nairen, zag een groot deel van het volk nog met kinderlijk vertrouwen op tot den tsaar, voor wien het een godsdienstige vereering koesterde; tot hem persoonlijk wilde het zijn klachten brengen. Op Zon dag den 22sten Januari 1905 trok een groote schare, geleid door den priester Gapon, naar het winterpaleis van Nicolaas II om hem een verzoekschrift te overhan digen. De tsaar vertoonde zich niet, ko zakken ranselden de menigte uiteen sol daten vuurden op haar, toen zij het plein voor het paleis niet spoedig ontruimde honderden werden gedood of gewond. 'Een revolutie brak los. De regeering trachtte die met geweld te keeren maar het lukte niet. Toen zag Czaar Nicolaas II dat hij hervormingen moest invoeren wilde het land tot rust komen. Doch tel kens werden de rechten van de Doema, de volksvertegenwoordiging, weer ingekort en de ontevredenheid groeide met den dag. Tot de revolutie uitbrak van de laatste dagen. We weten met welk gevolg. De Czaar heeft afstand van de regeering ge daan ook voor zijn 14jarigen zoon. Groot vorst Michael, zijn broeder, zal in zijn plaats optreden Czaar Nicolaas wordt ons geteekend als een man, die slechts consequent was in zijn taai vasthouden aan de autocratie. Hij wilde de macht vasthouden en alleenheerscher zijn. Dit heeft hem echter, zoo schrijft de Voss. Zeitung, geen vasten grond onder de voe ten geschoven. Deze despoot was een angstige, heen en weer geslingerde per soonlijkheid, die aan eiken invloed toegaf. Nicolaas II was het leeghoofdige en wil- looze offer van een heelen boel bedriegers onder wie de geestenziener Filippus, de plompe Johannes van Kroonstad en Ras- poetin. Zijn geestelijke wezen was dat van een volslagen verworden mensch. Nicblaas Filipescu, de Roemeensche staatsman die voor een jaar met groote eer aan het hof des Czaren werd ontvangen, heeft dit on bewimpeld erkend onbekwaam om een vraagstuk grondig op te lossen, springt hij van het eene thema op het andere. Bij het praten loopt de Czaar voortdurend heen en weer. Hij kijkt langs dengene met wién hij in gesprek is, heen. Een diepe moedeloosheid gaat er van hem uit.« De zwakheid, dien den gewezen Czaar eigen was, zijn niets ontziende omgeving, de raadslieden' op wie hij afging en de schandalen naar aanleiding van Raspoetin werkten samen om den eerbied en de genegenheid voor zijn familie te vernieti gen. Hij kon zijn val niet ontgaan. Het mag verzekerd worden, zoo meldt een telegram uit St. Petersburg, dat de ver tegenwoordigers der geallieerden hun ui terste best hebben gedaan om den Czaar de oogen te openen voor het naderend onheil, maar die pogingen stuitten af op de politieke kuiperijen der Czaritza. Deze kuiperijen waren zoo bekend, dat de sol daten haar »Niemka«, d. w. z. Duitsche vrouw noemden. Maanden lang heeft het vuur der loyauteit maar flauw gebrand, nu is het met veel rook gedoofd. Met den Duitschen invloed is het nu voorloopig gedaan in het Czarenrijk. Een afzonderlijke vrede met dezen geweldigen tegenstander zal Duitschland nu zeker niet kunnen sluiten. Indien het de nieuwe regeering gelukt het volk tot rust te brengen, en de binnenlandsche troebelen te doen bedaren, zal van Russische kant de oorlog met verdubbelde kracht worden voortgezet. Indien Want de hongersnood is nog niet bezworen en dan de geschiedenis van alle revoluties leert dat wanneer de stroom der ontboeide volkshartstochten een maal buiten zijn oevers is getreden, nie mand de macht heeft die naar eigen verkiezing of ten eigen nutte weer in te dammen. Bovendien het volk als volk hunkert naar vrede. Het is deze revolutie niet begonnen uit lust tot doorvechten maar- om een eind te maken aan al de knoeie rijen en kwellingen die onder de vroegere regeering plaatsgrepen. Wij zullen dus moeten afwachten wat met betrekking tot het voortzetten van den oorlog het volk eischt. Een tweede belangrijke gebeurtenis is de algemeene terugtocht van het Duitsche leger op het Westelijk front. Gelijk men zich herinnert begon deze met een kleine terugtrekkende beweging aan de beide zijden van de Ancre. Doch nu hebben de Duitsche troepen over een lengte van 70 K M. en op sommige plaatsen tot op een diepte van 16 K.M. hun front terug ge bracht. Ruim 60 dorpen zijn door de terstond oprukkende Engelschen bezet. Bapaume, Noyon, Peronne zijn o.a. prijs gegeven. Baupaume en Peronne, dat waren de voornaamste, de eerste groote objecten van het groote Somme offensief van de bond- genooten in het vorig jaar. Zij naderden die plaatsen met kleine schokkende bewe gingen telkens meer. Maar in November kwam hun offensief toch vrijwel tot staan, zonder dat, na drie-en-een halve maand vechtens, deze plaatsen nog binnen hun linie waren gekomen. Echter bestond aan den kant van de geallieerden de hoop, en die hoop was naar alle waarschijnlijkheid gegrond, dat bij hervatting van het offen sief Baupaume en Peronne spoedig in hun bezit zouden komen. En nu zijn zij al in hun bezit gekomen, zonder dat andere strijd dan achterhoedegevechten heeft plaats gehad. Want de Duitschers hebben hun aanval niet afgewacht, zij hebben van te voren de consequentie eruit getrokken, dat die aanval slagen zoude. En Noyon^l »En de Duitschers staan nog steeds te Noyon*, dat was het telkens terugkeerende refrein van de kritieken, die de oude Clehienceau op de Fransche regeering oefende. Hij zal het niet meer kunnen herhalen. Dit is voldoende om te zien hoe groot het moreele succes van de geallieerden is. Trouwens de Franschen zijn niet alleen in Noyon, zij zijn reeds in de onmiddellijke nabijheid van Ham. Wij weten wat de Duitschers met deze vrijwillige terugtocht beoogen. Zij hadden bemerkt dat de loopgravenoorlog geen beslissing bracht en er moet een beslissing komen. Bovendien beide partijen hebben zich met alle kracht voorbereid öp den strijd van dit voorjaar. Maar de Engel schen en Franschen hebben op het Wes telijk gevechtsterrein wel de meerderheid in troepen en kanonnen en munitie. Het gevaar bestond dus dat de Duitschers overweldigd zouden worden als het offen sief op hen losdonderde. Welnu om dat te ontwijken zijn( ze nu teruggegaan uit de stellingen die zij zoolang verdedigd en versterkt hebben, om nu dat is de algemeene opvatting een bewegingsoor log te beginnen. Het is natuurlijk voor de geallieerden een oorzaak tot vreugde dat zij zonder slag of stoot een stuk van den Franschen bodem terugkrijgen. Maar bij deze voldoe ning moet een voorbehoud worden gemaakt. De Duitschers hebben nu den strijd ont weken, maar niet voor goed. Zij beoogen stellig hem te hervatten in omstandigheden waarin zij betere kansen hopen te hebben. Waar dat zal gebeuren ligt evenzeer in het duister, als den uitslag van den nieu wen, eerlang te hervatten strijd. Van Duitsche zijde anticipeert men natuurlijk van tevoren op een gunstigen afloop van den manoeuvreslag, waartoe de Duitschers het initiatief willen nemen. Maar van de zijde van de geallieerden is men natuur lijk evenzeer op zijn hoede en zal men trachten de gelegenheid, die de Duitschers door dezen terugtocht hopen te verkrijgen, niet aan, de hand te doen. Zoodat er op het oogenblik nog niet uit te maken is, aan welke partij de bewegingen van deze dagen (afgezien van het moreele voordeel voor de entente) de beslissing zullen brengen. Nog een derde belangrijk feit is te boeken n.l. dat het kabinet Briand zijn ontslag heeft ingediend. In de Kamer was een fel conflict ontstaan tusschen den minister van oorlog Lyantey en de leden over het ^mititaire viiegwezen. Een ander minister n.l. Herrist was duchtig aange vallen over zijn beleid in zake de levens middelenvoorziening. Dan bestond er groote oppositie tegen de minister president Briand zelf, een oppositie waarvan Senator Clemen- ceau de ziel wordt geacht. Al te maal redenen die het kabinet Briand gedrongen hebben zijn ontslag aan president Poincairé aan te bieden. Mogelijk is dat de President het aftreden van het kabinet niet aanneemt. BUITENLAND. Een luchtaanval boven Engeland. Vijandelijke luchtschepen hebben gister nacht de Zuid-Oostelijke Graafschappen van Engeland aangevallen. Bommen zijn geworpen op het Graaf schap Kent. De aanval duurde nog voort, toen het bericht uit Londen verzonden werd. Uit Amerika. De Petit Parisien verneemt uit Was hington, dat j.l. Vrijdag in de Carnegie- Hall te New-York een reusachtige vredes- betooging op touw gezert is door de Emer gency Peace Federation, waarin de wen- schen van het Amerikaansche volk tegen de besluiten van de regeering tot uitdruk king kwamen. Ten slotte zou een hulde betooging ten gunste van Duitschland zijn gehouden. o Duikbootenoorlog. Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat in Februari 368 koopvaarders, met een gezarnelijken bruto-inhoud van 781.500 ton, tengevolge van oorlogsmaatregelen der centralen verloren zijn gegaan. Daaronder waren 292 vijandelijke schepen en 76 onzijdige schepen. Voorts meldt Wolffde Engelsche s.s. Sagamore, Newstead, Lucy Andersen, het Japansche s.s. Shinsei Maroe, de Italiaan- sche zeilschepen S. Michele, Adelina, Ape, Albino, Giovanni, Elena, Salvadore en zes kleinere ïtaliaansche zeilschepen zijn door Duitsche duikbootén in den grond geboord. De Köln. Ztg. verneemt uit Madrid, dat de Koning volmacht heeft geteekend eene 50 jaren aflosbare leening op te nenjen van 1000 millioen tegen 5 pet. met een koers van 90. De minister van Financiën heeft ver klaard dat de Regeering zou aftreden, in dien de leening zou mislukken. Volgens een Havasbericht uit Peking zijn den Duitschen gezant von Hintze in China zijn passen overhandigd. De Duitsche Rijkskanselier vertoeft thans te Weenen. Het heet, dat Briand verschillende portefeuilles heeft aangeboden aan woord voerders der oppositie. o— Een Engelsche torpedojager van ver ouderd type is op een mijn geloopen ep gezonken 28 man worden vermist. Biergebrek in Engeland. Volgens een bericht uit Kopenhagen, deelt de Daily Mail mede, dat binnenkort wegens biergebrek 30.000 restaurants in Engeland moeten worden gesloten. De bescherming der Duitsche belangen. PEKING, 17 Maart, ^ederland heeft zich belast met de bescherming der Duit sche belangen in China. Nederlandsche soldaten hebben de Duitsche gezantschaps- wacht ontwapend en de kazerne bezet. De Nederlandsche vlag wappert boven het Duitsche consulaat. De spoorwegstaking voorkomen. New-York, 19 Maart. Hedenochtend vroeg hebben de directeuren en de vak- vereenigingsleiders eene overeenkomst ge teekend waardoor de staking voorkomen wordt. Bij deze overeenkomst wordt den spoor wegmannen de achturige arbeidsdag en betaling voor overtijd, ten bedrage van niet minder dan een achtste van het dagloon per uur toegestaan. o De lotgevallen van de »Bremen«. Waar is de handelsduikboot »Bremen« gebleven? Is het schip uitgevaren, of'was het bericht erover slechts een lokaas, om de aandacht van de »DeutschIand« af te leiden Verschillende verhalen bereikten ons over die Bremenen haar reis maar zij bleken allen onjuist te zijn. Thans is het raadsel van de reis van de »Bremen« opgelost. Naar wij uit zeer vertrouwbare bron vernemen is de Bre men door de Engelschen buitgemaakt en ligt het schip in de mond van de Avon, de voorhaven van Bristol. Hoe kwam dat schip daar? Op de reis naar Amerika, in de tweede helft van het vorige jaar, is de Bremen uitvarende, in een duikbootval geloopen. Daarin was een mijn aangebracht, die een gat in de »Bremèna: sloeg, waardoor het water het schip kon binnendringen. De opvarenden zijn daarbij allen omgekomen. Daar de »Bremen« echter in het net van de duikbootvai was vastgeloopen, zonk de boot niet, doch werd met de val, opgehaald. De Engelschen hebben de Bremen naar den mond van de Avon gesleept, hersteld en bewaken deze duikboot met groote angstvalligheid. Berichten over de lotgevallen van de »Brewen« werden door den censuur onderscheptin de bladen mocht er geen melding van worden gemaakt en telegrammen erover werden aangehou den. Toch is het «berichtje op onze schrijf tafel gevlogen. De D. O. R. weet nu tenminste, wat er met het zusterschip van de »Deutschland« is gebeurd. (Hdbl.). BINNENLAND. De La Campine. Uit Nieuwediep meldt men aan de N. R. Ct. De Nederlandsche sleepboot »Thames« heeft gisteren alhier van het lichtschip »Doggersbank-Z»id« aangebracht de be manning, groot 32 man, van het stoom schip »La Campine*, dat in de Noordzee door een Duitsche duikboot vernietigd is. De bemanning, die door de Duitschers aan haar lot werd overgelaten,heeft in twee scheepsbooten 32 uur op zee rond gezworven. Toen trof een Engelsche duw boot haar aan, die ze later op een Noorse stoomschip heeft overgezet. —o1 Nekkramp. In het Groot-Ziekengasthuis te 's Bosch zijn op het oogenblik zes patiënten opge nomen, die lijdende zijn aan nekkramp. Van een hunner is de toestand zeer ern stig. Zij zijn afgezonderd in de barakken voor besmettelijke ziekten, waar ze behan deld worden door de doktoren v. d. Heij den alhier en Peters uit Uden. Van, een zevenden patiënt, die binnen gebracht is, is nog niet met beslistheid geconstateerd of ook hij lijdende is aan nekkramp, hetgeen men wel vermoedt. (Huisg.) Droevig. Gister had in de smederij van de firma S. en Co., te Hillegom, een noodlottig voor val plaats. Bij het beslaan van een paard, dat nogal voor kwaadaardig bekend stond, kreeg de knecht L. onverwachts van het dier zulk een trap tegen het hoofd, dat de man bewusteloos ter aarde stortte. He vig bloedend uit neus, mond en ooren werd de ongelukkige opgenomen en aanstonds geneeskundige hulp Ingeroepen. De toe stand van het arme slachtoffer, een vader van 23 kinderen, waarvan nog' 46 in le ven, is hopeloos. De tabaksaccijns. De regeering verklaart in de memorie van antwoord nopens de Staatsbegrooting aan de Eerste Kamer, het met het oog op den toestand van 's lands financiën noodzadelijk te achten, dat nog eenige belas tingwetsontwerpen spoedig door de Staten- Generaal zullen worden behandeld om tot wet te worden verheven. Onder deze voorstellen rekent de regeering ook dat op den tabaksaccijns. Valsche bankbiljetten. Op aanwijzing van een winkelier te Gouda werd een ingezetene van Schoon hoven gearresteerd, als zijnde de bezitter en uitgever van valsche bankbiljetten van •veertig gulden. Voor zijn arrestatie trachtte hij nog een der biljetten te vernietigen, doch het werd in stukken teruggevonden. De op hem gevonden biljetten zijn van donkerder groene kleur dan de echte de randen zijn glad afgesneden en het wa termerk ontbreekt. Onder de woorden »de secretaris* en »de president^ komen respectievelijk voor de naam H. de Bruyn en eenige krabbels, een handteekening na bootsende. o Nederlanders in Petrograd. Blijkens een op het Departement van Buitenlandsche Zaken van den gezant te Petrograd ontvangen telegram van 16 Maart, waren, voor zoover had kunnen worden nagegaan, de aldaar woonachtige Neder landers toen in goeden welstand. Gisterenmiddag overleed in het St. Joseph- ziekénhuis te Vlissingen het vierde slachtoffer van de ramp op de Gelderland, stoker 2e kl. W. Breedijk. Morgen wordt het lijk van B. van Borkulo naar Amsterdam ver boerd. Uitvaren. Naar wij vernemen, is het verbod van het uitvaren van onze graanschepen than$ opgeheven. Reliefschepen beschoten. Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat van de vijf Reliefbooten, die de vorige week van daar vertrokken, het stoomschip »Haelen« en het stoomschip ïTunisie» die aan het hoofd voeren, door een Duitschen onderzeeër zijn beschoten, een der booten met zulk noodlottig gevolg, dat zeven man (de eerste-en derde machinist, benevens vijf mindere schepelingen) zijn gedood. Het stoomschip is met een gat boven de waterlijn te Sta vanger binnengeloopen. Alle overige schepen hebben de reis voortgezet. De beschieting geschiedde in de vaargeul. De schepen hadden vrijgelei de van den Duitschen gezant. Deputatie Indië Weerbaar. be Minister van Koloniën, mr. Plyte, heeft Zaterdag in zijn departement ont vangen Pangeran Ario Koesoemodeningrat, vertegenwoordiger van den »Prinsenbond« en de ïlndië Weerbaar*, en had ongeveer een uur eene bespreking met dat lid der deputatie. Daarna had de Minister een zeer lang durig onderhoud met Raden Toen Danoes- sogondo, Regent van Magalan, eveneens lid der deputatie. Naar wjj vernemen, zal de deputatie hedenavond door de Koningin worden ont vangen. o Bouw en plant. Er is meer dan 30.000 K.M. weg in ons lanjl zegt de minister van Land bouw vele dezer wegen hebben zeer breede bermen, en op vele wegbermen z>uden allerlei voedingsgewassen kunnen w^den verbouwd. Ait perspectief van den minister wekke nu pet aanstonds de illusie van nieuwe duizelden hectaren aan onzen bouwgrond toegevoegd. Maar het doordringe de bevolking voor al van de noodzakelijkheid, waarin wij verkeeren, van elk lapje grond, dat be bouwd kan worden, gebruik te maken. Slechte vooruitzichten voor broodgraan, veevoeder en kunstmest. In enkele medodeelingen van het Haag- sche Correspondentiebureau r- officieuse berichten dus wordt geen bemoedigend beeld opgehangen van wat ons ten aanzien van de broodvoorziening, het veevoeder en den kunstmest te wachten staat. Er 'zijn uit Rotterdam en Amsterdam schepen uitgevaren om in Amerika graan te gaan halen, maar die schepen moeten, ofschoon ze leeg zijn, eerst te Halifax onderzocht worden door Engelsche ambte naren, gaan dan naar de haven, waar het graan wordt geladen, en moeten dan weer naar Halifax om hier weer onderzocht te worden. De groote vragen zijn nuHoe lang zullen de onderzoekingen te Halifax duren en zal Engeland toestemming geven aan de met graan geladen schepen om naar Neder land door te varen Geen graan voor de branderijen. Naar de »N. Schied. Crt.* verneemt hebben verschillende branders bericht ont vangen, dat zij van het Graandistributie- bureau geen graan meer zullen ontvangen. Ten gevolge van dezen maatregel zullen binnenkort verschillende branderijen stop worden gezet. o Teelt van voedergewassen. Op verschillende plaatsen in Maas-en- Waal, o.a. te Diuten en Bergharen, worden de voetbalvelden omgespit en ingericht voor de teelt van aardappelen. Duitsche geïnterneerde officieren. Nader meldt men aan de »N. R. Ct.« omtrent het geval van den Duitschen of ficier, die op de Wierickerschans is terug gekeerd na eerst naar Duitschland te zijn gevlucht, het volgende: In October 4916 moest een der geïn terneerden (zooals gewoonlijk) om uit te gaan een beëedigdé verklaring, dat hij zou terugkeeren, met zijn handteekening be krachtigen. Hij deed dit, doch veranderde Y— bijna onzichtbaar één letter van zijn handteekening en vluchtte. Blijkbaar had hij zijn handteekening als ongeldig beschouwd en ziofcMiiet aan zijn eerewoord gebonden geacht. Na lange onderhande lingen tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen heeft de laatste hem naar Wierickerschans teruggezonden, zijn daad dus als woordverbreking beschou wende. Ook de andere geïnterneerden, die hun beloften verbraken en naar duitschland uitweken, schijnen te zullen worden terug gezonden. De commandant van de laatste ge strande duikboot wórdt ook geïnterneerd te Wierickerschans, evenals de 2e officier van de duikboot onlangs te Domburg op de kust geworpen. Voorloopig blijven zij echter bij hun booten. Door de gevaarlijke zóne. Wij vernemen dat heden-ochtend den Waterweg zijn binnen gekomen het ss. »Dardanus« van de maatschappij »Oceaan« met een lading lijnkoeken en het ss. Rijn dijk van de firma Solleveld en v. d. Meer te Rotterdam met een lading maïs. Beide schepen hebben op eigen risico de reis door de gevaarlijke zóne van Engeland naar Nederland gemaakt. T BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND: dat'in de week van 19 tot 25 Maart 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 3 2 ons Rijst, x» 4 1 Gort. d 7 1» Havermout. 8 IX Zeep. 12 IX Groene erwten. 13 2 Bak- of braadvet. 14 2 K.G. Aardappelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2