De geheimzinnige Stem. vredesvoorwaarden die de centralen geneigd waren aan te bieden en die men verwor pen heeft Wat Oostenrijk Italië indertijd vrijwillig heeft aangeboden, heeft het op lange na niet bereikt. Op de vraag hoe de entente de verplettering van Duitsch- land zich voorstelt, of hoe Rusland denkt Kor.stantinopel te bereiken, kan zij niet anders antwoorden dan door de kracht harer wapenen. Zij doen net alsof het voldoende is met flink schieten de Centralen tot toegeven te bewegen, maar vergeten daarbij dat dezen terug schieten. Zij schijnen te ver geten dat elke dag, dat de oorlog langer duurt, dit ook Fransch, Engelsch, Russisch en Italiaansch bloed kost. Maar voor de logika der vijanden schijnt deze overwe ging geen groote rol te spelen. De vrede dien wij hun aanbieden, zeggen zij, heeft niets aanlokkelijks. Zij willen er zelfs niet over spreken, omdat de Centralen op het oogenblik in het voordeel zijn. Maar is het dan niets waard dat door ons aanbod een ernstig gemeende poging gedaan is om aan al de ellende en het bloedvergieten een einde te maken In de bewijsvoeringen der Entente wordt altijd gezegd dat het volk het zoo wil. Het volk staat achter ons, roepen de Engelsche ministers. Maar achter het volk in de loopgraven staan de machinegeweren, en achter hen, die niet in uniform zijn, staat de gevangenis en in enkele gevallen zelfs de galg, als zij niet doen willen wat de regeering verlangt. Hoe het in Rusland toegaat merken wij uit de onlusten in Moskou, waarover geen Russisch blad iets schrijven mag. En in Engeland worden de stemmen, die naar vrede roepen, overschreeuwd door de al machtige pers van Northcliffe. In Italië, waar de meerderheid van het volk genoeg van den oorlog heeft, wordt het geterrori seerd door de regeering en de nationalis tische pers. In Frankrijk ziet men Kamer en een chauvinistische pers hetzelfde doen. Als men in Frankrijk de menschen, die in de loopgraven gelegen hebben, eens tot volksvertegenwoordigers zou kiezen, dan zouden wel andere stemmen opgaan. Wan neer komt de verlosser, die de wereld van de ellende bevrijdt, van de ellende, die hen door de waan van Entente-mannen gesug- gereerd wordt Of denkt de een of andere staatsman der Entente dat de door hem bedoelde beveiliging van Europa, door ver plettering van Duitschland, anders te be reiken is dan door offers die de toekomst van Europa in den grond bederven Zij die den.oorlog willen, weten zeer goed waar om zij niet eens naar de vredesvoorstellen willen luisteren. Zouden de geallieerden misschien terug schrikken voor den vrede omdat zij bang zijn voor de gevolgen daarvan? Gelijk in Amerika een paniek op de beurs losbrak toen er kans op bestond dat binnen korten tijd de oorlog geëindigd zou zijn, zoo schij nen de mannen der entente te vreezen, dat, mocht er vrede komen, de ellenden niet te overzien zullen zijn. De beloften, die zij elkander gedaan hebben, zijn immers niet te verwezenlijken. Engeland weet drommels goed, dat Rusland nooit of te nimmer Konstantinopel in zijn bezit zal krijgen. Daar zal Albia wel voor oppassen. Maar... 'tis beloofd! En Engeland weet wel, dat Italië, Servië en Roemenië nooit hun wenschen zullen ingewilligd zien, wat de verdeeling van Oostenrijk-Hongarije be treft. Maar 't is beloofd I En Enge land weet wel, dat, als zijn vrienden hun zin niet krijgen, het leelijk kan gaan brod delen in den heksenketel en het voor heel onaangename verrassingen kan komen te staan. En daarom doorvechten maar op hoop van succes. Ondertusschen geschiedt er niets van beteekenis op de gevechtsterreinen. Alleen hebben de Duitschers aan het front van Roemenië op dl Russen weer een vooruit geschoven stelling veroverd. Aan de Zwitzersche grens hebben èn Duitschers èn Franschen troepen samen getrokken, terwijl de Zwitsers alles doen om hun neutraliteit tegen mogelijke invallen te handhaven. Niet onwaarschijnlijk begint hier een nieuw groot krijgsbedrijf. De komende dagen zullen ons dit wel leeren. Gelijk men weet heeft Griekenland ten slotte de eischen der Entente ingewilligd en zyn troepen laten overbrengen naai den Peloponesus. Maar nu komt de in dringer al weer met nieuwe vorderingen. Al de geschikte Grieksche stoomschepen moeten aan de Britsche regeering worden verhuurd met uitzondering van een voldoend aantal voor Griekenland zelf. Engeland zal 30 sh. per ton betalen. En indiende reeders weigeren dan zullen hun schepen met dwang worden opgeëischt tegen 7 sh. de ton. Arm Griekenland, wat werpt uw welwillende neutraliteit een wrange vruch ten af Hoe de volksgeest gestemd is in het geteisterde land blykt uit een brief van den Griekschen correspondent van de N. R. C. waarin deze een beschrijving geeft van de vervloeking van Venizelos, den vriend der Entente. Wij willen er iets van aan halen Duizenden en tienduizenden waren saam- gestroomd op een van de grootste pleinen van Athene. Eerst werd een plaat van Venizelos verbrand. «Dood den verrader en aan allen die met hem zijn,« had een man daarna geroepen. En een groot blok graniet had hij neergeploft. Tientallen steenen volgden dadelijk. «De verdoeme nis over Venizelosa, gilde men in vervoe ring. En toen begon men van alle kanten aan te dragen, in een schier eindeloozen optocht. Er waren menschen, die kleine baksteenen droegen, maar de meesten hadden zware keien, anderen kwamen met stukken marmer en velen hadden wat op hun steen geschreven. Vervloekingen wa ren het, of zwartgeverfde open handen. Zij werden algemeen bewonderd. Menschen van alle standen, van alle leeftijden kwa men aan. Ik zag heeren in zwarte jassen, die met hun steen hun handschoenen be dierven, ik zag elegante dames, die hun steentje vasthielden als een groote fondant en menschen uit het volk, werklieden en burgervrouwtjes tot de allerarmsten toe. Veel kinderen waren er ook, kleine jongens en meisjes sommigen konden nauwelijks loopen, straatjongens en gymnasten, meisjes van het Arsakeion, de groote volksschool en uit naaiwinkels, studenten en schoen poetsers, alles door elkaar en na elkaar, allen bezield met een verschrikkelijk ver nietigend plan. De steenhoop werd een heuvel, een berg van steenen werd 't eindelyk, een monu ment, een eeuwige vervloeking en een afschrikwekkend voorbeeld voor het nage slacht. Uren lang werden er steenen aan gedragen. Heel veel menschen stelden zich niet met een enkel steentje tevreden. Zij keerden telkens met andere terug, 't Was of 't hun een hartstocht werd dat steenigen, of hun leven er aan afhing en zij niet konden uitscheiden. Bij iederen steen dachten zij aan een anderen opstandeling. »Die is voor Venizelos,® gilden ze. »En die voor Danglis, die voor Koendoeriottis en die voor Benakis.® Er kwamen steenen voor Zymbrakakis en voor Melas, voor Simos en Koetoepis, voor Averof en Negro- pontis. Niemand werd er vergeten. Toen kwamen de priesters aanrijden, mannen met eerbiedwaardig uiterlijk, met lange grijze en zwarte baarden, onder hun hooge mutsen en in hun zwarte, breed- uithangende kleeden. Plechtig waren ze en indrukwekkend kalm, zooals zij bij be grafenissen zijn, zonen van het oude, hei lige Byzanthië gelijk. De aartsbisschop van Athene kwam met zijn geheele gevolg. Door het volk werd hij uitbundig toege juicht. Hij verhief zich op een hoogte bij den grooten steenhoop en wierp ook zyn steenen met breed gebaar, een naar het Noorden en een naar het Zuiden, een naar het Oosten en een naar het Westen «Wees vervloekt Elevtherios Venizelos, verrader van uw Koning en uw vaderland, riep hij uit. En andere priesters kwamen en deden hetzelfde. Een jong geestelijke met een gitzwarte baard stond op. Hij had het gezicht van een martelaar. Hij hief zijn arm op met plechtig gebaar en stak zijn hand uit. «Anathema® (vervloe king), bulderde hij en het heele volk, dat hem aanschouwde^ bevende van ontroering, brulde mee. Tienduizenden handen gingen de lucht in naar den vervloekingsberg. «Anathema, anathema, weg met den verrader, weest vervloekt in leven en in den dood 't Was of er geen einde zou komen aan het ge schreeuw, of de heele stad en de bergen het weerkaatste. Gelukkig voor Venizelos, dat hij zelfver van dit vreeselijk tooneel zich bevond. Maar uit dat alles blijkt wel dat Koning Konstatyn een groot deel des volks achter zich heeft en de indringers op hun hoede moeten zijn. BÜITENLAND. Wegens de suikerschaarste. PARIJS, 21 Jan. De minister voor de proviandeering heeft aan alle prefecten een schryven gezonden, waarin hun wordt op gedragen onverwijld over te gaan tot in voering van suikerkaarten. Te Parijs zal de suikerkaart eerst wor den ingevoerd na een volkstelling. Er is besloten, dat ter besparing van meel en suiker de banketbakkerijen te be ginnen met 1 Februari op Dinsdag en Woensdag van elke week gesloten zullen blijven. o Hoeveel kost de oorlog De «Baseier Handelsbank® heeft bere kend dat de gezamelijke oorlogsuitgaven der by den wereldstryd rechtstreeks be trokken landen van 1 Augustus 1914 tot 1 Januari 1917 450 milliard francs be dragen. Wat dit beteekent kan men op maken uit het feit, dat de totale goud productie der wereld sedert de ontdekking van Amerika niet meer dan 95 milliard heeft bedragen. Zwarte pokken in Duitschland. In verschillende gemeenten in Duitsch- lahd, nl. te Rathenow, en omliggende plaat sen, zijn gevallen van zwarte pokken voor gekomen. De overheid heeft alle mogelijke maatregelen genomen, maar desondanks breidt de ziekte zich uit. Krijgsgevangenen. De Fransche regeering heeft er na aan leiding van het Duitsche protest in toege stemd, dat alle Duitsche gevangenen min stens 20 K.M. van de vuurlinie verwijderd zullen^ blijven, mits Duitschland hetzelfde doet jten aanzien van de Fransche gevan genen. Nu weer heeft Duitschland besloten tot harder behandeling van de gevangengeno men officieren, omdat de behandeling der- in Fransche krijgsgevangenschap zijnde Duitsche .officieren »veel te wenschen zou overlaten. Noorwegen in de kou en zonder blik. Net Noorsche blad Sjöfartstidende schrijft De Noorsch-Engelsche crisis duurt onver anderd voort. Noorwegen krijgt geen ko len. De Noorsche schepen mogen in En geland niet bunkeren. Reeds zijn 50 Noorsche schepen opgelegd. ^Dientenge volge zijn ook al in verschillende steden de gasfabrieken stopgezet en is hier en daar het gas met 50% duurder geworden. Dagbladet meldt dat de Engelsche re geering den 15en Januari antwoord heeft gezonden op de Noorsche nota, die de Noorsche bezwaren vertolkte. Omtrent den inhoud is nog niets bekend. De Evening Standaard zegt, dat de Brit sche overheid de overeenkomsten omtrent bunkerkolen zich ten nutte maakte om meer scheedsruimte machtig te worden. Den neutralen reeders werden gemakke lijker voorwaarden aangeboden om bun kerkolen te krijgen, als ze hun schepen in Engelschen dienst wilden laten. Het Deen- sche blad Berlinske Tidende weet er nog bij te 'verhalen, dat in Noorwegen groot gebrek aan blik heerscht, daar de invoer uit Engeland en Duitschland beide zeer gering is. De blikprijzen zijn dientenge volge met 4 500 procent gestegen I De vrouw is voortdurend onderworpen aan organische verschijnselen. Hare ge voeligheid doet haar de nadering voorzien, maar zij is onvoldoende ingelicht. Op haar twaalfde jaar wordt het kind onverwacht verschrikt door zekere storingen die zich bij haar voordoen Het leven schijnt voor een oogenblik stil te staan, het bloed houdt op te stroomen en zet zich daarna onstui miger in beweging. Geheel het gestel lijkt in opstand. Een verborgen gevoel maakt het kind met hare gedaanteverwisseling bekend. De eerste verschijnselen maken indruk zij wint zich op, hare oogen ver krijgen een ongeworien glans. Zij beklaagt zich over hoofdpijnen de maag neemt de spijzen slecht op het hart klopt sneller. De moeders vergissen zich daarover niet. Het is de natuur die om hulp roept, men moet haar ten spoedigste bijstaan waar zij dit verlangt. Het bloed is verarmd door een overmatigen arbeid het is dus zaak er een nieuwe kracht aan te geven, opdat het, op zijn beurt, de krachten van het ver zwakte gestel kan vernieuwen. De Pink Pillen nemen dat op zich, want zij zijn het onovertroffen werkzaamste middel tot we der herstelling van het bloed en verster king van het zenuwstelsel. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar fl .75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J< van Gils, Apotheek te Waalwijk en vérder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. IJMU1DEN, 23 Jan. Door de »Eems« zijn hier 16 gewonden binnengebracht en bij het Roode Kruis onder gebracht. Van alle kanten uit de omstreken van Haarlem en ook Den Haag komen auto's van den Rooden Kruisdienst om assistentie te ver- leenen. Voor de haven van IJmuiden komt de beschadigde Duitsche torpedojager G 69 in zicht met lijken en gewonden aan boord. Naar verluidt zou hedenmorgen vroeg daarvan tusschen IJmuiden en Schevenin- gen een zeeslag hebben plaats gevonden tusschen 12 Duitsche en 10 Engelsche oorlogsschepen. Een Duitsch oorlogsschip is gezonken, anderen namen de vlucht. AMSTERDAM, 23 Jan. Te 12,06 is uit Amsterdam een ambulance-auto met geneesheeren naar IJmuiden vertrokken. Naar hier ontvangen berichten zijn 24 personen gedood. o Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. In verband met de in den laatsten tijd herhaalde pogingen om naar Nederland uit te wijken is de bewaking der grens door de Duitsche militairen zeer streng gewor den. Behalve de gewone grenswachten rijdt nu gedurig een patrouille te paard de grens langs. Alle gesprekken tusschen verwanten aan weerszijden van den draad, die tot hiertoe met toestemming der Duitsche militairen wel eens gehouden werden, zijn nu ten strengste verboden Iedere Belg, die zich binnen 50 Meter van den electrischen draad bevindt, loopt gevaar onmiddellijk doodgeschoten te wor den. o De prijzen der paarden zijn in de Meierij langzaam dalende, wat wel zijn grond zal vinden in den tegenvaller met de paarden, die naar Duitschland gaan. Men had al gemeen verwacht, dat bij de gedeeltelijke openstelling der grenzen van heden, de prijzen zeer hoog zouden zijn, doch nu blijkt, dat Duitschland niet zoo bijzonder veel betaalt, wordt de handel meer en meer gedrukt. Deserteurspoëzie. Op het bureau van het Eindhovensch Dagblad vervoegde zich een Duitsch deser teur. De man vertelde dat hij Ludwig Lank heette, adspirant-officier was en te Straatsburg thuis hoorde, Hij kwam van het front in Noord- Frankrijk en had een moeilijken en ge vaarvollen tocht achter den rug. Nabij de Nederl.-Belgische grens trok hij zijn uniform uit, legde er de medaille van ver dienste en zijn IJzeren Kruis op, terwijl hij verder een briefje op den jas spelde, met het opschrift Oh Deutschland hoch in Ehren, Aber du kannst mich nicht ernahren. Zuinig zijn. Niet iedereen leest berichten over plaat selijke toestandendaarom kan het zijn nut hebben het navolgende onzen lezers ter kennis te brengen: De Burgemeester van Leiden, Jhr. de Gijselaar, sprak als volgt in zyne Nieuw jaarsrede >Hij wenschte er met nadruk op te wijzen, dat, zoo de huidige irioeielijke en droevige omstandigheden blijven voortdu ren, en gemeentebestuur en ingezetenen wel genoodzaakt zullen zijn tot het inacht- nemen van de grootste zuinigheid. Door de werking van de Distributiewet worden, zoo zeide hij, de gemeentefinanciën ten zeerste gedrukt, en zal ten slotte de plaat selijke belasting moeten opgevoerd worden tot eene hoogte, die de welvaart der ge meente kan bedreigen. Alleen een levens standaard op eenvoudigen voet, het af schaffen van overbodige luxe en verspillin gen, meer en beter georganiseerde arbeids prestaties zullen kunnen herstellen, wat aan productie is te kort gekomen en bij voort duren van den oorlogstoestand nog zal te kort komen. Eene groote schaarschte aan levensmiddelen, en aan andere noodzake lijke levensbenoodigheden is niet uitgeslo ten, en het steeds maar goedkoop beschik baar stellen, dat de zuinigheid niet prik kelt, vermag tegen eene schaarschte niets. Wanneer spreker ziet, hoe bijna niemand zijn levensstandaard inkrimpt, dat degenen, die het meest van de gemeenschap vorde ren, zelfs van feesten en vermaken geen afstand willen doen, dan acht hij de ang stige vraag gewettigd welk lot wacht ons volk en ook Leiden's ingezetenen, nog in de toekomst Spreker hoopt, dat er spoe dig een einde moge komen aan de toe standen, waarin wij thans leven, toestan den, die dreigen te leiden tot een volks- oederf. Zou het bovenstaande ook in andere gemeenten niet eens ernstig overwogen moeten worden De zomertijd. Professor Nijland betoogt in het U. D. de wenschelijkheid, om niet op 1 Mei, maar reeds op 1 April (het zomerhalfjaar vangt eigenlijk al op 20 Maart, dag en nachtevening, aan) den zomertijd in te voeren. Voor dien zomertijd beveelt hij aan den Midden-Europeeschen tijd (dus niet een uur langer dag, maar 40 minuten) en dan zou hij op 1 Oct. willen zien ingevoerd den West-Europeeschen of Greenwichtijd. Men zou dan hebben van 1 April tot 1 Oct. den Midden-Europeeschen en van 1 Octo ber tot 1 April den West-Europeeschen tijd, beide telkens voor een half jaar. Vervroegde winkelsluiting I Aan den Minister van Landbouw zond het bestuur van het «Nationaal comité voor vervroegde winkelsluiting®, te 's-Graven- hage, een adres, waarin wordt betoogd, dat de tegenwoordige omstandigheden het vraagstuk van de wettelijke regeling der winkelsluiting met kracht naar voren heb ben gedrongen en dat wel in die mate, dat het bestuur van het «Nationaal comité voor vervroegde winkelsluiting®, hetwelk in dezen crisistijd, waarin verschillende noodzakelijke sociale maatregelen voorloopig moeten worden achter gesteld bij meer directe belangen, zich had voorgenomen zich niet tot den Minister te wenden met een verzoek tot bevordering van het tot stand komen van een Rijkswet op de win kelsluiting, meent dit standpunt niet langer te mogen innemen, maar thans met kracht moeten aandringen om dezen wettelijken maatregel ten spoedigste in te voeren. Zekere Jan W. uit Staphorst, heeft in 'tjaar 1902 diefstal gepleegd van lood, ten nadeele van de Staatsspoor. Hij werd door de Rechtbank te Assen bij verstek veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, maar nog vóór het vonnis uitgesproken was, was J. W. er reeds vandoor gegaan naar Duitschland. Hij is daar al dien tijd geweest, maar de honger deed hem naar Nederland verlangen. Dies toog hij op informatie uit, edoch, hij werd niet geheel juist ingelicht. Nog 2 jaar had hij bui tenlands moeten blijven om zijn straf te doen «verjaren®. Zijn raadsman meende echter, dat de straf reeds verjaard was en daarom trok Jan zoo gauw hij kon naar Staphorst. Donderdag bevond hij zich op de weekmarkt te Meppel. De politie her kende hem en pikte hem in. Jan is nu naar Assen getransporteerd om zijn straf te ondergaan. M.Ct. Nu Duitschland geen ijzer meer uitvoert, zal de voorraad aan de constructie-werk- plaatsen en machinefabrieken der firma De Vries Robbé Co. te Gorinchem bin nen een paar weken opraken. Een ge deelte van het kantoorpersoneel is ont slagen. In Friesland. Het was Zondag te merken, aldus schrijft men ons uit Friesland, dat men in de laatste vier jaren geen gelegenheid had te schaatsrijden. Het was vinnig koud, met een feilen wind uit het oosten, die door je kleeren heen drong en toch was het al druk op vaarten en kanalen, op plassen en ijsbanen. Er werden reeds tochten ondernomen, want waar Zaterdag nog de melkbooten waren, was nu het ijs reeds sterk genoeg, om er zwierig over heen te glijden voor het windje. Maar in den wind was het een toer en vooral omdat, door de gedwon gen rust, het schaatsengerei niet in orde bleek. De meeste schaatsen waren stomp, het ijs glashard, zoodat de ijzers schampten en men geen flinken afzet kon maken. Natuurlijk was het vooral ook de jeugd, die profiteerde en de kou trotseerde. Ook hier bleek, dat het ijs in de laatste jaren op zich wachten liet. Meisjes en jongens van 9, 10 en 11 jaren zag men achter een stoel, slee of aan de hand van vader en moeder zich oefenen. Ze waren de eerste maal op de dunne ijzertjes, terwijl men vroeger op dien leeftijd haast al doorgeleerd was. Er zal nu wel terdege geprofiteerd wor den, de scholen zullen des middags wel vacantie moeten geven, want wie weet hoe kort de gelegenheid duurt. En de Friesche ouders rekenen het tot de opvoe ding, dat hun kroost moet kunnen schaat senrijden. Is er trouwens mooier en gezonder sport De besturen der ysclubs vergaderen druk om den dag der eerste wedstrijden te bepalen. Ze zullen er vele zijn, want menig club heeft een dik gespekte kas. Wie dit seizoen de snelste rijder op de korte baan zal zijn Vrij zeker geeft de hardrijderij van de ysclub te Joure heden daarop een antwoord. Men weet in de jongste periode was Baarda de baas. Maar ook hier zal men de gevolgen der mobilisatie gevoelen. Tal van hardrij ders zyn onder de wapenen geroepen en het zal wel aanvragen om extra-verlof regenen, om deel te kunnen nemen aan hardrijderijen in en buiten de provincie. De ijsclub Thialf te Heerenveen is kan- gewezen de amateurs-wedstrijden te houden om het kampioenschap van Friesland over de drie afstanden. Hedenavond beslist het bestuur omtrent den dag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2