Kriebeling Onrust, Hoofdpijn - De bloedarmen. woorden tot de machthebbers der oorlog voerenden doordringt. De bloedarmen, die men ook de zwakken kan noemen, zijn jarhmerlijke wrakken die door een stoot op de eerste de beste klip gebroken worden. Zonder krachten, zonder wil, zien zij hunne geestelijke en lichame lijke vermogens langzamerhand verkwijnen, en zij zijn weldra verplicht allen arbeid, zoo goed als alle ontspanning pp te geven. Indien zij zoover zijn gekomen, is dit doordat zij te lang sommige storingen ver waarloosd hebben, die toch goed merkbaar waren. Zij hebben op rekening van een voorbijgaande vermoeienis gesteld de duize lingen, de hoofdpijnen de maagpijnen, de slaaplooöheden, terwijl deze ongemakken enkel een verslapping van het bloed aan duidden. Het bloed eischt in onzen tijd van werkzaam leven dat zijne krachten werden hernieuwd, dat zijn zuiverheid wordt onderhouden. Duarom is een kuur met de Pink Pillen noodig bij iedere seisoen- wisseling zoowel als bij het minste teeken van afgematheid. De Pink Pillen zijn bij uitnemendheid de hernieuwers van het bloed. Zij zijn eveneens een krachtig ver sterkingsmiddel der zenuwen. De bloedar- men, de zwakken, de overwerkten, de lij ders aan neurasthenie die er gebruik van maken, vinden spoedig hun gezondheid en hun bedrijvigheid weer. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingrè, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Maatregelen tot vergrooting der voedsel productie. Er zullen spoedig enorme maatregelen worden genomen om de voortbrenging van levensmiddelen in Engeland te bevorderen. De directeur-generaal voor de productfe van levensmiddelen raadt heden de volgende maatregelen aanlo. de arbeid op het land zal zeven dagen per week voortgezet worden 2e. in de kerken zal van den kansel af worden aanbevoton op^ Zondag te arbei den 3o. het ploegen dag en nacht voort gezet worden 4o. de geschoolde onmisbare arbeiders, de z.g.n. «onderofficieren van den landbouw» zullen niet voor den mili tairen dienst opgeroepen worden 5o. burgerlijke en militaire gevangenen, de «dienstweigenaars wegens gemoedsbe zwaren» zullen aan het werk gezet worden, terwijl ook het leger en de troepen ter verdediging des lands tijdelijk op het land zullen» werken 6o. bovenal de recruteering van vrouwen voor den arbeid7o. aan moediging voor kleine landbouwers. De directeur-generaal voor de voedsel voorziening, Sir Arthur Lee, zeide dat er nog slechts zes weken overblijven om voor den oogst van dit jaar te zaaien en dat dit een reden is, om den arbeid gedurende zeven dagen per week aan te bevelen. Zoodoende zal n.l. eene geheele week ge wonnen worden. Ploegt men 20 uren per dag met den motorploeg in plaats van acht uren per dag mqt paarden, dan krijgt men den arbeid van vijftien gewone werkweken in plaats van zes. In het geheele land zullen overal motorploegen in dienst gesteld worden en het plan is, die na zonsondergang van acetyleenlantaarn te voorzien. Eene ge wone chauffeur kan in drie uur tijds een motorploeg leeren bedienen. Heeren, die zelf chauffeeren en anderen die er van houden motoren te bedienen, worden uitgenoodigd om zich vrijwillig voor het corps nacht-ploegers aan te melden, teneinde in de groote behoefte gedurende de eerste zes weken te voorzien. o Gezondheidskolonies in 't groot. In het komende voorjaar zullen, naar het Hamburger FremdenblatU verneemt, uit de Rijnprovincies 40.000 kinderen voor herstel van gezondheid voor een langdurig verbljjf op het platteland in de provincie i Pommeren worden ondergebracht. In den tyd van een half jaar zullen de kinderen groepsgewijze daarheen worden gezonden. Volgens Reuter weet de »Assoc. Press« te vertellen van een voorstel door Duitsch- land toen de verscherpte duikbootoorlog begon gedaan aan Mexico en Japan, om zich met Duitschland te verbinden in geval de Vereenigde Staten de neutraliteit zouden opgeven. Mexico zou ter belooning finantieelen steun krijgen van Duitschland, dat het tevens Texas en Nieuw Mexico zou hebben beloofd. BINNENLAND. Een Hollandsch schip beschoten. Gistermorgen kwam aan de vischmarkt te Rotterdam de Goereesche blazer G O 24 (schipper Cornelis Lokker) welk vaartuig Woensdagochtend door een Duitschen on derzeeër in de Noordzee was beschoten. o Duitsche boot gestrand. Ten N. W. van Rottummeroog is een Duitsche tankboot, groot 1300 ton, geladen met springstoffen, gestrand. Het schip is verloren. o Rantsoeneering van varkensvleesch. De »Vee- en Vleeschhandek meldt, dat de regeling op de rantsoeneering van var kensvleesch, 2 varkens per week per 1000 inwoners, vermoedelijk 1 April in werking zal treden. Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal Prof. G. A. van Hamel is op 1 Maart te Amsterdam, tengevolge van een longontsteking overleden. Een man van groote gaven, in Nederland alom hooggeacht, gedurende 30 jaar hoogleeraar in het straf recht aan de Amsterdamsche Universiteit, tot 1910, toen hij aftrad op den 70-jarigen leeftijd en door zijn zoon Mr. J. A. van Hamel werd opgevolgd. Een belangrijk 'bergloon. Eenige maanden geleden meldden wij dat het Nederlandsche stoomschip »Rijndam« onder buitengewoon moeilijke omstandig heden de bemanning der Amerikaansche zeesleepboot »Vigilant« redde en dat toen drie der opvarenden beslist weigerden hun schip te verlaten. Deze drie, de tweede stuurman, een stoker en een olieman, slaag den er in de sleepboot in eene Britsche haven binnen te brengen. Door de Ad miraliteit is hun daarvoor een bergloon van f 60.000 toegekend, waarvan de helft voor den stuurman. -o Het »U. D.« meldt, dat te Utrecht een groentenhandelaar is aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan een ernstige overtreding, door voor één kilogram uien in plaats van den vastgestelden maximum prijs van 8 ct24 ct. te eischen. De man is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Autoriteitenzeep. Er was al veel in het aardige dorpske tusschen den Haag en Gouda gepraat over de distributie die op de zeep zou komen. Alle dorpers hadden er het grootste belang bij, want de Hollandsche zindelijkheid wordt er in de hoogste eere gehouden. Toen eindelijk de partij vanwege de Distributie kwam, waren de dorpsgemoederen gerust gesteld en voelde de commissie, met de eerlijke verdeeling belast, zich uiterst ge wichtig. In herberg en sociëteit werd er veel gepraat over de hoeveelheid, die elke dor peling in het vervolg zou kunnen krijgen. Maar in een besluit, bekrachtigd door den burgervader en geschreven door den ge meente-secretaris, ,voor welke uitvoering de gemeente-veldwachter zal waken, heeft men te berusten. Maar dezer dagen was heel 't dorp in rep en roer. Want er was uitgelekt, dat de veldwachter op een avond een vaatje zeep, afkomstig van de Distributiepartij, had gebracht naar het huis van den bur gervader, een naar de woning van den gemeente-secretaris en een naar zijn eigen woning. Dat eischte opheldering en de leden der Distributiecommissie togen op onderzoek uit* en hoewel het niet prettig was voor genoemde gemeentelijke autoriteiten, werd er uit hun resp. woningen een partij zeep van circa 45 K.G. gehaald, behoorende tot de Distributiepartij. leder in het dorp is van meening, dat deze autoriteiten gemeend hebben, dat van een Distributiepartij goederen in de eerste plaats flinke hoeveelheden moeten gereser veerd worden voor burgemeester, secretaris en veldwachter. (R. N.) Het gebrek aan zout. De bond van Amsterdamsche Winkeliers- vereenigingen in koloniale waren en aan verwante artikelen heeft een telegram gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin wordt gevraagd Amsterdam van zout te voorzien. (Wy vreezen, dat de Minister weinig zal kunnen veranderen aan den huidigen toestand. Gelukkig zijn de rivieren weder bevaarbaar, zoodat binnenkort ruw zout uit Duitschland kan verwacht worden en de zoutziederijen dan .spoedig de aflevering knnnen hervatten. Red. Hbldi) Overtreding van de Distributiewet. De rechtbank te 'a Gravenhage veroor deelde een winkelier wegens het verkoopen van kaas boven den maximumprijs, tot f100 boete of 100 dagen hechtenis, en een groentenkoopman, wegens het verkoo pen van aardappelen boven den maximum prijs, tot 5 maanden gevangenisstraf. Opbergen van smokkelaars. Te Veenhuizen wordt het eerste gesticht gereed gemaakt om smokkelaars, die ver oordeeld zijn en voor wie in de gevange nis geen plaats meer is, hün straf te laten ondergaan. Aardappelen. Het »Hbld.« deelt mee, dat bij de in ventarisatie van den aardappelvoorraad als aanwezig, niet voor het gebruik der be waarders, werden gevonden 90 millioen K.G. kleiaardapplen, 50 millioen K.G. zand en veenkoloniale aardappelen en 15 mil lioen K.G. Brabantsche en Limburgsche. Verschillende kleine partijen zijn echter niet meegesteld, evenmin natuurlijk als de voorraden, die bij de particulieren voor eigen gebruik aanwezig zijn. Te zamen wordt dit ook nog op minstens 25 millioen K.G. geschat. In het geheel dus 180 mil lioen K.G. Het aardappelverbruik is gerantsoeneerd op 3 K.G. per hoofd en per week. Dat is dus voor ons land nagenoeg 18 millioen K.G. per week of tot den nieuwen oogst, 16 weken, 288 millioen K.G. Zoodat we voor een tekort zouden kunnen komen van 100 millioen K.G. Het rantsoen van 3 K.G per hoofd en per week zal dus moeten worden verlaagd. o De burgemeesters van Friesland zijn uitgenoodigd, aan de handhaving der voor schriften nopens het vervoer en afleveren van aardappelen streng de hand te houden, hetgeen tot dusver te wenschen moet heb ben overgelaten. Landbouw-verloveu. Het lid der Tweede Kamer de heer Schimmelpenninck heeft den Minister van Oorlog gevraagd of Z. Exc. bereid was rekening te houden met de groote behoef te aan werkkrachten, die er, zoodra de vorst uit den grond zal zijn, op het platte land zal ontstaan om den grond voor de nieuwe productie gereed te maken enden achterstand in te halen, die uit de lang durige en strenge vorst is voortgevloeid en nu in even ruime mate als in den oogst tijd landbouw verloven te verleenen. De heer Bosboom heeft daarop het vol gende geantwoord "Vermits tijdens de verschillende oogsten in 1916 slechts aan 10 pCt. der sterkte van de onderdeelen bijzonder verlof werd verleend en dit percentage inmiddels tot 20 is uitgebreid, zal ten behoeve van de grondbewerking in het aanstaande voor jaar uiteraard over veel meer werkkrach ten kunnen worden beschikt dan zulks tot dusver in het mobilisatietijdperk het ge val was. Ter bespoediging van de afdoening van de aanvragen om land- en tuinbouwverlof, zal gedurende de maand Maart aan de compagnies- en overeenkomstige comman danten de bevoegdheid worden verleend om op alle aanvragen te beslissen. Ook kan aan de belangen van land- en tuinbouw worden tegemoetgekomen door het te werk stellen van geïnterneerden, echter alleen dan wanneer de belangen van den Nederlandschen arbeider daardoor niet worden geschaad. Naar schatting zijn ongeveer 5000 tot dit werk geschikte arbeiders onder de ge ïnterneerden aanwezig aanvragen tot het beschikbaar stellen van hun behooren ge richt te worden aan den heer Hoofd van het bureauInterneering van het Alge meen Hoofdkwartier te 's Gravenhage. Duur bier. De Bond van Nederlandsche Brouwerijen heeft onlangs besloten de bierprijzen op nader te bepalen tijdstip opnieuw te ver- hoogen in verband met den verhoogden bier-accijns. Deze verhooging is met 1 Maart in werking getreden, waardoor alle bieren met f2.netto per H.L. zijn verhoogd. o Kunstmest. De Kunstme8tcommissie maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt mejL de distributie der door gebruikers van min der dan 2 H.A. land, ten behoeve van den oogst 1916/17, bij den z.g. »kleinverkoop« opgegeven hoeveelheden superfosfaat, zwa velzuren ammoniak en Chilisalpeter en dat de hoeveelheden der door haar goed ge keurde aanvragen ten volle zullen worden verstrekt. De prijzen, door bestellers te betalen, zijn vastgesteld op f 10 voor superfosfaat, f 40 voor zwavelzuren ammoniak, f 30 voor Chilisalpeter: alles per 100 K.G. netto, zonder bij levering van zak, k con tant, afgehaald aan het pakhuis van den verkooper. in de keel en vastzittend slijm veroorzaken hoesten. Gebruik Anga-bonbons. In doozen van 30 en 60 cent. overspanning, gejaagdheid.Neem MIJNHARD Ta Zenuw tabletten. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70. IHNBHB3869B en Migraine. Neem Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Per ko ker 45 ct. Bovenstaande arti kelen verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees. Ortenstraat B. 89 én Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lammers en Indemansj Waalwijk Apoth. Fa. P. J. van GilsWerkendam J. S. J Frederiks, Drogist. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Woensdag is vanwege het Rijk, de oude Maas en het Heusdensch Kanaal geheel opengebroken door twee ijsbrekers. De vaart op Rotterdam kan nu weer geregeld langs den gewonen weg plaats hebben. Het s.s. »Ynnuz«, gebouwd op de werf van de Heeren De Haan en Oerlemaris alhier, kwam Donderdag op eigen kracht naar de werf gestoomd en hoewel reeds avond, liepen nog velen uit, om den ge tuigden zeestoomer eens te zien. Algemeen vernam men op Woensdag met ingenomenheid de eerste signalen van aankomende stoombooten en thans vaart alles lustig op en neder Alleen in de dienst HeusdenGorinchem is eene vereenvoudiging gekomen, tenge volge van de duurte der steenkolendoch naar 's Bosch, Rotterdam en Amsterdam zijn de oude routen hervat. Als kantoorbediende is op het Post kantoor alhier aangesteld Mej. J. Merx alhier. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurer.de de maand Februari 1917 ingelegd f 16071.52. Terugbetaald f9630. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6032. In den loop der volgende week wordt ook in deze gemeente eene nieuwe distributieregeling ingevoerd. Ten behoeve van ieder lid van een gezin kinderen beneden het jaar niet mede- gerekend wordt een bonboekje beschik baar gesteld. In ieder boekje bevinden zich 160 bons, van een doorloopend nummer en den naam der gemeente voorzien. Deze bonboekjes zijn, behoudens onvoorziene om standigheden, gedurende enkele maanden geldig en kosten 4 cent per stuk. Aan het eindé of in het begin van iedere week wordt bekend gemaakt, op welk volg nummer der bon eene aan te geven hoeveel heid van een bepaald artikel in de vol gende of de loopende week zal worden verkrijgbaar gesteld. De winkeliers zijn verplicht de door hen in ontvangst genomen bons, naar de num mers gesorteerd, in te leveren ter secretarie des Maandags na afloop der week van ont vangst, tusschen 2 en 3 uur 's namiddags. Het is verboden aardappelen, bak- en braadvet, peulvruchten (erwten en boonen) rijst, gort, havermout en zachte zeep te koopen of te verkoopen anders dan tegen een op de kennisgeving vermelde bon, geldig op hét tijdstip der levering. Andere artikelen zijn thans zonder bons verkrijgbaar. Het is verboden bons voor regeerings- goedeern op eenigerlei wijze te vervreem den. Onverminderd de straffen bij de Dis tributiewet bepaald, kan het gemeentebe stuur een verkooper, die in overtreding is, tijdelijk of voor goed uitsluiten van de ver krijging ten verkoop van regeeringsgoederen terwijl degene, die zich schuldig maakt aan fraudulooze handelingen ten opzichte van regeeringsgoed, of regeeringsgoed ge bruikt op eene wijze, die verboden is, kan worden uitgesloten van het vei krijgen van bons eveneens onverminderd de straffen volgens de Distributiewet. Aalburg. Donderdagavond omstreeks half zes hadden we hier het zeldzame schouwspel een groote zeeboot (4-master) te zien »stranden« in de Maas voor ons dorp. Stuurlui aan wal deden allerlei voor spellingen in verband met de plaats, waar de kolos zich bevond, n.l. eenigszins buiten de diepste vaargeul en bij vallend water, doch na circa één uur tobben onder eigen kracht en met behulp van een sleepboot, die hem geleidde, schoot de stoomer in dieper water en kon de onderbroken reis naar de werf te Heusden vervolgen. Almberk. Donderdagmorgen is alhier de heer G. v. Drunen in een sloot achter het huis verdronken. Andel. Tot lid van den raad werd gekozen de heer Joh. de Fijter Az. (niet zooals gemeld werd Joh. de Fijter Johz.) met 76 stemmen, terwijl de heer C. Ver wijs 62 stemmen verkreeg. Genderett. In de afgeloopen week zijn door de plaatselijke afdeeling van de V. P. N. verzonden 2805 kippeneieren. In de volgende week hoopt des Woensdagsavonds in de Geref. Kerk op te treden Ds. J. H. Donner van Breda om biduur te houden voor het gewas. De dienst vangt aan om zeven uur. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Branderhorst, werd deze week de jaarvergadering gehouden der stierhouding »Ons Belang« alhier. De Secretaris-Pen ningmeester, de heer M. van Wijk, deed rekening over 't verloopen jaar. Uit zijne verantwoording, welke op verzoek van den Voorzitter door de leden J. J. van Gorkum en M. J. v. d. Beek werd gecontroleerd, bleek er een goed slot te zijn van f 33,67. Genoemde heeren adviseerden de rekening goed te keuren, waarna de penningmeester wordt gedéchargeerd. De Voorzitter dankt hem voor zijn richtig financieel beheer en de commissie van onderzoek voor de ge nomen moeite. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de vereeniging een 15-tal leden telt en de stier zich goed ontwikkelt, zoodat de toestand niet ongun stig mag genoemd worden. De Voorzitter dankt hem voor zijn zaakrijk verslag, waar na nog drukke besprekingen volgen in zake het lev,en der vereeniging welke ten slotte den Voorzitter nopen te zeggen, dat het hem verblijdt uit de discussies van dezen avond te kunnen constateeren, dat de leden voelen werkzaam te zijn in de goede rich ting, met een eenparig voornemen voor waarts te gaan met vasten tred. Zulk een geest, zegt hij, is noodig om 't voor gestelde doel te bereiken. Hij dankt de leden voor de betoonde belangstelling, hoopt dat wij ook in de toekomst immer 't goede van »Ons Belang* mogen vernemen en sluit deze opgewekte vergadering. 's Gravemoer. Mej. E. Gompertz al hier is benoemd als onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Nieqwstraat te Capelle. Onze dorpsgenoot, de heer C. Bos man, is benoemd tot directeur van het levensmiddelenbedrijf te Culemborg. De bijna 92-jarige schoenmakers knecht A. van Gooi alhier, was met Vas tenavond onafgebroken 80 jaren in dienst van de Familie Broeders te Dongen. Zijn patroon hield zich bij deze gelegenheid tegenover den trouwen dienstknecht niet onbetuigd. Gorinchem. Chr. Kweekschool. Wie nu een zoon of dochter of pupil heeft, die lust gevoelt zich aan het Chr. Onderwijs te wijden, leze nevenstaande ad vertentie. Volgens de nieuwe schoolgeld regeling zullen nu veler bezwaren zijn weggenomen. Bestuur en leeraars doen al het mogelijke om de opleiding te ver- gemakkelen. Mogen vele jongelieden die er aanleg voor hebben, zich aangetrokken gevoelen om op deze wijze werkzaam te zijn in den dienst des Heeren 1 Nieuwendijk- as. Zaterdagavond zal de Chr. Schoolvereen. een openb. verg, houden. Aan de orde verslagen van sec] en penningm. en een lezing van den heef Ketel met het onderw. »Tuchteloosheid.« a s. Zondagavond zal voor de Gerèf. Jongelingsvereen. »de Zaaier« optreden de heer L. Branderhorst met het onderwerp »In het licht der Toekomst.* Nederhemert (Eiland). Op de voor dracht van poldermeester zijn geplaatst de heeren: 1. G. C. Straver; 2. G. van Ever- dingen en 3. J. den Dekker. Sprang;. Jl. Maandagavond kwam hef bestuur met de leden der chr. schoolvereen, alhier in jaarvergadering bijeen, welke of gebruikelijke wijze door haar voorzitter Ds. Vreugdenhill, werd geopend. Nadat verschillende werkzaamheden wa ren afgehandeld, kwam de bestuursverkie zing ter tafel. De aftredende leden, dt I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2