Levetegen r—WMBEIH. Bij de bevolking van Petrograd, verbit terd wegens de totale desorganisatie van het transport en de proviandeering, giste het sedert geruimen tijd en stil mokte zij tegen de regeering, aan wie zij de schuld gaf van al de ellende, die zij te lijden had. De regeering, <jie ongeregeldheden voorzag, nam uitgebreide maatregelen tot handhaving der orde en gelastte o. m. ontbinding van den Rijksraad en de Doema. Laatstge noemd lichaam besloot echter den 11 den Febr. zich niet te storen akn de keizerlijke oekase en hare zittingen voort te zetten. Zij stelde dadelijk een uitvoerend Comité in, bestaande uit 12 leden, onder voorzit terschap van Rodzjanko. Dit comité procla meerde zich tot voorloopige regeering en vaardigde de volgende proclamatie uit «Met het oog op de moeilijke omstan digheden en de binnenlandsche desorgani satie, tengevolge van de staatkunde van de vroegere regeering, ziet het uitvoerend co mité van de Doema zich genoodzaakt zich te belasten met de proviandeering en de handhaving der openbare orde. Volkomen bewust van den ernst van het door haar genomen besluit, verklaart zij er zeker van te zijn, dat de bevolking en het leger haar zullen helpen in de moeilijke taak tot vor ming van een nieuwe regeering, die aan de wenschen van de opgestane bevolking tegemoet kan komen. De hoofdstad en het garnizoen van Pe- trograd, ten getale van meer dan 30.000 man, hebben zich bij de revolutionnairen aangesloten. Het comité heeft alle minis ters in hechtenis genomen en opgesloten in de Doema en het kabinet als niet be staande verklaard.® Heden, den derden dag van de revolutie, is de geheele hoofdstad, waar de orde snel hersteld is, in de macht van het uitvoerend comité van de Doema en de troepen, die het steunen. Engelhardt, kolonel bij den Gen. Staf, is tot commandant van Petro- grad benoemd. Gisteravond heeft het comité oproepen uitgevaardigd, waarbij de bevolking, de troepen, de spoorwegbeambten en de ban ken worden uitgenoodigd het normale leven te hervatten. (De afgevaardigde Bronsted is door het comité van de Doema voorloopig belast met de directie van het Petrogadsche Telegraaf- agentschap.) Rodzianko heeft uit naam van het mi litaire comité uit de Doema een manifest doen toekomen aan alle bevelhebbers van marine en leger, waarin hun wordt verzocht rwstig te blijven, maar den strijd tegen den vijand voort te zetten, terwijl het comité den binnènlandschen vrede handhaaft. Generaal Cyril heeft verklaard, dat hij zich volkomen ter beschikking van Rod zianko stelde, Aexejef antwoordde, dat hij het voorstel van de Doema aannam, Broe silof verklaarde, dat hij zijn plicht deed jegens Tsaar en vaderland. Goremykin is in hechtenis genomen. Het eerste en het vierde regiment ko zakken hebben zich bij de regeering aan gesloten. De arbeidersafgevaardigden in de Doema hebben oproepen gericht aan de arbeiders waarin deze worden aangemaand de orde te handhaven en het werk te hervatten, opdat de soldaten aan het front den strijd kunnen voortzetten. Te Moskou hebben naar aanleiding van de revolutie groote feesten plaats. Er is een militair comité ingesteld, 'dat de orde zal handhaven met steun van een brigade artillerie, vijf regimenten infanterie en ongeveer 10Ó0 miliciens. De militaire bevelhebber is in hechtenis genomen en eveneens verscheiden duizenden gendarmen en politiebeambten. De politieke gevangenen zijn in vrijheid gesteld. Nisjni Novgorod en Charkof hebben zich voor de revolutie verklaard. De «Frankfurter Zeitung« verneemt uit Stockholm dat de gemeentebesturen van Moskou, Kazan, Charkow en Odessa ver klaard hebben zich bij het uitvoerend comité te Petrograd aan te sluiten en zich constitueerden als commissies voor de bin nenlandsche bevrijding van Rusland. Bark, Protopof, Stürmer e.a. zijn door revolutionairen gearresteerd. Baron Frede ricks, minister van het Hof, wordt sterk verdacht onder Duitschen invloed te staan. De revolutionairen hebben het Winter paleis bezet. De ambassadeurs van Frankrijk en En geland zijn onderhandelingen begonnen met het Uitvoerend Comité uit de Doema. Verschillende Weensche bladen spreken volgens het Korr. Bur. de meening uit, dat Engeland en misschien ook Frankryk de hand hebben gehad in de revolutie, die ten doel heeft door middel van de vrijzin nig-nationalistische oorlogspartij de regee ring, die verdacht wordt van vredesneigin- gen uit den weg te ruimen, teneinde macht over den Tsaar te krygen en dezen te dwingen den oorlog voort te zetten. Het zijn vooral het' «Fremdenblatt® en de «Reichspost« die zich in dien geest uitla ten. Zij wijzen er echter op, dat de be weging slechts dan succes zou hebben, wanneer het den Tzaar niet mocht geluk ken buiten het machtsbereik der opstande lingen te komen en tevens, dat de revolu tionaire lawine, eens aan het rollen ge bracht, veeleer een geheel andere richting zou inslaan dan verwacht werd. Stürmer en Frotopopoe vermoord. Volgens een bericht aan de «Dagens, Heter« uit Haparanda zijn, volgens den Russischen consul aldaar, Stürmer en Pro- topopof, oud-mininters, door het gepeupel te Petograd gelyncht. Hun lijken zijn letterlijk verscheurd geworden. De revolutie brak uit omdat Protopopof de dictatuur wilde invoeren. De Doema en de Rijksraad gaan hand in hand. Gewapende koopvaardijschepen. Reuter seint uit Londen De afgevaar digde Hunt stelde in het Lagerhuis de vraag of de Nederlandsche regeering wei gert toe te laten, dat een Engelsch schip op de gewonfe wijze gebruik maakt van een Nederlandsche haven, wanneer dit schip met een kanon bewapend is tegen aanvallen van onderzeeërs. Lord Robert Cecil, de minister van blokkade, antwoordde bevestigen^ en deelde verder mede, dat te dezer zake tusschen de Engelsche en de Nederlandsche regee ringen besprekingen worden gevoerd. o Bekende Belgen van verschillende par tijen, wendden zich onlangs tot den kei zer met het verzoek, een einde te maken aan de massa-transport van Belgische ar beiders naar Duitschland en daarheen weg gevoerde Belgen naar het vaderland te zenden. De Keizer heeft het verzoek nauwkeu rig doen onderzoeken en zich zijn eind beslissing voorbehouden. Ondertusschen heeft Z. M. gelast, dat ten onrechte als werkeloos naar Duitschland getransporteerde personen, in zooverre zulks nog niet is geschied, onverwijld naar België kunnen terugkeeren en dat dwang-transporten van werklooze Belgen naar Duischland tot na der order worden gestaakt. Een nieuwe maagd van Orleans. Uit Genève wordt aan de Voss. Ztg. geseind,, dat volgens berichten uit Frankrijk een nieuwe jonkvrouw van Orleans is op gestaan. De bevolking van de Vendée verkeert in groote godsdienstige opgewon denheid over de verschijning van een jong meisje, dat een roeping in zich voelt, gelijk eens Jeanne d'Arc deed, het Fransche grondgebied van den vijand te bevrijden. Het betreft hier de 20-jarige Claire Per chaud, de vrome dochter van een boeren familie, die een boerderij bewoont, genaamd Les Reinfilliers. Het jonge meisje vertel de, dat tijdens een gebed, dat zij verricht te in een kleine kapel in de nabijheid der boerenhofstede, de Heilige Maagd haar verschenen is en dat zij hemelsche stem men gehoord heeft, die haar aansporen Frankrijk te bevrijden. Uit de geheele Vendée en de aangrenzende departementen stroomt de bevolking ter bedevaart naar Les Reinfilliers. De geestelijkheid, die eerst wantrouwend was, heeft thans het meisje naar Parijs gebracht, waar het zich thans onder bescherming van dan kardinaal aartsbisschop Amette in een kloos ter bevindt. De Paus en de oorlog. Uit Rome wordt aan de bladen bericht, dat men in katholieke kringen groote be teekenis hecht aan de toespraak, welke de Paus in het aanstaand consistorie zal houden. Verwacht wordt, dat de Paus zal spreken over den toestand in België, over den arbeid van den Heiligen Stoel ten gunste van de weggevoerde bevolking, dat hij de schending van het recht en van de naastenliefde zal veroordeelen en zich zal keeren tegen de bedrijvers van alle aanslagen waartoe de oorlog het voorwend sel was. Eveneens wordt verwacht, dat de Paus zal spreken over de vervolging van de christenen in Armenië. o Weer een Duitsche aanslag in Amerika. In de nabijheid van Philadelphia zyn op den grooten spoorweg van «Philadelphia Railiroad® de wissels op verscheidene plaat sen onbruikbaar gemaakt. Er werd een persoon op heeterdaad betrapt, die bezig was wisselstangen door te snijden. Hij is een gewezen matoos van een der Duit sche schepen, die in Amerika zijn geïnter neerd. o Bewapende Amerikaansche koopvaarders. De Amerikaansche sehepen die door de Duitsche duikbootzóne varen, zullen voort aan «een gewapende macht aan boord hebben voor de bescherming van schip en opvarenden,Aldus heeft het Washin- tonsche departement van buitenlandsche zaken den buitenlandschen vertegenwoor digers in de Amerikaansche hoofdstad medegedeeld. Men weet nog niet zeker, of de bewa pening verplichtend zal worden gesteld, maar het departement van marine zal alle schepen die er om vragen, kanonnen en munitie verschaffen. Tegelijk is een besluit van het ministe rie van buitenlandsche zaken verschenen, waarin gezegd wordt, dat vreemdé koop vaarders uit Amerikaansche havens mogen worden uitgeklaard, ook als zij zoowel voor jals achter gewapend zijn. Naar de »Temps« uit New-York ver neemt, is Zaterdag begonnen met de be wapening der handelsschepen. De eerste schepen die bewapend werden zijn de «St. Louis" en de »Filadelphia«, van de American Mercantile Co. De schepen varen van New-York naar Londen. De tijd van vertrek wordt geheim gehouden. Het staat vast dat de groote scheepvaart, die bijna geheel stil ligt, reeds de volgende week weder wordt opgenomen. H voedt en versterkt voedt en versterkt het orga nisme in het algemeen en het zenuwstelsel in het bijzonder. Aangename smaak. In bussen vanaf 90 ct. Bij Apoth en Drogisten. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek. ZEIST. Te 's-Hertogenboseh Gebr. Verhees. Ortenstraat B. 89 en Vuchterstr. 430 £n Apoth. Dr. Lammers en Indemans; Waalwijk Apoth. Fa. P. J. van GilsWerkendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. De Jaarbeurs te Utrecht. De Jaarbeurs is gedurende de twee weken yan haar bestaan bezocht door 87.425 personen. Dat wil zeggende controle heeft 87.425 personen geteld, die voor de eerste maal de Beurs betraden. Wanneer zij de terreinen verlieten en later weer terugkwamen, werden zij niet opnieuw in de telling begrepen. Alioo 87.425 per sonen die voor het eerst een toegangskaart aanboden. Daarenboven zijn circa 445.500 legitimatiekaarten uitgereikt geworden, waaronder begrepen de deelnemers aan de Jaarbeus. Wordt dus met de 87.000 hierboven genoemd 232.000 personen (ongeveer) in totaal, dat in twee weken tyds de Jaarbenrs heeft bezocht. Maandag en Dinsdag was de Jaarbeurs tegen entrée toegankelijk. Toen zijn er nog pl. m. 5000 bezoekers geweest. De gestrande Duitsche duikboot. De Nederlandsche regeering heeft aan de Nieuwe Berging Maatschappij te Maas sluis opgedragen de op de Hinder gestrande duikboot vlot te brengen en aan de Marine werf te Hellevoetsluis af te leveren. o Onze scheepvaart. Gistermiddag hebben belanghebbenden bij het uitvaren onzer schepen naar Ame rika in verband met de tegenorder om te vertrekken, welke Woensdagavond door de autoriteiten werd uitgevaardigd, een samen- spreking te 's Gravenhage gehouden, waarbij tegenwoordig wa,s de chef van den Marine staf, kapitein ter zee Umbgrove. Ook na deze samenkomst bleef het ver bod van uitvaren voorloopig gehandhaafd. Gedroogde soepgroenten. De Vereeniging Groenten-Centrale zal zeer biunenkort overgaan tot de verkrijg baarstelling van gedroogde soepgroenten (julienne) en wel tegen lagere prijzen dan tot nog toe regel waren. De levering zal op groote schaal, door middel van grossiers en winkeliers, plaats hebben, zoodra de verpakking, waaftnede reeds is aangevangen, voldoende gevorderd is. Het ligt in de bedoeling pakjes van 1 ons voor 15 cent, van 1 K.G. voor f 1.50 verkrijgbaar te stellen. De betrokken grossiers en winkeliers zullen echter geen andere soepgroenten mogen verkoopen. Er is sprake van, dat de Groenten- Centrale zal laten bouwen en exploiteeren een groote zouterij voor boonen en zuur kool, met een capaciteit van 30.000 vaten. Soldaat doodgeschoten. In verband met het doodelijk schot dat den soldaat Slofhp van het detachement Ter Apel getroffen heeft, is de sergeant O, in hechtenis genomen. Omtrent de ware toedracht verkeert men echter nog in 't duister. De getroffene is de zoon van een land eigenaar in de gemeente Hoogeveen. Aanval op een kolentrein, Te Rotterdam is gisteren op een uit 30 wagens bestaanden kolentrein, die van het staatsspoorterrein naar de Katendrechtsche haven werd gebracht, op den Breeden Hilleweg door een groot aantal personen, hoofdzakelijk opgeschoten jongens, een aan val gedaan, hoewel die trein door negen politieagenten begeleid werd. Om vrees aan te jagen hebben de agenten drie revol verschoten in de lucht gelost. Daarop werd ruim baan verkregen. -—ox Een ontploffing op de «Gelderland®. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat heden nacht aan boord Hr. Ms. Gelderlandeen ketelontploffing heeft plaats gehad, waarbij 9 opvarenden zwaar en 4 licht gewond werden. Eén man is gedood. De «Gel derland® was buitengaats. De gewonden worden door een torpedoboot te Vlissingen gebracht. Uit Den Haag meldt men Aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderlandliggende in Zeeland, is een ongeluk gebeurd. Men weet nog niet de juiste oorzaak. Vermoedelijk heeft het plaats gehad ten gevolge van een defect aan den stoomketel, waardoor de deksel er af is geslagen, v Naar wij vernemen, behooren al de slachtoffers van het ongeval aan boord van de Gelderlandtot het machinekamer- personeel beneden den rang van machinist. De naaste familiebetrekkingen van de twee dooden en van de overige zwaar- en licht gewonden zijn door het departement van marine van het gebenrde op de hoogte gesteld. Als slachtoffers van het ongeluk zijn ge vallen de stokers 1ste klasse B. van Borkulo en D. van' Teylingen, die beiden aan de bekomen verwondingen zijn overleden. Gewond zijn de korporaal-machinedrijver lste kl. J. T. Kuivenhoven, de idem. 2e kl A. f)osenbrugh, de idem. 2e kl. mar.-res. A. Berk houwer, de stoker-olieman J. B. S. Hoogendonk, de stokers lste kl. A. Jansen T. Tuinder en P. Niezer, en de stokers 2e kl. W. Reedijk, C. W. Graanstra, C. J. Dhont, H. J. Boelee en A. J. Eiff. o Een groot aantal ingezetenen van Den Haag daaronder vooral deftige menschen en Belgen hebben van de directie der gasfabriek bericht ontvangen, dat zij, daar ze meer gas hebben gebruikt dan de ver ordening toelaat sommigen 500 percent meer 1 tijdelijk van den toevoer van gas zullen worden afgesneden. o De «la Campine« getorpedeerd. Men deelt ons mede dat het s.s. «la Campine® van de American Petroleum Co. dat uit Rotterdam is uitgevaren, in de Noordzee is getorpedeerd. De geheele be manning, bestaande uit 32 koppen, is aangebracht op het lichtschip Doggersbank Zuid. Morgen zal zij daarvan worden afgehaald. De «la Campinemat 2357 ton zij was gebouwd in 1890 op de werven van Palmers Co. Lim., te Newcastle. Nederlandsch schip door een mijn ver nield. Bij het inhalen der netten aan boord van de «V. L. 100® kwam Dinsdagavond lOuur, 4X mijl N.-W. van het vuurschip «Maas® een mijn tegen het schip en dit vloog in de lucht. De bemanning werd, na een uur in de booten gezeten te hebben opgepikt door logger «MA. 42« die haar gisterenmorgen aan de loodsboot overgaf. De loodsboot met de bemaning van den treiler V.L. 100 aan boord is te Hoek van Holland binnengekomen. De stoomtreiler «VI. 100® was dezelfde, die de bemanning van het getorpedeerde Noordsche schip «Thode Fagulund® Maandag naar Hoek-van-Holland bracht. o Engeland laat onze schepen los. Naar het Hbl. verneemt is door het Landbouw- Export-Bureau bericht ontvangen dat de vanwege de Engelsche regeering aangehouden schepen met voedingsmiddelen en kunstmest zullen worden vrijgelaten. Duur kippenvoor. D. de J. te Jubbinga, die aan zijn kippen rijst voerde, is deswege veroordeeld tot f 15 boete of 20 dagen hechtenis. Verboden terugkeer. Men schryft ons uit Maastricht Dinsdag werden voor de Maastrichtsche rechtbank 20 en gisteren 23 gevallen van «verboden terugkeer® in het in staat van teleg verklaarde gebied, behandeld. In zeer veel gevallen betrof het Duitschers, mannen, vrouwen en kinderen, die reeds eenmaal terug waren gekomen om levens middelen tq halen, vaak voor ziekte en oude familieleden, wien het gewoonweg aan alles ontbrak. Erge staaltjes van jammer en ellende kregen wij vaak te hooi en als de president vroeg waarom ze waren teruggekomen, niettegenstaande ze al eens waren terug gebracht, met de vermaning om niet meer terug te komen. In de meeste gevallen wees de reehtbank dadelijk vonnis en wer den zij veroordeeld tot een maand gevan genisstraf met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tijd, zoodat moestal directe invrijheidstelling kon worden bevolan. Huisg. De Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, zoowel blinde als bloedende. Het jeuken houdt binnen korten fijd geheel op. Verkrijgbaar in de mees te Apotheken en Drogist winkels 50 ct. per potje. Waar niet verkrijgbaar wordt een potje franco toe gezonden, na ontvangst van 60 ct. door Firma A. M. BOOM, Arnhem. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Op de jl. Donderdag alhier gehouden voorjaarsstierenkeuring werden 52 stieren aangeboden, waarvan werden goedgekeurd een ljarige zwartbonte van Kinderen Brox te Oudheusden een zwartbonte, oud 16 maanden, van Van Bokstel te Oud- hfeusdeneen zwartbonte, oud 2 jaar, van denzelfdeneen roodbonte, oud 1 jaar, van v. d. Staak te Oudheusden een zwart bonte, oud 25 maanden, van D. Hoeflaken xte Wijk een zwartbonte, oud 13 maanden, van W. van Wijk te Aalburg een zwart bonte, oud 22 maanden, van Wed. B. de Waal te Wijkeen zwartbonte, oud 1 jaar, van J. den Dekker te Veeneen zwartbonte, oud 13 maanden, van A. Hoeflaken te Wijk een zwartbonte, oud 2 jaar, van C. Nooten te Vlijmeneen zwartbonte, oud 19 maanden, van den zelfde een zwartbonte, oud 23 maanden, van A. Vugts te Vlijmen een zwartbonte, oud 14 maanden, van M. H. Boon te Vlijmen een zwartbonte, oud 22 maanden van Wed. v. Veldhoven te Hedikhuizen een zwartbonte, oud 31 maanden, van Wed. M. Branten te Hedikhuizeneen zwartbonte, oud 17 maanden, van dezelfde; een zwartbonte, oud 16 maanden, van G. W Brand Gz. te Hedikhuizeneen blauw bonte, oud 2 jaar, van Jac. van Oudheusden te Herpteen zwartbonte, oud 14 maan den, van J. C. van Bokboven te Herpt een zwartbonte, oud 1 jaar, van de Ver eeniging tot verbetering van het veeras te Herpt; een zwartbonte, oud 18 maanden, van Wed. H. Verhoeven te Doeveren; een zwartbonte, oud twee jaar, van de Stie- renvereeniging te Genderen een zwart bonte, oud 20 maanden, van Wéd. Jac. Branderhorst te Eethen een zwartbonte, oud 15 maanden, van P. Nieuwkoop te Drongelen een zwartbonte, oud 24 maan den, van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen een zwartbonte, oud 16 maanden, van denzelfdeu een zwartbonte, oud 18 maanden, van J. A. de Haas te Engelen een zwartbonte, oud 24 maanden, van denzelfde. Een hoedendoos is een vreemde emballage voor vervoer voor aardappelen. We herinneren ons de dame uit Den Haag, die ze in een vioolkist meenam. Woensdag werd een Heusdenaar door den wachtmeester der Maechaussée aange houden die uit de richting Herpt heerlijke kleiaardappelen netjes in een hoedendoos transporteerde. De man beweerde ze te hebben gevonden en er mee op weg te zijn naar den burgemeester. Zoo'n oolijkerd. Mevrouw de Wed. Verhoeven-van Wely, de oudste inwoonster dezer gemeente, die in de maand April honderd jaar ge worden zou zijn, is op 16 dezer overleden. Eene vermindering van krachten trad enkele weken geleden in. Ze was overigens tot dien tijd opgewekt en bewoog zich nog geregeld door haar huis. Ze heeft een ^root voorrecht gehadoud te worden zonder zorgen en gebreken. Woensdagmorgen was Ant. van Baardwijk bezig met laden van sparren op een vaartuig dat aan een der steigers van de Bergsche Maas gemeerd lag. Bij het loopen over de plank, kantelde deze en lag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2