimte tusschen de buik helling en het vlak van het schip lijnolie heeft laten vloeien. Het gevondene wordt op 30 vaten geschat. BEKENDMAKING. REGEERINGSAARDAPPELEN. Burgemeester en Wethouders van Heus- den herinneren houders van bonboekjes van regeeringsaardappelen over de loopende maand, dat de omslagen dier boekjes, on verschillig of daarin al of niet ongebruikte bons aanwezig zijn, ten stadhuize moeten worden ingeleverd op Vrijdag den I December a. s. des namiddags tusschen 2 en 4 uur, (op de bonboekjes is abusief 2 December als dag van inlevering gesteld). Voor hen, die in gebreke blijven, die omslagen op aangegeven tijd en plaats in te leveren, zullen voor de maand December geene regeeringsaardappelen worden ver krijgbaar gesteld, onverminderd de straf bij de Distributiewet 1916 bepaald. Heusden, den 20 November 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de M.U.L.O.School is met ingang van 15 Nov. benoemd mej. M. de Bruijn, on derwijzeres te Gorkum. Donderdag 23 Nov. a.s. des voor middags te 11 ure zal alhier de Raad dezer gemeente vergaderen. De behandelen onderwerpen: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Vaststelling gemeente-begrooting 1917. 4. Voorstel B. en W. verhooging maxi mum-heffing hoofdeljjken omslag met f 1500.—. 5. Rekeningen over 1915 en begrootingen 1917 Godshuizen. 6. Vaststelling verordening levensmiddelen- bedryf. 7. Als voor vaststelling verordening ter voorkoming van brandgevaar. 8. Als voor vaststelling verordening ter voorkoming van drankmisbruik by de mobilisatie. By Kon. Beslpit is onze vroegere Kantonrechter, Mr. D. Wesseling, met in gang van 1 December eervol ontslag ver leend als Raadsheer in het Gerechtshof te ■Hertogenbosch. De heer J. I. M. Robat, ambtenaar by de Directe Belastingen alhier, is be vorderd tot Kommies le klasse. De heer D. Kulk, Maréchaussée al hier, is dezer dagen bevorderd tot Wacht-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2