japieren achterlaten. Wij gingen dun gekleed in de booten en dreven 12 uur rond. Om zes uur 's ochtends werden wij loor een Engelsch schip opgenomen, dat tiaar ons uitzag. De tweede officier van de Eemland zeide De duikboot begon zonder de minste waar schuwing op de Noorderdijk en de Jacatra, die het dichtst bij ons waren, te vuren. Twee torpedo's schenen doel getroffen te hebben en de mannen gingen in de booten en kwamen naar ons toe. Wij gaven hun voedsel, toen zij aan boord kwamen. Zij waren zeer verkleumd en enkelen waren zeer dun gekleed en half bevroren. Daarna kwam de duikboot naar ons toe. Wij seinden aan de andere schepen die achter ons voeren, dat de duikboot ons aanviel een torpedo die op ons afgeschoten werd ging mis. Daarna dook de duikboot onder, maar kwam kort daarna weer aan de oppervlakte en torpedeerde de schepen, die het verst achter ons voeren. Voor de duikboot de torpedo afvuurde die ons miste, loste zij geen waarschu wingsschoten en gaf zij geen ander sein Maar wij minderden onze vaart en de duik boot kwam langs zij. W ij konden zien hoe de Duitschers hun kanon in gereed heid brachten. Nadat wij de Eemland verlaten hadden, merkten wij dat de com mandant van de duikboot eenige officieren naar de andere Nederlandsche schepen gezonden had, om die door bommen te laten vernielen. Eerst echter plunderden de Duitschers wijn, voedsel en andere dingen aan boord van de Eemland. »De menschen zijn gek Wis en fceker. Wat dreef hun er nu toe deze prachtschepen te vernielen. Er was geen contrabande aan boord. Eenig voordeel ze te kelderen had Duitschland er niet bij. En toch ze werden vernietigd. Wel wordt van Duitsche zijde verklaard dat de schuld niet ligt bij de Duitsche maar bij de Engelsche regeering. Maar wat gaat ons dat aan Of je van de kat of van den hond gebeten wordt, je hebt de knauw ondertusschen maar te pakken. Ja zegt Duitschland er was aan onze regeering verzocht de schepen vrij te laten. De toestemming werd gegeven onder voor waarde echter dat de uitvaart te midder nacht van 10 op 11 Febr. mocht geschie den. De Ned. reederijen aanvaardden dat aanbod in dank, doch waren om onbekende redenen niet in staat hun schepen te laten uitvaren, omdat de mededeeling eerst in den namiddag van den lOden gegeven werd, te laat om de schepen voor midder nacht te kunnen laten uitvaren. Zij her haalden daarop hun verzoek om hun de uitvaart mogelijk te maken op een lateren dag en hun werd medegedeeld dat hun schepen óf den 17den Maart volstrekt veilig, of den 22en Febr. betrekkelijk veilig langs een bepaalden weg Darmouth en Falmouth konden verlaten. Van dit aanbod wilden 18 schepen den 22en Fe bruari gebruik maken en den weg in ge- zamenlijken vaart afleggen. Deze tijding werd den löden Febr. te Berlijn ontvangen. Den reedèrs dezer 18 schepen werd daarop nogmaals uitdrukke lijk meegedeeld dat den 22en geen vol strekte veiligheid kon worden gewaarborgd aangezien het onzeker was of alle in het te doorvaren gebied opereerende duik boo ten het draadlooze bevel zouden ontvangen Bovendien werd er op gewezen dat tegen mijngevaar buiten de aangegeven koers volstrekt geen waarborg kon worden ge geven. Naar het schijnt hebben tenslotte 8 schepen het risico van de vaart op zich genomen. Als de berichten uit Nederland juist zijn, dat deze 8 schepen ten gronde zijn gegaan een ervan moet aan de Engelsche kust op een mijn zijn geloopen, de andere 7 in den namiddag Van den 22en op de afgesproken koers vernietigd zijn dan wordt dit diep betreurd, maar de verant woordelijkheid van het gebeurde treft de reeders die er de voorkeur aan gaven hun schepen den 22sten met betrekkelijke vei ligheid te laten uitvaren, in plaats van tot den 17en Maart te wachten, op welken dag volstrekte veiligheid beloofd was. Van onze duikbooten hebben wij nog geen bericht hieromtrent ontvangen. Maar al is dat nu zoo, waarom nam de duikbootkapitein niet even de moeite der scheepspapieren in te zien 1 Waarom in den blinde er maar op los getorpedeerd Het is afschuwelyk. Dat niet alleen Duitschland de verant woordelijkheid voor deze euveldaad treft verstaat ieder, die het getreiter der En gelsche regeering kent. Wie gaf haar recht zoo lang onze schepen vast te houden Waarom liet zij ze niet eerder vertrekken, zóodat de termynen voor veilige vaart ge bruikt konden worden Het is wel grappig, of wilt ge diep treurig dat de Engelsche pers haar best doet om Holland nu op te ruien tegen iet »wreede« Duitschland. Zelfs durft Reuter beweren »In Engelsche scheepvaartkringen heerscht het gevoelen dat de herhaalde concessies van de Ned. regeering aan de Duitsche geweldenarij een treurige beantwoording zijn van de groote consideratie die Enge land altijd heeft gehad voor de voornaamste belangen van Nederland, zoowel van dat land zelfs als van zijn koloniën. Ai mij I Engelsche tegemoetkoming. Engelsche vriendelijkheid voor Nederland I Is dat soms tegemoetkomend, dat er nu nog een groot aantal Nederlandsche schepen in Engelsche havens vastgehouden worden, aan welke uitklaring geweigerd wordt, tenzij wij ons verbinden met Neder landsche schepen door de versperde zónen te gaan varen ten behoeve van de entente Is dat soms tegemoetkomend, dat er op 't oogenblik schepen met 20.000 ton Chili- salpeter, de voor onze landbouw onmisbare kunstmeststof, worden vastgehouden. Het gevolg daarvan zal zijn, dat onze landbouw- produkten dit jaar niet voldoende zullen uitgroeien; Is dat soms tegemoetkomend dat naar de officieele zijde verluidt, zeer spoedig een besluit zal moeten worden genomen om een deel van den veestapel af te slach ten, met alle gevolgen van dien, als minder varkensvleesch, minder spek, minder melk, minder boter, minder kaas en, voor wat den pluimgediertestapel betreft, minder eieren. Engeland weigert de schepen met vee voeder te laten vertrekken. Maar denkt EngelandLaat ons Nederland ophitsen nu het al vertoornd is. 'tls goed visschen in troebel water. Gelukkig hebben wi een regeering en een volk dat het hooft koel houdt al is het van toorn vlammende Van de gevechtterreinen niets anders, dan dat de Duitschers aan de Ancre wat terug trekken. Zooals »van zelf« spreekt hebben de ontruimde stellingen volgens de Duitsche lezing in het minst geen waarde voor de Duitschers en zijn zij volgens Engelsche lezing van het hoogste gewicht. BUITENLAND. Rijkssteenkoolorganisatie. Een verordening van den Bondsraad van 24 Febr. machtigt den Rijkskanselier, door een, door hem op te richten organisatie de in het Duitsche Rijk aanwezige produc ten der steenkoolmijnen, steenkool, bruin kolen, briketten, cokes, voor de verzorging van het binnenland en voor den uitvoer in beslag te riemen. Zij geeft hem voor namelijk de bevoegdheid den producenten der genoemde brandstoffen last te geven deze aan door hem aan te wijzén personen over te geven, en de daarvoor noodige handelingen te verrichten. Deze regeling zal den handel niet uit schakelen, maar uitsluitend dienen voor de snelle en voldoende zorg voor de behoeften, waar deze voor de oorlogs-economische omstandigheden noodig is en langs den gewonen weg niet snel genoeg kan worden voorzien. De organisatie, door den Rijkskanselier op te richten, zal voor zooveel noodig, zekere hoeveelheden brandstoffen in beslag kunnen nemen en die aan bepaalde aan gewezen ontvangers kunnen verdeelen. Munitiedepot in de lucht gevlogen. Berlijn. Volgens berichten uit Zwitser land wordt aldaar uit Frankrijk gemeld dat het munitiedepot te Rerines met 80.000 ton ammunitie in de lucht is gevlogen. Meer dan 300 personen kwamen hier bij om het levenhet aantal gewonden bedraagt over de 700. Het Engelsche leger 5 millioen man sterk. De Zaterdag openbaar gemaakte En gelsche oorlogsbegrooting stelt het aantal manschappen op 5 millioen, behalve dege nen die in Indië dienen. o Mee hongerlijden. Zooals men weet, heeft de Engelsche levensmiddelen-controleur een lijstje gege ven van hoeveelheden levensmiddelen, waar aan de menschen in Engeland zich zooveel mogelijk moeten houden. Tot nu toe kre gen de Duitsche krijgsgevangenen meer dan op dat lijstje voorkomt. Dat is nu uit. Zy krijgen geen gram meer. Ook zullen vermoedelyk meer Duitsche krijgs gevangenen by den landbouw worden ge bruikt. o Maximumprijzen voor bier. In Duitschland zyn maximumprijzen voor het bier vastgesteld. Daar de toestanden in de verschillende gebieden, waar brouwe rijen gevestigd zijn, zoo uiteenloopen, heeft de rijksregeering alleen voor Noord-Duitsch land geldende maatregelen getroffen en aat ze aan"de overheid in de andere ge neden over, de prijzen te bepalen. De maximum-prijs voor het bier bedraagt 31 mark per 100 L.voor bier, dat zon der bijmengsels gebrouwen wordt, 20 mark per 100 L. 4,000,000. Volgens., de officieele verlieslijsten be droegen de verliezen der Duitschers eind Januari 1.1. Gesneuveld of aan wonden overl. 929.116 Aan ziekten gestorven 59.213 Gevangengenomen 247:991 Vermist 276.278 Zwaar gewond 539.655 Gewond 229.907 Licht gewond 1.512.271 Gew. doch bij 't leger gebleven 223.261 In totaal 4.017.692 Bouwt Duitschland geen Zeppelins meer? Volgens een telegram uit Genève hebben een aantal arbeiders van de zeppelinfabriek te Friedrichshafen bevel gekregen, zich bij hun depot te vervoegen. Dit bevel schijnt berichten van den laatsten tijd te bevestigen, volgens welke de Duitsche autoriteiten de doelloosheid .van den zeppelin erkend en van den bouw van nieuwe luchtschepen afgezien hebben. o Het Amerikaansche proefschip Orleans stoomt de rivier naar Bordeaux op. Het zal heden,"'zooals Reuter meldt, te Bordeaux zijn. In een onderhoud met den correspon dent van de Matin heeft de secretaris van Alberto Dodero, reeder van het s.s. Orle ans, volgens Havas, gezegdWij hopen dat het schip goed en wel aankomt. Dodero is vanochtend in een auto uit Parijs naar Bordeaux vertrokken. Een officieel persoon wiens naam ik niet kan noemen, maar die tot de Amerikaansche diplomaten be hoort, vergezelt hem. Het doel van den tocht is om getuige te zijn van de aan komst van de Orleans, die Zondag-ochtend (den 25sten) verwacht wordt als ze een goede reis heeft gehad. Ze loopt n.l. 11 knoop en is, blijkens een telegram uit New-York, den llen Febr. vertrokken. Doderb zal den moed van de bemanning huldigen door een feestmaal te geven aan boord van de Orleans. De verscherpte duikbootoorlog. Reuter meldt, dat de pakketboot Laconia van de Cunard-lijn (18.099 ton) op de thuisreis van New-York zonder^ waarschu wing is getorpedeerd. Er zijn 270 overlevenden, waarvan een aantal passagiers tegen gisterenacht in een Engelsche haven werden verwacht. In den grond geboord werden nog de Engelsche treiler Frolic, het Engelsche s.s Algiers (2361 ton), het Maltezer zeilschip, Nostra Signoradel Porto Salvo alsmede twee treilers, de Agnes en George Blason. Hongerbetooging. Duizende mannen en vrouwen hebben een hongerbetooging gehouden in de Fift Avenue onder het zingen van de »Mar- seillaise«. Het Waldorf-Asteria hotel is bestormd Yele personen zijn in hechtenis genomen, ook Duitschers die beschuldigd worden de opstootjes te hebben uitgelokt. o Wilson vraagt militaire macht. Wilson sprak een redevoering uit in het congres, waarin hij machtiging vroeg de strijdkrachten der Vereenigde Staten te bezigen tot bescherming van het leven der Amerikaansche burgers op zee. BINNENLAND. De Grotius, den 21en December uit Batavia vertrokken, is te Falmouth blijven liggen, daar zij geen kolen had om de reis om Engeland te kunnen maken. Vier passagiers van de Grotius, die naar Nederland wilden oversteken, ontdekten toevallig, dat de tankboot Hestia van Lon den naar Rotterdam zou vertrekken. Men verkreeg de toestmming der eige naars dier boot, maar daar dit schip geen passagiers mocht vervoeren, moesten de heeren zich laten aanmonsteren. De een werd dus als machinist, de $nder als sto ker enz op de monsterrol geplaatst en de gevaarlijke reis werd aanvaard. Daar de boot benzine in had, was inderdaad het gevaar zeer groot. Maar onze onverschrok ken Hollanders gingen toch met de Hes tia mee en kwamen Vrydag behouden in het vaderland aan. o Uit een aangeteekenden brief, den 22en uit Wageningen naar Deventer verzonden, bleek bij opening een bankbiljet van f 100 te zijn ontvreemd. De politie is met het geval in kennis gesteld. De 2-jarige hengst »Patrianus« van zuiver Groningsche afstamming is 6 maan den geleden\ voor' f 2000 gekocht door de heeren H. Perdok te Appingedam en U. Wiersema te Bierum. De week voor Rijkshengstenkeuring te Groningen goedgekeurd, kochten de heeren C. De Kruif en J. Oskam te Werk hoven (Utrecht) het dier voor f 8000. Den volgenden dag ook in het Groningsch Paardenstamboek opgenomen, ging het over aan de Vereeniging te Peize (Drente) voor ....f 11.250. o Eet gerstebrood 1 Bij den heerschenden graan nood, waar onder de geheele bevolking lijdt, verdient het aanbeveling, de aandacht te vestigen op een product, dat wij in overvloed voor handen hebben n.l. de gerst. Er wordt hier te lande veel gerst verbouwd, die echter grootendeels als veevoeder gebruikt wordt en door de bierbrouwerijen bij de bereiding van bier. Gerstemeel als brood stof zou onzen levensmiddelenvoorraad aan merkelijk verbeteren. Daar gerst als vee voeder onontbeerlijk is, voor onzen steeds grooter wordenden veestapel, ligt het op den weg der Regeering, in navolging van Duitschland en Engeland, het gebruik van gerst voor bierbrouwerijen te beperken. Zoodoende zou een groot deel daarvan voor de voeding der bevolking beschikbaar zijn. Van gerstemeel toch bakt men een sma> kelijk en werkelijk zeer voedzaam brood, dat andere broodsoorten aan eiwit en vet gehalte overtreft. Tarwemeel bevat 11% eiwit en 1.4®/o vet, roggemeel 9.2 en 1.3%, gerstemeel 12.3 en 2.3%. Wat wil men meer De kinderen van Minister Posthuma. Het Haagsche Correspondentie-bureau schrijft Onder hét hoofdEen bericht, dat t 7 tegenspraak verlangt, meldt »De Telegraaf« van gisterenavond, dat, terwijl de firma Blad Prins, die in den laatsten tijd meermalen genoemd is door haar groote verzendingen van gedroogde groenten naar Duitschland, meermalen op de hoogte blijkt te zijn van maatregelen yan den Minister van Landbouw, alvorens die ter algemeene kennis zijn gebracht, de zoon van den Minister eenigen tijd bij die firma is werk zaam geweest en er nog riu en dan ten kantore komt. Het is merkwaardig, dat de Minister van Landbouw toevallig geen zoon heeft In dit verband schijnt het niet onraad zaam naar aanleiding van een ander ge rucht, dat hardnekkig de ronde doet, als zou n.l. een dochter van den Minister ge trouwd zijn met den firmant eener export firma, die veel consenten krijgt, mede te deelen, dat de oudste dochter van den Minister 15 jaar is, de jongste 5 jaar en datgeen van beiden getrouwd zijn o Het legerpaard. In Den Haag is de eerste algemeene ver gadering van de Vereeniging »Het Leger paard» gehouden, waarin de plannen voor de toekomst werden besloten, dat zoodra de tijdsomstandigheden zulks mogelijk zul len maken, de vereeniging zal trachten enkele speciaal voor het fokken, van leger- paarden geschikte hengsten aan te koopen en ook zal trachten een aantal speciaal voor dat doel uitgezochte Iersche fokmer- ries in te voeren en dan dat fokmateriaal onder bindende bepalingen zal verkoopen aan hengsten-associaties of hengst-houders en aan fokkers, die in bepaalde door de bodemgesteldheid bijzonder geschikte stre ken van ons land wonen. Voor het bij die onderneming te dragen risico moet een bijzonder garantie fonds worden ge sticht, in welk fonds de vereeniging voor een gelimiteerd bedrag zal worden betrokken. Voorts werd besloten, dat zoodra de re- rnonten-aankoopen voor het Rijk weer op normale wijze geschieden, flinke premies beschikbaar zullen worden gesteld voor Nederlandsche fokkers, die van een jaar gang 3 pr. remonten dq beste exemplaren geleverd hebben. Nog enkele andere plannen, o.a. het voor de vereeniging doen exploiteeren van een gemengd boerenbedrijf met paarden fokkerij, werden besproken, doch in ver band met de tijdsomstandigheden en met het groote financieele risico daaraan ver bonden voorloopig aangehouden enkele ter vergadering aanwezige voorstanders van deze laatstbedoelde plannen zijn uitgenoo- digd, ter gelegenertijd een nader, meer in bijzonderheden uitgewerkt, voorstel bij het bestuur in te zenden. Vreeselijk ongeval. In de Stoommaalderij van de firma Van Mol Pauwels te 's Hertogenbosch heeft Zaterdagmorgen een vreeselijk ongeval plaats gehad. De 22-jarige werkman L. v. O., wonende te Boxtel, is met zijne kleeren in aan raking gekomen met eene drijfas, tenge volge waarvan hij waarschijnlijk mede is rondgeslingerd. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen is niet met zekerheid te zeg gen, daar niemand het heeft gezien. Toen de ongelukkige met zijne kleeren aan de as hangende werd gevonden, was de dood reeds ingetreden. Per brandcard is het lijk van den ver ongelukte naar het politiebureau overge bracht. Kolennood. Zaterdag ontving de gemeente Culem- borg van de Rijkskolendistributie het vol gende telegram»Na kennismaking be reikte onvoldoende gasbesparing in uwe gemeente vestigen wij er uwe aandacht op, dat indien dringende maatregelen, waar onder algemeene prijsverhooging en aan zienlijke belasting van den prijs boven 50 pCt. van verbruik niet per 1 Maart aan staande in werking zijn, uwe gemeente van kolenaanvoer zal worden uitgesloten en over den voorraad zal worden beschikt ten behoeve van andere gasfabrieken." In verband hiermede vergaderde heden de gemeenteraad. De gasfabriek is in eigendom van de firma W. de Liefde te Zeist. -—o Vastgehouden schepen. Op het, oogenblik worden in Engeland van ons vastgehouden3 schepen met 20000 ton chilisalpeter en 6 schepen met 4000 ton rogge, 38.500 ton maïs, 14.620 ton haver, 24.490 ton gerst en 15.030 ton lijnkoeken. o Een Drentsch volksgebruik. Wanneer een jonge man het in het Drentsche landschap waagt een eens gei dane trouwbelofte te verbreken, treedt de jongelingschap van het dorp als rechter op en neemt het treurende meisje in bescher ming. niet alleen, doch dwingt den be driegers zijn belofte gestand te doen. Een treffend staaltje hiervan had dezer dagen in een klein dorpje van Drenthe plaats. Een jongeling was vóór vier weken in ondertrouw opgenomen met een vroeger dienstmeisje van zijn vader. Maar toen hij bruidegom was geworden, koelde zijn liefde plotseling evenals de temperatuur tot beneden het vriespunt, hij liet zijn bruid bij1 haar ouders treurend achter en deed niets meer van zich hooren of zien. De jongelingschap van het dorp belegde 's avonds een vergadering en na afloop daarvan trokken een paar honderd jongens naar het huis waar de bruigom woonde. Hij werd uit het bed gehaald, in een deken gewikkeld en in een wagen gezet, die daar na door de jongens naar de bruid werd gereden, 't Was een geweldige optocht, die voorafgegaan werd door een trommel slager. Bij het bruidje gekomen, moest de onwillige bruidegom naast haar plaats nemen en in tegenwoordigheid van de gansche schare plechtig beloven, dat hij nog dezeltde week met haar in het huwe lijksbootje zou stappen. Wat hij wijselijk deed. Daarna ging de jeugd weder heen, den bruidegom bij zijn bruid achterlatende. o Postpakketten. Met ingang van 1 Maart a.s. bedraagt het tarief van postpakketten iri het binnen- landsch verkeer tot 1 K.G. 20 ct. 13 K.G. 25 cent en van 35 K.G. 30 ct. Te Delft heeft de recherche aangehou den de 22-jarige dienstbode G. wegens diefstal van een gouden horloge. Een huis zoeking bracht naar de N. R. Ct. meldt, zooveel gestolen voorwerpen aan den dag, dat drie handwagens noodig waren om ze te vervoeren. Gevonden werden eenige koffers gevuld met ondergoed, een volledige luiermand, eenige dekens, beddelakens, doozen zeep, loopers, snuisterijen als vaasjes beeldjes, enz. gouden en zilveren voorwer pen, een groote partij boeken, een verza meling vreemde munten en zelfs het ge wicht van een klok. De voorwerpen bleken het eigendom te zijn van vijf bewoners van Delft en Rijs wijk, waar het meisje gedurende het afgeloopen jaar in betrekking is geweest. Dezer dagen kwamen drie Franschen over de Belgische grens, die, voorzien van gummihandschoenen en gummipantoffels, kans gezien hebben om, zonder letsel te bekomen, over de electrisch geladen draad versperring te klimmen. Verlof voor land- en tuinbouwers. (Officieel.) Teneinde zooveel mogelijk gelegenheid te geven tot inhalen van den achterstand in het bewerken van den grond, welke tengevolge van de late en langdurige vorstperiode is ontstaan, zal met het oog op de daarmee gepaard gaande oeconimische

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2