Een kwade herinnering. Waarschuwingen der nieren Febr.) aan militairen die met verlofbuiten de kazerne vertoeven. Ook zal een nadere regeling worden ge troffen ten aanzien van het restauratie- bedrijf. Tel. o Geheimzinnig. VEENENDAAL, 17 Jan. (Part) In den laatsten tijd liepen er in deze gemeente geruchten, dat men in de nabijheid van den Slaperdijk, welke dijk bij een even- tueele inundatie zou moeten dienen tot eene tijdelijke waterkeering, een groot gat was gegraven, hetgeen moest dienen voor spion- nage. Da maréchaussée stelde een onder zoek in en het bleek, dat werkelijk in dien dijk een tamelijk groot gat was gegraven waarin een ruimte van ongeveer 3 vier kante Meter. De hoogte was ongeveer 2 Meter. De toegang tot dat gat was van zoodanige wijdte, dat er een man liggende in kan kruipen. Deze opening was weder aan| hetj oog onttrokken door middel van heideplaggen en wel op zoodanige wijze dat het bijna niet te vinden was Het gat was gelegen op ongeveer 300 Meter ten Westen van den Slaperdijk. Door de maréchaussée werd daarin gevonden een ledig geldkistje, waarvan- de bodem was opengesneden een eigengemaakte boor, een eindje kaars en een boekwerk, getiteld »Oorlogsspion«. Door de maréchaussée werd een om vangrijk onderzoek ingesteld, doch tot op heden heeft het geen resultaat kunnen opleveren. o Poging tot ontduiking. Aan het »Vad.« deelt een lezer een merkwaardige truc van huiseigenaren mee welke waarschijnlijk verband houd met het vooruitzicht, dat straks de Huurcommissie- wet in werking treden zal. Zij bestaat hierin dat de verhuurder aan een huurder opzegt, maar met de boodschap er bij »U kunt mij schriftelijk het verzoek doen de woning weder in te huren, maar dat verzoek moet een voorstel bevatten om voortaan idem zooveel huur meer te mogen betalen. Met een voorstel tot huurverhoo- ging van minder dan zooveel zal ik geer genoegen nemen.* Men voelt natuurlijk, waar de kneep zit De heeren willen het voorstel tot huur- verhooging van den huurder doen uitgaar om dan later bij de huurcommissie te ko men aandragen met de boodschap, dat zi het niet gewild hebben, maar dat de huur der het „zelf verzocht I Je moet ze maar- proeven 1 Het spreekt natuurlijk vanzelf, datzoo'n doorzichtige truc niet kan verijdelen, dat het geval eventueel toch onder de Huur- commissiewet zal vallen. —o Te Venlo kwamen Woensdag op klaar lichten dag, drie Fransche officieren over de grens. Ze waren uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvlucht en ^hadden ziel vermomd als Duitsche militairen. Op deze wijze viel het hun gemakkelijk de Duitsche posten, die ze moesten passeeren voorbij te komen en de Hollandsche grens te berei ken, alwaar ze zich bij den dienstdoendei officier aan de grens kwamen aanmelden. Ze werden np hun verzoek naar den consul te Rotterdam overgebracht. Het 7 Januari van New-York naar Rotterdam vertrokken s.s. »Nieuw Am sterdamis geladen met 10 000 ton graan, zijnde de grootste graanlading, die tot heden van New-York hierheen verscheept is o Binnenkort worden ciren 600 Belgische geïnterneerden verwacht, om te werk te worden gesteld in de Staatsmijnen Emma en Hendrik. Ze zullen in barakken wor den ondergebracht, o Eergisteren is, naar de N. R. C. meldt, te Echt gearresteerd en naar de gevan genis te Roermond overgebracht de 31-ja rige arbeider J. H., te Echt. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag op den maréchaussée Driessen, op 11 April 1916. Destijds stond hij als militair in dienst, aan het hoofd van vier smokkelaars, die toen werden aangehouden. o Een zoet winstje 1 In 't noorden van ons land is voor eigen rekening op een der werven een ijzeren schip gebouwd, waarvoor als koopsom f90 000 gevraagd is. Een Deensche ree- derij bood f 80 000, maar dit was te weinig Eenige dagen later informeerde de belang stellende of de fabrikant geneigd was het schip te gunnen, maar wederom was 't mis Nu werd f 90.000 toegezegd, maar't ijzer was in dezen tijd zooveel duurder gewor den, dat 't zelfde schip thans voor f 160.000 te koop 'was. En ziet, de reederij beden kende tbeter laat dan nooit* nam het aan voor dit bedrag. o 't Is in de Betuwe gebeurd. Beschei- denheidshalve willen we de namen van dorp en personen niet verklappen. Een dorpsveldwachter, blakend van dienstijver, spiedt ijverig in den donker rond, om de kwajongens te betrappen bij het gooien met steenen en om hun het hinderlijke spel n.et hun electrische zaklantaarntjes af te leeren. Wacht, daar blinkt weer zoo'n lichtstraal over den weg. Zeker weer zoo'n Opgeschoten bengel. Maar hij zal hem 1 Voorzichtig sluipt hij naderbij en eensklaps opzijzende, roept hij met een vervaarlijke stem «Nu moet het maar eens uit zijn met die dingen, niet 1 I" en hij stormt op zijn slachtoffer toe om het bij den kraag te grijpen. Maar het resultaat is niet het verwachte. Verbeeldt u de verbazing van den ijverigen dienaar der Heilige Her- mandad, als hem eenklaps een paar poe zele armen om den hals worden geslagen, terwijl een zoete stem fluisterd «Zijt gij het, Jan?» De kwajongen was.... een aar dig Betuwsch meisje, dat op haar vrijer stond te wachten. Verbeedt u haar schrik, toen zij onmiddelijk haar vergissing be merkte. De ijverige veldwachter, hoewel gansch niet op een dergelijke ontmoeting voorbe reid scheen hetjToch niet onaardig te vin den, want hij zeide :«ik wilde, dat je een half uur later je vergissing bemerkt hadt». o Hoog water. Men meldt uit Zalthornmel d.d.l7Jan Door den geregelden val van de rivier de Waal is de waterstand thans 1.80 M. ge daald, de peilschaal teekent 4 50 M. plus N. A. P. De watermachines werken dag en nacht om de binnenpolders in de Bom- melerwaard droog te malen.. De veerdam aan het Rijksveer alhier is vrij van water, zoodat de gewone veer dienst kan plaats hebben. De gierpont blijft voorloopig buiten gebruik, daar tij dens den hoogen waterstand de kabelboot is gezonken en nu dooreen nieuwe vervangen moet worden. o Mr. Borgesius. f Ömtrent het overlijden van Mr. Goeman Borgesius wordt gemeld Tot ongeveer een uur voor zijn verschei den is mr Borgesius bij zijn volle bewust zijn gebleven. Tegen half twee zag men in, dat et weinig hoop meer overbleef om hem in het leven te behouden. Langzaam vlood het bewustzijn en te ongeveer drie uren wa ren de levensgeesten geweken. Het stoffelijk overschot zal a. s. Maandag op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen worden ter aarde besteld. De begrafenis stoet zal te 1 ure van. het sterfhuis aan den Bezuidenhout vertrekken. Een gezond mensch denkt misschien weinig aan nierzwakte Een aanval van rugpijn lijkt vaak een kleinigheid, maal ais waarschuwing van verzwakkende nie ren is het een ernstig teeken. Want de nieren zijn de bloedfilters en als zij on regelmatig werken, raakt het geheele ge stel van streek. Urinezuur hoopt zich op en waterstoornissen, rheurnatiek, ischias, spit en waterzucht, niergruis of -steen zullen zich misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor pUW lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en geregelde lichame lijke gewoonten zijn de eerste stappen. Vermijd onnoodige opwekkende midde len, maar spoel de nieren door het drinken van genoegzaam melk of water, of beide. Vleesch maakt urinezuur en dient spaar zaam te worden gebruikt. Licht verteer baar voedsel is het beste. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoel de leefregels behoeden u voor nierziekte, verharding der aderen, uririezuur-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaas- aandoeningen. Iedere lyder zal u zeggen, dat het onverstandig is om de eerste waarschuwingen van kwalen te verwaar- loozen, want de eerste verschijnselen laten zich het gemakkelijkst genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uit sluitend voor nier'en blaask walen. Overtuigt u, dat de juiste naam Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen en de hand- teekenirig van lames Foster op het etiket voorkomen Du behoedt u voor namaak. De echte, zyn verkrijgb bij alle goede drogisten A f I 75 p. doos of f10 p. Zes doozen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden Een der oudste ingezetenen de Wed. Adr Kieboom is alhier op 82-jarige leeftyd overleden. Naar we vernemen is in plaats van den heer Hoek, die eerstdaags promotie maakt, benoemd, tot geagreeërd klerk ter. kantore van den Rijksontvanger alhier de heer Bécude uit Zutphen Werkendam. Tot tijdelijke hulp aan het Postkantoor alhier is aangesteld mej. M. de Klerk. Voor deze gemeente zijn weer aan gekomen eenige balen boonen en erwten. De Burgemeester heeft met het oog op een billijke distributie de navolgende be palingen vastgesteld le. Er mag worden verstrekt aan huis houdens van 1, 2 en 3 personen IX pond, van 4 en 5 personen 2}* pond, van 6 en meer personen 3 pond 2e. Ieder huisgezin mag per week één maal erwten en boonen koopen 3e. Overtreding dezer voorschriften leidt tot uitsluiting voor verdere voorziening dier artikelen èn voor den kooper èn voor den verkooper. Andel. t»Tegen M. T. uit Giesen werd een maand^ govangenisstraf geëischt wegens het stelen j van een^kip ten nadeele van C. R. alhier. In plaats van den heer C Redert, welke zijn'"' dienstplicht moet vervullen, is tot melkcontroleur aangesteld] J/Lankhaar. De Zondag alhier in de Herv. Kerk gehouden collecte ten bate van de alge meene Weduwen- en Weezenbeurs heeft opgebrach de som van t 33.35. Almkerk. Loop der bevolking in de gemeente alhier. De bevolking bedroeg op 31 December 1915 1800 mannen en "1688 vrouwen, totaal 3488. Zij vermeerderde door ge boorte met 54 m. en 34 vr. totaal 88 en door vestigirig'^met 36|m. en* 47 vr. totaal 83. In 't geheel dus met 80 m. en 81 vr. totaal 161. Daarentegen verminderde zij door over lijden met 19 m. en 20 vr. totaal 39 en door vertrek met 76 m. en 88 vr. totaal 164. In 't geheel dus met 95 m. en 108 vr. totaal 203. Op 31 December 1916 bedroeg de bevolking alzoo 1795 m. en 1661 vr. totaal 3456. Van de 9 landstormplichtigen der jaarklasse 1917 dezer gemeente zijn er te Woudrichem op de gehouden keuring d.d. 9 Januari jl. 2 ongeschikt bevonden. Naar we vernemen worden hier pogingen in het werk gesteld ter verkrij ging van regeeringsmelk. Tot Ouderling in de Geref. Kerk alhier is gekozen het hoofd der Chr. school, de heer Van Veelen. Capelle. Dat de groentekweekerij van den heerf.C. J. van den Hoek alhier uit stekend floreert, blijkt wel uit de voort durende uitbreiding van zijn bedrijf. Thans heeft hij weer een groot warenhuis ge plaatst. Moge deze onderneming in deze gemeente door meerdere worden gevolgd Op 31 Dec. 1915 bedroeg de be volking dezer gemeente 1268 m en 1158 v. Vermeerderd door geboorten 24 m. en 29 v. Door vestiging 62 m en 77 v. Geheele vermeerdering 86 m. en 106 v. Vermin derd door sterfie 13 m. en 19 v.; door vertrek 67 m. en 87 v. Geheele vermin dering 80 m. en 106 v. Bevolking op 31 Dec. 1916: 1274 m. en 1158 v. Door den Minister van Binnenland- che Zaken is aan het hoofd der school in de Nieuwstraat alhier een toeslag ver leend voor het bezit van de akte Land bouwonderwijs. Kreeg men bij den aanvang dei- werkzaamheden voor 't electrisch bedrijf den indruk, dat de geleidingen in een mi nimum van tijd zouden zijn aangelegd in deze gemeente, thans blijkt dat de aan- ieggers halverwege zijn blijven steken en at er reeds geruimen tijd niet "meer aan dewerkt wordt. Drongelen. Door dat de z. g. Zomer dijk onder water staat is het verkeer ge stremd. De post wordt nu via Heusden verzonden, wat dus groot ongerief veroor zaakt. 's Gravemoer. Dinsdagavond gaf het fantarecorps »Enterpe« in de zaal van de leer C. Blom eene winteruitvoering. Het met zorg samengestelde programma werd ieurig uitgevoerd. De opkomst was, in aanmerking genomen het slechte weder, zedelijk. De 83-jarige landbouwer en wet houder C. Blok alhier had het ongeluk zich met de snijmachine bijna de vinger af te snijden. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben benoemd als directrice van het gemeentelijk levensmiddelen-bureau mej. J. M. van Suijtekorn te Oosterhout. Herpt. Op Maandag 15 Januari hield de Handboogschutterij »Ons Genoegen* alhier haar jaarlijksche algemeene verga dering. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental in 1916 flink was toegenomen en op 1 Januari 1917 bestond uit 77 leden. Ook zijn in den afgeloopen zomer op de Nationale concoursen van den edelen hand boog verschillende prijzen behaald, waar onder een drietal eerste prijzen. De af tredende bestuursleden werden herkozen als volgttot Voorzitter A. W. Verhoeven, tot Onder-Voorzitter Gijsb Piron, tot Secre taris M. Smits en tot Penningmeester Ant. van Korven. Moge dit bloeiende gezelschap steedsjiog meer in groei en bloei toenemen en trach ten in 1917 op de wedstryden met den edelen handboog, wederom een aantal flinke prijzen te behalen, dat is ons aller wensch. Naar wij vernemen zullen de heeren de Haan en Oerlemans, die 't vorige jaar onder deze gemeente een stuk land kochten, in de maand Februari beginnen daarop zes woningen te laten bouwen voor haar personeel. De roode wortelen, die eerst ver kocht werden voor 4j< daarna voor 5 cent per kilo, worden thans opgekocht vopr 8 cent per kilo. De voorraad, die in 't najaar geschat werd op 12 A 14000 H.L., wordt schaarsch. Het paard van J. P. bespannen voor den petroleum wagen »de AutemaaU schrok van een door schooljongens opgerichte sneeuwman achter de woning van B. sloeg eeri eind weg op hol doch werd in woeste vaart door zekere de K. gegrepen waar door het tot staan werd gebracht en erger werd voorkomen. Nederhemert. De bevolking dezer gemeente]] bedroeg op 31 December 1030 zielen tegen 1020 in het voorgaande jaar Bij enkele candidaat-stelling is tot lid van den Raad dezer gemeente gekozen de heer.G. A. v. d. Kolk m de vacature van den heer A. v. d. Kolk, die tot ge meente-ontvanger is benoemd. Nieuwendijk.a. s. Woensdagavonr half zeven hoopt D. V. voor de Geref Jongelingsvereen. op te treden Ds. J.Dou ma van 's Gravenhage. Veen Over de afgeloopen bietencam pagne zijn aan de fairtbank (weegbrug alhier gewogen voor deze suikerfabriekei in 't geheel 650.250K G. ongeveer 100.000 K.G. meer dan 't vorige jaar. Maandagmiddig viel van een gesleept wordend convooi een meisje van een schip te water. Gelukkig wist de riviermeester H. welke thuis aanwezig was, het meisje spoedig te grijpen en haarjjn de boot te trekken. Het mag een wonder lieeten dat dit ongeluk zoo goed voor haar afliep Zekere H. woonachtig te Poede rooijen had Maandagmiddag het ongeluk toen hij in zijn roeiboot wilde stappen, uit te. glijden en kwam daaarbij in de Maas terecht. Van den dijk werd spoedig hulp ge bracht om hem op den drooge te brengen Het gedwongen bad viel hem evenwe niet mee. Wijk c a. Bij de alhier gehouden vertelling is gebleken, dat het totaal aan tal runderen in deze gemeente 1253 stuks bedraagt. Bij koninklijk besluit van 15 Dec. 1916 no. 71, is aan deze gemeente voor het jaar 1916, krachtens art. 53 der wet op het lager onderwijs, in de gewone on derwyskosten eene buitengewone rijkssub sidie verleend ten bedrage van f1200. Ter secretarie dezer gemeente heb ben zich reeds een 6-tal personen aange meld, die rechtstreeks met hunne woning in verbinding wenschen te komen met de op te richten spreekcel. De keuring voor den landstorm, jaar klassen 1906 en 1907, zal voor deze ge meente plaats hebben te 's-Bosch (Ge meentehuis) op 7 Febr. e.k. des voormid- dags te 9 uur. De landstormplichtigen C. van Loon en A. Vos der jaarklasse 1917, zyn respec tievelijk toegewezen om in de tijdvakken van 1 3 Febr. en 13 Maart a.s. bij het 2e Reg. Huzaren en bij de Brigade Gren. en Jagers te worden ingelijfd. .^Zaltbommel. 17 Jan. Gisteren werd in oe koffiekamer van 't Nut een vergadering gehouden, waarop Mevr. v. Liere —Jacobs een aanleiding hield over een cursus „Moe derzorg". Nadat de voorzitter van de vereeniging voor Wijkverpleging, ds. Knip- scheer, een welkomstwoord gesproken had, werd 't woord gegeven aan de inleidster. Hoewel verschillende moeders een groote dosis praktische kennis opdoen by't behan delen van haar zuigelingen, blijkt 't steeds noodig, ze inzicht te geven in 't waarom van hun werk. De groote sterftecijfers van kinderen beneden een jaar (in ons land pl.m. 20.000 per jaar) doen ons zien, dat aan de behan deling van de zuigelingen nog al wat hapert. J Deze cursus zal trachten betere begrippen te brengen. Vooral zij, die geen verpleegster kunnen houden, zullen hier op de cursus veel kun nen leeren, wat beter gesitueerden van haar verpleegster vernemen. Een eerste eisch is bij kraamvrouwen zin delijkheid, dan nog eens zindelijkheid, en ten derde weer zindelijkheid en ten slotte orde en rust 1 Verschillende voorschriften zullen worden gegeven betreffende behandeling van de kraamvrouw na de bevalling gewezen zal worden op de gevaren, verbonden aan een verkeerde behandeling. Voorts zal een vergelijking worden ge maakt tusschen de gevolgen van natuurlijke voeding en kunstmatige. Terloops werd er op gewezen dat 't sterftecijfer bij met flesschenmelk gevoede kinderen 4 maal zoo groot was als bij natuurlijk gevoede. Na de inleiding werd gelegenheid gegeven zich aan te melden als deelneemster. 38 Der aanwezigen gaven zich op. De cursus zal zooveel mogelijk plaats hebben op Maandag en Vrijdag des avonds 8 uur, te beginnen Maandag 22 Jan. a.s. Nadat er nog opgewezen was, dat de cursus kosteloos was, sloot de voorzitter met een woord van dank de bijeenkomst. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed boter f0 95 tot fl per K.G., eieren f2 00 tot f2.40 per 26 stuks, biggen f10 tot f 16, aangevoerd 61 stuks. -- - Ondanks het mooie weer, zijn er vele menschen die volgens een gebruikelijke uitdrukking, zeer onlekker zijn. Het zijn vooral die menschen welke deze winter slachtoffers geweest zijn van een kwade griep en zich van de gevolgen daarvan nog niet hebben kunnen bevrijden. Die booze ziekte verschilt van de meeste anderen hierin dat, hoewel men zich er van genezen meent, men er nog langen tijd mede voort sukkelt en de kwade herinnering eraan met zich mede draagt. Het gestel heeft werkelijk langen tijd noodig om zich te herstellen van de talrijke verwoestingen door de mikroben van de griep aangericht en om nieuw bloed te maken. Er is echter toch een middel om dat herstellingstijdperk le verkorten. Daartoe moet men het ge stel helpen om rijk en zuiver bloed terug te vinden en"*in waarheid is er geen beter middel hiervoor dan het gebruik der Pink Pillen, waarvan het spreekwoordelijk ge worden is te zeggen dat zij met iedere pil bloed geven. Laten mij nu het woord aan een van onze patiënten, den heer, Adrien Martin, te Xeuilly, Frankrijk, die schrijft: »Ik ben zeer tevreden over de behan deling met de Pink Pillen. Dank zij dezen heb ik mij kunnen verlossen van de gevolgen van een kwade en hardnekkigen griep. Toen eenmaal het eerste geleden was, dacht ik dat de kwaal tot staan was gebracht en alles met een paar dagen rust en goede zorgen afgeloopen zou zijn. Maar die kwaadaardigen grieb had mij geheel onder mijnd en ik heb er nog zeer langen tijd aan geleden. Ik was lijdende aan bloedar moede in zeer hevige graad ik was hoogst zwak en leed altijd aan steken in de zijde, aan beklemming op de borst, aan duize lingen en aan schele hoofdpijnen. Met moeite klom ik de trappen op, daar het er iets van had of mijne beenen van watten waren gemaakt. Uwe goede pillen hebben binnen enkele dagen die verschijnselen doen ophouden De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen en zenuwuitputting. Zij verrijken het bloed en versterken de zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A fl .75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. INGEZONDEN. M. d. R. In het vorig nummer van uw blad be laagt zich eene Huismoeder over het gewicht van het brood en geeft een wenk om toe te zien, dit niet meer vakjes, dan waarvoor de levering strekt, worden inge vuld. Hierover zijn de bakkers in Heusden slecht gestemd en ik zou gaarne openlijk de vraag willen stellen aan de Inzendster mijn firma behoort tot diegenen, waar over geklaagd wordt. Dankend voor de plaatsing. S. A. den ENGELSE. Het ingezonden artikel van de Huis moeder heeft gepakt. Er is notitie van en wat zij beduiden. «O 7 t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2