meest van nabij de Engelsche en Russische belangen scheen te zullen gaan bedreigen, een dam opgeworpen. Het is te begrijpen, dat de Engelsche pers juicht over dit succes. De Daily News zegt De uitwerking van de overwinning wordt slechts geëvenaard door het strategisch be lang van het bezit van een punt, dat zoo wel halfweg naar Indië als naar Perzië ligt. De vermeestering van Bagdad is alweer een bewijs voor de zeemacht van Engeland. Wat zelfs onze Russische bondgenooten met hun groote legers tot dusver niet hebben kunnen bereiken, hebben wij, zegt de Daily News, gedaan door middel van onze ver bindingen over zee met de Perzische Golf. Azië heeft gezien, dat al kunnen de Engel- schen tijdelijk teruggeslagen worden, zij een ijzeren kracht en wil hebben, die hen verbiedt met iets anders genoegen te nemen dan met de overwinning. De ramp van Koet-el-Amara is uitgewischt na verloop van nog geen jaar. Chartoem moest dertien jaar wachten voor de Engelsche troepen kwamen, maar zij kwamen toch ten slotte. Bulgarije en Turkije zullen goed doen met. de zedelijke beteekenis hiervan te beseffen. De Times schrijftSir Stanley Maude heeft het Turksche leger, dat te Koet el Amara samengetrokken was, nog degelij ker vernietigd dan het publiek vermoedde. In de omslachtige reeks van bewegingen op den rechteroever van den Tigris tegen over en stroomopwaarts van Koet, heeft hij den Turken verschrikkelijke verliezen toegebracht. Toen de Turken zich ver strooiden en er van doorgingen, waren zij niet veel meer dan een armzalig overschot. De oorlog op de verschillende gevechtster reinen in Azië is, naar erkend wordt, van ondergeschikt belang, maar de gezamenlijke uitwerking van de reeks van nederlagen van de Turken moet ten slotte in Europa haren terugslag hebben, omdat de waarde van Turkije als Duitschland's bondgenoot nu op onherstelbare wijze verzwakt is. Nu de Entente mag ook wel eens een voordeeltje hebben anders gaat de moed er uit. Het moet anders in dë landen der verbondenen ook gaan nijpen, wat de voedingsmiddelen aangaat. Zoo is er te St. Petersburg een zóo hevig oproer uit gebroken, dat de bevelhebber der troepen zich genoopt heeft gezien de proclamatie uit te vaardigen, dat ^ingevolge van de wanordelijkheden van de laatste dagen, de gewelddadigheden, de aanvalspogingen op soldaten en politieagenten en de ver-' boden samenscholingen op straat, de be volking wordt gewaarschuwd, dat de troepen bevel hebben gebruik te maken van de wapenen en voor geen enkelen maatregel terug te deinzen om de orde in de hoofd stad te handhaven.ee Daar schijnt dus wat aan 't handje te zijn in Ruslands hoofdstad. De militaire macht blijkt nog aan de zijde der overheid te staan. Maakt zij geen gemeepe zaak met de rebellen dan is natuurlijk de opstand gauw genoeg gedempt. In het andere ge val kon het in het Czïtrenrijk wei eens leelijk gaan spoken. Het oproer te St. Petersburg vindt zijn oorzaak voor een groot deel in het gebrek aan voedsel. Een honger oproer dus, gelijk er reeds meer in de geschiedenis zijn voorgekomen. Dat het er ook in Engeland (van Duitsch- land weten wij het reeds lang genoeg) niet zoo rooskleurig uitziet, ten minste geheel anders dan Lloyd George en zijn collega's aan de wereld willen doen geloo- ven, bewijzen eenige brieven aangetroffen op een Engelschman, gevangen genomen aan de Ancre. Zoo werd dd. 18 Februari uit Lancaster geschreven. Wij probeeren aardappelen te poten, maar gisteren waren er voor geen geld of goede woorden te krijgen. De enkele aardappelen, die er een dag tevoren nog waren geweest, werden voor 3 sh. 6 d. de 14 Engelsche ponden verkocht (prijs in vredestijd 6 d.). Veel dingen kunnen wij tegenwoordig in het geheel niet koopen. Ook steenkolen zijn slechts heel moeilijk te verkrijgen, ofschoon wij in dat opzicht geluk hebben gehad. Vele gezinnen in deze stad hebben gedurende de koude in het geheel niet gestookt. Dagelyks gaan ettelijke kin deren met manden en pannen naar de kplenopslagplaatsen om een paar handen vol kolenstof bijeen te zoeken. Wij krijgen s/i pond suiker; maar wij kunnen daar mee niet toe. Een brief uit Atileborough dd. 18 luidt Het spyt mij te vernemen, dat gij neer slachtig zijt. Dat is bij de groote nattigheid trouwens geen wonder. Het is een beroerde boel. De 18-jarigen worden volgende week opgeroepen. Enkelen zien er uit als jongens van 14 jaar. Het maakt op mij den indruk, als werden zij ter slachtbank gevoerd. In onze kleine stad zijn bijna enkel nog maar vrouwen. Natuurlijk hopen wij, dat geen van de jongens zal behoeven te gaan maar men kan het niet weten, want zij hebben den leeftijd. In onze buurt werd onlangs een boer opgeroepen hij heeft zijn boeltje verkocht. En in een brief van 19 Februari leest men de korte maar veelbeteekenende mede- deeling: »Het wordt hier vreeselijk; spoe dig zullen wij niet meer in staat zijn om te leven. Nu behoeft men niet aan te nemen, dat zulke brieven een zuiver beeld van den toestand geven ze zijn allicht over dreven, gelijk menschen in druk allicht geneigd zijn te doen. Maar dit staat wel vast dat ook 't Engelsche volk op vreese- lijke wijze den geesel der volkeren op zich voelt neerstriemen. Nog zij meegedeeld, dat een Duitsche duikboot een reliefschip, (d. w. z. een door Amerika met voedsel enz. naar België gezonden schip) in den grond heeft ge boord. Het vaartuig was duidelijk als zoo danig te onderkennen, het was klaarlichte dag; toen "het werd beschoten en daarna getorpedeerd. Twee reddingbooten met ruim 30 man worden vermist. Deze* vernieling is al even onsympathiek als de onverantwoordelijke torpedeering van onze 7 prachtige handelsschepen in de Noordzee. Wat de Duitschers er toe drijft zóó te handelen begrijpen wij niet, maar als zij op dezen weg voortgaan be hoeft het hun niet te verwonderen, dat de vriendschappelijke gevoelens jegens hun natie langzamerhand geheel worden uit gedoofd. De Hoofdpijnpastilles van Apotheker Boom genezen spoe dig en zeker hoofdpijn, Schele- en Zenuwhoofdpijn. Verkrijgbaar uitsluitend in gesloten flacons k 30 en 80 ct. per flacon, in de meeste Apotheken en Drogist winkels. Waar niet verkrijgbaar wordt na ontvangst van 40 of p0 ct. een flacon franco toege zonden door A. M. BOOM, Arnhem. BUITENLAND. Een bezadigd Duitsch oordeel. Het Handbl. deelt mede Onlangs verklaarde de voorzitter van den Hansabond, de heer Rieszer, dat het doel van den duikbootoorlog niet was om Enge land ten onder te brengen, maar om het te nopen tot toenadering. Natuurlijk is de geweldige al-Duitscher, graaf Reventlow, hiertegen opgekomen. Men moest Engeland zoo ter neer werpen, dat Duitschland in staat zou zijn zijn voorwaarden te dicteeren. De »Vorwarts« merkte toen op, d»t het doel van Reventlow alleen zou zijp te be reiken door een ontzaglijke verlenging van den oorlog en het blad zet, hiertoe door Reventlow geprest, nu uiiteen waarom dat zoo moet zyn. De mnimum-tijd noodig om Engeland theoretisch uit te hongeren, is de tijd waarvoor Engeland op het oogen- blik geproviandeerd is. Er zijn menschen o.a. de al-Duitscher dr. Peters, een man die dus nauw met graaf Reventlow verwant is, die meeneri, dat Engeland wel voor jaren proviand heeft, maar zegt de „Vor- warts", we willen zelfs zoover niet gaan en aannemen, dat het bijv. nu maar vier maanden voorraden heeft. In theorie, zou dus Engeland op zijn vroegst door gebrek ten onder kunnen worden gebracht over vier maanden, indien ten minste in dien tyd geen enkele hoeveelheid levensmiddelen van buiten kan worden ingevoerd. Maar zelfs graaf Reventlow zal niet durven be weren, dat dit het geval zou kunnen zijn. Maar zou Engeland het eenige maanden langer uithouden, dan kreeg het de be schikking over zijn nieuwen oogst en het tijdstip der onderwerping werd daarmee al weer een eind verschoven. Intusschen, aldus betoogt het blad, wordt door den duikbootoorlog de aanvoer van levensmiddelen in Engeland slechts zeer geleidelijk beperkt en aan deze beperking kan door allerlei maatregelen, zooals ver snelden aanbouw van schepen, toelating van dekladingen, vermindering van aanvoeren van minder noodzakelijke producten e.d. nog tegemoet worden gekomen. De toestand wordt dan geleidelijk eerst dezelfde als in Duitschland, n.l. dat de voeding van maand tot maand slechter wordt. En ,^e'k een beperking der voeding een tot het uiterste bedreigd volk kan uithouden, weten wij Duitschers zelf maar al te goed. De voort zetting van den oorlog tot Engeland onder worpen is zou dus een geweldige verlenging van den oorlog beteekenen, het eenige wat men thans zou mogen hopen te bereiken is, dat het Engelsche volk bereid zal zyn tot een billijke overeenstemming omdat het inziet dat verdere^oorlogvoering nutte loos is. De toestand in Mexico. De toestand in Mexico wordt zeer ver ontrustend. Berichten! uit Washinton en New-York deelen. mede, dat de Duitschers, bij massa's uit de Ver. Staten gekomen, in Mexico ijverig arbeiden; geheime^ver gaderingen van groot belang worden bijna dagelijks gehouden te Vera Crux en Mon terey. Een groot radio-station, onlangs bij Mexico opgericht, verbindt Mexico direct met Duitschland en bevrijdt de Duitsche telegrammen van de censuur der geallieer den en der Ver, Staten. Geruchten melden, dat een aanvullings basis voor Duitsche duikbooten, die de op dracht hebben, in afwachting der gebeur tenissen, den export van olie en petroleum naar Engeland te beletten, is opgericht in de golf van Mexico. o Een ernstige beschuldiging. De prefectuur van de Somme heeft in de bladen een waarschuwing aan de kin deren geplaatst, om vooral geen bonbons van de straat op te rapen, omdat een onderzoek aan het licht zou hebben gebracht dat herhaaldelijk vliegmachines boven Amiens gevlogen hebben, die met culturen van cholera, pest en dysenterie gevuld suikergoed lieten vallen. Duitsche propaganda in Amerika. LONDEN, 12 Maart. Alle Dusitche onderdanen in Amerika, ook de genatura liseerde Duitschers, dragen bij tot een oorlogsbelasting aan het vaderland, zegt de districts attorney Swann, die een onder zoek doet naar de Duitsche complotten in de Verêenigde Staten. Het aldus verkre gen geld gaat niet naar Duitschland, maar wordt gebruikt voor de betaling van de Duitsche propaganda. Hand.bl. De betrekkingen met Duitschland ver broken. Het Chineesche Huis van Vertegeuwoor- digers heeft in geheime zitting met een meerderheid van 300 stemmen de diplo matieke staatkunde der regeering goedge keurd, en besloten de betrekkingen met Duitschland af te breken. BINNENLAND. H. J. A. Zeegers van de Poll. Vrijdag overleed te Waalwijk, ondanks hij reeds gedurende langeren tyd bedle^ gerig was, toch nog vrij plotseling de heer H. J. A. Zeegers van de Poll, lid der Prov. Stateq van Noord-Brabant, in den ouderdom van 63 jaar. Hij werd op 25 November 1853 te Deventer geboren, woonde van 1874 1878 te Waalwijk, waar hij zich sinds 1882 voor goed vestigde. Sedert April 1885 was hij eigenaar van de bekende apotheek der familie v. Gils, welke zaak hij 32 jaren leidde. Zijn fabrikaten had den grooten naam door geheel de wereld en werden op vele tentoonstellingen be kroond. Hij was commissaris, bescherm heer en president van verschillende ver- eenigingen. Op zyn initiatief werd, na een lezing door hem gehouden in Maart 1907 de vereeniging »Waalwyks Belanga opgericht, waarvan hij eenige jaren president was. Hij werd in 1897 benoemd tot ridder in de orde van Villa Vigosa van Portugal. Op 16 December 1909 werd hij ge kozen tot lid der Prov. Staten van Noord- Brabant voor het district Heusden, en werd in 1911 en 1916 als zoodanig herkozen. o Nekkramp. Het zoontje van den heer A. te Blerick is lydende aan nekkramp. Te Woudrichem is een geval van nek kramp by een militair geconstateerd even zoo te Leeuwarden. Honden voor Duitschlartd. In de Geldersche grensplaatsen koopen Duitschers alle soorten van honden op, waarvoor bijzondere hooge prijzen worden betaald en welke naar Pruisen worden ge smokkeld voor de eettafel. o Smokkelende musici. Zaterdag werd de Wiener Kapel, ruim 60 personen sterk, op haar terugreis van Amsterdam naar Weenen door de douane te Oldenzaal aangehouden, omdat verschil lende instrumenten, trom, violen, enz. een buitengewone zwaarte hadden. Bij onder zoek bleven deze gevuld met allerlei arti kelen kaas, boter, rijst, cacao, koffie, etc. ja zelfs met stukken leer, totaal ongeveer 70 K.G. Ofschoon het gezelschap een speciale ministrieele vergunning had beko men tot het meenemen van eetwaren, noo dig gedurende de reis, werden genoemde artikelen, die blijkbaar naast den gewonen mondvoorraad zouden gesmokkeld worden, in beslag genomen. Eerst met een vol genden trein kon het gezelschap de reis voortzetten. Het pokkengevaar. Dr. Reijech wijst op Let gevaar dat ons uit de oorlogvoerende landen bedreigt van opnieuw besmet te worden door de pokken. Naar het scheen, was dat gevaar bedwongen, de ziekte die nog in 1870/71 vele dui zenden hier te lande ten grave sleepte, scheen voor goed geweken en een zekere rust kwam over ons. Maar helaas in Duitschland is zij weer via Rusland en Oostenrijk binnengeloopen en in nagenoeg alle deelen des rijks, ook in Beieren, Wurtemburg en Baden, vertoont zich de ziekte, ook in verschillende plaatsen in de nabijheid van onze grenzen. Wanneer men daarbij bedenkt dat ook in Oostenrijk-Hongarije voortdurend de pok ken blijven heerschen, dan behoeft het geen betoog, dat onder de gegeven omstandighe den strenge waakzaamheid dubbel plicht is, vooral ook opdat de eerste gevallen zoo spoedig mogelijk herkend worden en opdat tijdig door snel toegepaste maatregelen van afzondering van ziekten en verdachen, waar toe het kon. besluit van 22 Januari 1917 (no. 193), de krachtigste middelen aan de hand geeft, zooveel mogelijk gedaan worde om ook thans weer het dreigende gevaar af te wenden. Haring voor Engeland. Eenige Engelsche controleurs zijn te Katwijk aangekomen om toezicht uit te oefenen op de haringvoorraden zoowel bij de reeders, als bij de verschillende hande laars. Deze contróle geschiedt ter naleving van het contract tusschen de Reeders-Vereeni- ging voor de Nederlandsche haringvissché- rij en de Engelsche regeering. Volgens de administratieve contróle van de Reeders-Vereeniging bestaat de hoeveel heid haring, thans nog in Nederland voor handen bij de reeders en handelaars, uit 200,000 kantjes. o Een tamme haas. De heer J. J. v. B. vertelt in de Nieuwe Ct. van een tammen haas. Deze is nu welhaast geheel volwassen, maar toen de kinderen hem voor dood uit een sloot op haalden was 't nog maar een zeer jong beestje. Natuurlijk wilden de kinderen er zoo maar geen afstand van doen en moest 't meer dood-dan-levende diertje mee naar huis. Tegen alle waarschijnlijkheid in bracht hij het er evenwel levend af en groeide toen verder als kool. Bij het binnenkomen bevindt zich sinjeur boven op een tafel, behagelijk uitgestrekt op een zacht en warm kussen, met tusschen zijn voorpoten een suikerbiscuit, 't welk hij rustig opknabbelt. Wel kijkt hij nu wat angstig en schichtig, doch dit is alleen maar even, omdat er een vreemde binnengekomen is. Nu roept de vader zyn dochtertje binnen. Zoodra dit verschijnt en den haas nadert- springt deze verheugd van het kus sen op en laat zich kalm omarmen en van de tafel tillen. Terwijl zijn achterlijf en -pooten daarbij vrij rondslingeren, laat hij rustig met zich schommelen en vooral het heen en weer zwaaien vindt hij blijkbaar verrukkelijk. Vervolgens wordt hij weer ter tafel gedeponeerd en 't poppenwagentje gehaald. Nauwelijks is dit naderbij gere den, of hoepla, de haas springt er uit zichzelf in, laat zich netjes toedekken en zoo terwijl alleen zijn kop met de twee lange lepelooren uit het dek steken in heerlijk genieten de kamer rondrijden. En al deze dingen waren zonder stelselmatige africhting, zoo maar met de kinderen spe lende, door zoo'n schuw dier als een haas is, als het ware vanzelf aangeleerd. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Donderdag 8 Maart j I. wer den te Breda de Centrale hengstenkeuringen gehouden waarvan de uitslag was als volgt Centrale keuring van dekhengsten van 36 jaar die in 1917 voor het eerst ter dekking zullen staan. Toegekend werd f800 aan Brin d'Or d'Auvergne van W. Blommerde te Halsteren, f 700 aan Bloc de Beaumont van Vereeniging «de Een- dracht« te Heen, f 500 aan »Albert de Haut Ittre« van de Vereeniging te Boxmeer, Marnix van de Associatie te Ginneken, Dragon d'Hesse van de Associatie te Boxtel en Lutus van de Vereeniging te Kruisland alle van het trekpaardenslag en f 1000— aan een bruine hengst van de Associatie Biesbosch en f 500_ aan Banus ex Turban van de Vereeniging Vooruitgang in het Land van Heusden te Babyloniënbroek, beiden van het tuigpaardenslag. Centrale keuring van tweejarige hengsten. Premiën van f 100 verwierven Condé d'Auvergne van W. Blommerde te Halsteren, Man d' Ul van de Associatie Ginnekén (trekpaarden) en Custos van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Dron- gelen (tuigpaard). Centrale keuring tot het toekennen van onderhoudsbijdragen voor hengsten van ten minste drie jaar oud. Toegekend werd f 400 aan Avenir de 1' Ecluse van de Ver. Onderlinge Samenwerking te Fijnaart en Clairon de Mullem van de Associatie Zeven- bergschen Hoek, f 350 aan een vos van A. Reintjes te s'Hertogenbosch en aan Lam bic du Fosteau van de Associatie te Ossendrècht, f 300 aan een bruine hengst van A. Reintjes te 's-Boschen Cadet de Water loo van de Ver. te Nieuw Vosmeer, f250 aan een vos van A. Reintjes te 's-Hertogen- bosch, Cesar de Terleenen van Mr. A. J. L. M. van Gilse te Roosendaal, Fiston de Védrin van J. H. Koopmans te Steenbergen, Teddy de '1 Happe van de Ver. Dinteloord, f 200 aan Brillant de Langrau van de Associatie Klundert Zevenbergen en Ger- faut de Bel Air van de Vereeniging te Woensel, en f150 aan Changard van de Vereeniging Kruisland, Hippocrite van Wed. J. B. Timmermans te Moergestel, Conqué- rant de Meslin van Wed. A. v. Erp te Oss en aan een bruine hengst die niet in de catalogus was vermeld. Deze hengsten behoorden alle tot het trekpaardenslag ter- terwijl van de aangeboden tuigpaarden nog werden bekroond met f250. Cicero van Gebrs. Qerlemans van der Schans te Dron- gelen en Sigismund van de Ass. »Nierwaart« te Klundert en met f150.Rinaldo van A. Verschoor te Almkerk. De heer G. v. Everdingen is bij Kon. Besluit herbenoemd tot Kantonrech- ter-plaatsvervanger bij het Kantongerecht- alhier. Aalburg. Alhier doen zich gevallen voor (Jjg voor den landbouwer minder aan genaam zijn. Zoo had G. van Wijk het ongeluk, terwijl hij aan 't stroo snyden was, zoodanig in zijn been te snijden dat geneeskundige hulp noodzakelyk was, ter wijl bij hem een paar dagen later 's mor gens een pink dood in den stal lag. Dien zelfden morgen vond J. Mans een zijner melkkoeien dood in den stal. Ook A. Lakerveld kwam Zondagmorgen tot de ont dekking dat een pink was gestorven. Naar men verneemt doen dergelijke gevallen zich ook elders voor. Voor de betrokkenen echter een heele schadepost. Beueden-Langstraat. De hooihandel is tamelijk levendig en de prijzen staan zeer vast. Men besteédt voor het goede handelshooi f 30, afwijkende soorten f 26 k f28, schraal pershooi f 20 k f22 en stroo f22 23, alles per 500 K.G. De hooipersen werken vrij geregeld. Capelle. Ds. Koster heeft voor het be roep naar Montfoort bedankt. Drunen. Door het bestuur van *De Hanzen, 't w$lk reeds meermalen blijk heeft gegeven vari voortvarendheid en ac tiviteit is het pand van den heer P., staan de naast de openbare school aangekocht. In dit pand zal behalve de vakschool ook een magazijn worden gevestigd voor de Coöperatieve ln koop vereeniging sSt. Cris- pijn« benevens een directeurswoning. Genderen. Op de School met den Bijbel is een schoolcollecte gehouden ten behoeve van het Hulpfonds van Barnabas, tot steun van de niet in het Pensioenfonds opgenomen behoeftige onderwijzers wed uwen en weezen. Deze collecte bracht f 14,05 op. '8 Gravemoer. In den nacht van Zon dag op Maandag zijn hier op een drietal plaatsen de kippen verdwenen en op eene vierde plaats een konijn. Aangezien in de buurt resten zijn gevonden, wordt vermoed dat een hond of ander verscheurend dier dit zaakje op zijnkerfstok heeft. Ook zyn in dien zelfderi nacht uit een kuil aan de Vaart pootaardappelen gestolen. Nederhemert. Aan de politie is het gelukt een paar houtdieven op heeterdaad te betrappen, terwyl ze bezig waren het gestolene op een hondekar naar hun woning te vervoeren. Het hout was afkomstig uit een bosch van baron Van Wassenaer. Dat ook hier flinke paarden gefokt worden, bewijst, dat door den heer E. Smits een 6-jarige zwarte merrie werd verkocht voor niet minder dan f 1100.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2