meer gezien hebben. Zij deelden ook me de, dat de Engelsche duikbooten, die ge woonlijk tot dicht bij de Nederlandsche territoriale wateren lagen, sedert eenige dagen verdwenen zijn. Dit zou al een zeer spoedig en niet minder gunstig resultaat zijn voor Duitsch- land. Maar de hoop is hier misschien gelijk zoo vaak de moeder van dit bericht geweest. In ieder geval heeft Engeland al heeft het geen nieuwe middelen uitgedacht om duikbooten te be strijden een'aanzienlijk aantal oorlogs schepen in de vaart gebracht, die hoofd zakelijk gebruikt worden om het duikboot gevaar te keeren. Heel wat onderzeeërs' zullen van hun gevaarlijk werk niet meer in veilige haven weerkeeren. Evenzeer als men nog heeft af te wach ten of het nadeel, dat Duitschland door den duikbootoorlog aan zijne vijanden kan toebrengen, veel grooter is geworden dan vroeger, evenzeer blijft het voorloopig on zeker, of de schade, die voor Duitschland zelf uit den nieuwen oorlogstoestand voort vloeit, al of niet ernstig zijn. Tot een oorlog met de Yereenigde Staten is het nog niet gekomen maar eiken dag kan er iets gebeuren, dat dezen oorlog on vermijdelijk maakt. Indien echtér de Vereenigde Staten aan Duitschland den oorlog verklaren, in hoe ver zal dat dan voor Duitschland zwaar-,, wichtige gevolgen hebben Legers naar Europa overbrengen za Amerika in lengte van tijd nog wel niet doen. Ter zee zal het al bijster weinig hulp kunnen verschaffen. Maar finantiëele hulp kan het terdege verleenen. En even goed als geld de ziel is van den handel is het de ziel van den oorlog. Mocht de strijd nog lang duren, zoo zal de finan ciëele steun van Amerika aan de gealli eerden zeker van groot gewicht zijn. Een ander gevolg van den verscherpten duikbootoorlog is dat de neutralen weinig of geen levensmiddelen naar Duitschlan( zullen kunnen uitvoeren. Om alleen bij Nederland te blijven W anneer onze vaart op Amerika zoo goec als geheel belemmerd wordt, zal onze uit voer naar Duitschland tot een minimum worden teruggebracht, alleen tot datgene dat wij zullen moeten leveren in ruil voor enkele dingen, waar wij zelf niet buiten kunnen. Dit alleen schijnt er wel op te wijzen dat men bij onze Oostelijke naburen een spoedige beslissing verwacht. Indien die niet komt, dan, zoo meenen wij, zal Duitsch land op nieuw pogingen aanwenden om vrede te verkrijgen Op het Westelijk gevechtsterrein ten Z van Ripont hebben de Duitschers een aan merkelijk loopgraafsucces te boeken. Wolff® seint dienaangaande: Met hun vermetele stormloopen wierpen de Duitsche troepen op 15 dezer de Fran schen op de hoogte 185 uit een bijna 1000 M. diep en meer dan 27a K.M. breer loopgravenstelsel, dat de Franschen sedert 25 September 1915 bezet hielden en op grond van alle ervaringen met veld verster kingen en middelen voor den strijd op korten afstand van allerlei aard buitenge woon sterk gemaakt hadden. Behalve een groot aantal gevangenen, dooden en ge wonden verloren de Franschen zeer be langrijke waaïnemingsstellingen. Bij het aanbreken van den dag begonnen de Duitsche kanonnen hun werk bij prach tig helder weer. Vliegereskaders leidden het vuur van artillerie en mijnwerpers, dat tot in de kleinste onderdeelen voorbereid was en in korten tijd de vijandelijke stel lingen tot puinhoopen trommelde, het kreeg de Fransche artillerie eronder en veegde de Fransche prikkeldraadversperringen weg. De schuilplaatsen werden door zware gra naten en mijnen doorboord. Geheele ge deelten loopgraaf werden vermorzeld. Op de seconde af, verlieten de Duitsche storm- golven de loopgraven en liepen in een on- weerstaan baren stormloop vier linies van de Fransche stelling onder de voet. Op sommige punten werd met handgranaten, de bajonet en de geweerkolf verbitterd gevochten. De Franschen, die afgesneden, door het Duitsche vuur gedecimeerd en in loopgraven en schuilplaatsen bedolven wa ren, moesten zich by groepjes overgeven. De Duitsche verliezen waren tengevolge van de juiste vuurvoorbereiding gering. De tegenaanvallen van de Franschen, die 's avonds en den volgenden ochtend tot herovering van de verloren hoogte onder nomen werden, braken met de zwaarste verliezen voor den vyand. Zoo wordt dus de stryd te land ook heftiger en gelijken tred daarmee houdend stijgt de vloed van leed en jammer. Ons trof een aanhaling uit een rede van Louis Barthou, den vroegeren voorzitter vafi den Franschen ministerraad, waarin hy sprak over den Franschen boer in den oorlog: «Om den grond van zyn voorvaderen ;e redden en hem na te laten aan de toe- comstige generaties, zoo zeide Barthou, neeft de boer zich zelf en zijn kinderen gegeven. Hardnekkig en krachtig, berus tend en vertrouwend, zuinig met woorden en met gebaren, maar kwistig met daden, reeft hij de tragische beproeving, die hem zooveel gekost heeft, doorstaan met een moed en een stoïcijnsche berusting, waar voor wij ons met den diepsten eerbied moeten buigen. Een boer, uit Barthou's departement afkomstig, wiens vier zonen op hetveld van eer gevallen zijn, heeft hem geschreven«Ik had vier zonen, vier goede kameraden bij het werk, ik heb ze allen verloren®. Maar geen klacht, geen kreet. De wrange aanvaarding van de zwarte opoffering®. Zoo zijn er duizende en duizende ouders, die hun «kinderenvrouwen, die hun man nen, geliefden, die hun dierbaren verloren. Europa is in rouw gehuld. De volkeren gaan maar voort elkander uit te roeien. En nog steeds vlamt de haat onverzoenlijker op. Tot hoe lang? Wie zal de natiën tot inkeer brengen? Wie de door bloeddorstswaanzin bevan- genen tot zichzelven doen komen Arm Europa ceert een statistiek, loopende van 1 tot 5 Februari. In deze lijsten van slacht offers komt Engeland voor met 59 sche ien, met name genoemd, te zamen meten de 173.588 ton. Bovendien werden nog 24 Engelsche schepen naar den kelder gezonden, waarvan de inhoud nog niet be tend is. Frankrijk komt in diezelfde statistiek voor met 14 schepen, metende 12,104 ton en 1 onbekend schip, Noorwegen met 15 schepen van 20.950 ton en 9 onbe kende schepen. Holland met 3 schepen van 8.379 ton en 3 schepen, waarvan de inhoud niet bekend is. Amerika met 1 schip van 3.143 ton. Rusland roet 3 schepen van 7.531 ton. Italië met 1 schip van 2.252 ton. Spanje met 4 schepen van 7.718 ton. België met 1 schip van 2.809 ton en Portugal met 1 schip van 500 ton. Het Hamburgsche blad geeft dus als resultaat van den verscherpten duikboot oorlog van 102 schepen met een totaal- inhoud van 238.974 ton en 39 onbeken de schepen (de boven reeds vermelde, be nevens 1 Japansch en 1 Zweedsch). BUITENLAND. Gevaren in het afgesperde gebied. Berlijn, 18 Febr. In Nederlandsche bladen wordt de aankomst van de «Wes terdijk« uit Engeland beschouwd als een bewijs, dat de mogelijkheid bestaat in de gevaarlijke zóne de gevaren te ontgaan Wij moeten er echter op wijzen, dat het ss. «Westerdijk®, met een lading graan voor de Nederlandsche regeering aan boord anderhalve maand in Engeland werd vast gehouden, doch op verzoek de Nederland sche regeering door de Duitsche marine vrijen overtocht naar Nederland verkreeg waarbij alles werd gedaan om schip en geleide een veiligen overtocht naar de haven van bestemming te verzekeren. De opvatting, dat het gevaarlijke gebiec daaarom veilig zou zijn, en door neutrale schepen kan worden bevaren, zou aanlei ding kunnen geven dat op onverantwoor delijke wijze schepen en bemanningen aan ernstige gevaren werden blootgesteld. o Reizen uitgesteld. Het Deensche ss. «United States®, dat gereed lag om te vertrekken, moest de reis uitstellen, daar geen stokers en ma trozen konden worden aangemonsterd Verder moesten drie stoomschepen voor Engeland die naar Bergen wilden ver trekken, op dezelfde gronden de reis uit stellen. o Het halve Hollandsche broodrantsoen. Uit Stockholm wordt geseind, dat in verband met de groote moeilijkheden bi den aanvoer van graan, het wekelijksche broodrantsoen in Zweden verminderd is van 1700 gram tot 1400 gram (het onze bedraagt 2800 gram). Waarschijnlijk za ook tot een rantsoeneering van erwten en aardappelen moeten worden overgegaan hët voeren van aardappelen aan het vee is verboden. Het koffierantsoen is vastge sleld op 300 gram per maand. o De nood in Italië. Volgens de «Avanti® wordt in Italiaan- sche munitiefabrieken maar twee dagen per week gewerkt wegens kolengebrek. De «Messageroc bespreekt den levens- middelennood en zegt, dat het vaststellen van maximum-prijzen niet voldoende is. De tijd is nu gekomen om aan rantsoe neering te denken. Daar er op invoer niet meer te rekenen is, moet men zich in Italië als in een belegerde stad be schouwen. Mexico en de Vereenigde Staten. Volgens Amerikaansche berichten aan de Temps beginnen de onlusten in Mexico en op Cuba Washington ongerust te maken. Carranza zou omringd zijn door honderden Duitsche reservisten. Ook de in het Noorden van Mexico staande Villa zou door Duit schers ondersteund worden. Volgens een telegram aan de Petit Pa- risien zijn weer Amerikaansche burgers door Mexicaansche burgers vermoord. Naar het «Petit Jourual bericht, wordt de haven Tampico door Engelsche matrozen bezet gehouden. o Een nieuw oorlogecrediet van vyftien milliard mark. Naar de Duitsche bladen rqededeelen, zal de regeering een nieuw oorlogscrediet van 15.000.000.000 mark aanvragen. Zod dat toegestaan wordt, zal het totaal der Duitsche oorlogscredieten 79.000.000.000 mark beloopen. BINNENLAND. Het «Hamburger Fremdenblatt® publi Het broodrantsoen. Het Haagsche Corr.-Bureau meldt. Wij vernemen, dat het bericht, als zon thans reeds vaststaan, dat bij de eerstvolgende nitdeeling der broodkaarten het broodrantsoen zon moeten worden teruggebracht tot 250 gram, volkomen uit de lucht gegrepen is. o De «Batavier II Volgens vonnis van het prijsgerecht te Hamburg, is het opgebrachte Nederlandsche stoomschip «Batavier II® verbeurd verklaard daar meer dan de halve lading uit contra bande bestond. De stilliggende vloot. In goed ingelichte scheepvaartkringen was men heden de meening toegedaan dat de moeilijkheden in de scheepvaart in verband met de uitklaring in Engelanc binnen eenige dagen op vriendschappelijke wijze zouden zijn opgelost. Het bestuur van het Nederlandsche Land bouwcomité heeft naar aanleiding van een bespreking met de voorzitters der groote landbouw-organisaties in Nederland den minister van binnenlandsche zaken ver zocht om, indien tot wederinvoering van den zomertijd zal worden besloten deze te doen duren van omstreeks half April tot omstreeks half September. o In de R.K. kerk aan de Mateneserlaan te "Rotterdam is tijdens den dienst kape laan de Jonge plotseling overleden. De kerk was stampvol en terwijl de kapelaan zijn feestrede hield zonk hij op de knieën en was eenige oogenblikken daarna over leden. Er heerschte groote opwinding in de kerk waarbij eenige vrouwen flauw vielen en weggedragen moesten worden De dienst werd onderbroken. In Vlissingen zijn Zaterdag twee jongens met een ijsschots naar de zee opgedreven Op hun hulpgeroep konden zij na eenige hachelijke oogenblikken door een onderzoe kingsvaartuig worden opgehaald en naar den wal teruggebracht worden. Onvoorzichtige grensbewaker. Door een kommies-soldaat, afkomstig uit Friesland, die niet op de hoogte was van de bij Katholieken inheemsche gebruiken, werd dezer dagen scherp geschoten op den kapelaan en den koster van Posterholt (L.), die zich in de richting van de grens begaven om aan een stervende de laatste sacramenten toe te dienen en ondanks een tot tweemaal herhaald fluitsignaal, geen halt hielden. De man, waarschijn lijk eenigszins verblind door het staren over het sneeuwveld waarin hij zich had op gesteld, verklaarde in den waan te heb ben verkeerd dat het een vrouw en een kind waren, die zich in de richting van de grens bewogen. De zaak liep zonder per soonlijke ongelukken af. Zeppelins boven ons land. Zaterdagmorgen 7 uur passeerde op groote hoogte een Zeppelin de spoorbrug te Mook, komende uit Noordelijke richting. De reserve-2de-luitenant Jhr. Nahuys, liet oogenblikkeiyk een der wachten eeni ge salvo's afgeven, terwijl ook de reserve- 2de-luitedant v. d. Bend, commandant van het dekkingsdetachement, zijn manschappen liet vuren. Door de groote hoogte was de trefkans zeer gering en werd dan ook geen vuur- uitwerking waargenomen. Langzaam verdween het luchtschip naar bet zuiden, om daarna zijn reis naar het oosten te vervolgen. Gered door den burgemeester. De burgemeester van Gorinchem, de beer Gaarlandt, heeft Vrijdagmiddag on geveer half 6 tusschen licht en donker een jongen gered. Deze bevond zich in de haven nabij de Vischbrug op het ijs, toen hij bij een kolk voorover in een open wak viel. Hij zou zeker onder het ijs geraakt zijn, als niet juist de burgemees ter in de nabijheid was, die het geval zag. Hij trok zijn jas uit, sprong op het het ijs en had te voldoening den jongen nog net te kunnen te grijpen. o Handel in katten. «Wij lezen in het Utrechtsch Dagblad Sinds enkele wekan is op de markt van levende en doode beesten (kippen, eenden, honden, konijnen) en huiden, die 's Zater dagsmorgens aan den voet en in de scha duw van de aloude »Jacobi« te Utrecht wordt gehouden, ook een handel in katten geopend kortelings gedoode wel te verstaan -die tegen verschillende prijzen van f 1.25 tot f3. van de hand worden gedaan. De kooplui, die natuurlijk alle griezel op dit punt hebben overwonnen in tegenstelling tot den gelegenheids bezoeker van deze markt, die bij het zien van een doode poes nog wel even een bittere wrok in zich voelt opkomen, hebben de beesten die zij ten verkoop aanbieden, meestal van stroopers opgekocht (misschien ook we zelf gestroopt,) zoodat aan dezen handel gelijk men trouwens wel gissen kon, steeds een obscuur geurtje blijft hangen, behalve nog het eenigszins lugubere, dat er a vanzelf aan vastzit. Geen wonder intusschen, dat men den laatsten tijd vaker van spoorlooze verdwij ningen hoort dan vroeger. En dat men lugubere vertelsels verneemt en verhalen leest van zoo en zooveel kat- tenkoppen, die hier o£ daar zijn gevonden Wij hoorden ook al van iemand, die vanmorgen naar de «kattenmarkt« ging, om te zien, of hij zijn verdwenen poes nog soms onder de «aangebodenbeesten zou terugvinden. En het volgend incident moet zich even e§ns reeds vanmorgen hebben afgespeeld Iemand, die een geworgde kat in een zak meevoerde, slaagde erin een kooper te vinden. Vijf en twintig stuivers was de koopsom, waarover men 't eens werd Doch in den tijd, dat de twee kooplui stonden te onderhandelen, was poeslief, die blijkbaar niet afdoende was geopereerd doch slechts een tijdlang buiten bewustzijn was geweest, «bij® gekomen, had zijn neus buiten den zak gestoken en. was ont snapt. De koopsom was al in handen van den eigenaar, doch het verkochte beest, bli met zijn nieuwe vrijheid, rende weg, en klom in een boom. De kooper kon met zijn leege porte monnaiê en een teleurgestelde facie in letterlijken zin «de kat uit den boom kijken.® De vroegere eigenaar was allerminst van plan, de 25 stuivers weer terug te geven Hij redeneerde blijkbaar wie binnen binnen, binnen binnen. o Naar uit Amsterdam gemeld wordt zijn twee Nederl. schepen in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getor pedeerd. Het zijn de schepen Ootmarsum van de Stoom vaar tmaatshappij Oostzee en de Trompenberg van de Stoombootmaat schappij Hillegersberg, beiden te Amster dam. De Ootmarsum meet 2313 ton, de Trompenberg 1607 ton. De bemanning, bestaande uit 54 man, is te Brixham ge land. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover bekend, niet voorgekomen. PLAATSELIJK NIEUWS Heusden. Deelden we in een vorig nummer mede, dat de bevolking in 1916 met 122 personen was vermeerderd en op 1 Januari 1917 tot 1946 inwoners was gestegen, thans kunnen we tot ons genoegen mededeelen dat het totaal thans de 2000 overschrijdt. De toename der bevolking wordt in hoofdzaak door uitbrei ding van het personeel van den Scheeps werf veroorzaakt. Naar wij vernemen zijn, ten na- deele van den slager G. Baayens, circa 2 mud pootaardappelen ontvreemd, die op den stadswal ingekuild lagen. Werkendam. By het opruimen van ijs in de Merwede onder deze gemeente heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Men wilde het ijs doen springen. De lui tenant Kolf werd hierbij ernstig aan höt hoofd gewond. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Vrijdag werd in onze gemeente wederom erwten verkocht, die met graagte werden afgenomen. Ook Dinsdag was het met den verkoop van rijst zeer druk. Binnen enkele dagen zal ook hier het z.g. bonnenstelsel worden ingevoerd, zoodat dan de verkoop van regeeringsgoederen niet anders dan op bons zal geschieden. Vrijdag 23 Februari 1917 des nam. 8 uur vergadert de afdeeling Werkendam en De Werken® van «Het Groene Kruis® in het Sociëteitslokaal van mej. de Wed. Wink. De agenda luidt: 1. Opening; 2. No tulen 3. Verslagen4. Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke af treding, (het Bestuur stelt voor de volgende tweetallen: a. de heeren A. G. van Duist (aftr.) en P. H. Oldemans en b. de heeren C. H. Bogers en W. Visser); 5. Rond vraag; 6. Sluiting. Beneden-Langstraat. Vette kalveren en vette varkens kunnen hooger worden genoteerd. Nuchtere kalveren en biggen staan laag in prijs. De handel in schapen is gering. Men besteedt voor vette kalveren .f 1.10 k fl.30 per Kg. vette varkens 64 66 ct. per half Kg. nuchtere kalveren f6 f9 per stuk, biggen f 12 k f16 en schapen f 10 f 14. Capelle. Ds. Koster alhier heeft een beroep ontvangen naar Montfoort. Voor het beroep naar Zuilichem c.a. heeft Z. Eerw. bedankt. Sergeant Agema waagde zich gis teren nog op het ijs, met het gevolg dat hij er tot zijn schouders inzakte. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige militaire aan- loopen, die hem uit zijn benarde positie verlosten. Gameren, 't Gaat zoo langzamerhand naar den ouden tijd terug. Gebrek aan steenkolen doet naar hout en turf zoeken, gebrek aan petroleum neemt men de toe vlucht tot de Goudakaars waar zich reeds enkele mee behelpen. J.I. Zondag werd in de Herv. Kerk be kend gemaakt dat de avondbeurten, welke gedurende de wintermaanden Zondags en Woensdags plaats hadden, vanaf heden wegens schaarschte aan petroleum niet meer zullen plaats hebben. Genderen. Op Donderdag a.s.'s avonds half 7 zal in de Geref. Kerk een Bidstond worden gehouden voor den nood der tyden, waarin zal voorgaan Ds. J. H. A. Bosch van Andel. Naar wij vernemen is aan den Heer G. P. van der Beek, die reeds onder de wapenen was bij het Depot der Grenadiers te 's Gravenhage, voorloopig verlof verleend in verband met studie belangen. Door de plaatselijke afdeeling van de V. P. N. zijn de vorige week verzonden 2654 kippen- en 51 eendeneieren, totaal 2705 stuks. 's Gravenmoer. Voor deze gemeente is de eerste regeerings-antraciet aange komen, waardoor in eene groote behoefte wordt voorzien. Deze brandstoffen worden op bons verkrijgbaar gesteld. Geertruidenberg. Electrificatie der Provincie Noord-Brabant. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat het gebouw der electriciteitsfabriek te Geertruidenberg zoover gereed is, dat aan den leverancier der stoomturbines, scha kelinrichtingen en transformatoren, de fir ma Brown Boveri Co te Baden (Zwit serland) vertegenwoordigd door de N. V. Electrostroom te {Rotterdam, opdracht is gegeven tot afzending. De betreffende uit-en doorvoer-vergunningen van al het materiaal zijn bereids verkregen, zoodat de verschillende onderdeelen voor welker vervoer tientallen wagons benoodigd zijn, binnen enkele weken te Geertruidenberg verwacht worden. Met de montage der stoomketels is men reeds geruimen tijd bezigtwee ervan na deren de voltooiing. Land van Hensden en Altena. De vrijzinnige democraten uit geheel Noord- Brabant worden opgeroepen ter vergade ring op Zondag 25 Februari a.s. in het hotel «de Beurs® te Breda, ter bespreking van a. het stelsel van Evenredige verte genwoordiging, b. de wijze waarop door de Vryz. Dem. partij aan de verkiezing onder dit stelsel zal worden deelgenomen, c. de te voeren propaganda. Leden van het Hoofdbestuur en van de Kamerfractie wonen deze vergadering bij. Het spreekt wel van zelf, dat op deze belangrijke bijeenkomst de aanwezigheid van alle partygenooten en geestverwanten beslist noodzakelijk is. Meeuwen. Naar wy vernemen is thans besloten voor de gemeenten Meeuwen, Dron-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2