entente nu eindelijk van het defensief tot het offensief zal overgaan en dat de con ferentie moet aantoonen, dat de Duitsche «vredesmanoeuvre® niet aan den wil der geallieerden, om den oorlog voort te zet ten, heeft gewrikt. Men wil in de eerste plaats de samensmelting tot een eenheid van het militaire en politieke front. Ern stige fouten mogen niet herhaald worden. Andere bladen hopen, dat de entente einde lijk de bijzondere groote beteekenis van den Italiaanschen oorlog tegen Oostenrijk- Hongarije zal inzien en begrijpen, dat Duitschland over de Donau-monarchie heen moet worden getroffen. Naar de Kölniscbe Zeitung van de Italiaansche grens ver neemt, stellen andere bladen zich te weer tegen het vermoeden, dat de oorlogsraad Italië zou willen bewegen, troepen naar andere gevechtsterreinen te zenden. De Corriere della Sera verneemt uit Rome, dat de regeeringen van de gealli eerden na de opstelling van de laatste nota wel gedwongen waren, zich nopens de voortzetting van den oorlog onderling te verstaan. Dit moet te Rome geschieden De Secoio meent, dat nu het laatste hoogte punt van de worsteling op handen is. De Perseveranza geeft de meening van eenige personen weer, dat men het op de confe rentie over de richtsnoeren eens moet worden, die de staten van de entente tegenover een volgende stap in het «diplo matiek offensiefvan middelmachten heb ben te volgen. Zou dit nu waarlijk de reden zijn waar om men te Rome vergaderd. Zou de oorzaak niet dieper liggen? Als wij ons wel inprenten dat deze groote krijgsraac dienen moet om nog meer eenheid en samenwerking te verkrijgen onder de En tente in de gemeenschappelijke actie en wij ons herinneren dat vooral de bant tusschen Italië en de overige bondgenooten wat slap is kunnen we ons begrijpen dat men juist te Rome vergadert. Het verschil van inzicht betreft n. 1 Griekenland. Het is Italië een doorn in het oog dat Venizelos en de zijnen streven naar een grooter Griekenland, want zoo zou dit land een gevaarlijke mededinger worden in de Middelandsche Zee. Nu heeft de Entente Koning Konstantijn en zijn partij gekneveld ën Italië vond dit koste lijk. Hoe meer de boeien knelden hoe liever. Maar tegelijkertijd werd Venizolos gesteund. En dat prikkelde Italië. Dat was gericht tegen Italië's belangen en dus ver zette het zich daartegen met hand en tand. Bovendien heeft Italië weinig lust me zijn troepen mee te doen aan krijgsopera ties, die niet tot het Italiaansche veld tochtsplan in engeren zin behoorenhet weigerde tot nu toe mee te vlechten op den Balkan. Ons dunkt in de beide kwesties ligt reden genoeg om te Rome te vergaderen en aldaar aan te dringen op eenheid en samenwerking. Zal het resultaat beantwoorden aan de bemoei ingen Het zal binnen korten tijd we bekend worden. Maar in alle gevallen blijkt uit deze samenspreking wel dat de leuze ook aan de zijde der Entente luidt De oorlog duurt voort. Waar wij ons oor ook te luisteren leg gen, overal vernemen wij de kreet: geen vrede, geen vrede voor eerst. Zoo zeide dezer dagen de Engelsche minister van munitie nog: Allen verlangen wij naar vrede, maar de beste weg om tot vrede te komen, is de gedachte aan vrede uit ons hoofd te zetten, tot het doel, dat wij ons gesteld hebben, bereikt is. Het vredesaanbod van Duitschland noemde spr. niet oprecht, want het was nog gesteld in den toon van een veroveraar en in den trant van een moor denaar. Wy kunnen niet onderhandelen met een wild dier. Uit onze vredesvoorwaarden, moet zeide spr. -r Wilson de verzekering kunnen putten dat wy geen oorlog voeren om Duitschland te vernietigen makr om de militaire macht en den militairen trots te vernietigen, niet alleen in Duitschland, maar overal. Voorts, dat wij niet in onderhan deling kunnen treden vpor Duitschland België en de andere bezefte streken heeft ontruimd, voor het zich bereid heeft ver klaard genoegdoening te geven voor het aan België en de andere kleine volken bedreven kwaad en een vredesdocument te onderteekenen dat door de moreele kracht van de geheele wereld wordt gesteund. Ondertusschen is het antwoord der En tente op Wilsons nota nog niet ingekomen. Het zal, volgens een Fransch blad, buiten gewoon lang zyn. Nu, de veelheid van woorden willen wij hun wel schenken, die wordt nog al eens gebezigd om de ware bedoeling te verbergen; als het antwoord maar belangrijk is in dien zin, dat er een klank in gehoord wordt, die ons zeggen doet: de oorlog duurt... niet voort. Griekenland heeft het ultimatum nog niet ingewilligd. De blokkade duurt dus voort. Hoe ook geteisterd, het weigert tot nu toe geheel en al geknecht te wor den door zijn beschermers. Op den Balkan blijkt het dat de Duitsche soldaten de aansporing van hun keizer om als staal te worden niet meer noodig hebben. Heel de Dobroedzja is thans in hun bezit en wat meer zegt Braïla is genomende belangrijke havenstad aan de Donau, waar door den centralen het gebruik van den waterweg is gewaarborgd. Toch doen er Russen nog hevige tegen aanvallen en hebben zij eenig terrein ge wonnen. Het is voor beide partijen wel de moeite waard zich in deze streek in te spannen, omdat hier de poort is van het gróanland Bessarabië. BUITENLAND. Hoschiller, een economist, bespreekt in de Temps, op gezag van Duitsche docu menten, den industrieelen toestand van Duitschland Hij komt fot de conclusie, dat een nauwgezet onderzoek van den hui- digen toestand in Duitschland aantoont, dat het voor het Duitsche productie-vermogen, ook wat het oorlogsmaterieel betreft, on mogelijk is om het programma van Hin denburg uit te voeren. Duitschland kan er niet alleen niet aan denken de reeds bereikte grenzen in de metaalindustrie te overschreiden, het is onmogelijk het thans bereikte niveau te handhaven. Duitschland heeft in de eerste plaats te lijden van de crisis in de transport-middelen. Volgens het rapport van de vakvereenigingen van mijnwerkers te Essen, hoopen de hoeveel heden kolen zich op, bij gebrek aan wa gons. Tal van mijnondernemingen heb ben besloten eenige dagen per week niet te laten delven en bijgevolg worden de Duitsche fabrieken niet voldoende meer van kolen voorzien. Het eenige middel zou zijn uitbreiding van het aantal wagons maar het tekort aan arbeidskrachten be lemmert den arbeid. De geheele arbeid in Duitschland lijdt onder dat euvel. In de ertsmijnen is het tekort aan arbeiders groot. De prijzen der ertsen stijgen, onophoudelijk. De mobili satie van burgers zal hierin geen verbe tering brengen, daar er in deze industrie ge schoolde vak-arbeiders noodig zijn. Gotter de directeur van een groote onderneming in de metaal-industrie, schrijft, dat er tij dens den oorlog in de fabrieken geen vooorlichting aan de arbeiders gegeven kan worden als in vredestijd. Wij komen vak- personeel, dat onderwijs kan geven, te kort en tevens ook machinis, want reeds hebben de eigenaars van metaalfabrieken beseft, hoe gevaarlijk het is, zich van on geschoolde arbeiders te bedienen. De ma chines worden snel onbruikbaar. Het Engelsche varken als huisdier. Evenals in Duitschland gaat men thans in Engeland over tot het houden en vet mesten van particuliere varkentjes. De regeering moedigt deze nuttige lief hebberij aan en heeft zelfs een paar nood wetjes ontworpen om eventueele moeilijk heden, uit den weg te ruimen. Lord Rhondda zal den plaatselijken autoriteiten verzoeken belemmerende bepalingen in te trekken en al het mogelijke te doen om de goede zaak te bevorderen. De bedoeling van dezen maatregel is de vleeschvoorraden in het land zoo snel moge lijk aan te vullen, i^ls iedereen aan een varkentje werkt dan kan de varkensvoor- raad in Engeland binnen enkele maanden zeer aanzienlijk toegenomen zijn. En het onderhoud dier ronde diertjes is betrekke lijk goedkoop. Groote hoeveelheden waarde vol varkensvoer worden eiken dag in steden en dorpen naar de mestvaalt gesleept. Als maatregelen genomen worden om den afval van slagers, poliers, vischwinkels, fruitver- koopers, groenten winkels en van hotels en pensions niet weg te gooien, dan zou dit het dagelijksche veriies niet slechts voor komen, doch omgezet worden in kostbaar vleesch, Maar er zijn bezwaren, er zijn gemeente lijke verordeningen, die «'t houden van varkens door iedereenverbieden en be perken. De regeering kan veel doen om een verordening gewijzigd te krijgen, maar dan is er nog altijd de weerzin van het publiek tegen de ongezonde lucht van een varken zoo dicht bij huis. Want een glad geschoren Engelschman is van nature af- keerig van een varken en hij blijft keurig op zijn persoon en zijn omgeving ook al meet zijn tuintje slechts enkele vierkante meters. En dan zijn er nog bezwaren te duchten van de zijde der verhuurders, de miseigenaren. Een varken in den tuin is niet alles I «Het varken is een nederig, maar zeer vaak weerbarstig beest,?: merkt de «Daily News® terecht op. BINNENLAND. Gebrek aan haver. In de gemeente Leiden wordt het ge brek aan haver in den laatsten tijd nijpend gevoeld. Is dit reeds lastig voor de stal houders, voor de groote petroleumhande- laren, zooals de Maatschappij «de Auto maat?:, en de firma Creygthon, die groote tanks petroleum per as naar de omliggende dorpen vervoeren, dreigt deze toestand on houdbaar te worden. Men dient daarvoor krachtige goed doorvoede paarden te heb ben en zonder haver als krachtvoer gelukt het niet de dieren dit werk op den duur te doen verrichten. Er worden reeds po gingen bij den minister aangewend om in deze haverschaarste te voorzien. Inbraak op klaarlichten dag. Op Zondagmiddag hebben inbrekers, na een wandeling over de daken, een bezoek gebracht aan de bovenverdieping van een kantoorgebouw aan het Damrak 88 te Amsterdam. Daarin zijn verscheidene kan toren gevestigd, o. a. van de Disconto-en Effectenbank, van de uitgevers-firma Meu- lenhoff en assurantie-maatschappijen. In het gebouw zijn ongeveer tien brandkasten! De inbrekers zijn blijkbaar gestoord, want zij hebben slechts op de bovenver dieping, waar de concierge woont, iets kunnen meenemen, zonder aan de kantoren een bezoek te hebben gebracht. De dieven hebben op twee plaatsen in het dak van het dienstboden-kamertje gaten gemaakt. Door een van die gaten heeft een hunner zijn arm gestoken en de haakjes van het dakraampje losgemaakt. In dit kamertje namen zij ongeveer f10 mede, en uit de huiskamer nog f 14 en een spaarbankboekje met f 108. Gisterenmiddag kwam de familie van de concierge thuis en werd de inbraak ont dekt. Toen zy onraad hoorde, zijn de in brekers bijtijds over de daken weer ver dwenen. Den volgenden ochtend vond de concierge het spaarbankboekje, waaraan de inbrekers toch niets hadden, weer netjes in de brie venbus gedeponeerd 1 Bij het bootenhuis in het Verbindings kanaal te Groningen, is het lijk van he 20-jarig meisje, H. A. S., uit het water opgehaald. Zij werd sedert eenige dagen vermist en was lijdende aan zwaarmoedig heid. o Deserteur doodgeschoten. Te Dinxperlo kwam Zondag weer een Duitsch deserteur over de grens. Een kameraad, die mede wilde deserteeren werd vóór hij de grens bereikte door Duitsche patrouilles doodgeschoten. o— De moeilijkheden in de sigarenindustrie In «Het Volk« lezen we het volgende «Er is hier te lande een groote bestel ling van sigaren voor het buitenland ge plaatst. Menschen, die op de hoogte kun nen zijn, spreken van een order van meer dere millioenen stuks. «Verschillende groote fabrieken in ons land, die het al leelijk slap hadden, wer ken nu weer volop. Dit is o. a. het geva met de firma Otto Roelofs te Amsterdam en eenige fabrieken te Eindhoven. «Sommige kranten melden, dat de be stelde sigaren voor Duitschland zijn bestemd Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is dit minder juist. Men heeft hier te doen met een order uit Engeland en de «rookertjes® zouden bestemd zijn voor het Engelsche leger. «Ondanks deze groote bestelling, blijft het in de sigaren-industrie over het afge meen stilletjes. Er zijn in het land een 600 sigarenmakers geheel werkeloos, ter wijl zeer velen «op taak® zijn gesteld. Samen moet men op een werkloosheid van totaal 1000 volle arbeidskrachten re kenen. Er dreigen nieuwe gevaren. In vak kringen gaat men n.l. voor gebrek aan grondstof vreezen. «Er wordt natuurlijk wel genoeg tabak aangevoerd, maar de handelaars houden haar uit speculatieve overwegingen vast. Men hoopt ril., dat Duitschland binnenkort weer zijn grenzen voor den invoer van ruwe tabak zal openstellen en dat men dan zeld zaam hooge prijzen zal kunnen bedingen Reeds zijn eenige aangekondigde inschrij vingen afgelastmen vermoedt omdat een combinatie van handelaren heel den voor raad onderhands heeft opgekocht.® Uitvoer van paarden. Op het einde der vorige week zyn extra-treinen met paarden uit Eist, Zwolle en Rotterdam naar Duitschland vertrokken. De paardenhandelaren waren zeer ont stemd over de keuring te Zwolle en over de prijzen, maar door contract gebonden, moesten zij leveren. Eén handelaar bere kende, dat hij op zijn paarden ruim f 10,000 verloor. Deze week zal de Paardenvereeniging eiken dag ongeveer 400 paarden overne men, te Utrecht, Oldenzaal, Leeuwarden, Groningen en Amsterdam. De fokkers zijn hierbij in de gelegen heid zich te overtuigen, op welke wijze de overneming geschiedt en welke prijzen de handelaars ontvangen. De termijn van overneming sloopt tot half Februari uiterlijk en daarna is het niet meer mogelijk paarden te leveren. De nieuwe staatsleening. Op de nieuwe staatsleening van 125 millioen is voor iets meer dan 143 mil- lioen ingeschreven (op de vorige van 125 millioen was voor 186, op de eerste van 275 millioen voor 410 millioen ingeschre ven). Preferentie is gevraagd voor 23 mil lioen, blijft over niet preferent ruim 120 millioen. Daarvan wordt 85 pet. toege wezen, met afronding naar boven voor elke toewijzing tot het naaste veelvoud van f 100. Intusschen werden reeds Donderdag in schrijvingen op de nieuwe 'staatsleening met verlies verhandeld. «De Oldambt.® De Oldambt schijnt bij het opbrengen naar Zeebrugge door het duistere* weer een eind voorbij die haven gevoerd te zijn, waarna ze bij het zichtbaar worden door een kustbattery ter hoogte van Oostende met twee-en-twintig schoten beschoten is. Een uitgezette boot is daarna door een Duitsche torpedoboot overvaren, waarbij de tweede stuurman H. om het leven kwam. Het stoffelijk overschot is met militair eerbetoon door de .Duitschers naar de grens vervoerd en te Aarden burg ter aarde be steld. Zes leden van de bemanning zijn vrijgelaten, vier gekwetsten zijn in het hospitaal jte Oostende opgenomen. De kapi tein en de Jeerste stuurman zijn te Brugge moeten achter blijven. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De afdeeling Heusden, van het Comité voor de verzorging in Neder land van duizend Fransche kinderen, kan met voldoening neèrzien op haar werk dank zij de vrijgevigheid der ingezetenen De Dames Collectanten toch hebben te za- men de som van f315,50 ingezameld, die aan het Hoofd-Comité is afgedragen. De nieuwe bezuinigingsdienst regeling op de Sporen heeft ook invloec op het traject 's Bosch— Lage Zwaluwe. In de richting 's Bosch vertrok tot Jannari van Drunen een trein v. m. 9.37 aank. te 's Bosch 9.48 en in de richting Lage Zwaluwe een trein v. m. 10.31 aank. te L. Zwaluwe 11.29. Deze beide treinloopen zijn op 8 Januari vervallen. Overigens is alles bij het oude gebleven. Voor het vertrek uit Drunen— Heusden is dus de wijziging niet zoo in grijpend. Voor de verdere trajecten raad plege men het uitgegeven nieuwespoorboekje Het water op de Bergsche Maas heeft nu waarschijnlijk zijn hoogste punt bereikt, want reeds enkele dagen is het boven val. Eei: groot watervlak staat thans voor de stad. Alle aanlegsteigers staan onder water en tegen noodstellingen moeten de stoombooten en schepen aanleggen. Zondag-avond maakte een dronken militaire wielrijder, die nog wel gewapend was, een opstootje loste zelfs een schot uit een revolver en gevoelde zich laf- dapper door eene aaneenschakeling van vloeken uit te stooten. Dit duurde tot dat de Wachtmeester der Maréchausseé na derde, die hij direct als zijn meerdere erkende en door wien hij spoedig in arrest werd gesteld. Aan het vloeken was direct een einde. Werkendam. Vergadering van den Raad op Donderdag 11 Januari 1917, 's namiddags om 8 uur. Onderwerpen ter behandeling Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van een terrein gelegen op Zevenhuizen en in eigendom toebehoo- rende aan de erfgenamen van A. Roest. Andel. Loop der bevolking over 1916. Bevolking op 31 Dec. 1915. 574 m. en 540 v. totaal 1115. Ingekomen in 1916 12 m. en 18 v. Geboren 19 18 Vertrokken 20 31 Overleden 7 5 Totale vermeerdering 4 m. Bevolking op 31 Dec. 1916. 578 m. en 540 vr. Levenloos aangegeven in 1916. 4. Gesloten huwelijken 3. Beneden-Langstraat. Naar vette talveren is minder vraag, terwyl vette varkens geregeld worden opgeruimd. Big gen staan redelijk, nuchtere kalveren laag- n schapen is zeer weinig omzet. Men besteedt voor vette kalveren 80 90 ct. )er K.G., zware vette varkens 57 k 60 ct. >er Vu K.G., nuchtere kalveren f 12 k f 15, jiggen f8 k f 10 en schapen f 14 16. De handel in konijnen is levendiger. Drongelen. Aan Mej. N, J. Bos onder wijzeres alhier, is een|ver!of ]van jj2 maan den wegens ziekte verleend. Getracht zal worden^ gedurende dien tijd eene plaatsvervangster te verkrijgen. 's Gravemoer. Op 1 Jan. 1916 be stond de bevolking dezer gemeente uit 679 m. en 641 vr.zij vermeerderde door geboorten met 17 m, en 11 vr. door ingekomen met 24 m. en 38 vr. zij verminderde door overlijden met 4 m. en 13 vr. door vertrokkenen met 26 m. en 29zoodat de bevolking op 1 Jan. 1917 bestond uit 690 m. en 648 vr., samen 1338. Er werden 16 huwelijken voltrokken. Door het hulptelegraaf kantoor wer den in 1916 behandeld 2039 telegrammen, waarvan J1008 verzonden en 1031 ont vangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 466. Op de Rijkspostpaarbank werden 321 inlagen gedaan tot een bedrag van f 33595,54, terwijl 188 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 16418,36® Meeuwen. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand De cember 1916 ontvangen 24 verzonden 18 telegrammen. Het aantal telefoongesprek ken bedroeg 10. Tot Ouderling der Herv. Kerk alhier is herkozen de heer J. Ockers. Nederhemert. Het water is nog steeds wassende, het heeft eene hoogte bereikt als nooit tevoren, sints de opening van de Nieuwe Maasvooral de arbeiders onder vinden veel last van het water, daar vele in de polders werkzaam waren en thans niets kunnen verrichten. Ook op de steen fabriek hebben de grondwerkers wegens het hooge water het werk moeten neer leggen. Het is daarom te hopen dat het water spoedig gaat vallen. Sprang. J.l. Zaterdagavond kwam de afd. «Patrimoniumalhier in openbare vergadering bijeen, waar als spreker op trad de heer F. H. Hoek, met het onder werp vakorganisatie en vakopleiding. Na dat deze vergadering op gebruikelijke wijze door den voorzitter was geopend, merkte de geachten referent op, het zich een voorrecht te rekenen voor een vergadering van arbeiders te mogen optreden, daar hij al verschillende malen voor patroonsver- eenigingen, als uitgezondene door den voor lichtingsdienst der Rijksvakschool, had ge sproken. Allereerst toonde spreker aan, het ont- .staan van het schoeisel en den vorm der schoenen in de eerste tijden. Hoe later in ons land door de lijfijgenen de schoenen werden gemaakt en vervolgens hoe dit door de gilden veel werd verbeterd en dezen tak van industrie door het gilde- wezen werd uitgevoerd. In het vervolg van zijn onderwerp maakte spr. zijn gehoor duidelijk, dat in de eerste helft der 18e eeuw in onze eigene streek, «n.m. de Langstraatde schoenmakerij van groo teren omvang werd. En daar den Noord- Brabantschen werkman (schoenmakers knecht) met een zeer sober loon tevreden was, werd dezen druk onder de arbeiders der steden zeer gevoeld. Daar het buiten land met z'n waren hier heen kwam, wiens modellen werden nagemaakt, kwam allengs verandering in de werkwijze. Na de uit vinding der stikmachine werd het bedrijf vervormd. In den breede stond spr. stil hoe door de later allerlei uitgevondene machines, het bedrijf vervormd werd. Met enkele gegevens uit den «Gilden- tijd® toonde spreker aan het nut van het gildenwezen en hoe deze werkte in het schoenmakersbedrijf. Ook dit gildenwezen kon niet meer vol doen aan de eischen die het maatschappe lijk leven stelde, waarna spr. aantoonde dat het individualisme, daarna voorgestaan geen goede uitwerking had, en toonde aan, de fouten die door het individualisme wer den voet gegeven, waarom spr. aanspoorde dat organisatie moet gezocht worden door allen die bij de schoenfabricatie werkzaam zijn. Wil men het bedrijf in alle opzich ten vooruit brengen, is, naar spr. oordeel, noodzakelyk dat zoowel patroon als arbeider zich organiseert. In de huidige omstandig heden is organisatie dringenden eisch. Hoe dat door organisatie verbetering te verkrygen, toonde spr. aan, met op den arbeid van den R. K. Ledersbewerkersbond te wijzen, ook, naar spr. oordeel, moesten de Protestantsche arbeiders in deze streek een bond organiseeren en keurt af de louding der Prot. arbeiders tegenover hun

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2