tlJIOECSEl NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. i0 M. Zaterdag 10 Februari. ARNOLD HOY ER, Hoogstraat 122, ROTTERDAM. I P. VAN OGRWIJNEN, Houdt dit voortdurend In uwe gedachten. VOLKSBEDDEN-MAGAZIJN Hoogstraat 122 1 Tinnef6 - MtSÜSM 23-21, - DORDRECHT. Alles zeer geschikt voor vloerbedekking gedurende de wintermaanden. Speciaal Corsettenmagazijn tot de laatste cent Waan voor U dure geld L. VAN DHR VAART BEHOORENDE BIJ <3ET BUITENLAND. Duitschland gaat geen stap terug. Belichten uit Berlijn wijzen er up, dat de concessie door Duitschland aan Hol land gedaan betreffende de wijziging van het gevaarlijk gebied, niet beteekent een verzwakking van de eens gevormde plan nen. Minister Helferich verklaarde aan een vertegenwoordiger van een Noorsch blad, dat de onbeperkte duikbootoorlog was be gonnen, om aan den oorlog, waaronder ook de neutralen zwaar te lijden hebben, een sneller einde te maken. De onaange naamheden, die het gevolg voor de neu tralen van dezen verscherpten oorlog zul len zijn, zijn gering in verhoudiug tot die, welke zij tot dusver van Engeland hadden te dulden. Men mag in het buitenland er echter niet aan twijfelen, dat van een terugkeeren op het ingeslagen pad geen sprake voor Duitschland kan zijn. Wij zullen dezen weg tot het einde volgen en de neutralen zullen ons eenmaal dankbaar daarvoor zijn." o 400 nieuwe duikbooten »Dagens Nyhetercc zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat Duitschland voor zijn blokkade 400 nieuwe duikbooten ge bouwd heeft. o De houding der onzijdigen. Stockholm, 8 Febr. (Wolflb.) In den gisteren gehouden ministerraad werd be sloten zich niet bij den maatregel der Vereenigde Staten aan te sluiten. o Een geheimzinnige ziekte. Uit Rostof a. d. Don wordt gemeld, dat in de omgeving een raadselachtige ziekte optrad/ welke zich snel verbreidde. De aangetasten vertoonden gezwellen aan den hals en onderarm, de lijken worden zwart. Wegens gebrek aan doktoren is het moei lijk de ziekte te bestrijden. Tot dusverre zijn er 40 sterfgevallen. o De »Times« over Nederland. Londen, 7 Febr. Naar aanleiding van geruchten omtrent samentrekkingen van Duitsche troepen aan de Nederlandsche grens zegt de militaire correspondent van de Times De integriteit en onafhankelijkheid van Nederland en zijn overzeesche bezittingen blijven voor ons een levensbelang. In dé moeilijkste omstandigheden bleven onze goede betrekkingen gehandhaafd, dank zij de wijsheid der beide regeeringen. Maar het meest vertrouwen wij op het feit dat de Nederlanders 500.000 man in 't veld kunnen brengen, binnen zekeren tijd hun inundaties kunnen voltoofen en vast be sloten zijn eiken indringer te bestrijden, waar hy zich ook vertoont. o Bevroren ledenmaten. Een practische kuur, die dr. M. Oxner te Warschau reeds sedert zeventien jaren met succes toepast, schijnt zelfs in de ern stigste. gevallen volkomen genezing te bren gen. Deze kuur is in den laatsten tijd in het door den vorst van Monaco opgerichte Alexandrahospitaa! te Monte Carlo met succes beproefd, De vloeistof waarmee de bevroren li- chaamsdeelen hestreken worden, wordt door apotheker Kowalski te Warschau gemaakt en bestaat uit een deel salpeterzuur op 100 deelen gedistilleerd water. De behandeling geschiedt op de volgende wijze 1. Het bevroren lichaamsdeel wordt met warm water en zeep gewasschen op dat alle vet en vuil verwijderd wordt* 2. De bevroren deelen worden gedurende tien minuten in het water gehouden, zoo heet als men het kan verdragen. 3. De bevroren deelen worden goed gedroogd. 4 Dan wor den de zieke plaatsen en de omliggende huid flink bestreken met de Kowalskische vloeistof. 5. De bestreken deelen moeten vanzelf droog worden. 6. Het bestrijken wordt herhaald. Deze behandeling moet tweemaal per dag plaats hebben's avonds en 's morgens. Alleen kan men 's morgens het wasschen nalaten. Is er ergens een wondje, dan moet men oppassen dat daarin geen salpeterzuur komt. Zelfs bij ernstige bevriezingen schijnen de pijnen bij toepassing van deze methode na twee dagen te verdwijnen. Binnen zes ét acht dagen treedt volledige genezing op. Zijn de bevroren deelen niet meer rood, gezwollen en hard, dan houdt men met de behandeling op. Versche vorstbulten, op die wijze behandeld, verdwijnen reeds na twee of drie dagen. Open wonden worden met lavendelolie genezen. Hongeropstootjes te Wezel. Nederlandsche arbeiders, die in de Rijn provincie arbeiden en des Zondags in hun gezin hier te lande vertoeven, deelden de »Tel.« mede, dat in de afgeloopen week te Wezel aan den Rijn een oproer heeft plaats gehad. Honderden vrouwen uit het volk trokken in optocht naar het stadhuis en smeekten den burgemeester om aard appelen, zeggend dat er nog genoeg voor raad was, doch dat de aardappelen dooi de boeren werden vastgehouden. De bur gemeester antwoordde,dat er geen aard appelen meer waren en de boeren dit voedsel niet achterhielden. Hij gaf den vrouwen den raad te eten gele koolraap als Ersatz voor aardappelen en daarnaast witte koolraap als groente. De vrouwen weigerden het smakelijke en voedzame van dergelijk middagmaal te erkennen, en zei den dan zelf wel aardappelen te zullen halen. Zij staken den Rijn over en deden een inval in een dorp aan de overzijde van de rivier, waar zij de aardappelen* kuilen plunderden. Al spoedig rukten op hoog bevel militairen en politiemannen aan, die de vrouwen uit elkander geranseld hebben. Het moet daarbij beestachtig zijn toegegaan. Verscheidene vrouwen werden met de gummistok of de geweerkolven zoo mishandeld, dat ze bewusteloos in de kui len neervielen en later naar het ziekenhuis zijn overgebracht. o Zwitserland en de levensmiddelendistri butie. Zwitserland heeft met het oog op den nieuwen toestand een reeks bepalingen ge maakt, ten doel hebbende zijn voorraden langer te doen strekken. Verboden is om brood te gebruiken op den dag, waarop het is gebakken. Verder wordt alle ge bruik van meel tot andere doeleinden dan tot de vervaardiging van menschelijke voedingsmiddelen verboden. De invoer van de voornaamste levensmiddelen als graan, rijst en suiker, staat onder contróle van het rijk, dat de voorraden systematisch verdeelt. Vleesch en melk produceert Zwitserland genoeg voor eigen gebruik, zoodat moei lijkheid ten onrechte van deze levensmid delen niet te voorzien zijn. Geen slecht idée. Men schrijf uit Zurich De ervaring, dat in verschillende takken van handel tal van gewetenlooze speculanten Schieber noemt men die heerschappen hier in enkele maanden rijkaards ge worden zijn, begint ook in andere kringen een roekelooze geldzucht te kweeken. De overheid doet wel al het mogelijke om het groote publiek tegen uitbuiting te bescher men, maar het blijkt meestal uiterst moei lijk in dezen preventief op te treden, en slaagt men al erin den draad te pakken te krijgen, dan is het kluwen toch al zoo ver afgerold, dat men den hoofdschuldige in den regel toch niet m^er vangt. Anders staat de zaak bij de jongste speculatieve onderneming die door de z.g. huisjes-melkers op touw gezet is. Er werd coöperatief en volgens gegeven orders ge manoeuvreerd. Ouder voorwendsel, dat de hypothecaire rente hij de banken steeg, en reparaties belangrijk meer kosten dan vroeger, werd den huurder een opslag aangezegd, die buitengewoon hoog was. En het treurige van het geval is, dat voor al de kleine man als slachtoffer gekozen werd, omdat hij zich niet kan weren. Onverwacht hebben nu verschillende stadsbesturen ingegrepen. De stad Bern gaf het voorbeeld. Het gemeentebestuur verzocht allen huurders, die sedert Januari opgeslagen zijn, uit, zich met hun oude e» nieuwe huur-contracten op het bureel der gemeente-statistiek te melden, opdat daar de zaak onderzocht kon worden. De rest laat zich gemakkelijk raden. Dat er streng tegen deze speculanten zal worden opgetreden, blijkt uit het gemeentelijke rondschrijven, waarin o.a. gezegd wordt, dat de gemeentebesturen desnoods een be roep zullen doen op de bondsregeering om te voorkomen »dat de firiancieele steun door de gemeenten verstrekt in den vorm van loon-toeslagen, coöperatieve inkoopen e» d. tenslotte in de zakken der huisjes melkers terecht komen. Het bureel der gemeentelijke statistiek zal waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen nog al aanloop hebben maar als de eerste gevallen afgehandeld zijn, zullen er zeer waarschijnlijk geen nieuwe meer bijkomen. De heeren speculanten weten, dat hun rijk voorloopig uit is. (Hdbl.) BINNENLAND. Onze voedselvoorraad. Op het oogenblik is, voorzoover bereke ning mogelijk is, de in Nederland aanwe zige voedselvoorraad naar schatting voor 5 maanden voldoende, wanneer de distri butie met overleg geschiedt. Men late achterwege woeste betoogingen, om dat men per sé aardappelen wil en dat, terwijl door den mislukten aardap peloogst de voorraad bijzonder klein is in vergelijking met andere jaren, waarbij op het oogenblik bovendien nog komt, dat de strenge vorst het onmogelijk maakt een deel der ingekuilde aardappelen op te gra ven, zonder het gevaar dat de aardappelen tijdens het vervoer bevriezen. Rijst zal ons volksvoedsel moeten wor den want niet alleen zullen we minder aardappelen moeten gebruiken en gewend moeten raken aan de gedachte van aaid appellooze dagen, maar het broodgebruik zal ook in nog meer beperkte mate moe ten geschieden dan op het oogenblik reeds liet geval is. Rijst is een voortreffelijke vervanging van brood. Het is te hopen, dat er voldoende brand stof blijft, zoodat ieder zijn eigen potje kan koken en dat er niet zal moeten wor den overgegaan tot uitdeeling van rijst in gekookten toestand. o Mijnengevaar. In Januari j.l. zijn niet minder dan 237 mijnen op de Nederlandsche kust aange troffen. Daarvan waren er 230 van En- gelschen, 1 van Duitschen en 6 van on bekenden oorsprong. Deze opgave brengt het totaal der se dert het begin van den oorlog op de kust aangetroffen mijnen op 1877, onderver deeld als volgt: Engelsche 1229, Fransche 64, Duitsche 258, onbekende oorsprong326 o Het vluchtoord Uden. Men schrijft ons uit vluchtoord Uden Daar door de strenge vorst de werk zaamheden op vele plaatsen zijn stopgezet, zijn de laatste dagen nog vele vluchtelin gen naar hier gekomen, omdat zij in hun onderhoud niet meer konden voorzien. Thans, nu het getal bewoners 6500 beloopt, zit alles propvol en kunnen voor loopig alhier geen vluchtelingen meer ge plaatst worden. Onze bosschen I Nu men ten behoeve van de papierindus trie, van de bouwnijverheid, het leger enz. in alle deelen van ons land bezig is lanen en bosschen te kappen, verdient het vol gende in de »Middelburgsche Ct.« over weging Nergens in ons land bestaan wetten of verordeningen, die iemand kunn n dwingen na het kappen van een bosch tot nieuwen aanplant over te gaan of tot andere maat regelen die het behoud van boomen ver zekeren. In andere landen bestaan zulke voor schriften wel, met name in Duitschland Wat daarvoor in die landen als hoofdmotief meewerkthet gevoel voor natuurschoon dan wel het besef van het landsbelang bij boschaanplant, zullen we buiten beschou wing laten. We willen er alleen op wijzen, dat in Nederland, waar het aanplanten van hout aan het particulier initiatief is overgelaten, de houtrykdom steeds ^vermindert. Het blad zet uiteen van hoeveel belang het is, dat de boomen zooveel mogelijk ge spaard worden en wijst op de wenschelijk- lieid om, wanneer dit niet kan, toch iede- ren gevelden boom door een jong exem plaar te vervangen. In Italië werd in 1912 bij kon. besluit een plantfeest in alle gemeenten ingevoerd. De scholen krijgen dan vrij en de jeugd gaat in optocht naar een terrein in de om geving om boomen te planten de autori teiten zijn daarbij aanwezig. Ook in Oosteririjk-Hongarije, Rusland en Noorwegen worden dergelijke feesten ge houden. In Noorwegen alleen werden in 1912 door de schoolkinderen ongeveer 1 543 220 boompjes geplant, met regeerings en particulier geld betaald. In Amerika, waar geheele streken ont- boscht zijn, doet men zeer veel, om belang stelling te wekken en gaande te houden. Op deze wijze wordt reeds bij de jeugd belangstelling en liefde voor boomen aange kweekt. In ons land doet de jeugd niets liever dan boomen vernielen. Hinthamerstraat 34, hoek Gasselstraat, '«-Ilertogenbosch. Franco huis naar alle plaatsen in Nêderland, bij opgave van taillewydte en toezen ding van postwissel. Niet naar genoegen kan geruild worden. Speciaal voor corpulente figuren, tailles 70 k 100 cM. No. 1Hercules Baleinencorset, extra sterk voor Dames, met drukke bezigheden, tailles 52 tot 76 c M. k fl.60. Voor corpulente Dames 82 tot 92 c.M., dubbele stof, donkergrys k f2.15 en extra solide zelfde corset 82 tot 92 c.M. él f 2.80. J\o. 2. Roestvrije Baleinencorsets Extra lang, lange Elegante Modellen, gratis voorzien van Jauetels 56 tot 74 c.M. éi f2.80, f3.25, f3.90, in écru, crème en lichtblauwe kleuren. No. 3. Exira lange Directoire Modellen Weener Chic, lage Busten, lang over de heupen, in écru en crème kleuren, allen met prima dubbele roestvrije Baleinen, wasclibaar, onmisbaar voor élegante kleeding, tailleswijdtens 58 éi 74 ét f4.50, f4.90, 15 75 f6.75, f7.50 en f8.50. No. 4- Extra aanbieding Effen rose Batistecorset, dun en sterk Corset, zeer Elegante Coupe 56 tot 68 cM. f 3.25. No. 5. Heupcorsets voor slanke figuren 58 él 74 c.M. él f2 40, f3 75, met bijpassende Bustenhouders jour. f 1 25, f 1 80, f 2 40 f 2 90 Indien u zich dezer dagen moet voorzien van een of ander in het Beddenvak en u wilt zeker zijn solide goederen voor uiterst billijke prijzen te ontvangen u wilt koopt dan in het door gansch Nederland bekende solide eenig adres in ROTTERDAM opgericht door arbeideis (vaklieden) Wij leveren Kapok bedden met prima onvermengde Java kapok f9.75, f 11.75, f1350, f1450 f 15.50 tot f31.50. Kapok Matrassen le klas werk, prima valling f 9 75 f 11 75 f 13 50 f 15.50 f 16 50 tot f 28. -. Veeren Bedden met gegarandeerd gestoomde veeren f 24. f 27.— f 30.— f 32.50 f. 36 f 40. tot t 90 Wollen dekens Leidsehe fabrikaten van af f 5.50 tot f 18 50. Gestikte dekens wit gewatteerd van af f 3 50 tot 12 50 Molton Dekens waschechte randen vanaf 65 ct. tot f 4.75. Verder allen soorten spiraal, springveer en zeegras matrassen, houten en ijzeren ledikanten, Bedtijken en overtrekken. Uitsluitend solide kwaliteiten voor aiterst billijke prijzen. Eenig adres Telefoon @55. Groote sorteering, prima kwaliteit, con- curreerende prijzen in Cocostapijten, afgepast en stukgoed. Prachtige collectie tapijten in diverse kwaliteiten. Ruime keuze in Chineesche en Japansche matten. dat de grootste sorteering UukmkinH.J aponHtoflen Fantasie Katoenen eti JLijingerieta tegen de meest concurreerende prijzen, gevonden wordt in den MANUFACTURENHANDEL HINTHAMFRSTRAAT 52. VUo»ch. VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5