tUVOECSEL NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden eo Altena, de Langstraat en de fiommelerwaard. No. 3654. Zaterdag 17 Maart. Wormen I Moeders Sproeten- 1 Rijwielen - Banden en Onderdeelen. - Bondsrijwielherstgller Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C van der Meulen Zonen Chapellerie JAN W. LIPPUS. J. D. SEPERS. Kolonialewarea tn Comestibles. Fotografische Kunstinrichting. ADVERTEEREN IS VERKOOPEN!! Ververstraat 25, 's-BOSGH. voor het. a. s. seizoen machtig Magazijn van FOTOGRAFIE ARTIKELEN. Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en N ederlandsche Kroon Rijwielen. Qroote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. Geregeld voorhanden Pensmarkt 22 24 - |Telef. 571 - 's-BOSCH. Even als vorige jaren zijn wij weder geslaagd een ruime sorteering te worden. Hinthamerstraat 10, 's-BOSCH. Vu.cl~iterstrsistt 59. 's-BOSCH. Pierre Weijnen, Hofiowgraaf QmÉB 's-Hertogenbosch, Kerkstraat A 113. Commissionnairs in Effecten. Grootste inrichting v. d. aard in Nederland Specialiteit Artistieke Vergrootingen. BILLIJKE PRIJZEN. PRIMA AFWERKING. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Gewapende Engelsche koopvaarders. De «Evening Standard« zegt, dat het door de Nederl. Regeering aan de «Prin cess Melita gegeven bevel om niet binnen te loopen, omdat het gewapend was tegen de duikbooten in verband met de schrob- beering van Duitsche zijde, dat het schip niet geïnterneerd wordt, wijst op een ze nuwachtige stemming in het land. Men beoordeelt hier buitengewoon wel willend het onaangename incident met dit schip, te meer onaangenaam, daar de «Princess Melita« inderdaad gered is door dat het zich op zijn reis tweemaal verde digd heeft tegen duikboot-aanvallen. Wan neer die aanvallen gelukt waren, dan zou het schip verloren zijn en ook het leven der bemanning gevaar hebben geloopen. Zich tei' verdediging tegen zulke aan vallen wapenen is volkomen wettig, hetgeen trouwens bewezen wordt door Amerika's voornemen om handelsschepen te bewa penen. Hoewel men hier de houding der Ne- derlandsche autoriteiten betreurt, kan men zich die indenken, al is men van oordeel, dat, gezien de onwettigheid \sln de Duit- - sche duikbootactie, de Nederl. Regeering te ver gaat. Maar ook erkent men, dat de Nederl. Regeering zeer terecht weigerde de Prin cess Melita te interneeren, toen die, on gewapend, was teruggekeerd in de haven Men beroept zich op een Duitschen pro fessor Hans Wehbèrg, die in zijn bekend werk duidelijk heeft verklaard, dat han delsschepen, behoorend tot een oorlogvoe renden staat, het recht hebben zich tegen aanvallen te verdedigen en met dat doel te wapenen. Zulke schepen, zegt men hier moeten niet uit neutrale havens geweerd worden en aan de zeerooverij ten buit gegeven. In elk geval oordeelt men hier, dat bewapening der schepen beschermt tegen den onwettigen duikbootoorlog. Doch indien zulke schepen Nederl. havens niet kunnen binnenvaren, willen zij niet in den muil loopen der wilde beesten, zou op die wijze Nederland geen invoer uit Engeland kunnen krijgen, die het noodig heeft. Tel. o Uit de Duitsche industrie. Volgens de jongste inventarisatieopma- king zijn bij de mijnen, aangesloten bij het RijnschWestfaalsch kolensyndicaat c.a., 3 millioen steenkool, cokes en briketten opgeslagen, die zich tengevolge van de verzendingsmoeilijkheden. van den laatsten tijd aldaar hebben opgehoopt. o Gebrek aan scheerzeep, Voor degenen in Duitschland die zich zelf scheren breekt een moeilijke tijd aan. Scheerzeep is n.l. in den handel niet meer te krijgen. Maandelijks worden er met goedvinden van de oorlogscommissie voor oliën en vetten 15,000 tot 20,000 K.G. scheerzeep gemaakt, maar die moeten aan den bond van Duitsche barbiers, friseurs en haarwerkers te Berlijn afgeleverd worden, welk lichaam dan voor de verdere ver deeling in het rijk zorg draagt. Particu lieren krijgen niets. Wie dus niet naai den barbier wil gaan of een' «Ersatz® wil gebruiken, zal een pratriarchalen baard moeten laten staan. —o Nog altyd de geloofsquaestie. In het «Berliner Tageblat« wijst de «Landgerichtsdirektora Karl Kanzow er op, dat de regeeringspresident te Maagde burg in eene advertentie in de «Apothe- kerzeitung®, waarbij hij gegadigden naar de consessie voor de apotheken aan het noordelijk front oproept, van dezen ver melding van hun geloof vraagt. Kan zow verklaart niet te begrijpen, waartoe dit dient en vraagt voorts, op welke wets bepaling de regeeringspresident het recht grondt om dien eisch te stellen. «Is men misschim bang® vraagt hij, «dat de re- barber van een niet-geloovigen of een Jood- schen tpotheker minder goed zal werken dan dit, welke uit katholieke of profes- tansche handen komt?« bij kinderen en Enfan-bonbons volwassenen. Doos 30 ct. Diamantuitvoer uit Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaansche diamantexport be droeg over het afgeloopen jaar 2.746.330 karaat ter waarde van ^5.728.391. Hdbl. o Amerikaansche schepen in Engelands dienst. Naar uit Washington wordt gemeld, is het Amerikaanseh depart, van Buitenl. zaken bezig maatregelen te beramen tegen het Engelsche optreden jegens Amerikaansche schepen, die in Engelsche havens op den zelfden voet worden behandeld als de andere neutrale schepen en die dus gedwongen worden tegenpraestaties aan Engeland te leveren voor bunkerkolen, reparaties enz. Het vasthouden van den Amerikaanschen schoener «Matty Newman», die reeds maanden in Liverpool ligt, brengt het vraagstuk nog weer eens „te scherper naar voren. Amerika is bezig een kolenverzorgings- dienst te organiseeren in den Stillen Oceaan. Ook daar hadden de Engelschen, steunende op het feit, dat Amerikaansche schepen in Engelsche kolenstations op de Chineesche kust bunkeren moesten, den Amerikanen hun wil opgelegd. o Engelands uithongering. Helfferich, de Duitsche minister van bin- nenlandsche zaken, heeft in een intervieuw met een vertegenwoordiger van Az Est getuigd van zijn groot vertrouwen in de resultaten van den verscherpten duikboot oorlog. Hij baseert dat vertrouwen, méér nog dan op Duitsche gegevens, op de in lichtingen, door Lloyd George in het La gerhuis gegeven. De Engelsche premier toch, aldus Helfferich, erkende, dat in het afgeloopen jaar slechts 30 millioen ton scheepsruimte Engelsche havens aan deed tegen 50 millioen in de laatste vredesja ren. Van de Engelsche handelsvloot dien de bovendien de helft nog voor oorlogs doeleinden. Hout voert Engeland nog 6.400.000 ton per jaar in en millioenen tonnen ijzererts betrekt het uit het buiten land. Beide zal volgens den Engelschen premier het land zelf moeten gaan leve ren, maar wie stampt arbeidskrachten en hoogovens zoo maar uit den grond De Engelsche levensmiddelen voorziening loopt gevaar 70 a 80 pet. van wat En geland aan graan gebruikt, is import, Lloyd George vertrouwt, dat de Engelsche ploeg hier redding zal brengen, maar za zelfs de energie van een Lloyd George de talrijke moeilijkheden in dezen kunnen over winnen En in elk geval blijft tot den volgenden oogst Engeland voor zijn graan aanvoer afhankelijk van het buitenland. En geloof maar, dat de Duitsche duik booten zich niet onbetuigd zullen laten en het er op aanleggen zullen, deze levens ader van het Britsche eilandenrijk af te snijden. Door beperking van den invoer, door een soort zelf-blokkade dus, wil Lloyd George scheepsruimte winnen. Wat za het hem uitsparen? Niet meer dan 4Va millioen ton scheepsruimte. 3% van de tonnenmaat, die in vredestijd Engelsche havens aandeed. Ziedaar den zwakken grond waarop Lloyd George's hoop berust om de grimmigste bedreiging, waaraan Engeland ooit blootstond meester te worden. Wasch het hoofd uwer kinderen eenmaal per week met Furol- zeep en u zult verwonderd zyn over den overvloedigen en prach- tigen haargroei. Per stuk 60 ct. Bij Apoth. en alle Drogisten. Engeland en de Belgische neutraliteit. Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert de volgende verklaring«Den 18den Jan. maakt het ministerie van bui tenlandsche zaken een besliste tegenspraak bekend van de verklaring in de Duitsche pers, dat de Engelsche regeering in 1887 besloten was geweest zich niet te verzet ten tegen schending der Belgische neutra liteit door vreemde troepen, mits de schade door de invallers aangericht, werd vergoed! Ondanks deze ontkenning gaat de Duitsche pers voort de schending van België door Duitschland in 1914 te verontschuldigen door valschelijk aan de Engelsche regeering van 1887 zékere plannen toe te schrijven, vervat in een anoniemen brief in de «Stan dard® van 4 Febr. 1887. Een dergelijke brief verscheen werkelyk op den genoemden datum in de «Standard® en werd later in de Engelsche pers besproken. Daar men vreesde voor een mogelijke verkeerde uit legging van de houding der Britsche regee ring tengevolge van de verklaringen in de pers, deelde lord Vivian, Engelsch gezant te Brussel, met goedkeuring der regeering aan de Belgische regeering méde, dat er geen gewicht gehecht moest worden aan krantenartikelen over de Belgische neutra liteit, daar zij niet geïnspireerd waren door de Engelsche regeering en evenmin hare opvattingen weergaven. Lord Vivian verklaarde tevens aan prins de Chimay, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, dat de Engelsche regeering het ernstig zou betreuren, als de Belgische regeering mocht meen6n, dat de Engelsche regeering de opvattingen in de betrokken bladen tot de hare maakt. De Engelsche regeering heeft nooit of te nimmer plan gehad om de Belgische neu traliteit té schenden en evenmin om als mede-onderteekenaarster van het verdrag van 1839, waarin de vijf groote mogend heid de onafhankelijkheid van België had den gewaarborgd, toe te laten, dat die neutraliteit door een andere mogendheid zou worden geschonden. De gebeurtenissen van 1914 zijn een duidelijk bewijs, zoo er nog bewijs noodig is, voor die opvatting. komen vroeg in 't voorjaar 1 Koop bijtijds een pot Sprutol. Bij Apoth en alle Drogisten, jg Roekelooze duikbootoorlog. Reuter meldt den ondergang van het Noorsche stoomschip »Dalmata«, dat Zon dagmorgen te kwart voor zeven in den grond werd geboord. De kapitein tele grafeerde het volgende Het schip zonk in 18 minuten; na het eerste schot gingen de kapitein, diens vrouw, de officieren en de bemanning in twee kleine open booten en werden ze midden op den Oceaan aan hun lot over gelaten. Na drie dagen van onbeschrijfe ke ontberingen waaronder een van de bemanning stiérf en van drie man der equipage de ledematen bevroren, werden de booten opgepikt door den Deenschen schoener »El!en Denyort®. De luitenant die de duikboot commandeerde, sprak er zijn leedwezen over uit, dat hij het schip, dat toen 50 mijlen van het naastbijzijnde lant was, tot zinken moest brengen. VARIA. Een troost voor oude heeren. Onlangs betoogde een Amerikaansche geleerde, dat de werkkracht van de mees te mannen in het veertigste, levensjaar het maximum bereikt heeft en dat men van een man, die langer dan veertig jaren in dit tranendal vertoeft heeft, niets groots meer hoeft te verwachten. Volgens den Amerikaan zou het dan ook maar het beste zijn, dat alle heertjes, die de vier kruisjes reeds achter den rug hebben, maar gaan rentenieren. Tot troost van het veertige mannenge slacht, dat de Amerikaan zoo meedoo- genloos als «onbruikbaar® aan den dijk wil zetten, ontleent de «Vox Medicorum« aan een Fransch tijdschrift een interessan te statistiek, waarin de schrijver aangeeft, in welk jaar een man zijn geestelijk hoog tepunt bereikt heeft. Misschien is de schrijver zelf reeds de periode van «peper en zout® gepasseerd De geschiedenis bewijst, dat de helden van het verleden hun grootste daden ver richt hebben tusschen het 40ste en 56ste levensjaar. De chemici en physici hebben de belangrijkste ontdekkingen gedaan, toen zij den leeftijd van 40 jaar bereikt had den. De dichters maken hun nrieesterstuk- ken pas als ze 44 jaar tellen. De roman schrijver heeft twee jaar meer noodig om tot volle ontwikkeling te komen. Wil men een groot veldheer worden, dan moet men tot zijn 478te jaar geduld hebben de musi cus schrijft zijn beste toondichten als hij zijn 43sten verjaardag reeds gevierd heeft en vóór den leeftijd van 48 jaar bereikt gewoonlijk geen tooneelspeler zijn hoogte punt. Heeft men zich in het hoofd gezet als moralist of philosoof zijn medemenschen uit «den poel der verderfelijkheid® te redden, dan moet men 51 jaren op dit ondermaansche hebben doorgebracht. De ori- gineele schrijver van de statistiek beweert zelfs, dat een arts pas in zijn 50ste levens jaar meester in zijn kunst wordt. Een diplomaat moet 53 «lentes® tellen.x Wat den humorist betreft, humor ontplooit zich pas na 56 jaar in al haar glans. De kunst om zijn medemenschen te amuseeren, heeft men dus schijnbaar (lees blijkbaarRed. Hhet moeilijkst 1 t i - Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende All© TVed.ei*land.sch. Fabrikaat. Aanbevelend, i DES ZONDAGS GESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren vau prima witte Leghorn. Telegram-adres: DELMONASTI. Int. Tel. No. 443. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten op binnen en buiten landsche beurzen. Verzilveren coupons, buitenlandsch bankpapier en munt. Koopen en verkoopen wissels op binnen- en buitenland, tot de meest concurreerende prijzen. Openen Rekening Courant met rentevergoeding. Nemen gelden a deposito met onderpand van Effecten. Geven voorschot op soliede Effecten. Sluiten prolongatiën. Vestigen speciaal de aandacht op hnnne noteering van GE- MEENTEGELDLEENINGEN en INCOURANTE WAARDEN, welke Woensdag- en Zaterdagavond verschijnt. Pb.ot. Album en Prijscourant op aanvragë franco. Aanbevelend, Neem proef met mijne zeer fijne KOFFIESOORTEN tot zeer concurreerende prijzen Voor 10 gulden cassabons ontvangt men EEN GULDEN TERUG. Bestellingen worden gaarne aan huis opgenomen en bezorgd, naar buiten boven de f7,50 franco met 5 pCt. korting. Embalage vry. Van Leeuwen Co., 40 Slaapkamer-Ameublementen. I Extra korting 10 pCt. Extra korting 10 pCt. j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5