Wat is Levetogen Toevaltegenspoed of... mjjn schuld! De vaart op Engeland en het duikboo tengevaar. Een Reuter-telegram uit Londen deelt mede, dat de bladen er op wijzen, dat de weekcijfers nu tweemalen reeds door de admiraliteit omtrent de scheepvaart van en naar Engeland gepubliceerd een verbetering aantoonen, wat betreft het duikbootenge vaar. De thans gepubliceerde cijfers toonen geen vermeerdering wat de vernietiging van schepen betreft. Er zinken naar verhouding slechts wéinige van de schepen die in de gevaarlijke zone verkeeren. Men meent dat de toestand nog beter zal worden hoe meer handelsschepen bewapend worden en Reuter is hierbij zoo vriendelijk de neutralen op te wekken het Britsche voorbeeld te volgen. o De torpedobootjager »Cassini" werd den 28sten Febr. in de Middellandsche Zee ge torpedeerd en zonk na twee minuten. Honderdzevén man zijn om het leven gekomen en vier-en-dertig gered. o Uitwisseling van burger-gevangenen, Lord Newport deelde dezer dagen in het Hoogerhuis mede, da,t de uitwisseling van burger-gevangenen boven de 45 jaar tusschen Engeland en Duitschland geschorst is. Vele Duitschers waren nu van meening dat Engeland willekeurig de tusschen beide anden bestaande overeenkomst verbroken had. Wolffs bureau is gemachtigd bekend te maken, dat in dit geval van willekeur geen sprake is, doch dat de schorsing te wijten is aan het feit, dat de geïnterneer den de geblokkeerde Noordzee zouden moeten oversteken. Duitschland heeft Engeland een andere route voorgesteld, waarlangs de overbrenging veilig zou kun nen geschieden, doch hierop heeft Enge land nog niet geantwoord. - »Wij zijn ten opzichte van het leven als de touristen in die landkroegen waar men zijn eigen eten meebrengt. Alles wat ons genot en onze wanhoop uitmaakt, dragen wij met ons zei ven. »Deze woor den van een groot filosoof kwamen mij in de gedachten bij gelegenheid van een woor dentwist. Ik hield vol dat voor de meer derheid de gezondheidstoestand zoo was als men zich dien maakte. Met een schijn van waarheid, riep mijn tegenpartij uit Gekheid I De gezondheid is een loterij. Zie eens dien man die er uitziet als vol maakt gezondhij is een tram binnen gegaan waar griep was en hij heeft ze gekregen. Die ander die hier of daar een glas water heeft gedronken waarin typhus- bacillen waren, bibbert van avond van de koorts. Nog een ander is onder dezelfde omstandigheden tuberculeus geworden.® Gelooft toch niet dat, indien de ziekte u overvalt, dit door toeval of door tegen spoed gebeurt. Neen, in het algemeen be- betaalt gij zoo uwe zonden tegen de hygiëne en uw onoplettendheid, uw onverschillig heid tegenover uzelf. Het is maar al te waar dat de ziekte de zwakken aantast, hen die in een toestand van ziekelijke ontvankelijkheid verkeeren, hen die gewil lig de deur voor het kwaad hebben open gezet. Ziedaar de waarheid. Er zyn dagen dat gij niet ziek zijt, dat gij moeilijk zoudt kunnen zeggen hieraan of daaraan te lijden, maar dat gij heel goed voelt dat het niet goed gaat, dat gij niet zijt zooals gij wezen moet. Gij hebt geen eetlust, de minste inspanning vermoeit u, uw geest is lui, gij eet met lange tanden, gij hebt slecht geslapen en gij zyt meer vermoeid dan gij den vorjgen avond bij het naar bed gaan waart. Past op, de dagen dat gy u in dien toestand gevoelt, zijn slechte dagen. Gaat dan.de booze microbe voorbij, dan zet hij zich bij u vast, daar hij in uw lichaam verwoestingen kan aanrichten en niets er gereed is om hem dit te beletten. En dat zal uw schuld zijn Er zijn herstellende geneesmiddelen, uitgevonden ter bestrijding van dien toe stand van machteloosheid, waarin het li chaam de noodige veerkracht mist om zich te verdedigen. Gij kent zeker van naam een der meest verspreidde, de Pink Pillen. Twee of drie Pink Pillen daags zijn vol doende om de zwakheid te bestrijden, de werking van alle organen te versterken, het bloed te herstellen en te verwarmen. Op de moedeloosheid volgt heel spoedig een groot gevoel van welzijn van kracht, van weerstand. Van dat oogenblik af, kunnen de microben niets meer uitrichten. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 45, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken by G. Malingrè, Drogist te Heusden; de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwyk en verder bij 'verschillende Apo thekers en goede Drogisten. Noord-Duitschland zonder bier. Zoover is het nog niet, maar het zal, naar het Berliner Tageblatt« mededeelt, waarschijnlijk binnen twee maanden zoover komen. De brouwerijen in Noord-Duitschland hebben sedert midden Februari geen gerst meer gekregen en de regeering heeft den eigenaren medegedeeld, dat zij de aanwe zige voorraden voor de menschelijke voe ding moet bewaren. Waarschijnlijk zal dus in Noord-Duitschland reeds begin Mei geen bier meer te krijgen zijn. De bouw van Zeppelins. Het W. B. geeft een tegenspraak van het in de buitenlandsche pers verschenen bericht volgens hetwelk de aanbouw van Zeppelins zoijt zijn stop gezet wegens ge brek aan grondstoffen. Wolff meldt, dat de aanbouw op den zelfden voet wordt voortgezet, dat geen arbeiders zijn ontslagen en dat grond stoffen in voldoende hoeveelheden voor handen zijn. De Fransche scheepvaart. In de week eindigende 4 Maart vielen 859 schepen Fransche havens binnen. Een koopvaarder onder en een boven de 1600 ton zijn gezonken. Verder zijn zestien Fransche visschersvaartuigen gezonken. BINNENLAND. Geknoei met broodkaarten. Over den te Tilburg gepleeden brood kaartendiefstal vernemen wij, dat de beide secretarie-ambtenaren zijn ontslagen en dat tegen hen en de betrokken bakkers een strafvervolging zal worden ingesteld, terwijl deze tevens van levering van regeerings- meel zullen worden uitgesloten. o De politie te Amsterdam heeft eeh 20- jarig jongmensch aangehouden, die ten nadeele van een firma in de St. An- toniebreestraat successievelijk voor ongeveer f 10.000 aan goederen verduisterd had. De goederen werden ver beneden de waar de aan opkoopers verkocht. o De »Besoeki« uitgeklaard. Onderhandelingen door de uitvoerende commissie der N. O. T. met de Britsche regeering gevoerd, hebben tot het resul taat geleid, dat het stoomschip ïBesoeki® van de Rotterdamsche Lloyd, dat, met een lading van 3600 ton tarwe, aan de Neder- landsche regeering geconsigneerd, op reis van New York naar ons land, te Halifax op nadere instructies lag te wachten, uit deze haven is uitgeklaard en de vaart naar Nederland kan voortzetten, zonder een haven in Engeland aan te doen. o Heipalen. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, heeft een bouwkundige te Rotterdam een bosch te Ede aangekocht van een 1800-tal den nen van 90- a 100-jarig hout. Daaronder bevinden zich ongeveer 900 palen van 16 meter lengte, die gebruikt zullen worden voor den bouw van woonhuizen te Rotter dam. o De moeilijkheden der voeding. Naar aanleiding van een vraag van het Centraal Comité voor verzorging en huis vesting in Nederland van Joodsche kinderen uit alle oorlogvoerende landen, heeft de minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat het hem beter voorkomt, aan dien arbeid geen uitbreiding te geyen. In aanmerking genomen de vele moeilijkheden met de levensmiddelenvoorziening. Scheepsongevallen. Het schip »Karl Schroers 35« is te Wemeldinge gestrand en vermoedelijk ver loren. De schepen »Tliemis« en »St. Joseph« zyn nabij Wemeldinge van de booten los geslagen, door andere sleepbooten opgepikt en aldaar in behouden haven gebracht. Beide schepen kregen veel water binnen. Schip vermist. De blazer »H.A. 24®. jl. Vrijdag van Harlingen vertrokken ter mosselvangst, is tot heden niet teruggekeerd en moet door den lagen waterstand ter hoogte van Oude Bildtzijl met nog drie andere vaartuigen aan den grond zijn geraakt. Aangezien slechts voor drie dagen provi and en brandstof aan boord was, maakt men zich te Harlingen zeer ongerust over het lot der opvarenden. Nader wordt uit Harlingen geseind: Dwars van den Westhoek onder St. Anna-Parochie zit een visschersvaartuig aan den grond en seint om hulp. De opvaren den zitten in den mast. Smokkelaars. Te Helmond is aan de Zuid-Willemsvaart een kar, beladen met stroo, aangehouden, waaronder 400 K.G. vet verborgen was. Het was uit Den Bosch verzonden met bestemming voor Weert. Het vet alsmede paard en kar zijn in beslag genomen. o Zomertijd. Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd Artikel 1 bepaalt: Van 16 April 1917 af tot 17 September 1917 wordt de in artikel '1 der Wet Vvan 23 Juli 1908 be doelde wettelijke tijd met één uur ver vroegd. Men meldt uit Roosendaal aan de Tijd t Dinsdagmorgen te half twaalf liep hier een extra-trein uit België binnen met 650 Belgische kinderen, die uit de portieren het land der vrijheid tegemoet wuifden. De bleekneuzige stumperds, meest met blauwe kringen onder de oogen, werden aan het station hartelijk onthaald en be tuigden hun blijdschap vooral over het lekkere wittebrood, daar het brood in België zuur smaakt en er juist de rant soeneering weer was verscherpt. Onder leiding van 50 'geleiden vertrok ken 280 kinderen naar Egmond aan Zee 40 naar Vlissingen 50 naar Middelburg; 50 naar Wouw; 32 naar Bergen op Zoom 30 naar Eindhoven 25 naar Arnhem enz. o Uit Zevenaar schrijft men aan het »Hbl.«: Er komt ten slotte kentering in de smok kelarij. Nadat de moeilijkheden met het inslaan van goederen vermeerderden en dientengevolge reeds sedert een paar weken zichtbare stagnatie in het smokkelbedrijf merkbaar was, komt nu de angst voor de onmiddellijke arrestatie het resteerende vleugje' durf, dat de smokkelarrs nog be zielde, vernietigen. Het is nu zeer goed merkbaar, dat eindelijk aan dat onzalig gedoe een eind komt, waartoe trouwens de zeer zware straffen, welke de afgeloopen week aan dozijnen jongens en meiden van hier en omgeving werden opgelegd, hebben bijgedragen. Vermelding verdient, dat thans gewone smokkelfeiten bestraft worden met zes maanden opsluiting. Door tusschenkomst van een inspecteur der registratie te Tiel is bij den ontvanger alhier, ten behoeve van 's Rijks schatkist den 23en Februari j.l. gestort door iemand, die onbekend wenscht te blijven, de som van f4106.70, wegens te weinig betaalde vermogens, verdedigings- en rijksinkomsten belasting. Verder is/ nog gestort, bij den inspecteur der directe belastingen te Tiel, een bedrag van f 256 wegens te weinig betaalde be drijfsbelasting. Te Reinerwolderpolder zyn acht paarden van 319 jaar oud verkocht voor de totale som van f 7320. Aan de Tel. wordt van de grens ge meld, dat de onderpastoor te Beveren Waas bij Antwerpen tot gevangenisstraf veroor deeld en weggevoerd is, wijl de priester een lichtzinnig meisje, dat met een Duitsch officier omgang had, daarover berispt had met de woorden: «Ge zoudt beter doen te denken aan uw broeder die aan den Yzer staat.® In Westerwolde zijn in tal van bijen stallen de bijen doodgevroren. Verschei dene zijn gestorven aan de ziekte bijen loop«, die aldaar in geen kwarteeuw was voorgekomen. In tal van plaatsen in de provincie Groningen is het ijs weer zoo sterk, dat er op wordt schaatsengereden. o De moord te 's Gravenhage. Naar de aNieuwe Ct.« verneemt, is de dader van den moord op den adjudant onderofficier Galle, gearresteerd. o Te Wenum bij Apeldoorn heeft een zesjarig jongetje een driejarig buurmeisje met een pijl in het oog geschoten. Het kind is naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. Waarschijnlijk zal het oog verloren zijn. o Een ongepaste grap De zoon van den heer W. v. E. te Waardenberg, als militie-plichtige gestati- onneerd te Vianen, ontving Maandagmorgen een telegram Moeder overleden, kom.« Een aangevraagd verlof, terstond toege staan, bracht hem thuis. Wat schrok de jonge man, toen zyn moeder hem in bla- kenden welstand de deur opende. Is 't telegram te Utrecht afgegeven en onge- teekend voor een naamgenoot bestemd en dus verkeerd bezorgd, of is 't een ongepaste aardigheid Een onderzoek wordt inge steld. Ter zake van de hulp verleend aan de opvarenden van den verongelukten Brit- schen schoener »Pitho« heeft de Britsche regeering aan den kapitein van het te Rotterdam thuis behoorende stoomschip »Djember«, den heer H. G. Ruhaak, een zilveren beker toegekend. i —o Loonsverhooging bij de posterijen De Tweede Kamer heeft de motie-Hels- dingen, waarin de Minister van Waterstaat uitgenoodigd wordt de loonsverhooging voor het personeel van posterijen, telegrafie en telefonie niet op 1 Juli, maar op 1 Januari 1917 te doen ingaan, met 42 tegen 14 stemmen aangenomen. Donderdagmorgen kwart over elf arri veerde te Rozendaal een trein met 247 kinderen uit het bezette gedeelte van Noord- Frankrijk. Van deze kinderen gaan 10 naar Zandvoort, 25 naar Den Haag, naar Hilversum 40, naar Arnhem 25, naar Zutfen 20, naar Den Bosch 40, naar Eind hoven 15, naar Nijmegen 12, naar Ub- bergen 6, naar Middelburg 50, naar Bergen op Zoom 4. o Doet het nu maar hoe? Een lezer, die buiten woont, merkt op, dat hy gaarne wil meewerken om in zijn tuin zooveel mogelijk te verbouwen, maar zegt, dat er bijna geen handen te krijgen zijn, zelfs voor zeer hoog loon. En dan de zaden, tegen haast onbetaalbaar hooge prijzenZou de Regeering niet kunnen helpen aan zaden en pootaardappelen tegen betaalbare vprijzen Neemt de Regeering zelf ook een deel der groote braakliggende gronden in ons- land in cultivatie en dringt zij ook bij de gemeenten aan om dat te doen? Als dit eens reeds in 1915 was geschied o1 Hooge winsten Graanhandelaren in 't OJdambt (Gronin gen) verkoopen de voorjaarszaaigranen en peulvruchten voor ongekend hooge prijzen. Paardeboonen bijv. werden bij den land bouwer aangekocht voor f 13.60 per H.L. en verkocht voor f 27 en hooger. Met tarwe gaat het evenzoo. De prijs is f 28 en meer per H.L. Een honderd pCt. winst is niet ongewoon. »Nws.® o Voor Harderwijk zit de Zuiderzee nog vol ijs. Het heeft zich op eenigen afstand van den wal op hooge bergeh vastgezet. Dure ganzen Voor jonge ganzen, die in het eerste oorlogsjaar in Twente betaald werden met 60 cent tot fl, betalen opkoopers thans den ongehoord hoogen prijs van 6 7 gulden. Levetogen is een hoog weten schappelijk, aangenaam sma kend, licht verteerbaar phos- phorhoudend eiwitpraeparaat, dat door zwakken, herstellenden, en zelfs door kinderen uitstekend wordt verdragen. Is een versterkend, gene zend voedsel, dat de voornaam ste bouwstoffen bevat welke het organisme voor de menschelijke levensfuncties noodig heeft. Aangename smaak. In bussen vanaf 90 ct. Bij Apoth- en Drogisten. Fabrikant A. MIJNHARDT,~ Pharmac. Fabriek ZEIST. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden maakt bekend: dat op Zaterdag 10 Maart 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 1 2 ons Rijst. 5 1 Groene erwten. j> 10 1 Bak-of braadvet PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Dinsdag II. trad voor de leden van het Nut op Mr. Kamp uit 's Gra venhage. Eene aangename afwisseling van Dra matische en Luimige Voordrachten, voor het meerendeel zeer actueel, waarvan de Heer Kamp tevens de Auteur was, vormde het geheel. »De IJsberg® en eene novelle naar Kippling, beiden dramatisch, werden keurig weergegeven ook de by dragen op humoristisch gebied, besloten door eene Causerie, vielen zeer in den smaak. En hiermede zijn voor dit seizoen de vergaderingen met Dames gesloten en we vertrouwen dat de Leden voldaan zullen zijn. Op eene serie yan goede sprekers kan gewezen worden, waarvoor het bestuur, voor zijne goede keuze, een woord van dank toekomt. Met genoegen vernemen we, dat de onlangs gehouden Bloemendag, ten bate der noodlijdenden in België, waarvoor zich eenige Dames alhier verdienstelijk hebben gemaakt, heeft opgebracht f 92.21 wer kelijk een aardig bedrag, in aanmerking genomen de verschillende collecten die ter bestrijding van andere oorlogsonheilen reeds waren voorafgegaan. J.l. Woensdag werd in het café ïCentrak alhier eene vergadering gehou den van het bestuur van het waterschap »De Hooge Maasdijk van de Bovenlanden van Heusdenc, waarin e. m. tot secretaris penningmeester werd gekozen met 16 stem men de heer A. Th. Buijs te Herpt. Op den heer Gijzeis te Elshout werden 9 stemmen uitgebracht. Werkendam. Wegens herstelling is de vaart door de schutsluis te Werkendam gestremd. Bij hoog water wordt over dag zoo mogelijk gelegenheid gegeven voor het doorlaten van schepen. Mr. W. Th. Groeneveld, secretaris dezer gemeente, is benoemd tot adjunct commies ter Provinciale Griffie te Assen. Naar wij vernemen heeft hij voor deze benoeming bedankt. De heer J. G. Knol, die als employé van de Bataafsche Petroleum-maatschappij naar Indië zap vertrekken, ontving aan schrijving, dat hij, wegens gebrek aan scheepsgelegenheid, zich gereed moet hou den voor de reis over GötenbergTornea Petersburg Shangai en vandaar naar Batavia. Ds. Joh. Langen te Gouda heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk (A) alhier. Deze week waren hier weder steen kolen verkrijgbaar tegen f 2.25 per H.L. Andel. Ingang Maandag 12 Maart is tot onderwijzeres aan de Chr. School al hier benoemd Mej. Both uit Besoijen. Deze week zou hier voor het eerst gezouten regeeringsspek worden verkocht. Tot heden is echter niets aangekomen tot groot ongerief der huisvrouwen daar na tuurlijk evenmin versch regeeringsspek te krijgen is. Tengevolge van de "strenge vorst 1 der 2 laatste dagen is de rivier wederom j met zwaaar drijfys bedekt 't welk zich aan de kanten weer heeft vastgezet. De booten welke niet kunnen aanleggen zetten hun i passagiers een eind uit de wal af, die dan over het ijs de aanlegplaats bereiken. Aalst. Deze week moest een patient alhier worden overgebracht naar een krank zinnigengesticht. Dat kostte evenwel nog al veel moeite om hiervoor een plaats te krijgen. In 5 verschillende inrichtingen was errgeen plaats disponibel. Het schijnt dat er in ons land veel behoefte bestaat voor opname van krankzinnigen. Hedel. Beroepen is tot predikant bij de Ned. Herv. kerk tfe St. Annaland Ds. B. J. Werther alhier. Herpt. Het blijkt, dat vele landbou wers van hun ingekuilde aardappelen nogal vorstschade hebben bekomen. Niet alleen consumptieaardappelen zijn bevroren, maai ook veel pootgoed. Nederhemert. Zondag j.l. was he 30 jaar geleden, dat de heer D. Clewit tot godsdienstonderwijzer werd aangesteld Talrijk waren de bewijzen van belangstel ling. Ook in de godsdienstoefening her dacht Ds. Verloop den jubilaris. Ofschoon het lentemaand is, staan we nog steeds in het teeken van ijs er sneeuw. Donderdagmorgen 8 Maart onthouc het lezer als een zeldzaamheid was d( Maas alhier geheel toegevroren. Met meeite kon men de veerboot door het ijs krijgen. Zelfs de melkboot Quarto<; kon haar plaats van bestemming niet be reiken. Nieuwendijk. Zaterdagavond hoopt de Antir. Kiesvereen. een openb. verg. te houden. De heer T. Wisse zal een rede houden met het onderwerp »Evenredige Vertegen woordiging®. Door de onderafdeeling der V. P. N. alhier zijn deze week 6500 eieren naar Rotterdam verzonden. Raamsdonksveer. Met ingang van 1 Maart II. werd bevorderd tot Commiei?- titulair bij den post- en telegraafdienst, de heer H. G. Hoogenkamp, thans adjunct commies ten postkantore alhier. Raairsdonk. Het is hier den laatston tijd druk met kleine diefstallen van zink, lood, aardappelen, steenkolen enz. Gister-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2