nr. een Und VAN ALTENA Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. No. 3656. Zaterdag 24 Maart 1917. FEUILLETON. EL NERO. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. i Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. buitenlandsch overzicht. We gaan vandaag maar eens per vlieg machine de wereld door en trachten in x>vogelvlucht« het woelen op dit onder- maansche waar te nemen. Vérder kan een kroniekschrijver van het wereldgebeuren het toch niet brengen. Misschien zal de latere historieschrijver van deze fel bewogen tijden een beeld ontwerpen dat werkelijk een inzicht geeft in de diepere beweeg redenen en oorzaken van het vreeselijke dat thans over de menschheid heen raast. Maar de tijdgenoot, die slechts kennis heeft van wat plaats grijpt, kan zich geen denk beeld vormen van wat om hem en met hem geschiedt. Wij zien de dingen over ons komen. Wij hooren den donder loeien, doch weten niet van waar hij komt. Wij leven als in een roes. Zooals een man in een vliegmachine heel diep beneden zich de aarde, slechts wazig, weinig omlijnd, gadeslaat, en dorpen en steden en bergen en rivieren onder zich weg ziet glijden zonder het bizondere, het fijne der voor werpen te kunnen opmerken, zoo gaat het ons. Vooruit dan maar. Ingestapt! Daar suizen we door de lucht. Waar heen wilt gij het eerst Naar Rusland Ziet gij die menschen massa's daar in die wereldstad. Daar ligt St. Petersburg onder u. 't Is er niet pluis dat merkt ge wel De revolutie is er nog altijd bezig het langbestaande, het eeuwenoude om ver te werpen. De Czaar en zijn gemalin zijn er «officieel* in hechtenis gesteld. Ook niet aangenaam voor een vorst die tot nu toe zijn wil als wet heeft gekend. Het ge knechte volk is zijn regeering beu en juicht nu om de ongekende weelde der vrijheid. Of het juichen zal blijven? Of de huidige bewindhebbers bij machte zullen zijn hun schoone beloften na te komen? Voldoende voedsel voor de hongerenden, inwilliging der rechtmatige eischen, medezeggingschap in het bestuur voor het volk, rust en welvaart en gerechtigheid binnen de grenzen, een spoedige vrede buiten de grenzen Wij vreezen Ziet gij daar niet die 'duizende soldaten. Het is het Petersburgsch garnizoen dat zijn officieren niet meer salueert. De hou ding van dit garnizoen schijnt nog maar matig vriendelijk tegenover de nieuwe regeering te zijn, maar is niet van zooveel 16) »Ik heb mijn verloofde van ganscher harte lief, en zal hem volgen, waarheen hij mij voert. Doch wij zijn thans bijna aan huis, mijnheer de graaf, sta mij toe, dat ik my terugtrek. «Laat ik u niet hinderen sennora,* zeide de graaf hoffelijk en liet Manüela's arm los. «Mag ik u daarentegen om een weder dienst vragen en wel dezen om stilzwijgen, zoowel tegenover uw verloofde als tegen over uwe familie Gij weet niet sennora, hoe smartelijk toch het is, om zijne vurigste en levendigste wenschen vaarwel te moe ten zeggen en hoe pijnlijk het aandoet, wanneer men op de een of andere tact- looze wijze daaraan wordt herinnerd.* Deelnemend en snel verzoend, reikte Manuela hem de hand, want de toon zijner stem klonk zeer bedroefd. «Gaarne, graaf, gaarne,* antwoordde zij vriendelijk «en wees ook voor 't vervolg niet boos op mij.« In plaats van te antwoorden, boog de graaf zich over de hem toegestoken hand van Manuela en drukte er een eerbiedigen kus op. Manuela spoedde zich naar huis. De graaf keek haar een oogenblik na, terwyl daarbij de weemoedig vriendelijke belang als de wijze, waarop de troepen aan het front de revolutie opnemen. Daar over ontbraken tot nog toe alle berichten. Maar Reuter seint nu dat in het hoofd kwartier de troepen hebben gedefileerd om Alexiëf, den chef van den generalen staf, te hooren zeggen, dat zij de nieuwe re geering trouw moesten zijn. Bij deze ge legenheid zongen zij de Marseillaise en werden roode vlaggen voor hen uitgedra gen De toespraak van Alexiëf werd ge houden in overleg met grootvorst Nikolai, die intusschen weer afgezet is. Of de roode vlaggen en Marseillaise mede zijn goedkeuring hadden wordt niet gemeld. Ook heeft de voorloopige regeering het noodig geoordeeld een beroep te doen op de troepen om solidariteit en de krijgs tucht te bewaren. Deze berichten duiden alle op een beweging van linksche zijde, die voor de oorlogspartij, welke met het uitbreken van de revolutie het eerste pleit gewonnen heeft, gevaarlijk dreigt te wor den, die op zijn minst binnenlandsche on- eenigheid doet vreezen, welke voor de oorlogvoering en de regeling van de voed seldistributie niet bevorderlijk zullen wezen. Van Duitsche zijde (over Stockholm) komen berichten, die er op duiden, dat de reactio nairen ook niet stil zitten. Zij hebben nu met de uiterste -linkerpartijen een punt van aanraking de begeerte om vrede te sluiten. Het zou zeer handig zijn, en in derdaad geheel overeenkomstig de stryd manier, die wij vroeger van de Russische reactie hebben leeren kennen, wanneer zij nu beproefde de boeren te overtuigen, dat de Csaar juist voornemens was aan hun wensch om de werken des vredes te her vatten tegemoet te komen, maar daarin door eenige baatzuchtige «heeren en koop lieden* (de liberalen), bij wie zich de of ficieren hebben aangesloten, wordt verhin derd. De communistische boeren zouden op deze wijze in den Csaar hun miskenden weldoener kunnen gaan zien, Intusschen is een algemeene amnestie afgekondigd wat ook nog onaf zien baregevol gen kan hebben. Vele revolutionaire leiders komen nu uit de gevangenis en zullen niet nalaten een aandeel aan de revolutie te nemen. Gelijk gij bemerkt zijn wij al weer ver van de hoofdstad afgezweefd en hebben zoowat heel Rusland bezocht. En overal zien wij groote menschengroepen,N arbeiders vooral, die het werk staken, die van geen halve maatregelen gediend zijn, die een uitdrukking, die zijne gelaatstrekken tot dusver hadden gehad, schrikwekkend ver anderde. Teleurgestelde liefde en gekrenkte ijdel heid, hqon, toorn en wraakzucht vereenig- den zich in hem tot één geheel. Dreigend hief hij de hand op, zijne oogen fonkelden van een huiveringwekkend vuur. Hij stiet een nauw hoorbaar kort, heesch lachen uit, en terwijl hij zijne schreden naar de stallen wendde, om zijn rijknecht de noodige bevelen te geven voor het vertrek op den volgenden dag, kwamen er tallooze vloeken en verwenschingen, die zijn gansche wreede natuur verrieden, over zijne lippen. En wat Manuela betreft, deze was blijde, deze voor haar zoo pijnlijke aangelegenheid op zulk eene bevredigende wijze te hebben bijgelegd. Zy had geene vrouw moeten zijn, wan neer zy geen medelijden met den graaf hadde gevoeld, nadat deze zoo bereidwillig van haar afstand had gedaan, en zij be sloot daarom dan ook om tegenover een ieder hare belofte van geheimhouding, die zij hem gegeven had, streng te houden. Den volgenden Voormiddag vertrok Cas- tilio dan ook Werkelyk, terwijl hij aan den, over zyn plotseling vertrek zeer verwon derde don Diaz tot voorwendsel opgaf, be langrijke depêches ontvangen te hebben, die hem naar Madrid terugriepen. Natuurlijk putten zoowel don Diaz als zyne echtgenoote zich uit in leedbetuigin machtigen invloed uitoefenen op de nieuwe regeering en dreigen indien gij ons geen gehoor geeft dan een tweede revolutie die nog hartgrondiger alle misstanden opruimt. Doch het wordt ons wél wat koud bo ven dat land van ijs en eindelooze sneeuw- steppen. Het roer gewend. Naar het mildere Frankrijk gestevend. We zijn er. Nu, daar is wat belangwekkends te zien. Een heel leger, millioenen krijgers zijn op marsch. Met vliegende vendels, met stille trom. De Duitschers trekken terug. Ont zettend wat een verwoesting. Op een on afzienbaar terrein geen huis, geen boom, geen spoordijkniets te zien alles neer- gebrand, alles omvergehaald.Een radicale gelijkmakihg van den bodem. Wij begrij pen waarom dat is geschied. Want ginds in de verte nadert de vervolger. De we gen zijn onbruikbaar gemaakt. Overal diepe, diepe kraters letterlijk alle hinder nissen en belemmeringen die denkbaar zijn, zijn aangebracht om den aanrukkenden vijand tegen te» houden. Wel zijn er ach terhoedegevechten. Wel wordt er op som mige zijflanken stand gehouden door den Duitscher, zelfs ontploffen beneden ons de granaten en kartetsen. Laten we wat hooger stijgen opdat zoo'n onwelkome be groeting van het geschut ons niet tot on vrijwillige daling dwinge. Hoewel we behoeven niet al te zeer te vreezen. De trefkans is gering. Zelfs op den beganen grond schieten de groote kanonnen heel onzuiver. Zoo schrijft Bernard Shaw in de Daily Chronicle over zijn verblijf aan het westelijk front «Als de groote kanonnen ook maar bij benadering zoo nauwkeurig schoten als men beweert, zou de oorlog in twee dagen afgeloopen zijn. De legers zouden elkan ders verbindingslijnen kunnen 'afsnijden, met bijna geen kosten. De stellingen die de Engelschen thans bezetten, waren tot voor korten tijd in handen der Duitschers, die ze natuurlijk nauwkeurig kennen, ter wijl de Engelschen door vliegerwaarnemin gen de Duitsche stellingen in alle bizon- derheden bestudeerd hebben. Wanneer men nu nagaat, dat een kleine granaat al twaalf man dooden of een spoorweglijn vernielen kan, of een straatweg zoodanig onbruikbaar zou kunnen maken dat er een paar uur aan de herstelling moet gewerkt worden, dan is het begrijpelijk dat de Engelsche belastingbetaler, wetende dat een schot van een groot kanon zelfs wel 1000 kost, uitrekent dat men met vijf gen over het onverwacht snelle vertrek van hun gast, doch uit den grond huns harten waren zij toch allen blij, toen hij eindelijk vertrokken was en herademden zichtbaar. Daarentegen keerde dienzelfden dag Juan, in zijn dienst afgelost, naar huis terug en 's avonds kwam er een brief van don Diego aan Manuela, waarin hij haar mededeelde, dat hij, gehoor gevende aan. eene uitnoo diging van den maarschalk Serrano, die hij onmogelijk kon afslaan, zonder hem in zekeren zin te beleedigen, zich voor enkele dagen naar de hoofdstad des rijks moest begeven, doch hoopte spoedig weder terug te zijn. Wel honderd malen drukte Manuela het kleine briefje aan hart en lippen en had alle mogelijke moeite om de plagerijen van de steeds even vroolijke Mercedes af te weren. «Zoo een minnebrief moet toch een kost baar, heerlyk iets zijn! Niet waar, zusje fluisterde zij de blozende Manuela toe, toen zij zag, dat deze, zich Onbespied wanende, het briefje van haren verloofde heimelijk aan haren boezem verborg. «Pas maar op dat het papier op die plaats niet in vlam men opgaat.* Manuela lachte overgelukkig, onder een nieuw, ditmaal dieper blozen sloeg zij zacht jes met den kanten zakdoek naar de vluch tende, lachende zuster. «O, wildzang zeide donna Diza, lachend de ontvluchtende nakijkende. «Doch wacht maaf, ook haar uurtje zal wel eens slaan millioen granaten het geheele JDuitsche volk zou kunnen dooden, en dat twaalf granaten per dag een weg zouden kunnen onbruik baar maken. Als hij dit alles overweegt begrijpt hij niet hoe het komt, dat de oorlog nog niet uit is en gelooft hij dat de soldaten hun best niet doen en dat de koningen en de oorlogswinstmakers den strijd onnoodig verlengen In werke lijkheid moet men ongeveer 5000 granaten wegschieten om de kans te hebben dat één het doel raakt. Wie dus niet een overvloed aan munitie afvuurt, vuurt ei genlijk in het geheel niet. «De Duitschers antwoorden niet. Zij vuren niet meer terug, alleen omdat men op hen vuurt. Zij denken waarschijnlijk een granaat gespaard is een granaat ge wonnen. Zij schieten blijkbaar alleen als zij iets willen raken. En ik blijf volhou den, dat ondanks al de verwoesting die zij aangericht hebben, slechts nu en dan een granaat toevallig het werk heeft ge daan. Ten slotte gaat alleen de man met de bajonet rechtstreeks op zijn doel af en is de artillerie slechts nuttig om de prik keidraadversperringen uit den weg te ruimen. Tengevolge van dit alles ziet men met verbazing de wegen vol troepen en trans- pórtmiddelen op weg van en naar de loop graven, of spoortreinen die zoo openlijk rijden als waar ook elders, of batterijen die van alle camouflage-middelen ontdaan zijn. En de Duitschers kennen die wegen zoo nauwkeurig als mogelijk is. En toch was ik daar veiliger dan 's avonds na don ker in Londen.* Ook de krachtige ontploffing^middelen gaven Shaw een grootè teleurstelling. Zi maken veel lawaai, slaau. diepe gaten ih den grond en werpen een hoop romme omhoog. Maar dat geeft niets. Als een granaat eerst het dak van een huis ver nielt en het dan bij de ontploffing weer omhoog blaast, dan doet zij overbodig werk. De muren blijven in den rege staan. Wat men noodig heeft is een ont ploffingsmiddel dat in zijdelingsche richting werkt. Nu als het zoo gesteld is met de be schieting van vaste punten dan zijn we nog al aardig veilig in ons belangrijk vlieg apparaat. Toch maar veiligheidshalve ver der gesneld. Daar ligt Parijs. Het nieuwe ministerie is er al weer aan 'twerk. Nog maar verder. Daar is de zee. We zien er veel wrakhout en telkens de perios- en dan is het mijne beurt om haar uit te lachen.* Nu eerst deelde don Diaz zijn zoon de afspraak mede, die hij destijds met den smokkelaar had gemaakt, van het aanbod van Philippo Benarez, om den hoofdman der smokkelaars El Nero in zijne handen te leveren, en hoe hij vertrouwen stellend in het aanbod, zoo deerlijk door dezen mis leid was geworden. Ook Juan was hier natuurlijk in hooge mate over verontwaardigd en besloot om persoonlijk het verblijf van dien Benarez op te sporen, en zoo het maar eenigszins mogelijk was ten minste hem in de handen van het gerecht te leveren. Bereidwillig kreeg hij van zijn vader een week verlof, en daar het dorpje Mont- bergo, de woonplaats van Benarez niet ver af lag van don Pe(lpro's bezitting, en de markiezin al larig den wensch te kennen had gegeven, om de beide meisjes eens by zich te zien, zoo noodigde Juan zijne zus ters uit, om hem op hare muildieren naar Monté te begeleiden. Hij zelf, wilde daar gedurende eenige dagen om zoo te zeggen zijn hoofdkwartier vestigen en van daar uit den omtrek naar Benarez doorvorschen. Natuurlijk, dat de beide jonge dames zijn voorstel met de grootste vreugde aan namen en zoodoende kwam het drietal, tot groote blijdschap van Pelloro's moeder, na een tamelijk vermoeiden rit reeds den an derden dag in Monté aan, en terwijl de koop van een duikboot. Daar gaan heel wat schepen naar den kelder. Zelfs een Fransch slagschip werd deze week tot zinken gebracht. Zullen we nu nog naar Amerika Maar zoo'n tocht deed tot nu toe geen vliegenier. Wij wagen het dus ook maar niet. We glijden dus naar huis. Daar lezen we dat Amerika nog geen oorlog heeft verklaard doch dat de toestand zeer gespannen is. Heeft de vliegtocht u vermoeid Breke spoedig de dag aan dat wij mo gen varen over landen van vrede en eens gezindheid om te zien werken van weder opbouw en immerdurende broederschap. """buitenland. De duikbootoorlog. In den grond zijn geboord het Noorsche s s. Expedit, de Zweedsche zeilschepen Collingwood en Dag, de Engelsche s.s. Fenay en Kaldergrove, het Fransche s.s. Ohio en het Japansche s.s. Zenra. Fransch linieschip in den grond geboord. Officieel wordt uit Berlijn bericht, dat een Duitsche duikboot op 19 Maart in de Middellandsche Zee een groot Fransch oorlogsschip van de Danton-klasse door een torpedoschot in den grond heeft geboord. Het linieschip sloeg na 45 minuten om. De linieschepen van de Danton-klasse meten 18.400 ton en dagteekenen uit 1909. Duitschland en Brazilië. Naar de Agenzia Americana uit Rio de Janeiro verneemt, verluidt in marine kringen, dat het Braziliaansche schip Uru- py door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Het agentschap zegt, dat het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Duitschland thans als onvermijdelijk wordt beschouwd. o De opvolger van Liebknecht. Bij de verkiezing voor den landdag in het district Berlijn XI, dat tot nu toe door Liebknecht werd vertegenwoordigd, is ge kozen de candidaat van de Socialistische Arbeitsgemeinschaft Mehring. De candidaat van de officieele Sociaaldemocratische Partij was Louis Brunner, die 48 stemmen kreeg, terwijl er op Mehring 341 werden uitge bracht. dames hier haar meesten tijd in elkanders voortdurend gezelschap doorbrachten, reed Juan herhaalde malen naar Montbergo. Alle zijne nasporingen bleven echter vruchteloos. Het scheen alsof Benarez sinds den avond, waarop de sluikers hun laatsten slag ge slagen hadden, plotseling door de aarde verzwolgen was geworden. Niemapd had hem sinds dien, tijd weer gezien en het was daarom ook even goed mogelijk, dat hij uit vrees voor Diaz ge vlucht, als dat zijne makkers toch nog tot de ontdekking waren gekomen, dat hij een verrader was. i In het laatste geval echter leed het geen twijfel, dat hij door de handen zijner eigene kameraden was gevallen. Wel vond Juan de armoedige woning van Benarez en daarin een geheel nest met zieke kinderen, doch de eveneens pas van het ziekbed verrezen vrouw van den smok kelaar kon of wilde geene inlichtingen geven. Het huisgezin werd, zooals Juan vernam, door de overige dorpsbewoners voldoende ondersteund om te kunnen blyven leven, en zoodoende leverde het onderzoek van den tolkapitein niet het geringste resultaat op. Acht dagen waren broeder en zusters reeds de gasten van de markiezin en nog altyd was Pelloro maar niet weergekeerd. Wordt vervolgd. EUWSBLAD voor He! Land van Heisden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 7_ - —7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1