Hoofd—i Steeds genoot ze een voortreffelijke ge zondheid, al was haar leven, beperkt als het was tusschen de vier wanden, van haar kamer, niet zeer hygiënisch. Haar eetlust was en bleef goed en haar geest helder tot het laatste oogenblik. Waarmee ze haar tijd sleet, meldt het blad niet. Evenmin staat er bij, wat ze -deed om doorliggen te voorkomen. —o De verscherpte duikbootenoorlog. Volgens eene op goed gezag gedane mededeeling is de visschersaak »Ziroon« van Lowestoft, op 13 Febr. j.l. door een Duitschen onderzeeër op 46 mijlen afstand van het dichtsbij zijnde land aangehouden. De schipper en de bemanning, die vier koppen telde, gingen in de boot en kregen toen bevel om aan boord van den onder zeeër te komen. De schipper en twee man werden daar vastgehouden, terwijl de twee overige mannen bevel kregen om een Duitschen matroos, die bommen by zich had naar de smak te roeien. De Duitsche matroos nam alle levens middelen van boord mede en plaatste toen de bommen in het vaartuigje. De schip per en de bemanning kregen vervolgens bevel weer in de boot te gaan, zonder dat hun voedsel werd verstrekt en moesten toen van het schip wegroeien. Zij werden 60 uren later door een loodsboot opge pikt. Al dien tyd hadden zij geen voedsel gehad en waren zij bij zwaar weder in de open boot aan de hevige koude blootge steld geweest. Dit is wel een der ergste gevallen van moedwillige ruwheid der onderzeeërscom mandanten, welke tot dusverre bekend zijn geworden. De geschiedenis kent geen voorbeeld van het feit, dat mannen die tot de marine van een Europeesche mogend heid behooren, zich verlagen om ongewa pende visschers te berooven. Nabetrachtingen over eenige genezingen. De maatstaf ter beoordeeling van de krachtdadigheid van een middel heeft men voor zich in de lijst zijner genezingen. Men moet te recht van de Pink Pillen zeggen dat zij in dit opzicht ruim gemeten mogen worden. Telken male wanneer hier iets over de Pink Pillen wordt ge schreven, komen een of meer voorbeelden van genezing er bij getuigen. En men lette wel op dat die getuigschriften nooit twee malen worden gepubliceerd en altijd vergezeld gaan van den naam, het adres en zelfs het portret der genezen persoon. Op die wijze zeggen de Pink Pillen »Ziet wat wij kunnen doen®., en de zieke voegt er aan toe»Ziet wat de Pink Pillen hebben gedaan®. Voor deze maal is het Mej. Claire Bor- geois, wonende bij den heer Darchy, te Ouzouersur-Trézée (Frankrijk), die u zal zeggen wat de Pink Pillen voor haar hebben gedaan »Ik ben zeer tevreden over de behan deling met de Pink Pillen en beveel hen voor allen die aan bloedarmoede lijden aan. Sedert langen tijd gevoelde ik dat mijne krachten met den dag verminderden en aan zekere ongemakken bemerkte ik wel dat er iets niet meer goed ging. Ik was zeer bleek, ik werkte met moeite en de vermoeienis die ik ondervond was niet in verhouding tot het werk. Klom ik een trap op of liep ik wat snel, dan was ik dadelijk, buiten adem. Ik had den eetlust verloren en het weinige voedsel dat ik nam verteerde moeielijk. Voeg daar bij dagelijksche schele hoofdpijnen, slaap loosheid, oorsuizingen en ook een voort durend gevoel van koude, dat mij deed denken dat ik geen bloed meer in de aderen had. Ik heb uwe Pink Pillen gebruikt, en al mijne ongemakken zijn verdwenen. Ik heb mijne krachten voelen terugkomen en ben weer geheel hersteld.c Mej. Bourgeois zegt de waarheid, wan neer zy schrijft dat het haar scheen geen bloed meer in de aderen te hebben Zij had wel bloed, maar te weinig en het was van slechte hoedanigheid. Zij kon niet beter doen dan zich van de Pink Pillen bedienen, die juist met iedere pil bloed geven. Dank zij dit nieuwe, ryke en zuivere bloed, zyn de organen gevoed en hebben hunne goede werking hernomen. Wanneer alle organen normaal werken, dan is dat de gezondheid. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwak te, maagpynen, verschietende pijnen, zenuw uitputting. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. pijn en migraine 1 Neem MIJNHARDTs Hoofd- pijntabietten. Koker 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Tarwebloem. Naar de Bakkersbondcourant bericht/ is binnenkort een regeeringsbesluit te ver wachten, waardoor het gebruik van tarwe bloem voor de banketbakkerijen verboden zal worden. De regeering zal dan in plaats van tarwebloem aardappelmeel beschikbaar stellen. Landelijke eenvoud. De Msb. verteit als historisch Het gebeurde op den anti-revolutionai ren partijdag in de beurs te Hoofddorp op 1.1. Vrijdag. Oud eenvoudig moedertje, Noord-Brabantsch mutsje op, bijna 80 jaren komt in gezelschap van een jonge vrouw de beurszaal binnen. Ze blijft eenigszins schuchter staan en vraagt aan een der aanwezigen Kunt u mij ook zeggen waar straks de spreker zal staan ik zou hem graag goed kunnen zien. Aan de oude vrouw wordt een plaatsje voor in de zaal aangewezen daar in dien catheder zal straks de spreker onze Colijn optreden. In de pauze ontpopt eenvoudig moedertje zich als de moeder van een onzer grootste mannen.... van den oud-Minister van Oor log en het eerste Kamerlid H. Colijn. o— In de oude spreekwijze een hond op het ijs maakt het dikker maar een kraai er op geeft dooi, zit een kern van waar heid. Een hond prefereert droog ijs, dus wandelt er op, als het vriest, maar een kraai of meeuw houdt van koude of nat tigheid, en ziet men er dus op bij stijging van temperatuur, —o IJs. Met het oog op het door het wassen van het water spoedig te verwachten kruien van het ijs in de Maas is te Grave de buitengewone rivier-correspondentie inge steld en is een detachement vestingartillerie aldaar aangekomen om bij het losgaan van de Maas de bewoners van den omtrek per kanonschot te kunnen waarschuwen. Geen bier meer. In een te Utrecht gehouden vergadering van de Utrechtsche Vereeniging van Koffie huis- Restauranthouders en Slijters werd medegedeeld, dat ingaande 1 Maart a.s. de prijs van het bier met f 2 per H L. zal worden verhoogd. Bovendien werd medegedeeld, dat de Bond van Brouwers had bericht, het niet onmogelijk te achten, dat binnen afzienbaren tyd geen bier meer zal kunnen worden geleverd. o Onze graanschepen. Met groote voldoening zal worden ver nomen dat de door de N. O. T. met de Britsche regeering gevoerde onderhande lingen om het uitvaren mogelijk te maken van onze graanschepen, welke op het oogenblik gereed liggen om in ballast naar de Vereenigde Staten te vertrekken, tot het resultaat hebben geleid, dat dit ver trek is toegestaan onder voorwaarde dat deze schepen Halifax aandoen en dat zij voor het tegenwoordige geen havens bin- nenloopen ten zuiden van Kaap Hatteras. Hierbij dient opgemerkt dat de verleende toestemming niet is te beschouwen als een algemeene regel voor de toekomst, maar dat over elk verder geval afzonderlijk zal worden beslist. Nieuwe zilverbons. Bij kon. besluit is bepaald, dat naar gelang daaraan de behoefte blijkt te bestaan, het aantal zilverbons van f 2.50 zal worden uitgebreid tot 8 millioen en het aantal zilverbons van f 1 tot 20 millioen. o Vervoer van aardappelen. Nu in tal van steden en dorpen van ons land de schaarschte van aardappelen meer en meer wordt gevoeld, richten vele particulieren zich tot de Rijks-Commissie van Toezicht op de aardappel vereeniging, met het verzoek, vergunning te mogen ontvangen voor het vervoeren van één of meer H.L. aardappelen voor eigen gebruik, van een in een andere gemeente wonenden landbouwer of handelaar naar hunne wo ning. Sommigen geven als motief voor het verzoek nog op, dat zij reeds jaren gewoon zyn, hunne aardappelen van dat zelfde adres te betrekken en dat zy ze reeds in den vorigen herfst hebben gekocht en be taald. De Rijks Commisie van Toezicht op de aardappel vereeniging verzoekt ons te willen mededeelen, dat gelet op de nog aanwezige voorraden aardappelen, tot rant soeneering moet worden overgegaan, het geen alleen kan geschieden door tusschen- komst van de gemeentebesturen. De gemeeutebesturen dienen dus, voor zoover noodig, aardappelen te bestellen, ten behoeve der inwoners dier'gemeenten, bij het Rijks-Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. De bovenbedoelde aanvragen van parti culiere zijde moeten alle worden afgewezen. o De Kamerverkiezingen in 1917. In verband met de vroeger meegedeelde afspraak tusschen de besturen der zeven in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen, om te bevorderen, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit jaar de thans zittende leden zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling zullen worden herkozen, meldt men ons, dat het noodige overleg tusschen de besturen en hun par tijen bij alle heeft plaats gehad. Alle par tijen bleken bereid, tot het bedoelde ver- kiezingsaccoord mee te werken. Kon. bezoek aan Zalt-Bommel. Donderdagmiddag kreeg onverwachts Zalt-Bommel bezoek van de Koningin. Aan het station aangekomen, begaf H.M. zich per auto naar de rivier de Waal, die juist aan het kruien was. Na een half uur toevens begaf de Koningin zich, ver gezeld van den opzichter van den Water staat, den heer Man in 't Yeld, naar Ros- sum, waar zij eveneens den toestand van de rivier waarnam. De rivier zit daar nog vast. Om half vijf arriveerde H. M. an dermaal te Zalt-Bommel en bezichtigde het ijsveld op de Waal. Toen zat de rivier ook daar weer vast. Het uitvaren der beug- en haringschepen. De Vlaardingsche Visschersvereeniging Koningin Wilhelmina® zal aan het hoofd bestuur van den Chr. Zeeliedenbond in Nederland verzoeken zich in verbinding te stellen met den Algemeenen Duitschen Zeeliedenbond, ten einde er bij de Duitsche regeering op aan te dringen zoodanige wijziging in haar besluit inzake den duik bootenoorlog te brengen, dat de Neder- landsche visschersschepen de beugvisscherij en, wanneer het seizoen is aangebroken, ook de haringvisscherij weder op de gewone visscherijterreinen kunnen uitoefenen. o De petroleumnood. Een juffrouw hier ter plaatse, aldus meld de dezer dagen de »Brummensche Ct., heeft vooral voor deze dure tijden een be langrijke uitvinding gedaan, vooral voor onze huismoeders. Zij maakte n.l. van Va L. Petroleum 2 L. en doet dit op de volgende wijze Zij lost 1 pond soda op in 2 liter water en voegt daarbij Va L- petroleum. Dit mengsel wordt in de lamp gedaan en geeft een heldere vlam, helderder nog dan pe troleum alleen. Er blijft slechts een klein deel water over in de lamp. Aan de Leeuwarder Industrie- en Huis houdschool is de proef als volgt genomen 2 L. warm water, daarin oplossen 4 pond soda, hierbij moet na afkoeling 1 L. petroleum gevoegd worden. Dit mengsel voldeed in een lamp ge brand, dus als verlichting, uitstekend. In een petroleumstel is het niet aan te bevelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Door de duisternis misleid, liep Woensdagavond de vrouw van den tuinman Bruijsters in den Demer, die reeds weder open lag. Door een voorbijganger (de knecht van den rijtuigverhuurder Van Hooft) werd zij weder op het drooge gebracht. A.s. Zondag, 's avonds 6 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier voor te gaan in den Bidstond voor de nooden der tijden, de Weleerw. Heer Ds. Bosch te Andel. Naar wij vernemen zullen op het terrein, onder de gemeente Herpt, tusschen de z.g. »Kleine pad® en den grooten Herptschen straatweg, een zestal arbeiders woningen verryzen, vanwege de N. V. Bouwmaatschappij Heusden,® door welke maatschappij dit terrein is aangekocht. Den bouw der zes arbeiderswoningen is aangenomen door A. A. H. Kramer Mr. Metselaar te Genderen. Op de provinciale wegen wordt thans bizonder toegezien, of de voertuigen niet te zwaar beladen zijn, en alzoo geen gevaar opleveren voor de wegen, die door den strengen vorst allen zijn aangetast. In de afgeloopen week zijn verscheidene »verbalen« opgemaakt, waarbij o.a. één voerman, driemaal achtereen tegen de lamp liep. Voor onzen voerman iets minder aangenaams. Het ijs in de Maas begint thans langzaam los te geraken. Een kleine geul is vanaf de kaden der stad tot een eindje in de rivier open, waardoor de losse schollen afdrijven, die een beetje baan beginnen te maken. Het grootste gedeelte echter ligt nog geheel dicht en zal nog wel een paar dagen vastzitten. De passage over den veerweg is verbroken. Andel. Voor lid an den gemeente raad (vac. A. de Fijter Johz.) zijn tot candidaten gesteld de heeren C. Verwijs en Joh. de Fijter Johz. Werden de vorige week door den burgemeester de alhier aan de waterma chine behoorende 200 mud kolen in beslag genomen en aan ieder huisgezin een mud uitgereikt, thans zijn drie wagons regeerings- kolen gearriveerd, zoodat vooreerst in de dringende behoefte kan worden voorzien. Voor onderwijzeres aan de Chr. School alhier hebben zich reeds 7 sollici tanten aangemeld. Bij de gisteren gehouden keuring van landstormers uit deze gemeente, zijn van de 10 die zich hadden aangemeld 5 goed en 5 afgekeurd. Capelle. Gedurende de maand Janu ari jl. werden aan het hulppost- en tele foonkantoor alhier behandeld 344 telegram men, waarvan 164 verzonden en 180 ontvangen. Er werden 118 gesprekken gevoerd, waarvan 36 vanuit de openbare spreekcel. Naar -we vernemen zal de firma Kerst en Oerlemans alhier een nieuwe schoenfabriek bouwen. Genderen. 't Gaat hier met den aan voer van steenkolen zeer geregeld. In de laatste week zijn weer twee zendingen voor de gemeente aangekomen. Het ge meentebestuur ziet zijne pogingen in dit opzicht wel met succes bekroond. Dank zij het mildere weer door den ingevallen dooi, zijn op de scholen in deze gemeente de namiddagschooltijden weer hervat. Zoo spoedig de weersgesteldheid het toeliet, zijn velen op onderzoek uitgegaan in hun kuilen, om te zien of de gekuilde veldvruchten van de vorst hebben te lijden gehad. Reeds hoort men van bevroren aardappelen. Blijke het echter maar, dat 't met 't bevriezen meevalt. Dat zou vooral in dezen tijd van aardappelschaarschte een uitkomst zijn. Gameren. Hedenmorgen deed de veer man Klop uit Haaften bij de politie alhier aangifte van het wegkapen van een bel, die hing vlak bij de rivier. Met groot geweld zijn de palen van elkaar gerukt, teneinde de bel machtig te kunnen worden. 's Gravenmoer. Weer is hier een fiets spoorloos verdwenen, thans aan villa Louise. Men mag des avonds wel op zijn hoede zijn en geen rijwielen onbeheerd buiten laten. Deze week is alhier de eerste re- geeringsrijst aangekomen, die op een bön- nenstelsel gedistribueerd wordt. Met ge noegen wordt dit artikel in de meeste gezinnen ontvangen. Meeuwen. Gisteren namiddag had in het café Nieuwkoop te Drongelen de ook in dit blad aangekondigde voordracht plaats over »het doel en de werking eener Boeren leenbank®. 't Was een mooie voordracht: het onderwerp werd in den meest bevat- telijken en aantrekkelijken vorm zoo helder uiteengezet, dat al aanstonds 9 van de aanwezigen zich als lid lieten inschrijven, terwijl allen dankbaar waren en voldaan. De geachte Spr. de heer van der Hurk. Hoofdinspecteur der Centrale Bunk te Utrecht -begon met te zeggenWe leven tegenwoordig in het teeken der Vereeniging. Op elk gebied vormt men zich tot clubs, gezelschappen, bonden en hoe die vereenigingen meer mogen heeten. Ook op het gebied van den landbouw be gon men in vereeniging en samenwerking kracht te zoeken. Dat was vooral zoo in de jaren na 1870, toen na een tyd van ongekenden bloei eene inzinking en malaise volgde. Dit leidde tot de instelling eener staatscommissie in 1886, welke de vraag had te beantwoordenwat hapert er aan en hoe kan verbetering worden aangebracht In 1890 bracht die Commissie rapport uit ze kwam daarin o.m. tot de conclusie, dat het den boer vaak mankeert aan het noo dige kapitaal op den juisten tijd maar ze moest er byvoegen, dat het bekomen van dat bedrijfs kapitaal, in voorschot of crediet, al zeer slecht geregeld was, zeker op het platte land. Niet alleen hier. Ook elders was het zoo. In België en Frankrijk verzon men hoe hulp te verleenen door instellen van Staats-credietbanken. Maar dit haalde niet veel uiter waren te veel formaliteiten, er was te veel rompslomp aan verbonden de hulp kwam wel, maar meestal te laat en te duur. We moeten ons zelf helpen, werd dus zoowel daar als hier de leus. Men toog aan 't werk en »we komen er® luidde een later verslag. Welnu, de goede weg in dezen was gewezen door den Burgemeester van een kleine gemeente in Duitschland, Raif- feisen heette de man, hij leefde van 1818 4888 en heeft zeer zeker door de stichting der naar hem genoemde Raiffeisenbanken wel het standbeeld verdiend, dat in 1902 voor hem werd opgericht. Immers bestaan die banken onze Boerenleenbanken toch zijn niets anders bijna overal. In ons land begon men er mee in 1897. Gelet op den aard der boeren hier te lande met name op hunne overdreven zucht tot ge heimzinnigheid vreesde men in het begin dat ze hier niet zouden aanslaan. De tijd heeft evenwel het tegendeel doen zien. Want nog eens, bijna overal in ons land bestaan ze nu wel een bewijs dat ze »in eene ware behoefte voorzien.« En hoe komt een bank nu aan het noodige voorschot of crediet? Dat gaat en 't gaat goed, vlug en zeker door middel van de Centrale bank, waarbij ze is aangesloten. Zulke Centrale banken zijn er 3 in ons land en wel te Utrecht te Eindhoven en te Alkmaar. Bij de le zijn ruim 600, bij de 2e on geveer 400, bij de 3e een 40-tal banken aangesloten. Alleen die te Utrecht staat op geheel onzijdig standpunt. Is eene Boerenleenbank werd nog gevraagd nu eenig en alleen voor de boeren En 't antwoord was »dat niet, ook anderen kunnen en mogen er aan meedoen en van genieten maar de boeren moeten daarin toch de leiding en het overwicht hebben en houden. Kaatsheuvel. Door het gemeentebe stuur is weer 'n nieuwe regeling getroffen met betrekking tot het gasverbruik. Met ingang van 4 Maart a s. komt de prijs voor woning- en fabrieksgebruik van 130 kub. M. 10 ct- per kub. M. Van 2040 kub. M. 15 ct. daarboven 25 ct. per kub. M. Voor motorgebruik tot 75°/0 v&n 'f g®- woon verbruik 10 ct. per kub. M. met de bepaling dat slechts 75% mag verbruikt worden, Wordt meer dan 75% verbruikt zoo vervalt men in 'n boete van f 10 plus f 1 voor eiken kub. M., dien men meer verbuikt heeft onverminderd het recht van verderen gastoevoer voor motorgebruik te worden afgesloten. Nieuwendijk Door de Geref. Jonged. vereen. Martha® alhier zijn 170 kleding stukken onder 45 gezinnen verdeeld. Er heerscht hier een nijpend gebrek aan petroleum. Vele gezinnen zitten des avonds in den donker of moeten zich met een Gouda-kaars behelpen. Ook heerscht hier een gebrek aan zachte zeep, voor de huisvrouwen een waren ramp, het is te hopen dat er spoedig verandering komt. Sprang. A.s. Maandag des avonds 7 uur zal voor de Jongelingsvereen. »Timo- theus® alhier in het Gereformeerde kerk gebouw in openbare vergadering optreden, de heer J. J. Buijs van Dinteloord, met het onderwerp »De Christelijke verloving.® Belangstellenden hebhen vrijen toegang. Bij de gehouden bestuursverkiezing is het bestuur der Chr.-Zangvereen. »De Harpe Zions® uit de n. v. personen saam- gesteld A. v. d. Esch Voorz., M. Genuït Sec., H. Spierings Penm., P. Schiedon Com. en D. J. de Roon Alg. Adjunct. Zooals zeker overal het geval is, zijn hier bij de meeste arbeiders de aard appelen op. Onze dorpsgenoot, de land bouwer H. V. die een partijtje aardappelen in den nazomer voor z'n vee had inge- schuild, heeft deze aardappelen nu, inplaats van aan z'n vee op te voeren, voor een zeer matigen prijs aan z'n dorpsgenoten verkocht. Zoodra het bekend was, waren deze in een minium van tijd geruimd. Elk gezin kreeg niet meer dan 2 vijf-kop. De trekhond van zekeren T. alhier nam uit een slagerskar een zak weg, (waarin 3 pas gevilde huiden zaten) en sleurde deze naar zyn kooi Door ze keren J. werd dit bemerkt welke, den slager met het gebeurde in kennis stelde, die ijlings op den hond toe liep en hem zijn prooi ontrukte. Eén der vellen had reeds met de slacht tanden kennis gemaakt en was al gedeeltelyk verscheurd. Veen Deze week werd een begin ge maakt met het openen der aardappelkui len, en was men hiernaar zeer nieuws gierig. Over 't algemeen is het niet te gengevallen en heeft de vorst niet veel schade berokkend. De kuilen welke goed waren voorzien hebben het er goed afge bracht. Het is dus vrijwel meegevallen. Nog steeds heeft de overtocht naar Gelderland over de Maas te voet plaats. Alleen is aan de kanten wat water opge- loopen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2