NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3629. Zaterdag 16 Deceier. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Het Russische Klondyke. In een correspondentie in den Berliner Lokalanzeiger uit Stockholm deelt men aar dige bijzonderheden over het leven in Ar changel mede. Het gaat daar den men schel) ongelooflijk goed. De boer, die kort geleden nog met 50 kopeken per dag een gelukkig mensch was, vindt thans bij een dagloon van twaalf roebel zijn financieele positie onhoudbaar. lederen dag willen de arbeiders opslag hebben en zij zijn niet met een paar kopeken tevreden, niet met één of twee roebel, het zijn steeds weer vijf roebel tegelijk, die het moeten zijn. Het geldverdienen in Archangel is gemak kelijk geworden, maar het uitgeven van geld kost nog hoofdbrekens. De boeren vrouwen hebben haar hoofddoek afgenomen en zetten zich reusachtige hoeden op met fantastisch geverfde veeren. De winkeliers beleven gouden tijden. Alle oude waar gaat voor fabelachtige prijzen van de hand. In de modemagazijnen staan de oude boe renvrouwen in lange rijen om witte gl céhandschoenen te koopen. Groote num mers, die de winkelbediende onmiddellijk over de gekloofde handen' moet trekken. Die trek ik aan, als ik met de feestdagen naar het dorp ga, zegt de oude vrouw Dan koopt ze nog een paar heerenhand schoenen naar de mode voor haar man, wat zij kosten doet er niet toe. Geld is er genoeg. Men kén echter niet het ge- heele vermogen aan handschoenen en klee- ren verdoen. En de fantasie der boeren is in het uitvinden van elegante buiten sporigheden niet bijzonder sterk. Een boer heeft een zekeren roem verworven, omdat hü zich elke week wel driemaal laat foto grafeeren. Dat doet geen pijn, en kost ten minste geld. Van buiten kan men dit Klondyke zijn rijkdom niet aanzien. Er zijn drie einde loos lange straten, die door tallooze dwars straten doorsneden worden. De huizen zijn eenvoudige hutten met een puntgeve op de vertrekken gelijkvloers. Er zijn een paar steenen huizen van twee of drie ver diepingen, die men onze wolkenschrappers noemt en die in de laatste jaren gebouwd zijn. Archangel heeft een waterleiding, maar een rioleering ontbreekt nog. Het vuile water loopt onder de houten trottoirs. De prijzen van de blokhuizen zijn vor stelijker dan de inrichting. Men betaalt in de maand zooveel als vroeger in het geheele jaar. Voor drie kleine ongemeu bileerde kamers betaalt men drie tot vier honderd roebel in de maand. In Juni van En toen Mimi het salon binnentrad zag ze Agaat zitten, wel wat bleeker dan anders, maar toch, het was niet te ont kennen, met een oprecht blijden trek op het gelaat. Hé Juf,« zei ze toen ze de hand van Mimi in hare beide handen sloot, »wat vind ik dat aardig .van u om nog eens weêr naar my te komen kijken. Ik ben nu een heel ander mensch dan toen ge voor een tijdlang mij hier brachf. Vindt ge niet ^Maar Juf, hoor eens, ik bedank u riog wel heel, heel hartelijk voor uwe hulp vaardigheid en voor alles, dat ge voor mij gedaan hebt. Waarom zijt ge toen toch nog geen oogenblik gebleven, dat ik u eerst had kunnen zien Omdat u dat toen geen goed zou ge daan hebben,zei Mimi. »U moest geen aandoeningen meer hebben voor dat oogen blik hadden de ponneys u genoeg aandoe ning bezorgd.* Gekheid,* zei freule Agaat, »en weet u wat ik zoo heel leelijk vond van u, dat u«de kamenier verboden hadt te zeggen dat u er geweest waart 1 Ik vind je yselijk vriendelyk, Agaat,* zei freule Ernestine. Juffrouw Beels schijnt wel hier geko men te zyn om eens al uwe bestrafifin- dit jaar kwam echter de hartelooze over- heid tusschenbeide en verbood iederen op slag in de bestaande contracten. Nu echter begonnen de huiseigenaars met duizend listen hun huurders weg te plagen. Als deze niet vrijwillig weg wilden, werd de waterleiding afgesloten, gingen er kachels stuk, werd het dak opengebroken, zoodat het inregende. Vele zwarte tragediën speelden zich in de wolkenschrappers van twee verdiepingen af. De vermaakzucht van de bewoners van Archangel wordt slechts in bescheiden mate bevredigd. Er zijn twee schouwburgen, tooneelen van den allerlaagsten rang, waar een stoel in het zoogenaamde parket vijf tien roebel kost. Kappersbedienden spelen de rol van helden en verdienen duizend roebel in de maand. Tot October was er ook een panopticum, maar toen de koude inviel zijn alle Cleopatra's gebarsten. Men moest ze snel in veiligheid brengen, want de bezoekers, die twee roebel entree be taald hadden, voelden zich bedrogen en wilden den boel kort en klein slaan. Nu zal waarschijnlijk spoedig een einde komen aan het leven in Archangel, want het ijs begint den toegang tot de kust reeds te sluiten en al is het eiken dag nog druk op den hoogen oever van de Dwina, waar de elegante officieren, boot werkers en regeeringsbeambten door elkaar pantoffelpromenade houden, toch begint reeds de vlucht voor den winter van de IJszee. De Engelsche pairs. Volgens den pas verschenen Engelschen adels-kalender »Dod's Peerage* zijn in dezen oorlog totnutoe 12694 leden van den Engelschen hoogen adel gesneuveld. De orkaan in Voor-Indië. Volgens telegrammen uit Calcutta is de door den laatsten geweldigen orkaan in Pondichery aangerichte schade onmetelijk. In de stad zelf werden meer dan 400 dooden uit de puinhopen gehaald. Het totale aantal dooden wordt op minstens 1000 geschat. Ook in de omgeving van Madras zijn de verwoestingen zeer groot De broodkaart van 100 jaar geleden. In Duitschland waren 100 jaar geleden reeds broodkaarten. Marianne Prell be richt daarover in haar Herinneringen uit den Franschen tijd in Hamburg 1806- 1814.* De Franschen namen in de stad en de omgeving alle meelvoorraden in beslag en gaven daarvan den bakkers da gelijks een bepaalde hoeveelheid. De bur gers en de door de Franschen aangestelde beambten en arbeiders kregen van het Fransche bestuur z.g. broodkaarten, waarop ze al naar de grootte van hun gezin een bepaalde portie brood bij den bakker kon den krijgen. Dientengevolge nam men, wanneer men ergens op de thee verwacht werd, zijn brood mee. Treinbotsing in Finland. Volgens berichten uit Stockholm is de vorige week een exprestrein van Helsing- fors naar Haparanda in botsing gekomen met een goederentrein bij het station Kau- sala. Vijf slaapwagens, een wagon van den exprestrein, alsmede acht wagens van de goederentrein werden vernield. Naar verluidt, zouden zes personen ge dood en twintig zwaar gewond zijn. De vredesvoorstellen. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft aan onzen gezant te Weenen mede- deeling gedaan van het voorstel om de vredesonderhandelingen te beginnen met het verzoek deze mededeeling door tus- schenkomst van de Ned. Regeering te doen overbrengen aan de Roemeensche regeering. Dit verzoek houdt verband met het feit, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche belangen in Roemenië behartigd worden door het Nederl. gezantschap daar te lande. Brand in een havermoutfabriek. De fabriek van de Quaker Oats Maat schappij te Petersboro (Ontario) is door brand vernield. Er zijn 4 dooden, 12 ver minkten en 15 gekwetsen. De schade be draagt IV2 millioen dollars. gen aan te hooren.c •Ja, die moet ik eens eventjes uitspre ken,* zei ze lachende, »maar nu heb ik daarover ook alles gezegd wat ik op het hart had.* 't Spreekt van zelve dat het gesprek het eerst en het meest liep over dien on- gelukkigen middag en hetgeen toen was voorgevallen. Al aanstonds, toen ze 's avonds thuis waren gekomen, hadden de knechts en de meiden en den volgenden dag ook de Bosch- wachtersvrouw en de Dokter het druk ge had over de hartelyke en tydige hulp door Mimi verleend,* zei de Barones. »En wat vreemd dat we u in het rytuig van den Dokter niet gezien hebben. 't Gerucht was ons al ter oore gekomen en ik behoef u niet te zeggen hoe doodelyk ongerust we waren. De ponneys waren pas geko men en 't was een onvoorzichtig waagstuk van Agaat, zonder iemand bij zich, er meê uit te gaan.* »'t Waren zulke lieve beestjes,* merkte Agaat aan. »'t Spijt my zoo dat ze alleen om dat kleine holpartytje den volgenden dag voort weg moesten.* •Zijn ze weg?* vroeg Mimi glimlachend. Vraagt u dat nog?* sprak de Baron. •Een tweede maal kon 't wel eens ge- gebeuren, dat u niet in het bosch wan delde.* Mimi vond zich hoe langer hoe meer op ïaar gemak. Ze was na dat weêrzien al dat oude en bekende te boven en gevoel- BINNENLAND. Een bandieten-overval. Winschoten. Eenige dagen geleden ont ving de firma Groeneveld een dreigbrief, onderteekend met »de autobandieten*, waarin werd medegedeeld, dat binnen eenige dagen de kantoren der firma zouden worden geplunderd. Er werd weinig acht op geslagen, maar uit voorzorg waren eenige revolvers in het kantoor gedeponeerd. Om kwart voor 6 Woensdagmiddag kwam er werkelijk een auto, waarin twee bandieten zich bevonden. Een hunner was gemaskerd en droeg zwarte handschoenen Hij drong het gebouw binnen, sloeg de gaslamp in de gang stuk hij had in zijn mond een groot mes en in de rechterhani een geladen browning. Onmiddellijk nadat hij het kantoor was binnengekomen, loste hij vier scchoten waarvan er drie doel troffen. De heer de Vries werd door twee schoten geraakt, een in de borst tusschen de ribben en de an dere in de hartstreek. Het derde schot trof den 19-jarigen Terreegen in het on derlijf. Het vierde schot kwam in den muur terecht. Een der andere bedienden had de te genwoordigheid van geest op den den bandiet af te komen en hem den revolver te ontrukken. Een collega nam een der klaargelegde revolvers en loste daaruit twee schoten, waardoor de onverlaat twee schampschoten kreeg aan het hoofd en schouder. De indringer vluchtte in een aangren zend vertrek en werd daar overmeesterd Dr. van CMm, die toevallig aanwezig was in een tegenovergelegen woning, kwam ijlings toegesneld en vond den heer De Vries doodsbleek in zijn stoel. Naast hem stond de getroffen klerk. Hij constateerde op beider kleeren bloedvlekken. Inmiddels kwam ook Dr. Waltens. Voor- loopig werden de patiënten en ook de moor denaar verbonden. De beide getroffenen werden in den loop van den avend per ziekenauto naar het Acacemisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. De Justitie te Winschoten was spoedig ter plaatse en nam den dader in het ge bouw der firma een gehoor af. Deze be kende en zeide het plan te hebben gehad de zich door al die hartelijke bewijzen van dankbaarheid weêr te huis. Weet ge wat ik al vaak gezegd heb, Juf,* liet Agaat hooren, nadat ze Mimi een poos had aangestaard, »u hadt hier niet van daan moeten gaan, dat was* Een wenk van de Barones om te zwij gen deed Agaat midden in 't gesprek op houden. •En u is eens weêr naar Vechtdam ge weest vervolgde Mevrouw op innemen- den toon, »zeker veel genoegen gehad •O ja, Mevrouw antwoordde Mimi, Jieel veel. Jammer maar dat die tijd altoos zoo spoedig voorbijgaat.* •Hé ja,« viel Ernestine in, »de oude heer van Willemien is dood, niet waar Hoe maakt zij het tegenwoordig Zeker erg bedroefd I* »Ja,« liet Mimi er op volgen, zy trekt zich het verlies van haar vader sterk aan. Die man was ook zoo hartelijk en goed voor haaren de omstandigheden ma ken dat verlies nog zoo veel te zwaarder.* Hoe dan vroeg Ernestine. Wel,* zei Mimi, »ze is letterlijk hulp behoevend achtergebleven alles is verkocht, ze woont nu bij menschen in.« •Och Juf I* •En nu geeft zy muziekles.* Willemien les geven hoe is 't mogelijk I* •Ja, het was zeker 't eenigst wat haar restte, wilde ze niet afhankelijk zijn van anderen. Toen ik thuis kwam, vertelde zich zelf te dooden, Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. De andere bandiet was intusschen met de auto gevlucht, O n d er wy zerssalar issen Dezer dagen is door Ged. Staten van Noord-Brabant aan de Gemeentebesturen onderstaande circulaire, gedateerd 22 Nov. verzonden. Bij de laatste algemeene herziening van de jaarwedden van het onderwijzend per soneel in 1908 werden in vele gemeenten die jaarwedden vastgesteld op de wettelijke minima slechts in onbeteekenende mate overschrijdend. Kon met hetv oog op plaatselijke toe standen en behoeften toen met die rege lingen genoegen worden genomen, thans staat men voor het on weerspreek bare feit, dat wegens de aanzienlijke stijging van den levensstandaard bovenbedoelde rege lingen niet meer kunnen geacht worden aan redelijke eischen te voldoen. Herziening der desbetreffende verorde ningen is 0. i. onafwijsbaar. Daarmede mag 0. i. geenszins worden gewacht tot het jaar 1918, waarin uiterlijk volgens het bepaalde in artikel 26, 9e lid der lager onderwijswet de salarissen opnieuw zouden moeten worden geregeld. Is het bovenstaande van toepassing voor die gemeenten, waar de salarisregeling sinds 1908 geen verandering heeft onder gaan, evenzeer komt ons verbetering der salarissen gewenscht voor in de gemeenten, waar de jaarwedden sinds dien nog slechts met een luttel bedrag werden vérhoogd. Alleen een behoorlijke salarieering toch kan de veelvuldige voor het onderwijs zoo ongewenschte wisselingen van personeel voorkomen en de onderwijzers in staat stellen met opgewektheid hunne taak te vervullen, waardoor wat van het grootste belang is het onderwijs ten bate der kinderen aan vruchtbaarheid zal winnën. Wij dringen er daarom op aan, dat de herziening van de salarisregelingen der onderwijzers in de bovenbedoelde gemeen ten zoo spoedig worden ter hand genomen, dat de verhoogde wedden vanaf 1 Januari e. k. kunnen genoten wordeil. 0 Verbouw en prijzen van Landbouw pro- duchten. De Minister van Landbouw doet in ver band met de tijdsomstandigheden, een erns tig beroep op de Nederlandsche landbouwers om het bouwplan voor het volgend oogst jaar zoodanig te regelen, dat het grootst mogelijk deel der productie voor voeding van de Nederlandsche bevolking en van den veestapel gebruikt kan worden. In verband hiermede is het wenschelijk, dat - de ruimst mogelijke uitbreiding gegeven worde aan den verbouw van die voedingsge wassen met name granen en peulvruch ten waarvan in normale omstandigheden de productie kleiner is dan de comsumptie. De teelt van gewassen, die weliswaar voor de voeding van groot belang zijn, maar waarvan de normale productie grooter is dan het verbruik, behoort te worden in gekrompen en in geenen deele behooren bedrijven, weike niet gewoon waren der gelijke gewassen te verbouwen, hiermede in deze tijdsomstandigheden te beginnen. In het bijzonder wordt hier gedacht aan de teelt van grove tuinbouwgewassen in landbouwbedrijven, waarin tot dusverre Mama mij direct ook hoe treurig ze was achtergebleven, 'k heb haar terstond op gezocht.* •Gij vroeg Ernestine veelbetee- kenend. •Ja,* vervolgde Mimi, zonder veel op die vraag te letten. •Toen spraken we er over en ik heb er sterk op aangedron gen dat ze beproeven zou lessen te geven Het kostte haar natuurlijk veel stryd om te besluiten, maar we hebben samen nog al eens gerepeteerd en gewerkt, tot ze eindelijk er toe is overgegaan en nu gaat het haar aanvankelijk heel best.* Maar Juf,* vroeg freule Ernestine nog eens, versta ik u goed? Heeft u dat ge daan Heeft u Willemien geholpen Ik vind het heel lief van u, maar ik kan 't me haast niet begrijpen.* •En 't is toch werkelijk,ant woordde Mimi met het onschuldigste ge zicht ter wereld. Och,* viel de Baronesse hierop in, die schijnbaar alle aanleiding tot vroegere ge beurtenissen wilde vermijden, •zoo'n Dok tersgezin zijn de weldoende Engelen van de plaats. Ik heb nog nooit het genoegen gehad Dokter Beels of Mevrouw te zien u hebt toch zeker wel portretten van hen, niet waar? •O ja, Mevrouw zei Mimi terwyl ze iet groot gouden medaillon van haar haar lals nam en het opende om de portretten van Papa en Mama Beels te laten zien. Wat een goedhartig gezicht.... uw deze gewassen niet werden verbouwd. In de derde plaats moet zooveel als zulks bij een rationeel bouwplan kan worden doorgevoerd, de teelt nagelaten worden van gewassen, die vrijwel uitsluitend voor export verbouwd worden. De Minister deelt verder mede dat hij de volgende maatregelen zal nemen ter ondersteuning van de hiervoor omschreven cultuurrichting. In de eerste plaats zullen de voor bin- nenlandsch verbruik verbouwde gewassen zoo noodig zijnerzijds aangekocht worden tegen flinke prijzen. Voor de vaststelling dezer prijzen zal voor elk product een commissie van advies be noemd worden, waarvan drie leden zullen worden aangewezen door de landbouwor ganisaties en drie door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Deze commissie voor prijsbepaling zal haar advies in de eerste plaats moeten baseeren op productiekosten. Voorts zullen zoodanige maatregelen ge nomen worden, dat de verbouw van geheel of gedeeltelijk voor export geteelde gewas sen minder winstgevend zal zijn dan de teelt van landbouwproducten voor binnen- landsch verbruik. De Minister is voornemens een beroep te doen op de medewerking van de land bouworganisaties om het landbouwbedrijf te sturen in de richting, die voor de voor ziening in de Nederlandsche voedsel behoefte noodzakelijk is en verwijst ten slotte naar zijn beschikking van 13 October 1916, directie van den landbouw, no. 26151,6e afdeeling B. De ingezouten Regeeringsvarkens. Naar aan de »Avp.« wordt medege deeld, heeft de Regeering voor het inzou ten van eenige duizenden overcomplete varkens geen voldoende ruimte kunnen vinden in de bestaande abattoirs in ons land. Dientengevolge heeft ze alle slagers die er eene zouterij op na houden, in de gelegenheid gesteld onder voldoende waar borgen varkensvleesch in te zouten voor de komende dreigende tyden. Uit Duitschland gevlucht. Te Doetinchem zijn een Belg en 33 Polen, onder wie een meisje, aangekomen, die als burgerlijke gevangenen naar Duitsch land waren vervoerd. Ontduiking Oorlogswinstbelasting. Voor de Rechtbank te Almelo stond te recht J. Ph. M. fabrikant van gebreide goederen aldaar, die bekende onjuist te hebben ingevuld zijn beschrijvingsbiljetteri in de Rijksinkomstenbelasting en in de Oorlogswinstblasting. In beide gevallen had hij op een desbe treffende vraag f 7500 te weinig opgegeven Voor de eerste overtreding werd t 800 boete subs. 2 maanden hechtenis geëischt, voor de tweede 2 maanden gevangenis straf. 0 In staat van beleg. Den Haag. In verband met de smok kelarij zijn met ingang van 16 Decern bei in staat van beleg verklaard in Gelderland Arnhem, Gorssel, Rheden, Steenderen, Warnsveld en Zutphen. Mama*, zei de Barones aarzelend. •En de Dokter, zoo'n flink prettig gelaat, c< liet freule Ernestine, die achter haar stond er op volgen. Wat zit daar nog voor een portretje onder vroeg freule Agaat, die ook tot de kijkers behoorde. Dat?* vroeg Mimi wat verlegen. •Och, dat weet ik zelf niet.... dat is een oud portretje, dat er zoover ik weet altyd heel 1 in gezeten.* 't Scheen dat de Barones niet eens luis terde naar hetgeen Mimi zei. Doodelijk bleek, staarde ze op dat portret, keerdi het medaillon om en om in hare handen, terwyl ze het nauwkerrig bekeek, ston 1 eindelijk gejaagd op, om verscholen acht( 1 eene der zware overgordijnen, met een ontsteld gelaat den Baron het portretje in het medaillon te laten zien terwijl ze hei medaillon vergeleek met een ander, dat zij bij zich droeg en welke twee werkelijk veel gelijkenis met elkaar hadden. •Juffrouw Beels,* zei de Baron eindelijk met iets vreemds in zijn stem, •weet u de herkomst van dat portret en medaillon Neen, Mynheer de Baron,* stamelde Mimi verlegen. »Ik weet het heusch niet.... Ik weet alleen.... ziet u.... dathet altyd mijn eigendom is geweest. Mama heelt het my wel eens verteld dat toen ik hun och u weet immers dat alles wel,* vervolgde ze by na schreiendeIndien u Dokter Beels daarnaar vraagtdan zekerkunt u alles wel te weten komen!* (Wordtvervolgd BIJVOEGSEL Vervolg Feuilleton) •Ha.... onze goede Juf,« zei freule Ernestine, haar gul de hand reikende, wat zal Agaat nu gelukkig zyn, kom ga maar mee naar binnen. t 1 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5