NIEUWSBLAD voor het Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelervaard. No. 3656. Zaterdag Ik Maart. INDIEN GIJ HOEST, Voeding F. S(MEL KER ZONEN, HEGSDEN. KKüK EN FORNUIZEN GESLAGEN PLAATIJZEREN FORNUIZEN. PIANO'S en ORGELS. VOOR VIOLEN EN BEPROEFDE SNAREN. Fabriek van Bedden en Matrassen. Eerste Adres ■jHagazijjien tfaji Huishoudelijk flrljklen. I. G. MORTIER ZONEN, FILIALEN SB Sliedrecht, Klundert, Oud-Beijerland. SCHILDERIJEN uit de wereldberoemde fabriek van GODIN, in gewone en georneerde uitvoering. Hoogstraat, GORINCHEM. lp Voorstraat 386-405. DORDRECHT. OUDSTE en BESTE ADRES Harmonica's, Cithers, Mondorgels, Mandolines, Guitaren, Speeldoozen, Gramaphones, Pathétones, Nieuwste Platen. Huren, Inruilen en Stemmen. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De Duitschers in China. De Chineezen hebben op drie der in de haven van Sjanghai in beslag genomen Duitsche schepen bommen gevonden. Wa ren de Chineezen niet zoo bij de hand geweest, aldus prijst Reuter hen, en had den ze niet zoo snel beslag op de Duitsche 'schepen gelegd, dan waren deze ongetwij feld verloren geweest. Bij de Duitsche- kanonneerboot «Tsing- tau« zijn de Chineezen dan waarschijnlijk niet zoo vlug geweest. Dit oorlogsvaartuig van 220 ton is in de Whampoe-rivieren in de lucht gevlogen, naar uit Honkong wordt gemeld. Volgens bericht uit Sjanghai weigert de Chineesche regeering aan de Duitschers in China, ook aan degenen die te Sjanghai verblijven, exterritoriale rechten toe te kennen. o De revolutie in Rusland. De »Lokal Anzeiger« verneemt uit Stock holm De anarchistische anti-oorlogsbewe ging neemt, volgens de laatste berichten uit Petersburg, steeds gevaarlijker vormen aan. Overal op straten en pleinen worden redevoeringen gehouden ten gunste van de socialistische arbeiderspolitiek en tegen de tegenwoordige regeering gericht. Het 38 Urhr AbendblatU verneemt van de Russische grenzen Te Petersburg heb ben op 17 dezer opnieuw vredesbetoogin- gen plaats gehad, die van groooten omvang waren en georganiseerd door de sociaal democratische partij. Op gezag van e^n hooggeplaatste auto riteit heeft het ministerie van* buitenland- V sche zaken den ambassadeurs te St. Peters burg instructies gegeven om de nieuwe Russische regeering uit naam der Veree- nigde Staten te erkennen. Een cavalerieofficier trachtte, voorgevende dat hij een brief moest overhandigen, toe' gang te krijgen tot Kerensky, den nieuwen minister van justitie. Daar zijn houding argwaan wekte, werd hij gefouilleerd met het gevolg, dat men geen brief, maar wel een geladen revolver vond. Toen de officier gearresteerd werd, greep hij zijn revolver en schoot zichzelf dood De Zwarta Zeevloot heeft zich bij de nieuwe regeering aangesloten. De oud minister van financiën, Bark, is in vrijheid gesteld. Men is voornemens een groote vrijheidsleening uit" te schrijven. De progressist Staklowitsj, oud-leider van de liberale beweging, in de Doema, is be noemd tot gouverneur-generaal van Finland. 0 Duitschland en Rusland. In een commentaar op de Russische revolutie erkent de «Strassburger PosU dat, voordat de Russische regeering ten val was gebracht, Duitschland in de mogelijk heid verkeerde een afzonderlijken vrede en eene overeenkomst te sluiten. J.0 De Duitsche terugtocht. Onze cavalerie is aangekomen te Roupy, zeven K.M. van St. Quentin. Tergnier is door onze infanterie bezetzij is het ka naal van St. Quentin overgetrokken. De verliezen zijn onbeteekenend. Een dubbel leven van prins Arthur. Chicago heeft onlangs zijn sensatie ge had in de arrestatie van een der meest bekende figuren der stad Arthur Quin. De jonge Quin «prins Arthur*: zooals hy om zijn elegance genoemd werd, leidde een dub bel leven. Overdag en 's avonds was hy de welopgevoede zoon van rijke ouders en ver keerde in de beste kringen, 's Nachts bezocht hij, onkenbaar in oude versleten plunje, dé gemeenste misdadigersholen en dronk en speelde met de meest beruchte individuen uit heel Chicago. Na talrijke butale diefstallen kwam de politie eindelijk op het spoor van de misdadigers. Het wekte groot opzien, dat de namen van de gearresteerden niet dadelijk bekend ge maakt werden en men vermoedde wel dat een of ander invloedrijk persoon daarby betrokken was, maar niemand had toch gedacht, dat «prins Arthur*, de zoon van den machtigen Quin, het hoofd der bende was. Met hem gearresteerd werden twee kroeghouders, by wie een fabelachtige waarde aan kostbaarheden gevonden werd, o.a. ook een kostbaar horloge van George W. Reynolds, den president der Continen tal and Commercial National Bank, in wiens huis kort te voren was ingebroken. Curieus is, dat Quin den avond van den diefstal bij de Reynolds te gast was, het zingen van de dochter op de piano bege leidde en zelf veel succes had met een paar solo-voordrachten. Om 11 uur gingen de gasten heen en om 1 uur was Arthur Quin aan het hoofd van zijn bende terug. Hij werd, na aanvankelijk in voorarrest te zijn geweest, op verzoek van zijn ad vocaat tegen een hooge borgstelling vrij gelaten. Quin Sr. heeft zijn politieke func tie moeten neerleggen. Generaal Roeski over den troonsafstand. Reuters bijzondere dienst meldt: Ziehier het historisch relaas, dat gene raal Roeski geeft van het afstand doen van den Czaar. De Czaar kwam in den avond van 14 Maart te Pskof aan. Hij deelde generaal Roeski te twee uren in den morgen van 15 Maart mede, dat hij besloten had een verantwoordelijke regee ring aan het volk te geven. Een hierop betrekking hebbend manifest lag op tafel. Een uur later pleegde Roeski telegrafisch overleg met Rodzianko, die zeide de Czaar moet afstand doen. Intusschen ontving Roeski van Grootvorst Nicolaas en van commandeerende generaals telegrammen, die op hetzelfde aandrongen. Roeski deed den Czaar hiervan mededeeling en drong aan de voorwaarden aan te nemen in het belang van Rusland en de over winning op den vijand. De Czaar ver klaarde zich bereid, maar verlangde bij zijn afstand doen de aanwezigheid van Rodzianko. Deze seinde, dat hij niet in staat was Petrograd te verlaten. In den middag ontbood de Czaar generaal Roeski en overhandigde hem een telegram, waarin hij afstand deed, ten einde dit naar Pe trograd over te brengen. Generaal Roeski echter stelde de afzending van het tele gram nog uit, daar hij vernam dat een der nieuwe ministers met een conservatief afgevaardigde zou aankomen. Op dit be richt scheen de Czaar weer hoop te krij gen op een verandering in den toestand. De beide [afgezanten kwamen des avonds te tien uur aan en berichtten .over gebeur tenissen, die hadden plaats gehad. De Czaar was zeer onder den indruk van de afvalligheid van zijn lijfgarde en verklaarde daarop, dat hij van plan was afstand te doen ten behoeve van grootvorst Michael. Hij ontwierp een nieuwen tekst van de acte van afdanking. Tien minuten lang heerschte er diepe stilte, terwijl het manifest van afdanking met de machine werd geschreven. De Czaar teekende, baron Frederiks zette eveneens zijn handteekening en een half uur later vertrok de trein van den Czaar naar het hoofdkwartier. De acte van afstand was getiept op een telegram formulier. 1 gebruik dan de HOBStpilldn van Apotheker Boom. Deze pillen zijn uitstekend tegen hoesten en maken de slijm los. Prijs per flacon 60 ct. voldoehde voor 8 dagen. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinliels. Waar niet verkrijgbaar wordt een flacon franco toegezonden na ontvangst van 70 ct. door Firma A. kM. BOOM, Arnhem. BINNENLAND. Iedere smid gebruikt natte kolen, wan neer hij een bepaalde hitte bewaren wil. Waarom zouden we het hun niet na doen en onze kolen vochtig maken? Wanneer men den vuurgloed bedekt met vochtige asch, blijft de hitte veel langer in de ka chel. Een briket, in natte couranten ge wikkeld, brand veel langer dan een droge. Koude kolen geven niet zooveel warmte. In dezen tijd van kolen schaarschte ver dient het dus aanbeveling de kolen 's avonds naast de warme kachel te plaatsen. 01 De moord te Oss. Het O. M. der rechtbank te Den Bosch eischte levenslange gevangenisstraf tegen C Stroop oud-gem. veldwachter te Oss wegens moord met roof op den veekoop man M. Hees te Oss. N. V. Middenstands-Credietbank voor Go- rinchem en omstreken te Gorinchem. In de Woensdag j.l. gehouden vergade ring van aandeelhouders werden balans, verlies- en winstrekening per 31 December 1916 (tweede boekjaar) en het voorstel tot winstverdeeling goedgekeurd. De aftredende commissarissen, de heeren J. A. P. Beekmans Jzn., J. de Bie en M. A. van Vugt, werden allen herkozen Aan het verslag ontleenen wij het vol gende In het afgeloopen jaar worden behandeld 107 (v. j. 74) crediet-aanvragen tot een gezamenlijk bedrag van f 235.145.00 (v. j. f 168.115.00), afgewezen 22 aanvragen (v. j. 18) tot een bedrag van f 29.320.00 (v. j. 47.485.00),afgelost werd f 45.925.00, zoodat is toegestaan in 1916 f 159.900.00, makende met het toegestane crediet van f 100.580.00 vorig jaar f 260.480.00, waarvan op 31 December 1916 was op genomen f 208.177.14®j(v. j. f 79.382-65®). De credieten zijn gedekt door borgstel ling f67.150.00, hypotheek f 150.250.00, effectenonderpand f 42.755.00, polissen levensverzekering berekend naar afkoop waarden f 325.00. Blanco credieten wor den door de instelling niet verstrekt. In deposito werd gegeven f290.108.38 (v. j' f 156.176.02), terugbetaald werd f 250.811.29® (v. j. f 89.030.86), zoodat ver schuldigd was aan deposanten 106.442.24® (v. j. f67.145.16). In de spaarkas werd ingelegd f 46.091.18 (v. j. f 16.041.96). terugbetaald werd f 10.860.10 (v. j. f526.00), saldo ver schuldigd aan spaarders f50.747.04 (v. j. f 15.515.96 verdeeld over 169 boekjes (v. j. 90). Aan rekeping-couranthouders was de in stelling verschuldigd f 49.913.036 (v. j. f 18.413.63®), zoodat de instelling op 31 December 1916 verschuldigd was aan de posanten, spaarders en rekening-courant houders f207.10232(v.j.f 101.074.75®). De wisselreking bereikte in 1916 een omzet cijfer van f 544,230,995(v.j. 206.339/516), vermeerdering in 1916 van f337.891.48. Bij het omzetcijfer is geen rekening ge houden met wissels, die de instelling van cliënteh ter inning ontving. De omzet der kas wijst aan over 1916 f 1.527.014.66, over 1915 f603.930.67®, vermeerdering in 1916 van f 923.083.98°. De totaal-omzet in 1916 bedroeg f 5.265.911.10 in 1915 f 1.872.330.49®, alzoo vermeerdering in 1916 van f 3.393.580.60®. Het aantal geplaatste aandeelen was bij de oprichting, 2 Maart 1915, 237 stuks t 100.00. op 31 December 1915, 413 en op 31 December 1916 602. Een ver meerdering in 1916 van 189 aandeelen tegen 1915 176. Op 31 December 1916 waren de 602 aandeelen verdeeld over 233 personen. Bruto winst over 1916 bedroeg f 7115.18® (v. j. f2005.86). Netto winst na af schrijving van onkosten f 3132.55 (v. j. f 35.06). Wordt besloten van de netto winst af te schrijven op kantoorinventaris f 300.00, oprichtingskosten f 152.10, inkomsten belasting f 59.85, extra reservefonds f 582.76 en 5°/0 aandeelhouders f 837.84, blijft nog over f 1200.00, welke volgens statuten als volgt wordt verdeeld50% statutair reserve, 20% aandeelhouders. 10% oprichtersbewijzen, 10% commissa rissen en raad van toezicht en 10% aan de directie. De 20% aan aandeelhouders wordt ech ter niet uitgekeerd doch gestort in het extra reservefonds, waardoor dat stijgt tot f822.76. Dividend nö. 1 der aandeelen is alzoo betaalbaar met 5% over het gestorte be drag en dividend no. 1* der oprichtersbe wijzen met 60 cent. Graanschepen. Men seint ons uit Den Haag Het stoomschip Zuiderdijk, van de Hol- land-Amerika-lijn, dat met een lading van 28.625 quarter tarwe, 600 zakken lijnmeel en 153 ton lijnkoeken van Halifax naar Nederland was vertrokken, is gisteren in den Nieuwen Waterweg aangekomen. Men seint ons Den Haag Hedenochtend is bericht ontvangen, dat het stoomschip Besoeki, van de Rotterdam- sche Lloyd, met 3600 ton tarwe voor de regeering, hetwelk eveneens via Halifax zijn reis naar Nederland maakt, te Bergen (Noorwegen) is binnengekomen. Huisg. 0 Een horloge meegenomen. Dinsdag passeerde te Zevenaar .een transport Duitsche kinderen op de terugreis. Op telegrafisch verzoek moest de trein te Babberich (derhalve dicht bij de grens) stoppen. Alle kinderen werden ondervraagd en toen bleek het, dat één hunner, een klein jongetje, in het bezit was van een bij zyn weldoeners te Den Haag medege nomen gouden horloge met ketting. De ontvreemde sieraden werden den kleinen deugniet ontnomen en toen kon hij verder reizen. 0— Ontrouwe spoorwegbeambten. Voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stonden Woensdag terecht twee rangeerderis der H. IJ. S. M., beklaagd dat zy in den nacht van 25 op 26 Fe bruari in de Stadsrietlanden, samen en in vereeniging, uit een spoorwegwagon hebben weggenomen 24 kistjes sigaren en 124 pakjes thee. Beklaagden hadden de plom- beerlooden van den wagon verbroken en daarna de goederen er uit gehaald. Zij verpakten die in twee zakken en verlieten daarmede het terrein. Bij de Groote Kat tenburgerkade werden zij echter door een surveilleerend politieagent aangehouden. De rangeerder, die den zak met thee droeg, wierp dezen in de Katten burgervaart. Beide beklaagden bekenden. De een gaf op, dat hij elf jaren bij de H. IJ. S. M. werkzaam was, f9.50 verdiende en, ge huwd en vader van vier kinderen, gedu rende al dien tijd niet anders dan zorg heeft gehad. Het O. M., mr. baron Van Lamsweerde, eischte, wegens diefstal door twee ver- eenigde personen, tegen ieder zes maanden gevangenisstraf. 0 De leerschaarschte heeft den Amerikaan doen besluiten de huid van de haaien te gaan gebruiken, zooals dat in andere lan den reeds lang gedaan werd. Hoe groo- ter de visscheti zijn, des te kostbaarder is de huid. Haaien zijn in de Amerikaan- sche wateren zeer talrijk. In de rivieren van de provincie Florido worden zelfs zeer groote exemplaren gevonden. Een mijn in 't net. De stoomtrawler IJM, 145 »De Twee* van de reederij met gelijken naam is mét een in de netten opgevischte mijn aan boord te IJmuiden terruggekeerd. De stoomtrawler heeft voorloopig ligplaats ge nomen aan den steiger in het binnen- toeleidingskanaal en is onmiddelijk onder militaire, bewaking van de in rijksdienst zynde sleepboot *Billiton« gesteld. Nog heden zal de mijn door een marinesloep van boord worden gehaald, waarna toe stemming kan worden verleend om de visschershaven binnen te stoomen. o Misdaad Gisteren werd aan den rijksstraatweg bij de Maaldrift te Leiden met verbrijzeld hoofd in een plas bloed het lijk ge vonden van den landbouwer C. van der Hulst aldaar. Omtrent de oorzaak ver keert men in het onzekere. Bij de familie Sandbergen te Pijnacker kwam de zoon, die in dienst is, met ver lof thuis. Hij werd ziek en bleek aan nekkramp te lijden. Drie kinderen uit hetzelfde gezin werden eveneens aangetast. Te 's-Hertogenbosch is een nieuw ge val van nekkramp geconstateerd by een leerling van een der fraterscholen. De school is gesloten en zal ontsmet worden. Leretogen voedt en ver sterkt het organisme in het algemeen en het zenuwstel sel in het bijzonder. Aangename smaak. In bussen vanaf 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten Fabrikant A. MIJNHARDT Pharmac. Fabriek ZEIST. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees. Ortenstraat B. 89 en Yuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lammers en Jndemans; Waalwtyk Apoth. Fa. P. J. van GilsWerkendam J. S. Frederiks, Drogist. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. VOOR ENORME VOORRAAD Reparatiën aan alle Muziekin strumenten in eigen werkplaats. Man* iiiiiekel M. SPIERING,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5