Ie Koopjor 1120. Piano. Notaris VAN HAM te Kaatsheuvel, iariTvAN HAM te Kaatsheuvel Joz. de J0#J, iLiMia^ Zaadverwisseling. toericïit zal verkoopen Ze zullen nog duurder worden. T evredenheidsverklaring Heeft nog PLATEN, FOTO's, GRAYURE's, Iaat ze dan ENCADREEREN bij Waterpoort, Groote sorteering Lijs ten en mora Standaards. Nette afwerking. - - - - - Billijke prijzen. Gorinchetti. ingerichte De Nation. Christ, Geli. onthouders-Vereeniging. A. Vos-van Mersbergen. Rust dan uit in de net van J. DE WIT, Eind Langendijk, hij de Water poort, dus direct bij de dige tijdsomstandigheden zal uitstel of ver lenging van uitstel van eerste-oefening slechts in zeer beperkte mate worden ver leend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Voor nadere bijzonderheden zie men »St.-Ct.« 290. De kosten der Distributie. De minister van landbouw heeft een crediet van 80 millioen gulden aangevraagd voor de beschikbaarstelling van goedkoopere levensmiddelen gedurende het jaar 1917. Niet alle artikelen zullen, zooals tot dus ver geschiedde, tegen lage prijzen ter be schikking der Nederlandsche bevolking kun nen worden gesteld. Met name geldt zulks ten aanzien van varkensvleesch en spek, door welke beschikbaarstelling in de peri ode van 27 April 1915 tot 11 Maart 1916 de Nederlandsche consumenten een bedrag van ruim f 46.000.000 ten goede is ge komen. De reden, dat van dit artikel niet op den ouden voet met beschikbaarstelling kan worden voortgegaan is hierin gelegen, dat niet meer op een regelmatigen nor malen uitvoer gerekend kan worden. Zelfs is in de afgeloopen maanden geruimen tijd de uitvoer van varkens en varkensvleesch geheel stopgezet geweest. Daardoor zal niet meer uit de winsten op export van varkensvlensch en spek de som te vinden zijn, benoodigd voor de be schikbaarstelling dezer artikelen voor bin- nenlandsch gebruik, tegen de tot dusver daarvoor geldende prijzen. Evenzoo zullen de kosten der distributie van peulvruchten niet langer door den export kunnen worden gedragen. Er moet rekening worden gehouden met een uitbreiding van de reeks der te distri- bueeren goederen, daar nu reeds wordt aangedrongen op gebuild meel, rundvleesch, raapolie, steenkolen, garen, sajet, wol, geel katoen, kousen, onder- en bovenkleeding, zooileder, klompen, schoeisel, soda, chloor, zeeppoeder. De minister schroomt evenwel op dit oogenblik deze artikelen of eenige daarvan aan de lijst der te distribueeren goederen toe te voegen, aangezien het verkrijgbaar stellen ook van deze artikelen de reeds thans zoo belangrijke kosten der distributie tot een nog aanzienlijk hooger bedrag zou opvoeren. De regeering raamt de kosten der distri butie aldusongebuild meel 30 millioen, rogge 4Va millioen, aardappelen 6.6 mil lioen, rundvet 2 millioen, spek f 150.000, varkensvleesch 23 72 millioen, rijst 4,9 millioen, gort f 187.500, havermout f385 duizend, melk 7 millioen, peulvruchten 47 millioen, turf f 300,000, zachte zeep 572 millioen, totaal ruim f88 millioen, waar van de gemeenten 7io betalen, zoodat voor het Rijk 80 millioen overblijft. De Minister wijst er ten slotte op, dat de minister van financiën slechts zeer noode in de credietaanvrage heeft toege stemd er o. a. op wijzende, dat de kosten der Distributiewet in één jaar volgens de bovenstaande raming, vier vijfden eischen van de opbrengst der dezen zomer gevo teerde verdedigingsbelasting over een tijd perk van drie jaren. Als de verschillende eerder genoemde factoren tengevolge hebben, dat de inkoop prijzen van de thans reeds gekocht wor dende distributie-artikelen nog stijgen of dat artikelen, die thans door de export, beschikbaar komen, moeten worden aan gekocht, dan wel dat de in het buiten land te bedingen prijzen de kosten der distributie niet meer als tot dusverre (bij sommige artikelen) kunnen hebben, zal in verband met de mededeeling van den mi nister van financiën ernstig overwogen dienen te worden het stelsel der Distribu tiewet 1916 te verlaten. De moord op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam. De Rotterdamsche rechersche is er "Vrij dagmiddag in geslaagd den 30-jarigen bank werker J. P. G. te arresteeren die verdacht wordt van moord op zyn vrouw, gepleegd op St. Nicolaasavond in zyn woning Oude Zyde Achterburgwal 117 te Amsterdam. Daar de verdachte in Rotterdam familie heeft, vermoedde men aanstonds wel, dat hy zich daar zou ophouden. Aanvankelijk werd men op een dwaalspoor geleid, doch Vrijdagmiddag kreeg de recherche aanwij zingen, dat de verdachte zich opTiield in een café aan den Stationsweg. Onmiddelyk begaven twee-rechteroheurs zich naar het opgegeven adres en daar vond men den man, die terstond gewillig de politiemannen volgde. Hy werd naar het hoofdbureau aan het Haagsche Veer gebracht, waar men een voorloopig verhoor werd afgeno men. Hy erkende, dat hij twist had gehad met zijn vrouw. Heel den dag, zoo ver klaarde hij, had ruzie tusschen hem en zyn vrouw geheerscht. De vrouw had hem hem een stoel geslagen. Wat er verder gebeurd is, weet hij zich niet te herinneren Alleen weet^hij, dat zijn vrouw voor hem lag en hem toeriep »Jan, ik houd toch nog van je 1" Toen heeft hij het huis ver laten en vluchtte hij naar Rotterdam. Uit de nieuwsbladen vernam hij, dat ze over leden was. Of hij zich niets van die bijl herinnerde? zoo^werd^hem^gevraagd. Neen, dat wist hij niet. Wel verklaarde hij den vorigen avond de bijl mee naar boven te hebben genomen, om deze bij de hand te hebben voor het geval er inbrekers kwamen. Hij weet echter absoluut niet meer, dat hij de bijl greep om zijn slacht offer daarmee te lijf te gaan. De man is naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking gesteld van den commissaris der eerste afdeeling. Ernstige mishandeling. Te Groningen is een koopman, die van zijn vrouw gescheiden leeft en meermalen had doen blijken van zijn voornemen, zijn vroegere echtgenoote te dooden, Zaterdag nacht haar woning aan de Verlengde Lo- wijkstraat binnengedrongen. Met ene mes en een beitel heeft hij haar ernstige won den in den nek toegebracht. Haar zoon, op het hulpgeschreeuw toegesneld, wist erger te voorkomen. De dader is gear resteerd. Een niet alledaagsche diefstal. Uit het Dental Depót Ash Sons aan de Weteringschans te Amsterdam zijn 8000 tanden en kiezen gestolen. Zoo slecht schijnt onze levensmiddelen voorziening niet te wezen, of er is zóó'n dringende behoefte aan tanden en kiezen, dat men er een ontmoeting met de justitie voor over heeft, om aan die behoefte te kunnen voldoen. Of zijn onze erwten, boonen en vet spek van dien aard, dat men het met zijn eigen gebit niet meer af kan vraagt de »Tel.« Intusschen beteekent de diefstal voor de firma Ash Sons een schadepostje van 800. o De heer A. Riemersma te Lemmer her dacht gisteren zijn 1 OOsten verjaardag. Tot zijn 99ste jaar was hij dorpsomroeper, welke betrekking hij 18 jaren heeft ver vuld. Van beroep touwslager, heeft hij van zyn 11de tot zijn 99ste jaar altijd in dezelfde lijnbaan gewerkt. o Een te Boskoop opgericht comité dat zich zal belasten met het opkoopen van planten, om hierdoor de kweekers te be hoeden voor ondergang, tengevolge van den geringen afzet door den wereldoorlog heeft voor dit doel een schenking van f 100.000 ontvangen. In Amsterdam heerscht groot gebrek aan centen. De betaalmeester kreeg in den laatsten tijd van de munt in Utrecht alleen dubbeltjes en kwartjes. De aanwezige cen ten schijnen zoek te raken of worden weg gebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. GENDEREN. In de vorige week wer den door de afdeeling van de V.P.N. al hier verzonden 239 kippeneieren. 's-GRAVEMOER Bij besluit van Ged. Staten van 6 December jl., G. no. 359, Ille Afd. is de begrooting voor 1917 dezer gemeente goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 13439.516. MEEUWEN. Tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur is benoemd de heer W. Lankhaar Czn. Naar wij vernemen hebben zich drie sollicitanten aangemeld voor de vacante betrekking van hoofd der school alhier. Ten behoeve van het Rijk zijn in deze gemeente aangekocht 18 notenboomen, tegen een prijs die varieert van f 21 tot f86. NIEWENDIJK. In het j.l. Woensdag gehouden dankuur in de Geref. Kerk, bracht de collecte voor de armen de som van f. 300,336 op, ook werd er nog een gift van f. 50 in gevonden voor de Zending in Ned. Indië. OUDHEUSDEN. Een werkman van de Steelenfabriek alhier, had het ongeluk met de hand in een cirkelzaag te geraken, waardoor de hand ernstig verwond werd. Dr. Otto verleende heelkundige hulp. SPRANG. Over de maand November werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijkspostspaarbank belegd f 2370,13 en terugbetaald f3728,35. Door de Coöp. broodbakkerij »De Broederhulp« alhier werd aan hare leden jl. Zaterdag 15 pCt. dividend uitgekeerd. Met het oog op het te houden Kerstfeest in het Ned. Hervormd Kerkge bouw zal in deze gemeente door enkele dames langs de huizen een collecte worden gehouden. Wij wenschen deze dames een ^oed succes opdat alzoo voor de kinderen een aangename viering van het Kerstfeest kan bereid worden. WIJK c. a. Door den Raad dezer gemeente is besloten de jaarwedde van den op te roepen onderwijzer met verplichte hoofdakte voor de openbare lagere school te Wijk nogmaals te verhoogen met f 25 en alzoo te stellen op f 200 boven het wettelijk minimum. Ter uitvoering van het Distributie bedrijf in deze gemeente, heeft de Raad, in zijne op den 8e December jl, gehouden vergadering besloten, eene geldleening aan te gaan van f 500 voor het dienstjaar 1916. ZALTBOMMEL. In de als spoed- eischend belegde raadsvergadering werd be den eene verordening vastgesteld waarbij verboden wordt aan winkeliers hun win- tels met gas te verlichten na 's avonds i uur en de cafè's, hotels en zaken met verlof na 's avonds 10 uur. Overtreding wordt gestraft met ten ïoogste f25 boete of 6 dagen hechtenis. Tevens werd besloten voor ingezetenen, met een inkomen beneden f 800, per week beschikbaar te stellen 1 H.L. cokes of bries voor een prijs 25 cent beneden den ge wonen verkoopsprijs. HEUSOEN. Een ijzeren schuit, be laden met chichoreiworteltjes, liggende nabij de chicoreifabriek, bleek Maandagmorgen een lek te hebben bekomen. Met dubbele kracht werd het lossen voortgezet, terwijl door gestadig pompen alles werd aange wend, dat de lading niet verloren ging welke lossing ook vooraf moet gaan om het lek te vinden. Vergadering van den Raad der ge meente Heusden, op Donderdag, den 14 December 1916, des voormiddags te 11 ure, ten Raadhuize dezer gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming onderwijzeres M.U.L.O.- school. BENEDEN LANGSTRAAT. De handel in vette kalveren blijft beperkt, een gevolg de geringe mestery. Vette varkens blyven door de regeeringsmaatregelen op stationairen prijs. In schapen gaat steeds weinig om. Biggen staan matig, nuchtere kalveren laag. Men besteedt voor vette kalveren 80 k 90 ct. per K.G., vette var kens 58 k 60 cent per X K.G., nuchtere kalveren f 12 f 15, biggen f 8 f 10 en schapen f14 k f16. Naar konijnen is meerdere vraag. CAFELLE. By de op 7 dezer ge houden keuring van landstormplichtigen der jaarklasse 1908 zyn 7 van de 10 land stormplichtigen afgekeurd. GAMEREN. De voorraad aardappe len als de Wets, Bravo's, Blauwe en Rea Star blykt na nauwkeurige opgave der verbouwers hier nog niet uitgeput te zijn, Volgens juiste telling zyn er nog 2117 H.L. te veel. Kwaliteit uitstekend. den aangevoerd 15.310 eieren. Prys: kip peneieren f2.15 tot f2.30 per K.G. CORRESPONDENTIE. Het bericht uit Gameren, bestemd voor ons vorig nummer, is ons niet geworden. De Red. 8 9 10 11 Dec. Waterhoogte Hoog Water. 1.39 M. 1.38 1.33 1.18 j> Heusden. Laag Water. 0.95 M. N.A.P. 0.87 3 0.87 3 3 3 0.77 3 3 3 Rivierberichten. Op 12 Dec. in meters in cM. aan Een goed onderhouden Fransche Brieven franco onder letter M bij den Uitgever dezer Courant. dat te zijnen kantoren Groote kapitalen op hypotheek beschikbaar zijn speciaal op klei gronden. 21 Dec. 1916 voorm. 10 nnr in Westloon te LOONOPZAND, voor den WEd. Heer C. Hauben, mast- en schaar hout als in 1915. 27 Dec. 1916 voorm. 10 nnr op Efteling en Dinksche Hoef te LOON OPZAND, voor heeren Timmermans q.q. mast- en schaarhont als in 1915. De eerste Borrel, is de eerste BERLIJN (officieel). De Keizer heeft schrede op den weg naar de DrOIl de commandeerende generaals een 's-Hertogenbosch 2.15 4- N.A.P. was 5 Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.09 was 2 val 0 Crévecoeur (Dieze) 2.09 was 0 Crévecoeur (Maas) 1.62 was 2 St. Andries (Maas) 3.19 val 2 St. Andries(Waal) 3.76 was 4 Venlo 11.15 was 13 Maastricht 42.75 was 10 Keulen 2.19 val 12 J Op 11 Dec. Grave 7.20 val 8 Arnhem 8.74 was 4 LAATSTE BERICHTEN. De centralen doen een vredesaanbod. mededeeling gedaan, die luidt als volgtKCUSChaP) dus ook op dCU Soldaten In overeenstemming met de verbonden heerschers heb ik, in het be wustzijn van de overwinning, den vijand een vredesaanbod gedaan. Of het aange nomen wordt staat nog te bezien. Tot dat oogenblik vechten wij verder. WEENEN (Officieel, voorloopig bericht) Aan de vijandelijke staten is door de re-1 geering te Weenen, geheel in overeen-1 stemming met de regeeringen van Duitsch- land, Turkije en Bulgarije, eene nota ge richt, waarin wordt uiteengezet dat steeds meer blijkt dat het voortzetten van den oorlog een nutteloos bloedvergieten is en j zich thans de gelegenheid voordoet tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen. naar de Vrijwillige Krankziii nigheid. Afd. HEUSDEN. Burgerlijke Stand. Heusden, van 9 tot 12 Dec. GeborenAdrianus Marinus, z. v. W. A. Greve. Overleden L. J. Boelen, 53 j., echt genoot v. Th. v. d. Brekel. Capelle, over de maand November. GeborenJacoba Hendrika, d. v. P. Quirijns en IJ. M. OerlemansAdriaan Henrikus, z. v. M. Kluitenaar en D. F. MagnusAletta Maria, d. v. M. v. Daalen en H. v. Bas Maria Dirkje, d. v. A. G. Spierings en d. v. W. M. H. C. de Bruin Cornelia, Blom en H. J. Waarts. P. Eijkelenboom en H. W. M. Koenen en C. Hommel. Willemijna Mandemakers, Martina Roo 2 j. Drongelen, over de maand November. GeborenPetrus Wilhelmus, z. v. Elius Treffers en Maria Oldenburg. Getrouwd Konings G. Overleden wed. v. J. Quiryns, 88 j. mer. Aangezien ik met een der grootste fabri kanten ben aangesloten, kan ik nog RAAMSDONK. Spaarbank Raams-I 6611 beSt® 3 CentS SiSaar donkveer over Nov, 1916. Ingelegd leveren, merk TOPPUNT en BLOEMTJE. f 10250,15. Terugbetaald f3101,99. Het vischwater in het Oude Maasje is dit jaar verpacht voor f575, zijnde ongeveer f 200 meer dan vroeger. Men is thans bezig de los- en laad plaats aan de halte alhier 60 M. te ver lengen. Naar men zegt is de verbouwing van het station voorloopig uitgesteld. Naar wij. vernemen is de prijs van 't hooi weer stijgende. Men besteedt f27 de 500 K.G. en voor stroo f20. Op de heden te Oosterhout gehou den keuring werden van de 5 landstorm plichtigen alhier 4 personen goedgekeurd. ADV ERTENTIEN Heden overleed ten mijnen huize, mijnen geliefden Oom, MARTINUS VAN BERGEIJK Lz., Wedr. van Neeltje van Gilst, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Uit aller naam, L. VAN BERGEIJK Gz. Meeuwen, 11 December 1916. Verder verschillende merken voor handen van 3 tot 10 cent per stuk en alle soorten cigaretten, meer dan 120 soorten vanaf 6 cent tot één gulden per doosje. Diverse soorten tabak van^60 cent tot vier gulden per pond. Houten Tabakspijpen en ivoren door- rookers met lichtbeelden. Wederverkoopers genieten rabat. Op aanvraag ook dnnrdere sigaren verkrijg baar. Bestellingen worden franco thuis bezorgd ook buiten de stad. Minzaam aanbevelend, Engstraat 88, HEUSDEN. Let op het adres III Marktberichten Rotterdam. 11 Dec. Op de heden ge houden markt waren aangevoerd 381 vette runderen, 94 vette en graskalveren, 3239 schapen en lammeren, 998 varkens. Vette koeien 95 tot 124, ossen 90 tot 122, vette kalveren 95 tot 155, schapen 44 k 52, lammeren 60 62, varkens 94 k 109, licht soort 78 80 ct. p. K G. Oosterhoüt. Boter fl.94 a fl.96 p. kg. Eieren 44 50 ct. de 4 stuks. '8-B0SCh, 9 Dec. Prys der Boter f 2. per K.G. Op de heden gehouden veiling wer- Ondergeteekende betuigt zyn Ingenomen heid met de Algemeene Paarden- en Veeyerzekering-MaatschappAJ te 'sGra-| Bezoekt U OoHncheml venhage (De Oude Zwolsche van 1895), Directeur Linthout, voor de vlugge scha deregeling van zijn gestorven rund. Met alle vrijmoedigheid kan hy iederen paar den- en veehouder deze maatschappij aan bevelen, H. v. d. VELDE. Veen, den 30 Nov. 1916. Agent de Heer C. G. KOOLHAAS. Aangeboden witbloeiende langschedige I Jjqq Pronkboonen, I n üüEsm cmmmïï®Tm« gegroeid op veengronden in de Prov. Gro ningen. Br. fr. aan Hm. Jansingh, p. a. J. J. Dam, boekhandel te LOOSDUINEN. Ook gelegenheid te dineeren. HEERLIJK ZITJE IN DEN TUIN. 3 3 (Maas) 1.60 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 3