NIEUWSBLAD voor liet Land van fleusden en. litem de Langstraat en de No. 3646. Zaterdag 17 Fedroari Rijwielen - Banden en Onderdeelen. ao r i m c ii e n. Alle soorten Schoenen Alsmede ruime sorteering Viltwerk, Overschoenen, Motor- en Fietskappen, etc. etc. gstraat 122, ROTTERDAM. I 40 Slaapkamer-Ameublementen. Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C van der Menlen Zonen. 00K IN OORLOGSTIJD Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsche Kroon Rijwielen. Qroote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. GROOTE MARKT. KERKSTEEG. LEDERHANDEL en Schoenmakersfournituren. tot de laatste cent Waar voor 0 dure geld VOLKSBEDDEN-MAGAZIJN Hoogstraat 122 1 °"arn^»h°^e J Geregeld voorhanden Pensmarkt 22 24 - ,Telef. 571 - *s-BOSCH. W Grootste inrichting v. d. aard in Nederland is het Rijwielmagazijn „CFJIES" te Drongelen het best gesorteerde en gescliikste adres voor Rijwiel- en Motor-berijders. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De geschiedenis vap een wrak. Een voorbeeld van de reusachtige win sten, die thans in de scheepvaart gemaakt kunnen worden, geeft de geschiedenis van een voor jaren aan de kust van Liberia gestrand schip. Het was de Amerikaansche bark »Maga Reva«, die lek werd en in het zand bleef vastzitten. Het bergen was voorheen niet loonend. In 1916 dacht een Amerikaansche reeder echter toevallig aan het wrakhij reisde naar Afrika, bekeek het en kocht het voor f 1'2000. Het bergen was niet moeilijk, daar het schip in den weeken grond bijna niet had geleden. Het werd met, mangaanerts geladen en naar Afrika gesleept. De vracht bedroeg na aftrek van alle onkosten f 96000. Op een Ame rikaansche werf werd nu in allerijl uit het wrak weer een trotssche bark gemaakt vond voor f 360.000 en f 720.000 aan een die een kooper na korten tijd voor ander overging. 4 Militair^ voorzorgen. Parijsche bladen melden volgens berich ten in Duitsche bladen uit Zwitserland, dat op alle Amerikaansche oorlogsschepen de vuren zijn aangemaakt. Ze staan onder stoom. Alle strategische punten .van New York houden militairen bezet. De politie bewaakt alle openbare gebouwen. Ook de New-York Heraldweet iets van verdedigingsmaatregelenmen is er een draadnet ter lengte van drie K.M aan het maken, dat in geval van oorlog 's nachts de haven moet versperren. Nog 500.000 man. Aan de Times wordt uit Petrograd ge seind, dat hier bij manifesten is medege deeld, dat de recrutenlichting van 1898 onder de wapenen wordt geroepen. Jonge mannen van 20 jaar werden eenige dagen geleden opgeroepen. Rusland brengt hierdoor binnenkort bij na een millioen man op de been. Een herhaalde Duitsche verklaring om trent den duikbootenoorlog. Uit het buitenland zijn onlangs berich ten ontvangen warruit blijkt dat men daar in de meening verkeert dat het blokkeeren van Engeland door middel van duikbooten ter wille van Amerika of om welke andere reden ook, zou zijn verslapt, of minder krachtig zou worden. Dit geeft aanleiding om, ter wille van de neutralen, nogmaals met alle duidelijk heid te verklaren, dat de onbeperkte oor log tegen alle scheepvaart in het geblok keerde gebied thans in vollen gang is en onder geen voorwaarden zal worden be perkt. De bestrijding van het onderzeeërsgevaar Er heerscht in Engeland thans algemeen vertrouwen dat het nieuwe onderzeeërsge vaar op bevredigende wijze bestreden za worden, ofschoon dat tijdelijk eenigen druk zou kunnen uitoefenen. De tijdens de nieuwe onderzeeërs-blok kade opgedane ondervinding heeft reeds geleerd, dat de verweermiddelen daartegen verrassend doeltreffend zijn, Heden werden in het Hoogerhuis twee zeer geruststellende verklaringen afgelegd, die waarschijnlijk den toestand zelfs nog minder gunstig voorstellen dan die wer kelijk is. De eerste is van lord Curzon, voornaamsten helper van den premier in' het uit vier leden bestaande oorlogskabinet. De tweede is van lord Lytton, die de Admiraliteit in het' Hoogerhuis vertegen woordigt. Lord Lytton zeide Ofschoon de nieuwe phase in den onderzeeërs-oorlog pas veer tien dagen duurt, hebben de daartegen genomen maatregelen reeds zeer veel suc ces gehad. Zoowel wat de vernieling van vyaridelyke onderzeeërs als de ontwijking van aanvallen door onze eigen schepen betreft, is er voldoende reden voor groot vertrouwen.® Sir John Jellicoe en zyne collega's aan de Admiraliteit zyn, naar lord Lytton ver klaarde, volstrekt niet ontevredeh met de resultaten der afgeloopen twee weken en met het aantal der onderzeeërs, die nooit weder naar Duitschland zullen terugkeeren. Dat resultaat alleen geeft reeds meer ver trouwen voor de toekomst. De meest doel- treffende bestrijdingswijze van het onder zeeërsgevaar bestaat in de vernietiging dier vaartuigen. Met het oog op het feit, dat d neutrale scheepvaart ernstiger bedreigd wordt dan de^ Engelsche, zal de Britsche regeering hoogere vrachten en de assurantiepremiën betalen en bovendien premies voor de neutrale bemanningen uitloven. Voor zoover mogelijk zal zij de neutrale schepen koopen. Met den bouw van nieuwe schepen wordt groote spoed gemaakt. Engeland doet zelfs zijn best om nieuwe schepen te laten bouwen in Japan en in Amerika. »Ik erken dat het gevaar groot is,« zeide lord Curzon, »maar als wij kalm blijven is er geen reden voor een paniek. Ik ben er zeker van, dat wij er in zullen slagen om de bedoelingen van. den vijand teleur te stellen en dat wij zelfs het grootste gevaar, dat ons land sedert de Napoleontische oorlogen bedreigd heeft, zul len' te boven komen. BINNENLAND. Vier ons brood per Nu we ook in ons land op broodrantsoen zijn gesteld is het wel eigenaardig eens na te gaan, hoeveel brood in gewone tijden ■yvordt gegeten. De statisticus Innborg heeft dit voor 1890 berekend en vond de vol gende hoeveelheden Frankrijk per persoon per jaar dag. Denemarken België Duitschland Zwitserland Nederland Rusland Oostenrijk Portugal 3» V 258 256 240 211 205 201 173 155 107 Kg Vier ons brood per dag is, volgens Bart jes per jaar 146 K.G. Wij krijgen dus thans, indien de gegevens van Innborg juist zijn (soms laat de juistheid der gege vens, die in het buitenland omtent ons jaru gepubliceerd worden, wel iets te wenschen over) gemiddeld nog meer brood dan men in Portugal gewend is te eten en bijna zooveel als een Oostenrijker gewoonlijk ge brulkt. Deze troostende mededeeling ontleenen we aan Moleschott. (H.d.b.l. Men denke er aan, dat de desbetreffende verordening bepaalt, dat het vérboden is brooden zoowel wit- als bruinbrood ten verkoop te hebben, te verkoopen, le vervoeren, uit te deelen of af te leveren welke meer dan 3%> of indien het kantjes scheuren, knippen of blikken betreft, meer dan 6% afwijken van het gewicht van 400 Gram of veelvouden daarvan. De Koningin te Gorinchem. De Koningin, prins Hendrik en Prinses Juliana, hebben Woensdag een bezoek ge bracht aan Gorinchem. Om goed halfelf kwam de koninklijke fa milie daar aan. Per auto reed men naar het hoofd van de rivier de Merwede, alwaar prins Hendrik uitstapte, die met den bur gemeester en overste Nijpels over de dicht gevroren breede rivier wandelde naar Sleeu wijk. De koningin en de prinses reden per auto in de richting van Dalem. Te Gorinchem teruggekeerd, vertrokken zi; weer met den trein van 2 uur naar Den Haag. Men schrijft ons nader uit Loevestein Woensdagmorgen bracht prins Hendrik een bezoek aan fort Loevestein. Hij was vergezeld door luit.-kolonel Nijpels en den burgemeester van Gorinchem, bezichtigde het fort en liet zich betreffende, een en ander inlichten door den fort-commandant den kapitein Batta. Om een uur keerde de prins te voet over de Maas naar Woudrichem terug. Aan de overzijde van de Waal be merkten wij H. M. de koningin, die nabij fort Vuren vertoefde, terwijl een harer hof dames een schets maakte van de met ijs bedekte Waal en fort Loevestein op den achtergrond. Van de Oostgrens; Een onzer correspondenten schrijft ons Sinds een paar weken is hier nabij de grens een ongekende kalmte ingetreden. De aangekondigde maatregelen tegen de smokkelarij schynen velen tot nadenken te lebben gebracht. De smokkelhandel is plotseling tot een minimum teruggebracht. Jiertoe werkte ook mede de scherpe grens- contróle op allen, die, uit Duitschland ko mende, onze grenzen langs de gewone verkeerswegen overschrijden. Nagenoeg niemand toch ziet nu hier meer kans smokkelwaar van onzen bodem te komen halen. En wie toch langs binnenwegen de grens overschrijden, loopen allicht tegen de lamp. Zelfs Duitsche militaire grens wachters kunnen hiervan getuigen. Er valt dan ook niet meer met de Nederland- sche grenswachters te spotten. Verder werken de Duitsche militaire autoriteiten, de dagbladen en de burgerlijke autoriteiten er krachtig toe mede, om het smokkelen uit ons land te keeren. Zij wijzen op het groote levensgevaar, dat den opkooper van levensmiddelen aan de overzijde der grens bedreigt; zij keuren verder het smokkelen in krasse bewoordingen als een onvader- landsche daad af, wijl er slechts enkelen van kunnen profiteeren en het grootste deel der bevolkiug er juist door moet lijden, omdat de invoer langs den legalen weg daardoor minder wordt. Verder is ook de vrees voor inbeslagneming der smokkelwaar voor de Z. E. G. te Berlijn een machtige factor. Te betreuren is het, dat de smokkelarij zoovele jeugdige personen tot leegloopers heeft gemaakt. Ter wille van enkele gul dens winst hebben ze hun werkkring, waarin ze een eerlijk stuk brood verdien den, verlaten. Wat wij zeiden van een ongewone kalmte aan onze oostgrens geldt ook van de voor eenige dagen zoo openbarende troepenbe wegingen der Duitschers in de onmid dellijke nabijheid onzer grenzé'n. Zooals wij toen schreven, een groot deel dezer troepen is reeds weder uit de Duitsche grensplaatsen verdwenen en in zuidelijke richting getrokken. En de enkele honder den manschappen, die nog zijn achterge bleven, kunnen slechts kalmeerend werken op de verontruste gemoederen, niet alleen aan* deze, maar vooral ook onder de» bur gerlijke bevolking aan gene zijde der grens, die vast overtuigd scheen van een inval der Engelschen door ons land, de Zuider zee en de Duitsche bocht. Zoo langzamerhand zal men daar toch wel tot de erkennipg kumen, dat men zich slechts dwaze schrikbeelden voor, den geest heeft gebracht. Zonnevlekken. Liefhebbers van natuurverschijnselen kunnen dezer dagen van helderen zonne schijn genieten van een duidelijk verschijnsel, aan de zon waar te nemen. Het oog ge wapend met een stuk glas, dat goed beroet is, of nog beter met het oogscherm van 17 April 1912. kan men in de zon een duistere plaats waarnemen, dicht bij den rand in het zuidoostelijk-gedeelte. Wanneer men gebrnik maakt van qen kijker, en daarbij het oogscherm vooral niet vergeet, ziet men duidelijk twee verschillende zwarte vlekken of vlekkengroepen, dicht naast elkander. Het is geen ongerijmdheid, de groote koude van de laatste weken althans indi reet met deze vlekken in verband te brengen. Op rantsoen gesteld. De minister van landbouw, nijverheic en handel heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen kennis gegeven van het door hem vastgestelde rantsoen van iedere gemeente, dat bedraagt lo. Aardappelen (voor die gemeenten, waar aanvoer van buiten noodzakelijk wordt geacht) 12 HG. per hoofd per 4 weken. 2o. Bak- en braadvet200 gram per hoofd per 4 weken 3o. Varkensvleesch 8 varkens van ten minste 109 KG, slachtgewicht per 1000 inwoners per 4 weken 4o. Peulvruchten (bruine boonen of groene erwten ter kquze van de regee ring) Va KG. per hoofd per 4 weken. 5o. Rijst, gort en havermout tot een gezamelijk gewicht van 2 KG. per hoofd per 4 weken. 6o. Zachte zeep KG. per hoofd per 4 weken. Ons rantsoen is dus thans van hooger hand vastgesteld. Het bedraagt, per week en per hoofd, voor de volgende regeeringsartikelen Brood 27 ons. Aardappelen 3 KG. Rijst, gort en havermout samen 1 pond. Erwten en boonen V* pond. Varkensvleesoh 2 ons. Bak- en braadvet Va ons. Zeep V4 pond, Wij weten nu, waar wij aan toe zyn. Op het papier althans. Voor overvoeding behoeft dus niemand bevreesd te zyn. Maar het gaat. Maar zal er alles op tijd zyn, wat op japier staat o De steenkolennood. Te Deventer is het branden van gang- ichten in alle particuliere woningen verbo den. Wie deze regeling overtreedt, zal onherroepelijk afgesneden worden van den toevoer van licht. Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle N^derlandsch Fabrikaat. Aanbevelend, DES ZONDAGS GESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. 1 Nieuwste systeem. Schriftelijke garantie. Billijke prijzen. Beslist pijnlooze behandeling. Spreekuur alleen Woensdags en Vrijdags van 10—3 uur. JACQ. DE BRAVE, R. VAN DER VEER, Méc. Dentist. Speciaal arts voor Mond- I en Tandziekten. Kerkstraat 48, 's-Bosch. voor Dames, Heeren en Kinderen. Snelreparatie- Inrichting. Eerste klasse schoen werk naar maat. Indien u zich dezer dagen moet voorzien van een of ander in het Bedden vak en u wilt zeker zijn solide goederen voor uiterst billijke prijzen te ontvangen u wilt koopt dan in het door gansch Nederland bekende solide eenig adres in ROTTERDAM opgericht door arbeiders (vaklieden) Wij leveren Kapok bedden met prima onvermengde Java kapojc f 9l75, f 11.75, f 13.50, f 14.50 f 15.50 tot f31.50. Kapok Matrassen le klas werk, prima vulling f9.75 f 11.75 f 13.50 f 15.50 f 16.50 tot f 28.—. Veeren Bedden met gegarandeerd gestoomde veeren f 24. f 27.— f 30.— f 32.50 f 36.— f 40.— tot f 90.—. Wollen dekens Leidsche fabrikaten van af f 5.50 tot f 18.50. Gestikte dekens wit gewatteerd van af f 3.50 tot 12.50. Molton Dekens waschechte randen vanaf 65 ct. tot f 4.75. Verder allen soorten spiraal, springveer en zeegras matrassen, houten en ijzeren ledikanten, Bedtijken en overtrekken. Uitsluitend solide kwaliteiten voor uiterst billijke prijzen. Eenig adres Phot. Album en Prijscourant op aanvrage franco. BIJVOEGSEL D Corns, v. d. Miessen Gz.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5