Gedachten naar aanlei dingvan een Oud Gezegde. Als alles mis gaat. namelijk, dat dat de vloot niet lichtvaardig gewaagd mag worden. De pers is vol met toespellingen en uitdagingen, die ten doel hebben, de vloot er aan te wagen. Waarom zou Engeland zich echter daartoe laten verlokken Dragen wij niet de kroon van de heerschappijfter zee Houden wij niet de zeeën Houdt de vijand zich niet schuil in zijn havens, om er uit te sluipen als het donker is en er terug te komen, als het licht verschijnt, waarna hij alle zee wegen in*" ons bezit laat Laten wij de vijandelyke^jvloot met alle mogelijke mid delen vernietigen, maar laten wij zorg dra gen, dat wij met een vijand slaags raken op een wyze, waarbij wij hem en niet hij ons de wet van handelen voorschrijft. Wat zal er dus geschieden Zal de Engelsche vloot nu eindelijk eens zich op volle zee wagen Als ze dan maar weg blijft uit de buurt van onze kust. Naar de havens der Duitschers zal ze zeker wel geen koers zetten. En deze willen ook niet hun zwakkere kracht stellen tegen over Engelsche|overmacht. Zeer zeker zal in dezen oorlog op zee de beslissing niet vallen. De gezondheid is de kostbaarste van alle schatten - en toch een schat die men slecht bewaart. Dit gezegde is reeds eeu wen oud en bewijst dat de menschen reeds in de oude tijden slecht op hun gezond heid pasten. Wij hebben, wij moeten het bekennen, op dat punt geen groote vorde ringen gemaakthet tegendeel is waar, zou men zelfs geneigd zijn er bij te voe gen. Inderdaad, nooit hebben de menschen hunne krachten minder gespaard. Men zou kunnen tegenwerpen dat het leven van toen niet met het tegenwoordige kan ver geleken worden. Juist echter omdat wij steeds meer werk moeten verrichten, komt het er op aan steeds meer voorzorgsmaat regelen te nemen. En dat is het nu juist waaraan wij ongelukkiger wyze te weinig denken. Wy vermoeien ons, wij overwer ken ons zonder acht op ons zelf te slaan, zonder er zelfs aan te willen denken, dat de geneeskunde ons heden ten dage in staat stelt de schadelijke gevolgen van het inspannende leven op ons organisme weg te nemen en zelfs dikwyls de verwoesting, die in ons wezen wordt aangericht, te her- Stellen. De ongeregeldheden van het le ven hebben steeds een zéér noodlottigen invloed uitgeoefend op het bloed en de zenuwen, die de bronnen zijn van gezond heid en kracht. De verarming van het bloed en de verzwakking der zenuwen be letten ons niet alleen werkzaam te blijven, maar leveren ons bovendien hulpeloos over aan alle soorten van ziekten. Wij moe ten er dus met de grootste zorg voor wa ken ons bloed zuiver en rijk te bewaren en ons zenuwstelsel krachtig te houden. Wij behoeven ons daarvoor geen bij zonderen leefregel op te leggen. Het is voldoende op vaste tyden een behandeling met de Pink Pillen te ondergaan, waar van een ieder door het lezen der veelvul dige verklaringen in de bladen de merk waardige versterkende en opwekkende hoe danigheden kent. De Pink Pillen maken het bloed zuiverder en rijker en de ze nuwen krachtiger. Zij wekken bovendien op bijzondere wijze de eetlust op en be vorderen de spijsvertering De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, by het Hoofddepot der Pink Pillen. Dacostakade 15. Amsterdamvoor Heusden en Om streken by G. Malingrè, Drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder by verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Bezoek van H. M. de Koningin. Donderdagmorgen, precies op den aan gegeven tijd ten 40.9 uur, arriveerde, te 's-Hertogenbosch met een extra-trein Hare Majesteit de Koningin, met Haar gevolg, bestaande uit freule Six, hofdame, Baron Bentinck, opper-stalmeester, kapitein de Josselin de Jong, adjudant en le luitenant Jhr. Quarles, ordonnans-officier. Op het perron, dat was afgezet door gemeente- en rijbspolitie en militairen wa ren aanwezig de Commissaris der Koningin, Mr. Baron van Voorst tot Voorst, Gene raal Majoor Weber, commandant der vierde divisie met zyn staf, de luitenant-kolonel der maréchaussées Schoenmaeckers, de in specteur der Staatsspoorwegen Gorissen en de Commissaris van Politie van Bunge. Op 't perron en in de omgeving van het station bewogen zich vele menschen en vele woningen in de stad vooral in de straten waar Hare Majesteit zou doorkomen, zyn bevlagd. Hare Majesteit, gekleed in groengrijs amazone-costume met een ronden bolhoed op en dragende een rouwband om den linker arm, zag er zeer welvarend uit. Direct nadat Zij IJaar salonrijtuig was uitgestapt, begaf Zij zich naar den Com missaris der Koningin, met wien Zij zich eenige oogenblikken hartelijk onderhield. Na deze "begroeting onderhield Hare Majesteit zich ook eenige oogeoblikken met generaal Weber, die daarna zijn staf-offi cieren en kolonel Schoenmaeckers aan Hare Majesteit voorstelde, waarna Zij zich begaf naar®de gereedstaande hof-auto's. In de auto's, waarvan in de eerste plaats nam Hare Majesteit, generaal We ber, en [hofdame Six en Harer Majesteits adjudant, en in de volgende het verdere gevolg en verschillende stafofficieren, werd over'^den Koningsweg en langs den nieu wen weg langs de spoorbaan gereden naar Engelen,*ftot het bijwonen der militaire oefeningen, het slaan van bruggen over de Dieze en het demonstreeren van eene voetbrug, onlangs uitgedacht door den Ka pitein der Infanterie Mulder. Hare Majesleit werd hartelijk toegejuicht door de talryke menigte, die langs den weg geschaard stond. Ten ongeveer lijf uur keerde Hare Majesteit van deze oefening terug en begaf Zij zich naar de Vughtsche heide, eveneens tot bijwoning van kleine militaire oefeningen Per auto werd gereden tot aan het oude fort Isabella. Hier steeg Hare Majesteit te paard, en werd vergezeld van generaal Weber, Haar gevolg en verschillende staf officieren, naar de Vughtsche heide. Tusschen 42 uur en half een keerde Hare Majesteit van de Vughtsche heide terug en begaf de hofstoet zich langs den aangegeven weg naar het station, alwaar door Hare Majesteit in Haar salonrijtuig de luncfy werd gebruikt. Na de lunch ongeveer half twee werd uitgereden tot het houden van den inspec tietocht in de Langstraat. Des avonds werden door Hare Majesreit de militaire cursussen alhier geïnspecteerd en een bezoek gebracht worden aan de R. K. Militaire Vereeniging Concordia. (Prov. Ct.) Minister-crisis De Eerste Kamer heeft Woensdag met 22 tegen 48 stemmen, het wetsontwerp tot wijziging van de Successiewet verwor pen. Op verzoek van den minister van Financiën, die te voren de poitefeuillekwes- tie had gesteld, werden de beraadslagingen over de andere belasting-ontwerpen ge schorst. Met betrekking tot de crisis aan Fin anciën laten we eene beschouwing volgen van twee bladen, van tegenovergestelde richting Het »Utrechtsch Dagblad* schrijft dat het vertrouwen van het Nederlandsche volk in de Eerste Kamer op de meest ergerlijke wyze geschokt is. Het blad spreekt van een politieken sluipmoord en zegt, dat in dien de verwerping van het ontwerp tot wijziging van de Successiewet inderdaad tot gevolg zal hebben het aftreden van minister van Gijn, daarmede aan ons land een slag is toegebracht, waarvan de ver dragende gevolgen niet zijn te overzien. Indien want het aftreden van den minister zou een daad zijn, welke het rechts gevoel van ons volk op pijnlijke wijze zou kwetsen. Méér instemming, méér bevre diging zou het aan een groot deel van ons volk ook onder de niet-vryzinnigen, óók onder vele volgelingen der rechterzijde schenken, wanneer de afstemming tot wij ziging van de Successiewet gevolgd zoude worden door eene ontbinding der Eerste Kamer. Niet dat daardoor de partijverhou dingen in de Eerste Kamer zouden gewij zigd worden de in meerderheid rechtsche Provinciale Staten zullen rechtsche, de in meerderheid vryzinnige Provinciale Staten link8che afgevaardigden kiezen, maar de indruk, welke deze afstemming in den lande maakt, zal ongetwijfeld wel het gevolg hebben, dat in de keuze der personen, welke ter afvaardiging zullen worden uit verkoren, verandering zal worden gebracht, een verandering, waarmede dan duidelijk zoude zyn uitgesproken, dat wat gisteren in de Eerste Kamer gebeurd is, niet in overeenstemming is met den wil van het volk. De »Tyd« verklaart, dat het bezwaar van de Rechterzijde voornamelijk ging tegen het eerste deel van het ontwerp, waardoor de rechte lyn zwaarder zou worden ge troffen. Daardoor worden rechten geschon den, die uit Christelyk oogpunt het aller eerst behoorden te worden ontzien, n.l. het recht van het gezin. Ook dat de minister in de Tweede Ka mer weigerde, het denkbeeld van den heer De Monté Verloren, om de kleine verkry- gingen te verlichten over te nemen, deed weinig goeds voorspellen voor het onder werp in de Eerste Kamer. Volgens de Tijde heeft de Kamer slechts het gezin en speciaal het gezin van den kleinen burger in bescherming willen nemen. Het r.-k. blad betreurt ten slotte, dat mi nister van Gijn zijn ministerieel leven aan de al of niet-aanneming van het ontwerp wilde wagen. o Vrouwelijke spoorconducteur. Bij de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoor weg Maatschappij is de eerste vrouwelyke conducteur op het traject Hassum-Goch in dienst gesteld. o Het spelen met vuurwapens. Men meldt ons uit Hilversum: Hedenmiddag heeft het 7-jarig zoontje van den chauffeur v. d. K. op den Utrecht- schen weg te Hilversum, het negen-jarig broertje van zijn vader spelender wijze met een flobert-buks door het hoofd geschoten. De geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. o De Koningin Regentes vrijgelaten. BERLIJN, 30 Nov. Wij vernemen dat de »Koningin Regentesc vrijgegeven zal worden. 40. Nov. werd dit schip op reis van Vlissingen naar Londen nabij den Noord- hinder door een Duitschen onderzeeër aan gehouden en wegens de onmogelijkheid van onderzoek naar Zeebrugge en daarna naar Oostende gebrachtj Het bleek dat de ka pitein en de telegrafist draadlooze tele grammen hadden afgezondeu om Holland- sche oorlogschepen naderbij te roepen. Daar deze telegrammen pok door Engelsche oor logschepen konden worden opgevangen, kon deze handelswijze als eene gevaar opleve rende ondersteuning van den vijand worden aangemerkt. Verder bleek dat drie leden der bemanning een Engelschen koerier had den geholpen om zijn- postzak onder de andere te verbergen. Tegen deze drie Hollanders is een krijgs- rechtelijk onderzoek wegens hulpverleening aan den vijand ingeleid. De post werd verder op contrabande, papier geld, en effecten onderzocht, van welk onderzoek de verdere doorzending werd afhankelijk gesteld en het schip vrijgelatea, wat als een een groote tegemoetkoming te beschou wen is, jegens den eigenaar, daar een deel der bemanning van neutraliteitsschending wordt beschuldigd. Hetgeen zich tusschen de U-boot en de Nederlandsche oorlogsschepen afspeelde zal een diplomatiek naspel hebben. o Teruggevonden.^ 1 De geldkist, inhoudende ongeveer f 9000, welke van het bureau van het groepsstaf- kwartier te Naarden werd ontvreemd, is met haar inhoud teruggevonden op het bastion Oud-Mdlen vlak bij genoemd bureau. Het hangslot was er afgebroken, doch toen de ijzeren overslag verwijderd was, heeft men blijkbaar geen kans gezien de kist verder te openen, ómdat daartoe weer een sleutel noodig was. De kist is toen in een der taluds ingegraven. Men vermoedt dat de diefstal door meer dan één persoon is gepleegd, omdat de kist bijzonder zwaar is. Het is een raadselachtig geval, te meer daar er steeds een schildwacht op post staat. o De »Blommersdijk.« Officieel. In zake de torpedeering van de »Blommersdijk« heeft de Duitsche regee ring in antwoord op vertoogen van de Ne derlandsche regeering zich bereid verklaard om, zonder procedure voor het Prijzen hof, schadevergoeding uit te keeren voor het schip en het gedeelte der lading dat aan de Nederlandsche regeering toebehoorde, terwijl slechts het overig deel der lading aan de beoordeeling van het Prijzenhof zal worden onderworpen. De Duitsche regeering grondt zich daar bij op de volgende overweging. Uit hef grondig onderzook, bij den terugkeer van de duikboot »U 53* ingesteld, is gebleken dat de »Blommersdijk«, alvorens haar be stemmingshaven Rotterdam te bereiken, de Britsche haven Kirkwali moest aandoen en dat bijna de gèheele lading uit contrabande bestond n.l. graan, automobielen, motorrij wielen en bestanddeelen. Daar haar cog nossementen der lading, met inbegrip van het voor de Nederl. regeering bestemd gedeelte, voorzien waren van de clausule Aan order, sprak daaruit naar de voor schriften der Duitsche »Prisenordnung«, die op dit punt de voorschriften der En gelsche prijzenreglementen heeft overgeno men, een rechtsvermoeden voor vijandelijke bestemming der lading. De commandant der duikboot kon onder de gegeven om standigheden dit vermoeden niet voor weder- legd houden, zoodat hij schip en lading neembaar achtte en het schip, volgens de met de Londensche declaratie overeenstem mende voorschriften, der Duitsche »Prisen- ordnungt, vernietigde nadat hy gezorgd had voor de redding van de bemanning. Intusschen heeft de Nederlandsche re geering officieel aan de Duitsche regeering verklaard, dat het vernietigde graan inder daad voor haar bestemd was en dienen moest voor de behoeften van de Neder landsche bevolking. Op grond van die verklaring, welke, gelyk van zelf spreekt, geen twijfel toeliet, moest het tegenbewys voor het vermoeden van vijandelyke be stemming beschouwd worden geleverd te zijn, zoodat noch dit deel der lading noch het schip neembaar was. Onder die omstandigheden heeft de Duit sche regeering uit overwegingen van goede nabuurschap zich bereid verklaard zonder afwachting van de prijsgerechtelijke uit spraak het aan de Nederlandsche regeering toebehoorend deel der lading alsmede het schip te vergoeden, terwyl het overige deel der lading aan de bedoelde uitspraak on derworpen zal worden. o Een duur paardje. Eenige landbouwers te Heen (N.Br.) hebben in samenwerking met de hengsten- aseociatie Nieuw-Vosmeer f 30,000 f 40 duizend bijeengebracht voor een hengst. Artillerie-inrichtingen. Naar wij vernemen komen de voor onze artillerie-inrichtingen ter verwerking be stemde goederen uit Amerika, die sedert geruimen tijd in Engeland waren aange houden, thans achtereenvolgens binnen en zijn er met den toevoer van zoodanige goe deren, volgens toezegging der Engelsche regeering, geen moeilijkheden meer te vree zen. Het gedeeltelijk stopzetten van som mige werkplaatsen en daarmede het ont slaan van een aantal losse werklieden, het geen van verdere onderbreking de aan voeren het noodzakelijk gevolg zou zijn geweest, behoeft thans gelukkig niet plaats te hebben. o Steenkolen. Naar men meldt, heeft Duitschland te kennen gegeven, den uitvoer van steenko len in beperkte hoeveelheid naar ons land nog te willen toestaan, mits hier te lande de grootst mogelijke zuinigheid in het ge bruik van kolen wordt betracht. Men meldt aan de N. R. Ct. Het gebrek aan steenkolen zoowel voor de gasfabricage als voor de andere indu strieën moet, naar van welingelichte bron uit Duitschland wordt bericht, het gevolg zijn van een tijdelyk gebrek aan vervoer middelen. Een groot getal locomotieven en goederenwagens is noodig Voor het tran sport voor de benoodigheden voor de ver schillende fronten, terwyl thans het vervoer van beetwortelen naar de suikerfabrieken en van aardappelen naar de fabriekscentra zooveel materiaal eischt, dat een tydelijke stagnatie in het geregeld vervoer niet is te vermijden. Bovendien ontbreken de noodige aabeidskrachten voor het spoedig laden en lossen der wagens, zoodat voor gansche treinen van goederenwagens geen handen genoeg aanwezig zijn. Thans wordt reeds ten deele in de laatste behoefte voor zien door de leerlingen der hoogste klas sen van de scholen aan het laad- en loswerk te zetten, waardoor spoedig weder meer wagons voor het verkeer vrijkomen. Naar wij vernemen gaat onze Regeering schepen opeischen om kolen in Engeland te halen. Het stoomschip Ambon*, van de Maatschappij Nederland, dat gisteren te Rotterdam gereed lag om naar Indië te vertrekken, heeft de bunkerkolen moeten lossen en moet thans voor de Regeering kolen in Engeland gaan halen. o Spionnen Zondag zijn te Hilvarenbeek twee in politiek gekleede officieren, van Belgische nationaliteit, gearresteerd, een majoor en een luitenant, die zich reeds enkele dagen onder verdachte omstandigheden aan de grens ophielden. Zjj waren in het bezit van een koffertje, waarin allerlei zaken om zich te vermom men, als: knevels, baarden, enz. Verder: gummihandschoenen, tangen, revolvers en een groot bedrag aan Holandsch geld, dat duizenden bedroeg. By nader onderzoek wer den nog bij hen foto's van grenspunten en telegrammen gevonden. Na strenge militaire bewaking gedurende den nacht in het hotel »De Valk* te heb ben doorgebracht, zyn zij naar 's-Hertogen- bosch overgebracht. o Een veldwachter opgehangen. De veldwachter Den B. uit Nienw-Lek- kerland was een dezer dagen de dupe van een flauwe, niet zoo ergerlyke grap. Toen hy, na zijn gewone route, naar huis keerde, werd hy plotseling overvallen door drie gemaskerde kerels. Zy stopten hem een prop in den mond en hingen hem daarna op aan een dikken boom, even voorby het Elshoutsche stoomgemaalgelukkig niep aan den hals, want dan was den man er niet zoo afgekomen. Een touw werd hem onder de armen gebonden en daar hing de man een paar voet van den grond te bengelen. Hnlp kwam niet opdagen, schreeuwen was hem niet mogelijk, en( zoo hing hij den ganschen kouden, ijzigen Novembernacht. Stijf van kou en schrik werd hij den volgenden morgen uit zijn netelige positie verlost. Men is op het spoor van twee der daders. Dordr. Ct. Volgens de Prov. N. Br. Ct. is het geheele verhaal uit de lucht gerepen. De eerste veldwachter L. den Boer kwam dit zelf aan <ie courant mededeelen. Een opzienbarende arrestatie. Te Batavia is gearresteerd de tot dusver onvindbare Roelofs, die in 4943 teZutphen verdacht werd van het plegen van fraude. Hij woonde sedert te Batavia onder den naam Roelofs van Kattenburg en had het reeds gebracht tot bestuurder van een groot administratie-kantoor. De arrestatie heeft in Batavia zeer veel sensatie gewekt, vooral daar de gearres teerde zich nog kort geleden had geasso cieerd met baron van Isselmuiden. Oubepaald verlof. Officieel. Op 20 December 4946 zullen de dienstplichtigen onderofficieren, korpo raals en manschappen van de militielichting 4940, voor zoover zij bestemd zyn om later naar de landweer over te gaan, in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld. Verschijnselen van nierzwakte, zooals onnatuurlijke vermoeidheid, schemeringen voor de oogen, rugpyn, waterstoornissen, spit, niergruis, -steen, rheumatiek en wa-j terzucht, zijn voldoende om iemand het gevoel te geven of alles mis gaat. Hoe spoediger zulk een stand van za ken veranderd wordt, des te beter, want uit verwaarloozing kómen vaak ongenees lijke nierziekten voort. Misschien hebt gy te veel vleesch of ander zwaar voedsel ge bruikt, u te veel zorgen gemaakt, en niet voldoende lichaamsoefening, frissche lucht en slaap genomen. Als dit het geval is, wees dan geregelder in uw gewoonten en een poos zorgvuldiger met uw diëet. 'Dit is een verstandige, nuttige raad, maar dat is niet voldoende, want de door een of andere oorzaak verzwakte nieren kunnen niet van zelf beter worden. Zij hebben behoefte aan een speciaal nierge neesmiddel. Het eenige, waarop de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen ooit aanspraak maak ten, was dat zij een speciaal geneesmiddel voor de nieren en blaas zijn. Als bijtijds met dit middel begonnen wordt, vóór de nieren ernstig ziek werden, dienen de goede resultaten duurzaam te zyn. Maar ver waarloos uw nieren niet te lang. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten d f 1.75 p. doos of f. 10 p. zes doozen, Eisch de echte Foster's Rugpijn Nierer Pillen, voorzien van het handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen op de verpakking. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. De Wed. Verhoeven óp den Demert ontbreekt het niet alleen aai bezoek, maar geregeld wordt er op den zolder door ongenoode gasten slag geleverd, waar door zelfs de nachtrust wordt verstoord. Haar commensaal, de bekende Pietei Broers, heeft daaraan een einde willen maken en zyn pogingen zijn met succes in zoo verre bekroond, dat hy in twee dagen niet minder dan 18 ratten op den zolder heeft gevangen. Wilt U het as 't u blief in de krant zet ten, zei Pieter. Ik heb eerdaags dan nofl wel weer een berichtje, want er komen er geregeld op de begrafenis by. DUBBEN. Het liefdewerk vOudpapierq het welk alhier onder voorzitterschap vai den heer Jos. van Steen is opgericht, heefi naar men hoort een ezel met vyagen aan gekocht om daar mede iederen Zaterdag langs de huizen inzameling te houden vai oud papier. KAATSHEUVEL. BydeopWoens dag j|. gehouden verkiezing van Notabele) voor de Nederl. Herv. gemeente aan dei Loonschendyk zyn als zoodanig herkozei de heeren M. Boogers, J. Mandemaker en J. van Esch. NIEUWENDIJK. Naar wy verne men zal er a. s. Woensdagavond in de Geref Kerk alhier dankuur voor het gewas zyi waarin Ds. de Bruin hoopt voor te gaar A.s. Zondag hoopt de Zending* vereen, alhier een openbare vergaderingt houden in de Geref. Kerk. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2