NIEUWSBLAD voor. het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommeterwaard. NO. 3634. ARNOLD HOYER, Prima Ratiné Colberts, Motorjekkers Firma Wed. J. BORZO ZONEN Speciaal Corsetmagazijn. 's-HERTOGENBOSCH. Groote ontzet, kleine winst, Stoorntooot-R.eed.erij voorheen J. A. VAJ\ DER SCHUYT W INTER DIEN ST. Ververstraat 25, 's-BOSGR, Minderbroedersrraat 6, 's-Bosch. en gegarandeerd waterdichte CAPES hebben wij in eene ruime sorteering voor handen. 2 jan. uit Oporto dat de Noorsche stoom-I s-BOSCH-HEUSDEN-WIJK met de Stoomboot „Maasstroom" Verwerstraat 21, s'-Bosch. ^FmTTT7TTmTT?TTTTTmvmTTr??TrmTTTmTW?fTT?f5C Oommissionnairs in Effecten. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Een geheimzinnige moord. Aan de »Tel.« wordt uit Londen ge meld De »Times« verneemt d.d. 1 Ja nuari, uit Petrograd Het lijk van den bekenden monnik Ras putin is van morgen door duikers van de bo dem van de Neva bij de Petrofski-brug, ten noorden van de stad, opgehaald. Volgens de Russische bladen is Rasputin waarschijnlijk Zaterdagmorgen in het paleis van Jussipoff vermoord. De namen van de bij het mis drijf betrokkenen zijn niet bekend. De jonge prins, die een aangetrouwde neef van den czaar is, zou Rasputin vermoord hebben. Zaterdagmorgen vroeg werd op het Pe- trofski-eiland een geheimzinnige auto ge zien, waarop de politie de rivier bij de Petrofskibrug afzocht en een pas geslagen gat in het ijs ontdekte, vanwaar men in verschillende richtingen voetstappen in de sneeuw ontdekte. De duikers onderzoch ten vervolgens den bodem van de rivier nauwkeurig en vonden het lijk. Naar ver luidt, heeft de politie sporen van bloed in de sneeuw van den tuin van het paleis van Jussikoff ontdekt. Het personeel, dat ondervraagd werd, vertelde de politie, dat een dolle hond was neergeschoten en als bewijs haalde men het cadaver te voor schijn. Het lijk van het beest en een klomp met bloed bevlekte sneeuw werden tot onderzoek medegenomen. Het feit, dat de tuin van het paleis van de Moïka in de Itserkajastraat uitloopt, werpt de vraag op, hoe men het lichaam van het slacht offer verwijderd kan hebben. De jonge prins Jussikoff, die het laatst van de week na deze gebeurtenis naar zijn bezittingen in de Krim vertrok, is te Petrograd terug- gekeerid. Tot zoover de »Times.« Een gen tijd geleden heb ik medegedeeld, dat te Petrograd een schandaal ontdekt was, waarbij eenige individuen, onder wie de pro-Duitsche financier en journalist Sjembo, betrokken waren. Dezen smok kelden Russisch goud in ruil voor Duitsch papier over zekeren Skandinavischen staat. De vermoorde monnik was bij deze af faire betrokken en werd dientengevolge verbannen, doch mocht van Stürmer, den ex-minister-president, terugkeeren. Een ontmoeting met een Duitsche duik boot. De vrachtboot »Celebes«, van de Maat schappij Nederland, op 14 December van Amsterdam naar Batavia vertrokken, heeft den 17den December een ontmoeting gehad met een Duitsche duikboot. In een par ticulieren brief wordt daarover gemeld J.l. Zondagmorgen hebben we een avon tuur gehad met een Duitschen onderzeeër (op de hoogte van Bergen, ongeveer 60 gr. 30' N.B. en ruim 30 gr. O.L.), dat gelukkig goed is afgeloopen, maar aan den Duitscher heeft dat, geloof ik, niet gelegen Ziehier hoe de zaak zich heeft toegedragen. Zondagmorgen omstreeks negen uur, ik was juist opgestaan en bezig mijn toilet te maken, mijn hutgenooten lagen nog te kooi, bemerkte ik, dat de bemanning naar de verschansing liep en naar een bepaald punt staarde. Het viel mij toen eensklaps op, dat de schroef niet meer werkte en •onze boot stil lag. Spoedig daarop kwam een der andere passagiers waarschuwen, dat er een onder zeeër in zicht was en door een schot te kennen had gegeven, dat we moesten stop pen. Wij ons spoedig gekleed en naar buiten om poolshoogte te nemen. Van de brug werden vlaggeseinen gege ven en men was juist bezig een boot te water te laten, waarin de eerste officier had plaats genomen met de scheepspapieren by zich. De onderzeeër was op een grooten afstand zichtbaar. Ongelukkig genoeg dook hy, even nadat de boot te water was gelaten, onder en kwam op een heel ander punt weer boven. Onze sloep raakte daardoor de richting kwyt en roeide aan op het punt, waar de duikboot te zien was ge weest vóór men het schip verliet. Wy gingen naar het sloependek om vandaar wat volgen zou beter te kunnen zien. Eensklaps werd op de duikboot, een vuurstraal zichtbaar, even later hoorden wij een knal en zagen op een paar hon derd meter afstand van ons schip een groote waterkolom, die omhoog spoot op de plaats, waar de granaat in zee gekomen en ontploft was. Onze sloep was intusschen zeer ver van de duikboot verwyderd en scheen van daar niet te worden opgemerkt. Van de brug van ons schip werden nog steeds vlaggeseinen gegeven. Wat de duik boot deed, konden wij door den grooten afstand niet zien. Slechts zagen wij, dat hij opvoer in een richting van onze sloep af en zich daardoor §teeds meer van deze verwijderde en meer ons achterschip na derde. Plotseling weder een vuurstraal en het geluid van het inslaan van een tweede granaat, nu veel dichterbij. We vonden het toen raadzaam, onze hooge standplaats te verlaten en onze zwemvesten te gaan opzoeken en ons beter verdekt op te stellen. Ik maakte toen daarvan ge bruik mijn geld uit mijn koffer te halen en op te bergen in mijn portefeuille, zoo dat ik het eventueel niet zou behoeven achter te laten. Ondertusschen loste de onderzeeër we derom een paar schoten dicht na elkander de granaten begonnen thans angstig dicht bij te vallen. Een ontplofte op slechts een paar meter afstand van het schip. Het ontzettende geluid van het springen van de projectielen zoo dichtbij, was bij de weten schap, dat dat op ons was gemunt en het er veel op ging lijken, dat de bedoeling was raak te schieten ook, huiveringwek kend en het was een heele toer, van jezelf gedaan te krijgen, dat je je verstand bij elkander hield Hét werd kritiek en we begaven ons dan vest beurt, de voedselvermeerdering vele mil- lioenen tons zal bedragen. Met de aardappelkaart naar 't restaurant. Van 2 Januari af mogen in de Duitsche restaurants, hotels, pensions enz. slechts aardappels worden verstrekt op de aard appelkaart. Gerechten, waarvan het hoofd bestanddeel door aardappels gevormd wordt, zooals aardappelsoep, aardappelsalade vallen onder deze zelfde hepaling. Keizer Wilhelm aan den rijksdag-president. Berlijn, 3 Jan. (W. B.) De Keizer heeft tot den president van den rijksdag, Kampf het volgend telegram gezonden, in antwoord op diens Nieuwjaarswenschen Indachtig aan de roemrijke medewerking van den rijksdag aan de verdediging des vaderlands tegen den op zijn vrijheid en economische ontwikkeling gerichten aanval zijner vijanden, heb ik gaarne de geluk- wenschen van den rijksdag aanvaard bij de derde jaarwisseling tijdens den oorlog. Ik gevoel mij één met de gekozen verte genwoordigers van het Duitsche volk en met alle vaderlandslievend gezinde Duit- schers, in het onwrikbaar besluit om voor de zegevierende volharding voor onze recht vaardige zaak ook in de toekomst ieder offer te brengen, totdat de verbeide vrede zal zijn verkregen en weer ruim baan ge maakt is voor de ontplooiing van Duitsch vernuft en Duitsche werkzaamheid. Wilhelm I. R. o Een Fransche hulpkruiser verdwenen. Bern, 3 Jan. (W, B.) Aan de »Matin« wordt uit Cherbourg bericht, dat van den voor verkenningsdienst bestemden Franschen hulpkruiser »Rouen« Zaterdagnacht een Franco huis naar alle plaatsen in Nederland, bij opgave van taillewijdte en toezending van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. Speciaal voor corpulente figuren, tailles 78—100 c.M. No. 24. Sterk Corset in Wit Coutil, met verzetbaren Elastieken Band, roestvrije Baleinen, taille 7488 c.M. f5.50 en 90100 c.M. f6. No. 14. Onze bekende betere kwaliteit in prima grys en crème Satin drill, breeden Elastieken Band, roestvrije onbreekbare baleinen 7488 c.M. k f 6.75 en 90—100 c.M. k 7.25. No. 16. Speciaal voor corpulente figuren lange Modellen, neemt den buik geheel in, tailles 76 a 90 c.M. f 4.90, f .6.50, f 7.50, f 8.50 en f 9.75 in écru en crème, prima drill, met Elastieken Band, in 't midden 7694 c.M. k f 10.50. Al onze corsets vanaf f 2.50 zijn gratis voorzien van Jarretelles. No. 9. Beroemde Teufel Buikbanden, 85430 cM., f 6.50. No. 10. Prima kwaliteit Positie-corsets, 6486 cM., a f4.75. No. 11. Zuig-Corsets, tailles 5886 c.M., f3.25, f2.75. No. 12. Rechthouder-Corset om scheetheid te voorkomen, voor Dames 58—68 cM. k f5.50, voor Jongedames 5666 cM. f 4.25, f 2,40 en f 2.10. No. 13. Kinderplooilijfje, waschbaar, leeftijd 4 tot 6 jaar, f 1.20 en f 1.60. Kinderplooilijfje, waschbaar, leeftijd 8 tot 12 jaar, fl.10, fl.25, fl.70 en f 2.25. 'J Reform voor Dames f 2.90 en 4. No, 14. Jongedames-Corsets 14—18 jaar, 5666 cM., fl.50, 1.90 2.25, 2.75. Alle fournituren voor Corsets, nieuwste Jarretelles, alle kleuren, 25, 30, 40, 50 cent. ELASTIEK in alle breed|ens. draadloos sein om hulp is ontvangen uit ook naar het sloepenvest met zwem-I de zone van Casquet. De sleepboot »Cen- deken, waar de sloepen werden taurec werd onmiddelijk uitgezonden om en losgemaakt en alles in gereedheid gebracht hulp te bieden. om het schip zoo noodig onmiddellijk te kunnen verlaten. Vandaar hoorden wij weder het geluid van een schot. Het pro jectiel vloog blijkbaar vlak over het schip heen en maakte een ontzettend geluid. Ik zag het uiteenspringen op slechts geringen afstand van onze boot. Dit was gelukkig het laatste schot. De onderzeeër scheen toen eensklaps moed te hebben gekregen, had zich blijkbaar overtuigd, dat we niet Sedert is men zonder bericht gebleven van beide schepen. Een flottielje torpedo booten en sleepbooten is uitgevaren om onderzoek te doen, maar tot dusver vruch teloos alleen zouden er drie zwaar ge wonden matrozen van de »Rouen« zijn op gepikt. Een Fransch slagschip getorpedeerd 1 B e r 1 ij n, 3 Jan. (W. B.) In de buurt bijten konden en dorst eindelijk naderbij I van Malta is, vólgens de »Vossische Zeitung«, Niettegenstaande de zijn wij steeds de blijven handhaven: voortdurende stijging der stoffen, goedkoopste, daar wij ons devies te komen. Ze hadden toen ook spoedig onze sloep bemerkt en na eenige oogen- blikken zagen wij tot onze groote verlich ting, dat beide elkander snel naderden, en weldra kwam onze sloep langszij van de j duikboot. Toen was spoedig alles in ordena eenige minuten zagen we onze sloep terug roeien naar ons schip en stoomde de onder zeeër voor onzen boeg langs weg en was spoedig uit zicht. Ongeveer halftwaalf was onze sloep weer aan boord en weldra waren wij weder onder stoom. De eerste officier vertelde, dat het een Duitsch onderzeeër was geweest, doch let ter en nummer waren verborgen. Hij had gered, de sloep niet mogen verlaten de scheeps papieren alleen waren aan boord geheschen en na eenige oogenblikken teruggegeven met de mededeeling, dat wij onze reis konden vervolgen. De bemanning, die zich aan dek bevond, was voorzien van uitstekende Zeiss-kijkers, I zich evengoed over vlak ijs als over water waarmede zij voortdurend den horizon af- kunnen bewegen. Zij zullen bij expedities zochten en ons schip beloerden. Zij hadden van het schip uit worden gebruikt, voor onder elkander het grootste genoegen, toen welk doel het expeditieschip zal worden zij waarnamen, hoe wij beangstigd werden voorzien met een brug voor opstijging en door hunne schoten en ons bij de sloepen landing op het dek. verdrongen. Het lijkt min of meer op een Naar bekend is, heeft Amundsen zich- satiriek genoegen. De schoten vielen ten zelf bekwaamd vóór vlieger, maar het ligt niet in zijn bedoeling de vluchten op de Noordpoolreis zelf te ondernemen. Veel eer wil hij een Noorschen vlieger meene men, en de bedoeling is dan, als het schip ver genoeg naar het Noorden dringt, een vlucht naar de Noordpool te ondernemen. („N. R. Ct.") I Natuurlijk zal Amundsen in dit geval aan die vlucht als waarnemer deelnemen. Het vliegtuig zal dan alleen den noodigen mond voorraad en wetenschappelijke werktuigen medenemen. »N. Crt.« het Fransche slagsehip »Vérité« groot 14,800 ton, door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het schip zou zwaar be schadigd vóór de haven liggen. —o De onderzee- en mijnen-oorlog. Londen, 3 Jan. (R. O.) Lloyds meldt d.d, boot »Mopild«, die 1 Jan. op Leitos aan-|v kwam, aldaar 21 leden der bemanning van de getorpeteerde Moorsche stoomboot »Britanuic« aan wal heeft gezet. Tot zinken zijn gebracht de Engelsche stoomboot »Baycraig« en de Noorsche »Ellik«. Van de laatste is de bemanning Per vliegmachine naar de Pool. De Noordpoolreiziger Amundsen is voor nemens in Amerika watervliegtuigen voor zijn Noordpoolvaart aan te koopen. De machines zullen zoo gebouwd zijn, dat zij Van Te uur. DAGELIJKS behalve ZONDAGS 'e-BOSCH n.m. 1.30 uur. Van WIJK v.m. 7.- HEUSDEN 3.— j HEUSDEN 7.15 WIJK 3.30 Te 's-BOSCH 9.— Op de Bossche Marktdagen vertrekt de boot van WIJK circa 4.30, van HEUSDEN 5 en van 's-BOSCH n.m. 12 uur. Retourkaarten afgegeven op het traject WIJKs-BOSCH en omgekeerd zijn op de Bossche Booten geldig. Informatiën te bekomen: Te 's-Bosch bij de ondernemers J. A. VAN DER SCHUIT. Te Heusden bij den agent J. A. BOEREN. Op le, 2e KERSTDAG en NIEUWJAARSDAG zal er geen dienst plaats hebben. slotte zoo dicht bij, dat ik niet kan ge- looven, dat zij wisten, dat zij niet zouden raken. In het geheel was er zesmaal ge schoten. Onze vlaggeseinen moeten behoor lijk te zien zijn geweest. Wat de man gewild heeft, is niemand duidelyk. o- Engeland's voedselvoorziening. Gelijk men weet, is men thans ook in Engeland begonnen, allerlei terreinen in het bezit van gemeenten en particulieren te bebouwen ter verhooging van de voed selproductie. Niet alleen gewone parken, maar ook hertenparken, kerkhoven, tuinen enz. worden beplant. De productiever- hooging zal hierdoor-zeer aanzienlijk zijn. Zelfs de kleine tuintjes zuilen te zamen nog heel wat opbrengen. Zoo hebben ar beiders te Belfast 2000 tuintjes bebouwd geheven, en dientengevolge een voedselvermeerdering verkregen, ter waarde van 20.000 pond. Plannen worden gemaakt, in Belfast, dit nieuwe jaar nog 2000 nieuwe stukken grona te bebouwen, w.o. 60 acres van .stadsparken. Men kan begrijpen, dat in dien dit door het geheele land en ook op de goederen der groot-grondbezitters ge- Noorwegen krygt geen Engelsche kolen meer. Een Noorsch kolenimporteur te Stavan- ger heeft op 1 Januari een telegram van zyn vertegenwoordiger in Engeland ont vangen, volgens welk bericht alle consenten voor Noorwegen op 31 December zijn op- Oorlogsbrood in Engeland. Op Nieuwjaar is Engeland begonnen oorlogsbrood te eten. Wittebrood mag slechts in byzondere gevallen en met toe stemming van den levensmiddelen-contro leur gebakken worden. Telegram-adres: DELMONASTI. Int. Tel. No. 443. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten op binnen en buiten- landsche beurzen. Verzilveren coupons, buitenlandsch bankpapier en munt. Koopen en verkoopen wissels op binnen- en buitenland, tot de meest concurreerende prijzen. Openen Rekening Courant met rentevergoeding. Nemen gelden deposito met onderpand van Effecten. Geven voorschot op soliede Effecten. Sluiten prolongatiën. Vestigen speciaal de aandacht op hnnne noteering van GE- MEENTEGELDLEENINGEN en INCOURANTE WAARDEN, welke Woensdag- en Zaterdagavond verschijnt. 1 Speciale inrichting voor het repareeren en opnieuw vergulden van Spiegel- en Schilderijlijsten in nieuw goud, oud goud, glimmend en mat goud. Het opnieuw verzilveren van bedorven Spiegels. Verzilverd Spiegelglas, Deurplaten, Spions en Theebladglazen. IÜTOEESEL Fl F, IEITUI i ZOHa Van Leeuwen Co.,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5