PLAATSELIJK NIEUWS. i lijke toevoeren worden afgesneden, de hulpbronnen meer en meer verstopt, terwyl het verkeer wordt belemmerd. Bange tijden wachten ons, óok indien de vrede reeds binnen enkele maanden gesloten mocht worden; en wij zien het nieuwe jaar met een beklemd hart tegemoet. Wij vreezen dat het ons niet veel beters zal brengen dan het voorgaande maar wel wat ergers nog. Of er dan geen kans is op spoedige vrede nu Duitschland zijn nota heeft uitgezonde en Wilson zijn oproep deed hooren. Wat het laatste betreftMen mag toch ver onderstellen dat Wilson niet gesproken zou Rebben indien hij niet overtuigd was ge weest dat er groote kans van slagen was. Dit spreekt wel haast van zelf: het hoofd der regeering van een der machtigste staten der wereld waagt zich niet lichtvaardig aan een échec, dat zijn eigen aanzien zou doen dalen en door zijn volk pijnlijk zou worden gevoeld, en indien zijn aanbod van bemiddeling want dit houdt de nota feitelijk in omwonden of onomwonden werd van de hand gewezen, zou aan den invloed, dien de Vereenigde Staten bij het eind van den oorlog kunnen doen gelden, zeker afbreuk zijn gedaan. Men mag dus aannemen, dat president Wilson meent op goede gronden te kunnen hopen, bij beide strijdende partijen een open oor voor zijn voorstel te zullen vinden. Men herinnere zich in dit verband de mededeeling, die tijdens den duur van den oorlog herhaaldelijk in de bladen voorkwam, dat president Wilson geen officieele stappen in het belang van den vrede zou doen, tenzij hij wist, dat deze door beide groepen van oorlogvoerenden goed zouden worden opgenomen. En zie nu heeft hij dan gesproken en aan alle oorlogvoerenden gevraagdKomt nu samen. Overlegt met elkander en in dien ik u kan helpen den strijd bij te leggen, gij kunt rekenen op mijn hulp Zou men nu niet tot de conclusie moeten komen dat de vrede niet ver af meer kan zijn? Gelijk wij weten willen de Centralen van hun zeide doen, wat zij kunnen om de slachting te doen eindigen. Dat hebben zi; ten minste geantwoord aan Wilson. En de Entente. Ja er is van haar zijde eindelijk een antwoord ingekomen op hei vredes-voorstel der centrale. Voor zoover er wij den zin van hebben begrepen bevat dit antwoord niet een plompe afwijzing van Duitschlands voorstel. Zie hier in kort de inhoud Het antwoord richt zich in de eerste plaats tegen twee punten van de vijande lijke nota, die op de geallieerden de ver antwoordelijkheid voor den oorlog tracht te schuiven en de overwinning van de centralen verkondigt. Neen zegt de Entente niet wij, maar Duitschland en Oostenrijk hebben den oorlog gewild, uitgelokt en verklaard. België is overrompeld door het Rijk dat zijn (België's) onzijdigheid had gewaarborgc en dat niet geschroomd heeft zelf te ver klaren, dat verdragen vodjes papier zijn en nood geen wet kent. Als er nu vrede werd gesloten, zou hi enkel voordeelig zijn voor de aanvallers die na gedacht te hebben hun doel in twee maanden te zullen bereiken na twee jaar bemerken, dat zij het nooit zullen bereiken. Voor de toekomst is het noodig, dat de vernielingen, die door de Duitsche oorlogsverklaring zijn veroorzaakt en de ontelbare misdaden, die door Duitsch land en zijn bondgenooten zijn begaan worden geboet, dat vergoeding wordt ge geven, en dat er waarborgen worden gesteld. Duitschland ontwijkt zoowel het een als het ander. Het is in het volle besef van den ernst van hun besluit, maar ook van de eischen van het oogenblik, dat de regeeringen der geallieerden, onderling nauw verbonden en in volmaakte overeenstemming met hun volken, weigeren rekening te houden (faire état de) met een onoprecht voorste dat zonder bepaalde strekking is. Opnieuw verklaren zij, dat er geen vrede mogelyk is, zoolang zij niet verzekerd -zijn van het herstel der geschonden rechten en vrijheden, van de erkenning van het nationaliteitsbeginsel en het vrije bestaan van de kleine staten, zoolang het niet vaststaat, dat er een regeling zal tot stani komen, waardoor de oorzaken, die reeds zoolang de volken hadden bedreigd, voor goed worden weggenomen, en die de eenige doeltreffende waarborgen kan geven voor de veiligheid der wereld. Dus om nog iets er van naar voren te brengen Geen vrede nü óf Duitschland moet boeten voor zijn misdaden het moet vergoeding geven voor de oorlogsschade en er moeten waarborgen worden gesteld dat voortaan geen gevaar van Duitschland meer dreigt voor het verbreken van den Europeeschen vrede. Het is nu maar de kwestie welke boete doening en welke vergoeding men eischtl Zoo als het er nu voorstaat zal Duitschland met zijn bondgenooten niet op de voor waarde der Entente ingaan en dus de oorlog met onverminderde kracht worden voortgezet. Van het gevechtsterrein zij alleen dit vermeld dat in Roemenië de Centralen nog vorderingen maken. Voor het overige hier en daar plaatse- ijke gevechten zonder bizonder gevolg. BUITENLAND. Voor den krijgsdienst geschikten veroor deelden. BERLIJN, 30 Dec. (W. B.) Bij beschik- ling van de Pruisische ministers van justitie, binnenlandsche zaken en oorlog, is bepaald, dat onderzocht zal worden, welke personen, die wegens een vonnis de bevoegdheid mis sen in het leger te dienen, in de moge lijkheid gesteld kunnen worden dienst te nemen. In aanmerking komen slechts personen, die voor den dienst geschikt en in dienstplichtigen leeftijd zijn. Uitgeslo ten zijn beroeps- en gewoontemisdadigers. In het bijzonder komen in aanmerking veroordeelden wegens daden, die het ge volg zijn van een hartstochtsuiting of an dere opwellingen van het oogenblik. Al leen mogenzij in aanmerking worden ge bracht, die zich vrijwillig voor dienstneming aanmelden. Het aantal Duitsche gevangenen in 1916 Parijs, (Reuter.) Communiqué. In 1916 namen de Franschen bij Verdun en aan de Somme 78,500 Duitschers gevangen BINNENLAND. De moord te Oss. Zaterdagavond is door de marechaussée te Oss gevankelijk naar Den Bosch getrans porteerd zekere Stroop, onder verdenking den sluipmoord j.l. Woensdagochtend op den veekoopman Marinus van Heesch in Heihoekstraat te Oss gepleegd te hebben De verdachte is ongeveer 40 jaar oud gehuwd, vader van zeven jeugdige kinderen uit Rucphen geboortig, vroeger boschwach ter te Tilburg en sinds een tiental jaren gemeenteveldwachter te Oss. Uit deze laatste betrekking had hij echter onlangs op zijn verzoek per 1 Jan. ontsla gekregen, terwijl hij reeds eenige weken vroeger door den burgemeester van Oss in zijn dienst geschorst was wegens niet behoorlijk afdragen van geld, door eenige landbouwers uit Oss aan hem overhandigt in verband met de tegenwoordige distri butieregeling van graan. Ofschoon Vrijdag dopr de politie in zijn huis een bedrag van circa f 650 is gevonden blijft de verdachte hardnekkig alle schulc aan den roofmoord ontkennen. Het slacht offer, Marinus van Heesch, is Zaterdag onder vele jdijken van deelneming begraven Omtrent de aanwijznigen tegen den verdachten ex-veld wachter S. meldt de »Stad Oss« De politie vond een punt van uitgan voor haar onderzoek in de beide kogels waarmee Van Heesch gedood was. De revolver was van groot kaliber en terecht maakten zij uit deze omstandigheid de ge volgtrekking, dat niet iedereen zulk een wapen bezit. Verder redeneerden zij, dat de moord alleen gepleegd was om het gele dus door iemand, die daaraan gebrek hac En zoo viel haar verdenking op den on langs wegens enkele verduisteringen ont slagen gemeenteveldwachter Stroop, een man, die daarenboven zeer ongunstig be kend stond en dien zij in staat achtten zulk een gruweldaad te plegen Toen dit eenmaal bij onze wakkere poli tiemannen vaststond werd naar een midde om gezien, om hem, al was het maar een enkelen dag, onschadelijk te maken. En dit middel vonden zij hierin, dat de door Stroop gepleegde verduisteringen grond op leverden voor een nader onderzoek met gevangenneming van den dader. En dat had Zaterdagmorgen plaats Stroop ontving een boodschap om op het bureau van den wachtmeester te komen waaraan hy gevolg gaf, en bleef daar in hechtenis. Toen kon het politiewerk voorgoed be ginnen. Het gerecht kwam opnieuw hier aan en terstond werd een huiszoeking by den verdachte gedaan, terwijl tevens be zoeken werden gebracht op plaatsen, waar Stroop zeer veel kwam. Beiden nu had den het gewenschte gevolg. In de eerste plaats werd in het schuurtje achter de woning van Stroop het geld gevonden, nl. ongeveer f700. Ten tweede vond men een of meer ge tuigen, die gezien hadden, dat Stroop met een bankbiljet ergens had betaald. Ten derde had men Stroop zijn revolver ontnomen en gezien, dat drie loopen er van roestvlekken vertoonden, terwyl in de twee andere loopen aanslag van kruit zicht- jaar was. Ten vierde had men een getuige op gespoord, die omstreeks den tijd van den aanslag een man, die geheel en al de iguur had van Stroop, wien hij door de duisternis niet nader kon opnemen, den weg naar de plaats waar de moord is gepleegd, heeft zien opgaan. De Speculant Zaterdag 1.1. werd voor de Rotterdamsche Rechtbank het getuigenverhoor voortgezet in de op 12 December voor onbepaalden tijd geschorste strafzaak tegen den 37-jari- gen koopman C. S., van Rotterdam, aan wien zooals men zich herinnert, ten laste gelegd is a. het opzettelijk uitlokken, dat Klaas Evert Seven opzettelijk brand heeft gesticht, in de lading van het motorschip »Speculant« het vaartuig zelf eveneens in brand zou hebben gestoken, waarvan gemeen gevaar Voor goederen en levensge vaar voor een ander, medeopvarende van dat vaartuig, zou ontstaan met het oog merk zich ten nadeele der verzekeraars te bevoordeelenb. het opzettelijk zich wederrechtelijk toeëigenen van 80 vaten lijnolie (een deel der lading)subs, het opzettelijk voordeel trekken uit de op brengst van deze 80 door misdrijf (verduis tering vanwege Klaas Evert Seven) ver kregen vaten lijnolie. Het O. M. eischte 6 jaar gevangenisstraf. („Msb.") o Hammen in plaats van kennis. A. W. Stellwagen zijn aardige artikelen reeks «Hoe ik hulp-onderwijzer geworden ben« in School en Leven voortzettende vertelt de volgende poging tot omkooping om door een examen te komen (het was vóór omstreeks 55 jaren). «Er was ergens op een der groote Drentsche dorpen een onderwijzer van den derden rang, die na zijn examen, een jaar of tien geleden, was ingeslapen bij den schat zijner kennis en nooit meer een boek in de hand had genomen. Doch ziet, in de gemeente, waar hij werkzaam was, zou naar het zich liet aanzien, over eenige jaren -het hoofd der school ontslag nemen en dan moest immers zijn opvolger nie mand anders zijn dan onze »derde-ranger«s Helaas, dé wet van 1857 stond nu al een hinderpaal tusschen hem en de ver vulling der aanstaande vacature. Er was nog een paar jaren tijd, voordat in de vacante betrekking voorzien moest worden en de onderwijzer-belanghebbende besloot alsnog «d'acte van hoofdonderwijzer te halen.Nu, daar was niets tegen, en «eene acte van hoofdonderwijzer is geen heksen werk.« Maar wie eenige jaren «niets heeft uitgevoerd® en aan zijne studie ontwend is, bovendien maar middelmatig talent heeft, die «Onze candidaat bleek «ongelukkig» hij werd tweemaal achter elkander afgewezen... »Maar hij wist raad; en hij wist ook, dat het slagen of afgewezen wórden alleen van den inspecteur afhing. Ineens door- redeneerende, vond hij het middel tot slagen, en hij zond bij »de najaarsslacht® een paar kostelijke Drentsche hammen aan 't wel bekende adres van dr. H. J. Nassau, te Kloosterveen. Dat zou helpen. »En of het hielpNog in diezelfde week ontving hij uit Assen een half anker wijn met een briefje van dankbetuiging voor de hammen. Helaas, het examen van den goedgeefschen jonkman was ook in 't vol gende voorjaar weer verre beneden de laagste eischen; hij moest afgewezen wor den.® werd hij daaruit gehaald en in het kolo-1 niehuis Kerdijk opgenomen, waar hem de eerste geneeskundige hulp verleend werd. NIEUWJAARSWENSCH van Thomasvaer en Pieternel, zooals "die steeds op Nieuwjaar in den stadsschouw burg te Amsterdam wordt uitgesproken, voor ditmaal door den Heer Speenhoff sa mengesteld. We laten hieronder eene passage uit iet geheel volgen Pieternel. De eerste is dan die voor onze Koningin. Thomasvaer. (neemt zijn hoed af) Dat Hare Majesteit, dat wensch ik, dames, heerel Nog vele jaren lang Haar trouwe volk regeere 1 Het orkest speelt het Wilhelmus. Pieternel. Wij willen niemendal van troonsopvolging weten. Oranje zal 't zijn, Oranje zal 't heeten Oranje hier alleen wat of er ons ook dreigt Pieternel. Je weet wel wat je hebt, maar niet wat of je krijgt. Thomasvaer. Een tweede wensch zij ons Pieternel. Prinsesje toebedacht En dat als ieder kind haar niets dan voorspoed wacht. Thomasvaer. Een derde zegenwensch stel ik van harte in Pieternel. De wijze Moeder van ons koninklijk gezin. Thomasvaer. Het Roode Kruis wensch ik, dat het nog vele jare, De «energieke® steun van onzen Prins beware. Pieternel. Zoo wenschen wij maar voort, en komen we al nader, Thomasvaer. Tot Tellegen, de baas, de wijze Burgervader. Pieternel. Hoe zorgt hij niet voor melk, voor boontjes en voor brood. Als Telligen niet waakt, is Amsterdam in nood. Een hartelijke wensch voor Burgemeester Tellegen. (Pieternel houdt op, ze is in de war en denkt na). Daar is geen rijmwoord op Thomasvaer. Roep dan «Lang zal hij leven Pieternel. Jij staat van je succés weer eventjes te zwelgen. Ik roep »Hij leve lang® >;met vrouw en al zijn telgen 'Gewetensgeld. De Min. van Fin. maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist zijn ont vangen uit 's-Hertogenbosch, door bemid deling van een R. K. priester, van een onbekende onder lett. S. X. Q. C., f 46)25 aan bankbiljetten, voor vermoedelijk te weinig betaalde bedrijfsbel. Men meldt uit Utrecht aan de Msb. Vrijdagmiddag werd de kazerne der veld artillerie in rep en roer gebracht door vreemde handelingen van een korporaal van den landstorm. De ongelukkige, die plot seling waanzinnig werd, klom met zyn ge weer gewapend boven op het hooge dak der kazerne en liep in een snel tempo daar rond. Hij smeet zyn geweer weg, dat aan stukken op den grond terecht kwam. Een vyftal soldaten mocht het gelukken den ongelukkige vast te grijpen en in veiligheid te brengen. o Te Egmond aan Zee had Vrijdag de kolonieknecht K. het ongeluk in een met kokende melk gevijld bassin te vallen. Uit angst sprong de man toen in een tobbe nj et water. In zorgwekkenden toestand Heusden. Gedurende December werd ten Postkantore alhier: IngelegdTerugbetaald f 13850.16; f 12104.98; Nieuwe boekjes 17. Laatste uitgegeven boekje is no. 5997. Het water op de Maas blijft nog wassende. Twee aanlegsteigers staan on der en de twee keeten der stoombooten zijn door het water ingesloten. Toch is de passage op de Prins Hendrikkade nog niet verbroken. Beneden-Langstraat. De handel in hooi gaat slechts tamelijk, al houden de prijzen zich stationair, doch naar stroo bestaat flinke vraag. Men besteedt voor eerste soort ha,ndelshooi f25 f26, af wijkende soorten f 22 f 24, schraal pershooi f 17 k f18 en stroo f20 af22, alles per 500 K.G. Genderen. Bij de gehouden keuring voor de Landstorm jaarklasse 1908 werden van de 5 ingeschrevenen slechts goedge keurd A. van Enkhuizen en M. Saakes. Als een bijzonderheid kan gelden dat te dezer plaatse sinds den le Jauuari van het afgeloopen jaar geen enkel sterf geval is voorgekomen. Loop der bevolking dezer gemeente gedurende het jaar 1916. Op 31 December 1915: 575 mannen, 504 vrouwen, totaal 1079. Ingekomen 17 m. 21 vr. totaal 38 Vertrokken 12 m. 20 vr. totaal 32 pastilles ;van Apotheker |BOOM genezen spoedig en zeker Hoofdpijn, Zenuw- en Schele Hoofdpijn. De Heer K. Wiellemaker, Hoofd der school te Biggekerke, schreef over deze pastilles«Jaren lang heb ik ontzettend veel last van Hoofdpijn gehad. Er ging bijna geen week voorbij, dat ik niet een hal ven of heelen dag te bed moest blyven. Sedert een V vriend te Vlissingen mij op V A Uwe Pastilles opmerkzaam maakte, heb ik eiken aan- v Ival door Uwe geneesmiddel kunnen afwenden®. Hoofd pijnpastilles van Apo theker Boom zijn ver-i krijgbaar, uitsluitend in gesloten flacons k 30 en 80 ct. in de meeste Apo theken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt een flacon toegezon den na ontvangst van 40 of 90 ct. door Firma A. M. BOOM, Arnhem. Vermeerderd 5 m. 1 vr. 6 Geboren 11 m. 11 vr. totaal 22 Overleden 4 m. 3 vr. totaal 7 O Vermeerderd 7 m. 8 vr. 15 Totaal vermeerderd met 12 m. en 9 vr. of 21 Stand der bevolking op 31 December 1916, 597 m. 513 vr. totaal 1100 in woners. Naar wij vernemen hoopt op Don derdag 4 Januari, des avonds te 6 uur in de Gereformeerde Kerk alhier op te treden Ds. N. G. Kersies van Den Ham. 's-Gravenmoer, 23 Dec. Gemeente raadsvergadering. Aanwezig zijn alle leden, Voorzitter en secretaris is de heer D. Smits, burgemees ter. De voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige samenkomst, die onveranderd worden vastgesteld, waarna mededeeling geschiedt van de navolgende in gekomen stukken, die allen voor kennis geving worden aangenomen t a. Dankbetuiging der lantaarnopstekers voor verleende duurtetoeslag. b. Besluit van Ged. Staten van 28 Nov. 1916, G no. 222 tot goedkeurtng der gemeenterekening 1915. c. Alsvoor van 6 Dec. 1916, G. no. 153, houdende goedkeuring der gemeentebegroo- ting 1917. d. Alsvoor van 6 Dec. 1916, G. no. 222, tot goedkeuring van het raadsbesluit in zake het distributiebedrijf en art. 114 der Gemeentewet. e. Processen-verbaal van kasopnemingen bij den gemeente-ontvanger en den regee renden armmeester op 11 Dec. 1916, waarbij boeken en kassen in orde waren bevonden. f. Verslag van B. en W. over hun be zoek aan de scholen op 14 Dec. 1916. De voorzitter stelt voorts aan de orde 1. Een verzoek van J. Dekkers om eervol ontslag als opziener der algemeene begraaf plaats het gevraagde ontslag wordt eervol verleend en als zoodanig benoemd C. Blok. C. z. 2. Een verzoek tot afschrijving van de hoofdelijke omslag van wijlen den heer Dr. O. Loeff, welke afschrijving voor drie maanden wordt verleend. 3. Een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur tot af- en overschrijving van eenige posten op de armen begrooting over 1916, welke worden goedgekeurd. 4. Provinciaal bijblad no. 85 van 2 Dec. 1916, betreffende het nemen van maatre gelen tegen brandgevaar, waaraan geen gevolg zal worden gegeven. 5. Een schrijven van de heer C. Loeff te Utrecht over de algemeene begraafplaats ter dezer zake wordt in beginsel besloten tot het in het leven roepen eener veror dening betreffende het onderhoud der gra ven. 6. Goedkeuring armenrekening over 1915; deze wordt conform het advies der commissie van onderzoek goedgekeurd met alg. stemmenenkele opmerkingen dier commissie worden door den voorzitter toe gelicht en opgehelderd. 7. Alsvoor armenbegrooting over 1917, die eveneens overeenkomstig het advies derzelfde commissie wordt goedgekeurd. 8. Benoeming armmeester; de heer A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2