NIEUWSBLAD voor bet Land van leusden en Alteoa, de Langstraat en de No. 3652. Zaterdag 10 laan. Gsniddelen Abdijsiroop Dames, SirilkiaricMnp v! D. C. TIMMERS Orgel-Hanhieding. wijk, ÓifófonneezJ u op M Q/§/ac/. WEDER VERKRIJGBAAR. ^TT7TTTTmTTTTTTTTTTTTTTTniTTTUTTUTtTTT?TTTnTT^ Stoom tooot-FLeederij voorheen J. k L VAN DER SCHUI T WINTERDIENST. American Organ Co. Worcester Reed. Organ, works. Columbia Co. Estey. Packard. Speathe. „DE KROON", s-BOSCH-HEUSDEN-WIJK met de Stoomboot „Maasstroom" DADELIJK 10 TIJDGEESTBRIEFJES IJ. Eerste Goriietascle Sloot Wasch u Hoogstraat, Gorinchem. KOOPT steeds in den Bosch's Goedkoopste Manufacturen en Beddenmagazijn BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Prof. dr. J. W. Pont vertelt in Inter nationaal Christendom Een Deensche zuster van het Roode Kruis deelt ons het volgende mede, dat zij vernomen heeft van een Fransch kor poraal, een schilder van erkend talent, die bij Verdun vreeselijk is verwond De vreeselijkste nacht, zoo zeide hij, was die van den 24en Febr. Er had een geweldig bombardement plaats gehad. Het eene regiment Duitschers na het an dere was weggemaaid aan beide zijden had men vreeselijke verliezen geleden. De kreten, uit de hoopen gewonden en ster venden, waren hartverscheurend. En, zoo gaat hij vourt >het was onmogelijk de gewonden te helpen. de nacht brak aan. Het vroor er begon sneeuw te vallen, die de duizenden verwrongen menschelijke licha-, men bedekte. Of de duisternis en de sneeuw er de oorzaak van was, of dat de duizenden gewonden tot het besef kwamen, dat hulp Onmogelijk was en dat zij nu den geheelen nacht in de koude moesten liggen en doodbloeden is niet te zeggen Het verschijnsel is niet te verklaren. of misschien is 't alleen merkwaardig dat het niet vaker voorkomt l. Maar eens klaps was het alsof allen, die nog leefden, en die gewond en hulpeloos neerlagen, krankzinnig waren geworden. Het was alsof ze allen tegelijk waren aangegrepen door een vlaag van waanzin, tengevolge van hun eigen vreeselijke onmacht. Er kwam op een diep zuchten, kreunen, huilen, dat zich over het geheele slagveld uitbreide. dat kort daarna aanzwo tot gil len, een gillen zóó wild, zóó alles doorborend, dat zij als een besmetting zich verspreidden, vlug als de bliksem. Ten slotte werd het één enkele gil, uitgestooten door duizenden wanhopigen. één jammer,, één snikken, één weeklacht der worstelende ziel in de vreeze des doods En wij, die ernaar luisterden, werden bijna gek, onze haren rezen te berge. wij gilden ook wij schreeuwden, dat wi het niet langer konden uithonden wij wil den uit onze stelling loopen om tot hen te gaan en ze te helpen.of om ze te dooden, om die gillen te doen ophouden om te dooden of om testerven. Men zal het nauwelijks willen gelooven, maar de gillen overstemde bijna het gedonder van het geschut. Onze bevelhebbers gevoelden, dat er gevaar dreigde. Een ieder, die zijn dekking verliet, was een kind des doods. Daarom werd het bevel gegeven, dat de muziek zou spelen. Alle muziekkorpsen 1 Muziek, meer muziek.... Volksliederen, vroolij^e deunen. Zonder ophoudentrommels en trompetten vlak bij ons. den ge heelen nacht. om te overschreeuwen die ontstellende gillen daar buiten. Niet voor 1 uur na den middag van den vol genden dag verminderden het vuren een weing, zoodat de soldaten met hun draag baren konden gaan ophalen wie don kouden nacht en het bloedverlies had overleefd... o Verandering van het weer. De bekende abbé Moreux, een van de beste Fransche meteorologen, herinnert er in »Le petit Journal aan,« dat hij reeds in 1902 gezegd heeft, dat van 1918 af het Europeesche weer veranderen zou. Abbé Moreux gelooft, dat de verandering thans reeds ingetreden is en verwijst in verband daarmee op de plotselinge strenge koude in Europa. Het weer van 19001917 was zacht en regenrijk. De toekomst zal brengen een veel strenger weer. Winters als die we nu meemaken, zullen geen uit zondering meer, maar regel zijn. Het- kolen vraagstuk zal, ook al is de oorlog reeds lang verdwenen, urgent blij ven. Zooals abbé Moreux uitlegt, wordt die klimaatverandering daardoor veroor zaakt, dat de periode van de sterke zon- ne-activiteit, die in 1900 begon, thans geëindigd is. De zon heeft thans meer vlekken dan ooit. We dienen dus in het vervolg te rekenen op strenge winters en warme zomers. Samenzweringen. Havas seint uit New-YorkHet huis, waarin Fritz Kolb werd gearresteerd, is een hotel, waarin ook de Duitsche luite nant. Fay woonde, de voornaamste be schuldigde in het voor ongeveer een jaar ontdekte complot, waarvan het doel was Engelsche schepen in de lucht te doen springen. Twee bommen werdpn gevonden in de kamer van Kolb, die deze des avonds naar president Wilson zenden moest. Kolb bekende aan de detectives, dat hij deelgenomen had aan de ontploffing in de entrepóts van Blackton Island in de haven van New-York en tq Kingsland in New- Yersey. van Apotheker Boom. Aambeienzalf 50 ct. Asthmapoeder 90 ct. Asthmacigaretten 90 ct. Hoestpillen 60 ct. Hoofdpijnpastilles i 30 en 80 ct." Laxeerpillen 25 en 50 ct. Maagpoeder 75. ct. Verkrijgbaar in- de meeste 1 Apotheken en Drogistwinkels 1 1 in gesloten verpakking. BINNENLAND. Visscherij. De meeste zalmzegenvisscherijen, zoowel do kleine als de groote hebben in 't laatst der afgeloopen week op de Waal en de Merwede hare werkzaamheden hervat, en op de Lek hebben De Merode en De Snac- kert gisteren dat voorbeeld gevolgd. De uitkomsten van het bedrijf waren in de weinige dagen, dat er gevischt werd, vrij bevredigend. In het traject der beneden- Waal van Tiel tot Woudrichem bemach tigden de visschers 37 winterzalmen, bij Gorinchem 16 stuks van 17 tot 43 pond en nog 2 kleine schotzalmen, die een ge wicht hadden van één tot 4 pond. Te Hardingsveld werden ter vischmarkt aan gevoerd 63 zalmen, die van f4 5.40 per pond opbrachten. Op de Waal bij Haaften vingen de visschers met het be kende vischtuig de galg op één dag 3 flinke zalmen. Tengevolge van het sne vallende water der rivier de Waal zijn vele zalmen op de aanwassen, vooral bij Varik en Heerewaarden, onder de aldaar liggende ijsschollen geraakt, waar, ze in bedwelmden toestand met de handen ge vangen konden worden. Bij Nymegen $u hoogerop tot Keeken aan den benederi-Ryn bemachtigden de visschers geen enkelen zalm. Het uitbrengen der drijfnetten wordt in dat vischwater zeer bemoeilijkt door de drukke scheepvaart. Bovendien mag er des nachts niet gevischt worden. De' besomming aan andere riviervisch was over /t geheel weinig loonend op de beneden- en middel-Waal werden slechts op eene enkele plaatsen kleine partijen witvisch gevangen. Alleen boven Nijmegen hadden de visschers het geluk ongeveer 2000 pond brasem, snoek, voorn en baars buit te maken. Alle vischsoorten blijven duur. Snoek kon opbrengen 3545 ct., baars 2025 ct., brasem 2030 ct., bliek 1015' et., voorn 713 ct., alles per pond Hdbl. o Gevolg van de broodkaarten. Men schrijft uit Barneveld Een overoud gebruik, dat sedert onheug lijke tijden in deze streken bestaan heeft, behoort thans tot het verledene. Voor de landbouwende bevolking toch was het een vaste gewoonten om met Barnveldsche paardemarkt den schoenmaker te gaan be talen. Een rekening van dezen ambachts man ontving hij nooit, doch niet gemak kelijk zou een buitenman verzuimen op dien dag zyn schuld af te doen. In ruil hiervoor onthaalde de schoenmaker dan zijn klanten op koffie met boterhammen, en wel in zóó'n getale, als de boertjes in hun meestal ruime magen maar konden bergen. En dat hun eetlust doorgaans goed was, bewees het feit, dat sommigen voor een klein dozijn »pillen« niet bevreesd waren. Thans is echter aan deze aloude ge woonte een einde gekomen. Behalve de broodkaart, heeft hierin ook het besluit der schoenmakers vier maal per jaar be taling te vorderen, een radicale verande ring gebracht. Hdbl. Dinsdagmorgen kwamen met den trein uit den richting Rotterdam o. m. een zestal personen. Over de Maasburg te Venlo gekomen, alwaar de trein zeer langzaam rijdt, werden de voorbijgangers plotseling verrast doordat er uit den trein pakken en koffers vlogen onmiddellijk gevolgd dooi de vervoerders die ook uit den trein spron gen en terstond probeerden te vluchten. Ze hadden evenwel, zegt de L. K., een slechte plaats gekozen want aan de burg surveilleeren altijd soldaatkommiezen die hen direct in de gaten hadden, terwijl op dit druk punt meerdere hulp aanwezig is. Spoedig waren ze allen, nadat ze door een paar schoten gewaarschuwd waren, aange houden en rr.et de smokkelwaar naar de Maréchausséekazerne overgebracht, De personen waren afkomstig uit den Bosch en Hejmond terwijl de smokkelwaar hoofd zakelijk uit vet, B. U. K. bestond, 't Is voorzeker een brutaal stuk om op klaarlichten dag vlak bij de stad uit den trein te springen. o Van de grens wordt gemeld, dat de Duitschers weer eenige honderden werk- loozen uit Charleroi, naar Duitschland heb ben gevoerd. -o Men schrijft uit Venlö aan het Hand.bl. Hier en in de omgeving wordt sedert een paar dagen, ten gevolge van een ver eenvoudiging in de formaliteiten, een soort van schoonmaak gehouden in de smokkel- hoeken. Verschillende van de bekendste smokkelaars, onder wie trouwe klanten van de Rechtbank te Roermond, .zijn door de politie en marechaussée opgepikt en buiten het in staat van beleg verkiaarde gebied gevoerd. Toch schijnt deze maat regel niet veel indruk te maken, getuige het feit, dat telkens bij vijf en tien tege lijk personen worden aangehouden, die zon der verlof waren terruggekeerd in het hun ontzegde gebied. Bovendien blijft het meer- endeel van deze ras-smokkelaars de relatie met hun plaatsgenooten aanhouden en spe len zij voor dezen de rol van opkoopers in de groote steden van Holland boven den den Moerdijk. Voor de enkelen, die met werken den kost moeten verdienen, is het uitzetten inderdaad een straf, daar gewoon lijk niet veel verdiend wordt, zoodat men van huis geldelijken steun moet zenden. Nu met 1 Maart de wet tot toepassing van voorloopige, hechtenis op smokkelaars in werking is getreden, heeft zich reeds direct de behoefte doen gevoelen aan een onderdak voor deze voorloopig gehechten Te Roermond is de gevangenis o vervuld, de plaatselijke gevangencellen zijn door loopend bezet door passanten, de militaire grenswacht bewaakt in een of ander par ticuliere woonkamer de aangehouden Duit schers. En als om de staalkaart te vol maken wil men thans in de kazerne te Blerik een ruimte bestemmen tot bewaar plaats van voorloopig in hechtenis gestelden Dat de smokkelhandel onder al deze maatregelen lijdt, is begrijpelijk. Toch komt er nog lang geen einde aan. Alleen men wordt uiterst voorzichtig. Overdag wagen zich slechis enkele ovormoedigen Maar 's nachts hebben de clandestiene winkeltjes nog heel wat te doen en de donkere boschpaden zouden nog kunnen vertellen van menig nachtelijk transport. o De 100.000ste Zondag. In dit jaar valt de 100.000ste Zondag sinds de Chris telijke jaartelling. En dat zal zijn Zondag 8 Juli 1917, de eerste dag van de 100.000ste week na Christus. Het is niet zoo gemakkelijk om dat uit te rekenen, omdat de mannen der weten schap het er nog niet over eens zijn, of het jaar 4 na Chr. een schrikkeljaar was of niet. Gemeenlijk wordt elk jaar van onze tijdrekening, na Christus geboorte, dat door vier deelbaar is, als een schrik keljaar beschouwd. Intusschen is het be kend, dat de invoeging van de schrikkel dagen in de eerste helft van de eerste eeuw, toen de rekening werd gehouden met de kalenderherziening van Julius Cae sar, eenigszins onregelmatig ging. Het is nog niet uitgemaakt, welke jaren van den tijd van 45 vóór Christus tot 4 nét Chris tus eigenlyk schrikkeljaren waren. In wetenschappelijke kringen helt men over naar de meening, dat het jaar 8 na Chr. het eerste schrikkeljaar ni Chr. was. Volgons deze hypothese was de eerste Januari Anni Domini 1 een Zondag en dus zou de 8ste Juli 1917 de eerste dag van de lOO.OOOste week van onze tijdreke ning zyn. o De milicien C. G. H., die onlangs bij zyn overbrenging van IJmuiden naar Schoonhoven te Gouda uit den trein wist te ontsnappen door uit het raampje der W. C. te klimmen, is te Leeuwarden ge arresteerd als verdacht van diefstal. Hy is naar Schoonhoven overgebracht. als gij hoest, kucht of verkouden zijt, verlies géén kostbaren tijd. Met dit gure weder kan Uw licht kuchje plotseling verergeren tot influenza, bronchitis of borstaandoening. Voorkomt het gevaar dus! Koop direct 1 flesch Abdijsiroop, ge prezen bij Bronchitis, Influenza, Kinkhoest. Heeschheid en Asthma. Per flacon: f 1.25 f'2.25 f3.75. Eischt handteekening L. I. AKKER, R'dam. méÈ 01 indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de i f te GORINCHEM, Schuttersgraoht. Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerenstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken Van Damesblouses en Kinderjurken. UITSTOOMEN van wollen en katoenen Dekens en Vitrag;© en andere Gordijnen. Beleefd aanbevelendDE DIRECTIE. DAGELIJKS behalve ZONDAGS Van 's-BOSCH n.m. 1.30 uur. Van WIJK v.m. 7.uur. HEUSDEN 3.-- HEUSDEN 7.45 Te WIJK 3.30 Te 's-BOSCH 9.— Op de Bossche Marktdagen vertrekt de boot van WIJK circa 4.30, van HEUSDEN 5 en van 's-BOSCH n.m. 12 uur. Retourkaarten afgegeven op het traject WIJKs-BOSCH en omgekeerd zijn op de Bossche Booten geldig. Informatie n te bekomen: Te s-Bosch bij de ondernemers J. A. VAN DER SCHUIT. Te Heusden bij den agent J. A. BOEREN. Op le, 2e KERSTDAG en NIEUWJAARSDAG zal er geen dienst plaats hebben. Ontvangen een uitgebreide collectie uit de Fabrieken van N. B. GEBRUIKTE Orgels steeds voorradig. llooire Steen we»' 4. tiebr. U BIN Ei. DEN BOSCll. Japonstolïen. Mousselines. Katoentjes. Overhemdendrills. Wit Katoen. Graslinnen. Oogjes en Blokjes. Engelschleer. Manchester. v Dames Ondergoederen. Corsetten. Handschoenen. Ceintuurs. Kanten kragen. Galons-Kantstof. Linten-Tressen. Kindermutsen. Garneering. Sporthemden. Boezeroens. Blauwe Jassen. Blauwe Broeken. Blauwe Kielen. Manch. Broeken. Baeverteen Broeken. BI. piqué Broeken. Schilderskielen. v Bedden en Dekens. Matrassen. Ledikanten. Karpetten. Vloerzeil. Linoleum. Gordijnen. Cocosloopers. Matten. Vast© pryzen A Contant, BIJVOEGSEL - 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5