In de Jeugd moet men voor den Ouderdom zorgen, Wij willen eerder vertrouwen in de ongebroken macht van ons leger, dan in het gebroken woord. (Toejuichingen). Een formeel antwoord zal binnen enkele dagen door de geallieerden worden gege ven. Gelijk wij boven zeiden, veel hoop op een spoedigen vrede geeft deze rede niet. De pers der centralen is het er dan ook schier algemeen over eens, dat Engeland de hand der verzoening niet zal aangrijpen. Wel erkent de eerste minister, dat in het denkheeld thans vredesonderhandelin gen te openen, zooveel kracht schuilt dat het niet meer in de kiem kan worden verstikt. Maar, voo voegt hij er toch ook aan toe dat de entente, indien zij thans vrede sloot, het hoofd in den strop zou steken, welks trekeinde in Duitsche han den is. De Voss. Zeit. merkt naar aan leiding van dit gezegde op Zoo groot is, na 28 maanden oorlog de macht van Duitschland en van de ontoe- rekendheid van de eigen militaire resul taten (der entente), dat de angst om er bij mogelijke onderhandelingen slecht af te komen, de vijandelijke staatslieden zelfs af houdt van de tot niets verplichtende vraag, welke vredesvoorwaarden Duitsch land bereid zou zijn te stellen. De Deutsche Tagesztg. schrijft«Lloyd George weigert, alles tezaam genomen, het Duitsche vredesaanbod, indien Duitsch land er niet toe bereid zou wezen, toe te stemmen in de eenige voorwaarden, waar onder de vrede in Europa kan worden bereikt en in stand gehouden. In verband met alle vroegere gedach- tenwisselingen moeten wij hieruit besluiten dat Lloyd George de vernietiging van Duitschland als zijn oorlogsdoel aanmerkt. Zoo hebben nu eens alle groote mo gendheden gesproken. Italië bij monde van Sonnino het kalmst, Frankrijk door Briand het netst, Engeland het felst en de Russische beer het grofst. Van Engeland begrijpen wij dat het best. Men beseft daar, dat het gaat om de opperheerschappij van het land. Wordt Duitschland niet verpletterd, dan wordt Engeland in een hoek gedrongen. Het kan op de wereldmarkt niet met Duischland concurreeren. Begrijpelijk dat men dus hunkert naar de knotting der Duitsche vleugelen. De adelaar moet opgesloten worden in een kooi. Of het gelukken zal betwijfelen we. Van de gevechtsterreinen valt niets te melden. In Roemenië tamelijk veel stilstand; Het kon daar wel een positie-oorlog worden, gelijk op het Westerfront, waar een be trekkelijke rust is weergekeerd. In de Dobroedzja bieden Russen en Roe- meniërs nieuwen tegenstand. Voor 't overige hebben de legers hun winterkwartieren betrokken. «En 't Christendom heeft vredezoo luidt het slot van een vers uit de middel- eeuwen. Mogen de lezers een blij en gelukkig Kerstfeest smaken voor zoover zij kunnen, ook anderen blij makende. Het is wel een tot verootmoediging stemmend voorrecht, dat de Engelenzang by ons niet overstemd wordt door het ge-, donder der kanonnen en onze mannen en zonen meerendeels hun verlof thuis mogen genieten. BUITENLAND. HET VREDESAANBOD DER CENTRALEN. Een nota van president Wilson. Londen, 22 December. Het persbureau publiceert een nota van President Wilson, mede gedeeld aan alle oorlogvoerende landen, waarin wordt aangespoord een spoedige gelegenheid te zoeken ten einde bi) de oorlogvoerende landen de respectievelijke inzich ten te verkrijgen omtrent de voor waarden, waarop de oorlog zou kunnen worden beëindigd en om trent de schikkingen, die tegen een herhaling van een dergelijk con flict zouden waarborgen. President Wilson stelt in zijn nota niet den vrede voor, maar wil enkel peilen, opdat de wereld wete, hoe dichtbij de vrede kan zijn. De president zelf zou gelukkig zijn, het initiatief tot den vrede te kunnen nemen. De Amerikaansche pers. Duitschers en de Duitsch-Amerikaansche pers juichen over de nota van Wilson, die zij begroeten als een groote overwinning voor Bernstorff. Engelsche groote bladen beschouwen de actie van den president als ongelegen en ongelukkig, maar andere verwelkomen de aansporing tot vrede en hopen dat deze de Europeesche Staatslieden zal leiden tot het aangevën van hun doel en voorwaar den. De soc.-dem. in Frankrijk. Berlijn. De «Berner Tagwacht® meldt uit ParijsDe minderheid der soc.-dem. kamerfractie heeft heden haar partijger.oo- ten over geheel Frankrijk een circulaire toegezonden, waarin scherp positie wordt genomen tegen de meerderheid der partij, den minister en de »Humanité« en waarin de voortzetting van den oorlog sterk wordt veroordeeld. Bijzonder belangwekkend is dat gedeelte van het rondschrijven, waarin de annexatie-plannen van Frankrijks bond- genooten aan 't licht worden gebracht. Aan het slot van deze alinea wordt gezegdWat zal Frankrijk in 1917 nog aan te vergie ten bloed overblijven Het zal uitgebloeid zijn het is daar thans reeds na aan toe Wanneer de offers van onze voornaamste bondgenooten overeenkomen met de onzen, moet het aantal hunner verliezen op elk millioen aan dooden, dat ons land reeds verloor, in verhouding tot het aantal in woners bedragen voor Rusland 4,700,000, voor Engeland lVa millioen, voor Italië 900,000 dooden. Maar Engeland, Italië en Rusland blijven ver beneden dit cijfer zij hebben veel minder offers gebracht dan Frankrijk. De circulaire zegt nog, dat Frankrijk zich geen verdere offers ten behoeve van de bondgenooten 'moet getroosten en eindigt aldus «Wie hebben Frankrijk meer lief, zij die het tot den laatsten druppel bloeds willen offeren, of zij die trachten Frankrijk zoo goed als het gaat van den ondergang te redden De Duitsche reserves. PARIJS, 21 December. (Havas). De mi litaire criticus van het Journal des Débats maakt een berekening van de reserves, waarover Duitschland nog beschikt. Hij schat het effectief van alle diensten van het heele Duitsche leger op 5 millioen en komt tot de conclusie, dat Duitschland uit alle bronnen nog 1.300.000 man reserves kan putten. Aannemende, dat het leger aan het front 3 millioen man telt, kan Duitsch land dus op elke 3 man er nog 1 als re serve stellen. Deze verhoudingen zijn be rekend naar cijfers ontleend aan de gegevens van de maand Augustus. De criticus noemt dezen toestand zeer ernstig en constateert, dat door den strijd aan de Somme, bij Verdun en in Walachije de toestand nog verslimmerd is. De inlijving van Polen, noch de uitbreiding van het materiaal kun nen aan deze feiten iets veranderen. Duitsch land is leeg, besluit de schrijver en dat verklaart de vredespogingen van de Duitsche regeer ing. 0 Heropbouw van verwoest Frankrijk. PARIJS, 21 Dec. (Havas). De gezant der Vereenigde Staten woonde te Vitri- mont, in het departement Maas en Moezel, de eerste steenlegging bij, die het begin vormt van den wederopbouw van het dooi de Duitschers verwoeste dorp. Hij zette uiteen, dat dit de aanvang is vandenwel- dadigheidsarbeid, door Amerikanen onder nomen. Hij bracht een bezoek aan Nonoy, Luneville en de puinhoopen daaromheen en aan de kathedraal van Reims, waar hij zijn bewondering uitsprak voor de geest kracht der bevolking. BINNENLAND. Uit Groesbeek. Dezer dagen kwamen twee Duitsche deserteurs over de grenzen. Den een ge lukte het een boerenwoning binnen te vluch ten en hij meldde zich later bij de grens wacht aan. De andere 'was minder ge lukkig. Een paar Duitschers grepen hem en sleepten hem, trots het verzet van de toeschouwers, over een lengte van pl.m. 15 Meter van 't Hollandsch gebied weder op Duitschen giond. van Rozendaal naar Wouw zal verdwijnen. De eigenaars, de heeren Heerma van Vos, hebben de hoornen verkocht aan de Ooster- houtsche Stoomwolhoutfabriek. Met het rooien is reeds begonnen. Hbl. 0 Tweede Kamer. Bij de beantwoording van de sprekers over regeeringsbeleid verklaarde Min. Cort v. d. Linden, dat het nog te vroeg was om naar de oorzaken van dezen oorlog te zoeken. Hij wees er op dat bij de sociaal democraten nog altijd een minderheid den oorlog niet wil. Wat de vredes-onderhandelingen betreft, de Minister achtte de zaak van zooveel belang, dat hij als 't eenigszins mogelijk is, er voor zorg dragen zal dat de volksver tegenwoordiging de verantwoordelijkheid mededragen kan. De Minister van Oorlog verzekert, dat men aan zijn Departement doordrongen is van het besef dat «het eiken dag gebeuren kan®. Sprekers verwachtingen over onze weermacht zijn hoog gestemd. Het bovenstaande is nu meer waar dan ooit. Tegenwoordig wordt door overspan ning, buitensporigheden, eerzucht, dagelijk- sche zorgen, ons organisme ondermijnd en zijn wij te vroeg versleten, zoodat onze oude dag heel dikwijls een treurige periode van ziekten en lijden wordt. waar zijn de krasse oudjes van weleer! Om zijn krachten tot op vergevorderden leeftijd te bewaren, moet men er telkens weeraan de bronnen van ververschen deze bronnen zijn het bloed en het zenuwstelsel. Gij zult steeds een zuiver, rijk en krach tig bloed hebben, Uwe zenuwen zullen sterk zijn en weerstand kunnen bieden en Uw organisme zal in goeden staat blijven verkeeren als gij U er aan gewent, U van tijd tot tijd met de Pink Pillen te behan- delèn. Op alle tijdstippen des levens wer den het bloed en de zenuwen op eene harde proef gesteld: de groei, de overgang, de verwisseling der jaargetijden en de tal rijke ongemakken, die ons geregeld hinde ren zijn even zoovele oorzaken dat het bloed verarmt en het zenuwstelsel verzwakt. Neem dan in al deze omstandigheden uw toevlucht tot de Pink Pillen, die aan het bloed zijn kracht teruggeven, de zenuwen versterken, het organisme op krachtdadige wijze op wekken. 1 De Pink Pillen worden in het bijzonder aanbevolen aan degenen, die overwerkt, ter neergedrukt, zenuwachtig of zwak zijn. Eene behandeling met de Pink Pillen is de steeds krachtdadige geneeswijze tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekten, maagpijnen rheumatiek, al- gemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen. Dakostakade 15. Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. Belangrijke gift. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat het Comité, dat op zich ge nomen heeft he* onder-dakbrerigen van een 200-tal Fransche kinderen uit het bezette gebied in dit gewest reeds verscheidene giften heeft ontvangen. De belangrijkste daaronder is een gift van »zes duizend gulden,welke het Comité door bemidde ling van den Consul van Frankrijk alhier, den heer Const. Tilman, heeft ontvangen van de Zinkfabriek De Campine te Budel. De raadsverkiezing-Hermsen, Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant tot vernietiging van het besluit van den Gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, waarbij de Heer Hermsen was toegelaten als lid van den raad. (Er zal dus een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben.) Boefjes. Men meldt uit Helmond Toen de nachtwaker Renders der S. S. om half twaalf 's nachts voorbij de loods kwam, hoorde hij dat er men- schen in waren. De Rijkspolitie snapte de dieven op heeterdaad. Het bleken te zijn twee jongens van 12 en 11 jaar, afkom stig uit Venlo. Zy waren om 2 uur 's middags uit Venlo te voet vertrokken in de richting Horst. Daar verborgen zij zich in een kolenwagen. Zij kwamen 's avonds ongeveer 8x uur hier aan. De trein ran geert hier ongeveer anderhalf uur. De kyapen dachten toen dat de trein niet verder ging. Een ruit in de goederenloods was «tuk geslagen. Zij probeerden toen de brandkast te openen echter zonder re sultaat. Uit een lessenaar ohtvreemdden zij echter f22, die zij deelden. Uit kisten met snoepgoed ontvreemdden zij verschillende versnaperingen. Het doel van hun reis was Amsterdam. 0 De nuchtere feiten. In een adres van eenige bewoners der grensstreek aan Ministers en Kamerleden, wordt het geval aangehaald van een visi tatie aan den lijve van een meisje in een aparte spoorweg-coupê door een soldaat kommies, hetgeen adressanten als een zedenmisdrijf kwalifiseeren. Van hetzelfde feit is in een ingezonden stuk in »De Gelderlander® melding gemaakt en daarop is geantwoord door iemand die in dezelfde tram meereisde en getuige was van het voorval. Hij schrijft «Aangezien het plicht is derkommiezen, om alle personen, welke hun verdacht voorkomen, te visiteeren, hadden deze kommiezen, eenige dames welke er ver dacht uitzagen, aangewezen mee te gaan naar de visiteuse. Daar het meisje in kwestie weigerde mee te gaan naar de visiteuse en er op stond door dien commies te worden ge visiteerd, heeft hij dit na eenig beraad met haar en tevens met het goedvinden van den persoon, welke zich bij haar be vond, gedaan. Dit echter niet in het bij zijn der passagiers, doch in het middel compartiment le klasse der wagen, het geen geheel afgesloten was en waarbij alleen tegenwoordig was de verloofde van het meisje en tevens een oude dame, die hier toevailig zat. Ziehier de geheele toe dracht der zaak van het voorgevallene. Dat hier van eenig zedenmisdrijf sprake is, geloof ik niet, daar anders de verloofde van het meisje zelf wel geprotesteerd zou hebben. Uit het bovenstaande blijkt weer eens, dat het gevaarlijk is verhalen «van hooren zeggen® direct te gelooven of door te vertellen. 0 In Rusissche gevangenschap. De te Groningen thuisbehoorende zee- tjalk «Jantina®, kapitein en eigenaar J. Zwiers, is 3 November jl., geladen met steen, gezonken in de Oostzee bij het eiland Oessel, in den mond van de golf van Riga. De bemanning, bestaande uit den kapi tein Zwiers, den stuurman G. Tunteler, beiden uit Groningen, den matroos J. Schuite uit Delfzyl en den 15-jarigen kok Joh. Jonker uit Groningen, wist zich in eigen boot te redden met medeneming van de scheepspapieren en wat kleederen. Na 4 uur roeiens door een woelige zee kwamen zij op het eiland Oesel aan wal. Hier werden ze spoedig door Russische militairen, die hen voor spionnen hielden, gevangen genomen en in een hok Op stroo gebracht. Den volgenden dag bracht een torpedo boot het 4-tal, dat intusschen van alles wat eenige waarde had, beroofd was, naar Arkolli aan dan vasten wal, vanwaar zij een treinreis van 21 uur maakten naar Re val, steeds onder strenge militaire be waking. In Reval werden zij na verhoor tesamen in een zeer vuile gevangenis gebracht, waar het eten zeer slecht was. Zij kregen elk slechts IX pond brood en een ketel warm water per dag, lagen op den vloer, die vol ongedierte was en hadden geen dekking of verschooning. Na 11 dagen werd de kapitein van zijn mannen gescheiden en in een toren opge sloten. Tien dagen zat hij daar, toen men hem weer naar zijn mannen bracht. Het verhoor had blijkbaar de autoritei ten overtuigd, dat zij niet met spionnen, maar met schipbreukelingen te doen had den. zü werden nu althaus per trein naar Petersburg gebracht, hoewel nog steeds onder geleide. Na nog twee dagen in Petersburg gevangen te hebben gezeten, kregen zij aanraking met den Nederl. con sul, die hun vrijlating bewerkte, hun geld voorschoot en zorgde voor hun terugkeer naar Nederland. De reis ging eerst per spoor naar het noorden, naar Tornea (36 uur), daarna per slede over het ijs, toen van Hanaran dan per spoor (38 uur) naar Stockholm, waar zij door den Nederl. consul aldaar weer verder werden geholpen met geld en in het zeemanshuis liefderyk werden verpleegd. In Haparanda was de kok door de doorgestane vermoeienis en het lijden ziek geworden. Hy is in het ziekenhuis te Stockholm achter gebleven en is daar nu beterende. Van Stockholm gingen de schipbreuke lingen naar het zuiden, voeren over naar Duitschland en kwamen zóó te Groningen weer aan. In Weenen waren zy nog een dag door de Duitsche autoriteiten vast gehouden. PLAATSELIJK NIEUWS. HEUSDEN. Vergadering van den raad der gemeente Heusden, op Vrydag, den 22 Dec. 1916, des voormiddags te 11% ure. ten Raadhuize dezer Gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming onderwijzeres M.U.L.O School. Beknopt resumé van het verhandelde Voorzitter P. L. Honcoop. Secretaris H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten waarbij goedkeuring wordt verleend aan de wijziging der verordening inzake het levènsmiddelenbedrijf. Daarna komt punt 3 aan de orde. De heer Vos vraagt of de tijdelijke onderwij zeres nog bijzondere acte's heeft, waarop de Voorzitter antwoord dat Mej. de Bruijn de acte Fransch heeft en voor de acte Engelsch studeert. Hierop wordt mej. M. Th. de Bruijn, met 6 stemmen benoemd. 1 stem was blanco. De agenda is hiermede afgeloopen. Voor dat de vergadering echter wordt gesloten, richt de heer Vos het woord tot den Voorzitter naar aanleidjpg van den 77ste geboorte dag van deze in de afgeloopen week. Na mens zijn mede-ambtgenooten wenscht genoemde heer ZEAchtb. geluk met dezen dag en spreekt den wensch uit, dat de Voorzitter nog eenige jaren gespaard moge blijven om mede te blyven werken tot den bloei van Heusden. De Voorzitter dankt den heer Vos en den Raad voor hunne gelukwenschen en sluit daarop de vergadering. WERKENDAM. In de Dinsdag avond gehouden Gemeenteraadsvergadering, werd tot onderwijzeres aan school B be noemd Mej. D. Boer, tijdelijk onderwijze res alhier. De voordracht bestond uit de dames D. Boer, genoemd, P. M. Groene- veld, onderwijzeres te Krimpen a. d. Lek en G. J. Twuiver, onderwijzeres te Breu- kelen. Besloten werd de prijs waartegen water geleverd wordt uit de Gemeentelijke drink waterleiding met ingang van 1 Januari a.s. met 20% te verhoogen. Vastgesteld werd eene verordening op het gebruik van water uit de gemeentelijke waterleiding en een gewijzigde salaris re geling voor het onderwijzend personeel, terwijl aan eenige andere gemeente-ambte naren eene salarisverhooging werd toege kend. ANDEL. Bij den laudbouwer A. 't Lorm heeft een paard 3 veulens geworpen, waarvan 2 bij de geboorte nog leefden. Evenals vorige jaren (ook tijdens de mobilisatie) wenschte de muziekvereeni- ging «Andels fanfareborps® op 2e Kerstdag eene uitvoering te geven. 3 maanden lang werd door de leden gestudeerd, program ma gedrukt en op de aanvrage van het Gemeentebestuur een weigerend antwoord ontvangen. Alzoo geen uitvoering en alle gedane moeite en gemaakte kosten vergeefs. Redenen der weigeringCritieke tijdsom standigheden Aan de gisteren te Woudrichem gehouden keuring van dienstplichtigen voor den landstorm werd door 5 personen uit deze gemeente deelgenomen, waarvan twee te weten A. C. van Herpen en M. van der Vliet werden goedgekeurd. Terwijl de vrouw van v. K Zon- 1 pagavond even afwezig was en de achter- I deur niet op slot had gedaan, schijnt j iemand in huis te zijn geweestten minste hare portemonnaie, inhoudende omstreeks 8 I gulden en liggende in de huiskamer, was bij thuiskomst verdwenen. DUSSEN. De blijkens draadbericht j van 5 Dec. 1.1. van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie uitgestelde inlyving van de Militieplichtigen van de I lichting 1917 zal geschieden op 3 Jan. I en 4 Jan. 1917. GAMEREN. Bij de gister gehouden 1 verkiezing van 2 notabelen in de Herv. j Kerk zyn herkozen de Heeren G. Nieu- I wenhuizen en A. Trigt, GENDEREN, Bij de Gereformeerde Kerk zijn herkozen tot ouderling de aftre- 1 dende M. J. van der Beek en tot diaken 1 de aftredende L. van der Beek Jz. De Kerstfeestviering met de kinde- 1 ten der Zondagsschool van de Ned. Herv. I Gemeente zal plaats hebben op den 2en I Kerstdag des avonds om 6 uur in het I Kerkgebouw. HEESBEEN. By de Ned Herv. Kerk f alhier zijn herkozen tot Ouderling W. van Kuijk tot Diaken A. Macleane en tot Notabel A. Haase. NIEUWENDIJK. Naar wy verne men is voor den Kolenborid alhier een schip met 1200 mud kolen aangekomen. In de Geref. Kerk hoopt op le Kerstdagmorgen op te treden Ds. de Bruin. D. V. zal op 2e Kerstdag des avonds half zeven in de Geref. Kerk alhier op treden voor de Jongelingsvereen. «De Zaai er® Ds. van Lummel met het onderwerp: «Trouwe zonen.® De mooie laan van Canada-populieren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 2