Hoesten huizen rondgaan en vier pfenning per pond willen geven. Het aldus te verkrijgen vet voor de bereiding van spijzen is voor de inwoners van Berlijn. Het is toch een gruwelijk ding stelsel matig uitgehongerd te worden en zwakke vrouwen en kinderen den hongerdood in te jagen. Een volk moet toch wel groot zijn in zedelijke kracht dat zulk een be proeving draagt. Nu schijnt het wel dat de meeste men- schen over het algemeen te veel en niet op de goede manier eten. Een artikel van Dr. Kersting in de Zeitschr. fiir arhtl. Fortb. wijst daarop en prijst het «flechte- ren# aan. Men herinnert zich dat Flech- ter, een rijke Amerikaansche maaglijder, zijn gezondheid heeft weergekregen door zijn eten zorgvuldig te kauwen en de hoe veelheid dierlijk eiwit in zijn voedsel te verminderen. Met deze ondervinding wilde hij de menschheid gelukkig maken, en hij wendde zich in 1903 tot Chittenden, den physio- loog yan de Yale-universiteit. Deze stelde hem in de gelegenheid, nauwkeurige proe ven te nemen, en hij verkeerde daarbij in de meening, dat Fletcher's leeketheorie het zou afleggen. Maanden lang werden op Fletcher, Chitteden en verschillende pro fessoren en studenten proeven genomen, en de uitkomst was, dat Chittenden erkende bij Fletscher's levenswijze in lichamelijk en geestelijk opzicht bijzonder wel te zijn gevaren. Nn werden de proeven op vele studenten en soldaten voortgezet, en de verkregen gegevens in een groot werk in 1905 in het licht gegeven. In de Berl. klin. Wochenschr. verhaalt Hindhede van een bezoek aan de Yale-universiteit, waar 1200 inwonende, studenten zich volgens Fletcher's beginselen voeden, weinig of geen vleesch gebruiken, zich tevreden stellen van 3200 calorieën voedingswaarden van 50 tot 60 gram eiwit per dag, en, bij veel sport, tot veel geestelijken arbeid in staat zyn en er flink uitzien. «Fletchereri# is nog iets meer dan goed kauwen, wat ieder wel weet, dat moet gebeuren en ieder dan ook wel eens nalaat. Het iszóó lang kauwen op spijzen èn dranken, dat zij zonder willekeurige slik beweging omlaag vloeien. Er wordt wel gezegd, dat het beter is, grovere, onver deelde stukken mede in te slikken, omdai deze de peristaltiek zouden prikkelen. Daartegen komt Kersting op; zulke stukken prikkelen zeker den darm, die ze zoo snel mogelijk uitdrijft, maar meteen ook een deel van den inhoud, die nog verteerbare bestanddeelen bevat. Nu wordt een proefneming verricht op het gebied der voedings-physiologie, onge ëvenaard tot heden. 70 millioen menschen moeten het met veel minder eiwit en vet, ook met minder koolhydraten doen dan vroeger. Toch krijgen de meesten meer dan 3200 calorieën per dag naar binnen, en wordt gemiddeld nog altijd meer vleesch gebruikt dan de studenten der Yale-univer siteit krijgen. De geblokkeerde Duitscher voelt zich bij zijn diëet niet aangenaam, de Yale-student maakt het zoo goed als men maar kan verlangen. Waarom Omdat de fletcherende student goed huis houdt met wat hem wordt geboden. «Deed dit ook iedere Duitscher, dan zou er geen gebrek aan levensmiddelen en geen onte vredenheid meer zijn.« Door het uitvoerig kauwen worden alle voedingsstoffen, in vezels en cellen bevat, in vrijheid gesteldde spijsbrij zal den darm nu niet meer tot voorbarige verwij dering van zijn inhoud prikkeleu.- Beide omstandigheden maken, dat veel meer van de voedingswaarde ten nutte van het lichaam komt. Vandaar dat men zich met veel geringere hoeveelheden voedsel verzadigd voelt dan anders. Dit gevoel van verza diging mag niet worden geweten aan ver moeienis der kauwspieren. Deze zou zich ten hoogste by den nog ongeoefende kunnen voordoen. De met speeksel doortrokken koolhydraathoudende spijsbrij komt reeds ten deele verteerd in de maag aan, en de vertering wordt daar voortgezet. Ondanks het «droog# eten heett de «fletcheraar# weinig dorst. Na het gebruik van veel vloeistof wordt men dorstig; anders bij het fletcheren, waarbij men dikke soep gebruikt, doch ook deze goed kauwt. Merk waardig is de reukeloosheid der ontlasting, als men fletchert. Bij deze levenswijze bestaat ook minder behoefte aan alcohol. En de zwaarlijvige, die heeft leeren flet cheren, verliest zonder gevoel van ontbering, zonder dorst, zijn overtollig gewicht. Dr. Kersting eindigt zijn artikel met de hoop uit te spreken dat deze wijze van eten algemeen zal worden. Zóó zal het Duit8che volk «tot de tanden* gewapend zyn. Wie weet of wij in Nederland niet goed doen deze methode aan te leeren. Zwaar lijvige kunnen althans de proef eens nemen en &l gaan wy in de komende dagen geen schaarste van levensmiddelen tegemoet in ieder geval is voor elk lichaam dienstig bij het eten de tanden en kaken flink te laten werken. Van de gevechtsterreinen? De lezer heeft wel gemerkt dat wij er in de laatste weken schier niets bizonders van hebben meegedeeld. Er valt ook nergens een tot beslissing voerende strijd waar te nemen. De volkeren bereiden zich voor op het voorjaar. Alleen neemt de activiteit aan het Westelijk front toe. Een tijdlang bleef deze activiteit tot de Engelschen beperkt, maar in de laatste dagen zenden ook de Duitschers patrouilles uit om op de heele lini aanvallen op de loopgraven der tegen partij te doen. Vooral op het front van Verdun links van de Maas is de strijd hevig geweest. De Duitschers hebben daar bij eenige loopgraven aan de Franschen ontrukt. De Franschen zijn natuurlijk ter stond tot tegenaanvallen overgegaan en hebben daardoor volgens hun eigen opgaaf het grootste deel van de ver loren stellingen hernomen, zoodat er ten slotte voor de Duitschers nog eenig voor deel als resultaat overblijft. In het korte avond bericht van de Duitschers wordt de tegenaanval der Franschen mislukt genoemd. Het heele gevecht is niet van zoo heel veel belang en geenszius geschikt om ver andering in den heelen toestand te bren gen. Maar, zooals ook in een bericht van de Times opgemerkt wordt, de patrouil- leondernemingen op het Westelijk front nemen niet alleen in aantal, maar ook in kracht toe en dit wijst erop, dat de groote krijgsbedrijven op komst zijn. De Times noemt drie punten op, waartegen de onder nemingen der Duitschers in hoofdzaak ge richt zijn (Noyon, ten Noorden van Parijs), Verdun en de Elzas. Conclusies mag men daar niet uit trekken. Een deel van het front kan tot object van patrouilleondernemingefr gemaakt wor den, evengoed om de aandacht van den vijand af te leiden van het punt waar de hoofdaanval is ontworpen, als om dezen zelf door verkenningen voor te bereiden. Ook ten Westen van Riga, aan beide zijde van de Aa heeft het krijgsbedrijf zich een weinig ontwikkeld De Russen zijn er teruggeslagen. Een telegram uit Berlijn meldt dienaangaande Op den westelijken oever van de Aa gingen de Duitsche troepen tot een stormt loop over. Zij bekommerden zich niet om de sneeuw, waarin zij tot hun knieën wegzakten, om wakken in het moeras, en om rgrauaattrechters, die nauwelijks dicht gevroren waren. Zij drongen onweerstaan baar vooruit en maakte zich van een hard nekkig verdedigde Russische stelling meester. Slechts in eenige blokhuizen konden de Russen zich nog handhaven, maar ook deze vielen na een hardnekkigen strijd in han den van de aanvallers, 's Avonds was de geheele hoofdstelling in ons bezit. Op 26 dezer her haalden de Russen hun aanvallen, maar werden allerwege afgesla gen. De verliezen van den vijand waren op deze twee dagen zeer groot. De buit is toegenomen tot 21 machine geweren en twee mijnwerpers, het aantal gevangenen tot 20 Officieren en 2100 man. Op het Roemeensche gevechtsterrein zijn de Russen tot een aanval overgegaan en hebben de versterkte stellingen, volgens het bericht over een front van 3 werst doorbroken. Doch dit zijn allen slechts plaatselijke geruchten die geen gewicht in de schaal leggen. Om tenslotte nog een staaltje te geven van de wijze waarop in Engeland over Griekenland wordt gedacht volge bier een aanhaling uit een hoofdartikel van de Liverpool Post, een van de voornaamste conservatieve bladen. Het handelt over de inbeslagneming van de Grieksche koop vaardijvloot door Engeland. «Er schijnt (in Griekenland) geen twij fel te zijn geopperd aan de wettigheid van Engelands oogenschijnlijk drastische han deling Werd er twijfel geopperd, dan zou het waarschijnlijk geringe moeite kos ten dien te weerleggen. Griekenland en de entente staan in elk geval tot elkaar in een zeer byzondere verhouding, vooral sedert de Grieksche regeering twee jaar geleden de troepen der entente uitrroodigde op Grieksch grondgebied te komen. Sinds dien zijn natuurlijk de gewone betrekkin gen tusschen oorlogvoerenden en onzydigen opgeschort en niet meer van toepassing. Het gezag der entente in Griekenland wordt niet betwist (I) en het antwoord dat de Engelsche regeering heeft gegeven op Duitschlands plan om zooveel mogelijk van de koopvaardijvloot der wereld te vernielen, zonder op nationaliteit te letten, is in volkomen overeenstemming met de positie, die wij in Griekenland innemen.# Een meer verbluffend staaltje van ge schiedenisverdraaiing en vervalsching zal moeilyk zyn aan te halen. BUITENLAND. Een aanslag op den koning. MADRID, 29 Jan. (Reuter.) Een poging werd gedaan, om den trein te doen de- railleeren waarin de koning naar Grenada reisde. Een ijzeren staaf was over de rails geplaatst, doch werd bijtijds ontdekt, zoodat de ramp kon worden voorkomen. Een jonge Spanjaard, te Barcelona ge boren, werd gearresteerd de inhechtenis neming van vele anderen wordt verwacht. Uitlevering ^van gevangenen. Vier-en-veertig vrijgelaten Engelsche ge vangenen uit Ruhleben zijn Zondagavond te Olilenzaal aangekomen. Zij waren ver gezeld van vijf Nederlanders, een Deen, een Spanjaard, een Portugees en enkele niet-Europeanen, allen aangemonsterden der Engelsche scheepvaart, die eveneens hun vrijheid hadden herkregen. Een der comi téleden, belast met het afhalen der Engel schen, wist mede te deelen, dat eerstdaags de uitwisseling van ongeveer 7000 Duitsche civiel-gevangenen tegen 700 Engelschen zou plaats hebben. Een zeldzame smokkelaffaire. De Hongaarsche grenspolitie heeft ont dekt, dat sedert Mei 1915 onder valsche declaraties verscheidene honderden wagons graan over Oostenrijk en Zwitserland naar Italië zijn gesmokkeld. De waarde der al dus gesmokkelde waar bedraagt volgens de «Köln. Ztg.» ruim 12 millioen kronen. Er hebben reeds tal van arrestaties plaats gehad. De inbeslagnemingen duren nog steeds voort. o De vredesbeweging in Engeland. NEW YORK, 25 Jan. De «Evening Post# bevat een hoofdartikel onder het ■opschrift: »Het weren van berichten over de vredesbeweging in Engeland, waarin gezegd wordt: Men moet in Amerika goed begrijpen, dat men over het toenemen van het vredes- verlangen in Engeland niet juist ingelicht wordt. De Britsche regeering schijnt vast besloten te zijn, berichten hierover niet tot het buiteidand te laten doordringen. In het artikel worden verscheidene tijd schriften genoemd, die de vredesbeweging steunen, maar die niet naar de Ver. Staten gezonden mogen worden, o. a. het tijd schrift «Common Sense#, welks redacteur, Francis Hirst, aanhanger der vredesbewe ging is en die niet gelooft dat Engelarid's financieel weerstands vertn"gen den oorlog nog lang zal kunnen volhouden. Ook wordt gewezen op de huiszoeking, die gedaan is in het kantoor van mevr. Parikhurst, en op het in beslag nemen van enkele barer geschriften die van pacifistische strekking moeten zijn. Het artikel wijst er op, dat de bevel voerende generaal in het district Birming ham detectives op bepaalde burgers afzendt, die antwoord eischen op verschillende vra gen, bijv. op de vraag of zij rechtstreeks of indirect een of andere vereeriiging steu nen, wier streven tegen den oorlog gericht is. Deze vragen kunnen, van militair stand punt bezien, gerechtvaardigd schijnen, maar doen in ieder geval de onderstelling te niet, dat de burger van Engeland van zijn huis zijn kasteel kan maken, of in zijn huis geestelijke vryheid geniet. Verder wordt verwezen naar het jongste 'dreigement van Lord Curzondat overge gaan zal worden tot nog veel grootere beperking van de persoonlijke vrijheid. De bestaande beperking strekte zich blijkbaar ook uit over het verspreiden van alle be richten betreffende de talrijke vredesbijeen komsten die vooral in het noorden van Engeland met den steun van de arbeiders organisaties belegd worden. Berichten over met goede resultaten in groote zalen ge houden vredesbijeenkomsten worden niet gegeven. De «Evening Post# voegt hierbij dat de uitgebreide macht die aan de regeering verleend is door de rijksverdedigingswet misbruikt wordt, ten einde te verhinderen dat de neutrale wereld iets te weten komt van hetgeen onder de minderheid der be volking gebeurd én daarom dat er eigenlijk zulk een minderheid, die een andere ge zindheid heeft, bestaat. (N. v. d. D.) I kriebeling in de keel. Neem ANGA-bonbons I I BINNENLAND. 6 October 1915 werd door eenige sol daten van het fort aan den Sloterweg te Haarlemmermeer in de Genievaart een on beheerd schip gevonden. Spoedig bleek, dat de jonge schipper en diens vrouw wa ren verdronken. Men dacht dat de vrouw over boord was gevallen en haar man po gingen tot redding had aangewend. Thans echter is, volgens het »Hbt.« aan het licht gekomen, dat beiden zijn vermoord, na vooraf beroofd te zijn. Vermoed wordt, dat een paar vreemde arbeiders het gruwelstuk hebben bedreven. o Over de grens gekomen. Te Maasstricht kwamen vijf ontvluchte Russen aan ook arriveerde daar een Duitsch deserteur dre aan den User gevlucht was. Zaterdag arriveerden te Zevenaar twee Duitsche deserteurs in uniform. Zij hadden beiden reeds aan de fronten gestreden, en waren nu te Elten geplaatst om de grens te bewaken. Hedenmorgen is, naar men uit Sas- van Gent meldt, een Duitsch onderofficier op transsport gebracht om te worden ge ïnterneerd. Hij was gisteravond per trein over de grens gekomen door boven op een wagon te gaan liggen. Te Aalten zijn vijf Poolsche burgerkrijgs gevangenen over de grens gekomen, die in de mijnen hij Essen gewerkt hadden. Dien zelfden dag kwam daar een Duitsche de serteur aan. Zaterdag kwam te Winterswijk een 40- jarige Duitsche deserteur aan, die bij de grenswacht dienst had gedaan. Ongeveer gelijktijdig gelukte het een 26-jarigen Poól- schen krijgsgevangene in die gemeente de grens te overschrijden. De man, afkomstig uit Warschau, had ruim een jaar te Bot trop in de kolenmijnen gewerkt. Ook meldden zich drie negentienjarige Duitsche deserteurs aan het politiebureau te Almelo aan. Zij waren, na aanvanke lijk ongeschikt voor den militaren dienst te zijn bevonden, voor ongeveer zes weken ingelijfd en thans zoover afgericht, dat zij naar het front konden worden gezonden. Zij 'zouden deze week naar het Westelijk front hebben moeten vertrekken. Hdbl. Daar te Breda de beoogde gasbesparing niet is verkregen, heeft de gemeenteraad een nieuw voorstel van B. en W. aange nomen, waarbij voor de eerste 50 percent van het normale verbruik 8 cent, voor de hoeveelheid van 50 tot 70 percent 16, voor die boven 70 percent 24 cent per M3. wordt betaald. De winkels zullen na 6 uur (vroeger 8) slechts één pit mogen branden, uitgezonderd des Zaterdagsavonds. De staking in het visscherijbedrijf op geheven. In een Zaterdagmorgen gehou den vergadering van zeelieden in het vis- scherijbedrijf te IJ muiden is besloten de staking jn het bedrijf op te heffen, doch niet vóór Woensdag a. s. uit te varen. Invoer van Duitsche dekhengsten. De minister van landbouw maakt bekend, dat de Duitsche regeering vergunning zal verleenen tot uitvoer naar ons land van een gering aantal dekhengsten. Zondagavond is te Zevenaar de molenaar B, Roelofsen in een twist met een militair door dezen doodgeschoten. De getroffene was gehuwd en vader. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. «De Maas voor Heusden zit hoorden we Dinsdag morgen ten circa 10 uur zeggen en een ander vervolgde »dat moest gebeuren, want reeds Maandag zat het diijfijs voor de militaire brug vast.« Eu nu kwamen de beschouwingen, dat zoodra het ijs Tos zal geraken, de militaire brug het zal moeten ontgelden en zeker zal mede gevoerd worden. De tijd zal het leeren. De Maas voor de stad gelijkt nu eene ijszee, met al dit opgeschoven ijs, dat zich als eene sneeuwmassa voordoet. Vermoedelijk zal nog heden met de passage naar het veer te Nederhemert worden begonnen. Direct na het vastzetten van het ijs, komt het water opzetten, dat nu aan de eene zyde door den jjsdam te Drongelen wordt tegengehouden en aan de andere zijde niet verder dan Andel kan. Het water wast zienderoogen. De Heer R. Braams, Onderwijzer aan de M.U.L.O. School alhier, aangewezen als Landstormplichtige 1909, heeft voor- loopig vrijstelling van indiensttreding ont vangen. Een gelijke aanvraag door den Heer Van der Beek, Ambtenaar ter Gemeente- Secretarie alhier, ingediend is echter afge wezen. Ook onze gemeente heeft regeerings- steerikolen ontvangen en wel eierkolen, die k f 1.60 en nootjeskolen die i 1.90 worden verkocht. Het Heusdensch IJsfeest. »Men moet hooien als de zon schijnt en schaatsenrijden als er ijs is,« dat heeft het Bestuur der Heusdensche IJsclub ook begrepen en heeft eerst een kinderfeest en daarna op Maandag een feest voor allen op de keurige ijsbanen van de stadsgracht georganiseerd. Wat een prettig gezicht op die bonte menigte, die zich zoo opgewekt, met en zonder schaatsen, door elkander bewoog. Het terrein was met vlaggen versiert en het orchest weerde zich dapper. De be kendheid dat H. M. de Koningin eene medaille als eerste prijs beschikbaar had gesteld, vuurde niet weinig den lust aan onder de mededingers in schoonrijden, hardrijden en rijden in pareu. Het weder kon niet heter gewenscht worden en het bestuur had voor een goede regeling zorg gedragen. Brooddronkenheid werd niet waargenomen, alles ging in pais en vreè. Dat men den tijd goed gekozen had is nu gebleken want nauwelijks was het terrein verlaten of het begon te sneeuwen. Aanvankelijk en nog steeds gering, maar toch genoeg, om de pret van de winter sport tegen te werken. Des avonds werden in de IJstent op feestelijke wijze de prijzen uitgereikt, waar van de uitslag was als volgt Schoonrijden. Ie prijs Mej. Kuijpers met G. Doedeijns. 2e Mej. de Vries met H. van Eggelen. 3e Mevr. d. Dekker met A.J. v. d.Kolk. Hardrijden ie afdeeling. Ie prijs G Doedeijns met inadaille van H. M. de Koningin. 2e P. Schaap. 3e A. B. de Moor. Hardrijden 2e afdeeling. Ie prijs J Dijkman. 2e J. de Rooij. 3e Bakker. Hardrijden met hindernissen. Ie prijs Bakker. 2e Nou wens. 3e A. Vos. 4e Van der Staak. 5e H. Millenaar. Brakel. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1916 891 m. 750 vr. totaal 164 inl916*gev. 12 m. 25 vr. 37 inl916geb. 29 m. 20 vr. 49 Totaal 932 m. 795 vr. totaal 1727 in 1916 vertr. 22 m. 27 vr. 49 in 1916 overl. 8 m. 12 vr. 20 Bevolking op 1 Jan. 1917 902 m. 756 vr. totaal 1658 Er werden 10 huwelijken gesloten. Beneden-Langstraat. De hooihan- del is thans zeer kalm gestemd en er gaat betrekkelijk weinig om. De marktprijzen houden zich eenigszins staande en worden tegen het voorjaar zelfs nog hoogere prij zen verwacht. Stroo blijft zeer duur. Men besteedt voor gewoon handelshooi f 25 k f26, afwijkende soorten f22 a f24, schraal pershooi f17 f 18 en stroo f21 k f22, alles per 500 KG. Babyloniënbroek. Door de Vereeni- ging «Vooruitgang# tot veredeling in het Paardenras, in het Land van Heusden, a aangekocht te Bergen op Zoom de prachtig zwaar gebouwde voshengst «Turban#, die bij den landbouwer A de Graaf zal ge stationeerd worden. Capelle Op Zaterdag 20 Januari j.l. hield de Raad dezer gemeente onder Voor zitterschap van den heer C. H. L. V. Valter, Burgemeester dezer gemeente, een openbare vergadering. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Deze worden voor zooveel noodig voor kennisgeving aan genomen 2. Voorstel B. en W. te machtigen tol het sluiten van een contract in zake de electriciteitsvoorziening door onze gemeente van den Loonschendyk. Met algemeene stemmen wordt B. en W. de gevraagde machtiging verleend. 3. Behandeling verzoek om een bijdrage in de kosten van onderhoud van den Hoo- gevaartweg. Ged. Staten vragen om een bijdrage van f 80.per jaar, doch het voorstel van B. en W. is om een subsidie van f50. toe te kennen. Na eenige discussie wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten een bijdrage te verleenen var f50.aan de provincie zoolang deze der weg onderhoudt. 4. Voorstel tot verhooging der jaar- weddti van de ambtenaren ter secretarie De Voorzitter zegt dat het salaris van de ambtenaren ter secretarie veel te gering is en slechts f200.bedraagt. Dit ife in den tegen woord igen (yd veel te weinig, in aanmerking nemende, het vele en ver antwonrdelyke werk, dat hen op de schoü ders wordt geladen. Het toeval wil, dat m ii Q Zondag kwam te Oldenzaal over de grens een Fransche sergeant, ontvlucht uit het gevangenkamp Münster, waar hij circa 2 jaar had vertoefd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2