Winter- bij een schatting van de uitwerking ook de vermindering van de neutrale vaart op de havens van de entente in rekening brengen. Wat een gezaghebbend persoon onder de centralen er van denkt, blijkt uit een onderhoud, dat een medewerker van de Börsen Courier had met een van de voornaamste mannen uit de Oostenrijksche regeeringswereld. Deze zeide Wij hebben niet noodig te overdrijven. Beweringen, als zou de kolenvoorraad van Engeland half April 1917 uitgeput zijn, of dat anderhalf millioen ton Nederland- sche schepen uit de vaart genomen zullen worden, kunnen beter achterwege blijven. Als de Nederlandsche regeering het uit varen van de schepen verbiedt, dan is daarmede niet het verkeer van anderhalf millioen ton gestremd, maar van ten hoog ste 30,000 ton per dag. Dat de kruiseroorlog der duikbooten een groot succes heeft gehad is zeker, en dat van den onbeperkten duikbootoorlog zal nog grooter, ja beslissend zijn. De vraag is echter, wanneer dit succes zal blijken. Dat zal natuurlijk niet eerst het geval zijn, als het grootste gedeelte van de En- gelsche handelsvloot vernield is, maar reeds op het oogenblik, waarop Engeland zal inzien, dat de schade, die de duikbooten aanrichten, niet alleen door het bouwen van nieuwe schepen, door de hulp van de neutrale scheepvaart, door het verbod van overtollige transporten niet kan worden goedgemaakt, maar dat een toenemende vermindering van de scheepsruimte, die ter beschikking van de entente staat, is waar te nemen. Het verlies aan scheepsruimte zal voor den vijand en voor de neutralen, als zij vrijwillig of gedwongen de vaart voor hem voortzetten, geweldig toenemen, en waar schijnlijk in dezen zomer onze vijanden, en in het bijzonder Engeland, tot het inzicht brengen, dat een voortzetten van den oorlog voor hen rampzalige gevolgen kan hebben. Het vernietigen van elk schip beduidt niet alleen een groot verlies tijdens den oorlog, maar grooter nog voor de periode na het sluiten van den vrede. Hoe meer schepen er vernietigd worden, des te meer wordt het zwaartepunt ten gunste van de centrale mogendheden verschoven. Onze eigen scheepsruimte zal voor den overgangs tijd na den oorlog voor onze behoeften ruimschoots voldoende zijn, terwijl de Entente, als het verlies aan schepen nog maar een weinig toeneemt, met gebrek aan scheepsruimte, en veel hoogere vrachten dan wij te kampen zal hebben. Het is wel eigenaardig de wederzijdsche beschouwingen der vijanden over den zee oorlog te vergelijken. Niet te ontkennen valt dat men zich aan beide zijden aan verregaande eenzijdigheid schuldig maakt. Van Engelsche zijde doet men het voor komen alsof het met de Engelsche blokkade volkomen in den haak is. De neutralen hebben niet te klagen. Hun overzeesche handel wordt eenvoudig door een der oor logvoerende landen gecontroleerd en men zorgt er voor, dat zij niet meer invoeren, dan noodig is voor eigen gebruik. De neutralen mogen dus zwijgen. Over de vraag of het zedelijk geoorloofd is gansche volken uit te hongeren en hen alzoo tot overgave te dwingen behoeft ook niet geredeneerd te worden. Dat wordt goed gepraat met den dooddoener la guerre comme k la guerre vrij vertaald in den oorlog moet men niet te nauw zien. Allergrappigst of wilt gij allertreurigst is de opmerking van het Engelsche dagblad de Daily Telegraph dat betoogt dat het geheel en alleen de schuld van de Duitsche regeering is, dat de bevolking geen eten genoeg heeft, en dat deze omstandigheid niet in verband staat met de blokkade dooi de Engelschen. Bovengenoemd blad zegt, dat de statistieken aantoonen, dat de kin deren in Duitschland niet het slachtoffer van den oorlog zijn. Maar afgezien daar van zou de regeering veel meer voedsel kunnen geven, zonder van den hoogen boom te leven. De Engelsche blokkade heeft Duitschland alleen van zijn grond stoffen beroofd, die het voor den oorlog kon gebruiken en van veel artikelen van luxe. Maar de regeering bedriegt het volk stelselmatig en hoopt groote voorraden op, die ze voor iets anders wil gebruiken dan in den mond van het volk te stoppen. De Duitschers van hun kant wijzen de beschuldiging, als zouden zij zonder waar schuwing schepen in het afgesloten gebied in den grond boren met een grootsch gebaar van de hand zeggende Wy hebben gewaarschuwd eens en voor al. Wij heb ben alle neutralen doen weten, dat hun vaartuigen onvoorwaardelijk kelderen zullen, wanneer zy door een duikboot betrapt worden buiten den vaargeul die wij hebben aangegeven. Derhalve dragen niet wy, maar zij de schuld indien bij hettorpedee- ren menschenlevens te betreuren zijn. Maar met dat al worden de neutralen, en vooral Nederland, door al deze schen dingen van het volkenrecht duchtig in de knel gebracht. Er komt een steeds toe nemende inkrimping van onze scheepvaart en dus een hoogst ernstige vermindering van de toevoeren. Wij kunnen derhalve niet zuinig genoeg met onze levensmiddelen handelen om ons alzoo te wapenen tegen den vijand die aan komt sluipen Het gebrek, het tekort. Bij zoovelen heerscht de waangedachte als of Nederland nog voedsel in overvloed heeft. Beperking en bezuiniging wordt nog zoo weinig betracht. Laat men toch op alle gebied de zoo noodige spaarzaamheid in acht nemen. Op de kleintjes letten, over leg plegen. Zoo menig lap tuin of bouw grond kan nog productief gemaakt worden. Laat men het doen. De komende tijden dreigen met schaarste en dus alles benut wat dienstig kan zijn voor de voeding en onderhoud van ons volk. Bij doelmatig gebruik van de aanwezige middelen kan het onheil worden afgewend. Wij zien het aan Duitschland wat een volk in benarde tijden kan verdragen, en hoe de moeilijkheden hen te boven komen ah- er is een vaste en uitdrukkelijke leiding. Zoo schreef professor Schlesïnger in een artikel over de oorlogsvoeding èn de jeugd dat hem gebleken was bij zijn onderzoekin gen der schooljeugd, dat de kinderen ge durende den oorlog wel minder in de lengte waren gegroeid en ook in den beginnen afnamen in gewicht. Maar sedert het derde kwartaal van 1916 was er een algeheele verbetering ingetreden. Nog slechts twee procent van de jon gens waren in deze periode afgevallen en juist degenen, die in het tweede kwartaal het meest waren gegroeid. Bij zeven procent was het gewicht onveranderd ge bleven, negentig procent waren gegroeid, merkwaardiger wijze een vijfde meer dan in dezelfde periode van vroegere jaren. Professor Schlesinger zegt aan het eind van zijn beschouwingen Onze jeugd ziet er gedurende den oorlogstijd nog steeds gezond en frisch uit, zij het ook iets min der zindelijk misschien. En zij presteert op school zoowel als in de werkplaats nog precies het zelfde. Dit oordeel moge wellicht te rooskleurig zijn. In ieder geval staat vast dat onze oostelijke naburen partij weten te trekken van het weinige dat zij bezitten en ons wat organisatie betreft verre de baas zijn Op het Westelijk front aan de Ancre zetten de Engelschen hun aanvallen voort. Zij hebben er eenige voordeelen bevochten. Nu het weer wat milder wordt merken wij overal weer verhoogde gevechtsbedrij vigheid. Tot straks de Lente aanbreekt en met haar de hel losbreekt. BUITENLAND. Een munitiefabriek vernield. Volgens een telegram uit Tokio aan de P. T. A. is een munitiefabriek in de buurt van Yokohama totaal vernield door een ontploffing. Een aantal dichtbij gelegen boerenwoningen werden in de asch gelegd en meer dan 200 personen verloren het leven. Fransche bladen hebben er zich de laat ste tijden mee bezig gehouden uit te re kenen—schrijft de Toorts— hoeveel vol keren aan de zijde der entente meevech ten. Wij telden er 36, namelijk Alba- neezen, Anamieten, Arabieren, Australiërs, Basken, Bretanjers, Dahomeyers, Engel schen, Finnen, Franschen, Georgiërs, Hawaï- anen, Italianen, Japaneezen, Litauers, Mori- tenegrijnen, Mooren, Polen, Portugeezen, Roemenen, Russen, Sakaladen van Mada gaskar, Serviërs, Senegaleezen, Schotten, Tartaren, Transvaler? (lees Afrikaanders), Tonkineezen, Vlamingen, Walen en Nieuw- Zeelanders. Als men Australiërs en Nieuw-Zeelanders afzonderlijk telt, zou men het de Canadeezen ook moeten doen. o Nieuw oorlogscrediet in Engeland aan gevraagd. Naar de »Times« mededeelt, zal Bonar Law vandaag in het Lagerhuis een crediet van 550 millioen pond sterling aanvragen. Dat is het grootste bedrag dat ooit een Engelsche staatsman in een enkele zitting van het parlement gevraagd heeft. Om den oorlog tot 30 Maart voort te zetten alleen is 200 millioen pond noodig. Het nieuwe crediet brengt de totale oorlogs uitgaven voor Engeland op 4082 millioen pond. oN De lichting 1918 komt in April op. Naar Havas nader meldt, beoogt het wetsontwerp-Ribot tot het onder de wape nen roepen der Fransche lichting 1918 de recruten te laten opkomen in April a.s. De herkeuringsraden, die oude lichtingen aan het uitziften zijn, komen 15 Maart met hun arbeid klaar. Lichting 1917 kwam in Januari 1916 reeds op. o Schending der Noorsche territoriale wa teren. Het Noorsche stoomschip »Sortland« is, naar »Dagbladet« mededeelt, binnen de Noorsche territoriale wateren door twee Engelsche torpedojagers beschoten. o Geneesheeren teruggeroepen. Berlijn, 12 Febr. (Spec. Dienst.) De Amerikaansche geneesheeren hebben tele grafisch bevel ontvangen van uit Amerika om Duitschlandl te verlaten. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat de V 69 gisterenmorgen behouden in een Duitsch steunpunt is aangekomen. —o Een merkwaardige uitvinding. De »Daily Chronicles verneemt uit New-York Een torpedo, welks uitvinder beweert, dat hij een naderend schip hoort komen op l1/» mijl afstand, en dan van zijn anker los raakt, werd gisteren te Pittsburg gede monstreerd door Montraville Wood uit Chicago. De torpedo zou dan een snelheid hebben van 40 knoopen en is in staat zich zelf te richten en zich naar alle wijzigingen in den koers van een vijandelijk schip te verplaatsen. Deze torpedo is in bezit van de Ameri kaansche regeering. o Erkenning der Voorloopige regeering door Frankrijk. De Fransche regeering heeft aan de voorloopige Grieksche regeering (die van Venizelos) medegedeeld, dat de Fransche autoriteiten last ontvangen in officieele betrekkingen te treden met de consuls, die door deze regeering worden aangewezen. De koningin van Bulgarije. De gezondheidstoestand van de koningin van Bulgarije is zeer geschokt. o Een voorspelling van Minister Hodge. In een dezer dagen door den minister van arbeid, Hodge, gehouden redevoering zeide deze o.a. Ik geloof geen geheim te vertellen, als ik zeg, dat de hoofden van ons leger en die van de legers onzer bondgenooten hebben geconfereerd, en dat zij hebben besloten, om den oorlog te ver korten, zoodat hij met het einde van den zomer ook beëndigd zal zijn. o Bezuinigingen in Denemarken. Binnenlandsche Zaken in Denemarken heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij gelast wordt, dat alle winkels Maandag, Woensdag en Donderdag om 6 uur, Dins dag en Vrijdag om 7 uur en Zaterdag om 9 uur zullen sluiten. Schouwburgen, varié- té's, enz. moeten om 10 uur sluiten, café's om 11 uur. Het tramverkeer en de straat verlichting worden aanmerkelijk beperkt. I handen en wintervoeten. Gebruik FUROL! BINNENLAND. Nederland en de oorlog;. ONZE SCHEEPVAART. Dank zij de bemoeiingen der N. O. T is in beginsel met de Engelsche Regeering overeenstemming verkregen omtrent een regeling, volgens welke de uit de Veree nigde Staten naar ons land uitvarende schepen niet verplicht zullen zijn eene ha ven in Engeland aan te doen, doch iri de plaats daarvan Halifax of de Bermuda's zullen aandoen. Omtrent de uit andere landen en onze koloniën hierheen varende schepen en de schepen, welke Nederlandsche havens uit varen, zijn nog onderhandelingen met de Engelsche Regeering gaande. De ïGamman. (Officieel.) De Minister van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat Hr. Ms. ge zant te Berlijn ingevolge zijne opdracht zich tot de Duitsche regeering heeft ge wend om opheldering te vragen over de vernietiging van het s.s. iGammat door een Duitsche duikboot. De Duitsche Regeering heeft daarop te- kennen gegeven, dat de vernietiging van genoemd schip in geen geval is te beschou wen als een gevolg van de uitbreiding van den duikbootoorlog en heeft een nauwkeu rig onderzoek toegezegd, zoodra de betrok ken duikboot zal zijn teruggekeerd. Boven dien gaf de Duitsche Regeering te kennen, dat zij indien uit dat onderzoek mocht blijken, dat het relaas over de vernietiging juist is, niet zal aarzelen volledig genoeg doening te geven. ,De zeillogger Sch. 235 vernietigd. De zeillogger was het eigendom van den reeder H. Dirkzwager te 's-Gravenhage. Volgens bij dezen ingewonnen inlichtingen bestond de bemanning van het vaartuig, dat den 31 en Januari uit IJmuiden naar zee was vertrokken, uit acht koppen, zoo dat mag worden aangenomen dat alle op varenden, die allen te Scheveningen thuis behooren, zijn gered. Schipper is W. Vrolijk van Scheveningen. Te Rotterdam zijn een partij kleiaard- appelen in beslag genomen, afkomstig van een bezending van 400 H.L. te West IJselmonde gekocht. Er waren er van deze aardappelen reeds verkocht tegen f 15 de H L. o Nederland aanvaardt de bescherming der Britsche belangen in Duitschland. Reuter seint uit Londen d.d. 12 Febr. In het Lagerhuis verklaarde Fitzalan Hope, als vertegenwoordiger van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, dat de Nederlandsche regeering er welwillent in toegestemd heeft, de bescherming der Engelsche belangen in Duitschland op zich te nemen. De Nederlandsche regeering zal ongetwijfeld te gelegener tijd schik kingen treffen voor bezoeken aan de kam pen in Duitschland, waar Engelsche ge vangenen geïnterneerd zijn. o De »V 69vertrokken. De Duitsche torpedoboot V 69 die voor eenigen tijd na het bekende gevecht in de Noordzee geducht gehavend te IJmui den binnenkwam, is gisteravond vertrokken. Zij wérd daarbij geassisteerd door de Duit sche zeesleepboot »Süd-Amerika 8,« die in den nacht van Zaterdag Zondag te IJmuiden was aangekomen. Bij het ver trek der V 69 stoomden het Nederland sche oorlogsschip »Noord-Brabant« en zes Nederlandsche torpedobooten vooruit. De V69 nam na het vertrek van IJmuiden aanvankelijk de zuidelijke richting. De Duitsche torpedoboot is tijdens haar verblijf te IJmuiden heel wat opgeknapt. Het stukgeschoten hulpstuur is hersteld en de doorboorde commandobrug heeft men van een houten bemanteling voorzien. o Een schatgraver. Een soldaat uit het kamp van Zeist, die bezig was met konijnendelven, heeft twee zakken met leer, terwaarde van f 300, aan het licht gebracht. Vermoedelijk is een en ander van diefstal uit het kamp afkomstig. Een onderzoek is gaande. Gewetenspatronen. Bij een aan den minister van oorlog ge richt schrijven, onderteekend ïEen goed Vaderlander is ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen uit Arnhem f 10, als vergoeding voor by schietoefeningen ver bruikte rijkspatronen. Wat een lekkages komen er voor den dag 1 Onze scheepvaart. Men seint ons uit den Haag In de heden gehouden conferentie met het bestuur der vereeniging van gezagvoer ders en stuurlieden en den secretaris van de Zeeliedenvereeniging »De Volharding* te Rotterdam is door den minister van Handel meegedeeld, dat hij voor de trans atlantische vaart geen toestemming tot uitvaren zal geven, zoolang niet vaststaat, dat niet een haven in Engeland behoeft te worden aangedaan. Wordt de toestand nog nijpender, dan zal de minister een nieuwe beslissing nemen. Naar de Maasb. uit Coevorden verneemt, zijn te Neuerhaus 20.000 man artillerie met kannonnen enz. gedetacheerd en wordt nog eenzelfde aantal verwacht. o Nederlandsche stoomschepen in Engelsche havens vrijgelaten. (Officieel). De Minister van Koloniën ontving telegrafisch bericht, dat 22 Nederl. stoomschepen in Engelsche havens in het oosten opgehouden de verlangde vergunning tot uitklaren hebben verkregen. Koninklijke gift. Hare Majesteit de Koningin heeft ander maal f 50,000 geschonken aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité. o Doodgevroren. Verleden week vond men te Utrecht 2 veedrijvers op een bank doodgevroren. De roofaanval te Winschoten, De Rechtbank te Winschoten behandelde gisteren den roofaanval op het kassiers kantoor van de firma Groeneveld. De Officier van Justitie eischte 20 jaren ge vangenisstraf tegen den dader, J. de Boer. Een teeltregeling. Naar het Hbld. verneemt, zal eerstdaags in de Staatscourant worden opgenomen een besluit, waarbij de minister, ingevolge de hem bij de Distributiewet verleende be voegdheid, de teelt van bepaalde gewassen, welke niet voor de volksvoeding noodig zijn, aanzienlijk beperkt. Een witboek. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft in den vorm van een witboek aan de Staten-Generaal doen toekomen de diplomatieke correspondentie tusschen hem en de gezanten van Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije te 's Gravenhage gevoerd betrekkelijk de verscherping van den duik bootenoorlog. Uit deze bescheiden blijkt, dat minister Loudon, beantwoordend de desbetreffende nota's van kennisgeving omtrent de afslui ting van de zeegebieden, herinnert aan de protesten, die de Nederlandsche regeering reeds vroeger gericht heeft tegen van Engelsche en Duitsche zijde genomen ma ritieme maatregelen op de Noordzee en er op wijst, dat de Nederlandsche regee- i-ing zich thans met te meer reden ver plicht ziet, zich met de uiterste kracht te verheffen tegen het aangekondigde duik bootenstelsel, dat ook om den voorbedach telijken aanval op onzijdige schepen, welke lading of bestemming zij ook mogen hebben en zonder onderscheid te maken of hun aanwezigheid in bedoelde gebieden vrijwil lig is dan wel het gevolg van omstandig heden, onafhankelijk van hun wil. De Nederlandsche regeering kan, zegt de minister, in de vernietiging van onzij dige schepen door de oorlogvoerenden slechts een schending van het gevestigde volken recht zien, om nog te zwijgen van aan randing van de wetten der menschelijkheid, indien zij plaats had zonder eenige bekom mering over de veiligheid van de zich aan boord bevindende personen. De verantwoordelijkheid voor eventueele vernietiging van Nederlandsche schepen in de gebieden, waarvan sprake is, en voor het verlies van menschenlevens dientenge volge, zal, zegt de minister, op de Duitsche regeering terugvallen, wier verantwoorde lijkheid in het bizonder zwaar zal zijn in de te voorziene gevallen, waarin de schepen zouden genoodzaakt zijn, zich binnen de gevaarlijke zone te begeven door drang van de zijde der oorlogsschepen van den vijand, die het onderzoekingsrecht uitoefent. De territoriaal bevelhebber te Zwolle heeft Vrijdag en Zaterdag 564 personen van vreemde nationaliteit het verblijf in zijn ambtsgebied ontzegd. De publicatie van het Nederlandsche Witboek wordt in de Engelsche pers op zeer gunstige wijze besproken en het Ne derlandsche standpunt geprezen. o Kolen uit Duitschland. Naar wij vernemen gingen Dinsdag de eerste extra-treinen naar Duitschland met ledige wagens, om steenkolen te halen voor de Spoorwegmaatschappijen. o Tanks voor het Nederlandsche leger. Het ^Centrum* schrijft Naar wij vernemen zal het Nederland sche leger naast de den laatsten tijd in gevoerde moderne strijdmiddelen, binnen kort ook kunnen beschikken over zoogen. motortanks, welke in den huidigen oorlog hebben bewezen zulke geduchte wapens te zijn. Uit Amerika zijn veertien dagen geleden twee geraamten gearriveerd voor twee dezer allermodernste strijdmiddelen. Ze zijn uitgerust met vier-cylinder-explosie motoren van het viertakt systeem, welke een geweldige kracht kunnen ontwikkelen. De pantsering zal aan de constructie werkplaatsen van het leger hier te lande worden aangebracht. Het plan bestaat het aantal dezer tanks binnenkort uit te breiden. A o Alleen te Rotterdam hebben zich pl.m. 500 zeelieden gewend tot het bestuur van den Alg. Nederlandschen Zeemansbond, die door de Engelsche zeelieden-organisatie was aangezocht Nederlandsche zeelieden in En- geland te plaatsen, om zich beschikbaar te stellen voor het varen op Engelsche stoom- schepen. o Bij het openbaar onderwijs te Rotterdam I zijn 75 scholen voor lager onderwijs wegens gebrek aan brandstof gesloten. Uit Rotterdam wordt aan het Hbld. gemeld, dat voor de hervatting van den dienst op onze koloniën wordt overwogen de reis te doen maken via New-York en het Panamakanaal. Een deel der vloot zou van de Nederlandsche havens op New- j York gaan varen, terwyl dan het andere

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2