BIlUWSBLiD voor het Land van Heusden :n Altena, de Langstraat en de fiommelerwaard. No.3650. Zaterdag 3 Maart Sproeten. i Tabletten J. ELEKAN, Het gure weder Gegalvaniseerd Vlechtwerk. Heiningdraad. Prikkeldraad. 40 Slaapkamer-Amenlilementen. Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C van der Menlen Zonen. Dames Rijwielen - Banden en Onderdeelen. Gegolfde Gegalvaniseerde Platen Qroote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. In Huis VOOR DAKBEDEKKING. I. O. MORTIER ZONEN, Geregeld voorhanden Pensmarkt 22 <fc 24 - Telef. 571 - 's-BOSCH. N. Eerste Gorinchemsche Sloom Wasch cd SMjtorichig D. C. T1IHIHËRS ^nmrnTmmTTmnnmmmmmmnrnmft Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsche Kroon Rijwielen. Zondags na I uur kantoor gesloten. Grootste inrichting t\ d. aard in Nederland BEHOORENDE BIJ HET BINNENLAND. De getorpedeerde schepen. Naar de »N. R. Ct.c verneemt, heeft nze Règeering heden van het Duitsche ;ezantschap mededeeling ontvangen, dat de )uitsché" regeering bereid is tot tegemoet koming in het verlies van de zeven getor iedeerde Nederlandsche schepen, aan Neder- and gedurende den oorlog de beschikking e geven over Duitsche schepen, met dien erstandë, dat na den oorlog ovér even ueelen aankoop Van die schepen door Ne erland zal worden onderhandeld. Lichting 1911. (Officieel). Met zekerheid kan thans vorden medegedeeld, dat het vertrek met nbepaald (klein) verlof van de lichting 911 bij de onbereden korpsen (uitgezon- erd torpedislen en pantserfortartillerie velk vertrek aanvankelijk in uitzicht wei t esteld op omstreeks 10 Maart e.k tot ader orde wordt opgeschort. De »Laconia« getorpedeerd. Een telegram van Reuter's bijz. dienst neldt nog bijzonderheden over het lot van 1 passagiers, die in een lekke boot negen ur op zee rondzwalkten en van wie er even van koude omkwamen o.w. twee tmerikaansche dames. Een geestelijke ver- elde dat de boot bij het strijken tegen et schip stiet, waardoor in de zijde van e sloep een lek kwam. De inzittenden rongen te zamen in het voorste en ach- srste gedeelte van de bootdoor de over aande golven werden eenige uitgeputte assagiers meegesleept. De boot liep lang- nmerhand zoo vol water, dat het noodig 'erd de lijken van hen, die bezweken, ver boord te zetten. —o Over de grens gekomen. Te Maastricht kwamen zes-en-twintig ntvluchte Russen aari. Een 26-tal Belgische burgers, onder wie vee vrouwen, zijn gisteren over de grens ekomen, verborgen in een kolenschip. Ze ebben daar acht dagen in doorgebracht, >nder door de onderzoekende Duitschers ïvonden te zijn. Ze hebben zich al'dien jd gevoed met wat de schipper hun koh jven. In welken toestand de menschen «"keerden, toen zij onder de kolen te >orschijn kwamen, laat zich begrijpen. Dinsdag zijn te Winterswijk twee Rus- sche krijgsgevangenen aangekomen, die t het kamp te Münster ontvlucht waren. Schoolblijven. Dezer dagen kon de zitting der Twee- s Kamer op een middag niet doorgaan egens onvoltalligheid. Den volgenden dag sprak de voorzitter over. Hij verklaarde zich ten volle ertuigd, dat de geheele Kamer met hem ,n oordeel was, dat dit feit zich niet id mogen voordoen. De spijbelaars, voor zoover toen aan- ezig, zullen wel zoet »ja« geknikt hebben. Op sommige scholen worden spijbelaars straft met schoolblijven. Zou 't regele- erit van orde niet in dien geest kunnen jrden aangevuld Als strafwerk kon voorbeeld worden opgelegdhet, over- ïrijven van een zittingsverslag. Óp andere scholen worden de hardnek- ^e spijbelaars weggestuurd. Dat middel radicaler. En dè.t hebben de kiezers in hand. Waarom maken ze er geen gebruik van? Av.p. komen vroeg in 't voorjaar. Koop bijtijds een pot SPRÜTOL. Bij Apoth. en alle Drogisten. De belemmering van het visschersbedrijf. In' een gehouden vergadering der On- rlinge Oorlogsrisico-Maatschappy van de scherijreederijen te IJmuiden werd idegedeeld dat door het bestuur dezer latschappy in samenwerking met het bestuur der IJmuider Reedersvereeniging zoowel bij de Britsche als bij de Duitsche regeering pogingen worden aangewend to het verkrijgen van verschillende concessies, waardoor eene ongestoorde uitoefening van het visscherijbedrijf zou worden mogelijk gemaakt. Men heeft hoop dat deze po gingen met een goeden uitslag zullen wor den bekroond. Drama. Maandagavond werd in het Limburgsche gehucht Aalbeek-Hulsberd een bloedig drama afgespeeld. Reeds lang had een weduw naar kennis met een meisje uit Raar-Meers sen, dat bij hare tante, een weduwe, is groot gebracht. Door onbekende redenen waren deze liefdesbetrekkingen sinds eeni- gen tijd afgebroken. Maandagnamiddag moest dit meisje voor hare tante naar Heerlen geld ophalen en kwam in gezelschap van een paardenkoopman te Beek naar Aalbeek-Hulsberg terug. Dicht aan hare woning kwamen zij ongeveer 10 uur den weduwnaar op den weg tegemoet. Na eenige woordenwisseling gingeri de paar denkoopman en het meisje verder. Opeens klonk een schot en na eenige passen te zijn gegaan, zeide het meisje: «Hijheeft mij geraakt». Zij waren nu bij hare wo ning. In huis zeide zij «Ik Voel mij niet goed, ga een dokter halen», De paarden koopman ging het huis uit, doch nauwelijks was hij buiten of weer klonk een schot in de nachtelijke stilte. De man aan het achter hoofd getroffen, viel bewusteloos neer Op het hulpgeroep en het schieten kwam hulp opdagen. In allerijl ging men naar den dokter te Valkenburg die overbrenging naar bet ziekenhuis te Heerlen gelastte Dinsdagmorgen werd de dader gearresteerc en overgebracht naar Maastricht. De toe stand van het meisje, dat een kogel in de longen had bekomen, is vrijwel, doch die van den kóópman ze^r zorgwekkend. o Een groote familie. Te Lekkerkerk is op den leeftijd van 97 jaar en 7 maanden overleden mej. de wed. P G.de J., nalatende 14 kinderen en be huwdkinderen, 52 kleinkinderen, 37 be huwd- en kleinkinderen, 131 achter-klein kinderen en 7 achter-achterkleinkinderen samen 241 personen. v Geen zout. Bij de kruideniers en andere handelaren die zout verkoopen aan het publiek is hier en daar geen zout meer voorhanden. An deren geven niet meer dan een half pond, m. a. w. het zout wordt het publiek bi mondjesmaat toegemeten.. Dit gebeurt in derdaad omdat er geen voorraden zout meer in het land aanwezig zijn. Wij betrekken in normale tijden ons ruw zout uit Duitschland. Sedert October is echter niets over de grens gekomen. De oorzaak daarvan is, dat groote hoeveel heden Duitsch zout gebruikt worden te IJmuiden voor visch, die geleverd wordt aan Engeland. Nu zijn er sedert October onderhande lingen gevoerd, die niet ongunstig zijn ver- loopen, althans de belofte zou door Duitsch land gedaan zijn, dat er weer zout zou geleverd worden. Echter, die belofte is nog niet ingelost, en wij blijven aange wezen op de opgeslagen voorraden, die echter sterk slinken. Verschillende groote zoutziederijen in het land hebben reeds het bedrijf moeten stop zetten. Wanneer niet spoedig voorraden aangevoerd worden, zal er niets meer zijn voor het publiek. De Bond van Amsterdamsche Winkeliers- vereenigingen in koloniale waren en aan verwante artikelen, secretariaat Vrolikstraat 252, heeft gisteren aan den minister van landbouw een telegram verzonden, waarin er op wordt aangedrongen Amsterdam van zout te voorzien. »N. v. d. D.« Engelsch vliegtuig geland. Op het strand tusschen Cadzand en Groede heeft een Engelsch vliegtuig (twee dekker) een noodlanding moeten doen, ten gevolge van eeri lek in het benzine-reser- voir, dat waarschijnlijk bij een beschieting boven Zeebrugge was ontstaan. De vlieger, een jonge Engelschman is geïnterneerd. o In een fabriek aan de Weesperstraat te Amsterdam is aangehouden de Duitscher H, H welke verdacht wordt eenige jaren geleden in den omtrek van Dusseldorp een janklooper beroofd té hebben van een be drag van 21.500 mark. Door peper in t gezicht van den banklooper te gooien maakte hij den man weerloos. H.'s medeplichtige werd gearresteerd en tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De gearresteerde is naar het huis van jewaring overgebracht. Zijn uitlevering werd gevraagd door de Duitsche regeering, Op de aanhouding stond een belooning van 500 mark. De oorlog en de Staatsfinanciën In de Economist wijdt mr. W. H. Westerman een beschouwing aan den in vloed van den oorlog op de Europeesche staatsfinanciënv »Er komen na den oorlog zonder eenigen twijfel moeilijkheden van den meest uit eenloopenden aard en in iederen tak van het bedrijfsleven Gelukt het der Regeering op kosten van het privaat vermogen de volkskracht in stand te houden en dit zal alleen bereikt kunnen worden door een breed opgezette distributie van levensmiddelen dan is behoud van de maatschappij in haar tegen woordige gedaante niet uitgesloten. Blijkt de bezittende klasse tot zoodanige opofferingen, als haar dóór den Staat ge vraagd zullen worden, niet .in staat, dan dient men op het ergste voorbereid te zijn. Men vergete niet, dat de geheele tendens der maatschappelijke ontwikkeling in socia listische of, zoo men liever wil, in Staats socialistische richting gaater is waarlijk niet zooveel meer noodig, om de schaal voorgoed naar den anderen kant te doen o verslaan De schrijver wijst op de enorme oorlogs kosten en op de verandering, welke onder den invloed van den oorlog is ingetreden in de opvattingen omtrent belastingheffing. Op grond o. a. van de cijfers, die door prof. Julius Wolff zijn berekend, meent mr. Westerman, dat na den oorlog geen andere keus zal overblijven dan een pro gressieve vermogensbelasting of een staats bankroet. Indirecte belastingen kunnen z. i. het gat niet stoppen, daar de lagere klassen der bevolking niet voldoende draagkrach tig® zijn en bovendien aan indirecte belas tingen nadeelen kleven, welke hij nader uiteenzet. Een Staatsbankroet onwaarschijnlijk achtende, meent de schrijver, dat ten slotte voor de dekking der oorlogskosten de keuze zal gaan tusschen een heffing in eens of een heffing in termijnen.. Dit laatste schijnt hem de aangewezen weg toe en wel in zoodanige termijnen, als onmiddel lijk verband houden met den jaarlykschen aanwas van het nationale vermogen na den oorlog. behooren steeds W> bert-ia- sss bietten bij de hand te zijn, om Uil HH ze bij hoesten, verkoudheid of §3= kafarrhale aandoeningen direct iHf te kunnen aanwenden. Zij sma~ ken aangenaam en hebben veel uitwerking. ADVERTENTIEN. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Havenstraat 5 (naby het station) 's-BOSCH. eischt dagelijks vele slachtoffers. Gij wordt verkouden, begint te niezen, kuchen of hoesten en verzuimt gewoonlijk het gevaar in den aanvang te stuiten. Neem toch dadelijk de beproefde welke Uw beginnende verkoudheid onmiddellijk bedwingen kan en de vastzittende, ontsteking veroorzakende slijm doet loskomen. Wacht toch niet totdat de hoestbuien en benauwdheden U nacht en dag kwellen. De Abdijsiroop wordt door velen geroemd by hoest, catarrh, bronchitis, kink- en slijmhoest, influenza en asthma en kan U ook helpen 1 Prijs per flacon van 230 gram f 1.25, van 550 gram f2.25, van 1000 gram f3.75. Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rot terdam. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalatenschappen, boedelschei ding, voogdij, curateele, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuld vorderingen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldeischers, ma ken van Contracten, Requesten, enz. enz. Degelijke en prompte afwerking. B i 11 ij ke Conditiën. N.B. By niet inkomen der schuldvor deringen in der minne, worden geen Losten in rekening gebracht. HOOGSTRAAT )o(— GORINCHEM. Phot. Album en Prijscourant op aanvrage franco. indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de te GORINCHEM, Sehutternjfraeht. .Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fi)n Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. UITSTOOMEN van wollen en katoenen Dekensen Vitrage eu andere Gordjj uen. Beleefd aanbevelend, DE DIRECTIE. Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende ^Alle JNederlandnch Fabrikaat. Aanbevelend, DES ZONDAGS GESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. BlifflECSEL ^5 Bij alle apothekers en drogisten 6 60 cent. Wyberf Abdij siroop. "ïïïfi 111 ffflïïïïTfïïïïTFffl Ittiiih

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5