NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3631. Zaterdag 23 December. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Warm éten aan 100.000 armen. Op den kroningsdag van keizer Karei tot Koning van Hongarije, zal te Boeda pest aan honderdduizend armen een warm middagmaal worden verstrekt. Pruisische verliezen. De Pruisische verlieslijsten n«>'s 070 t/m 679 vermelden de namen van 60199 ge sneuvelden, gewonden en vermisten de lijsten no's 680 tm. 689 bevatten 59 999 namen, en de no's 690 tm. 699 vermel den er 56.187. Totaal van alle Pruisische lijsten t.m. 699 3.535 080. o De in luchtgevlogen Italiaansche muniti- fabriek. Over den omvang van de ontploffing in de geschutfabriek te Alexandria geeft, vol gens de Köln Ztg. een bericht in de Tri bune opheldering. Hierin wordt medege deeld, dat bij de begrafenis van de slacht offers op kosten der stad de lijkkisten op 10 vrachtauto's werden vervoerd. o Blaikie wordt niet doodgeschooten. De kapitein van de «Caledonia®, Blai kie, die, zooals we reeds hebben medege deeld, gevangenomen werd en aan boord gebracht van de duikboot, die zijn schip in den grond boorde, nadat hij getracht had de duikboot te rammen, zal niet wor den doodgeschoten, zoools kapitein Fryatt van de «Brussels". Blaikie, al dus deelde Bonar Law in het Engelsche Lagerhuis mede, wordt door de Duitsche admiraliteit beschouwd als de commandant vau een bewapenden hulpkruiser. Hij deed dus enkel zijn plicht, toen hij trachtte de duik boot te rammen. De Roemeensche petroleumbronnen* Berlyn, (Wolff.) Tengevolge van de snel heid, waarmee de Duitschers zijn vooruit gedrongen, zijn slechts weinige bedrijfs inrichtingen in het petroleumgebied van Roemenië verwoest, verreweg het grootste deel van de honderden boortorens in het dal van de Prahova en te Campina kunnen in bedrijf worden gesteld. De beschadigde electrische fabrieken van Siriaia en Campina zijn door Duitsche ingenieurs weer in orde gemaakt. Het werk is reeds begonnen. Weldra kan op groote schaal het vervoer van aardolie en aardolieproducten beginnen. De behoefte van de centrale mogendheden en haar bondgenooten wordt daardoor niet alleen gedekt, maar het bijeengaren van groote voorraden is mogelijk. De jaar- Vervolg Feuilleton) «Och, dat is zeker weêr zoo'n vent met kartonnen doosjes of drukwerk,pruttelde de Dokter, die ontevreden was, dat hij nog niets van Hein had gehoord. «Laat hem maar in de Aptheek gaan, Klaar U «In de Aptheek vroeg de meid ver wonderd maar op den toornigen blik van den Dokter zei ze snel«goed, Dokter.® En tegen den Meneer, die daar op de vloermat stond, zei ze «Of Uwe maar in de Aptheek wou gaan asjeblieft,® en ze stiet de deur open, «Doker zou voort komen.® »In de Aptheek bromde de ander, ontevreden, en stapte met een vies gezicht over al die verschillende reukjes binnen. Een poosje later stapte ook Dokter Beels diezelfde Aptheek binnen en maakte een kleine buiging voor den vreemdeling, die er toch voornamer uitzag dan hij gedacht had. De vreemdeling boog ook eventjes en zei «Heb ik het genoegen Dokter Beels voor my te zien Een hoofdknik was het antwoord. «Ik ben de Baron van Walstein,® liet de ander hooien. «De Baron van Walsteinvroeg Dok ter Beels wel iets onthutst,«maar dan vraag ik verschooning, dat ik u hier.... heb ontvangen. Had u u aan de meid bekend gemaakt.... dan zeker.... maar gaat u mee binnenmijn vrouw lyksche uitvoer van Roemenië bedroeg een millioen ton. De vruchtbaarste petroleum- streken zijn op het oogenblik in handen van de verbondenen. o Uit Athene wordt aan de «Daily Chronicle® geseind, dat van geloofwaardige zijde bericht is ontvangen, dat tusschen de twee drie honderd aanhangers van Venzelos doodge schoten zijn en er ongeveer drieduizend in de gevangenis worden opgesloten. o Een Engelsche minister «van Duitschen bloed®. Lloyd George heeft het stoute stuk bestaan zoo deelen Duitsche bladen mee in deze tijden, waarin alle voor aanstaande personen in 't Engelsche opanbare leven ten strengste op hun af stamming worden gekeurd, een man in zijn kabinet op te nemen, die van onver- valscht Duitsche afkomst isSir Alfred Monds, minister van openbare werken. Alfred is een zoon van dr. Ludwig Monds, in 1839 te Kassei geboren, in 1862 naar Engeland overgestoken, na aan Duitsche universiteiten gestudeerd te hebben De oude Monds stichtte te Wmington bij Nor wich een fabriek, die hij opwerkte tot de grootste alkalifabriek, ter wereld. Hij was dan ook de uitvinder van een peocédé tot het zuiveren van nikkelerts. Dr. Ludwig Monds, die meestal te Rome leefde, vormde daar in zijn villa een middelpunt van Duitsch leven. Met Henriette Hertz stichtte hij een uitgezochtte bibliotheek, die na hun dood aan een Duitsche stichting te Berlijn ver maakt werd. De zoon van dezen in zijn hart Duitscher gebleven geimporteerde Engelschman maakt thans deel uit van Lloyd George's ministerie. De opstand in Portugal. De Temps weet te vertellen, dat bij de revolutionnaire beweging in Portugal, die de regeering te Lissabon echter spoedig meester was, twee stroomingen waren te onderkennen. De een vond haar oorsprong in de conservatieve partij uit den tijd toen Portugal nog een koninkrijk was en die zich met hand en tand verzetten tegen een daadwerkelijk meedoen van Portugal aan den oorlog en die zich niet ontzag allerlei vlugschriften te verspreiden, welke zelfs tot desertie aanspoorden. De andere ging uit van de anarchisten, die met alle moge lijke middelen het leger tot oproer tracht ten aan te zetten. Paiva Coucciro, een aanvoerder der royalistische vluchtelingen, die meermalen trachtte een inval in Noord Portugal te doen, schynt een van de rad draaiers te zijn in de beweging. Volgens de Portugeesche legatie in Den Haag gaat het niet aan de beweging in Portugal tot economische oorzaken terug te voeren het gezantschap ziet er wel de hand in van Duitsche propagandisten. Don derdag waren de uitvloeisels van die pro- gaganda te zien in de oproertjes o. a. te Thomaz en te Abrantas, die de bedoeling hadden dit vertrek van Portugeesche troe pen naar het Fransche front te beletten. Vrijdagochtend al hebben de hoofden van den opstand zich als gevangenen aangemeld en was de toestand weer normaal. Leger en vloot hebben zich volkomen trouw aan de regeering getoond. Chocolade-polonaises. Vier December, zoo schrijft men uit Berlijn, is voor kleine snoepgrage meisjes, en ik waren juistof neenzei hij zich op eenmaal bedenkende en de deur van de zijkamer openendegaat u daar als ik u verzoeken mag.® «Hoor eens Dokter,....® begon de Ba ron toen hij tegenover den heer des huizes gezeten was, «ik kom bij u uit belang stelling of nieuwsgierigheid, noem het zoo als ge wilt, u eenige inlichtingen vragen omtrent uwja, uw pleegkind, Mimi, niet waar De dokter boog even toestemmend. «Inlichtingen zijn het eigeniijk ook niet, want we hebben uw pleegkind van zulk een lieve, hartelijke, goede zijde leeren kennen, dat het alleen navraag kan zijn. Welnu, ze was eenige dagen geleden by ons op het kasteel, u weet toch zeker die geschiedenis met de ponneys, en zoo pra tende vroeg mijne vrouw om de portretten van u en Mevrouw even te mogen zien en die wees ze ons omsloten «Permitteer me,® zei de Dokter glim lachende, «dat ik u even in de rede val omsloten in een medaillon waarin nog een portretje zat,ik weet er reeds alles van.... Mimi heeft alles al ontsteld en gejaagd geschreven.® «Zoo,....® zei de Baron.... «en «Ja,® zei de dokter, en als u geduld hebt, wil ik u gaarne alles vertellen wat ik van onze lieve pleegdochter weet U weet al zoo iets er van, van ter zyde, maar ik zal u dan alles zoo als het zich die door hun dagelijksche stukje chocolade over zoo menige droevige ontbeering wer den heengeholpen, een donkere dag ge weest. Reeds lang waren cacao en choco lade schaarsch in Berlyn, in de voorname straten waren de «polonaises« voor de sjieke theesalons en chocoladewinkels al lang een bekend verschijnsel. Even gedul dig als in de mindere buurten de vrouw tjes met den omslagdoek, stonden daar de kleine snoepsters in 't bont gehuld, de dames met 't schoothondje in den mof en de oude heeren met den cylinder te wach ten tot het hun beurt was om in den winkel te worden toegelaten en een stukje snoeperij, wat bonbons e. d. te bemachti gen. Menigmaal stelde reeds 's morgens vroeg het bordje «chocolade uitverkocht« de naar een zoeten mond verlangenden te leur. En de kop cacao, die men in de Duitsche hoofdstad zoo geliefde salons ge noot, werd al slapper en slapper. Op 4 December nu is de heele nog aan wezige voorraad cacao en chocolade in be slag genomen en slechts 20% van de vroe gere leveranties zal van nu af aan nog onder de winkeliers kunnen worden gedis tribueerd. En dè.t met Kerstmis voor de deur BINNENLAND Geneesmiddelen, Wij wijzen onzen lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend staande geneesmiddelen der Pharmacentische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. De moordaanslag te Winschoten. Men schrijft ons uit Winschoten Nu het vrijwel vast staat, dat de B. hoegenaamd geen mededaders of helpers heeft gehad, is alle onrust te W'inschoten geweken. Ontdaan van alle overdrijving was de ernstige roofaanval het werk van één per soon, die met voorbedachtenrade handelde. Jan de B, heeft het plan beraamd in de gevangenis te Groningen, al eenige maanden geleden, maar hij bepaalde toen nog niet zijn keuze tusschen de Groninger Bankvereeniging Schortinghuis en Stikker en de firma G. J. en A. E. Groeneveld. Bij beide heeft hij eerst een kijkje ge nomen. Bij de Groninger Bankvereeniging wilde hij Duitsch geld inwisselen, doch vond den koers te laag. Vermoed wordt, dat hem daar de gele genheid minder gunstig leek. Revolver en mes kocht hij te Groningen en op de vraag, waar hij het rijwiel had gekregen, antwoordde hij „Natuurlijk gegapt." Zijn plan om te rooven erkent hij, maar van de revolver had hij, naar hij thans voorgeeft, alleen in geval van nood gebruik willen maken. Sluitsteentje. Op een bankbillet vond het H b 1 d. het volgende poëem Wien Neerlad's geld in 't laadje vloeit, Door reuzen-knoeierij, Wiens hart voor contrabande gloeit, Is goochemer dan wij, Hij leeft met ons vereend van zin, Maar als hij 't wagen dorst,, Verpatste hij voor woekerwinst Zijn vaderland en vorst. met haar toegedragen heeft, en zooveel ik er van weet, vertellen.® «Gaarne, gaarne,liet de Baron hoo- ren, terwijl hij zich op zijn gemak tot lui steren zette. «Voor jaren,® zoo begon Dokter Beels nu «was hier op de kermis zoo'n klein onaanzienlijk tentje. Ik werd daarin ge roepen om bijstand te verleenen aan een vrouw, die zeer ziek was, hard ziek. Het was een arm boeltje, kommer en gebrek hadden al zooveel aan dat mensch gedaan, te veel dan dat medicijnen nog zouden helpen. Om kort te gaan, ze stierf. Ze werd begraven en haar gezelschap, bestaande uit een vent, die zoo wat van alle ker missen t'huis scheen, en een allerliefst klein meisje, zochten en vonden beiden hun weg, dat wil zeggen, die vent verdween met de noorderzon en dat kind bleef hulpeloos achter. Of het er een bij ons aan de deur bracht, of dat het uit zich zelf by ons kwam, omdat het wel eens eten voor de zieke had gehaald, dat weet ik nu niet meerenfin, zij klopte bij ons aan 't was een lief, mooi kindwij hadden zelf geen kinderen, enja, het was een heel besluitwij namen het kind als ons eigen kind aan. Ik weet nog wel toen we haar in een nieuw pakje staken, dat wel noodig was, vonden we een bankje van vyf en twintig gulden by haar, en het bewuste medaillonZiedaar alles, wat ik er u van zeggen kan, Mijnheer de Ba ron. Wy gaven haar, zooals u weet eene, Goud in de Bank De Nederl. Bank heeft in de afgeloopen week weder een vrij aanmerkelijk bedrag aan goud ontvangen. De hoeveelheid ging met f 6.39 millioen vooruit en bedraagt thans f 590.52 millioen tegen f 162 millioen bij het uitbreken van den oorlog. Van de zen goudaanvoer komt f 1 millioen op ge munt goud, tengevolge van een verrekening met Nederl.-Indië. De rest is muntma- teriaal, dat uit het buitenland werd geïm porteerd. H b I. Onze regeering en de bewapening der Engelsche koopvaardijschepen. Het »Hbl.« verneemt uit Londen Lord Robert Cecil deelde Maandag in het Lagerhuis mede, dat de Britsche re geering van de regeeringen van alle neu trale staten de verzekering had gekregen dat schepen die alleen ter verdediging gewapend zijn, in de havens zouden wor den toegelaten. Slechts de Nederlandsche regeering heeft totnutoe geweigerd. Dit heeft hier een onaangenamen indruk ge maakt, te meer zoo merkte lord Robert Cecil op, daar de Nederlandsche regeering nooit de wettigheid heeft betwist, dat koopvaardijschepen voor zelfverdediging ge wapend zouden zijn. Hij hoopte daarom, dat niet geweigerd zou worden dergelijke schepen in Nederlandsche havens toe te laten, vooral met het oog op het feit, dat het nieuwe Engelsche kabinet niet meer zal dulden, dat Engelsche stoomschepen, zonder een poging tot verdediging, door vijandelijke duikbooten tot zinken worden gebracht. o Gebrek aan levensmiddelen en grond stoffen. In antwoord op de vragen van het Ka merlid de Meester, betreffende de voor ziening in een mogelijk gebrek aan de levensmiddelen en grondstoffen, erkent de minister van Landbouw, dat er inderdaad ten deze redenen voor ongerustheid be staan daar de oogst van granen in de overzeesche gewesten ver beneden het ge middelde en ongunstig is, de scheeps- ruimte beperkt en de toevoer bezwaarlijk, terwijl de binnenlandsche graanoogst en die van sommige peulvruchten en aardap pelen beneden het gemiddelde is en de aardappelen van verschillende kleistreken niet bijzonder houdbaar blijken. Inzonderheid baart de voorziening in de behoeften aan graan en ander veevoeder veel zorg. Van de zijde der regeering wordt al het mogelijke gedaan den invoer van granen en veevoederartikelen zooveel mogelijk te bevorderen. Ook bestaat er ongerustheid ten aan zien van de voorziening der industrie me: belangrijke grond- en hulpstoffen. De regeering streeft naar bevordering van voorziening hierin en goede distribu tie waarmede in sommige gevallen beper king in het verbruik moet samengaan. o Verlof en vrij vervoer, (Officieel.) Tijdens de verloven van langeren duur dan vier dagen, die met het oog op de naderende Kerstdagen en Nieuw jaarsdag door den opperbevelhebber van land- en zeemacht zijn verleend, blijven de niet beroepsmilitairen in het genot van alle militaire inkomsten. Het bedoelde verlof moet als algemeen verlof worden aangemerkt, zoodat ook het zoo we meenden met het oog op haar twijfelachtige afkomst, verstandige opvoe ding.® «Wel zeker..., wel zeker,® viel de Baron in. «Maar ziet u,« vervolgde de Dokter, over hare herkomst kunnen we u niet het minst zeggen. Ik weet nog wel, den vent, die er bij was, (zijn naam is mij altijd bijgebleven, hij heette Francois) heb ik er ook wel eens naar gevraagd, maar die wist mij niet anders te zeggen, dan dat de Directrice dat kind aangenomen had van iemand aan haar spel verbonden, en die gestorven was. U zult vragen hoe herinnert gij u dat alles zoo Heel eenvoudig, omdat de her komst van het kind zoo geheel in het duister lag.... en, omdat ons dat medaillon ook steeds geheimzinnig voorkwam, heb ik kort, nadat het kind by ons kwam, alles op pa pier gebrachtkwamen mijne vrouw en ik dan te sterven, dan spraken de getuigen op papier nog altijd als onze eigen mond voor haar, indien er eens licht kwam in die duistere zaak. Neen, luister nu nog even,® vervolgde de Dokter, toen de Baron beweging maakte om te spreken. «Het toeval wil nu, dat ik gistereu een armen ouden kerel zag met een poedel, in wien ik met zekerheid dien Franjois uit het spel meende te herkennen. Als we dien nu hier hadden,dan kon die, als hij opbiechten wilde, zeker meer vertellen; maar ik heb overal te ver recht op vergoeding wegens kostwinner schap blijft bestaan. Voorts wordt medegedeeld, dat heden een legerorder verschijnt, waarin is op genomen dat voortaan lo. aan leden van het administratief kader en aan werklieden, die, tengevolge van de eischen van den dienst, voor het genieten van verlof meer uitsluitend op de Zondagen zijn aangewezen zulks ter beoordeeling van den korps-comman dant voor zoover zij gezinshoofden zijn of in overeenkomstige verhoudingen ver- keeren, viermaal in de maand, aan de overigen tweemaal in de maand, vrij ver voer kan worden verleend (vorenbedoelde gunsten zijn uit den aard der zaak niet toepasselijk op militairen, die tot hulp van het administratief kader in enkele buree- len werkzaam zijn gesteld) 2o aan officieren der depóts en aan het instructiekader der depóts alsmedeaan de dienstplichtigen, die nog geen 8>i maand onder de wapenen zijn, en aan wie op grond van het gestelde onder lo van een order van den opperbevelhebber van land en zeemacht van 19 Mei 1916 éénmaal per veertien dagen verlof kan worden verleend, alsdan vervoer voor rijksrekening kan worden toegestaan. o De Christel, kerken en het vredesvoorstel. Den tweeden Kerstdag wordt in de Groote Kerk te 's Gravenhage een bijeen komst gehouden ter behandeling van de houding der Christelijke kerken in ver band met den nieuwen toestand door het Duitsche vredesvoorstel in het leven ge roepen. Als sprekers zullen optreden dr. J. A. Cramer, prof. dr. Ph. Kohnstamm en prof. dr. J. W. Port, zoomede het Ka merlid dr. J. Th. de Visser. o Van de grens, (Part.) In het etappen gebied zijn wederom eenige gemeente met zware boeten getroffen geworden. De ge meente Hieldrecht kreeg 7000 Mark boete, omdat eenige opgeroepen arbeiders in woners der gemeente over de grens waren gevlucht; de gemeente Doel voor hetzelfde feit 5000 Markeen andere ge meente 3000 Mark om dezelfde reden. De gemeente Erenbodegem werd be straft, omdat op den moord op 17 Novem ber van den landstormman Fuchs door de inwoners de eerste drie dagen volgens de Duitsche overheid niet volledige getuigenis was gegeven, zoodat de ontsnapping van de schuldigen daardoor mogelijk kon worden. De gemeente werd daarom beboet met met vijftig duizend Mark. Te Amsterdam is in de eerste achttien dagen van December ruim een millioen M5. gas minder afgeleverd dan in de eerste 18 dagen van December 1915. In totaal werd in genoemd tijdvak van December 1915 afgeleverd 6.620.556 M8. tegenover 5.531.047 M3 in hetzelfde tijdvak van 1916, een besparing van 1.089.609 M3. of rond 60.000 M8. per dag. Een 21-jarig uitgeweken Belg was als knecht in dienst bij een boer te Haamstede (Zeeland). Hij werd als zoon den huizes behandeld, geraakte verliefd op de dochter van den boer, maar werd door haar af gewezen. Dit maakte hem zoo doldriftig, dat hij met een mes haar aanviel en haar doodstak. Wegens dezen moord is 15 jaar gevangenisstraf tegen hem geëischt. geefs naar hem gezocht. Mijn eenige hoop is nu nog maar gevestigd op een vent van hetzelfde kaliber als hij, die mij beloofd heeft, hem hier te zullen brengen maar die hem zeker niet heeft kunnen vinden, anders was hij al hier geweest, daar ben ik van overtuigd.® «Welnu,® zei de Baron, waarde Dokter, ik dank u voor uwe mededeelingen Zij geven mij echter nog weinig lichtook zal ik u iets zeggen. Het portret en het me daillon, dat Juffrouw Mimi heeft, zijn beide sprekend gelijkend op een medaillon met portret, dat mijne echtgenoot heeft, en dat de beeltenis voorstelt van haar Mama, de gravin van Wijhoven, die op een kasteel woont dicht bij de Belgische grenzen. Dat zelfde portret hangt ook bij ons op de zaal. Nu kan dat medaillon niet anders zijn dan van de jongste zuster myner vrouw, Clo- tilde, die als een heel klein meisje van circa drie jaren, spoorloos verdwenen, en naar men toen algemeen geloofde, ver dronken is. De familie was, toen het treurige voorval plaats greep, juist op reis. De bonne, die het kind moest bewaken, verdronk zich uit wanhoop, en later werd nooit iets meer, wat opheldering in deze duistere zaak kon geven, vernomen. Nu is de vraag,vervolgde de Baron, «is dat kind gestolenof is het verdronken en het medaillon gestolen Wordt vervolgd. IUVOECSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1916 | | pagina 5