Winter- Hoesten, Scherpe Kleine oorzaken, groote gevolgen Vergeten vrouwen Den volgenden nacht werd de aanval herhaald. De vliegers namen waar, dat bommen op dokken en spoorlynen vielen. Alle bestuurders en toestellen keerden be houden terug. Het Duitsche legerbestuur erkent den aanval op Brugge. Het meldt, dat een loods in brand geraakte en dat te Gent 2 Belgen gedood en 3 gewond werden. De Parijsche opera kolenpakhuis. De Matin meldt, dat op last der politie te Parijs in de wandelgangen van het operagebouw kolenvoorraden zijn opgesla gen, waarvan ter plaatse aan de burgerij in het klein wordt verkocht. rusten als hulpkruisers en maatregelen te nemen voor de indienststelling van een menigte snelvarende moterbooten en ander klein materiaal als steun voor de torpedo- jagerflottilles en patroeljebooten bij hun taak. Wij hebben ongelijk zekere ongemakkei waardoor wij somwijlen worden aangedaan, te verwaarloozen. De hoofdpijnen, de zwaar- ten in de maag, de vermoeidheden, waarop wij niet letten, zijn in der daad de eerste verschijnselen van een verslapping van het bloed en een zanuwafmatting die, indien wij er niet op passen, snel overgaan in bepaalde bloedarmoede of neurasthenie. De menschelijke machine heeft ook noo dig van tijd tot tijd in orde te worden gebracht. En is het nu niet vreemd dat de mensch zorg heeft voor voorwerpen, voor werktuigen, voor machines waarvan hij zich alle dagen bedient, dat hij zich ongerust maakt over de minste teekenen van slijting die hij waarneemt, en in zich zelf de twee bronnen van zijn kracht en zijn weerstand zijn bloed en zijne zenu wen, geheel verwaarloost. Iedereen moest nu toch weten dat van de zuiverheid en den rijkdom van het bloed, zoowel als van den goeden staat van het zenuwstelsel, de gezondheid en de bedrijvigheid afhangen Het bloed en de zenuwen, die aan al lerlei soorten van invloeden zijn onderwor pen, vertoonen dikwijls verzwakkingen, aanduidingen van slijting en uitputting, die zich voordoen in den vorm der ongemak ken waarover wij zoo even spraken. Men moet niet wachten tot die verzwakkingen erger worden. Bij de eerste storingen volhardende vermoeienis, moeielijke spijs vertering, maagpijnen, vertragingen der na tuurlijke functies, moet gy uw bloed ver nieuwen en uwe zenuwen versterken door een kuur met de Pink Pillen te doen die zooals u de gepubliceerde getuigschrif ten bewijzen onvergelijkelijk krachtda dig zijn als vernieuwer van het bloed en versterker der zenuwen. De Pink Pillen geven aan het bloed zijn zuiverheid en zijn rijkdom weer, stalen de zenuwen opnieuw en wekken de eetlust en de spijsvertering op. De Pink Pillen zijn in het bijzonder aanbevolen aan lijders aan bloedarmoede en neurasthenie, aan hen die overwerkt zijn en aan alle zwakken in het algemeen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar A f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. De militaire actie van Amerika. De Morning Post verneemt uit Washin gton De militaire hulp, die Amerika den geallieerden zal geven, is feitelijk door den president vastgesteld na bespreking met de ministers van oorlog en marine. Voor het oogenblik zal die medewerking zich bepalen tot zuiver maritieme actie, daai men inziet, dat Amerika niet eerder in staat is een expeditie naar Europa te zen den dan over eenige maanden Amerika zal den patroeljediensl op zich nemen in den noordelijken en zuidelijken Atlantischen Oecaan en die zeeën vrij houden van ka pers en van duikhooten, aldus beveiligende de schepeu uit de Amerikaansch en Ca- nadeesche havens, waardoor de Engelsche en Fransche kruisers, belast met het toe zicht voor de Amerikaansche kust, vrij komen. De marineautoriteiten zijn van oordeel, dat zy schepen genoeg te hunner beschikking hebben om hun havens te be schermen zoowel als den Amerikaanschen en geullieerden handel en dat zy bij be hoorlijke indeeling van de vloot aan de handelsschepen voldoende bescherming kun nen geven totdat zy in volle zee zyn, ter wijl dan de verantwoordelykhèid voor hun veiligheid verder moet worden overgenomen door de vloot der geallieerden. De mogelijkheid van convoyeeren is be sproken, maar de betrokken autoriteiten achten dit niet uitvoerbaar, terwyl deze methode volgens hen niet een even groote bescherming geeft als het stationneeren van schepen op zekere vaste punten. Be halve de thans in dienst gestelde schepen stelt het marinedepartement voor koop vaarders over te nemen en deze uit te BINNENLAND. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een Regeeringsverklaring. Men seint ons uit den Haag In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de Minister van Binnenland- sche zaken de volgende verklaring afgelegd De Minister zegt thans in staat te zijn nadere inlichtingen te kunnen do^n in zake de ernstige gebeurtenissen der laatste dagen De Regeering heeft tot dusver hare hou ding zelfstandig bepaald. Een reden om anders te handelen ten aanzien van den door Duitschland afgekon- digden duikbootenoorlog bestaat er niet. De Regeering heeft zich steeds gehouden aan het internationale rechtwat recht is, blijft recht 1 De Regeer ing heeft niet nagelaten, ernstig te protesteeren tegen de door Duitschland afgekondigde houding, welke niet in overeenstemming met het volkenrecht is te achten. Onze Regeering heeft het beginsel der vrye zee hooggehouden. Er bestond geen aanleiding ver- a n'd eringte brengen in de in ternationale politiek van stip te neutraliteit en algemeene onpartijdigheid. De Regeering is voornemens [iedere schending van onze neutrali teit of grondgebied, van welke z ij d e ook, met de wapens te keeren. De Regeering hoopt de moeielijkheden van den nieuwen internationalen toestand, door de oorlog gerezen, als tot dusver met beleid te boven te komen. o Kattenvleesch naar Duitschland. Maandag passeerde te Zevenaar voor uitvoer naar Duitschland een groote hoe veelheid vleesch van katten 1 Dit is over de grens thans een veel ge vraagde delicatesse, daar kattenvleesch werkelijk goed moet smaken en voedzaam is. s (Hbl.) Steenkolennood in Amsterdam De steenkolennood in Amsterdam heeft reeds aanleiding gegeven tot tal van op stootjes in de stad. Zoo werden hedenmor gen een schuit en een klein scheepje, welke geladen waren met kolen en voor Rotterdapi bestemd waren aangehouden en bestormd door tal van personen, die met geweld trachtten de schuit en het scheepje leeg te halen. Zij werden daarin door de politie verhinderd. Bij de Rietlanden en aan den overkant van het IJ, daar waar de groote steen- kofenschuiten bunkeren en ook de trans porten kolen per trein worden aangebracht, hebben ook den geheelen dag tal van tot het uiterste gebrachte personen getracht, zich met geweld in het bezit van de zoo noodige brandstoffen te stellen. Op het terrein van de Steenkolenhan- delsvereeniging, waar het Rijks Distributie bureau zijn opslagplaatsen heeft, werd door degenen, die met en zonder geld kolen verlangden, een dreigende houding aange nomen en verklaarden zij, dat, wanneer men de brandstoffen niet op behoorlijke wijze kon verkrijgen, men er wel op een andere manier aan zou weten te komen. Hier werd om assistentie ter bewaking van de terreinen des nachts gevraagd en marécliaussée en politie zullen daai dan ook worden gestationneerd. o Van de Duitsche grens I Een meisje uit Bentheim, dat van de Duitsche militaire autoriteiten verlof had gekregen om aan den Nederl-Duitschen grenspaal met Hollandsche familieleden een onderhoud te hebben, werd verboden over de troepenbewegingen bij Bentheim te spreken. Bij het onderhoud was een Duitsche Feldwebel tegenwoordig, die, toen het gesprek in Holl.-Duitsche grens spraak gevoerd werd, verzocht, de Hoog- duitsche taal te spreken. Te Bentheim liggen ongeveer 179 land verhuizers voor Amerika, die door het besluit van onzen Minister geen toegang hebben tot ons land. o Wissels onderschept. Uit brieven, door Duitsche klanten ter betaling aan de bloembolleuhandelaars in de omgeving van Haarlem afgezonden, houdt de censuur de wissels terug. Alle betaling van gedane of toekomstige leverantiër. mag eerst 6 maanden na den vrede geschieden. N. v. d. D. De Lichtvervordening voor den kanton rechter. Voor den kantonrechter te s-Gravenhage was gedagvaard een drietal winkeliers, die in strijff met de lichtverordening, licht in hun étalage hebben gebrand, op een tijd stip dat dit verboden is. Alle drie meenden er, blijkens de ge tuigenverklaringen, iets op gevonden te heb ben, om zonder gevaar de verordening te kunnen overtreden. Zij hadden n.l. een licht laten aanbrengen juist achter de éta lage, zoodanig, dat toch hun étalage ver licht werd. Doch waar de verordening spreekt van het verbod van het hebben van licht ten hehoeve van de étalage, wer den zij verbaliseerd. Tegen één der winkeiers, die bovendien weigerde op last van poliitie het betrokken licht uit te doen, werd f 25 boete gevor derd, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen lamp. Tegen een, die te goeder trouw was, werd slechts f 1 boete gevorderd, en tegen den ander, die zijn licht had doen verplaatsen op een wijze, die nimmer zou zijn goedgekeurd door de gemeentelijke electrisch-lichtfabrieken,~werd f5 boete gevorderd, met teruggave van de in beslag genomen lamp. o Katwijker logger beschoten. Van de uitoefening der treilvisscherij is te IJmuiden binnengeloopen de logger »K. W. 25». De schipper van dit vaartuig rappoteerde het volgende Maandag 29 Januari waren wij op ruim 20 mijlen van de kust aan het visschen toen wij plotseling door een duikboot, die in onze nabijheid boven kwam, werden beschoten. We deden natuurlijk onmid- delijk alle pogingen om in de nabijheid van de duikboot te komen, ten einde onze nationaliteit te laten zien. [Vóór dat we echter dicht genoeg bij de duik boot gevaren waren, volgde een 2e schot. Nog meer naar de duikboot zeilende volg de een 3e schot. We waren reeds dicht bij de duikboot genaderd. Na het 3e schot verdween de duikboot, ongetwijfeld zien de, dat we Hollanders waren. Toen de duikboot in dc diepte verdween bleven we natuurlijk weer visschen en hebben ter plaatse niets meer gezien. De nationaliteit van de duikboot kon door ons niet worden vastgesteld. jarsten. handen en voeten, barsten, kloven, springende lippen. Gebruik FUROL I In doozen van 12Ys en 25 ct. kriebeling, vastzittende slijm. Neem ANGA-bonbons 1 In doozen van 30 en 60 ct. koude maakt gelaat en han den ruw en rood. Wasch gelaat en handen met FUROLZEEF! De huid wordt dan blank en zacht. Per stuk 60 ct. en 3 st. f 1 70. Bovenstaande artikelen ver krijgbaar bij vele Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat B 89 en Vuchterstr 430 en Apoth. Dr. Lammers en In demans; Waalwyk Apoth.' Fa. P. J van GilsWer kendam J. S. Fredenks, ^Drogist. Bij den handelaar S. te Gorinchem zijn ongeveer 200 L. petroleum in beslag ge nomen en is door de politie proces-ver baal opgemaakt wegens overschrijding van de vastgestelde maximumprijzen. De »Gamma.« In een interview heeft een der leden der bemanning van de in den grond ge boorde Gamma» gezegd: Ongeveer half drie in den middag van 1 Febr. gingen drie projectielen van een duikboot over ons heen. Wij draaiden Qnmiddellijk bij en zonden een sloep naar de duikboot, welke geen nummer toonde. Een officier ging in de sloep en werd naar de »Gamma< teruggeroeid. Wy moesten ijlings in onze sloepen gaan, daar de Duitsche officier, na dat hij in voor- en achterschip telkens twee bommen had geplaatst, groote haast had om te vertrekken. Wij zagen een groot stoomschip dicht langs ons voorbij komen, maar dit nam geen notitie van onze seinen. Nadat wij ongeveer vier uur in de sloepen hadden vertoefd, pikte een Nederlandsche mailboot ons op. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De winkels des avondds ten 8 ure gesloten I Dit bevel werd Woensdag-avond bij al le winkeliers aangezegd, ter besparing van gas en ziet nagenoeg alle neringdoenden zijn er mede ingenomen. Nu de maat regel algemeen is wordt het debiet in geen enkel op zicht benadeeld en vermoedelijk zal dit een voorloop van zijn, om in den vervolge eene algemeene 8 uursche sluiting in het leven te roepen. De vogels krijgen het kwaad maar menige huismoeder strooit brood en zet warm water voor de muschjes en meereis, die er gretig op aan komen. Ze worden zoo uitgeput, dat waterhoen tjes met getalleu gelijk gevangen worden Zoo ving gisteren A. van Berkel op den weg naar Heesbeen een roerdomp, die niet verder kon. 't Is anders niet gemakkelijk deze vogel te bemachtigen.. Andel. Wegens gebrek aan [kolen kunnen hier de catechisatiën niet meer ge houden worden. De Dinsdag en woensdag gehouden wedstrijden op schaatsen liepen best van stapel. Van 7 tot 12 jaar waren 22 deelne mers welke zonder uitzondering ieder een prijsje kregen Ook met die van 12 tot 16, waaraan door 7 werd deelgenomen, was dat het geval, zoodat iedereen zeer voldaan was. Door de volwassenen werden de prijzen als volgt behaalt: le prijs 10 gulden B. Hartman; 2e f7,50 G. J. Benckhuizen 3e f 5 W. den Dekker en 4e f 2,50 W. Eimers. Heden worden door de militairen weder wedstrijden gehouden in hardrijden met hindernissen en Dinsdag voor de ge huwde burgers wederom hardrijden, waar voor door de ijsclub, die reeds 100 leden telt, prijzen worden uitgereikt. Beneden-Langstraat. De handel in aardappelen staat begrijpelijkerwijze met dit strenge vriezend weder geheel stil en laat de behoefte daaraan zich dan ook steeds meer gevoelen. De voorraden blijken echter ook bij de boeren niet groot te zijn en zal de zuinig heid wel betracht mogen worden. Niet ten onrechte wordt daarenboven gevreesd, dat vele kuilen door den vorst zullen geraakt zijn. Genderen. Dinsdagmiddag werd hier een ijsfeest gehouden voor de schoolkinde ren. Het weder was prachtig en een groot aantal toeschouwers was aanwezig om de verrichtingen van de schooljeugd gade te slaan. De kinderen werden onthaald op kwatta en anijsmelk terwijl bovendien een viertal wedstrijden plaats hadden. De meisjes van twaalf jaar en ouder mochten ringrijden die jonger waren blok jes rapen. De jongens van twaalf jaar en ouder moesten ook blokjes rapen en de andere door twee tonnen kruipen. Oudste meisjes :-le prijs P. v. Gorkum. Jongere meisjes le prijs M. Boll. Oudste jongens: le prijs G. Uithoven. Jongere jongens: le prijs A. Kramer. Ruim 4 uur was een en ander afge- loopen en keerden de kinderen zeer tevre den huiswaarts terwijl de ouderen nog een paar uur bleven rondzwieren en op 't laatst in de maneschijn nog konden genieten van een danspartij, maar helaas niet op schaat sen want zoover zijn we hier in Genderen nog niet. 's.Gravenmoer. Woensdagavond is een aan het gemeentehuis staand rijwiel ontvreemd. De verdenking viel aanstonds op een paar militairen, die hier waren ge zien en in een naburige gemeente zijn in gekwartierd. Het onderzoek werd dan ook in die richting geleid, en naar we thans vernemen met goed succes. Herpt. De ijsvereeniging Nooit Ge dacht» had voor de kinderen van Herpt en Luttelherpt ysfeest georganiseerd, waar aan 99 kinderen deelnamen als Hardrijden jongens van 14-16 jaren en meisjes van 14-16 jaren. Het weer was prachtig en er was bij zonder veel belangstelling. De pryzen werden uitgereikt in het schoolgebouw, die meer dan vol was door ouders en andere belangstellenden. Het hoofd der school, de heer Ceelen sprak de kinderen hartelijk toe en reikte de pryzen uit. De kinderen zongen ter afwisseling vaderlandsche liederen. Meeuwen. Aan het telefoonkantoor alhier werden gedurende de maand Januari j.l. ontvangen 20, verzonden 24 telegram men. Nieuwendijk. Jl. Dinsdag is alhier een wedstrijd gehouden in het schoonrijden voor heeren, uitgeschreven door de IJsclub >Nieuwendijki>. le prijs M. Hoeke, 2e pr. C. de Later, 3e pr. J. Lagrouw, 4e pr. Chr. v. d. Stelt. Bij de op Woensdag gehouden wedstrijd in het schoonrijden voor paren zijn de prijzen als volgt uitgevallen. le prijs G. Hoeke en T. Kant, 2e pr. P. v. Wijk en D. Wijnands-Schouten, 3e pr. M. v. Anrooij en H. Colijn-Monschou- wer, 4e pr. A. Verheij en A. Baggerman. Sprang. Voor de nationale militie, lichting 1918 zijn in deze gemeente 19 jongelingen ingeschreven. Ten nadeele van A. D. zijn uit de schuur 10 kippen gesloten. Tot op heden bleef de dief onbekend. De 9-jarige G. H. viel achterover op het ijs. Met een diepe wonde aan .het hoofd werd zij opgenomen en door haar vriendinnetjes naar huis gebracht* De wonde moest onmiddellijk gehecht worden. Veen. Woensdagmiddag hadden door de IJsclub een drietal wedstrijden plaats. De eerste wedstrijd, was schoonrijden voor paren, waaraan hadden deelgenomen 5 paren. De pryzen (luxe voorwerpen) werden als eerste prijs toegekend aan Mej. B. Blanken (te Andel) en den heer J. Blankers, 2e prij3 Mej. J. Vos(Drongelen) met den Heer J. v. d. Velden en 3e prijs Mej. J. v. Andel (Biesheuvel) met den Heer D. Jiskoot. De tweede wedstrijd, was hardrijden voor mannen boven 40 jaar. Hiervoor had den zich aangemeld 4 personen. De eerste prijs f 3 werd gewonnen door C. Timmer mans. De 2e prijs f2 W. v. Drunen, 3e prijs f 1 W. Schouten. De derde wedstrijd was wel de attrac tie van den middag. Dit was hardloo- pen door vrouwen om spek. Een vijftal had zich opgegeven. De 1ste prijs, 5 pond ontving vr. G Wijnen. De 2e, vier pond, vr. S. v. Berkel, terwijl de andere drie mededingsters elk nog 3 pond ontvingen. Door het bestuur was voor het schoon rijden eene Jury aangezocht om hierover een oordeel te vellen, waarvoor zich had den bereid verklaard de Heeren G. Zoon, Aalburg, A. de Moor, Heusden en Chr. Sprengers te Oudheusden. Ze hadden geen gemakkelijke taak om hierover een oordeel te vellen, want er werd door al de opge ven paren keurig gereden. Naar we vernemen heeft de Heer S. zich tot de regeering gewend om voor deze gemeente een wagon kolen te ver krijgen, want met den dag wordt het gebrek al g rooter. We hopen dat hierin spoedig zal wor den voorzien. Het zou beter zijn als vrouwen meer aan haar eigen gezondheid dachten. De beste gezondheidsregels zijn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te blijven* Zij dienen niet te zwaar te eten, niet op opwekkende middelen te vertrou wen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zijn de vei ligheidskleppen. Zij onttrekken de vergif ten aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar de beste nieren kunnen geen over matige inspanning verdragen, en als zij falen, kan alleen rust en een speciaal nier geneesmiddel haar weder op streek bren gen. Versterk bij waarschuwingen door rug pijn, waterstoornissen, duizeligheid hoofd pijn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet ge makkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen ver trouwen als speciale hulp bij nierkwalen, omdat Foster's Pillen uitsluitend voor de nieren en blaas dienen een hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voor- komt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn verkrijgb. bij alle goede drogisten A f 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. door de verzorging van anderen zichzelf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2