Hier spreekt men wederom goed van de Pink Pillen. Anderen, de Duitschers b.v., doen dit o p- d a t er geen nood ontsta I Zonder schade voor onze nationaliteit zouden we toch al thans dien gedragsregel van onze oostelijke buren kunnen overnemen. Waarlijk, dit zijn woorden der beharti ging waard. Struisvogeltactiek is uit den booze. Beter is het de gevaren onder de oogen te zien. Ze af te wenden waar mogelijk is en voorts krachtdadig en wel toegerust den kwaden dag tegen te gaan, die over ons kan aanbreken. Thans vertelt ons een jeugdige naaister veel goeds van de Pink Pillen. Mej, Renèe Manin, wonende te Lyon, rue de l'Abon- dance 75, was er volgens de volksuitdruk king, slecht aan toe, maar een behandeling van eenige dagen met de uitstekende Pink Pillen is voldoende geweest om alle onge makken, die haar het werk bemoeilijkten, te verzachten, te verminderen en te verjagen. Zij schrijft ons Gelijk aan vele mijner vriendinnen heb ben Uw Pink Pillen ook aan mij mijne gezondheid teruggegeven. Als ik dit uit stekende geneesmiddel niet gevonden had, zou ik zeer zeker verplicht zijn geweest allen arbeid te staken, want ik kon niet meer. Ik zou U niet kunnen zeggen hoe ik bloedarm was geworden dat gebeurt langzaam aan en ik had er niet op gelet. Ik gevoelde mij somtijds zéér vermoeid, ik was bleek en mager geworden. Den eenen dag gevoelde ik mij goed en den volgenden dag gevoelde ik mij slecht. De minder goede dagen werden talrijker, volgden elkan der sneller op en ten slotte heb ik een tijdperk doodgemaakt, waarin ik geregeld leed aan maagkrampen, benauwdheid be vingen en hoofdpijnen. Ik gevoelde mij iederen dag zwakker. Toen heb ik geluk kig de Pink Pillen genomen en ze hebben mij zooveel goed gedaan, dat ik mijn werk niet heb behoeven te onderbreken. Steeds doorwerkende heb ik de behandeling voort gezet. Mijne ongemakken zijn verminderd en weldra verdwenen. Ik ben op het oogenblik zèèr gezond". Als men opstaat, verliest men zijn plaats, zegt het spreekwoord. Als men voor zijn dagelijksch brood werkt is het ook niet goed zijn plaats te verlaten, zelfs niet we gens ziekte. Het werk wacht niet en als men zich wederom voor zijn werk aanbied aan het atelier loopt men groot gevaar zijn betrekking vervuld te zien. Als de Pink Pillen zoo waardevol zijn voor de bloedar men, dan is dat wegens de snelle bijna onmiddelijke uitwerking.' Zij houden U op de been en bewerken tevens Uw volslagen genezing. Daar de behandeling tot geen enkele speciale leefwijze verplicht en het slechts noodig is enkele pillen per dag te nemen, skan men zich gemakkelijk verzor gen, zonder zijne bezigheden of studiën te verlaten. De PinkPillen zijn het krachtigste genees middel tegen bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte, maagpijnen, hoofdpijnen, zenuwzwakte en neurasthenie. Zij verrij ken en zuiveren het bloed en wekken de zenuwen op. pe Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f. 175 de doos, en f. 9 de zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Gelukkige verjaardagen. Mackensen was gisteren jarig. In 1914 kon hij op zijn verjaardag de vermeestering van Lodz melden. In 1915, toen zijn hoofd kwartier in Servië was, viel een dag vóór zijn verjaardag Monastir. En thans werd op zijn verjaardag de val bekend van Boekarest, aan welken hij eveneens een belangrijk aandeel heeft gehad. Vredesgepraat. Het Engelsche parlementslid Trevelyan heeft, naar de »Frankf. Ztg.® uit New- York verneemt, een open brief aan Presi dent Wilson gericht. Hy vraagt den Pre sident orp zijne bemiddeling voor den vrede aan te bieden en verzekert, dat alle volkeren oorlogsmoede zijn. De Vereenigde Staten behooren, volgens Trevelyan, den eersten stap te doen tot het uitschryven van een onzijdige conferentie, die den weg naar den vrede baant. o De Engelsche verliezen. De. Britsche verliezen op alle gevechts terreinen vanaf 1 Juli tot 30 November hebben, voor zoover zij tot dusver ambtelijk zyn gepubliceerd, 463,697 manschappen bedragen en 21,440 officieren. Daarbij tomen dan nog de verliezen van de vloot. Munitie-ontploffingen. Een officieel Engelsch bericht maakt melding van een ontploffing in een der rijksfabrieken voor minutie in het noorden van Engeland. De aan de fabriek veroor zaakte schade zou slechts gering zijn, doch er zijn 36 vrouwen gedood en 30 gewond. Het werk in de fabriek wordt niet stop gezet. Via Weenen komen weer berichten over een nieuwe ontploffing in de munitiefabriek aan de Rasatannaja in Petersburg. Bij de ramp zouden eenige duizenden menschen, die in de fabriek werkten, ten gronden zijn gegaan, terwijl de fabriek geheel werd vernield. Een nieuw offensief op den Karst In de legerberichten van het zuidelijk front springt onmiddellijk in 't oog de ver melding van buitengewoon hevig geschut vuur op het Giulia-front vooral van Görz af tot aan de zee toe. Het Korr. bureau uit Weenen meldt, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche bladen in dit felle artillerievuur den voorbode zien van een nieuw Italiaansch offensief. De bladen zoeken yerband tusschen deze plan nen en de pas-geopende Kamerzitting. Maar licht er niet méér verband tus schen dit Italiaansche optreden en de reeds meermalen geuite vrees voor Hindenburg's afrekening met Italië, als Roemenië's lof bezegeld is? Wil Cadornade Oosten- rijksche voorbereidingsmaatregelen niet in de war sturen Of deze mogelijkheid bestaat natuurlijk ook was al dat ge praat over het aanstaande Duitsche offen sief tegen Italië niet een poging om de eigen groote plannen te verbloemen Daarnaast meldt Rome artillerie-strijd aan de boven-Astico, waarop de Oostenrijkers eenige infanterie-aanvallen deden volgen en Weenen een Oostenrijkschen vlieger aanval op Monfalcones, o Geen schoon goed meer. De Echo de Paris meldt, dat de eige naars van wasscherijen te Parijs en om geving in een door 1000 personen bezochte vergadering besloten hebben, hun wassche rijen op 20 December, bij gebrek aan kolen, stop te zetten. o De val van Boekarest. Berlijn (Officieel). Omtrent de inneming van Boekarest wordt het volgende bericht Op 5 December werd de kapitein van den generalen staf Lange als parlementair ge zonden naar den bevelhebber van Boeka rest, met een brief van maarschalk Mac kensen, waarin deze de overgave der vesting eischte. In een nader schrijven werd den bevelhebber medegedeeld, dat het bombar dement op de vesting zou worden geopend, wanneer de parlementair niet binnen 24 uur was teruggekeerd. Kapitein Lange, die in de Roemeensche voorposten linie door een generaal werd ont vangen en geblinddoekt per auto naar Boe karest werd gebracht, keerde in den vroe gen ochtend van 6 December, vóórdat de gestelde termijn verstreken was, terug. De opperbevelhebber van het Roemeensche Donau-leger had geweigerd den brief van maarschalk Mackensen in ontvangst te ne men, met de toelichting, dat Boekarest geen vesting, maar een open stad was. Er waren noch bewapende forten, noch tot hare ver dediging aangewezen troepen, en er was noch een gouverneur, noch een comman dant van de stad. Kapitein Lange had gewezen op het karakter van Boekarest als vesting en gezegd, dat een dergelijk ontwijkend antwoord het voortzetten van de Duitsche krijgsbedrijven niet zou ver hinderen. In den ochtend van 6 December stelden afdeelingên van het corps cavalerie onder bevel van Schmettow zich in het bezit van een fort aan het noordelijk front. Gedeel ten van het 54ste legerkorps namen de fortenlinie van Sjajoea in het westen tot Odaile in het noorden. De vyandelyke in fanterie bood tegenstand, die echter snel gebroken werd. Uit het zuiden drongen de troepen van het Donauleger door den fortengordel de stad binnen. Zy ontmoetten geen tegen stand. De troepen, die Boekarest binnenrukten werden met geestdrift ontvangen en met bloemen getooid. Maarschalk Mackensen begaf zich per auto tot voor het koninklijk paleis, waar hy met bloemruikers werd begroet. BINNENLAND. De wegvoering der Belgen. Het Tweede-Kamerlid Duys heeft ver lof gekregen op een nader te bepalen dag eene interpellatie te houden over de wegvoering van de Belgen uit hun land door de Duitschers. Uit Petrograd wordt gemeld De vNewoje Wremja® begroet met diepe voldoening het Hollandsche protest tegen de wegvoering van Belgen, welk protest geïnsprireerd is door edele gevoelens. Op den dag der »algemeene liquidatie« zal rekening worden gehouden met deze daad van Holland om Duitschland te herinneren aan het bestaan van recht en rechtvaar digheid. Het blad oordeelt, dat de Hollandsche Regeering haar nota moest uitbreiden door te vragen, dat de oude vluchtelingen naar Holland, waarvan de terugkeer uit België wordt verzocht, niet worden vervangen door anderen, om weggevoerd te worden. Anders zou de Belgische bevolking aan een nieuwe beproeving worden onderworpen. o De moeite waard. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist zijn ontvangen o. a. bij den inspecteur der regi stratie en domeinen in de 45ste divisie te 's-Gravenhage, f 10.000, waarschijnlijk we gens te weinig betaalde vermogens-, ver- dedigings- en inkomstenbelastingen. o Oneerlijke dienstbode 1 Door de politie te Zeist is de hand ge legd op een 17-jarige dienstbode, die van een bewoonster der Boschlaan op verschil lende tijdstippen kleinere en grootere be dragen aan geld wist te ontvreemden, in totaal reeds ruim f 1000. De moeder, die waarschijnlijk mee in den diefstal betrokken is, werd eveneens aangehouden. Verhooging der spoortarieven. In verband met de beperking van den reizigerstreindienst worden op de Neder- landsche spoorwegen met ingang van 45 December de abonnementskaarten met 20 pet. verhoogd, terwijl op 1 Januari 1917 de overige reizigers- en bagagetarieven eveneens met 20 pet. zullen worden ver hoogd. Ongeveer half September kwam te Maas tricht een Rus aan, die uit Duitschland ontvlucht was. Hij werd naar Rotterdam getransporteerd en Dinsdag werd tusschen een nieuw aangekomen troepje Russen de zelfde man ontdekt. Bij navraag bleek, dat hij na tien dagen te Rotterdam te hebben^ vertoefd, per schip naar Engeland werd vervoerd, op welke reis het schip door Duitschers werd aangehouden en onze Rus met ongeveer 90 anderen naar Zee- brugge werd gebracht. Hier bleef hij veertien dagen in arrest, werd toen naar Aken overgebracht, vervolgens naar het kamp Wahn, kreeg daar nog acht dagen arrest, en werd toen te Keulen aan het werk gezet in een brikettenfabriek. Van daar ging hij na een paar dagen naar Duren, waar hij 3 weken in een suiker fabriek werkte. Hij zag nu gelegenheid om weer aan den haal te gaan en ver scheen, na Limburg dwars doorgetrokken te zijn, aan de Maas bij Steyn, van waar hij weer naar Maastricht geleid werd. De vischvoorziening. Gisterenmorgen is namens de rijkscom missie van toezicht op de Zeevischerijver- eeniging een partij visch in de rijksvisch- hallen te IJmuiden in beslaggenomen krach tens de Onteigeningswet, en is proces-ver baal opgemaakt tegen drie schippers van stoomtreilers, wegens het plegen van han delingen in strijd met de Distributiewet. Het was den ambtenaren in de hallen en den secretaris der rijkscommissie opge vallen, dat sedert eenigen tijd de kleine schelvisch, de z. g. braadschelvisch, ook wel pepers genaamd, door eenige stoomtreilers in minderwaardigen toestand werd aange bracht, dat wil zeggen schaarsch van ijs voorzien, ongestript, dus niet van de inge wanden ontdaan. Deze vischsoort, die in hoofdzaak wordt gebruikt voor de distri butie van regeeringsvisch in ons land, zag er dan onsmakelyk uit en kon door de rijkscommissie niet voor de distributie ge bruikt worden. Het bleek, dat deze visch, voor uitvoer naar Duitschland verkocht, belangrijk hoo- ger prijzen opbracht, dan de regeering be taalt. Deze geeft f 22 per honderd pond, en voor uitvoer werden prijzen van f35 tot f 38 besteed. Zoowel uit deze feiten als uit uitlatingen van enkele belangheb benden kreeg de rijkscommissie de over tuiging, dat hier opzet in het spel was en dat op die wijze de distributie van regee ringsvisch ernstig bemoeilijkt werd. Om aan deze praktijken een eind te maken, werd namens de regeering gisteren zonder voorafgaande waarschuwing een kras se maatregel genomen nu er weer vele kleine schelvisch in minder deugdelyken staat werd aangevoerd, heeft de secretaris der commissie zooveel schelvisch van de groote soort onteigend als voor de distri butie noodig was, tegen den prijs van f 22 de honderd pond, die geld voor de kleine schelvisch. Natuurlijk is dit een nadeel voor de aanvoerders, doch men hoopt door dezen forschen maatregel het kwaad te verhelpen. De drie schippers, tegen wie proces verbaal werd opgemaakt, hadden dichte kleine schelvisch aangevoerd. o Landstorm. De minister van Oorlog brengt in de «Staatscourant® ter algemeene kennis, dat nog niet kan bepaald worden, wanneer de in 1887 en 4886 geboren personen, die tot den landstorm behooren of daartoe op of na 30 December 1916 komen te be hooren, in werkelijken dienst zullen worden gesteld. Behoudens onvoorziene omstandig heden zal hun opkomst niet in de eerst komende maanden moeten plaats hebben. Van den tijd van indienststelling zal nadere bekendmaking volgen. De keuring voor bedoelde landstormplichtigen zal vermoede lijk worden gehouden in Januari en Febru ari 1917. Graanbouw. Het staat nu vrijwel vast, dat de be hoefte aan broodkoren en aan broodmeel in ons land gaandeweg zal toenemen en er een tijd kan komen, dat er een tekort zal zijn. De aanvoer uit Amerika wordt hoe langer hoe moeielijker en onze eigen bodem levert slechts voor één derde op van hetgeen wij noodig hebben. Nu wordt er van alle kanten op aan gedrongen, dat de boeren hun grasland zullen omploegen en zij doen het ook al op vele plaatsen. Maar dan zaaien zij er nog geen graan op, doch zij trachten door het meest voordeelige gewas, b.v. bieten, het meeste profijt van hun duren grond te trekken. Met kleine stukken, die voor den tuinbouw zijn bestemd en wier explo itatie is berekend op de hooge buitenland- sche markten, geeft dit niets de groote graslanden moeten eraan. En daar er van de Distributiewet in dezen weinig te verwachten is, omdat de Regeering wel verbieden kan, om zeker gewas te verbouwen, maar het bpiten haar macht is, om de teelt van een ander pro duct te gelasten, wordt het vroeger reeds opgewerpen denkbeeld weer actueel, om alle openbare gronden te bezaaien met graan. Er zijn duizenden en duizenden open terreinen, langs dijken en wegen, op forten en schansen, in plantsoenen en parken, waar men zonder eenige bemesting, tarwe op kan zaaien. Daardoor zou misschien nog niet geheel voorzien kunnen worden in de behoefte aan broodgraan, maar er kan. toch wel wat worden gewonnen. In vorige jaren werd er veel meer graan verbouwd dan nu, en als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. »Tijd.« Twee kinderen verbrand. Woensdagavond half elf ontstond brand, vermoedelijk door het zoeken met licht in een kleerkast, op de eerste verdieping van een huis aan de Nieuwe markt te Rotterdam, bewoond door den kastelein Boele. Boven woonde het gezin Klip. Op de vierde ver dieping en den zolder sliepen vijf kinderen. De reddingsbrigade redde drie hunner die allen reeds brandwonden hadden bekomen. Na verbonden te zijn werden de kleinen naar het ziekenhuis gebracht. Twee kinderen, een van Boele, 11 jaar, en een van Klip, 6 jaar oud, kwamen in de vlammen om. Te half twaalf was de brand gebluscht, o— Een liefdesdrama. Gisteravond omstreeks tien uur heeft zich in de Balistraat te Amsterdam een liefdesdrama afgespeeld. De 21-jarige Elisabeth Boudewijns werd daar, in de nabijheid der ouderlijke woning, Balistraat 103, door haren verloofde, den 27-jarigen brouwersknecht J. Millekamp, na een woordenwisseling met een bijl aan de hand en ernstig aan het hoofd gewond. Het slachtoffer werd naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd. Haar verwondingen wa ren niet levensgevaarlijk. De dader meldde zich zelf by de politie aan. De oorzaak van het misdrijf moet geweest zijn, dat het meisje de verkeering had afgemaakt, omdat haar ouders er bezwaar tegen hadden. o Ongelukken. Gisterenmiddag half zes zijn door den snel trein uit Arnhem tusschen Bunnink en Utrecht een man en een vrouw overreden. De vrouw was onmiddelijk dood de man werd vervoerd naar de Rijksklinieken te Utrecht, waar hy spoedig overleed. Naar het front of uitgezet. Wij ontvingen bezoek van 'n landgenoot die te Aken, waar hij als kellner in be trekking was, voor de keus gesteld werd, zijn kinderen als kanonnenvoer te laten gebruiken of de grenzen overgezet te worden. Albert Canter heet de man, hij is 52 jaar oud en geboren te Heerlen. Zooals wij zeiden, was hij kellner te Aken, waar zijn oudste zoon, 19 jaar, werd opgeroe pen en voor den militairen dienst goedge keurd. Daarop moest ook den 17-jarigen zoon komen en beide jongens zouden naar het westelijk front moeten vertrekken. De vader riep de hulp in van de Neder- landschen consul en deze protesteerde te gen indeeling van deze jongelui, op grond dat zij geen Duitschers, maar Hollanders waren. Het antwoord was dat zoo'n «domme Hollander® het zich tot een eer moest rekenen in het Duitsche leger te moeten dienen. De vader was echter niet zoo dom, of hij bedankte voor "de »eer«, doch toen men zijn zoons niet kon behou den, werd het geheele gezin, man, vrouw en 8 kinderen, over de grens gezet, waar bij zelfs geen rekening werd gehouden met het feit, dat de vrouw lijdt aan een lang durige ziekte en geheel lam is en dat de menschen die in Duitschland hun brood verdienden, hier werkloos zouden worden. Zij wonen thans te Rotterdam waar het Armbestuur eenigszins aan hun behoeften tegemoet komt. Rott. Nbl. Bij toeval ontmaskerd. Dezer dagen werd een reeder van vis- schersvaartuigen te IJmuiden, aan boord van een schip, door een zijner stokers aangevallen en ernstig mishandeld, waarbij de stoker geholpen werd door zijn broeder, die op een ander schip voer. Der recherche was deze familieverhou ding echter onbekend, omdat beiden op verschillende namen waren aangemonsterd. Hierin vond zij aanleiding een onderzoek te moeten instellen waaruit bleek, dat de welwillende helper een in het begin van dit jaar van het corps torpedisten gede serteerd militair was. Hij is gearresteerd en ter beschikking van den. auditeur-mili tair gesteld. Lichten uit te Rotterdam. Gisteravond na 8 uur was 't in de Maasstad zéér donker geworden. Het lichtverbod was in werking getre den, om 8 uur mocht geen winkel meer gas of electriciteit aan hebben en men kreeg nu in de donkere, met menschen opgehoopte straten eenig denkbeeld hoe Londen er uit moet zien als er Zeppelins in aantocht zijn. Gas en electriciteit waren na' 8 uur verboden en de meeste winkeliers vatten dit verbod aan als een goede gelegenheid om voor zich en hun personeel een vroe gertje te nemen, wat iemand die den gehee- len dag in touw geweest is best toekomt. Anderen behielpen zich met petroleum lampen. Ach arm, wat een trieste verlich ting bij dat rossige schijnsel, nu wij aan den helderen, tintelenden glans der elec triciteit gewend zijn. De koffiehuizen alleen baadden als naar gewoonte in hun lichtzee. Zij mogen hun gas en electriciteit blijven gebruiken voorloopig nog, echter de plakkers moeten om 12 uur de straat op. Voor drie ton beboet. De firma Jurgens te Oss is door de N. O. T. wegens verboden uitvoer met f 300.000 beboet. De firma was zelf on schuldig, maar een harer afnemers had haar bedrogen en als verantwoordelijke eerste-importeur heeft zij er voor moeten bloeden. Het geld is, naar de «Limb. Koer.® meldt, in de kas van het Kon. Nat. Steun comité gestort. o Gebrek aan spoorwagens. De directie van de mijn Oranje-Nassau meldt aan de N. R. Ct., dat zij, door niet voldoende verstrekking van ledig materieel door de spoorwegen, indien de toestand niet verandert, de volgende week genood zaakt zal zijn, haar brikettenfabrieken buiten werking te stellen, en dat dit be- teekent een vermindering van ten minste duizend ton brandstof per dag of het ge volg kan hebben, dat zij de werklieden één of twee dagen niet kan laten werken, hetgeen een productievermindering van 2000 k 4000 ton zou geven. Door lang durig wagengebrek en daaruit voortvloeiende zeer beperkte verzending zijn haar voorraden niet bruikbare industrie- en huisbrandkolen (fijnkolen niet medegerekend) gedurende de maand November met 7000 ton ver meerderd, terwijl de productie 4000 ton onder de doorsneeproductie bleef. Dagelijks zullen extratreinen loopen van Rotterdam,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2