BINNENLAND. De nieuwe kieskring Tilburg. Naar men weet zal bij invoering van stemplicht en evenredige vertegenwoordi ging volgens de nieuwe Grondwet het land in kieskringen verdeeld worden. Tilburg vormt een hoofdzetel en omvat de volgende gemeenten Tilburg, Breda, Rucphen en Vorens einde, Hoeven, Etten en Leur, Prinsen- hage, Terheijden, Bergen-op-Zoom, Woens- drecht, Ossendrecht, Huybergen, Putte, Nieuw-Vossemeer, Wouw, Halsteren, Roo sendaal en Nispen, Steenbergen en Kruis land, Zevenbergen, Dinteloord en Prinsland, Oud- en Nieuw-Gastel, Fijnaart en Hei ningen, Willemstad, Klundert, Standaard buiten, Oudenbosch, Hooge- en Lage Zwa- luwe, Geertruidenberg, Made en Drim- melen, Raamsdonk, Oosterhout, Zundert, Rijsbergen, Ginneken en Bavel, Teteringen, Dorgen, 's Gravenmoer, Loon op Zand, Gilze en Rijen, Chaam, Baarle-Nassau, Wijk en Aalburg, Veen, Op- en Neer-Andel, Gies- sen, Rijswijk. WToudrichem, de Werken en Sleeuwijk, Werkendam, Waalwijk, Almkerk, Dussen, Waspik, Meeuwen, Gen- deren, Drongelen, Besoijen, Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen, Emepel eri Meerwijk, Engelen, Bokhoven, Hedikhuizen, Herpt, Oudheusden, Heusden, Capelle, Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Cromvoirt, Hel- *voirt, Udenhout, Berkel, Haaren. De Gemeenteraden. Er is dezer dagen bij de behandeling van de Grondwetsherziening een wijziging van groot belang, aangebracht in de bepa lingen omtrent de samenstelling van den gemeenteraad. Het ontwerp bepaalde evenals de tegenwoordige Kieswet dat de raadsleden zes jaar zitting zullen hebben, maar in verband met het evenredig kiesrecht moest de aftreding eenigszins anders dan tegen woordig worden geregeldvoor de ge meenten boven 20.000 zielen zouden zij om de twee jaar aftreden, telkens voor een derde deel voor de overige plaatsen gelijk tijdig. De minister heeft hierin echter een ingrijpende wijziging gebracht, door amen dementen van de heeren Albarda en Van Berensteijn over te nemen. De zittingsduur voor de raadsleden werd nu (in alle ge meenten) bepaald op vier jaar. Tevens werd voorgeschreven, dat zij gelijktijdig zullen aftreden, met den eersten Dinsdag van September. De zittingsduur is met twee jaar verkort, de aftreding gelijktijdig, de grootere ge meenten zijn in kieskringen verdeeld. Graan-aanvoer. i Naar het Rijksbureau voor de distribu tie van graan en meel ons mededeelt is het bericht, voorkomende in verschillende bladen als zouden terstond na de benoe ming van Lloyd George alle laadruimte van schepen uit Amerika beschikbaar ge houden zijn voor het verschepen van graan naar Nederland, van allen grond ontbloot. Wel is het waar dat door de Regeering is besloten om voortaan de voor den graan- aanvoer bestemde schepen uitsluitend met voor de Regeering bestemde granen te beladen, doch deze maatregel staat in geenerlei verband met het optreden van Lloyd George. De kolennood. Het stoomschip «Ambon® van de Stoom vaart-Maatschappij «Nederland® te Amster dam, is met een volle lading steenkolen, ongeveer 4500 ton, van Newcastle in Amsterdam aangekomen. De boot wordt zoo spoedig mogelijk gelost en zal wel de volgende week opnieuw naar Engeland vertrekken. De kolen zijn bestemd voor de Nederl. Regeering. o Een mooie vondst. Men meldt ons uit Rotterdam Hedenmorgen is door de ambtenaren dei- belastingen, in samenwerking met de ri vierpolitie, aan boord van het Duitsche s. s. «Pylos®, thans liggende Waalhaven N. Z. voor het vertrek, verborgen gevonden een grooten voorraad olie, verf, vet traan, kaarsen, zeep, touwwerk, distributiespek, rollen leer en een groote hoeveelhsid rub ber. De voorraad, waarop, in verband met verschillende uitvoerverboden, beslag is ge legd, vertegenwoordigt een waarde van dui zenden vooral door de zoo dure rubber een en ander wordt op last van de rivier politie door personeel van de N. V. Thom son's Havenbedrijf overgeladen in een lich- ter# óp allerlei wyze was de verboden uit- voerwaar listig verstopt, b. v. in de tanks er werd een hoofdkussen gevonden, waar van de «veeren® bleken te bestaan uit plan tenboter enz. Het onderzoek inzake «kwik® diefstallen bij de firma Philips te Eindhoven vordert goed. Het blijkt dat men met eene uit gebreide vertakking van een waar complot te doen heeft. Reeds zijn meer dan 30 personen gehoord, waaronder aanzienlijken. Het gerucht doet de ronde, dat zal worden overgegaan tot opgraving van het lijk van den voor eenige dagen plotseling overleden nachtwaker J)e Geuze. Men brengt diens dood n.l. in verband met de gepleegde diefstallen. «'s-Hert. Ct. De a.s. nieuwe Spoorwegdienst. Aan uitvoerige mededeelingen, door den directeur-generaal der Staatsspoorwegen aan het «Utr. Dagbl.« verstrekt, ontleenen wij het volgende: Sedert het uitbreken van den oorlog werd bij de Staatsspoor het aantal treinen met ongeveer 25 pCt. verminderd, als een gevolg van het mindere materiaal waarover beschikt kon worden. Bleef dus 75 pCt. van den normalen treindienst gehandhaafd. Op die 75 pCt. zal, te beginnen met den 8en Januari 1917, wederom 25 pCt. wor den bezuinigd wat het aantal treinen aan gaat, thans als een noodzakelijk gevolg van den kolennood. In normale tijden heeft de Staatsspoor een kolenvoorraad toereikend voor een maand of drie, die voorraad is reeds nu geslonken tot enkele weken, is dus zeer bedenkelijk ingekrompen. De voorloopige oplossing is op verschil lende manieren gevonden inkrimping van het aantal treinen over het geheele net en tempering van het spoorwegvervoer door verhooging der tarieven. Gelegenheid, om de verhooging van het tarief uit te werken over de verschillende afstanden, en daarbij in aanmerking te nemen tal van bijzondere omstandigheden, ontbraker moest met spoed worden ge handeld en zoo werd, kortheidshalve, aan genomen eene algemeene prijsverhooging van 20 procent. Of het helpen zal Als het resultaat niet aan de verwachting beantwoordt, zul len maatregelen van nog verdere strekking genomen moeten worden en dan kon, zoo zeide de directeur, de toestand voor het publiek nog wel eens véél onpleizieriger worden. In dit verband wees hij op de bepaling die men bijv. in Dnitscbland kent dat de reiziger zal moeten kunnen aan- toonen, voor welk doel hij wenscht te reizen. Overtreding om een misdrijf te vermijden. Het zal zeker wel weinig voorkomen, dat iemand een overtreding pleegt, om daardoor niet genoodzaakt te worden een misdrijf te plegen. Deswege moest zekere G. W. S. uit Gendringen zich Dinsdag voor het kantongerecht te Arnhem verant woorden Hij was wegens smokkelarij uit het be zette gebied gezet. Onlangs reisde hij van Utrecht naar Oosterbeek. Hij viel evenwel in den trein in slaap, en werd eerst wak ker toen Oosterbeek reeds gepasseerd was. S. mocht, niet in Arnhem aankomen, om dat het station Arnhem mede in staat van beleg is verklaard. Hij was dus genood zaakt, wilde hij niet in Arnhem worden aangehouden wegens het misdrijf van het terugkeeren in het in staat van beleg ver klaarde gebied, waarvoor hij waarschijnlijk een paar maanden gevangenisstraf zou oploopen, vóór Arnhem den trein te ver laten. Geen anderen uitweg ziende, trok hij aan de noodrem. De trein stond stil en S. verliet den trein, na een procesver- baal te hebben opgeloopen. Bij verstek werd de man veroordeeld tot f 10 boete. Na in verzet gekomen te zijn pleitte de verdediger, mr. van Ditzhuyzen overmacht, daar de bekl. in zijn persoonlijk belang genoodzaakt was een overtreding te plegen, om niet genoodzaakt te worden een mis drijf te plegen. Het O. M. eischte bekrachtiging van het verstekvonnis. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN Donderdag 14 December hield de Jongedochters-Vereeniging «Dient den Heere« hare jaarlijksche uitdeeling. Aan 24 huisgezinnen werden de navolgen de kleedingstukken uitgedeeld 10 paar kousen, 4 manshemden, 6 vrouwen hemden, 4 jongenshemden, 6 meisjeshem den, 3 boezeroens, 0 vrouwenschonen 10 bonte kinderschortjes, 12 kinderrokjes, 13 broekjes, 5 jurken, 2 plooirokjes, 2 blous- jes, 6 lakens, 12 sloopen, 1 paar wantjes, 9 zakken, 4 mutsen, 4 dassen, 2 zak doeken, 2 slabbetjes, 1 kraagje, 1 bontje, 1 vest en 3 sportriemen, te zamen 137 stuks, alsmede eenige kruidenierswaren. De Vereeniging welke thans na een 14 jarig bestaan, om bijzondere redenen, hoe noode ook, is ontbonden, zegt allen die haar niet alleen dit jaar doch ook gedu rende den geheelen duur van haar bestaan flnantieel hebben willen steunen, hartelijk dank. Namens de Vereeniging De Presidente G. F. Gezette Meerburg. Donderdagmiddag passeerden hier twee flinke sleepen ieder met vier groote kasten achter zich, inhoudende levensmid delen voor België. De nummers in aanmerking genomen, is op deze wijze menige bete broods het ongelukkige Belgenland binnengegaan. De schepen waren resp. genummerd 6092-6093- 6094-6095-6070-6071-6065-6066. Eergisteren waren we in de ge legenheid weer eens een duiker te zien werken. Het schip «de Hoop® uit Werkendam, hetwelk in de oude Haven een lekkage bekwam, werd door den duikerman nauw keurig opgenomen, en voorloopig de lek gestopt. Waar zoo'n onder-water manoeuvre hier sporadisch voorkomt, was er ook belang stelling te over. Wanneer het schip nu geheel ledig is, zal het ter reparatie naar de helling wor den gesleept. Bij de op 12 December 1.1. gehou den verpachting van aanleggeld (de inning van de rechten voor het gebruik van de aanlegplaatsen) was de hoogste bieder B. van Kuijk, voor een bedrag van f 380,'s jaars. Vorige jaren bracht dit slechts f 150,op. De landbouwer A. B uit Herpt, was Donderdagmiddag net buiten de Herptsche poort met een wagen geladen met boom stammen, toen een der wielen van zijn wagen het begaf en hij zijn reis niet meer kon vervolgen, voordat een andere wagen was gehaald. Naar wij vernemen, hoopt op 27 December a s. voor de Leden met hunne Dames van het Departement Heusden van het Nut op te treden Mevrouw van Loon van den Berg en op 31 Januari a s. de Heer Alt, onze vroegere Muziek-onderwijzer en Organist. Nog steeds blijft het verdwijnen van katten aan de orde. Men deelde on? mede, dat te dezer plaatse reeds 46 katten spoor loos zijn verdwenen. Op welke wijze Dat wordt nu bekend één poesje is met een hazenstrik om den hals en met bloed beloopen oogen t' huis gekomen. Commen taar overbodig 1 WERKENDAM. Ook in deze ge meente zijn tal van noteboomen aange wezen om gerooid te worden voor het maken van geweerkolven. Thans is in deze gemeente regeerings- rijst verkrijgbaar, terwijl, naar we verne men, binnenkort zal worden begonnen met de distributie van uien, boonen, erwten en zeep. ANDEL. Alhier is, aanvankelijk met 14 leden, eene vereeniging van landbou wers opgericht welke ten doel heeft den veestapel te verbeteren. Zoo spoedig mo gelijk zal een fokstier worden aangekocht. CAPELLE. Op de aanbeveling voor ambtenaar ter secretarie der gemeente Sloten (N.H.) komt voor de heer C. L. de Bruijn, ambtenaar ter secretarie alhier. Tot lid van het Algemeen Armbe stuur is benoemd de heer J. van Pelt, alhier. DUSSEN (Hank). Maandag 1.1. kreeg de heer A. Broeders hoofd o. I. s. te Dus sen Wijk C. het treurige bericht, dat zijn 21-jarige zoon, werkzaam op de stoom- graanmaalderij ter Terheijden, is veronge lukt. Volgens mededeeling moet hij bij het opleggen van een drijfriem zijn gegrepen, en zoodanig zijn terecht gekomen, dat zijn lichaam op vreeselyke wijze werd vermink. Op de gehouden keuring van 13 Dec. 1.1. te 's Bosch van de landstorm- plichtigen der jaarklasse 1908 zijn van de 18 manschappen 4 afgekeurd. EETHENi Donderdag avond werd in de kerk der N. H. Gemeente in de open bare godsdienstoefening voor het eerst het kerkgezang begeleid door de tonen van het nieuwe orgel. Zeer velen, ook van elders waren opgekomen om getuigen te zyn van de plechtige inwijding van het waarlijk schoone en klankvolle instrument door den Heer Standaart te Rotterdam vervaardigd. Z.E. heeft door dit «Standaard® werk den dank verdiend èn van het kerk bestuur èn van de geheele gemeente voor de soliede en uitnemende wyze waarop, hy zich van zijn taak gekweten heeft. Het waren schoone en treffende woorden, welke de Weleerw. Heer Ruijsch van Dug- teren, predikant te Heusden èn tot den Heer Standaart èn tot den Heer v. d. Berg organist te Heusden, die het orgel welwil lend voor de eerste maal heeft bespeeld, uit naam der Gemeente sprak. Plechtig ruisch- ten de eerste toonen van het «Eere zij God in den hooge!® door het gevulde kerkgebouw. Er heerschte voortdurend eene gewijde stemming en de aangrijpend schoone woorden, door den geeërden predi kant der schare toegesproken, waren in volledige harmonie met wat ons op het orgel zoo in allerlei toonaard en door zoo vele registers werd ten gehoore gebracht. Velen bleven nog luisterend wachten en genoten nog geruimen tijd van het liefelijk geluid en het volle en mollige klankeffect, dat de Heer v. d. Berg aan het instrument wist te ontlokken. Menigeen, die eenige kennis of muziek- kaal gevoel had, kon niet nalaten, persoon lijk èn predikant èn fabriekant èn organist te danken voor den zoo genotvollen avond en stemden in, wat een Engelsch Dichter nazeide O, muziek, bij uwe accoorden Is de stem zoo koud en schraal Waarom hijgt de ziel naar woorden? Gij slechts zijt der zielen taal I Liefde en vriendschap mogen vleien, Daar bedrog,de lippen plooit; Maar muziek uw melodijen Streelen maar bedriegen nooit. HERPT. Het zoontje van N. v. d. B. alhier had 't ongeluk van den zolder te val len. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij door de verschrikte huisgenooten opge nomen, terwijl onmiddelijk geneeskundige hulp noodig was. Bij de Ned Herv. Gemeente alhier zijn herkozen als ouderling J. van Gam meren en als diaken A. Bouwman. De roode wortelen z. g. (Nijmeeg- sche worden hier opgekocht voor 5 cent per K.G. Niemand herinnert zich, dat de prijs van dit artikel zoo hoog was. Wij zagen te Heusden eene schuit met wortelen in lading en vernamen dat ze bestemd waren voor Schiedam, om aldaar gedroogd te worden. Deze week werd hier nog een klein partijtje goudreinetten verkocht tegen 40 cent per K.G. NIEUWENDIJK. In de j.l. Zater dag gehouden vergadering van de Chr. School vereen, zijn herkozen als bestuurs leden de heeren A. de Bok en K. A Koekkoek. Op de lezing van den heer van Spronsen met onderwerp «Het Be vredigingsrapport® volgde een geanimeerd debat. Sluiting door den Sec. met dank zegging. MEEUWEN. Openbare vergaderieg van den Raad van Meeuwen, gehouden 9 December 1916. Tegenwoordig 5 leden. Voorzitter de heer Brune Burgemeester Secretaris de heer J. P. Sprong. •I. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onverauderd vastgesteld. II. Ingekomen een bericht van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeu ring van het hesluit tot het aangaan eener geldleening. Voor kennisgeving aangenomen.- III. Aan de orde is de vaststelling der Gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1917. Nadat door de Commissie van onderzoek is verklaard, dat de begrooting in orde is, wordt zij vastgesteld, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 12661,586, IV. Vervolgens wordt zonder beraad slaging aangenomen een voorstel van Burg. en Wethouders tot wijziging der Begroo ting 1916. V. Daarna wordt vastgesteld een ver ordening op het beheer van het levens- middelenbedrijf in deze gemeente. VI. Ten slotte wordt overgegaan tot de benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Op de door Burg. en Wethouders ingediende voordracht zyn geplaatst. No. 1 W. Lankhaar Czn. No. 2 J. van Andel Bzn. No. 3 H. J. Zijlmans. Uit de daarop gehouden stemming blijkt dat zijn uitgebracht 5 stemmen, waarvan 4 zijn uitgebracht op W. Lankhaar Czn. en 1 op J. van Andel Bzn. Op de vraag van den Voorzitter ver klaart de benoemde zijne benoeming aan te nemen. Niets meer te behandelen zijn de, sluit de Voorzitter de verga dering. SPRANG. By de j.l Woensdag ge houden keuring van landstormplichtigen jaarklasse 1908 zijn van de 11 personen er 6 ongeschikt bevonden. Goed gekeurd werden de n.v. personen A. de Bie, H. v. Beek, J. Haverhals, J. Maijers en S. Ram- stein. De werkster P. B. had het ongeluk bij den bakker K., toen zij van den oven kwam naast de ladder te stappen, zoodat zij achterover op een kruiwagen terecht kwam. Vreesde men eerst het ergste, later bleek dat zij boven wonder met den schrik vrij kwam. VEEN. Donderdag werd het laatste schip suikerbieten verzonden naar de suiker fabriek te Puttershoek. De campagne wel ke ongeveer 14 dagen langer duurde dan 't vorige jaar is hiermee afgeloopen. WAALWIJK. Door den baron van Harden broek is, namens Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, aan den heer A. J. van Eek, inspecteur der Directe be lastingen alhier, het kruis van verdienste van het Néderlandsch Roode Kruis uitge reikt, wegens belangrijke diensten aan ge noemde vereeniging bewezen. Ingaande 11 -Dec. is de kantoorbe diende J. Vos Az. van Gorcum tijdelijk verplaatst naar het Post en Telehraafkan- toor alhier. WIJK. Op de te 's-Hertogenbosch d.d. 8 December gebonden keuring van land- stormpliehtigen dezer gemeente der jaar klasse 1908 zijn er van de 8 personen 3 goedgekeurd. In deze gemeente zijn voor de lich ting 1918 totaal ingeschreven 25 personen. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Donderdag 14 December des voormiddags 11 uur Voorzitter v. Everdingen 1. v. Aanwezig de ledenv. Andel, Moll, Prins, Veerman en Vos. De Burgemeester is wegens ongesteldheid verhinderd de vergadering bij te wonen. Nadat door den Secretaris de Notulen der vorige vergadering zijn gelezen en de ze onveranderd zijn vastgesteld doet de heer Moll mededeeling dat Wethouder de Jong niet aanwezig kan zijn door ongesteldheid. Daarna komt in behandeling punt 2. In gekomen is een Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan de gem. Begrooting voor 1917, Idem waarbij goedkeuring wordt verleend aan de verhooging der belooning toegekend voor het geven van herhalingsonder wijs. Brief van Ged. Staten waarbij bezwaar wordt gemaakt tegen art. 15 der veror dening voor het levensmiddelen bedrijf. B W. stellen voor aan de in dit schrijven ver vatte opmerking tegemoet te komen en de verlangde wijziging aan te brengen en te vens te bepalen dat door den Administra teur, desverlangd borg kan worden gesteld, die volgens oordeel van B. en W. solide is. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Brief van Ged. Staten waarin verzocht wordt art. 4 der verordening tegen Brand gevaar aldus te wijzigen, dat er in plaats van «onder voortdurend toezicht van een bouwkundige« wordt gelezen «onder voort durend toezicht van een deskundige® En art. 4 de bepaling waarbij een patroon aansprakelijk wordt gesteld voor mogelijke gevolgen van brand veroorzaakt door na latigheid van zijn personeel, de aansprake lijkheid te laten vervallen en dus dengene door wiens nalatigheid de brand is ont staan aansprakelijk te stellen. Op de vraag van het lid de Moll, wie de deskundige moet betalen antwoord de Voorzitter dat dezè wordt aangesteld voor rekening van de bouwers. Ook deze verandering wordt met alle stemmen goedgekeurd. Punt 3. Benoeming onderwijzeres voor M.U.L.O. school. De secretaris doet mededeeling van de voordracht waarop voorkomen 1. Mej. M. Th. de Bruijn (tijdelijk on derwijzeres.) 2. Mej. A. F. Touw te Hoogvliet. 3. M. A A. Corbeij te Wouwbach (L.) Het lid v. Andel stelt voor de benoe ming voor 3 maanden uit te stellen, aan gezien de Raad geen gelegenheid heeft gehad kennis te maken met de 3 sollici tanten. De voordracht wordt zoo spoedig behandeld dat twee en drie zelfs geen gelegenheid is gegeven zich voor testellen. Voorzitter. Wat mij bétreft heb ik te gen Uw voorstel geen bezwaar. We heb ben dit punt in behandeling gegeven omdat de heer Postma en de Schoolopziener er op aandrongen. Veerman. We kennen de personen niet eens en we hebben ook niet naar hen kunnen informeeren. Vos. Als we de benoeming uitstellen, dan was deze vergadering overbodig ge weest. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van den heer v. Andel aangenomen. Daarna verzoekt de Voorzitter de reeds bij de Begrooting goedgekeurde besluiten: om de jaarwedde van de ambtenaar ter secretarie met f50.per jaar te ver- hoogen en de belooning voor de werkster der M.U.L.O. school te brengen op f 100. en tevens de pensioengrondslag van de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2