Voor MU jonge meisjes. BUITENLAND. De Amerikanen geven den .ondersteu- ningsarbeid in België op. De Amerikanen trekken zich terug uit het steuncomité voor België en Noord- Frankrijk. De Duitsche regeering legt hun te veel moeilijkheden in den weg. Hun posten in het bezette gebied mogen ze niet behouden, alleen zal het enkelen, onder wie de gezant Whillock, die echter geen diplomatieke positie meer inneemt, ver gund zijn, te Brussel te blijven. Automo bielen of andere middelen van vervoer mogen deze commissie-leden echter niet meer gebruiken. Met zooveel beperkende bepalingen voor zich, willen de Amerikanen dë verantwoor delijkheid niet meer blijven dragen. Ze hebben der Duitsche regeering dan ook medegedeeld, dat ze Frankrijk en België onmiddellijk verlaten zullen en dat slechts een dergelijke uitzondering maakt echter het verbod van uitvoer geen gewag. Vooral wordt het onbillijk geacht, dat de bestel lingen welke voor het bekend worden van het uitvoerverbod gedaan werden, niet meer kunnen worden uitgevoerd, temeer, omdat de stremming in het verkeer tengevolge van de vorst veelal oorzaak was dat de bestellingen nog niet waren geëffectueerd. De mogelijkheid schijnt intusschen te be staan dat op daartoe in te dienen requesten door de Duitsche overheid gunstig zal worden beschikt en dat de vooraf bestelde wijnen alsnog zullen mogen worden uitge voerd. Het dagelijksch brood. Koolrapen-zuur kool. Duitschland bezit geen rijksbroodkaart zooals wij die in ons land hebben. Iedere gemeente geeft haar, eigen broodkaart uit, zoodat de broodrantsoenen in verschillende het noodige personeel zal achterblijven, om plaatsen nogal uiteenloopen kunnen. de loopende zaken af te wikkelen en om te zorgen, dat tijdens de reorganisatie van het werk van de Relief-commissie geen stagnatie in den arbeid komt. Reuter heeft te Boston een onderhoud gehad met Hoover, de voorzitter der Re- lief-commissie. De verschillende gemeenten van Groot- Berlijn hebben zich tot een broodkaarten gemeenschap» vereenigd en een gemeen schappelijke kaart ingevoerd. Reeds sedert geruimen tijd werkt men volgens dezen maatregel. Tegen 15 Februari 'heeft die gemeenschap weer nieuwe besluiten uitge- goederenwagens bijeen ter opzending naar België en Duitschland voor den invoer van buitenlandsche steenkUbl, die in dè volgende week kan worden tegemoet gezien. o Gebrek aan brandstof. De Eibergsche Stoombleekerij, voorheen G. J. ten Cate en Zonen, is wegens steen- kolennood genoodzaakt het bedrijf deze week stop te zetten. Hierdoor worden 130 arbeiders werkloos. De Zwartglasfabriek te Leerdam is stop gezet wegens kolengebrek. 250 arbeiders zijn hierdoor werkloos. Een drama. Te Bom bij Sittard heeft een vrouw, in een vlaag van waanzin, met een bijl vij harer kinderen gedood twee werden bo vendien ernstig gewond. Haar man werd aan de hand gewond. De gekwetsten werden naar het hospitaal te Sittard ver voerd. Men vreest voor het leven van den voor hem te koopen. Maar toen begon de rampHet meisje gilde, publiek er om heen, politie in actie Waarom hij onge meisjes aansprak Hij verklaarde iet geval, toonde zijn vijf ons en gevoelde zich gelukkig dat hij er zoo afkwam, maar verzekerde zijn vrouw toen hij thuis kwam dat hij nooit of nimmer meer een com missie voor haar zou meebrengen Nieuw oorlogscrediet. Wij vernemen dat het nieuwe oorlogs crediet, dat dezer dagen werd aangekon digd, 127 millioen zal bedragen. Het is een dwaling te gelooven dat men cieelen steun zeker niet zal onthouden als een andere neutrale commissie het werk overneemt. Al gaan de Amerikanen weg, toch beteekent dit niet onmiddellijk hon gersnood in België; er is nog voor 6 we ken voorraad in de pakhuizen der Relief- commissie, tot een waarde van 25 millioen dollar. Deze voorraad is toevertrouwd aan de zorgen der Belgische autoriteiten, met de distributie belast, totdat een andere neu trale misschien de taak der Amerikanen overneemt. De aanvoer over Rotterdam en andere havens staat echter voorloopig stil. o— Eeu nieuwe uitvinding van Edison. Een redacteur van de «Observer* heeft iri'^December 1.1. een onderhoud gehad met^Edison, waarin deze hem verklaarde, dat hy een uitvinding heeft gedaan die (hem in staat stelde, de ligging van een vijandelijk schip (zelfs van een duik- man. Natte couranten als brandstof. Men schryft aan het „Vaderl." Van verschillende zijden werd in dezen tijd van brandstoffennood het stoken van witte kolen (natte couranten) aanbevolen, per 1900 gram nu op 0.8 mark (48 cent), 1 Aanvankelijk scheen deze raad mij niet Deze verklaarde dat Amerika zyn flnan-1 vaardigdBrood van gemengd meel komt tarwebrood van hetzelfde gewicht op 0.86 mark (52 cent). Tarwebrood kan ook ge bakken worden in broodjes van 50 gram en veelvouden daarvan. De verbruikers van tarwebrood moeten van tevoren bij den bakker opgeven, hoeveel ze per week noo dig hebben. De broodbakkers mogen geen koek of taart meer bakken, slechts banket bakkers mogen deze lekkernijen nog ver vaardigan, doch ze alleen nog in hun lunch rooms aan bezoekers afleveren Volgens sommige Berlijnsche bladen bestaat er kans, dat de «broodkaarten ge meenschap* Groot-Berlijn uiteen zal vallen, dat gemeentelijke kaarten zullen worden ingevoerd en de klantenlijst. Meer contróle op de echtheid der kaarten waarmee vreese- lijk geknoeid schijnt te worden, zal dan mogelijk zijn. Er moet een volledige han del in broodkaarten worden gedrevenvoor boot), op zekeren afstand nauwkeurig vast 111/3 2 mark is een valsche, van de echte te stellen, hetgeen dus, bij een eventuee- len oorlog tusschen Amerika en Duitschland, van onberekenbare waarde zou zijn. Ech ter wil Edison zijn uitvinding nog geheim houden. Zomertijd in Duitschland. De zomertijd zal worden ingevoerd op 15 April en duren tot 15 September. Een toespraak van generaal Haig. Aan het slot van zijn toespraak aan de Fransche journalisten die het JJritsche hoofd kwartier in Frankrijk bezochten heeft de Engelsche opperbevelhebber Haig nog het volgende gezegd«Ik wensch openhartig tot mijn land en mijn bondgenooten te épreken en hun te zeggen, dat wanneer Duitschland, dat een groot land is dat wil zeggen een land met een talrijke be volking dit jaar niet volkomen verslagen kan worden, wij zullen niet aarzelen den oorlog voort te zetten. Voor onze eigen rust en voor de veiligheid van de wereld niet te onderscheiden broodkaart verkrijg baar. In het gemengde meel, waarover we hier boven al spraken, zijn zooals we reeds meer hebben gemeld, gemalen koolrapen verwerkt. Deze koolrapen, die niet ver ward,moeten worden met de gele dié we hier eten, en die waarschijnlijk nog een maand lang, n.l: tot midden Maart, het hoofd- voedsel zullen uitmaken (na dien tijd wor den ze oneetbaar), worden ook wel ge droogd of op de wijze van zuurkool inge maakt, zoodat een nieuw productkool rapen-zuurkool ontstaat o- Napoleon's continentale stelsel thans wer kelijkheid. Keizer Wilhelm heeft te Weenen met den Oostenrijkschen dichter Hans Muller een gesprek gehad. En de dichter heeft 's keizers woorden scherp in 't geheugen gegrift en ze wereldkundig gemaakt, zoodat ze nu de ronde door de Oostenrijkschen en Duitsche pers doen. De dichter wist door meer dan een schouderophalen waard, maar toen mijn laatste turf verstookt was en mijn brandstoffenhandelaar liet weten, dat hij mij er voorloopig geen kon bezorgen, heb ik de proef eens genomen, De uitslag was verrassend en daar velen met mij lot- genooten zijn in turfgebrek, laat ik voor hen hier een handleiding volgen. In een emmer met koud water, waarin indien mogelijk een beetje zout werd gedaan, duwde ik, langzaam aan, uitgevou wen couranten. Zoodra de emmer geheel hiermee gevuld was, karnde" ik de cou ranten met een stok,, totdat alle, bij het induwen meegenomen lncht, uit het water verdwenen was. Ik liet het mengsel toen een paar uur staan. Nadat het een goede pap geworden was, en de couranten zóó doorweekt waren, dat de stok zonder moeite tot op den bodem van de emmer gestoken kon worden, gooide ik alles in een vergiet. Na het uitlekken maakte ik van de pap ballen, ter grootte van een goeden sneeuw- jal, na er zooveel mogelijk water uitge knepen te hebben. Deze ballen vervangen de turf heel aardig, Staat de kachel goed warm, dan moet een bal op het vuur gegooid worden. De couranten vlammen niet, maar gloeien door totdat de geheele bal verkoold is. Het vuur blijft intusschen aan een weinig toe voegen van anthraciet verdient aanbeveling. Met drie ballen en één schep anthraciet heb ik al een paar nachten lang een vul kachel aangehouden. Meu neme de proef eens couranten zijn een emmer water is ook nog kan er geen vrede zijn zonder een volledige een handige zinspeling Zijne Majesteit aan 't praten te krijgen over 't vredesaanbod »De brief moest geschreven en de stap moest gedaan worden, aldus gaf de keizer als zyn meening te kennen. Thans weet toch de geheele wereld, wie het zijn, die de menschheid nieuwe ellende opleggen. Nog meer vertrouwelijkheden liet keizer Wilhelm tegenover den dichter los Is men reeds vergeten, dat de Entente de moordenaars van aartshertog Frans Ferdinand beschermt? Toen ik vandaag den opperhofmeester van mijn overleden overwinning, want een onvolledige of een ontijdig eindigende overwinning zou het Duitsche militairisme in staat stellen in de allernaaste toekomst een verschrikkelijke weerwraak voor te bereiden. Nadat het Engeland zou hebben aangevallen, zoudt gij het weer op uwe grenzen zien, bloed dorstiger en meer op verovering belust dan ooit. Laat ons oppassen voor de verdachte manoeuvres van een vijand, die gevoelt dat hij verloren is en die nu over vrede praat of tracht verdeeldheid onder ons te zaaien. Voor onze groote taak kan ik volkomen op nayn troepen rekenen. Hun moreel is boven alle verdenking verheven. Ten aanzien van den vrede zyn zij allen vastbesloten tot het einde toe te vechten en ik ben er zeker van, evenals mijn re^eering, mijn land, myn soldaten en de uwe, dat de noodzakelijkheid om te winnen en ons vertrouwen in de overwinning voor ons allen een en hetzelfde zijn.* De Duitsche wynhandel. Onder het op 8 Februari in werking getreden Duitsche verbod van uitvoer van voedings- en genotmiddelen zijn ook be grepen alle wynen. Naar aanleiding daar van schryft het Duitsche vakblad voor den wynhandel, dat dit een zware slag is voor vele wijnhandelaars, die tot dusverre nog een aanzienlijken uitvoer naar eenige neutrale landen hadden. Zij hadden wel op een verbod van uitvoer gerekend, maar men had gedacht, dat dit alleen maar betrekking zou hebben op de gewone con- sumptie-wynen en dat de fijne, gebottelde wynen vrijgelaten zouden worden. Van van nature bleek is, zqoals dikwijls jonge meisjes met een bloodlooze -tint gaarne willen doen gelooven. Er zijn min of meer matte tinten, maar de eigenlijk gezegde bleekheid is een afwijking." Zij is een teeken van een slechte gezondheid, waar van men de oorzaak moet zoeken in een verarming van het bloed, zooals men die dikwerf bij de jonge meisjes waarneemt. Onder den invloed der vermoeienis, voor al de vermoeienis die uit de vorming voort komt, van zorgen, van een onvoldoende voeding, van gebrek aan lucht en licht, kwijnt het jonge meisje haar gelaat neemt een bleeke kleur aan, de blik wordt vaag. Te gelijker tijd doen zich verschillende storingen voor die de regelmaat der or ganische functies ernstig in gevaar bren gen. Dat alles vormt verschijnselen van bleekzucht, een soort van bloedarmoede die aan het jonge meisje eigen is. De bleekzucht brengt zeer ernstige gevolgen teweeg en men moet niet vergeten dat de bleekheid van het gelaat er de eerste aanvallen van verraadt. Jonge meisjeS, waakt tegen de bleek zucht, die uw ergste vijandin is. Verjaag haar tegen iedere prijs. Gij kunt het gemakkelijk doen zonder uwe levenswijze te veranderen, zonder uw leefregel inge wikkeld te maken en ook zonder groote uitgaven. Neem de Pink Pillen voor blee ke menschen die het geneesmiddel zyn dat het best past voor uw broze gestel gij hebt behoefte aan rijk en zuiver bloed, de Pink Pillen geven aan het bloed een merkwaardige zuiverheid en rijkdom, want deze pillen zijn bij uitnemendheid de weder- belever van het bloed. De kracht die zij er aan bezorgen, heeft onder meer tot resultaat de functies van het geheele ge stel tot verhoogde werking te brengen en aan de vrouwen en de jonge meisjes die natuurlijke frischbeid te geven die door geen enkel blanketsel kan vervangen wor den. 7. Id. wijziging verordening regélende iet broodgewicht. 8. Benoeming van 2 leden der com missie tot wering van schoolverzuim wegens gewone aftreding van de heeren G. G. Carpay en W. F. Hilwig. 9. Klacht firma de Haan Oerlemans gasverlichting. 10. Suppletoir-kohier van den Hoofdei. Omslag. Hadden we in het begin der week goeden moed, dat de dooi zou doorgaan, de laatste dagen hebben het tegendeel be wezen. Op de Gracht is een zeer goede ijsbaan doch wie kan altijd schaatsenrijden 1 De liefhebberij daartoe vermindert met den dag. Woensdag 1.1. werd alhier een Bloemendag gehouden. Eenige dames maakten zich verdienstelijk met een inza meling langs de huizen te houden onder aanbieding van het bekende purperen bloempje, voor Noodlijdenden in België (Comité Elisabethsdag Amsterdam). Naar wij vernemen hadden ze algemeen succes. Het geldelijk resultaat hopen we later mede te deelen. Werkendam. De Engelsche kolen, nog aanwezig in het in beslag genomen schip alhier, zijn gedeeltelijk vermengd met steenkolen van de suikerfabriek en tegen aanmerkelijk verminderden prijs voor de ingezetenen verkrijgbaar gesteld. Aalst. (Geld.) In het naburige Zuili- chem heerschen de mazelen in hevige mate in verschillende gezinnen en zijn reeds na Nieuwjaar 16 kinderen aan de gevolgen daarvan bezweken. Dat de huismoeders beangst zijn laat zich begrijpen, Andel. Dinsdag had hier de hardrijderij voor mannen tot 40 jaar en voor mannen boven 40 jaar plaats. De prijzen, bestaande uit spek en erwten, werden in de eerste groep gewonnen doorW. den Dekker le pr., T. Kamerman 2e pr., Joh. den Dekker, 3e pr. 2e Groep G. den Dekker, le pr., G. Pellikaan, 2e pr., A. Kamer man, 3e pr., terwijl aan de andere deel nemers toch ieder 2 pond spek en l1/* kilo erwten werd uitgereikt. In het geheel waren er 12 deelnemers. Door mej. E. van Noorloos, onder wijzeres aan de Christelijke School, is met ingang van heden ontslag gevraagd. Nu met het zachtere weer door de boeren de aardappelkuilen zijn geopend, is gebleken dat, ondanks de strenge vorst, de aardappelen Piet zijn bevroren, wat, vooral in deze benarde tijden, een groot geluk is. Besoijen. Op het laatst van de maand De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 September 1916 werd van een soldaat vriend, Frans Jozef, zag, kwam het mij eerst weer recht duidelijk voor den geest, dat over onze vijanden toch van den aan vang af de schaduw van een misdaad hangt Recht en zedelijkheid zijn aan onze zjjde. Om deze tot de overwinning te voeren, moet ieder blank wapen ons welkom zijn En ten slotte wees de keizer den dichter op de houding die de neutralen aannemen, en naar het „voor de eenwigheid" geschre ven Zweedsche antwoord aan Wilson. De neutralen weten allen nu, hoe hoog ze den Duitschen drang naar vrede moeten aan slaan. Voor de eerste maal staat in ze keren zin de uitgesproken wil van de kleine staten tegenover de Angelsaksische wereld. Napoleons continentale stelsel wordt van een spookbeeld tot werkelykheid en we tot een werkelykheid, die Engeland zwaar der treft dan al wat vroeger ooit gebeurde er genoeg en te krijgen. o Beperking van de teelt van sommiga gewassen. Door den Minister van Landbouw kan, indien naar zijn oordeel de verbouw van andere gewassen van meer belang voor de voeding van mensch en dier is, het ver bouwen van de volgende gewassen wor den verboden, beperkt of^lechts voor waar- delijk worden toegestaanbruinmosterd- zaad, geel mosterdzaad, karwijzaad, blauw- maarizaad, kanariezaad, spinaziezaad, ra dijszaad, sluitkool- en bloemkoolzaad, kool rapen- en knollenzaad. Wésterwoldsch ray- graszaad, vlas, suikerbieten, zaai-uien, ci chorei, penen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, sperzieboonen en snijboonen. Zomertijd gasbesparing Dr. L. J. Terneden, directeur van een der gasfabrieken te Amsterdam, heeft in «Het Gas« een merkwaardige statistische vergelijking gegeven van het gasverbruik in de hoofdstad, in 1915 en 1916, over de verschillende uren verdeeld. Daaruit blijkt welk een aanzienlijke lichtbesparing d« invoering van den zomertijd gegeven heeft. In het laatste jaar heeft de Am- Sterdamsche burgerij ongeveer f 175.000 minder uitgegeven voor gas, en rekent men dat de winstderving der fabriek dienten gevolge (f 37.500) door belastingen aan gevuld f 137.500 dat niet nutteloos aan kunstlicht uitgegeven is. per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. Bekendmaking. BINNENLAND. Invoer van buitenlandsche steenkool. De H. IJ. S. M. en de S. S. zamelen naar de Msb. verneemt, ruim 600 open Het Gemeentebestuur van Heusden Gezien art. 4 der voor deze gemeente vastgestelde Broodkaartenregeling Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat zij, die wijziging wenschen te brengen in de' gedane opgave van het aantal wit tebrood- en bruinbroodkaarten, ook in ver band met de samenstelling van het gezin, daarvan op Maandag 19 den Februari a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur, schriftelijk aangifte behooren te doen ter secretarie op formulieren, die daar alsdan zullen verkrijgbaar zijn. Nalatigheid in dit opzicht heeft ten ge volge, dat voor het volgende tijdvak van 4 weken de broodkaarten zullen worden uitgereikt overeenkomstig de aanvankelijk gedane opgaven. Heusden, 15 Februari 1916. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Dat 't gevaarlijk wordt voor een than om levensbehoeften voor het huisgezin mede te brengen, bleek, zegt het «Rott. Nwsbl.« Zaterdagavond een heer op on aangename wijze. Hij vervoegde zich bij een spekslager in de Jonkerfransstraat te Rotterdam en bestelde een kilo spek. Hij kon slechts vjjf ons krijgen. Maar hoe kwam hy nu aan die ontbrekende vyf ons Hij vroeg een meisje of zij vijf centen wilde verdienen om vijf ons spek Heusden. Vergadering van den Raat dezer gemëente op Zaterdag 17 Februari 1917, des nam. te 2,30 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeting van ingekomen stukken 3. Voorstel B. en W. verhooging jaar wedden onderwijzend personeel. 4. Id. wijziging politieverordening i. z rookverbod door kinderen. 5. Id. vaststelling herbergbezoek door jeugdige personen. 6. Id. verordening beperking lichtver bruik in winkels en koffiehuizen. alhier ingekwartierd, een beurs ontstolen waarin zich o m. bevond een gouden ring. Alle onderzoek bleef vruchteloos. Alleen was 't der politie bekend, dat in den ring eenige letters gegraveerd waren. Dezer dagen vervoegde zich te Waalwijk in een winkel een militair, die een ring te koop aanbood. De juffrouw die de zaak niet vertrouwde zeide dat haar man niet thuis was en hij maar eens terug moest komen. Ze liet onmiddellijk den soldaat volgen naar zijn kwartier alhier, stelde de marechaus see met een en ander in kennis. De com mandant der marechaussée stelde zich ver dekt op bij genoemden winkelier; toen de soldaten uitrukten wees de vrouw den be zitter van den ring aan. Deze werd bij zyn thuiskomst onmiddellijk gearresteerd en hoewel hij in het begin sterk ontkende, viel hij door de mand, toen de ring in zyn revolvertasch gevonden werd. Het kranig optreden van de genoemde juffrouw en der marechaussée verdient zeker wel vermeld te worden. Genderen. Voor onze gemeente is weer een hoeveelheid steenkolen aangeko men, die vanwege de gemeente zal worden gedistribueerd aan degenen, die brandstoffen- nood hebben. Niemand behoeft dus ge lukkig geheel zonder brandstoffen te zijn in deze tyden, nu de vorst maar bljjft aanhouden. Woensdagavond werd door de Ger. Jongel. Ver. «Maranatha* en de Geref. Knapenvereen. «Samuek een feestelijke jaarvergadering gehouden onder leiding van den Heer A. den Broeder. Sommige begunstigers en afgevaardigden van ver schillende zusterverenigingen waren tegen woordig. In gezellig samenzijn werd de goed voorziene Agenda afgewerkt en werden de weldaden, die de vereenigingen genieten mochten, overdacht. Mogen deze beide vereenigingen nog lang nuttig zyn voor onze jongelieden. Giessen. Ook hier doet de steenkolen- nood zich danig gevoelen. Verschillende arbeidersgezinnen zaten gedurende He

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2